Kuşburnu Faydaları

Kuşburnu Çayının ve Kuşburnu Faydaları Nelerdir? Avrupa ve Kuzey Afrikada yetişen kuşburnu Rosa canina L.yabani gül türünün olgun meyveleridir. Kuşburnu ülkemizde de bulunmaktadır. C vitamini bakımından en zengin meyvedir. Portakaldan çok daha fazla C vitamini içerir. Kuşburnu taze olarak veya kurutularak kullanılır.

Kuşburnu çayının yanı sıra kuşburnu marmelatı, kuşburnu pekmezi ve kuşburnu reçeli olarak da tüketilmektedir.

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

• Kuşburnunun güçlü antioksidan etkisi deneysel araştırmalarda tespit edilmiştir. C vitamini açısından en zengin bitkisel kaynaklardan biri olan kuşburnu proantosiyanidin ve flavonoit tipi fenolik bileşikler taşır.

• Kuşburnunun bir başka önemi iltihaplı hastalıklardaki yararıdır. Kuşburnunun dejeneratif eklem hastalığı olan eklem kireçlenmesi ve romatizma ağrılarının giderilmesindeki faydaları klinik araştırmalarda görülmüştür.

• Kuşburnu bitkisi soğuk algınlığı ve gripe karşı bağışıklık sistemini destekler. İçeriğindeki C vitamini ve polifenolik sayesinde soğuk algınlığına karşı koruyucu etki gösterir. Gribal enfeksiyonlara yakalanmamak için günde 3 bardak kuşburnu çayı içilebilir.

• Danimarkalı doktor Kaj Winter tarafından yapılan araştırmalarda kuşburnunun eklem ağrıları olanlarda tedaviyi desteklediği belirlenmiştir. Kuşburnunun kabuk ve çekirdeğinde yeralan bir maddenin iltihabi reaksiyonu engellediğine dair tespitler yapılmıştır.

• Kuşburnunun iltihap giderici ve ağrı kesici bileşenleri suda çözünmediğinden eklem romatizmasına karşı kuşburnu çayı etkili değildir. Eklem romatizmalarına karşı kuşburnu kapsülleri kullanılmaktadır. Yine çay gibi kuşburnu reçel ve marmelatları da eklem ağrılarında etkili değildir.

• Toz haldeki kuşburnu kapsülleri Avrupa’da artrit yakınmalarını hafifletmek amacıyla kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar kuşburnunundiz ve kalça osteoartriti üzerindeki olumlu etkileriyle hastaların şikayetlerini ve ağrı kesici ilaca olan ihtiyaçlarını azalttığını göstermektedir.

• Scandinavian Journal of Rheumatology’da Ağustos 2005′te yayınlanan bir klinik çalışmaya göre kuşburnu eklem ağrısı olan hastaların % 82 sinde ağrılarda azalmaya neden olmuştur.

• Kopenhag Üniversitesinden Prof. Dr. Kaj Winther, eklem ağrıları olan ve kireçlenme proplemi yaşayan hastalar için kuşburnu tozunu önermektedir.

• İskandinavya Romatoloji Dergisinde yayınlanan makalede, 3 hafta boyunca kuşburnu tozu tedavisi gören hastaların birçoğunun ağrılarında azalma görüldüğü ifade edilmektedir.

• 2007 yılında Danimarka’da yapılan bir çalışmada kuşburnunun parasetamol ya da diğer ağrı kesicilere göre daha etkili ve çok daha az yan etkiyle osteoartritle ilişkili ağrı kontrolüne yardımcı olduğu gözlenmiştir.

• Kopenhag Frederiksberg Hastanesi’nden Dr. Robin Christensen kuşburnu tozunun artritin tedavisinde kullanılabileceğini belirtmiştir. 3 ay süresince hastalara kuşburnu tozu verilmiş ve bunun parasetamolden 3 kat daha etkili olduğu tespit edilmiştir.

• Osteoarthritis and Cartilage 2008 Eylül sayısında kuşburnunun osteoartrit semptomlarını hafifletici etkisi plaseboyla karışılaştırıldığı 3 çalışma incelenmiş ve kuşburnunun ağrıyı önemli ölçüde azalttığı belirtilmiştir.

• Kuşburnunun çekirdek ve kabuklarından özel üretim teknikleriyle üretilen toz (Litozin) kireçlenmenin neden olduğu ağrıları azaltmak amacıyla Avrupa ve İskandinav ülkelerinde kullanılmaktadır.

• Japonya’da yapılan bir araştırmada tohumundan hazırlanan özütün vücut yağ oranını düşürdüğü gözlenmiştir.

• Kuşburnu böbreküstü bezlerine olan etkisiyle hormonların üretimini destekler.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

1 su bardağı kaynamış suya 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış kuşburnu kabuğu eklenerek 15 dk demlenir süzülerek içilir. Günde 3 bardak içilebilir.

Eklem ağrıları için kuşburnu dondurulup sonra öğütülerek kullanılmaktadır. Bu yüzden eklem ağrılarına karşı etkisinden faydalanabilmek için özel olarak hazırlanmış kuşburnu preperatları kullanmak gerekiyor. Diğer etkilerinden yararlanmak için çay, reçel veya marmelat olarak tüketilebilir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. meliha doğan says

  30 dk demlenir derken kısık ateşte mi yoksa bardakta mı

 2. reşadiyeli says

  Kardeşim bizim Tokat Reşadiyede çok fazla var bu kuşburnundan ama siz afrikadan bahsediyorsunuz. Pekii Kuş Burnunun Reçelinin faydasaı nasıl onuda anlatın

 3. özlem cengiz says

  bardakta yarım saat demlenir mi :D
  O zaman çay olmaz o buz gibi olur tabiki de demlikte demeleyeceğiz ;)

 4. bilal çetiner says

  ofiste hazır çay halinde içerken merak ettim google da aradum bu siteye geldim :D

  şu anda kuşburnu çayını içiyorum.

  faydasını bilmem ama tadı güzel

 5. jbc says

  15 dk bir demlik te fincan da demleyip için, içinede varsa tarçın koyun.. her derde deva..

  bitkilerin kaynatılarak içilmesi yararlı değil zararlıdır.

  tekrar edeyim..

  kaynamış bir suyun içine atın bitkilerinizi ıhlamur,kuşburnu,ısırgan otu vb. farketmez.. 15 dk demlensin sonra afietle için.

  bir çoğumuz ıhlamurun fazla demlenince/kaynatılınca kanserojan madde içerdiğini bile bilmiyoruzdur diye düşünmekteyim..

  allah benden razı olsun.

 6. murat says

  ARKADAŞLAR MERHABA
  KUŞBURNU PEKMEZİ İSTEYEN OLURSA
  SATILIR KAVANOZU 15 TL

 7. Cüneyt says

  arkadaşlar diğerlerini bilmiyorum ama bizim ailede genedik diz eklemi ağrıları var bizim aileyi tedavi edebilen tek meyve ALLAH’a şükür ben abim ve annem eklem ağrılarımızı yendik profesyonel sporcu olmama rağmen bende bile olan ağrılar vardı.

 8. mehmet says

  şu ana kadar yediğim en güzel marmelat,herkaze tavsiye ederim

 9. sevinc says

  tesadüfen içtim ve ayagımda inanılmaz bir arım vardı ve erttesi gün ilac zaten alıyordum fakat aldıgım halde arım vardı ve agrımın afifilediğini farkettim ve çok şaşşırdım olurmu acaba dedim ve goolda artırmasını yaptım ve herkese tavsiye edebilirim müthiş bir bitki

 10. Sabahat Özgür says

  İyi günler Kuşburnu reçelinini nereden temin edebilirim?Ankara da satış yeri varmı?
  Bildirirseniz sevinirim.

 11. feray says

  Cüneyt,ben de sanırım annen yaşlarında,sportmen biriyim.Fazla kilom da yok.Ama diz eklemimde sorun başladı.Nasıl uygulayacağım?

 12. feray altınpınar says

  CÜNEYT,SANIRIM ANNEN YAŞLARINDAYIM.SPOTMENİM VE FAZLA KİLOM DA YOK.AMA DİZ EKLEMİMDE SORUN BAŞLADI.UYGULAMAYI NASIL YAPACAĞIM?

 13. mehtap says

  kuşburnu dalından bi güzeeelll toplanır sonra kurutulur.kullancağınız kadarı ocakta güzelce kaynatılır iyice yumuşayıncaya kadar… sonra bi güzel ezilir.ezdikten sonra bastırarak süzgçten geçirilir bi kaç defa bu işlemi yapmalı ki ziyan olmasın. sonra azcık sulandırarak içilecek kıvama getrip içebilirsiniz. cok doğal cok faydalı:D kabızlık sorunu olanlar varsa sabah aç karnına koca bi bardak içsinler hiçbişicikleri kalmaz test edilip onaylanmıştır:DDDDDDDD

 14. fatih yeşilyurt says

  kuşburnu çayı hiç kaynamadan demini tadını verirmi…
  kaynamadan gribibe nasıl iyi gelebilir tabiki kaynatacaksınız

 15. ekrem says

  istanbul sultanbeylinde oturuyorum bende gerçek kuşburnu reçeli var köyde yaptırdım

 16. aziz says

  iyi günler ben kuşburnunu doğal bir halindeyken toplayıp kuruttum şimdide demlikte sobanın üstüne koyup kaynatıp içiyorum bu şekliyle yararlımı zararlımı bilen varsa yanıtlasın şimdiden teşekürler yanlız ben ezmeden öylece kuruttum

 17. lady gaga says

  kusburnunu çok seviyorum tadı çok güzel bütün hastalıklarada deva. Size kuşburnunu içmenizi öneririm çok faydalı bir şey. bunu kim yazdıysa tşk ödevimde bana yardımcı oldu

 18. şengül says

  bence kuşburnuyu mutlaka her kes tüketsin vücut direncini artırıyor yorgunluğa bire bir

 19. ömer says

  bencede tüketilsin zararı hic yok faydası cok 1 kilo portakal bir bardak cayın yanında hic kalıyosa c vitamini deposu afiyet olsun

 20. aliye says

  kuşburnu çayını çok fazla içiyorum o yüzden araştırayım derken buldum bu siteyi..yalnız ben hazır sallama çaylardan içiyorum..onunda hası kadar olmasada faydası vardır değilmi?çünkü iyi geldiğisöylenen rahatsızlıkların hemen hepsi bende var:(

 21. deva says

  eskiler sanki demleme şeklini biliyorlarmıydı.sobanın üstünde ıhlamur ve kuşburnu kaynardı ve hiç indirilmezdi.hiçbiride kanserden ölmedi

 22. mehmet irtük says

  kuşburnu yani roza canina bitkisinin tojhum ve yapraklarından elde edilen gopo etken maddesinin kireçlenmeye ve romatizmaya iyi geldiğini duydum ve anneme eczaneden aldım yaklaşık iki aydır kullanıyor ve ağrıları geçti. dez avantajına gelince annem evde durmuyor ve sürekli gezmede . ağrılardan ağlayan annem şimdi gezmeye giderek bol bol gülüyor. seni çokkk seviyorum anneciğim. herkeze tavsiye ediyorum.

 23. kuşburnu satışı says

  Yüzde yüz köyde ev yapımı kuşburnu pekmezi , alıç pekmezi, köy balı ve köy peyniri gibi ürünler mevcuttur.

  Ürünler fabrikasyon olmadığından her sene belirli bir miktarda ürütelibelmiktedir. Kuşburnular dağda kendiliğinden bitmekte ve tamamen organiktir. Peynirler ise talebiniz üzere taze olarka hazırlanmaktadır.

  İrtibat için : 0536 544 1432 Halil amca ile görüşeceksiniz telefonu celilden aldık dersiniz .

 24. meliha says

  bende kulanıyorum gerçekten çok iyi herkese tavsiye ediyorum sağllıkla kalın

 25. cubuklu baharat says

  istağiniz ürün yardımcı olunur cubuklu baharat 05359760397 2166803455

 26. cubuklu baharat says

  Kan yapıcı bazı ürünleri sıralayacak olursak:
  Saf arı poleni iyi cins çiçek balı kuşburnu marmelatı ve çayı üzüm pekmezi dut pekmezi keçiboynuzu (harnup) pekmezi Tahin kına kına kabuğu keten tohumu arı sütü balık yağı soya sütü yulaf sütü çok faydalı besinlerde bulunmaktadır

 27. fenasi says

  kusburnu cayini hazirlarken 10 dk kaynadiktan sonra ezerek karistiriniz. ozlerinden en iyi sekilde faydalanabilirsiniz.

 28. gizem says

  kuşburnun tadı gerçekten çok güzel diğer bitkisel çaylar gibi değil bizim köydeki bahçede var ordan getirip kurutuyoruz ben sürekli öksürme halindeydim ve broşitvar bende dedem getirdi içtim sürekli olarak artık öksürmüyorum

 29. hakan de says

  bende içtim fakat bi kaç gun sonra ağzımda bi yara olustu..bilmem ne kadar alakalı kusburnuyla sizlerde de bu tarz bi yan etkisi oldumu acaba , yinede afiyet olsun

 30. servet says

  evet bende de osteoartrit vardı araştırdım kuşburnu tozu içeren bir ürün aldım şimdi eklemlerim çok daha iyi ayrıca kan şekerini de dengeliyor galiba…

 31. Sıkıntı yok says

  Eğer benim gibi zayıf diş etlerine sahipseniz. Kuşburnu çayını şiddetle tavsiye ederim. Özellikle son günlerde soğuk havalarında etkisiyle dişetlerimde meydana gelen şişlik kızarıklık ve küçük çaplı çekilmeler, Kuşburnu çayını içtikten yarım gün sonra büyük ölçüde azaldı. Çekilmeler de iyileşti. Devam ettikçe 2. ve 3. günlerde normal sağlıklarına kavuştular. Kış günleri en az iki günde bir 3 bardak kuşburnu çayı mutlaka için. Tecrübeyle sabittir…

 32. Serap says

  Arkadaşlar bu yazıda eklem ağrılarından faydalanmak için özel olarak hazırlanmıs kuşburnu paraperatı olması lazım diyor. Nerden bulacagız bunu bilen var mı??

 33. EMİNE says

  bu kış sürekli kuşburnu çayı içtim ve hiç nezle ve gribe yakalanmadım. Çoğu zaman bu anlamda kışı zor geçirirdim. şunu da ifade edeyim ki kış boyunca işten geldikten sonra ve hafta sonları kendimi çok yoracak faaliyetlerde de bulunmöadım.

 34. mercedes says

  Merhaba arkadaslar, ben danimarkada yasiyorum, kusburnu prebatlari ve tozu her marketlerde satilmaktadir, tozu 89kr, haplarda 80 kr gibi…Kendim kullanmaktayim tozunu, birde duzenli kullaninca, fazla kilolarda gidiyor…

 35. elif says

  4 gündür içiyorum gerçektende kabızlığı gideriyor ve idrara çok çıkarıyor baş dönmemi bile geçirdi

 36. mustafa says

  hepatit b yi tedavi ettiğine dair duyumlar almaktayım kendim 3-5gündür kullanıyorum yorgunluk ve halsizliği giderdi daha zinde olmayı sağlıyor diyebilirim mide ağrılarım hafifledi gözlerim bile daha iyi görmeye başladı psikolojik olabilir mi diye düşünüyorum ama bir bayanın kendisinden duydum hepatit b tamamen kaybolmuş denemeye değer diye düşünüyorum…

 37. Sahra says

  Arkadaslar hepatit b icin gercekten faydalimidir deneyen biri yorum atabilir mi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir