wordpress counter

Adaçayı Faydaları

Adaçayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Latince adı Salvia Officinalis olan adaçayı bitkisi dişotu olarak da bilinir. Ada çayının kullanılan bölümü yapraklarıdır.

Yaprakları taze veya kuru olarak kullanılır. Tıbbi adaçayı niteliği olan Salvia Officinalis ülkemizde yetişmemektedir.

Ülkemizde de bazı adaçayı türleri yetişmesine rağmen içerikleri bakımından fazla etkili değillerdir.

Adaçayı mayıs ve haziran aylarında çiçek açmadan önce toplanır.

Kurutulmuş yapraklar ve bundan hazırlanan etkili dozda preparatlar kullanılır.

Adaçayı Faydaları Nelerdir?

• Vücudu güçlendiricidir. Hastalık sonrası güçsüzlük durumlarında yararlıdır.

• Antibakteriyel ve antiseptik etkisi vardır.

• Bademcik iltihabı, boğaz ağrısı, aşırı terleme, farenjit, larenjit, hazımsızlık adaçayının başlıca kullanım alanlarıdır.

• Boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, larenjit ve soğuk algınlığı belirtilerinin hafifletilmesinde etkilidir.

• 1920′li yıllarda Amerika’da boğaz ağrısı, ve dişeti yaralarında kullanımı için tıbbi onay almıştır.

• Boğaz rahatsızlığı, bademcik iltihabı, diş iltihapları durumlarında gargara olarak kullanılır. Günde 2-3 defa bitki çayıyla gargara yapılır.

• Ada çayından üretilmiş boğaz spreylerinin boğaz ağrısına iyi geldiği tespit edilmiştir. %15 adaçayı içeren boğaz spreyinin plasebo ile beraber denendiği bir araştırmada, adaçayının plaseboya göre boğaz ağrısını çok daha etkili bir biçimde azalttığı saptanmıştır.

adacayi• Öksürüğe iyi gelen bitkiler arasında yer alan adaçayının içinde bulunan cineol adlı madde öksürüğü önleyici özelliktedir.

• Anti-hydrotic özelliği vardır. Gece terlemelerinde etkilidir. Almanya’da adaçayından ter önleyici ilaç yapılmıştır.

• Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E komisyonu adaçayı yaprağının aşırı terleme, bademcik iltihabı, faranjit, ağız ve farenks mukozasının iltihabında kullanımına onay vermiştir.

• İngiltere’de adaçayı ile ilgili yapılan bir araştırmada adaçayının hafıza için olumlu etkilerde bulunduğu, unutkanlık sorununa karşı yararlı olduğu tespit edilmiştir. Yine adaçayı bitkisinin, alzheimer sebebiyle azalan bir beyin kimyasalına koruyucu etkide bulunduğu belirlenmiştir.

• Östrojen içerdiği için adaçayı kullanımı menapozdaki kadınlar için yararlıdır. İngiltere’de Exeter Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada adaçayının kadınların menopoz semptomlarının şiddetini azaltmada etkili olduğu tespit edilmiştir.

• Doğal östrojen içermesi ve aşırı terlemeyi durdurucu etkisi nedeniyle menopoz yakınmalarının giderilmesinde önemli bir bitki haline gelmiştir. Almanya’da adaçayı kullanılarak yapılan terlemeyi önleyi ilaca Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi onay vermiştir.

• Almanya’da yapılan bir çalışmada aç karnına içilen adaçayının kan şekerini düşürücü etkisi gözlenmiştir.

• British Journal of Nutrition 2006 Ağustos sayısında yayınlanan araştırma sonucuna göre adaçayı Tip 2 diyabete karşı etkili olabilir.

• Adaçayı diş dostudur. Dişleri güçlendirici ve beyazlatıcı özelliktedir. Kuru adaçayı yaprağı toz haline getirilerek dişlerin üzerine bastırılmak suretiyle sürülür.

Adaçayı Nasıl Demlenir?

Bitki Çayı : 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış adaçayı 1 bardak kaynar suyla haşlanır ve 5 dk demlenir süzülerek içilir. ( adaçayı kesinlike kaynatılmamalıdır) Günde 1-2 bardak içilmesi tavsiye edilmektedir.

Adaçayı Gargarası Gasıl Yapılır? 2 kahve kaşığı kıyılmış adaçayı yaprağı üzerine 150 ml kaynar su döküldükten sonra, üstü kapalı olacak şekilde 10 dakika kadar demlendikten sonra süzülür ve günde birkaç defa gargara yapılır.

Adaçayının Zararları – Adaçayı Yan Etkileri Var mıdır?

• Herhangi bir sağlık sorununda bitkisel droglar sadece tıbbi onay olması halinde kullanılmalıdır.

• Sürekli ve fazla miktarda kullanımdan kaçınılmalıdır.

• Mide ve onikiparmak barsak ülserinde, hepatitte ve akut gastritte adaçayı gibi uçucu yağ içeren bitkilerin kullanılmaması gerekir.

• Düşük yapma olasılığını artıran bazı maddeler bulunduğundan dolayı hamileler kullanmamalıdır.

• Anne sütünün salgılanmasını azaltıcı özelliği bulunduğundan emziren kadınlar kullanmamalıdır.

• Bazı kişilerde kan basıncını yükseltebilir.

• Küçük çocuklara içirilmesi tavsiye edilmez.

• Konsantre adaçayı yağı içilmemelidir.

"Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır."
copyright www.beslenmedestegi.comYorumlar

 1. cetin sözen dedi ki:

  2 günden buyana kullanıyorum evet başım agrıyo onla alakalımı bilmiyorum daha önce öksürük için kullanmıştım.Çok iyi gelmişti şimdi aynı şeyi şişen bademciklerime yapıyorum sadece şişik biraz iniyor ertesi gün uyandıgımda yine aynı kalktıgımda su içmek istiyorum ne konusabılrıyorum nede yutkunabılıyorum aksam hiç içmedim ama denemekte yarar var bu kadar etkileri oldugunu düşünmemiştim

 2. ersinmaytalman dedi ki:

  gerçekten boğaza bademcıklere,ôksürüğe iyi geldiğini anladım.Ayrıca rahatlatıcı özelliğide var

 3. zeynep dedi ki:

  bende zaman zaman kullanıyorum oldukca faydasını görüyorum. Bilmediğim özellikleride varmış verdiğin bilgilerden dolayı çok teşekkür ederiz beslenme desteğine bu güzel bilgilerden dolayı hoşçakalın…

 4. Adaçayının Faydaları dedi ki:

  Şu adaçayının birde tadına alışabilsem varya, bir çok faydası var ama tadı bir türlü hoşuma gitmiyor.

 5. Ayşegül Kara Ölke dedi ki:

  gerçekten az bile söylemişler. müthiş bir şifalı bitki ancak önemle uyarıyorum fazlası baş dönmesi yapıyor. eğer rahatsızlığınız varsa. bende oldu. baş dönmesi sıkıntısı ol-mayanlar bol bol çayını içsinler.

 6. FİGEN dedi ki:

  Bilgiler için teşekkür ederiz.

 7. funda dedi ki:

  Gerçektende bademciklerim üzerinde beyaz beyaz bişeyler vardı adaçayı sayesinde ilaç kullanmadan 2 günde gitti ve iyileşti.

 8. savas karatay dedi ki:

  selamlar bu cayı küçüklügümden beri annem hasta olmaya başladıgımız zaman içiriyordu çok iyi gelilyor şu andada öksürüyotum çok rahatlatıyor yanlız ülkemizde bulunmuyor deniliyor ama bizim köyün her tarafı adacayı hemde degişik ceşitleride var arzu eden arkadaşlara üçretsiz gönderebilirim inşallah hepinize faydalı olur geçmiş olsun demircene10 facebokk

 9. elif derin dedi ki:

  bende ada çayı istiyorum savas bey

 10. elif derin dedi ki:

  :) ben çok severim ada çayını..

 11. Miraç dedi ki:

  savaş bey bende istiyorum :D şu an öksürük şikayetim var umarım iyi gelir
  olduu teşekkürleer ooolduu :D

 12. sevgi dedi ki:

  bence savaş bey başınız belaya girebilir sizin dediniz ada çayı olabilir ama ona benzerde olur ve yolladınız kişi zarar görürse ne cevap verirsiniz düşünün ben herzaman aldım bitkiçilerden bile soruyorum bayatmı ve bilmedim birşeyide almıyorum netten inçeliyorum bazı bitkiler çünkü zehirli ne olacağı belli olmaz iyi dünüşün alan kişide veren kişide slm

 13. eMIROGLU dedi ki:

  Emir bey bende istiyorum senin ada cayindan asiri terleme var bende belki yardim eder bellimi olur o yardimi olursa sana cok dua ederim.

 14. esra dedi ki:

  tadı biraz tuhaf ve fazla güzel değil gibi

 15. selin dedi ki:

  adaçayı çok faydalı ve her derde deva. kızım küçük ve astım bronşit tedavisi görüyordu. Yakınımızın tavsiyesi üzerine eczanelerde Nutraxin adaçayı varmış. onu aldık ve sabah akşam günde 2 kere demleyerek içiriyorum. tabi içine bal ve limonda eklyorum. öksürüğü biraz azaldı gibi. etki edeceğine inanıyorum.

Paylaş

*

css.php