wordpress counter

Mate Çayı Faydaları

Mate Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Latince adı Ilex paraguariensis olan mate yüzyıllardır Güney Amerika yerlileri tarafından kullanılmaktadır. Paraguay ve Brezilyada yetişir. Güney Amerika’da oldukça bilinen ve kullanılan bir çaydır. Paraguay Çayı olarak da bilinir.

Yerlilerce Tanrı’nın Ağacı olarak adlandırılan mateyi Avrupalılar yeşil altın olarak nitelendirmişlerdir.

Tropik ve yarı tropik iklimlerde yetişen Mate, tüm yıl boyunca yapraklarını dökmeyen bir ağaç türüdür.

Mate bitkisinin kurutulmuş yaprakları, yaprak sapları ve bunlarla hazırlanan preparatlar kullanılır.

Mate çayı kavrulmuş ya da kavrulmamış biçimde satılmaktadır.

Mate Yaprağının Faydaları – Mate Çayı Faydaları Nelerdir?

• Güney Amerikalılar tarafından zihinsel uyanıklığı artırma amacıyla kullanılmaktadır. Uyarıcı etkisi içindeki kafein, teofilin ve teobromin‘den kaynaklanır. Bedensel aktivitede bulunan ve spor yapanlar için doğal bir enerji kaynağıdır. Bedensel ve zihinsel yorgunluğa karşı kullanılır.

• Mate, 24 vitamin ve mineral, 15 amino asit ve 11 polifenol içerir. Pasteur Institute’ye göre Yerba Mate, yaşamı sürdürmek için gerekli olan neredeyse tüm vitaminlere sahiptir. Yeşil çaydan çok daha fazla antioksidana, 15 amino asit ve B – C vitamini, çinko ve manganez de dahil olmak üzere bir çok vitamin ve minerale sahiptir. Aynı zamanda magnezyum, potasyum gibi vücudun enerjisini korumak ve konsantrasyonu geliştirmek için gerekli minerallerin de güçlü bir kaynağıdır.

University of Illinois’den araştırmacıların yaptığı ön çalışmalar, yerba mate’nin merkezi sinir sistemini canlandırdığını, kardiyovasküler sisteme yarar sağladığını, güçlü antioksidan özellikler gösterdiğini ve kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

• Yerba Mate çayı, sinir sistemini canlandıran kafein ve ksantin içerir. Bazı kişiler ksantini duygudurum güçlendirici olarak da görür. Bu etkiler ve merkezi sinir sisteminin uyarılması, kişilerin kendilerini iyi hissetmelerine sebep olabilir.

• Kafein, teobromin ve teofilin içerikleri nedeniyle mate, merkezi sinir sistemini uyarır, enerjiyi yükseltir ve bazı kişilerde duygudurumu yükselterek uyanıklığı arttırır. Yerba mate’de var olan ksantin alkoloidleri, kafein, teofilin ve teobromin karışımı vücuda sürdürebilir enerji sağlar. Fransa’da, yerba mate, enerji düşüklüğü ve genel uyuşukluk rahatsızlıklarında kabul edilmiş bir tedavi modelidir. İngiltere’de ise, yorgunluk için standart terapi halini almıştır. Alman Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu mate yaprağının (Mate folium) dış stres faktörlerine karşı vücut direncinin yükseltilmesi amacıyla kullanılabileceğini belirtmiştir.

• Mate uyanıklılığı arttırmakta, yorgunluk ile savaşmakta ekstra bir enerji kaynağı yerine geçer. Merkezi sinir sistemini uyardığından, matenin metabolik etkileri arasında, egzersiz sırasında karbonhidratların aerobik parçalanmasının korunması da vardır. Bunun anlamı, yerba mate alan bir kişinin egzersiz sırasında daha fazla kalori yakmasıdır, sonrasında kardiyak sistem etkinliğini arttır ve doğal laktik asit birikmesi ertelenir.

• İn vitro çalışmalar mate’nin antioksidan aktivitelerine sahip olduğunu göstermiştir. İçeriğindeki polifenollerin bu etkiye neden olduğu düşünülmektedir ve nitrik oksidi düzenliyor olması, onun kalp sağlığı koruyucu etkileri göstermesine neden olmaktadır. Bir çok çalışma matenin antioksidan aktivitelerini kanıtlamıştır. Matenin yüksek antioksidan değerleri, mate yapraklarında bulunan bitki kimyasallarının hızlı emilimine bağlıdır. 2008 yılında “Mutagenesis” bülteninde yayınlanan bir çalışma sonuçları, yerba matenin, hücreleri hasar görmekten koruyan güçlü bir antioksidan olduğunu göstermiştir.

• Antioksidanlar, B ve C vitaminleri, manganez, potasyum ve çinko ilo dopdolu olan yerba mate eşsiz bir bitki olup aynı zamanda, akciğerlere kan akışını hızlandırarak genel kan dolaşımını geliştiren astım ilaçlarında var olan teobromin ve teofiline de sahiptir. The National Institutes of Health, teofilin’in, daha kolay solunum sağlayabilmek için solunum yollarını açtığını belirtmektedir.

Mate Çayı Zayıflatırmı?

• Metabolizmayı canlandırdığı gibi, yerba mate aynı zamanda iştahı bastırarak kilo kaybına neden olur, çünkü sonuç olarak normalden daha az kalori tüketilir.

• Danimarka’da, Medical Center Charlottenlund doktorlarından Torben Andersen ve arkadaşları, 2001 yılında, yerba mate ile bağlantılı kilo kaybetme özelliğini incelemişlerdir. Araştırmacılar, yerba mate, guarana ve damiana’dan oluşan bir bitkisel karışım kullandılar. Bu karışım tabletlerini kullanan fazla kilolu gönüllüler 45 günden sonra, küçük bağırsakta daha yavaş besin boşalması yüzünden midede daha fazla dolgunluk hissi anlamına gelen  mide boşalmasında gecikme yüzünden kilo kaybetmişlerdi.

• İsviçre- University of Lausanne’da yapılan bir başka araştırma, yerba mate kullanan kişilerin  daha fazla yağı enerji olarak yaktığını ve bu yüzden kilo kaybettiklerini bulmuşlardır.

• “Obesity” bülteninin Aralık 2009 sayısında yayınlanan bir çalışma, yerba mate verilen obez farelerin kilo kaybettiğini, yağ depolarında azalma kaydettiklerini, epididim yağ-pet ağırlığında düşüş ve aynı zamanda kolestrol, trigliserid, LDL kolestrol, ve glukoz düzeylerinde normale dönüş gerçekleştiğini ortaya koymuştu. Herbal Drugs and Phytopharmaceuticals’dan Max Witchl’a göre yerba mate Avrupa’da, “ doğal yolla kilo kaybetmeye yardımcı ve açlık duygusunu yatıştırmanın doğal bir yolu” olarak satılmaktadır.

Mate Çayı Nasıl Demlenir?

Yerba mate çayının acımtrak bir tadı ve hoşa gitmeyebilen bir kokusu vardır. Bal, agave nektarı ya da limon eklemek, bu çayı daha lezzetli hale getirebilir. Binlerce yıldır kullanılan mate çayı, geleneksel anlamda, içi boşaltılmış su kabağından metal bir pipet ile içilmektedir. Demleme usuluyle içilirken, 150 ml. sıcak suya 2-4 gr. kuru yaprak ilave edilir. Toz haline getirilmiş kuru yapraklar ve yaprak ekstresi; standardize kafein içeriği ile, kapsül olarak da satılmaktadır.

Mate Çayının Zararları Var mı?

• Fazla miktarda içilmesi uykusuzluğa neden olabilir. Amfetamin gibi diğer uyarıcılarla birlikte alımı yüksek tansiyon, düzensiz kalp atışı ve daha ciddi sorunlara neden olabilir.

• Hamile kadınlar, süt emzirenler, hipertansiyon hastaları, kardiyak bozukluk ve anksiyete yaşayanlar yerba mate tüketmemelidir. Yerba mate yüksek kafein içeriği ile bilinmektedir. Yerba mate’deki kafein uyarıcı olarak görev yapar ve kalp ritminiz ile tansiyonunuzu yükseltebilir.

• Kafein içeriği yüzünden hamile ve emziren kadınların kullanmaması gerekmektedir. American Pregnancy Association’daki sağlık görevlileri, kafeinin belli kadınlarda, sakat doğum, düşük doğum ağırlığı  ya da prematüre doğuma sebebiyet verebileceğini bildirmiştir.

Related Posts :


Yorumlar

 1. duygu dedi ki:

  ii günler ben mate çayını yeni içmeye başladım doğum kilolarımı verebilmek için göbek ve basenlarim için ama spor yapamıyorum bi faydası olurmu bu şekilde birde bende aşırı derecede anemi var bi zararı olabilirmi bilgi verirseniz sevinirim

 2. seda dedi ki:

  mutlaka olur

 3. tülay dedi ki:

  iyi günler ben mate çayını içiyorum ama spor yapamıyorum nekadar içmem gerek ? bilgilendirirseniz sevinirim …

 4. saliha dedi ki:

  merhaba bende mate yapağı kullanmaya başladım gerçekten vücud direncini artırıyor açlık hissini azaltıyor diyet yapıyorum aynı zamanda halsizlik yok bir kaç gündür içiyorum etkisini görmeye başladım tavsiye ederim

 5. ebru dedi ki:

  mate çayını hangi öğünde yemekten öncemi yada sonramı içmem gerekiyo ve günde ne kadar içilebilir bilgisi olanlar sorularıma cevap verebilirler şimdiden teşekkürler

 6. ahmet dedi ki:

  mate çayının öğütülmüşünü yutsak olurmu?

 7. fatma_mary dedi ki:

  slm ben bildim kadar yeşil çaydan daha etkili bır anti oxidandır,ve gunde iki kez içilir fark etmez yemeklerden oncesi yada sonra…2kehfe kaşıği mate cayı 5dakıka demleterek 150gr kaynatılmış su…kolay gelsin arkadaşlar..

 8. sevinç gürkan dedi ki:

  merhaba,

  bende kullanıyorum gerçekten mucize gibi sabah akşam kullanıldığında çok etkili sadece biraz ishale sebep oluyor,karın ağrısı çok şiddetli değil katlanılabilir..bu çay zayıflamak için birebir…iki haftada 5kilo verebilirsiniz ki benim basen sorunum vardı ama erittim mate çayıyla…yemeyi sevenler korkmasın iştahı kestiği için yemekte yiyemiyorsunuz,sadece bol su için gün içinde…

 9. serdar dedi ki:

  mate çayı acaip bişey.ben iki yemek kaşığı dolusunu kaynatıp içiyorum sonra tekrar su ekleyip tekrar kaynatıyorum bu sefer daha koyu ve köpüklü bir çay çıkıyor.süzüyorum onun içinede bol türk kahvesi katıp tekrar kaynatıyorum kahve +mate birleşince acaip uyarıcı bir dopink çayı elde ediyorum içince düz duvara tırmanıyorum.acaip yani.süper bişi:D

 10. naz dedi ki:

  slm ben arkadaşıma meksikadan hediye gelen mate çayını içiyorum ama toz toprak gibi içerken genizde gıcıklık yapıyor. kahveyle nasıl karıştırabilirm bunu???
  normalde bir çay kaşığı yeşilçay bir çay kaşığı mate atarak günde 2 kez içiyorum.
  selamlar

 11. türkan dedi ki:

  ben bol limonlu içiyorum faydası yaa zararı olurmu..

 12. ZEYNEP EREN dedi ki:

  ZARARI OLMAZ. ANEMİ İÇİN ŞEKER PANCARINI DENE

 13. NURDANE KORKUT dedi ki:

  BEN 20 AYLIK BEBEK EMZİRİYORUM ONA BİR ZARARI OLUR MU?

 14. azime dedi ki:

  Ben beşi biyerde olarak sabah öğle akşam olarak içiyorum. Hakikaten iştahı kesici bi özelliği var beşi biyerde dediğim yeşil çay,mate yaprağının çekilmiş halini ,funda yaprağı biberiye,kekik hepsinden bir su bardağına birer tutam katarak içiyorum kesinlikle tavsiye ederim bir haftada 4 kg verdim.

 15. sinem dedi ki:

  sporsuz çayla zayıflanmıyor,ama dirençlik verdiği doğru, ama bir arkadaşım 5i bi yerde çayıyla 1 ayda 3 kilo verdiğini söylemişti, diyet ve spor yapmadan.

 16. rabia şeker dedi ki:

  allah allah mucize gibi bir cay hemmenn içmemiz lazım

 17. emine dedi ki:

  selam arkadaşlar ben bu çayı daha şimdi içtim içine şeker katmadım ve markası doğadan olan beşi bir yerde içtim arkadaşımın tavsiyesi üzerine ve terletmeye başladı umarım işe yarayacak :):)

 18. SU dedi ki:

  selam..ben yorumları okuyunca çok umutlandım çünkü uzun süredir kabızlık problemi çekiyorum.ve buna çok fazla kilo aldırıyo.sürekli karnımda şişlik var hiç huzurum yok…acil bi şekildede kilo vermek istiyorum..bu çaydan hemen alıp deniycem..sizce yararı olurmu ? çok zor durumdayım lütfen cvp yazın….

 19. hatiççç dedi ki:

  ben mate çayını araştırıyorum banada çok mantıklı geldi benimde kilo sorunum var denemediğim şeyler kalmadı birde bunu deniyeyim diyorum bu mate yaprağı heryerde bulunurmu yani kolay bulurmuyum ve çok maliyeti varmı bilgilendirirseniz sevinirim

 20. elfff dedi ki:

  ben 5i bir yerde olarak aldım 1 litre kaynatılmış suya hepsinden 1 tatlı kaşığı koyarak demliyorum ve sabah kahvaltısından sonra 3 fıncan içiyorum bır haftadır kullanıyorum vucudumda bır hafıflık hıssedıyorum tok tutuyor ama tek sorunum mide ağrısı yapıyor bu normalmii????

 21. sibel dedi ki:

  slm bende mate çayını yeni içmeye başladım..inş faydası olur..kilosu 20 lira…

 22. gamze dedi ki:

  ben mate çayını 10 günüdür içiyorum çok menmunum açlık hissi ni yok ediyor.dogum kilolarımı vermek istiyorum kızım bir yaşında halen emiyor ona bi zararı olurmu vede benim demir anemi rahatsızlığım var bi zarar verimi. ama bu çayı içeli çok dinç ve zindeyim yorgunluk hissim yok her sabah böyle ölü gibi uyanırdım hiç uyumamış gibi şimdi çok dinç uyanıyor az uyudum halde cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler

 23. sibel dedi ki:

  ben, mate diye sallama çay aldım bugün fakat içinde, nane, kıvırcık nane, limon otu, meyan kökü, rezene’de var. Bunu deneyeceğim, eğer birşey hissettirmezse bana, gerçek otunu arayıp bulacağım. Ama yorumlara göre çok faydalı bir bitki olduğu anlaşılıyor. Herkes kendi yaşadıklarını anlatırsa bizlerde faydalanırız.
  Bilgiler için teşekkürler.

 24. sibel dedi ki:

  arkadaşlar bende yeni başladım ve 1 haftada 2-3 kilo verdim hafif hissediyorum kendimi gerçekten faydası var tavsiye ederim

 25. özge dedi ki:

  @ebru: mate cayını yemekten 20 dk önce icmen gerekiyor ve günde 2 defa

 26. Muhasebe dedi ki:

  Wallaha Çok yağlıyım MATE İY GELİRMİ SİZCE

 27. arzu sur dedi ki:

  bende bir haftadır mate cayı içiyorum dogadan sallama olanını aldım karın agrısı cok az yapıo hakikatende dinç tutuyo uykuyu seven biri olarak ben erken kalkıp yorgunluk hissetmiyosam kimse hissetmez.tavsiye ederim herkese

 28. yarim dedi ki:

  bende mate cayını gecen yıl kullanmıstım gercekten faydası olyodu bana ama ben bıraktım içmeyi.şimdi tekrar alcam herkese tavsiye ederim ayrıca bende mide agrısı filan yapmamıstı.

 29. sevgı dedi ki:

  cocuk emzırıyorum 5 bıyerde ıcsem zararı olurmu tesekkurler

 30. eskişehirli dedi ki:

  ben dullanıyorum sureklı.128 kiloydum şimdi 110 kiloyadustum.ayrıca bunun yanıda funda yapragını da tavsıye ederım.

 31. Black-AngeL dedi ki:

  Merhaba mate pars çayı kullanıyorum bende yaklaşık 1 buçuk ay oldu ve ben bu 1 buçuk ayda 9 kilo verdim yemeklerden önce sabah ve akşam yatmadan önce içilmelidir bir su bardağına mate pars poşetçayını atıpüstüne sıcak su ekleyim 3 dk demlendikten sonra içiniz bittiğinde ise poşet çayı atmayın tekrar üstüne su ekleyip bir bardak daha içilmeli

 32. dilek dedi ki:

  bende kullanmak istiyorum ama çocuk emzirdiğim için cesaret edemiyorum .çocuğa etki eder mi bilen varsa cevap yazarsanız sevinirim .acil kilo vermem lazım. m

 33. whitesky dedi ki:

  bende 10 gündür mate çayı içiyorum sanki belim birazcık inceldi.umarım işe yarar ne zaman tığ gibi olcam acaba çok merak ediyorum :(

 34. burcu dedi ki:

  bence kullanma sütünden bebeğede geçecek.birde lerzan mutlulunun badi silım ini almanızı önermiyorum 1şişesi 4gün yetiyor sıkılaşma ve çatlaklara az olsada faydası var ama kilo vermek için denem eyin aktardan yosun sabunu alım 3tl 2günde 1uygulayın cilt lekelerine selülite sıkılaşmaya çok yardımcı

 35. hatun dedi ki:

  slm arkadaşlar ben beşibiyerde çayı kullanıyordum zayıflamaya başladım eşim bugün bana mate çayı almış hemen araştırdım süpermiş ayrıca yorumlarıda çok olumlu buldum herkese kolay gelsin hadi zayıflayalım

 36. zeyno dedi ki:

  @sibel: ben mate çayını öğütülmüş olarak aldım metabolizmayı hizlandırması için ama şunu fark ettim idrar yolları iltihaplanmasına iyi geliyo bana çok faydası oldu tesadüfen fark ettim bayanların çoğunun ortak derdidir idrar yolu enfeksiyonu deneyin faydası var

 37. özlem dedi ki:

  deneyeceğim yeni başlıyacağım, işallah başarılı olurum:)

 38. hemşire dedi ki:

  bende kullanmak istiyorum ama doğadan sallama poşet olanları da kilo vermeye yardımcı oluyo mu?

 39. ayhan dedi ki:

  ben ev hanımıyım 10 gündür mate çayı ile birlikte yeşil çayı karıştırdım ve içiyorum iştahım fazla kalmadı 2kilo vermişim çok mutluyum

 40. esra dedi ki:

  ben de bu çayı kullanmak istiorum ama ist dısındayım acaba heryerde satılıo mu

 41. ayşe dedi ki:

  nerelerde bulabilirim bu mate çayını ?

 42. elif dedi ki:

  aktarlarda

 43. fatma dedi ki:

  ben kullanıyorum gerçekten enerji ve canlılık veriyo ama abartmayın çünkü uyuyamıyorsunuz..

 44. serdar dedi ki:

  ben kullanıyorum gerçekten çok iyi mateyi seviyoruz herşey mate için değil ama mate için için..

 45. nuray dedi ki:

  ben kullanıyorum
  manyak enerji veriyo fazlası uykusuzluk yapıyor

 46. atiye dedi ki:

  ewet arkadaşlar 75 kilodan 60 kiloya düştüm gerçektende iştah kesiyor ve zayıflatıyor!

 47. isminiz...ramazan dedi ki:

  slm sayın atiye 15 kiloyu nasıl we ne kadar 1 zamanda werdiniz bilgi verirseniz teşekkürü 1 borç bilirim isteyen burdanda ulaşabilir 0535 980 1690

 48. öznur dedi ki:

  kardeşim kullanıyor bana da denetti şimdi bende aldım kullanıorum geçekten enerji arttırımı yapıyor

 49. duygu dedi ki:

  hayır arkadaşlar ben 3 aydır şekersiz kullanıyorum hiç bir faydasını görmedim

 50. Buse dedi ki:

  ben yeni kullanmaya başladım inşallah bir faydası olur diye düşünüyorum çünkü 3 ay sonra düğünüm var

 51. Sadık Aytemur dedi ki:

  Mate içmeye arjantinde başladım.8 ayda 40 kilo verdim.46 yaşındayım kendimi daha enerjik hissediyorum.Tavsiye ederim

 52. selver demir dedi ki:

  ben denedim ama aynıyım mate çayınıda içiyorum 5 bir aradayıda

 53. selver demir dedi ki:

  ve aynı zamandad ttroit amaliyatı olsum dahada kilo almaya başladım ama belki mate zayıflatmadı ama aşırı kilo almamı engeledi yanı enaz 15 kg alma durumu vardı ben 3 kilo aldım mateye mi borçluyum diye takıldım sizçe yarırı olmuş olabilirmi

 54. ebru erdinç dedi ki:

  bnde yeni tv de gördüm gerçekten yararı var mı arkadaşlar ?

 55. hanım dedi ki:

  yeni başladım icmeye suan 83 kiloyum sonra tekrar size dönerim

 56. tuba dedi ki:

  arkadaşlar nerede bula bilirim ben bu çayi mardinde yaşiyom bilen yaza bilirmi bana

 57. HÜLYA dedi ki:

  Ben mate,biberiye,funda ,yeşil çay ,kiraz sapı,kekik hepsini ayrı ayrı attardan aldım ve 1 er tatlı kaşığı ölçekl yarım litre suda demleyip içdim faydasını daaa gördüm tavsiye ederim arkadaşlar ve deee sabahları aç karnına elma sirkesi içtim gerçekten zayıfladım uzun vadede tabi biraz sabır gerekiyor herkeze öneririm k.i.bakın:))

 58. sebo dedi ki:

  Kullandım ama karışık çaylarla…bir şey anlamamıştım ama yeniden denemekte yarar var…denicem

 59. Ymc dedi ki:

  Zayıflamada mate;
  Mate iştahı 2-3 saatliğine kapatır fakat daha sonra aşırı bir açlık duyabilirsiniz. Çünkü metabolizma hızlandığı için vücud hızlı tüketebileceği enerji kaynağına ihtiyaç duyar.
  Yürüyüş veya spora başlamdan önce mate içerseniz performansınız ikiye katlanır. Kaslarda laktik asit birikmesini önler. Böylece kas ağrısı diye birşey duymazsınız.
  Mate yorgunluğu alır ve ruhende size dinçlik verir. Fakat bazen sebepsiz sinirlilikte yaratabilir dikkat.

  Matenine tkisni görmek için Bir su bardağının 6 da birine kadar mate yaprağı doldurup hafif örtecek şekilde ılık su ekleyin. 4-5 dk sonra ise sıcak su ekleyip 3-4 dk bekleyin. Sonra iyice süüzn. hatta kağıt filtre kullanın.
  Kalp problemi varsa uzak durmakta fayda var. Tüm metbolizmayı hızlandıran maddelerde olduğu gibi.

 60. Serkan dedi ki:

  faydalı bilgiler mevcut teşükkürler…

Paylaş

*

css.php