wordpress counter

Aloe Vera Faydaları

Aloe Vera faydaları binlerce yıldır bilinen ve doğal tedavi özelliklerinin geniş çaptaki çeşitliliği nedeniyle, eski kültürler tarafından uzun süredir kullanılan şifalı bir ottur.

Özelikle yanıkların tedavisinde ve yaraları iyileştirmede kullanılan bu bitki şifalı yönleri nedeniyle bugün de bitkisel tedavi içerisinde yer alan tıbbi bitkilerden biri olarak ilgi görmekte ve de üzerinde araştırmalar yapılmaktadır.

Aloe vera içinde vitaminler, mineraller, amino asitler ve enzimler içeren yapısıyla besleyici özelliği güçlü olan bir bitkidir.

Her ne kadar aloevera bitkisi zambakgiller ailesinden ise de, görüntüsü kaktüse benzeyen dolgun bir bitkidir. Evde yetiştirilmesi kolay olup, küçük yanık, kesik ve çizikler için bile, yaprağı ikiye ayırıp etli kısmı doğrudan yaranın üzerine konularak kullanılabilir.

Aloe vera bitkisi Afrika kökenli olup, Mısırlıların bu şifalı bitkiyi M.Ö 1500 tarihlerinden bu yana bitkisel tedavi amaçlı kullandıklarına dair kayıtlara rastlanmıştır. Aloe vera bitkisi günümüzde Batı Hint Adalarında ve Güneybatı Amerika’da ticaret amaçlı olarak yetiştirilmektedir.

Ülkemizde aleo vera bitkisinin halk arasında bilinen adı sarısabır otudur. Sarı sabır bitkisi bazı yörelerde azvay olarak da bilinir. Aloe vera bitkisinin birçok türü vardır. Bitkisel tedavi amaçlı kullanılan ise özellikle aloe barbadensis türüdür.

Ülkemizde de bazı türleri yetişmesine rağmen doğal tedavide kullanılan barbadensis türü bizde yetişmemektedir.

Aloe Vera’nın Yararları

Aloe vera’nın yararlarından söz etmeye başlamadan önce, üreticiler aloe vera’yı değişimli olarak kullanıp kafamızı karıştırdıkları için, aloe vera ürünlerinin iki çeşidini tanımlayan değişik terimlerin arasındaki farklılığın ayırımını yapmak iyi olacaktır.

Aloe vera jel bitkinin iç yapraklarının orta kısmından elde edilir ve tedavi amaçlı kullanılan türdür.

Aloe vera suyu, ilaç aloe, yaprağın kabuğunun hemen altında bulunur ve yaygın bir şekilde laksatif preparatlarda kullanılır.

Yukarıda da belirtildiği gibi, tedavi edici özelliği olan aloe vera jel şeklinde olandır ve aloe vera’nın yararlarından bahsederken, aleo vera jelini esas olarak alacağız.

Bir Cilt Tedavi Aracı

İnsanlık aloevera bitkisini eski zamanlardan bu yana hep yanıkların tedavisinde ve yaraları iyileştirmede kullanmıştır. Acıyı ve şişmeyi azaltmada etkin olup, aynı zamanda, deri ülserleri, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarında bitkisel tedavi olarak kullanılır.

Sağlık üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra aloe vera kozmetik ürünlerinde de çok sık kullanılan bir bitki olma özelliğini taşımaktır. Aloe vera bitkisi cilt üzerindeki etkileri dolayısıyla kozmetik dünyasının oldukça ilgisini çekmiş ve bu yüzden aloe vera özü kullanılarak bir çok güzellik ve bakım ürünü yapılmıştır. Aloe vera cilt bakım ürünleri, aloe vera krem, aloe vera şampuan etiketini taşıyan geniş yelpazedeki bir çok ürün kozmetik dünyasının vazgeçilmezleri arasına girmiştir.

Enfeksiyonların Tedavisi

Aloe vera bitkisi, vücudumuzun kendisini enfeksiyonlara karşı korumasını sağlayan, anti-viral, anti-fungal ve anti-bakteriyel etmenler içerir.

Ayrıca, içindeki acemannan adı verilen bağışıklık arttırıcı maddesinin birçok araştırmada, test tüplerinde HIV virüsüne karşı etken olduğu görüldüğünden, bu bitki, aids tedavisinde umut vaat etmektedir.

Aloe Vera’nın Diğer Kullanım Şekilleri

Ağızdan alındığında, aloe vera, sindirim sistemini destekler. Mide ülserlerinin, hemoroitlerin, kabızlığın ve tüm bağırsak düzensizliklerinin tedavisinde, aids ve huzursuz bağırsak sendromunda (IBS) yararlı olabilir.

Aloe vera kullanım dozu: Günde bir veya iki kez 1 yemek kaşığı alınır.

Daha önce belirtildiği gibi, “Aloe vera jel” ve “Aloe vera suyu”, aynı ürün olmayıp, farklı tedavi özellikleri vardır. Müshil özelliği olduğundan, birçok bitki bilimcisi aloe suyunun (aloe lateks) kullanımını önermez. Alovera suyu da aloe olarak isimlendirildiğinden ve bazen jel de su ile karıştırılıp “aloe suyu” olarak piyasaya sürüldüğünden, bu iki ürünü karıştırmak çok kolaydır.

Araştırmalar

1996 yılında, “Journal of Natural Products,“da yayınlanan bir makaleye göre, aloe vera, enflamasyonu hafifleten, cildin gelişmesi ve onarılmasını, hidrokortizonlu kremden daha etkili bir şekilde canlandıran; C-glucosyl chromone adlı bileşiği içerir. “Skin Pharmacology and Physiology”  adlı dergide yayınlanan bir çalışma, aloe veranın % 1 oranında güçlü olan hidrokortizon jelinden daha iyi enflamatuar karşıtı etkiler gösterdiğini bulmuştur.

Journal of Dermatological Treatment” da 1999’da yayınlanan bir çalışmada, saç derilerine günde iki kez aloe vera yağı uygulayan Seboreik Dermatit hastalarında, 6 hafta sonra, pul oluşumu ve kaşınma gibi semptomlar %62  oranında azalmıştır.

Skin Pharmacology and Physiology” Şubat 2008’de yayınlanan bir çalışmaya göre, aloe vera; güneş yanığı olan cilt üzerinde 48 saat içinde haricen kullanıldığı taktirde, cildi sakinleştirir ve enflamatuar karşıtı etkiler gösterir.

Journal of the American Academy of Dermnatology” Eylül 2011 sayısında yayınlanmış bir çalışma, ameliyat sonrası şişleri dindirmekte, aloe veranın çok yararlı olduğunu göstermiştir.

Bacak, bilek, gövde, ağız ve vajinayı etkileyen bir cilt hastalığı olan liken planus’un üzerinde aloe veranın pozitif sonuçlar gösterdiği, “British Journal of Dermatology”nin Mart 2008 sayısında rapor edilmiştir.

2008’de “Phytotherpay Research”de yayınlanan bir çalışma, aloe veranın salmonella verilmiş deney hayvanları üzerinde enflamasyonu düşürdüğünü göstermiştir.

“Research Journal of Medicine and Medical Sciences” da 2008’de yayınlanan bir çalışma, aloe veranın peptik ülser üzerindeki etkileri üzerinedir. Sonuç olarak, aloe veranın fazla asitten tahriş olmuş ve zarar görmüş mide duvarına bile koruma sağladığı bulunmuştur.

The journal Alimentary Pharmacology and Therapeutics” de 2004 de yayınlanan bir çalışma, plasebo, ya da inaktif ilaçlara oranla aloe vera suyunun, ülseratik kolit belirtileri üzerinde tam veya kısmi iyileşme gösterdiğini bulgulamıştır.

1996 yılında “Journal of Acquired Immune Deficiency Syndromes,” da yayınlanan bir çalışmada, enjekte edilen ya da sindirime dahil edilen aloe vera ekstre ya da suyu, insan bedeninin immün sistemi üzerinde pozitif etkiler göstermiştir.

Çin’de uygulanan bir çalışma, kronik hepatit yaşayan 38 hastaya aloe vera ekstresi (10-15ml/kg enjeksiyonu) verildi ve enflamasyon oranının %87 oranında düştüğü gözlendi. Araştırmacılar, aloe veranın hastanın karaciğer hücrelerini koruyarak semptomları hafiflettiğine inanıyorlardı.

Cancer Letters” bülteninde 2002’de yayınlanmış bir çalışmaya göre, aloe veranın pankreas kanserini önleyici etkisi olabilir. Laboratuar ortamında hayvanlar üzerinde uygulanan bir çalışmada ise,  %1-5 oranında aloe vera katılmış diyet takviyesi 5 hafta sonunda, pankreas kanseri oluşumunu azaltmıştır.

İtalya’da, 2009 yılında 240 hasta üzerinde yapılan bir çalışma rapor edilmiştir. Aloa vera, metastatik akciğer, bağırsak ve mide kanserleri olan hastalarda, kemoterapi süresince test edilmiştir. Hastaların yarısı standart kemoterapi tedavisi boyunca aloe verayı likit olarak günde üç kez içtiler. Aloe vera kullanmış hastaların %65’inde kanser kontrol altına alınmış, oysa sadece kemoterapi görmüş hastaların ise; %50’sinde kanser üzerinde kontrol görülmüştür. Bu çalışma sonrası, araştırmacılar, aloe vera kullanan hastaların yaşam kalitelerinin yükseldiğini ve kemoterapinin yan etkileri olan uyuşmuş parmaklar ve yorgunluğu hissetmediklerini vurgulamışlardır.

Uyarı

• Aloe lateks postasyum düşüklüğüne, kramp ve mide ağrısına sebep olabilir. Aloe lateksin yüksek dozları böbreklere zarar verebilir.

• Hamileler ve emziren anneler Aloe jel ve Aloe lateks ürünlerini ağızdan almamalıdır.

• Aloe lateks müshil etkisiyle potasyum seviyesini düşürebilir. Potasyum düşüklüğü digoksinin yan etkilerinin artmasına neden olabilir.

• Yine potasyumun düşmesine neden olabilecek meyan kökü gibi bitkilerle beraber kullanılmamalıdır.

• Aloe lateksin laksatif ilaçlarla beraber kullanımı su ve mineral kaybına neden olabilir. Sinameki ve hintyağı gibi laktasif etkili ürünlerle de bir arada kullanılmamalıdır.

• Aloe jel kan şekerinin düşmesine sebep olabileceği için diyabet ilaçlarıyla beraber kullanılması önerilmez. Yine panax ginseng gibi kan şekerini düşüren bitkilerle de aynı anda kullanımı şekerin daha çok düşmesine yol açabilir.

• Herhangi bir ameliyat sözkonusu ise bu tür ürünlerin kullanımı 2 hafta önceden bırakılmalıdır.

Aloe Vera Ürünleri Nasıl Seçilmeli

Aloa verayla ilgili bir şeyler duyduğumuzda, bir çoğumuz, kullandığımız tek bir aloe vera olduğunu sanır. Oysa, Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika’nın kuru ve kurak iklim bölgelerinde, 240 farklı çeşidin üzerinde aloe vera mevcuttur. Bu değişik aloe vera çeşitlerinin sadece dört tanesi insan kullanımına uygundur ve tam adı Aloe Vera Barbadensis Miller’dır. Bu yüzden, aldığınız her aloe veralı ürünün sadece Aloe Vera Barbadensis Miller’dan üretilmiş olduğundan emin olmalısınız.

Ürün formülündeki aloe vera jelinin doğru çeşit ve doğru miktarlı olanını seçmek çok kolay olmadığından, aloe vera’nın sağlık yararlarını en üst düzeye çıkarabilmek için, aloe vera ürününün kalitesinden emin olunmalıdır. Ne yazık ki, birçok gıda takviyesi için, etiketinde yazılı olan içerikleri içermeme riski bulunmaktadır.

Yüksek kalite aloe vera ürün desteğini bulmak için bazı ipuçları ve uyarılar aşağıda belirtilmiştir:

Güçlü bir Aloe Vera Ürün Seçimi

Aloe vera’nın gücü ve etkisini garantilemenin en iyi yolu, standardize edilmiş bitkisel özler kullanılarak üretilmiş olan ürünleri almaktır- Böylece aloe vera’nın tüm yararlarından faydalanabilirsiniz. Standartlaştırma işlemi sadece aloevera desteğinin mümkün olan en yüksek miktara sahip olduğunu değil, aynı zamanda da her şişede en doğru miktarda bulunmakta olduğunu garanti eder.

Aloe vera ürünlerinin üretim süreci oldukça dikkat gerektirir. Örnek vermek gerekirse, aloe vera bitkisinin jeli, eğer uzun süre gün ışığına maruz kalırsa (4 saat kadar) okside olarak etkinliğini kaybeder. Bu yüzden hasat ve kesim (jeli özütlemek için yaprağın dış katmanının kaldırılması) işlemi 4 saat içerisinde tamamlanmış olmalıdır.

Seçtiğiniz Doğal Ürünün Saflığını Kontrol Edin

Hangi doğal ürün desteğini alırsanız alın, etiketini mutlaka okuyun ve ürünün yapay renklendirici, tatlandırıcı, şeker, glüten, nişasta ya da silikat gibi hiçbir katkı ve dolgu maddesi içermediğinden emin olun.

Güvenilir Bir Üretici Bulun

Bir üreticinin güvenilir olup olmadığına karar vermek hiç de kolay değildir. Piyasaya düşük kaliteli bitkisel ürünler süren birçok şirket bulunmakta olup, araştırmalar birçok önde gelen bitkisel ürün satıcısı firmaların bile, ne yazık ki, bunların arasında olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, herhangi gıda takviyesi alırken, satın almakta olduğunuz ürünün saflığını ve kalitesini garanti altına almak için, Eczacılık GMP koşullarına sıkı sıkıya uyarak faaliyet gösteren üreticilerden alış veriş yapın.

"Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır."
copyright www.beslenmedestegi.comYorumlar

 1. yunus tamkoç dedi ki:

  kesinlikle çok yaralı ben denedim sonuçlar süper arayabilirsiniz 0505 491 04 77

 2. ayten dedi ki:

  kullanıyorum belimde agrı vardı şimdi çok rahatım

 3. sema dedi ki:

  yüzümde sivilceler var onun için kullanmamm gerektiğini dediler sizce nasıl gelir

 4. deniz koç dedi ki:

  bende kullanıyorum ürünlerini özellikle mide ve bel ağrısı olanları aldım. temin etmek istiyorsanız 533 571 5990 arayabilirsiniz

 5. RAMAZAN GÖZÜYUKARI dedi ki:

  kullnmak isteyenlere temin edebilirim çok ucuz deneyi görün hastalıklardan kurtulun

 6. RAMAZAN GÖZÜYUKARI dedi ki:

  alovera ürünlerinden temin edebilirim kullanın memnun kalırsınız tel no 05455740571

 7. Şaban Memiş dedi ki:

  Eşim Aloe Vera Jel ve bazı destekleyici diğer ürünleri kullandı.Allah’ın iziniyle yıllardır süren Spastik Kolon (Bağırsak Tembelliği, Bağırsak Spazamı) rahatsızlığı geçti. Şu anda diğer yararları nedeniyle ben ve eşim kullanıyoruz. Sizin de bir rahatsızlığınız varsa eşime aşağıdaki telefondan ulaşabilirsiniz.
  Sağlıklı günler dilerim.
  Tel:5067726966

 8. ihsan dedi ki:

  meraba ben ihsan babam bankrens kaseri ve karacigerede bulasmis ve bagirsak ve mideyede bulasmis yani turumu cok kotuye gittiyor allah ici yardim edin ilaci varmidir bu dediginiz ilac iyi gelirmi babama nutfen arayin beni yardim icin numaram 05372443762 ihsan

 9. adem dedi ki:

  çok yararlı bir yazı olmuş. teşekkürler

  aloe vera ürünleri için sitemi inceleyebilirsiniz.

  /adem.flptr.com/

  0 544 624 04 76

 10. yurdagül dedi ki:

  kardeşim beş yıldır kurdeşen hastasıdır.dr.gidiyor alerji ilaçları alıyor ama sonuç alamıyor.çok üzülüyorum.şişlikler,gözüne ,boğazına ve vucudunun her yerinde çıkıyor.yanık gibi,su topluyor. ağrısı çok.oluyor.bana bu konuda yardımcı olursanız.memnun olurum.şimdiden teşekkürler.

Paylaş

*

css.php