Evening Primrose Oil ve GLA

Evening Primrose Oil (Çuha çiçeği yağı), tarih boyunca hem yiyecek hem de ilaç olarak kullanılmış yabani bir bitkidir. Tohumları, gamma-linolenik asit, ya da GLA denen esas yağ asidi kaynağıdır. Yağ, aynı zamanda linolenik asit ya da LA da içerir;  bu içeriklerin ikisi de omega-6 yağ asitleridir. Bazı omega-6 yağ asitleri zararlı olsa da bu asitler yararlıdır.

Ne İşe Yarar?

Çuha çiçeğinin kökündeki yağ ekstresinde bulunan tıbbi bileşikleri, gamma-linolenik asit denen yağ asitleridir. Batı diyetleri genellikle GLA (gamma linolenic acid) konusunda yetersizdir ama prostraglandins üretimini teşvik etmek için de gereklidir. Esas yağ asitlerinin eksikliği, premenstrual sendromun (PMS) ve diyabetin semptomlarını çoğaltabilir. Çuhaçiçeği yağı PMS, menopoz, ve astım semptomlarında kullanılır. Ayrıca çinko ile kombine edildiğinde kuru gözler, kırılgan tırnaklar, ve akne tedavisinde endikedir.

Pensilvanya Üniversitesi’nda yapılan bir çalışmada, ramoid artritli hastalara altı ay boyunca günde iki kez Evening Primrose Oil kapsülü verildi. Plasebo ile karşılaştırıldığında, gamma linolenik asitin, hassas aklem sayısını azalttığı, ramoid artridin bir çok başka değerlerinin de değiştiği gözlemlendi. Hastaların bazılarında, tedavinin 6 hafta gibi kısa bir sürede gerçekleştiği görüldü. Hastaların 17 tanesi gamma-linolenik asit, 5 tanesi de steroid almaktaydı.

Artrit ve Romatizma ile ilgili yapılan bir çalışmada, bir insana ait eklem kapsülü hücreleri, yapay olarak uyarılarak, laboratuvarda romatoid artritli bir hasta gibi iltihaplı bir hale getirildi. Bu hücreler daha sonra, hem çuha çiçeği yağı hem de etten elde edilen yağ asitleri ile tedavi edildi. Etten alınan yağ asitleri ile karşılaştırıldığında, çuha çiçeği yağı yağ asitleri, beş faktör ile inflamasyonu azalttı. Antienflamatuar bir ajan olan Indometazin, bir şekilde bu yararlı etkisi ile müdahale etti.

Egzema semptomları, kaşıntıya ek olarak, kızarıklık  ve kabuklanmadır. Egzema ve dermatit ile ilgili 30 dan fazla insan üzerinde yapılan bir çalışma rapor  edilmiştir. 1.207 hasta üzerinde yapılan bir çalışma, Çuhaçiçeği yağının kaşıntı, kabuklanma, ödem (sıvı, şişlik) ve kızarıklık gibi cilt hastalıkları üzerinde yararlı olduğunu gösterdi.  Bu yağ, cilt hastalıkları ile ilgili, çocuk ve erişkinlerde kullanılabilir.

Evening Primrose Oil İngiltere’de resmi olarak, mastalji (meme ağrısı) tedavisinde kullanılmak üzere lisans almıştır ve bir çok Avrupa ülkesinde, birinci basamak tedavi olarak kabul görmektedir.

Standartizasyon,  birbirine benzer farklı preparat yapabilmek için, ürünlerdeki belirli kimyasalların miktarını ölçmeyi içerir. Ölçülen kimyasalların her zaman aktif olup olmadığı bilinmemektedir. Evening Primrose Oil standartize kapsülü,  yaklaşık 320 mg. linoleik asit, 40 mg. gamma-linoleik asit, ve 10 ünite E vitamini içermektedir. Bazı ürünler, %70 LA, %9 GLA şeklinde etiketlenmiştir .Günlük gıda alımındaki LA, yaklaşık 250 mg-1000 mg GLA içermektedir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

  1. Hasan Ali KILIÇ says

    GLA içeren beslenme destek ürününüz varmı bu konuda yardımcı olabilirmisiniz
    teşekürler

  2. cansu says

    amway nutriway beslenme destek ürünleri yelpazesinde GLA 500 adli beslenme destek ürünü var ben tüm beslenme destek ürünlerini 10 yildir kullaniyorum faydasini fazlasiyla gördüm zararini hic görmedim yinedeben hiç duymadim güvenemem derseniz doktorlara danisabilirsiniz şu zamana kadar hiçbir doktorun nutriway beslenme destek ürünlerine karsi ciktigini görmedim aksine siddetle tavsiye ediyorlar. tamamen bitkiseldir sentetik değildir. 10 dakikada toplanan bitkilerin aninda sikistirilip kapsül haline getirilmesiyle elde edilen ürünlerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir