Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik Çayının Faydaları. Kekik Çayı Nasıl Yapılır? Latince ismi Thymus serpyllum L. olan kekik ballıbabagiller  familyasından akdenize özgü bir bitkidir. Kekik bitkisiyle ilgili yapılan araştırmalar bu bitkinin mikrop öldürücü etkisini göstermiştir. Ülkemizde Thymus, Thymbra, Origanum, Sideritis, Saturaje, Salvia cins kekikler yetişmektedir.

Kekiğin yaprak ve çiçeklerinde timol, simol, karkavoldan oluşan yüksek oranda uçucu yağ, saponin, fenolik bileşikler yer alır.

Kekik Çayı Faydaları

•Antioksidan, antikanserojen, antidiyabetik ve antikolestremik etkinliği vardır.

•Kekiğin güçlendirici, iltihap giderici, ağrı dindirici, balgam söktürücü, bağışıklığı destekleyici ve mikroorganizmaları öldürücü etkisi bulunur.

•Kekik çayının sindirim sistemine olumlu etkileri vardır. Sindirimi kolaylaştırır, mide sorunlarına iyi gelir, iştah açar. Adet kanamalarını dengeler ve kramplı adet ağrılarında rahatlatıcı etki sağlar.

•Öksürük ve üst solunum yolları iltihabında çay ve gargara olarak kullanılır.

•Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E komisyonu kekikotunun balgamlı öksürük ve boğmaca gibi durumlarda kullanımına onay vermiştir.

Kekik Çayı Nasıl Demlenir?

2 kahve kaşığı ince kıyılmış kekikotunun üzerine bir bardak kaynar su döküldükten sonra, üstü kapalı olacak şekilde 5 dakika kadar demlenir ve süzülür. Günde birkaç kez birer bardak sıcak olarak içilir.

 

Yeni mahsül ve dalında kurutulmuş demet biçiminde olanlar alınmalıdır. Renginin canlı, kokusunun keskin olmasına dikkat edilmelidir.

Kekik çayı hazırlanırken kekik kaynatılmamalıdır. Aksi takdirde içindeki en önemli etken madde olan Thymolun kaybı meydana gelir.

Kara kekik, dağ kekiği, bilyal kekik, beyaz kekik, toka kekiği, sivri kekik ülkemizde yetişen  kekik çeşitleri arasındadır.

Kekik Çayının Zararları Var mı?

•Uçucu yağ içerdiği için karaciğer iltihabı, akut gastrit, mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinde kullanılmamalıdır.

•Ballıbabagiller ve nane ailesinin bitkilerine karşı alerjisi olan kişiler kullanmamalıdır.

•Antikoagülan ilaç kullananlar doktora danışmadan kullanmamalıdır.

•Doktor onayı olmadan hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

•Mercanköşk otu (Majoranae herba) ve yalancı kekikotu (Origani vulgaris herba) kullanılmamalıdır.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. berna.. says

  midem çok ağrıyordu annem zorla kekik çayı içirdi gerçekten çok iyi geliyor hepinize tavsiye ederim.

 2. nuriye says

  ne zaman grip olsam 1 bardak kekik çayı içerek normale dönüyorum.

 3. mehmet says

  akut bronşit astım hastası biri oarak ilaçlarımdan fazla faideyi kekik. zencefil. anason. ve melisa da buldum

 4. Canan Yakut says

  Mehmet bey, ilaçlarınızdan tamamen kurtulmak isterseniz, size yardımcı olabilirim. Tahmin ediyorum ki, astım dan ziade başka rahatsızlıklarınızda meydana çikmış oldu. Beni arayın, lütfen: 0 531 368 93 24.

 5. Selim KILPELİT says

  sevgili canan hanım bende de skolyoza bağlı koah hastılığı mevcut.sürekli ilaç kullnımı midemde gastrite neden oldu.bende çareyi yaradanın eczanesinde ve ona sığınarak aramaya başladım.ilaç ruh ve bedenimi adeta çökertti.artık ilaçları insan sağlığı üzerinde kurulmuş ticari amaçlı bir tuzak olarak görmeye başladım.ne dersiniz yanlışmı düşünüyorum acaba>?

 6. Eslem says

  kekik cayi adet sancisi icinde birebir…icerken sancinin gittigini hissediyorsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir