Kedi Otu Kökü

Kedi Otu Nedir ve Kedi Otu Faydaları Nelerdir ? Kedi otunun beyindeki mekanizmasının, benzodiazepin ilaçlarınınkine benzediği düşünülmektedir. Avrupada uykusuzluğa ve ankisiyeteye karşı kullanılmaktadır. İtalya, Belçika ve İsviçre  gibi ülkelerde  uykusuzluk proplemi için reçetesiz satılan bir ilaç olarak onaylanmıştır. Latince adı Valeriana officinalis olan bitki ülkemizde kedi otu kökü olarak tanınmaktadır. Bitkinin kullanılan kısımları taze yada kurutulmuş kökleridir. Ülkemizde 10 civarında Valeriana türü vardır.

Bilimsel literatürde, kedi otunun farmakolojisi ile ilgili 200 den fazla bilimsel inceleme yayınlanmıştır. Avrupa ülkelerinde kediotu kökü uykuya yardımcı olarak resmi kabul görmektedir. Avrupalı bitkisel ilaç üreticileri koalisyonu, Amerikan FDA‘sına, reçetesiz bir uyku yardımcısı olarak sunulmasına izin vermesi için dilekçe vermiştir.

Kedi Otunun Faydaları

• Kedi otu kökünün insanı sakinleştirdiğine, beyni yatıştırdığına, uykusuzluğa karşı yararlı olduğu anksiete’yi azalttığı stresi giderdiği ve kasları gevşettiğine yönelik bir çok kanıt bulunmaktadır.

• Kedi otu bitkisi ile ilgili yapılan araştırmalarda uykuya dalmayı kolaylaştırdığı, uyku zamanını uzattığı, derin uyku aşamalarını artırdığı ve uyku kalitesini ciddi bir şekilde artırdığı gözlemlenmiştir.

• Sakinleştirici ve yatırtırıcı sentetik ilaçların bağımlılık yapma ve yüksek dozdan kaynaklanan toksisite gibi ciddi yan etkileri bulunmaktadır.

• Kediotu kökünün diğer sentetik ilaçların aksine  bağımlılık yapmadan  güvenli ve hafif bir biçimde sakinleştirici etkiye sahip olduğu belirtilmektedir.

• Kedi otu kullanımı ertesi gün sersemlik, uyuşukluk, konsantrasyon bozukluğu, zihinsel karmaşa ve fiziksel performansta düşüklük gibi yan etkilere neden olmaz.

• Almanyada yapılan bir araştırmada kediotunun yatıştırıcı bileşimlerinin, beyin hücrelerinde, barbituratlar ve benzodiazepinler ile aynı reseptörlere bağlanabildiği tespitini ortaya çıkarmıştır.

• Kediotunun içinde valerenik asit ve valepotriatlar gibi kimyasal maddeler tanımlanmış olmakla birlikte kediotunun içindeki hangi maddenin merkezi sinir sistemini yatıştırdığı tam olarak bilinmemektedir. Kediotunda yüzden fazla aktif kimyasal madde olduğu belirtilmektedir.

• Daha iyi bir uyku, hafif ankisiyete, gevşemek ve stresli anlarda sakinleşmeye yardımcı olmak amacıyla kullanılmaktadır.

• 2009 yılında yapılan bir çalışmada sekiz hafta boyunca günlük 800 mg valerian ekstresi alımı huzursuz bacak sendromu belirtilerinde hafifleme sağlamıştır.

Kedi Otu Nasıl Kullanılır ?

Gün içerisinde kullanılabileceği gibi uyku için geceleyin yatmadan önce de alınabilir.

Gün içinde anksiyete karşı 150-300 miligram, uykusuzluk içinse yatmadan 1 saat önce 300-500 miligram kullanımı tavsiye edilmektedir.

Valeryanik asit içeriği (%0.8 valerenik asit) standardize edilmiş ve suda eriyen ekstre kaydının yer aldığı ürünler alınmalıdır.

E Komisyonu Hint ve Meksika kökenli ekzotik kediotunu değil, Avrupa kökenli kediotunun gece sedatifi olarak kullanımını uygun görmektedir.

Sarı kantaron, şerbetçiotu gibi bitkilerle de kombine edilebilir.

Kedi Otu Yan Etkileri Varmıdır ?

• Genel kullanım dozunun yan tesirleri çok azdır. Belirtilen dozdan daha fazla oranlarda alınması halinde  huzursuzluk, baş ağrısı, görmede bulanıklık, sabahları halsizlik gibi durumlar görülebilir.

• Devamlı kullanımlarda 4-6 haftada bir kullanıma ara verilmesi tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde uyarıcı etki göstermeye neden olabilir.

• Barbitüratlar, trisiklik antidepresanlar, antihistaminikler, anti-mantar ilaçları, kolesterol düşürücü ilaç kullananlar doktorlarına danışmalıdır.

• İki yaşın altındaki çocuklar ve hamile, emziren kadınlar kullanmamalıdır.

• Kedi otu hapı eczanelerde Valerian Root Extract adıyla satılmaktadır.

• Çay ya da tentür olarak da kullanılabilir.

Kediotu Çayı

Kedi otu çayı sıcak ya da soğuk suda demlenerek içilebilir.

2.5 gram bitki (1 çay kaşığı) kaynar suda 10 dakika demlendiktan sonra süzülerek içilir.

1 tatlı kaşığı ince kıyılmış kök, bir bardak soğuk suda 10 saat bekletildikten sonra ısıtılarak içilir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. Ahmet Toptaş says

  BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ

  KEDİOTU KÖKÜ
  ( Valerianae radix)

  Kediotu kökü Alman resmi gazetesinde 15.5.1985 tarihinde yayınlanıp (Heftnummer: 90, ATC-Code:N05CO) modern bitkisel ilaç olarak yürürlüğe girmiştir, ESCOP ve WHO monografilerinde de yer almaktadır. Günümüzde modern tıbbi tedavinin vazgeçilemez bir unsuru olarak kullanılmaktadır.

  Belirtilen kanuna göre kediotu kökü doğal bileşiminde kullanılır, her hangi bir madde ilave edilemez veya bileşimindeki bazı maddeler ayrılamaz. Çok sayıda firma tarafından tek ve kombine ilaç olarak ( Baldrat, Baldrian- dispert, Cefan, Dolestan, Euvegal, Sedonium, Luvased, Moradorm vb.) üretilmektedir.

  İlaç etkili ( Ecza, drog) kısmı: Kediotu bitkisinin ( Valeriana officinalis)
  kurutulmuş kökleri kullanılır.
  Bileşiminde: Borneol, eugenol, isovalerinik asit esterleri, valeranon,
  valerinikasit, fenolkarboksilik asitler bulunur.

  Etkisi: Sakinleştiricidir, uykuya hazırlar.
  ( Ayrıca; Dikkat dağınıklılığını azalttığı, kas gevşetici etki gösterdiği,
  hiper aktiviteyi düşürdüğü, uykuya dalma süresini kısalttığı ve uyku
  kalitesini yükselttiği yönünde bilimsel çalışmalar bulunmaktadır.)

  Kullanıldığı yerler: Huzursuzluk ve sinirliliğe bağlı uykuya dalma sorunlarında
  Kullanılır. ( Ayrıca; gastrit ve sinirsel mide şikayetlerinde
  kullanılabilmektedir.)

  Kullanılmaması gereken haller: Yok.

  İstenmeyen ( Yan) etkileri: Yok.

  İlaçlarla uyumsuzluğu: Yok.

  Kullanım miktarı: Bir defada 2-3 gr kurutulmuş kediotu köküdür, günde 1-3
  defa kullanılabilir.

  Kullanım şekli: Çayı şöyle hazırlanır: İnce kıyılmış veya öğütülmüş 2 çay
  kaşığı kök fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, ağzı
  kapalı olarak 10-15 dakika demlenir, süzülerek içilir. İhtiyaca göre günde
  1-3 fincan çayı içilebilir, 1 fincan akşam, 1 fincan yatmadan 1 saat önce
  içilmesi önerilebilir. Kullanım süresince alkol alınmamalıdır.
  Hastalıklar bölümünde verilen bilgiler dikkate alınarak uygulanmalıdır.

  Kullanım süresi: Bir sınırlama yoktur. Şikayetler 2 haftadan uzun sürüyorsa
  hekime gidilmelidir.

  Uyarı: Hamilelik ve emzirme döneminde, 3-12 yaşlar arasında hekim
  kontrolünde uygulanmalıdır. Çayı içtikten sonra 2 saat geçmeden araç ve makine kullanmamalıdır.

  Kaynak: Dr. Ahmet Toptaş, Alman kanunlarına göre düzenlenip izin verilen
  BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ, Gonca Yayınevi, İstanbul 2009,
  ISBN: 978-9944-790-31-4, (0212)5285076-5286005.

 2. ali osman çay says

  ben uzun süredir anksiyete tedavisi görüyorum ve en son 1 aydır kedi otu kapsülü kullanıyorum 550mg sabah ve akşam şeklinde daha ne kadar kullanmam gerek uzun süre kullansam bi şikayet olurmu teşekkürler

 3. hacer says

  ben şu andatedavi görüyorum.cipralex adlı ilacı kullanıyorum.kedi otunu kullansam bu ilaçla etkileşimi olurmu?

 4. fatma nur says

  bende epilepsi hastalıgı var convulexs ilacı kullanıyorum kedi otunu kullanmamın zararı varmı nekadar kullanmalıyım

 5. avasar says

  uzun yıllardır anti depresan kullanıyorum. kedi otunu kullanmamın zararı olur mu?

 6. emine says

  uykusuzluk ve anksiyete bozukluğu için ne kadar kullanılması gerek bilgi verirmisiniz

 7. dilara says

  BEN 4 YILIK PANIKATAK HASTASIYDIM BU CAYI BIR HAFTADIR KULANIYORUM, COK FAYDASINI GORDUM , GECELERI COK TEZ UYKUYA DALIYORUM CAYI ICTIKTEN SONRA , SABAHLARI CAYI KULANDIKTAN SONRA KORKULARIM AZALIYOR HATA HIC KORKUM KALMADI DA DIYEBILIRIM , VALLA BENI SASIRTI BUKADAR ETKILI OLCAGINA INANMIYORDUM AMA COK FAYDASINI GORDUM . BENCE SIZ DE DENEYIN…

 8. keox says

  uykusuzluk sorunum var narkozla bile uyutamıycağını söyledi doktorlar acaba bu kedi otu faydalı olurmu ???????

 9. Mustafa says

  Bir yildir (belirli aralarda birakarak) kullaniyorum cok faydasini gordum
  Artik yatistirici ilac kullanmiyorum

 10. sin30 says

  2 yıl kdar anksiyet teşhisyle antidepresnallr kulandım rahatsızlıgım yüzde 70 düzeldi ama o yüzde 30 düzelmeyi başaramadım. son bir yıldırda anti depresan kulanmayı bırakmış vaziyeteyim..en son çare kedi otunuda denmek amaçlı aldım ne kadar süre kulanırsam faydasını görrüürmm. eger bir düzelme olursaa. kedi otunu bırakırsam sonrdan tekrardan rahatsızlıgım başalrmı.. cevap verriseneiz sevinirimm

 11. Fatma Nur says

  cipralex kullanıyorum 10 mg lık 14 yasındayım 2 defa epilepsi nöbeti gecirdim 6 yıl önce korkularım var doktor korkum var gece annemle yatıyorum kedı otunu bende kullanabılırmıyım nasıl faydası olur mu yardımlrınızı beklıyorum

 12. elif says

  bende yedi yıldır anksiyete bozukluğu hastasıtım bircok ilaç kullandım ve ne zaman bıraksam daha yoğun bir şekilde yaşayıp hep geri başa döndüm taki kedi otunu duyasıya evt doktorlar ne kadar olmaz desede prozak kapsulle birlikte sabah akşam kedi otu kapsulü kullandım hiçde bişi olmadı daha düzeldim tabi doktorlar olmaz der onların işi bitiyo böle bitkisel ilaclar varken 7 senedir cektiğim bir ayda bitti kedi otu kapsul duyurulur

 13. nuray says

  ben kazakistanda yasiyorum burda doktorlar ozellikle hamilelere ve bircok hastaya kedi otu {valerian} yaziyorlar suan bende 2 gundur cipralex yerine kullaniyorum burda cipralex i bulamadim insaallah iyi gelir bence guvenle kullanilabilecek bir ilac.

 14. kamil says

  11 Yaşında bir oğlum var ve 4 yıldır ritalin kullanıyor kedi otu ile birlikte kullanabilirmiyiz.

 15. mark says

  sevgili kardeslerim Antidepreson ilaclari yerine .balik yagi. Ketentohumu sabah aç karnina iki kasik yeyin;; lavanta. Cay gibi demlenecek yatmadan ônce bir bardak içileçek ve yatinca bol bol derin nefes alin verin Bir gôzûnûzû kapayin on dakika sonra acin ; Allah sûk redin VE kedi otu gerçekten sûper aksamlari yatmadan ônce iki kapsul alin ;;;NOT Lavanta çayi da gercekten çok faydali deneyin == O kimyasal ilaclari kaldirin atin ;; MUHTEREN KARDESLERIM iki gôzû gôrmeyen bir insani dûsûnûn ALLAHA Sûkredin = celik gibi olun SAYGILARIMLA

 16. Bora says

  VALERIAN ROOT özellikle depresyon, anksiyete bozuklukları vb. psikiyatrik durumlarda uzmanlar tarafından OMEGA 3-6-9 yağını ihtiva eden kapsüllerle beraber verilmektedir. Her türlü psikiyatrik hasta bunları şu an kullandıkları kimyasal ilaçlar yerine kullanabilir. Sonuçta bilirsiniz bildiğimiz bütün anti-depresanlar ve yeşil reçeteli satılan ağır ilaçlar hastayı iyileştirmezler; uyuşturur, hastalığı geçiştirir ve bağımlı hale getirirler. VALERIAN ROOT bitkiseldir, bağımlılık yapmaz ve YAN ETKİSİ yoktur. Uzun süreli kullanımlarda 4-6 hafta ara vererek kullanılması önerilir. Ağır depresyon hastalarının kullandıkları citolin, zyprexa, lithuril, citolixin vb. ilaçları kullanmış ve kullamaya devam etmeye mahkum olan bir yakınıma bütün bu kimyasal uyuşturucuları kesip VALERIAN ROOT artı OMEGA yağı takviyesine başladık. İNŞALLAH Allahın izniyle faydasını gördük… Kendinizi iyi hissedene kadar kullanın. Sonra 4 hafta ara verin. Tekrar başlayın. Allah hepimize şifa versin… Selamlar…

 17. necla says

  ben 9senelik depresyon hastasıyım bu ilacı aldığım gün pisikiyatristte giittim araştırılmamış bitki haplarını önermedi ve bende korktum rafa kaldırdım 3 hafta kadar doktorun verdiği ilacı kullandım memnun kalmadım ve internette kedi otunu güzelce araştırıp kullanmaya başladım 1 aydır kullanıyorum 9 seneden beri kendimi hiç bukadar iyi hissetmemiştim ve bunu herkesede tavsiye ediyorum allah bu derdi kimseye vermesin ben ölümlerden döndüm kokusu kötü ama olsun bu derdi çekmektense zehir olsa içerim kapsülünü için yoksa tiksinirsiniz kapsülü bile kötü kokuyo

 18. onur says

  Kedi otunu her hafta düzenli kullanıyorum. Rahat uyumamı sağlıyor. Bedenimi rahatlamış hissi veriyor…. Sitresimi azaltıyor..Sinir sistemim tamamen yenilendi….

 19. canan says

  ben epilepsi hastasıyim eptantoin kulanıyorum kedi otu kullanabilirmiyim ? *

 20. özlem says

  benim annemde uyuyamama problemi var bazen bütün gece uyumadığı oluyor sabah 5 kadar oturuyor 1 saat uyuyor bazende 24 saat uyumadığı oluyor ne olu cevap yazın şimdiden teşekkür ederim saygılarımla

 21. esra says

  benim 8 aylık ve 4 yaşında 2 oğlum var.büyük oğlumda bende çok sinirliyiz.ayrıca ben küçüğü emziiyorum.bu bitkiyi kullanabilirmiyiz.kimseye cevap verilmemiş sanırım ama yinede şansımı denemek istedim

 22. Mehmet Aktan says

  Annende yüksek tansiyon problemi olabilir.Tansiyonunu mutlaka kontrol ettir.
  Benzer uykusuzluk sorunu bende de var.Doktora gittim.Bana sıkıntımı, stresimi, kaygımı, endişemi gidermesi için aynı zamanda uyumama yardımcı olması için Risperdal 2mg yazdı.Risperdal’i aldım mı mışıl mışıl uyuyorum.Aslında 1mg’ı bile yetiyor.Çok faydasını gördüm.Allah yavurlardan razı olsun.Çok da kaliteli ve ucuz bir ilaç.Şimdi de ilave olarak kediotunu da alacağım.Bence anneni bir de psikiyatr’a götürsen iyi olur.

 23. HÜLYA says

  merhabalar, kedi otu sadece uykusuzluğa ve stresemi iyi geliyor merak ettim bilgi verirseniz sevinirim. yan etkisi varmı…

 24. zehra says

  Zararı yoktur… Sadece akşam yatmadan 1 saat once… 2 ay kullandıktan sonra 20 gün ara vermelısınız…

 25. burak says

  BENDE YILLARDIR PANIK ATAK HASTASIYIM CIPROLEX VE XANAX KULLANDIM DOKTOR GOZETIMINDE ONLARI YAVASVA BIRAKTIM VE KEDI OTU ICEREK KENDIMI DINLEMEMEMEYE CALISARAK BIRAZ DAHA IYLESTIM FAKAT YINEDE DOKTORUNA DANIS ALLAH şifa versin

 26. fırat kaya says

  kısa süreli anksiyete bozukluğum var hiç antidepresan almadan neredeyse iyileştim diyebilirim. uzun süreli kullanımlarında yan etkilerinden korkuyorum kullanan varsa cevap versin lütfen

 27. Fora says

  Ben bu ilacı kullanıyorum gerçekten işe yarıyor bazen ilacı aldığım zamn güzel bir uyku çektim ama bir kapsül uykusuzluğuma çare olmadı gerçi ama kas gevşetici etkisi inanılmazdı.

  İlacın üstünde günde iki kapsül yada bir kapsül yazmışlar hiç iki kapsül almayı denemedim acaba öyle yaparsam uykusuzluk probleminide çözermi açıkçası bilmiyorum deneyince sonucunu yazarım artık.

 28. rıfat says

  slm ben 26 yaşındayım 16 yaşından beri psikraist tedavi görüyorum tam 10 sene oldu gitmediğim doktor kalmadı biraz iyileşsemde eski halime geri dönüyom gençliğim,en iyi yıllarım hep huzursuz ve mutsuz geçti.Ve enson çare bu ilacı düşündüm 2 gündür kullanıyorum ve insallaı faydasını görürüm

 29. Asya says

  Slmlar,ben 4 senedir uyku uyumuyorum.. doktora gittim B vitaminleri ve atarax yazdi..surekli kullandim ama artik kullanmamaya karar verdim cunku bu kadar uzun sure hic duzelme olmayinca suphe duydum..bugun ezaneden kediotu kapsulunu aldim ve 2 tane birden ictim..1 tane yeterli olamayabilir dedigi ordaki kiz.. bakalim ne olacak..uykuya hasret kaldim..Herkese gecmis olsun..gelismeleri yazacagim..

 30. elif says

  mrb bende uykusuzluk poroplemı çekıyorum sabahlara kadar uyuyamıyorum henüz yenı basladım kedı otuna bı kaç gundur bı rahatlama gevşeme gördüm uykum geldı çok az uyudum aralıklarla uyandım ama sabaha dinç zinde uyandım az uyku uyumama rağmen çok memnun kaldım kedi otundan aceba süreklı kullanırsam bı zararı olurmu.

 31. handan says

  mbh bende epilepsi var. lamictal ve epix kullanıyorum. bu ilaçların yanında kullanırsam bir sorun olur mu?

 32. handan says

  bende lamictal ve epix kullanıyorum. ilaçların pek etkidsini göremedim. kedi otunu denemeye başlayacağım. herhangi bir etkisinin olup olmadığını bilmiyorum

 33. kinem says

  Ben 7 ay boyunca uykusuzluk çektim. Doktora gitmemek için direndim çünki yapacakları şey anti depresanı verip uyutmak olacaktı. Bigün Tesadüfen gördüm kedi otu kapsüllerini bitkisel olduğu için çok tereddüt etmedim. Önceleri saat beşlere kadar uyuyamazdım. 5 gün kullanmama rağmen çok etkili oldu. 8-9 ay oldu ve uyku problemim yok.Üstelik antidepresanlar gibi bi sersemlik halsizlik de yaratmadı.

 34. berfin says

  ben çok memnun kaldım panik atak var bende 4 yıldır hayatın anlamı yoktu çok araştırdımvebuldumkedi otu çayı içiyorum faydası mükemel tavsiyeederim saygılar

 35. Canan Acardemirci says

  Menepozla gelen uyku düzensizliğim dahada artarak uyku saatim gece 2-3 saate indi.Yorgun olayım ve olmayayım yatınca 5 dakika dalıyor sonra uyanıp sabahlıyorum ve bunun ne kadar kötü olduğunu çeken bilir.Hiç bir ilaç almıyorum.Sonunda Kedi Otu kökü(Ballı Valerian) aldım 4 gün önce sabah-öğle-akşam yemeklerden sonra ve gece yatmadan 1 çay kaşığı alıyorum inanırmısınız hem gündüz sakinleştim hemde gece horul horuluyuyorum dünyalar benim oldu. Horluyormuşum ve kızımın beni dürtmesine rağmen uyanmıyorum uykusuzluk çekenlere tavsiye ederim. Sevgiler.

 36. erenyusuf says

  Eğer panik atak ve depresyonunuz varsa ben kedi otlu besin destek ürünlerini tavsiye ederim… Ben kedi otlu ürünleri kullandım (kapsül şeklinde olanlar) ve büyük fayda gördüm. Yeşil Reçeteli bir ilaç ve antideprasanları şu an kullanmıyorum (bir kaç yıldır)…Şu an itibarıyla ise kedi otunu zaman zaman kullanıp, bazan bir kaç hafta, bazan bir kaç ay bırakıyorum…Kendine acıma, panik atak, kendine değer vermeme, sıkıntı, gerilim, kaygı, vesair gibi sorunlarınız varsa mutlaka kullanın derim (Elbette doktora da danışarak.)…

 37. mustafa dilmen says

  Benim annem birçok defa amaliyat olmuş ve birçok hastalıklarla boğuşan bir kadın..8 sene hiç uyku yüzü görmediği bir dönemde doktorların verdiği uyku haplarını kullanmaya başlamıştı..Yine de uyuyamadı ve gündüzleride sersemlemiş şekilde dolanıyordu…Ta ki sevgili dostumuz Ertuğrul Altıntaş Rusya dan gelip anneme valerian ı verinceye kadar. Annem yıllar sonra uyumaya başladı.İnanamıyordum, hem de gündüzleride çok dinç kalkıyordu. Valerian bitince hemen gidip birtanede ben aldım. Annem onun yarısını içti. 10 yıl oldu ve annemin uyku düzeni hala mükemmel…Teşekkürler valerian

 38. melek says

  merhabalar
  çok hassas bir uykum var, en küçük seste uyanırım, uyuyamam, uyuyamadıkça daha kötü kaçar uykum. antidepresanlardan bağımlılık yapacakları için çekiniyorum(kullanmadım değil)bi ara unisom kullandım; felaket bi şey-yarım saatte uyutuyor ama ertesi gün kendine gelemiyorsun. zaten tüm ilaçların ertesi güne kalan yan etkileri var. Kedi otunu netten araştırıp aldım, tüm attarlarda bulunuyor, yaklaşık olarak 1 yıldır kullanıyorum; herhangi bir sıkıntı yarattığını görmedim. ertesi güne bir şey kalmıyor, kolay uyuyorum ve daha az uyanıyorum.Alırken içeriğine bakın kapsüllerin gramları farklı oluyor. (hatta sarı kantaron ve melisa ekli olanı da vardı, tekrar bulamadım ama daha iyiydi) bazı akşamlar 300 mg lık kapsülden iki tane aldığım oldu, daha etkili oluyor. ama genelde bir kapsül yetiyor.
  Düşünenlere tavsiye ederim, ilk kullandığımda bi faydası yok diye düşünmüştüm ama şimdi elimin altında hep bulunduruyorum, almadığım zamanların farkını biliyorum. En güzelide uyuyamasam bile uyumadıkça sinirlenmediğim için dinleniyorum

 39. emre says

  acaba kapsül mü daha etkili olur? yoksa kedi otunun kendisi demlenerek hazırlanırsa mı daha etkili olur?

 40. emre says

  çok itici bir kokusu olduğundan dolayı demleyerek içmek biraz zor olabilir hemde kokusu evde kalıcı olabailir. ayriyetten kapsülde kokar ama çayı kadar yoğun değildir kokusu.

 41. Dursun says

  Merhabalar.Ben bu bitkiyi yaklaşık 2 hafta kullanıyorum.Akşamları yatmadan 30 dak.önce.Mükemmel uyku ilacı!!!

 42. alper says

  bende epilepsi var Yararı olur dediler günde 670 mg kedi otu hapı kullanıyorum ayrıca diğer anti depreasan haplarımıda kullanmaya devam ediyorum. bilmiyorum iyimi yapıyorum? Acaba bu hap epileptik durumlar için etkili oluyormu. Bu konuda bilgisi olan lütfen yazsın…..

 43. nursel says

  Ben 13 yıllık depresyon ve panik atak hastasıydım.Şimdiye kadar kullanmadığım ilaç kalmadı hatta mideme de zarar verdi sanki dünyam kararmıştı.Benim gibi raharsızlığı olanlara daydalı olmak için yazıyorum.Yüzde yüz iyileştiriyor.Bir tatlı kaşığı melisa bir tatlı kaşığı sarı kantron bir tatlı kaşığı ıhlamur bir tatlı kaşığı papatya bir tatlı kaşığı şerbetçi otu bir bardak kaynamış suya hepsini koyun bir taşım kaynat on dakika demle iç.Günde iki üç bardak için.Hiçbir yan etkisi yoktur.İlaç kullanıyorsanız ikisini aynı saatte almayın.Faydasını görünce yavaş yavaş ilçlari tamamen bırakın bitkileri kullanmaya devam edin.Bir ay bu şekilde kullandıktan sonra kontronu kesin kedi otu kökünü koyun diğer bitkilerle birlikte aynı şekilde için.Bir ay kedi otu bir ay kantron diğer bitkilerle kullanın.İyileşene kadar devam edin.Bana dua etmeyi untmayın tabiki önce ALLAHA daima dua etmeliyiz.İnanıyorum sizde iyileşeksiziniz.ALLAHTAN acil şifalar diliyorum hepimize…

 44. ergul sonmez says

  Kedi otunun faydalı olacağına inanıyorum,kokusuna bir süre sonra alışılabilir önyargılı olmazsanız..

 45. eda says

  Bende kediotunun tankerinin kullanıyorum bende yantkisi oldu üşüme kalp atışlarımda hızlanma gibi

 46. elifnur says

  iyi günler.ben bu konu dışında birşey sormak istiyorum ….yüzümde göz cevrem dışında haddınden fazla kızarıklık var ve kırmızı benekler var svilceye benziyo buna bitkisel bi çözüm var mıdır???bi çok doktora gittim ve yüzüm daha kötü oldu bi kaç tne kullandığım ilçtan sonra bu hali aldı yoksa cildim çok güzeldi güneşten dolayı çıkan kavlamalar vardı bu yüzden gitmiştim doktora ilaç verdi yan etki yaptı sivilceler doldu suratıma sonra onun için ilaç kullandım geçti ama bu seferde kızarıklık kaldı onun için de gittim ama verdiği ilaç işe yaramadı ne yapmamı önerirsiniz lütfen yardımcı olun çok sıkıldım bu durumda….

 47. Yunus says

  Kedi otunun kokusu kötü ama tadı o kadar kötü değil.Hatta karabaş otu içenler kedi otunu havada, karada içer.Stres,panik atak gibi sorunlarınız varsa :KEDİ OTU-KARABAŞ OTU-SARI KANTORON -MEYAN KÖKÜ-MELİSSA kullanabilirsiniz.Hiç bir şeyiniz kalmaz.İlaçlar gibi de bağımlılık yapmazlar.

 48. sevtap öztürk says

  melek, bir yıldır kediotunu kullandığını söylüyorsun herhangi bir anormal durum oldumu?çünki diyorlarki kediotunu ara ara kullanacaksın. ara araara ara kullanınca bırakıldığında tekrar başa dönülüyor tedavi bir işe yaramıyor o yüzden kullanmak istediğim halde kullanamıyorum.ara vermeninsebebi bağımlılık yapıyormuş siz de böyle bir şey oldumu?

 49. yeşil says

  emziren anneler neden kedi otunu kullanamiyor acil cevap!!!!!

 50. kemal says

  Kedi otu kökü 1 hafta kıllanıyorum biraz rahatlatıyor sakınlestiryor.stres atılıyor. kullanma devam ediyom

 51. suskun deniz says

  kedi otu ve sari kantoron gercekten iyi geliyor ben sari kantorom kullandim depresyon u in daha canku neseliydim ama simdi hamkle oldugum icin biraktim yuz icinde kullandigim bir maske var harika gercekten bircok sey denedim en pahali kremleri aldim inci kremini dahi denedim 55 lira verdim ama sonuc hic. bu krem sayesinde yuzumdeki sivilce yara izleri yok denecek kadar gittu gunes lekelerimde bayagi acildi eminim duzenli kullanirsam bunlarda gidecek ARGAN OZLU KIL MASKESI beykozda 35 liraya aldim ve 2 ay yeter. artik bunu hic birakmam devamli kullanin hergun yapsaniz bile bi zarari yok 4 .5 jullanimdan sonra etkisini gormeye baslarsiniz

 52. ayla says

  kedi otunun kapsülünü açıp ılık suda 15-20 dakika bekletip için kokusu kalmıyor denemenizi isterim .Akşamları içenler bunu denesin daha çabuk etkisini gösteriyor.

 53. sevgi says

  Hepinize acil şifa diliyorummmm ;) gece uykuya dalmada sorun kafamın içerisinde milyonlarca sorun saçma salak konulara dalıyorum 2 yıldır boğuluyorum hissi yaşıyordum sinizüt sebeb sanıyordum sürekli burun spreyleri ilaçlar vs doktor doktor gezdim :))) boğazıma birşey düğümleniyor hissi sürekli boğaz temizliği geniz temizliği hastalık hastası oldummmm :))))))))) veeeeee nasıl kurtulurum dedim maneviyatlamı ilgili acep dedim namaz bilee kıldım :D herşeyi yaptım fakat sarı kantoron vee kedi kökü sihirliii değnek oldu uykuyaa çabuk dalıyorum sabahları dinç kalkıyorummmmm :)) yorgunluk yok kendimi çoook iyi hissediyorum :) kapsül kullanıyorummm Rabbim hepinizee acil şifa versin ( kapsül sabah akşam içiyorum akşam uykudan 1 saat önce :) gün içinde uyku vs yapmıyor sakin bi karakter oldum :D:D

 54. tugba says

  Erkek arkadasimin cok sinirli bir yapisi var ve sinirlendiginde de cok fena bas agrisi oluyor cok terliyor kriz gbi birsey yasiyor

 55. Ahmet says

  Şuan alprazolam kullanıyorum kedi otu köküne nasıl geçebilirim veya herhangi bir sakıncası var mı? Cevap verir misiniz?

 56. Merve Öztürker says

  Uykusuzlukta baş etmede Kedi Otu birebir arkadaşlar. Normal yollarda bulunması zor olan bu kedi otu saf halde bulunursa çay şeklinde uykudan 1 saat önce alınması uykusuzluk problemini tamamen çözecektir arkadaşlar. Yasak mı bilmiyorum ama sizlere yardımcı olmak adına, benim kedi otu hapı edindiğim bir site vardı, onun linkini kopyalıyorum buraya, olur da yasaksa ve o link yayınlanmazsa özelden yazmanız için adres de veririm arkadaşlar vitaminler.com/c/kedi-otu-valerian-root-114

 57. Halil says

  Kötü kokusundan şikayet edenler melisa ile karıştırıp içsinler farkedilmiyor bile kokusu.

 58. Halil says

  Arkadaşlar kediotu kökünü kullanan herkes buraya tecrübelerini yazsın,hepimiz istifade edelim.Ben internetten kapsülünü sipariş ettim,bu sabah teslim ettiler.Daha ilk gün olduğu halde farkedilir bir rahatlama sağladı gerçekten.

 59. burak says

  öncelikle herkese çok selamlar bende bu hastalığı yaşayan biri olarak sizlere umarım yardımcı olacağım kendinizi öncelikle çok değerli olduğunuzu hiç unutmayın ve hayatta herkesin problemlerle uğraştığınıda yani ne ilk benim nede ilk siz sonrasında valerian root adlı yani kedi otuna gelicek olursak evet ilaç gerçekten çok faydalı kullanmanızı tavsiye ederim bunun yanında yeşil çay ihtiyaç duyulursa ya şu bi gerçek eskiden ilaç diye birşeymi vardı ALLAH her derdin devasını yaratmış sadece sakin olup nasıl bi yol izliceğinize bakar sen aramazsan bulamazsın bulana kadar arıcaksın şifanı uğraşıcaksın ben de bunu yaptım peki 100% iyimiyim şuan deil yanlız arada ufak bi ayrıntı kimse 4/4 lük deil oluruna bırakalım çok ciddi iyileşme kaydettim sadece kedi otuyla o kimyasallar tam bir entrika :)böyle diyorum çünkü beynin dinlenmeye ihtiyacı var o ilacında bunun için seni uyutmaya hergün aynı sendrom taki nereye kadar serotomin denilen beyinde ve bütün vucuda yayılan bir hormonun eksikliği geçene kadar geçmediği halde başa sararsın sonra niye dersin burda şunu anlatmak istedim ! arkadaşlar kompozisyon gibi düşünelim giriş gelişme sonuç (hastalığımızı tanıyalım) onun bizi zorladıgı gibi bizde onu zorlayalım en sonunda sonuç güzel olacak eminim herkese geçmiş olsun dileklerimi canı gönülden sunuyorum ve unutmayın birşey sizi öldürmezse daha güçlü yapar…

 60. Nilay says

  Merhabalar bende 7 yıllık panik atak hastasiyim ablami kaybettikten sonra panik ataga yakaladim icmeditim ilaç kalmadı bi dönem duruldu tekrar atak yaptı suan evlilik aşamasındayim ailemden uzak olacağım yardım edin bende kedi otu ekstresini kullanmaya başladım inşallah iyiliğini görürüm ve size yorum yaparım Rabbim sıfamızı versin.

 61. Rabia25 says

  Annem uzun süredir uykusuzluk çekiyor bazen xanax kullanıyor ama bu ilaç psikolojisini çok kötü etkiliyor acaba kedi otu tabletinin bir yararı olur mu hangi tabletten kaç miligıram ve kaç tane kullanması gerekir lütfen en kısa sürede cevaplarsanız memnun olurum

 62. halil45 says

  Burda bahsedilmemiş ama benim baş ağrıma çok faydalı geldi.2010 yılında burun ameliyatı olduktan sonra dayanılmaz bir baş ağrısı oluştu;bu ağrı alnımda,şakaklarımda ve elmacık kemiklerimde basınç,kızarıklık ve ateş şeklinde 4.5 seneden beri devam etmekteydi,doktorlardan ve haplardan hiçbir fayda görmedim.İki haftadan beri kedi otunu çay şeklinde kullanıyorum ağrılarım %80-90 geçti ama kullanmayı bıraktığımda ağrılarım tekrar başlıyor sanırım ömür boyu kullanacağım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir