Keten Tohumu Faydaları

Keten Tohumunun Faydaları. Keten Tohumu Faydaları Nelerdir? Keten tohumu içinde omega 3 omega 6 omega 9 ve antikanser etkisi olan lignanlar içeren faydalı bir besindir.

Omega 3 üzerine yapılan araştırmalar,  onun, kalp damar sağlığı, psikolojik rahatsızlıklar, diyabetin neden olduğu hasarların önlenmesi, dikkat eksikliği görülen çocuklara olan faydaları gibi bir çok bakımdan sağlığımıza olumlu etkilerde bulunduğunu göstermektedir. Omega3 yağ asitleri vücud tarafından üretilemediği için dışardan yiyecekler yoluyla alınması gerekir.

Omega3 ün bilinen en önemli kaynağı soğuk sularda yaşayan yağlı balıklardır. Bunun dışındaki omega 3 kaynakları keten tohumu, ceviz ve semiz otudur.

Keten Tohumunun Faydaları – Keten Tohumu Ne İşe Yarar ?

• Keten tohumu, Linum usitatissimum adlı bitkinin tohumudur. Keten tohumu yağı, sağlık için gerekli olan omega-3 ve omega-6 yağ asitleri içerir. Omega-3 yağ asitleri, enflamasyonu azaltırken, omega-6 yağ asitleri ise, enflamasyona katkı sağlama eğilimindedir. Sağlıklı bir diyette kabaca, omega-6 yağ asitleri, omega-3’den 2-4 kat daha az olmalıdır. Bir yemek kaşığı keten tohumu yaklaşık 1.8 gr. bitkisel omega-3’ü içerir.

• Keten tohumu içerdiği yağ asitleriyle kalp ve damar sağlığı için önemlidir. Alfa linolenik asit bakımından zengindir. İyi kolesterolü yükseltici kötü kolesterolü ve trigliserit düzeyini düşürücü etkisi bulunur. Kanın pıhtılaşmasını azaltır. Damar sertliğinin oluşumunu önleyici özelliktedir.

• Keten tohumu yağı, keten bitkisinin tohumlarından gelmektedir. Agricultural Institute’den Thomas Jefferson’a göre, bir keten tohumunun %40’ı yağdır. Bu yağın da %55’i omega-3 yağ asididir. Keten tohumu yağında, esansiyel  yağ asitlerinden alfa-linolenik asit bulunur. Bu yağ asidi, vücut tarafından, balıkta bulunana benzer omega-3 yağ asidine çevrilir. Bazı araştırmacılar, keten tohumu yağının da balık yağına benzer  yararlar gösterdiğini düşünseler de, vücut, ALA’yı, EPA ve DHA’ya çevirmekte pek de etkin değildir.

• Keten tohumu yağı, enflamasyonu düşüren ve belki de artrit semptomlarını iyileştiren esansiyel asitleri bakımından oldukça zengindir. Omega-3 yağ asitlerinin kas sertliğine, ve osteoartritli hastaların daha hızlı yürümelerine iyi geldiği bilinmektedir. University of Maryland School of Medicine’dan, aile hekimi Dr. Maggie B. Covington’a göre, keten tohumu yağının vücuda anti-enflamatuar etkisi yüzünden, artrite, özellikle, romatoid artrite iyi gelmektedir. “Journal of Parenteral and Enteral Nutrition” dergisinin Mart 2010 sayısında yayınlanan bir çalışma, omega-3 yağ asitleri ile damar içi tedavinin, romatoid artrit hastalarında, eklem ağrısı ve şişini hafiflettiğini bulmuştur.

• Son zamanlarda yapılan bir çalışma, keten tohumu yağının enflamatuar göstergelerini düşürdüğünü ortaya çıkarmıştır. General Hospital of Nikea’dan araştırmacılar tarafından yürütülen 2003 tarihli bir çalışma, yüksek trigliserit düzeylere sahip 76 deneğe  3 ay boyunca keten tohumu yağı vermişlerdir. Çalışma süresinin sonunda, keten tohumu yağı alan grup C-reactif protein ve interleukin-6 seviyelerinde önemli düşüşler göstermiştir.

• Son zamanlarda yapılan çalışmalar, keten tohumunun kansere, özellikle göğüs, prostat ve kolon  kanserlerine karşı koruma özelliğine sahip olduğunu göstermektedir. Flax Council of Canada yöneticisi Kelley C. Fitzpatrick, MSc,’e göre, en azından keten tohumundaki iki bileşiğin çok önemli katkıları bulunmaktadır. 15 erkeği kapsayan küçük bir çalışmada, keten tohumu takviyeli düşük kalorili diyetin, kan prostat-spesifik antijen (PSA) düzeylerini düşürdüğü ve iyi huylu prostat hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı görüldü. Prostat kanseri olan 25 erkeğin katıldığı bir başka çalışma, keten tohumu katkılı düşük yağlı diyetin serum testosteronu düşürdüğü, kanser hücreleri büyüme oranını yavaşlattığı ve kanser hücreleri ölüm oranını yükselttiğini göstermiştir.

• Ancak keten tohumunun, östrojene bağlı kanserler olan etkisi yeterince açıklığa kavuşmamıştır. Pozitif tarafta, vücudun ürettiği değil de bitkisel olan östrojen, hücredeki östrojen-reseptör alanlarına bağlanabilmektedir. Bu, daha güçlü formunu bağlanmak ve negatif etkilere sebep olmaktan alıkoyar. “The Journal of Nutrition“da 2010 yılının Şubat ayında yer bulan bir inceleme, vücudun kendi östrojen seviyesinin düşük olduğu dokularda, fitoöstrojenlerin zayıf östrojenik özellikler gösterdiğini fakat, göğüs dokusu gibi, östrojen stimülasyonunun arzu edilmediği organlarda vücudun östrojen salgısı ile rekabete girdiğini açıklamaktadır. Söylendiğine göre, böyle tesirler, göğüs kanseri gibi gerçekte östrojene bağlı hastalıkların riskini düşürürken, menoposal semptomları ya da osteoporozu tedavi etmede yararlı olabilir. The University of Pittsburgh Medical Center’ın raporuna göre ise, laboratuar çalışmaları, lignanların göğüs kanser hücrelerinin büyümesini canlandırmaktadır. Onlara göre karışık bulgular, keten tohumu yağının pozitif ya da negatif etkilerini anlayabilmekte etkin bir yol olduğunu önermektedir. (Tartışmalı br konu olduğu için göğüs kanseri, prostat kanseri ya da bir başka hormona duyarlı kanser hastalarının doktor onayı ve gözetimi olmadan kullanmamaları gerekir)

• Keten tohumu, bir tür fitoöstrojen olan lignan bakımından çok zengindir. Fitoöstrojenler, doğal olarak vücutta bulunan östrojenin daha zayıf formudur. Benzerlikleri yüzünden bu maddeler, vucutta yakın modellerde davranırlar. Kadınlarda, keten tohumu, menopozun sinir bozucu ve rahatsızlık verici semptomları ile savaşmada yardımcı olur. The University of Maryland Medical Center, keten tohumu yağının, hormon replasman tedavisi kadar etkili olduğunu belirtmektedir. 2004 yılında American Journal of Clinical Nutrition yayınlanan bir çalışma, menopoz belirtileri tedavisinde keten tohumu yağı kullanan kadınların, soya kullanan kadınlardan daha rahat ettiklerini göstermiştir.

• Son zamanlarda, ilgi, anti-östrojen ya da zayıf östrojen olan lignan’ların güçlü kaynağı olan keten tohumunun kendisinde odaklanmıştır. Lignanların, göğüs kanseri gibi östrojen bağlantılı kanserleri önlemede rol oynayabileceği düşünülmektedir. Lignanlar aynı zamanda, antioksidanlar gibi de davranabilmektedirler ancak, mekanizmaları doğrultusunda tam olarak da anlaşılmamış olduklarından, hücre büyümesini yavaşlatabilirler. Keten tohumu yendiğinde, lignanlar, bağırsaklarda bakteriler tarafından aktive edilmektedir. Keten tohumunun kendisinde bulunmazlar.

• Keten tohumu, diğer tohum, tahıl, meyve ve sebzelerin yüz katı kadar lignan içerir. Lignanlar, östrojen gibi davranan antioksidan bitki bileşikleridir ve vücutta östrojen reseptörlerini bloke ederek eylemlerini engelleyebilirler.

• 2007 yılında yayınlanan menopozlu kadınlarla ilgili bir ön çalışma, günde 2 kez mısır gevreği, meyve suyu, ya da yoğurda karıştırılan 2 yemek kaşığı toz keten tohumunun ateş basmalarını yarıya indirdiğini rapor etmiştir. Bu hastalarda, ateş basma yoğunluğı %57 oranında azalmıştır. Kadınlar, keten tohumunun yarattığı farkı birinci haftada hissetmiş, iki haftada da maksimum yararı almışlardır.

• Keten tohumunun üçüncü bir eşşiz özelliği, musilaj (zamk) içeriğidir. Musilaj, intestinal sisteme özel bir destek sağlayan, suda çözünür, jel-formlu lif anlamına gelir.

• Keten tohumu yararları arasında mide bağırsak rahatsızlıklarına karşı etkili olması da vardır. Mide ülseri gastrit gibi sorunları olanlar için doğal bir destektir. Bağırsakları çalıştırır ve temizler. Kabızlığa iyi gelen bitkiler arasında önemli bir yeri olan keten tohumunun içindeki müsilaj, onun kabızlık sorunu  için doğal bir müshil ilacı olması sağlar. Keten tohumunun müshil etkisi mekanik olduğu için diğer kabızlık ilaçlarının kullanılmasıyla ortaya çıkan yan etkiler görülmez. Kabızlık için kullanılan sentetik ilaçlar etkili olmakla birlikte bağırsakları tahriş etmek gibi yan etkileri de bulunmaktadır. Keten tohumunun kabızlığa yönelik etkisinin görülmesi için birkaç gün geçmesi gerekebilir. Alman Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu keten tohumunun kabızlıkta kullanımına onay vermiştir.

Keten Tohumu Zayıflatırmı? Kan şekeri düzeyini korur ve tokluk hissi vererek daha az yemek yemeyi sağlar. Bu yüzden keten tohumu zayıflamak isteyenlerin kulanılabileceği bir besindir. Bağırsağı harekete geçirip metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Bu yönüyle keten tohumu kilo kontrolü içinde bir yardımcıdır. Günde 3 defa yemeklerden önce 1 tatlı kaşığı alınmalı ve ardından bol su içilmelidir.

Keten Tohumu Zararları

Prostat veya göğüs kanseri şüphesi olan kişiler keten tohumu ve yağını kullanmamalı.

Hormonal etkileri nedeniyle hamile ve emziren kadınlar kullanmamalıdır. Düşüğe neden olabilme riski ya da fetus üzerinde teratojen olma riski bulunmaktadır.

Sentetik ilaçların mide-bağırsak sisteminden emilimini engelleyebileceği için ilaçlarla aynı anda değil 2 saat arayla alınması gerekir.

Keten tohumunun kansere yönelik olumlu etkileri hakkında araştırma yapan Dr. Budwig keten tohumunun ve de bilhassa keten tohumu yağının taze olarak şekilde tüketilmesini, buzdolabında  -7 derecede saklanmasını ve soğuk zincirle dağıtılması gerektiğini belirtmektedir. Bozulduğu takdirde ve de bu şekilde tüketildiğinde kansere yol açacak bir takım zarar verici maddelerin üreyebileceğini belirtmiştir. Bu kiriterlere uymayan ürünler kullanılmamalıdır.

Yararlı etkileri olan keten tohumu çeşidi sarı keten tohumudur. Ancak bunun yerine kuş yemi olarak kullanılan keten tohumu da satılmaktadır.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. ceren says

  keten tohuhumu ve çörek otu beraber kullanılarak zayıflıya bilirmiyis lütfen soruma cvp verinn ?

 2. sule ınce says

  merhabalar ben bugün keten tohumu oldım ve zayıflamak icin basladım insallah faydası olur herkese basarılar ibnsallah herkes istedigi gibi forma girer

 3. kader says

  yalan ben kullandım arkadaşlar hap şeklinde bi yararı olmadı sadece onu içtim bi yarar olmadı yüzünüzün yumuşak olması için bal sürün yatmadan 25 dk bekleyin sonra yıkayın sabah kalktıgınızda yumuşacık olcak

 4. zeynep says

  keten tohumu kabızlığa gerçekten iyi geliyo mu deyen var sa lütfen soruma cevap verin

 5. ebru says

  mrb arkadaslar bende keten tohumu kullanıyorum gercekten bır cok faydası var ve kabızlıgada ccok ıyı gelıyo tavsıye ederım hepınıze ıyı gunler

 6. derya says

  selam ben bu gün başladım inşallah işe yarar bagırsak problemimden kurtulurum

 7. emoş:) says

  benim hemoroit sorunum var kabız olmama gerekıyo ama ishalde olmama gerkıyo bunu duzenlermı bır bılen yazarsa sevınırım bu şekılde yasamak zor çünkü

 8. aktar_mustafa says

  arkadaşlar ben aktarım keten tohumunun faydasını görmek istiyosanız aktarlardan taze alın sabah öğlen akşam aç karna birer tatlı kaşığı alın faydasını görürsünüz zayıflamak için zencefil aktarda satılan solea diye bi hap var bitkisel bi hap çok etkili tavsiye ederim yüzünüzün yumuşak ve parlak olması için yeşil çay ve zerdaçal bu ikisini normal çay gibi demleyip için bir demliğe iki yemek kaşıgı yeşil çay 20 gram zerdaçal atın bu şelilde hazırlayabilirsiniz hemoroit olan arkadaş sende sabahları açkarına bi tatlı kaşıgı çöreş otu kullan bol su iç faydasını görüceksin iyşallah arkadaşlara zencefil aktar istanbulda bu işi bilen ender yerlerdendir şubelerimiz feneryolu gazi muhtarpaşa sokakta avrupa yakasında şişli osmanbeyde hemen metro duragında leventte şubelerimiz bulunmaktadır

 9. serife says

  meraba arkadaslar keten tohumunun fransizcasini bana yazarmisiniz tesekurler

 10. Nuni says

  Fransizca bilmiyorum ama almanca Leinsamen fransizcasida ona yakin birseydir.ben sabahlari kahvalti yerine ve aksam yemekleri yerine 250 gr yagsiz yogurtla 2,5 corba kasigi keten tohumunu 50gr yulafla karistirip yedim oglenleride normal yagsiz yemek doyana kadar yedim ve ayda 6kilo verdim tavsiye ederim

 11. şirin says

  arkadaşlar keten yohumu 1 ayda beş kilo verdirdi iştahı kapatıyo ben zayıfladm aç karnına 1 tatlı kaşıgı atın agzınıza bide subardagıyla suyu dikin kafanıza bak görün

 12. zuhal says

  ben kullandım arkadaşlar 3 ay hiç aralıksız kullandım ve 16 kilo kadar vermiştim ama tabi daha sonra kilonuzu kontrol etmeniz gerekio verdiginizi geri almamak için

 13. nazlı says

  bende kullandım bir haftada 1 kilo vermişim devam edicem inşallah istediğim kiloya ulaşırım

 14. fulya says

  kesinlikle kabızlığa cok iyi geliyor tavsiye ederim ama günde 3 kez süte 1 tatlı kaşığı atıp icmelisiniz sabah ac karnına bende kabızlık vardı ve senelerdir cekiyordum etkisini 1 hafta icerisinde gösteriyor ama tozunu icin faydasını göreceksiniz

 15. Hakan says

  Keten tohumu gercekten cok ıyı bır urun.Mıde yanmasına cok ıyı gelıyor.Bende mıde agrısı cektıgımde 1 kasık keten tohumu cıgnıyorum,arkasından bır bardak su içtim mi agrı ve yanma kalmıyor. Mide agrısı cekenler uygulasın.

 16. arzu says

  selam bende sureklı bır ses kısıklıgı var dr. reflu teşhısı koydu endoscoppy yaptırmaktansa keten tohumu kullanmaya basldım umarm faydasını görecem herkese geçmiş olsun dıleklerımle.

 17. kenan yerli says

  @ceren:

  Bu cevabım zayıflamak isteyen herkese.

  Yıllarca yiyorsunuz, yiyorsunuz. Sonra bir anda keten tohumu yiyerek 20 kilo vermeye calısıyorsunuz. Keten tohumu napsın? Sonra da yalan bir işe yaramıyor deyip suçu kendinizde aramak yerine yönlendirme yapıyorsunuz.

  Bence işe temelden bir çözüm getirmeniz gerekir.
  Basit bir hesapla orta halli, yorucu işte çalışmayan bir bayanın günlük ihtiyacı (yani harcadığı) yaklaşık 2000 – 2500 kalori civarında. Eğer sen günlük 3500-4000 kalori alıyorsan, artan 1000 -1500 kaloriyi vücut depoluyor kilo alıyorsunuz.

  Keten tohumu ne yapabilir ki senin bu şişko durumuna????

  Zaten şişkolara faydasını şu şekilde sıralamışlar:
  ”Kan şekeri düzeyini korur ve tokluk hissi vererek daha az yemek yemeyi sağlar”

  Sen yemeklere baharat niyetine kullanıp, boğazını dengelemezsen yedikçe kilo almaya devam edersin :)

  1 kg depolanmış yağ = 9000 kalori
  şişko bedeninde 10 kilo yağ depolanmış olsa = 90000 kalori
  90.000 kalori demek

  bir anda yemeden icmeden kesilemezsin, metabolizma için tehlikeli olur dolayısıyla ne yapmak gerek?

  yediklerimizi azaltarak, biraz da egzersiz yaparak zayıflayabiliriz. Mesela halihazırda aldığın kalori miktarından, günlük olarak 500 kalori daha azını almaya başladığını düşünürsek=
  500kalori *180 gün = 90,000 kalori o da esşittir 6 ay demek.

  Keten tohumu veya başka şeylerden fazla bir mucizevi etki beklemeyin. Sabırla iradeyle jhayat kalitenizi artıracak şeyler yapın ve bunun için kendinize kısa vadeli şartlandırmalı hedefler koymayın.

 18. meral says

  gercekten söyledikleriniz cok cok doğru tebrik ediyorum.ye ye ye hemen vermek iste zaten zamanla alınıyor zamanlada verilecek .herseyden az yense az yağlı seyleryense harika olur ama bol su yağ yakıyor bunu biliyoruz zaten suyu kesinlikle ihmal etmemeliyiz.herkese iyi günler

 19. erdal says

  slm ben keten tohumunu kullanıyorum kabızlıga iyi geliyor ayrıca mide iltihabınada iyi geldi benim midemdeki iltihabı söktü attı sizlerede tavsiye ederim

 20. mustafa says

  arkadaşlar keten toğumundan en iyi verimi elde etmek için nasıl öğütülmesi gerekiyor ve saklama koşullarını bana anlatırmısınız
  ben evimde kefir mayalıyorum hergün sabah aç karna 1 bardak içiyorum çok faydalı içine keten tohumuda katıldığında daha iyi oluyormuş saygılar

 21. ayse says

  meraba
  bende keten tohumu kullanmistim daha once gercekten kilo kaybetmede yardimci ama fazla tuketildiginde zararlari var yani cogu seyin azi yarar cogu zarar sabahlari ac karnina 1 tatli kasigi suyu birlikte aliyorul ben ama cok uzun sure kullanilmasini tavsiye etmem ben tekrar kullanmaya baslayacagim kilo kaybetmek isteyen tum arkadaslara basarilar dilerim

 22. Haticé says

  bénim 2 aylık bébégim war béndé kabızlık sorunu war. Bébégimi émzirdigim için bébék süttén késilr diyé kétén tohumunu kullanmaya korkyrm. égér bu konu hakkında bir bilginiz warsa açıklama yapar mısınız?

 23. selin says

  @derya: arkadaşlar ben 3 aydır kiraz sapı,mısır püskülü,funda yapragı,rezene ,yeşil çay,mate,avokado yapragı,sinemeki,biberiye.otlarını karıştırıp bir bardak sıcak suyun içinde 5 dakika bekletip süzerek günde 4-5 bardak içtim ve bunun yanında diyet ve spor yaparak 10 kg verdim yediklerinize dikkat ederseniz vede spor yaparsanız eminim sizde verebilirsiniz ben hala kullanıyorum kendimi çok hafiflemiş hissediyorum hem hiç bi yan etkisi yok hepsini aktarlarda bulabilirsiniz bide yediklerinizin kalorisini hesaplayarak tükütin .hem bu çay tokta tutuyor aynı zamanda aralardan sıcak su içmeyi unutmayın çayıda sabah aç karnına yemekten yarım saat önce bi bardak yemekten 1 saat sonra 1 bardak öylen yemekten 1 saat sonra ve akşam yemegini az ve saat 6 dan sonra yemek yemeyiniz ve 1 bardak bu çaydan içiniz.kabızlıgada iyi geliyor ve sürekli lavoboya çıkmanızı saglıyor.kullanınca hemen pes etmeyi 1 günde zayıflatacak diye bişey yok yavaş yavaş .bide çayı sade içemezseniz ince bir dilim limon koyabilirsiniz kolay glsin

 24. selin says

  bu çayı her defasında hepsinden azar azar atarak 1 bardak sıcak suyun içinde 5 dakika taze demleyerek tüketin

 25. selin says

  kenan yerli arkadaşımızın söyledikleri çok dogru onun söylediklerini dikkate alınız
  bende günde 300 ile 400 kalori arası alıyorum tabiki sporda yaptıgım için

 26. ERTAN says

  Arkadaşlar keten tohumunu düzenli kullandığınızda.Cinsel gücü çok arttırıyor.Birde çörek otuyla beraber kullanın.İkisi felaket yapıyor benden söylemesi:))))))))

 27. derfi says

  bende bugün keten tohumu aldım.umarım faydasını görürüm.5 kilo versem yeter birazda dikkat ediyorum.inşallah başarırım .herkese kolay gelsin

 28. Şahin GÜLTEKİN says

  Selam arkadaşlar, ben yıllardır kilo problemiyle uğraşan, bir kaç kez 12-16-18 ve bir defasında da altı ayda 35 kilo vermiş ama netiecede koruyamamış biriyim. Yaklaşık 19 yıldır denemediğim yol kalmadı, okumadığım diyet kalmadı, sonuçta yine eski yemek yeme ve yaşam şartlarına geri döndüğünüz zaman yavaş yavaş aynı kiloları geri alıyor hatta daha fazla oluyorsunuz. İlk kez diyete başladığımda 19 yıl kadar önce 92 kilo idim ve o kilomu beğenmezken bundan 1 ay öncesi 128 kiloya kadar ulaştım ve vücuttan çeşitli sinyaller gelmeye başlayınca buna bi dur deme zamanının geldiğini anladım. 5 haziran 2011′den bu yana diyet yapıyorum yaklaşık 36 gün oldu ve sonuç şudur toplam 14 kilo verdim. Hiç açlık çekmeden verdiğim bu kiloların sırrını soran arkadaşlara sadece tek bir şey söyleyebilirim, KARATAY DİYETİ. Prof. Dr.Canan Efendigil KARATAY’ın bu kitabını okuyan her kim olursa olsun ikna olmaması mümkün değil. Ben 3 defa okudum ve hayatım tamamen değişti. Yıllardır yaptığım bütün hataları anladım. Size şunu yiyin bunu yemeyin desem pek inandırıcı olmazi, tabiiki yenilmeyecek şeyler de var ama kitabı okumadan mantığını anlamanız zor olur ve bunu da diğer diyetler gibi yasaklar serbestler içeren bir diyet sanmanıza yol açar. Sadece okuyun ve uygulayın, hayatınızın değiştiğini ilk 10 gün içinde dahi kendinizi daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz. Bir yaşam şekli olarak gördüğüm bu uygulamayı bir daha bırakmayı düşünmeyen ben , bu yaşam şeklinin beni ideal kiloma geri döndüreceğini adım gibi biliyorum, istediğim kiloya ulaştım artık bırakayım diye bir şey yok. Deneyin çok zor olmadığını ve aç kalmadan da zayıflanabileceğini görün. Kitapta tavsiye edilen yiyecekler kesinlikle tok tutuyor açlık çekmeyeceğinize garanti verebilirim. Yeterki siz konsantrasyonunuzu bozmayın. Selamlar sevgiler.

 29. esra says

  ben kullaniyorum faydasinida gordum herkese tavsiye ederimm …Kolay gelsin slm,larr

 30. aylin says

  1.65 boyundayım ve 58 kiloyum.keten tohumu sayesinde ayda 5-6 kilo veren var.hem diyet yapıyorum hem yoğurtla keten tohumu karıştırıp yemeye başladım o zaman bana 1 ay yeter diye tahmin ediyorum :)

 31. altuğ says

  Can boğazdan çıkar kitabını okudum 1 ayda 6 kilo verdim. Kan grubuna göre beslenmek en doğrusu, bakalım herkese aynı etkiyi mi yapıyor besinler. Yıllarca mideyi heybe gibi kullanmışım meğer. Her duyduğumuzu kullanmak değil bilinçli beslenmek bünyemize faydalı olanları yemek, içmek.

 32. Filiz says

  2,5 yaşında kızım var kabızlık problemi var ilaçlar kullandım fayda bulamadım keten tohumunu pekmezle karıştırıp verip verince iyi geliyor dediler bilginiz varsa buraya cevap yazın. daha etkili yönteminiz varsada yazarsanız çok sevinirim.

 33. harun says

  Birde keten tohumunu bildigimiz un degirmeninde ogutup ayni tahin helvasi niteliginide olup ister yagda kizartip serbetlenip isrerse balla yda recelle karistirip sabah kahvaltisinda yenile bilir cok guzel tadi oluyor biz memleketimizde surekli yapariz genelde kis aylarinda yapilir soguk alginligi ve bronsit gibi hastaligada iyi gelir

 34. harun says

  Filiz hanima tavsiyem keten tohumunun ogutulmus tahin helvasi bicimnde olur malatya kaysisi ile birlikte yenilirse umarim iyi gelir sifa Allah’tan tabiki ogutulmus halini memlekette yapipsatiyoruz burda bir ticaret anlasilmasin genelde bazi bilindik sifa icin coguda sabah kahvaltilarinda yemek icin alirlar

 35. melda says

  50 yaşındayım.annemi 32 yıl önce meme kanserinden kaybettim.şimdi zor bir menopoz dönemi yaşıyorum,toz keten tohumunu yoğurtla karıştırıp yiyorum hem bu tadı sevdim hem de biraz olsun rahatlattı beni fakat meme kanseri riski var gibi şeyler okudum ne derece doğrudur.bilen biri yanıtlarsa sevinirim.

 36. ebruli says

  selamun Aleykum
  diyet yapanlarda genellikle kabizlik sorunu olur.diyet yaparken mutlaka keten tohumunu ogunlerden once kullanin. kabiz olmuyorsunuz… kilo vereyim derken vc de gozyasi dokmeyin.basurada merhaba demeyin.benden demesi …. selametle

 37. Tuğba Akalin says

  Bu keten tohumunu canan karatay çok öneriyor. Kaliteli marka bulmak biraz sorun, vitaminler.com isimli sitede de 2 tane marka var sadece. Başka ürünlerimi o siteden alıyorum ama keten tohumu konusunda az ürünleri var. Alabileceğim bir site önerir misiniz ?

 38. asu says

  kilo almak için nasil kullanmaliyiz.ben tohum halinde aldim ama çayinimi yapalim.yoksa tohumu çignemelimiyiz yutmalimiyiz.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir