Biberiye Faydaları

Biberiye Çayının Faydaları. Biberiye Faydaları Nelerdir? Ballıbabagillerden familyasından olan ve Kuşdili olarak da bilinen biberiye bitkisinin anavatanı akdeniz bölgesidir. Ülkemizde yabani olarak batı ve güney kıyılarında yetişmektedir.  Biberiye süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir.

Bileşiminde 1,8 cineol, pinen, campfer, borneol, bornylasetat, verbenon vardır. Flavonoid yapısında tanen, acı madde ve triterpen asit yer alır.

Biberiye yağı çiçekli dalların su buharı destilasyonuyla elde edilir.

Taze ya da kurutulmuş yapraklar ve bunlardan hazırlanan etkili dozda preparatlar kullanılır.

Biberiye ve Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?

• Antispazmodik etkisi vardır.

• Biberiye otu sindirim sistemi sorunlarına karşı kullanılır. Mide ve bağrısakları uyarır.

• Kronik dolaşım problemlerinde kullanılan bir bitkidir. Biberiye yağı koku sinirini  ve trigeminus duyu siniri uçlarını uyararak refleks yolla solunum ve dolaşımı uyarırıcı etki gösterir.

• Phytotherapy Research 2010 Ağustos sayısında yayınlanan bir çalışmada biberiyenin dolaşım sistemini uyarıcı etkisi tespit edilmiştir.

• Sabah yorgunluğundan ve üşümekten şikayet eden kişiler biberiye preparatlarından yararlanabilirler.

• Oxford Journals, 2002 şubat sayısında yayınlanan çalışmaya göre biberiyedeki  carnosol maddesi  anti-kanserojen özelliğe sahip.

• 2007 yılında Onkology Reports adlı bilimsel dergide yayınlanan bir hücre çalışmasının sonucuna göre biberiye ekstresinde bulunan ‘carnasol’ adlı madde meme kanseri hücrelerinin üremesini engellemiştir.

• 2007′de Kanada’da yapılan bir çalışmada biberiye ekstresinin farklı kanser hücre kültürleri üzerindeki etkisi incelenmiş ve insan lösemi ve meme kanseri hücreleri üzerinde deneysel olarak etkili olduğu saptanmıştır.

• Romatizma ağrılarına karşı biberiye yağı haricen kullanılabilir.

• Baş ağrısı ve migreni hafifletebilir.

• Kan şekerini düşürücü ve kanı sulandırıcı etkisi vardır.

• Saç dökülmesini önleyici ve saçı besleyicidir. Yağlı saçların temizlenmesi için biberiyeden yararlanılabilir. Biberiye özlü şampuan ve saç kremleri mevcuttur.

• Hafızayı güçlendirir. 144 sağlıklı insan üzerinde yapılan bir bilimsel çalışmada, biberiye uçucu yağının öğrenme ve algılama fonksiyonlarına olan etkisi araştırılmış ve biberiye  yağının hafızayı güçlendirici etkisi saptanmıştır (koklama ya da masaj şeklinde kullanımı)

• Almanyadaki E Komisyonu biberiye yaprağının hazımsızlık, düşük tansiyon, fonksiyonel dolaşım şikayetleri, kas ağrısı ve yumuşak doku romatizmasında(banyo) kullanılabileceğini belirtmiştir.

Biberiye Nasıl Kullanılır?

Sıvı ekstre, kapsül, tentür ve çay olarak kullanılabilir. Uçucu yağı sadece haricen kullanılmalıdır.

Biberiye Çayı Nasıl Demlenir?

Biberiye Çayı : 2 çay kaşığı ince kıyılmış biberiye 1 bardak kaynar suyla haşlanır ve 10 dk demlendikten sonra süzülerek içilir. Günlük olarak 2-3 bardak içilebilir.

Biberiye Banyosu : 50 gr biberiye 1 litre suda kaynama derecesine kadar ısıtılır. 25-30 dk demlenir süzüldükten sonra banyo suyuna eklenir. Uyarıcı etkisi nedeniyle geceleyin yapılması tavsiye edilmez.

Biberiye Zararları Varmıdır?

• Biberiye tansiyon yükselmesine neden olabileceğinden yüksek tansiyon sorunu olanlara tavsiye edilmez.

• Hamileler kullanmamalıdır. Biberiye bitkisinde yer alan oleanolic asit düşük yapma riskini fazlalaştırır.

• Biberiye yağı dahilen kullanılmamalıdır. Düşük dozları böbrek mide proplemlerine yüksek dozu ise zehirlenmeye yol açar.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. Ahmet Toptaş says

  Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

  BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ

  BİBERİYE YAPRAĞI
  ( Rosmarini folium)

  Biberiye yaprağı Alman resmi gazetesinde 30.11.1985 tarihinde yayınlanıp ( Heftnummer:223, ATC-Code:A16AY) modern bitkisel ilaç olarak yürürlüğe girmiştir, ESCOP monografisinde de yer almaktadır. Günümüzde modern tıbbi tedavinin vazgeçilemez bir unsuru olarak başarıyla kullanılmaktadır.

  Belirtilen kanuna göre biberiye yaprağı doğal bileşiminde kullanılır, herhangi bir madde katılamaz veya bileşimindeki bazı maddeler ayrılamaz. Çok sayıda firma tarafından ilaç olarak da ( Kneip, Cor-vel vb.) üretilmektedir.

  İlaç etkili (Ecza, drog) kısmı: Biberiye bitkisinin ( Rosmarinus officinalis L.)
  çiçeklenme zamanında toplanmış taze veya kurutulmuş yaprakları
  kullanılır. Kokusu kafuru andırır, tadı baharlı ve acıdır. Kurutulmuş
  yapraklarında en az %1,2 oranında esans (Eterik yağ) olmalıdır.
  Bileşiminde: 1,8-cineol, campfer, pinen, borneol, bornylasetat ve
  kokusunu belirleyen verbenon bulunur. Ayrıca; Flavonoid yapısında
  tanen, acı madde ve triterpen asitleri bulunur.

  Biberiye Çayı Ne İşe Yarar?

  Etkisi: Safra yolları ve ince barsak kramplarını giderici etki gösterir. Kalp
  kasılma kuvvetini artırır. Kalp damarlarında (Koroner) kan akışını
  hızlandırır. Deriyi uyarır, harici kullanımda kanlanmayı artırır.
  (Ayrıca; İltihaplanmayı önleyici, ağrı dindirici ve HSV-1, HSV-2,
  ACVres virüslerine karşı etkili olduğu yönünde bilimsel çalışmalar da
  bulunmaktadır.)

  Kullanıldığı yerler: Dahilen hazımsızlık sorunlarında kullanılır. Gaz, şişkinlik
  giderici etki de yapar.

  Haricen; Dolaşım bozukluklarında, koruyucu olarak romatizma
  hastalıklarında kullanılır.

  Kullanılmaması gereken haller: Yok. Hamilelik ve emzirme döneminde hekim
  tavsiyesine göre kullanılmalıdır.

  İstenmeyen etkileri: Yok.

  İlaçlarla uyumsuzluğu: Yok.

  Kullanım miktarı: Dahilen; 4-6 gr kurutulmuş biberiye yaprağı.
  Haricen;Banyo için 50 gr kurutulmuş biberiye yaprağı.

  Kullanım şekli: Biberiye Çayı Nasıl Yapılır: İnce kıyılmış, dövülmüş veya öğütülmüş
  1 çay kaşığı biberiye yaprağı fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su
  ilave edilir, ağzı kapalı olarak 15 dakika demlenir, süzülerek içilir. Günde
  2-3 defa çayı taze hazırlanarak içilebilir.
  Haricen: Banyo için 50 gr ince kıyılmış, dövülmüş veya öğütülmüş
  biberiye yaprağı üzerine 1 litre kaynar su ilave edilir, kabın ağzı kapalı
  olarak 15-30 dakika bekletilir, süzülerek banyo suyuna ilave edilir.
  Hastalıklar bölümündeki bilgiler dikkate alınarak kullanılmalıdır.

  Kaynak: Dr. Ahmet Toptaş, Alman kanunlarına göre düzenlenip izin verilen BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ, Gonca yayınevi, İstanbul 2009, ISBN: 978-9944-790-31-4, (0212)5285076-5286005.

 2. recep yogurtcu says

  biberiye yagı romatizma veya kireçlenmeye nasıl bir yararı vardır reflüsü olan biberiye çayı içe bilirmi yardımlarınız için tşkler

 3. esin says

  bzdea içioz ama bişi olmu o!!!!!!! kardeşim nasl iştr buuue?????????????????

 4. sibel says

  mrb diyet ve yediklerime dikkat ettiğim halde bir değişiklik yoktu fakat biberiye çayı ile yediklerime dikkat ederek 2 ayda 12 kilo verdim şimdi bardak sayısını düşürüp bu çay sayesinde formumu koruyorum fakat gören şoklarda bir anda o kadar kiloyu nasıl verdim diye ama şükür hiç bir sağlık problemiylede karşılaşmadım yediklerinize dikkat edip bu çayı takviye yaparsanız faydasını görürsünüz tavsiye ediyorum…

 5. bberil... says

  zayıflamaya degıl kg almaya ıhtıyacım var hangı bıtkı onerırsınz ……..

 6. ilayda says

  bende bugün aldım…hem zayıflama hem hazımsızlık için kullanacam.bakalım faydası olacakmı…

 7. saadet says

  bende biberiye ile kekik karışımı demleyip içiyorum daha bir hafta oldu zayıflamama faydası olurmu dersiniz gün de 2 yada 3 bardak içiyorum bana yorumlarınızı bekliyorum

 8. Medikal+doğal ürünler merkezi says

  Beril hanım.Kilo almanıza-kemik gelişiminize-demir eksikliğinize çok iyi gelen bir ürün: BALLI-POLENLİ HARNUP(KEÇİBOYNUZU).Bu karışım siz de ki sorunu çözmede çok etkili. Adres bilgilerinizi tarafımıza gönderirseniz ödemeleri olarak ulaştırabiliriz. Kutu fiyatı 20 TL… İçeriğini lokmanaktar.com adresinden detaylı şekilde inceleyebilirsiniz…Geçmiş olsun…

 9. maviblue says

  biberiyenin hamile kalmak için kullanıldıgını duydum hormonları be salgı bezlerinin düzeenli çalışmasını sağlıyormuş fakat bunu nasıl kullanıcamm

 10. saadet yeniçun says

  ben hem biberiye hemde kekik karıştırarak demliyorum içerken bir tatlı kaşığı bal ile 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekliyorum 2 hafta oldu 60 kğ ile başladım şu an 58 oldum sanırım işe yarıyor tabii yemeklere dikkat etmek gerekiyor herkeze kolay gelsin :)

 11. Aybüke says

  Biberiye ciddeen zayıflatıyor toz haline getirilmiş biberiyeyi günde 3 kez yemeklerden önce 1 tatlı kaşıgıyla 2yemek kaşıgı yogurdun içine ekleyin ve yiyin. 10-15 dk snra yemek yiyebilirsiniz.15 gün yapılıp 2 ay ara verilecek şekilde yaparsanız yağ yakma özelligi var bi akrabam 25 kilo verdi üstelik diyetsiz yaparak ama spor olursa daha çabuk verilir.ayrıca günde 2-3 litre su içilmeside şart.ama yüksek tansiyonu olanlar yapmaması gerekiyormuş. umarım işinize yarar :)

 12. Nebahat says

  Biberiye nin saç bakımı için etkisi varmı. Saç rengini koyulaştırdığını duydum doğrumudur?. Buna ihtiyacım var öğrenmek istiyorum.Benim saçlarım uzun açık kahve tonlarında ama ön kısımları sarardı yazın güneşin etkisiyle Biberiye bu yönde bana katkı sağlar mı?.Cevabınızı bekliyorum .Hayırlı günler..

 13. elvan says

  bende biberiye çayı aldım zayıflamak istiyorum ama günde kaç bardak içice mi ve bir bardak için ne kadar biberiye koyuca mı bilmiyorum biri bana yardımcı olsun ne olur ???

 14. yasemin says

  benim acil zayıflamam gerekıyor ben biberiye hapınımı almalıyım yada çayına mı başlamalıyım bilemıyorum her diet ten sonrası kılo alıyorum yaşıma boyuma göre kilom fazla şu anda 82 kilo olmuşum acilen zayıflamam gerekıyo teşekkür ederim….

 15. iremnaz says

  slm benimde acilen kilo vermem lazim yazin kardesimin dügünü var tr ye gidince beni gören herkez sok olmali bu biberiye gercekten ise yariyormu su an 70 kilo yum en az 60 kilo olmam lazimm herseyi deniyorum lütfen bildiginiz baska baska bilgileriniz varsa yazin sevinirim tesekkürler ettim hepinize

 16. Amcabey says

  yahu net bir fayda yazan yok.Şundan duydum,Şu faydasını görmüş.Şöyle iyileşmiş.Ben şu faydayı gördüm diyen hakgetire.Net yazı kardeşşim.

 17. FATİH AKÇA says

  YASEMİN HN ZAYIFLAMAK İÇİN LAHANA ÇORBASI KAPSÜLÜ,ELMA SİRKESİ KAPSÜLÜ,BİBERİYE VE ISIRGAN ÇAYINI 3-4 AY DÜZENLİ KULLANACAKSINIZ..
  fatihakca14@gmail.com 05056406481

 18. FATİH AKÇA says

  İREMNAZ HN HN ZAYIFLAMAK İÇİN LAHANA ÇORBASI KAPSÜLÜ,ELMA SİRKESİ KAPSÜLÜ,BİBERİYE VE ISIRGAN ÇAYINI 3-4 AY DÜZENLİ KULLANACAKSINIZ..
  fatihakca14@gmail.com 05056406481

 19. FATİH AKÇA says

  Nebahat hn.saç bakımı için ersağ firmasının bio şampunaınını öneriirm.hem saçı besler hem dökülmeyi engelelr hemde yeni saç olkuşumunu destekler.İçinde at kestenesi ekstresi,meyan kökü,giko biloba özü var.fatihakca14@gmail.com 05056406481

 20. FATİH AKÇA says

  BBERİL HN KİLO ALMAK İÇİN YEMEKLERDEN HEMEN SONRA ARI POLEİ VE ARI SÜTÜ TABLETİ BİRDE BALIKYAĞI KAPSÜLÜ ALMNIZ GEREKİR..fatihakca14@gmail.com 05056406481

 21. erdem özdemir says

  Biberiyeyi , toz halinde aldım zayıflamak için nasıl kullanmalıyım

 22. Hilal E. says

  bu sayfayla her kim ilgileniyorsa ve net bir bilgisi varsa bir sorum olacak benim böbreklerimde protein kaçağı var profa gittim bana hipertansiyon hapı verdi tansiyon hastası değilim ama sonrasında bitkiylede destek almak istedim sol tarafımda şişme var bacağımda ayağımda ..Bitkisel kapsuller için Ankarada bir fabrikayla ama bu işin ustaları ile görüştüm bana kapsul vereceklerini 3 aylık bir kür kullanmam gerektiğini söyledi bunuda başka bir uzmana danıştım kapsullerin dış yüzeylerinde bulunan yapının ( sentetik) böbreklerde kalıntı bıraktığını söyledi bende bitki olarak kullanmayı düşündüm aktara sordum biberiye önerdi ve verdi şu an kullanıyorum ama tansiyon hastası kullanmayacak felan demedi kafam karıştı beni bilgilendirirmisiniz böbrekte protein kaçağını hangi bitki daha iyi önler ?

 23. Hilal E. says

  @erdem özdemir:

  Erdem bey biberiye bitkisini aktarın söylediğine göre sabah ve akşam bir su bardağı olarak tüketilecek .Kaynatılmış suyu, su bardağına koyarak içine bir çay kaşığı biberiye bitkisini katın karıştırın 10 dakika demlenmeye bırakın bardakta ve 10 dakika sonra süzgeç yardımıyla süzün başka bir bardağa. yemeklerden 30 dakika önce tüketin zayıflama amaçlıysa yeşil çayla biberiyeyi ikisini bir öneririm müthiş ödem ve yağ yakma özelliği var ..

 24. Önder Korkmaz says

  Benim hem hiper tansiyonum var hemde kalp yetmezliğim.Aynı zamanda ayak bileklerim ve ayak parmaklarımın üst kısmı şişiyor. Biberiye çayının dola-
  şım bozukluğuna da iyi geldiği tavsiyeler arasında. Çayını nasıl kullanırsam ya-
  rarlı olur, birde sağ bacağım devamlı ağrıyor, biberiye yağı iyi gelirmi? hangi
  firmanın yağı daha doğal ve ciddi…
  Bu hususlarda bilgi rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ediyorum..

 25. ela says

  benim sorunum yanlızca göbek göbegimi eritmek istiyorum bunun en kolay yolu nedir herkese iyi zayıflamalar…

 26. derya says

  biberiye banyosu galiba romatizmaya iyi gelir.
  teşekkürler işime yaradı.

 27. SERKAN says

  hem idrar söktürücü, hem de tansiyonu yükseltiyor. biri bana bunu açıklasın? böyle saçma şey mi olur???

 28. Edda says

  Biberiye ve kekik karışımı kullanan arkadaşa seslenmek istiyorum.Biberiye de kekik de tansiyonu yükseltir.Hem de oldukça.Ben beşi bir yerde çaylarından aldım ve sadece onun içeriğinde ki azıcık biberiye bile beni neredeyse hastanelik ediyordu.:(( Sadece yeşilçay ya da içinde biberiye olmayan kendi yapacağınız bir (yeşilçay,mate,sinameki) karışımlarını tavsiye ederim.Sağlıklı günler.

 29. gülsüm says

  Arkadaşlar 55 kilo idim 65 oldum evimizin önünde biberiye var kendimiz diktik bundan taze olarak sürekli kaynatıp içsem faydası olurmu.

 30. buket says

  yağlı tuzlu yemen iyi olmaz ama abur cubur biraz kilo almana yardımcı olabilir :)

 31. zeynep says

  ben bir aydan beri kullanıyorum çok faydasını gördüm hayata güzel veolumlu bakmamı sağladı tereddütsüz kullanmanızı tavsiye ederim

 32. fatma kale says

  sevgili ilgilenenler arkadaşlara;ben biberiyeyi öncelikle salata ve et yemeklerinde kullanmaya başladım çok lezzet kattı….sonralarda yak yakıcı özelliğiyle kaynatıp çayını sadece 10 gün içmeme rağmen günde(3)bardak 61,den 56kg ya düşmüşüm vay be dedirtti resmen…faydaları dahada cabası bayanlarda adet düzensizliğine;hazımsızlık sorunu yaşayanlara;bedenen bitkinlik yaşayanlara enerji vermesiyle;çok güçlü antioksidan oluşuyla ve daha neler neler ama aşırı yağ yakımı verilen kgyla bayağı hissediliyor….günde 3 bardak kaynatıp içmek yeterli herkese benim gibi hızlı etki etmesi dileğiyle…..

 33. kadriye ekici says

  slm arkadaslar ben türkiyeden cayini getirdin ve 3 gündür kullaniyorum yaglari eritiyor cok wc cikartiyor aclik hissi olmuyor denemenizi tavsiye ederim pakette 40 tane 10 günlük cay var üstünde günde kac kez iceceksin yaziyor

 34. esra says

  kilo vermek için kurusunumu yoksa tazemi tüketmeliyiz fatma hanım,ben miğren hastasıyım miğrene de iyi geliyormuş bilgisi olan varmı?

 35. melek says

  biberiye otu koklandıgında mıde bulantısına ıyı gelır mı oyle duymustum da

 36. nazlı aydın says

  merhaba ben ileostomi hastasıyım.kalın bağırsağım yok ince bağırsağımında yarısı yok torbaya bağlandım.ödemin var idrar yapmak için biberiye çayı içmek istiyorum ama bu ileostomi hastalığıma yanlış etki yaparmı

 37. sema iğdi says

  ben hipertansiyon hastası ve şeker hastasıyım..şuan kullanıyorum özellikle diğer sağlıklı otlarla karıştırıp içiyorum..çok şükür bir zararını görmedim..
  teşekkür ederim yayın için..

 38. fikret kahraman says

  biberiye yağı,kekikyağı ve lavanta yağından eşit olarak karıştırın.Sivrisineklere karşı kol ve bacaklarınıza birer damla sürün.denendi.

 39. osman ç says

  son iki yıldır fazla kilolarım oldu. göbek ve bel kısmım genişledi, kilo vermem için neler tavsiye edersiniz. yaşım 62 ,boyum 166, kilom 97 saygılarımla

 40. derya says

  biberiye zayıflatır mı. Bir de cildi sıkılaştırır diye okudum başka yerde gerçekten böyle bir etkisi var mı. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

 41. sinan says

  biberiye miğde bulantısını uyarır ben 9 yaşındayım

 42. smyye says

  ben biberiyeyi kuruttum ve iki tutam olacak şekilde sabah aç karnına içtim 1 ay kadar çok fazla iştahımı açtı fakat sindirimi kolaylaştırdığından çok fazla kilo verdm bıraktığımda da almaya başlladım ben yararını gördüm düzenli kullanınca tavsiye ederim zayıflamak için..

 43. ali says

  bn içmeye basladım sindrim sistemini mükemmel sekilde calıstırıyor zayıflama konusunda bişe diyemicem yeni basladığım için ..

 44. müge says

  Ben ödem söktürmesi için kullanıyorum. Faydasını da görüyorum. Çok faydalı bir içecek. Hamile değilseniz tabii.

 45. filiz says

  bende zayıflamak için kullanmak istiyorum tansıyon sıkıntım yok ama iştahı açıyormu gercekten kullanıpta zayıflayanlar varsa yazsın lütfen

 46. isa says

  merhaba
  benim saçlarım dükülüyor. biberiye bitkisi bahçede var ama faydasını bilmiyordum.
  içsemmi yoksa saçımı yıkasammı daha iyi gelir.

 47. Dilara says

  Selam isa,

  Ben biberiyeyin saç dökülmesi üzerinde faydalarını araştırdım, ve bazı kişiler, biberiyeyi cay gibi kaynatıp, suyunu süzüp ve sogumasını bekleyip, saçlarını komple yıkadıktan sonra onunla duruluyorlarmış, yani geri suyla durulamana gerek yok, böylece bitkiden faydalana bilirsin. Ben denemeyi düşünüyorum, gelişmelerden haber vermeye calışırım. Birde, bende, Ahmet Marankinin kitap var, ve orda bile bu bitkinin saç dökülmesini cok faydalı oldugunu söylüyorlar.

  Iyi gunler…

 48. bahadır says

  miğren ağrıları için çok iyi bir tutam biberiyeyi bardaga koyun kaynar suyu üzerine dökün 3 – 4 dakika sonra süzüp için baş agrıları için çok iyi

 49. sultan says

  ben diyet yaparken ödem sökücü ve sindirim sistemini uyarması için kullanıyorum.bol su içildiği ve diyetinize dikkat ettiğniz sürece sık sık idrara çıkartıyor ve düzenli tuvalet alışkanlığı yapıyor.öneriirim.yeşil çay ve çubuk tarçınla beraber içiyorum günde 2 bardak filan içiyorum.gün aşırı içmeme rağmen çok yararını görüyorum.herkese tavsiye ederim…

 50. kübra says

  biberiye cayını sureklı ıcmenın ıc organlar ıcın zararlı oldugunu duydum. biligisi olan var mı? varsa bızımlede payşasabılır mı ? 10-15 gun devam edıldıgı zaman 10-15 gun kadarda ara verılmesı gerekıyormus.

 51. Zuhal says

  Coumadin kan sulandırıcı ve boloc zok 25 mg çarpıntı hapı kullanıyorum.biberiye’nin kan sulandırıcı etkisi varmış. Bana dokunur mu acaba?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir