wordpress counter

Ginkgo Biloba Faydaları Nelerdir?

Ginkgo Biloba Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? Yaşayan en eski ağaç türlerinden biri olan Ginkgo biloba yaprakları ile bir çok yönden vücut için yararlıdır. Ginkgo bilobanın fonksiyonları ve yararları hakkında okuduğunuzda şaşıracaksınız.

Aşağıda ginkgo bilobanın esas yararlarından bazıları anlatılmıştır. Ginkgo biloba bir beyin toniği olarak kabul edilmiştir; hem kısa, hem de uzun süreli hafıza geliştirmekten, reaksiyon sürelerini arttırmaktan ve zihinsel açıklığı geliştirmekten sorumlu olabilmektedir.

Ginkgo Bilobanın Faydaları

• Ginkgo bilobanın bu yararları nedeniyle alzheimer hastalığını ve diğer serebral yetmezlik belirtileri taşıyan yaşlı hastaları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Bitkisel ginkgo biloba vertigo, kulak çınlaması, ve diğer dolaşım problemleri için de kullanılmaktadır. Ginkgo biloba aynı zamanda enerji eksikliği ve zihinsel  yorgunluk  gibi etkileri de olan yaşlanma belirtilerine karşı yardımcı olabilmektedir.

• Ginkgo bilobanın tıbbi etkileri flavonoidler ve terpenoid adlı bileşiklerden kaynaklanmaktadır. Flavonoidler bitkisel kökenli antioksidanlardır. Laboratuvar ve hayvan çalışmalarında flavonoidlerin  kalp, kas, kan damarları ve retinayı koruyucu etkisi görülmüştür. Terpenoidler ise kan akışını geliştirici özelliktedir.

Ginkgo Biloba güçlü bir antioksidandır ve serbest radikallerin vücutta okside olmasına yardımcı olmaktadır.

• Stres ve kötü beslenme ile fazlalaşan trombosit aktivitesi faktörünü baskılama konusunda da faydalıdır.

• Trombosit aktivitesi faktörünün fazlasıyla uyarılması, beyin hasarı, kardiyovasküler hastalıklar, işitme bozuklukları ve diğer inflamatuvar hastalıklara neden olabilir.

• Ginkgo demans tedavisi için Avrupa’da kullanılmaktadır. Bazı çalışmalarda  gingko’nun Alzheimer ya da vasküler demans olan kişilerde hafıza ve düşünme üzerinde olumlu  etkisi olduğu görülmüştür.

• Ginkgonun Alzheimer hastalığının nedeni olarak gösterilen beta-amiloid oluşumunu engellebileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Alzheimer hastalığında Amiloid plakları, “beta amiloid” adı verilen bir peptidin anormal birikimiyle oluşuyor.

• Bir çok çalışma standardize ginko özütünün kan damarlarında genişlemeye neden olduğunu, kanı inceltip yapışkanlığı azaltarak dokuların kanlanmasını arttırdığı, beyin ve diğer dokuların oksijenasyonunu çoğalttığı göstermektedir.

• Özellikle beyne giden kan dolaşımını artırarak beyne bol oksijen gitmesini sağlar. Beyin hücreleri düşük oksijen seviyesine karşı oldukça duyarlıdır ve kolayca ölürler.

• Bacaklardaki düşük kan akışının neden olduğu ağrı nedeniyle topallayan kişilerde ağrısız yürüme mesafesinin iyileştirilmesinde etkili olduğu gösterilmiştir. (Bitkisel tedavi periferik arter tıkayıcı hastalığında ağrısız yürüme mesafesi 200 m’den fazla ise tek başına yarar sağlayabilir. Ağrısız yürüme mesafesi 200 m’den az ise kısmi bir yarar görülebilir. Dinlenmede ağrı ya da ülserasyon, nekroz, kangren gibi durumlarda bitkisel tedavi uygulanmaz.)

• Ginkgo bilobanın aktif bir maddesi olan ginkgolidesin, anafilaktik şok ve astım gibi alerjik reaksiyonları kontrol altına aldığı görülmüştür.

• Ginkgo Biloba, damar sertliği ile ilişkili olan kolesterolün lezyona dönüşümünün kontrol edilmesine yardımcıdır.

• Ginkgonun retina bozulmasını yavaşlattığı, ve ayrıca yaşlı hastalarda işitme kaybını engellediği; yapılan çalışmalarda bulgulanmıştır.

• Küçük çaplı bir çalışmada 8 hafta boyunca günlük 120 mg ginkgo kullanan glokomu hastalarının görüşünde iyileşmeler olduğu tespit edilmiştir.

• Alman Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu bu bitkinin başdönmesi, kulak çınlaması ve bunamalarda kullanımını onaylamıştır.

Ginkgo Biloba Nasıl Kullanılır?

Önerilen doz  günde 3 kez 40-80 mg’dır.

Ginkgo biloba alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus ürünün içeriğindeki Terpen laktonları ile Flavon glikosidlerinin miktarı ve oranlarıdır.

Ginkgo biloba’nın faydalı olabileceğini gösteren klinik araştırmalarda %24 flavon glikozidi ve %6 terpen laktonu içeren standardize ürünler kullanılmıştır.

E Komisyonuna göre yalnızca Ginkgo biloba yaprağından ekstrakte edilmek suretiyle elde edilen, %22-27 flavon glikozitleri, %5-7 terpenik laktonlar ve en fazla 5 ppm ginkgol asidi içeren standardize kuru ekstre (EGb 761) tedavide kullanılmalıdır.

Ginkgo Bilobayı çay olarak içmenin faydası yoktur. Allerjen etkisi olan ginkgol asidi içerdiği için ham drog kullanılmamalıdır.

Ginkgo Biloba Zararları Var mıdır?

• Yüksek dozda kullanılmamalı. Gastroentestinal sorunlar, kanama, ishal ve mide bulantısı gibi yan etkiler meydana gelirse kullanımına son verilmelidir.

• Ginkgo Biloba’nın kanın pıhtılaşmasını önleyici etkisi olduğundan kan sulandırıcı ilaçlarla beraber kullanılmamalı.

• Romatizma ilaçları, idrar söktürücü ilaçlarla, MAO inhibitör antidepresanlarla birlikte alınmamalı.

• Ginkgo biloba ekstresi Procardia adlı tansiyon ilacıyla etkileşime girer.

• Ayrıca ginkgo biloba ve bazı bitkiler kan sulandırıcı özellikleri olduğu için herhangi bir ameliyattan önce bu tür bitkilerin kullanımına son verilmiş olması gerekir.

• Hamilelerin kullanması önerilmez.


Yorumlar

 1. etik ellit dedi ki:

  bende yaygın ankisiyete ve samotoforom bozukluğu hastalığı var bu gingko biloba bana iyi gelirmi ayrıca antideprasan ilaclar kullanıyorum

 2. Naturel dedi ki:

  Gıda Takviyesi
  Forever Ginko -Forever Ginkgo Plus 60 Tablet
  +Çin botaniğindeki 3 önemli bitki içinde, Reishi mantarı, Schisandra böğürtleni ve Fo-ti

 3. mahce dedi ki:

  ben kullanıyorum süper ötesi bir takviye ve sarı kantoron kedi otu kökü ekstersi ile kullanın depresyonun 1 numaralı çözümü taviye ederim

 4. mahce dedi ki:

  @etik ellit: arkadaşım aşşaıdaki yazdığım üçlüyü kullan ve depresanları bırak ben çok faydasını gördüm 16 yıldırr kullanıyordum depresanları ve sonrasındda bu üçlüyü kullandım süperrrrrrrrrrrrrrrr hiç vakit kaybetmeden başla ginkgo biloba kediotukökü sarı kantoron saygılar

 5. Cüneyt dedi ki:

  Ben, 2 haftadır kullanıyorum. Dikkatimi toplamama ve unutkanlığa faydasını gördüm. Mide bulantısı ve mide ağrısı da var. Fakat kulak çınlaması yoktu, şimdi kulak çınlaması hiç eksik olmuyor. Valla bana yan etkisi faydasından çok mu oldu ne? Bir süre daha kullanacağım. Yine devam ederse yan etkileri, napayım bırakmak zorunda kalacam.

 6. şevki dedi ki:

  gerçekten süper birkarışım,ben soya lesitinle birlikte kullanıyorum çok faydasını gördüm.Kolestrolün düşürülmesinde ve depresyonun tedavisinde süper

 7. fevzi dedi ki:

  Etik ellit aksiyete için prof. İbrahim Saraçoğlu’ nun korku kürü olarak geçen maydanoz ıspanak tere kürünü kullanabilirsin. Ben çok faydasını gördüm.

 8. hasannn dedi ki:

  ben kullanmak istiyorum ürünü nerden bulabilirim?

 9. züleyha dedi ki:

  ben glınko bloba yı kullanmaya bu gün başladım ayrıca antideprasanda kullanıyorum bir zararı olurmu antideprasanla birlikte almamın

 10. nur dedi ki:

  ben bir haftadan belli kullanıyorum unutkanlık için almıştım evet kendimi daha iyi zinde hissediyorum. her hangibir olumsuz durum olursa ki şuan itibariyle olmadı sizi bilgilendiririm

 11. nur dedi ki:

  ürünü aktarlardan almanızı tavsiye ederim

 12. Nurşin dedi ki:

  slm arkladaşlar ………….
  ben ginkgo nun çayını aldım .. birde stres için sarı kantaron aldım …… yeni başladım şimdide tablet çıkmış acaba hangisi iyi bir bilgsi olan varmı ????
  birde çayı aç karınlamı yoksda tok karınklamı içiliyor hagisi daha iyi sonuç verir .. bu konuda bilginizi bekliyorum :)

 13. OZcan dedi ki:

  Sadece placebo etkisi kendinizi kandirmayin. Yediginiz hersey size faydalidir. Antidepresanlarin beyni faaliyetlerini yavaslatarak cozmeye calistigini unutmayin. Bol gunes isigi, sosyal ortamlarda bulunmak ve bir hayat hedefi tum antidepresanlardan daha cok ise yarar.

 14. alper dedi ki:

  gingko biloba kullanan arkadaşlar iletişim bilgisi verirmisiniz lütfen.bir kaç soru sormak istiyorum.özellikle anksiyete için.

 15. serkan dedi ki:

  ben 1 ay kapsül olarak kullandım hafıza ve konsantrasyonu kuvvetlendirdi öyle süpermen olmasamda hafazada ve bazı şeylere odaklanmada %30 civarı artış sağladı. He birde erken boşalmayı düşürdü ve cinsel ilişki sırasında alınan zevki biraz arttırdı. Bunun ne alakası oldu bilmiyorum ama cinsellik için azda olsa yararı oldu.

 16. cubuklu baharat dedi ki:

  gınkgo biloba hapına bende ulasabılırsınız BEYNİN İLACI 05359760397 cubuklu baharat arastırmalarıma depresyon ilaçlarıyla kullanılmaması iyi olur dıye arasrırıken karsılasdım sessizemre3hotmail.com

 17. funda dedi ki:

  Bendede çok unutkanlık var deneyeceğim bu bitkisel hapı ve sizinle paylaşacağım.kullananlarda yorumlarını yazarsa sevinirim.ne kadar zamanda etki eder acaba?

 18. özkan dedi ki:

  Tansiyonu yükseltir mi acaba? Norvasc ve kepra kullanıyorum. Bu ilaçlar ile etkileşimi var mı?

 19. rabia dedi ki:

  ben 40 yaşında behcet hastasıyım COLCHİCUM-DİSPERT,SALAZOPYRİN bu ilaçları kullanıyorum ayrıca deprasyon hastasıyım bu hastalık için CİTOL ve SÜLPİR İLAÇLARINI KULLANIYORUM.Şu anda kulaklarımda aşırı çınlama var aktar bana ginkgo bilobayı önerdi ACABA YAN ETKİSİ OLABİLİRMİ?

 20. KİBAR dedi ki:

  kullanmak istiyorum ama nerede bulacağımı ve nasıl kullanacağımı bilmiyorum.

 21. SUFİNKA dedi ki:

  1 AY ÖNCE NÖROLOGUMUN TAVSİYESİ ÜZERİNE BAŞLADIM ”TEBOKAN” İSİMLİ İLACA.(GİNKGO BİLOBA İÇERİYOR)UNUTKANLIK VE DİKKAT PROBLEMİ YAŞIYORDUM :( GÜNDE 2 DEFA İÇİYORUM COK FAYDASINI GÖRDÜM.DERS ÇALIŞANLARA ŞİDDETLE TAVSİYE EDERİM…:))

 22. NEDİM dedi ki:

  HER TÜRLÜ ÖZELLİĞİNİ BELİRTMİŞSİNİZ SAĞOLUN FAKAT NE KADAR SÜRE KULLANACAĞIMIZ KONUSUNDA HİÇ BİR BİLGİ YOK ZAHMET OLMAZSA BİLGİLENDİRME GİRİŞİMİNDE BULUNURMUSUNUZ

 23. ayşe dedi ki:

  çayını mı yoksa tablet gibi mi tüketiyorsunuzz ?

 24. sMyra dedi ki:

  ben tablet kullandım(günde 2 defa) faydasını da gördüm isterseniz elimde shiffa home (aksu vitalin) un hiç açılmamış bir kutusu(120 tablet)var.kullanımını da anlatabilirim

 25. Malicedourden dedi ki:

  1.5 yıldır kullanıyorum. İnanılmaz faydasını gördüm. Solgar da, Tabokan da kullandım. Şimdi de yurt dışından getirilen başka bir gingkoyu kullanıyorum. Daha yüksek dozda dolayısı ile 1 tane de yetebiliyor. Koruma amaçlı kullanılacaksa araştırmalarla tesbit edilmiştir ki günde 160 mg nin altında pek fazla işe yaramıyor. Yaşa bağlı olarak doz veriyorlar. Ben hayat boyu kullanması gerekenler sınıfındayım. En az 1 yıl sürekli kullanılıyor sonra da dönem dönem devam edebiliyorsunuz. Ama tedavi amaçlı kullanıyorsanız. Çayı işe yaramıyor kaldı ki zararlı olduğu bile söyleniyor. Doktorumun tavsiyesi ile ben ihtiyacıma göre günde 1 ya da 2 kez alabiliyorum. Bazı markalarda ciddi mide rahatsızlıkları yaşıyorsunuz. Solgar benim midemi kötü etkiledi çünküğ ham ektstre var içerisinde. Tebokan da aynı şekilde. Ayrıca Solgar kullanırken de feci diş eti kanamam oluyordu. İçerisinde ham ektstre olmayan bir ürüne dönünce bu etkiler ortadan kalktı ama onda da gerekenden fazla doz alırsanız yine midede acayip şişkinlik, nefes alamıyor gibi bir hissiyat, darlanma gibi etkiler yapıyor. Mesela 1 haftadır günde 2 kapsüle çıkmıştım 2 gündür sıkıntıdan patlayacakmış gibi hissediyorum. Bu durumda dozu günde 1 e çekmek gerekiyor. Doktorunuza iyice danışmadan, bünyenize göre doz ayarlaması yapmadan ezbere kullanmamanızı tavsiye ederim. Hiç yan etkisi yok denilen bitkide bile yan etki vardır. Sürekli diş etlerinizin kanaması çok kötü bir hissiyat mesela..

 26. mervesena dedi ki:

  Smyra (ginkgo biloba )Aksu vital mi kullanddın sen , yani güvenilir mi acaba bende kullanmak istiyorumda

 27. canan dedi ki:

  ben amway;ın nutrıway sıberıa gınkgo bıloba kullanıyorum menıere hastasıyım sızce faydası olurmu urunu onaylıyomusunuz..

 28. hasan çetiner dedi ki:

  uzun süredir kulak çınlaması nedeniyle çeşitli ilaçlar kullandım ama malasef bu güne kadar olumlu hiç bir sonuç alamadın kulak çınlamam tüm şiddetiyle devam ediyor ginko biloba çınlamaya iyi gelirmi yada çınlama için kullanan varmı varsa tavsiyelerin bekliyorum tşk.

 29. gltn dedi ki:

  arkadaşlar
  bende kpss ye hazırlanıyrum.internetten araştırdığım gingo biloba ilacı yorumlarını gördüm.kullanan var mı etkileri nelerdir.

 30. Nurten dedi ki:

  Omega 3 kullanıyorum. Gınkgo Bıloba ile etkileşim yapar mı? Zararı olur mu? Kullanan varsa bilgi verirse sevinirim.

 31. Fatih dedi ki:

  Omega 3 ile Ginkgo Bilobanın beraber kullanımında herhangi bir etkileşim yahut zarar yoktur.Kendim Gingko Biloba ile Omega 3 beraber kullandım.

 32. serdar dedi ki:

  yorgunluğu geçirtip enerji veren bu kadar etkili bir bitki görmedim..muhteşem!

 33. emin dedi ki:

  ginkgo biloba-omega 3(300 epa-200 dha mg=500mg)dikkat
  ürünleri ve gıda takviyeleri temin edilir.
  haccp-organik-helal-kosher sertifikalı ürünler
  emin.ozen@hotmail.com

 34. tülin dedi ki:

  arkadaşlar gerçekten bunun faydası var mı ya.lütfen bana birisi doğru bilgi versin.teşekkür ederim şimdiden

 35. Mehmet melij dedi ki:

  Arkadaşlar yaprak ları nasıl kullanacaz bilen varsa Madyes_15@mynet.com adresine mesaj atarsa sevinirim burda demişki çay olarak bir faydası yoktur ya nasıl kullanacaz.

 36. felix dedi ki:

  bu ürün tamamen doğal bitkisel bir ürün mü acaba? yan etkileri oluyor mu? ben dikkat eksikliği için kullanmayı düşünüyorum. dikkatimizi toplamada faydası olur mu? lütfen arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum..

 37. pınar dedi ki:

  ginkgo biloba çayının hic bir zararı yoktur ancak aspirinle kesinlikle içmeyiniz….yaprakları ise kaynatılmıs bir fincan suya 4 5 yaprak kadar atıp15 dak bekleyıp icilmelidir…enerjisi mukemmel cayının tek basına yararı yoktur demısler asla ınanmayın ben tek basına cayını ıcıyorum onun bıle fazlası ıle etkisini gordum….ayrıca kendim meniere hastasıyım…faydasını gordum….

 38. felix dedi ki:

  bu bitkiden üretilen kapsüller var bi de.. o kapsülleri önerir misiniz peki, kullanan var mı? dikkat eksikliği problemlerinde işe yarıyor mu? yardımcı olursanız çok sevinirim..

 39. İsnail dedi ki:

  Ben de final sınavları sürecinde zihinsel bir yorgunluk yaşıyordum. Tavsiye üzerine kullandım ve gerçekten de ciddi anlamda dikkat dağınıklığını, zihinsel yorgunluğu bertaraf ettiğimi gözlemledim. Öneriyorum.

 40. Onur dedi ki:

  Sınav icin kullanacaklara modafinil içerikli modiodal öneriyorum tıp fakültesinde okuyorum ve cok yararını gördüm internetten bir araştırın.

 41. Mehmet SARAÇ dedi ki:

  Arkadaşlar üzerinde çalıştığım bir bitki, ciddi manada mabed ağacını tanımak isteyen varsa mail adresimden ulaşabilirler…

 42. Yusuf ziya yemişenlioğlu dedi ki:

  benim sık sık büyük abdest e çikma sorunum var
  Birde makat ağzında yanma oluyor.
  Birde gaz var.
  BUNLARA FAYDASI OLURMU SİZDEN RİCAM BENİ BİLGİLENDİRİN
  VAYA SİZ NE ÖNERİRSİNİZ .
  İyi günler dilerim.

 43. ibrahim dedi ki:

  kardeş ben frover gınko plus markalı bır bıtkısel gıda takvıyesı kullanıyorum mabet ağacından yapılmış bu ilaç bana bu ılac hakkında soylebılecegın bısey varsa duymak ısterım

 44. Yucel dedi ki:

  Kullanin mutlaka faydasini göreceksiniz faydasini 3 ay sonra mutlaka görürsünüz ben yaklasik 20 yildir kullaniyorum ellerim ve ayaklarim buz kesilirdi ayaklarimi neredeyse hissetmezdik ginkgo blaboyu kullanali Allaha sükürler olsun.

 45. sadık dedi ki:

  tinnitus hastalığı için önerdiğiniz bitkiler var mıdır?

 46. 1.osmanlı baharat dedi ki:

  hertürlü gıda takviyeleri kapıda ödeme ile kargo ile yollanır irtibat numarası :535970397

Paylaş

*

css.php