Sarı Kantaron Otu

Sarı Kantaron Otu Neye İyi Gelir? Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Birçok araştırmalara konu olan ve de bitkisel prozac olarak tanımlanan sarı kantaron bitkisi hafif ve orta derece depresyonlar için doğal bir antidepresandır.

Sarı kantaron otunun ülkemizde bilinen diğer isimleri binbirdelik otu ve kılıçotudur. Bitkideki etken maddeler çiçek ve yapraklardadır.

Sarı kantaron bitkisinin latince adı Hypericum perforatum L. ingilizce adı ise St. John’s wort‘tur.

Sarı Kantaronun Faydaları

• Bitkide bulunan hypericin adlı etken maddenin depresyonda etkili olduğu düşünülmektedir.

• Sarı kantaronun etki mekanizmasının nasıl meydana geldiği tam olarak bilinmese de serotonini artırarak etki göstermektedir.

• Bu konuda yapılan çalışamalar depresyonu olan kişilerin %60-80′inin sarı kantaron kullanımı ile tedavi olduğunu gösteriyor.

• Almanya’da yapılan bir araştırmada sarı kantaronu 4 hafta kullanan hastaların %80′inde iyileşme ya da hastalığın belirtilerinden kurtulma olduğu tespit edilmiştir.

• Sarı kantaron otu Almanya’da hafif ve orta derece depresyonu, ankisiyeteyi tedavi edici bir ilaç olarak onaylanmıştır.

Salzburg Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma sonucu sarı kantaronun plasebo’dan %250 oranında daha etkili olduğu olduğunu göstermiştir.

• Sarı kantaronla ilgili yapılan deneylerde hastaların uyku sorunlarının, karamsar ruh halinin, korkuların ve de baş ağrısı, bitkinlik, yorgunluk gibi belirtilerinin düzeldiği görülmüştür.

• Sarı kantaronun antidepresan özelliği British Medical Journal‘da yayınlanan klinik incelemelerin değerlendirilmesiyle de tespit edilmiştir.

• Sarı kantaronla sentetik bazı antidepresan ilaçların hastalar üzerinde etkilerinin araştırılması sonucunda sarı kantaronun bu ilaçlarla eşit düzeyde ve bazen daha etkili olduğu saptanmıştır. Ayrıca sarı kantaronun diğer sentetik ilaçlardan daha güvenli ve daha hafif yan etkileri bulunduğu belirtilmiştir.

• Alman Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu  E Komisyonu, sarı kantaronun depresyon ve anksiyetede kullanımına onay vermiştir.

• Ülkemizde, Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda geliştirilen ve sarı kantaron bitkisinin kullanıldığı tedaviyle, yaşa bağlı makula dejeneresansı (sarı nokta hastalığı) büyük ölçüde durdurulmuştur. Prof. Dr. Güngör Sobacı’nın geliştirdiği yöntemde, sarı kantaron bitkisi hastalara ağız veya damar yoluyla verilmiş; ağız yoluyla alanların %64′ünde, damardan tedavi görenlerin ise %87′sinde körlük engellenmiştir.

• Bu yöntemde, ilacın verilmesinden 6 saat sonra hastanın gözündeki sarı noktada oluşan damarlar lazerle kurutuluyor. Hasta 3 ayda bir kontrol ediliyor ve bu süre içinde günde üç defa ilacı almaya devam ediyor.

Sarı Kantaron Nasıl Kullanılır?

Hafif veya orta derecede depresyonlara karşı önerilen kullanım dozu 300 miligramlık sarı kantaron tabletinden günde 3 defa alınmasıdır. Bu tabletlerin % 0.3 hiperisin içerecek şekilde standardize edilmiş olması gerekir.

Etken maddeler çiçek ve yapraklarda bulunur. Bu yüzden kaliteli bir ürün sadece üst kısımlarından elde edilir.

Yeterli bir etki ancak 3 ila 5 haftada görülebilir.

Depresyona bağlı uyku bozukluklarında, kediotu köküyle beraber kullanımı daha etkili olur.

Depresyonların büyük bir kısmı hafif-orta şiddettedir ve tıbbi onay olması halinde bitkisel tedavi uygulanabilir. Ancak majör depressif bozukluk ve bipoler bozukluğa bağlı melankolide bitkilerin tedavide yeri yoktur.

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Yapılır?

1 kahve kaşığı dolusu sarı kantaronun üzerine 150 ml kaynar su döküldükten sonra 10 dakika kadar demlenir ve süzüldükten sonra sabah ve akşam olmak üzere 2 bardak içilir. Ancak sarı kantorun çayı yeterli etkiye sahip olmadığı için  0.2-1 mg total hiperisin ve yeterli oranda hiperforin, flavonoidler ve ksantonlar içeren standardize ekstreler ön planda olmalıdır.

Sarı Kantaron Yan Etkileri – Sarı Kantaronun Zararları Varmıdır?

Journal of Geriatric Psychiatri and Neurology da yayınlanan bir yazıda bu bitkinin yan etkilerinin çok az, hafif ve geçici olduğu ve ilacın bırakılmasıyla ortadan kalktığı görülmüştür.

Bazı çalışmalarda hafif-orta derecede depresyonu olan kişilerde belirtilerin azaltılmasında etkili olduğu tespit edilirken, fluoksetin (Prozac), sitalopram (Celexa) ve sertralin (Zoloft) gibi ilaçların yol açtığı libido kaybı gibi yan etkilere neden olmadığı görülmüştür.

Sarı kantaron otunun fazla miktarda kullanımı cilt döküntüleri ve ışığa karşı duyarlılığa neden olabilir.

Uyarılar ;

• Hamileler veya emziren kadınlar kullanmamalıdır.

• Sarı kantaron kullanımı açık tenli insanlarda ışığa karşı hassasiyet meydana getirebilir. Fotosensibilizasyon etkisi nedeniyle sarı kantaron kullanan kişilerin yoğun güneş ve solaryum ışınlarından uzak durmaları gerekir.

• Lens proteinleriyle olası reaksiyon sebebiyle katarakt gelişebileceğinden, gözler yoğun güneş ışınlarından korunmalıdır.

• Sentetik diğer antidepresanlarla bir arada kullanılmamalıdır. Birlikte kullanılması ilaçların etkileşmesine ve de olumsuz sonuçların doğmasına neden olabilir.

• Antıkoagulan ilaçlar, doğum kontrol ilaçları, antidepresan ilaçları, antikanser ilaçlar, HIV tedavisinde kullanılan ilaçlar ve digoksin, indinavir, siklosporin gibi ilaçlarla birlikte alınmaması gerektiği belirtiliyor.

• Bazı ilaçlarla etkileşime girdiği gerekçesiyle sarı kantaronun satışı Fransa’da yasaklanmıştır.

• Tansiyonu yükseltebileceği için yüksek tansiyonu olan kişilerin kullanmaması gerekir.

• Doktorun izni olmadıkça çocuklara verilmemelidir.

•Ağır depresyon ve intihar eğiliminin olması durumlarında doktorun izni olmadıkça kullanılmamalıdır.

•Organ nakli yapılan kişilerin kesinlikle sarı kantaron kullanmaması gerekir!

Diğer Sarı Kantaron Yararları

• Laboratuvar çalışmalarında, sarı kantaronun  antibiyotiklere dirençli bazı bakteriler de dahil olmak üzere bazı enfeksiyonlara karşı etkili olduğu tespit edilmiştir.

•  Çalışmalar sarı kantaronun sinirlilik , göğüs hassasiyeti gibi Premenstrüel sendromun fiziksel ve duygusal belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

• Sarı kantaronun iyi geldiği bir diğer alan yara ve yanıklardır.

• St. John ‘s wort antibakteriyel özelliklere sahiptir ve aynı zamanda  inflamasyonla mücadeleye yardımcı olabilir. Küçük yaralar ve cilt tahrişi için yağ bazlı ürünler topikal olarak uygulanabilir.

• Sarı kantaron yağı kas ağrısı ve yumuşak doku romatizması için haricen kullanılır.

• Sarı kantaron  kapsül, tablet, tentür, çay ve yağ bazlı losyonlar gibi çeşitli formlarda kullanılmaktadır.

• Sarı kantaron kapsül olarak eczanelerde St. John’s wort adıyla satılır. Çay olarak da içilmekle birlikte bitkideki hypericin ‘in suda çözünmemektedir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. Ahmet Toptaş says

  BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ

  Sarı Kantaronun Faydaları

  SARI KANTARON
  ( Hyperici herba)

  Sarı kantaron ( Binbirdelikotu) Alman resmi gazetesinde 5.12.1084 tarihinde yayınlanıp ( Hetnummer:228, ATC-Code:N06AJ) modern bitkisel ilaç olarak yürürlüğe girmiştir, ESCOP ve WHO monografilerinde de yer almaktadır. Günümüzde modern tıbbi tedavinin vazgeçilemez bir unsuru olarak kullanılmaktadır.

  Belirtilen kanuna göre sarı kantaron doğal bileşiminde kullanılır, herhangi bir madde katılamaz veya bileşimindeki bazı maddeler ayrılamaz, aksi takdirde kimyasal-sentetik ilaç grubuna girer. Çok sayıda firma tarafından ilaç olarak ( Aristo, Esbericum, Helarium, Jarsin, Kytta, Neuroplan vb.) üretilmektedir.

  İlaç etkili ( Ecza, drog) kısmı: Sarı kantaron bitkisi nin ( Hypericum perforatum
  L.) çiçeklenme döneminde dal uçları toplanıp kurutularak kullanılır.
  Bileşiminde: Hypericin, pseudohypericin, hyperforin, flavonoid, tanen ve
  esans (Eterik yağ) bulunur.

  Sarı Kantaron Otunun Faydaları Nelerdir?

  Etkisi: Hafif depresyon giderici etkisi vardır ve iltihaplanmayı önler.
  (Ayrıca;Yağlı ürünlerinin yaraları iyileştirici, kanlanmayı artırıcı ve
  anti bakteriyel özelliği olduğu, strese bağlı yüksek vücut ısısını düşürdüğü
  yönünde bilimsel çalışmalar bulunmaktadır.)

  Kullanıldığı yerler: Dahilen; Psikolojik rahatsızlıklar, depresyon, korku
  ve/veya sinirsel huzursuzlukta kullanılır. Yağlı ürünleri hazımsızlık
  şikayetlerinde içilir.

  Haricen; Yağlı ürünleri yaralar ve 1. derece yanık tedavisinde uygulanır.

  İstenmeyen etkileri: Özellikle açık ten renkli kişilerde cilt sorunlarına neden
  olabilir.

  Kullanım miktarı: Dahilen günlük ortalama kullanım miktarı 2-4 gr
  kurutulmuş dal uçları.

  Sarı Kantaron Çayı

  Kullanım şekli: Çayı şöyle hazırlanır: 1-2 çay kaşığı ince kıyılmış kuru ot
  fincana konur, üzerine 150 ml sıcak su ( 60 derece) ilave edilip 10 dakika
  demlenir, süzülerek içilir. Sabah ve akşam çayı taze hazırlanarak birer
  fincan içilebilir.

  Sarı kantaron yağı şu şekilde hazırlanır: 100 gr çiçek 1000 gr ayçiçeği
  yağında su banyosunda ara sıra karıştırılarak 2 saat ısıtılır ve süzülür. Yağ
  koyu kırmızı bir renk alır. Işıksız ortamda muhafaza edilir. Bu yağ haricen
  kullanılır, sargı günde 4-5 defa değiştirilir.
  Hastalıklar bölümünde verilen bilgiler dikkate alınarak kullanılmalıdır.

  Uyarı: Kullanım süresince cildi ve gözleri güneş ve diğer ultraviyole ışıklarına
  karşı korumak gerekir, güneş banyosu yapılmamalıdır.
  Psikolojik rahatsızlıklarda 4-6 haftada hissedilir bir iyileşme görülmezse
  farklı tedavi şekilleri uygulanabilir.

  Kaynak: Dr. Ahmet Toptaş, Alman kanunlarına göre düzenlenip izin verilen BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ, Gonca Yayınevi, İstanbul 2009, ISBN: 978-9944-790-31-4, (0212)5285076-5286005.

 2. ASLI ALADA says

  Sağlıkla ilgili bilgi (özellikle doğal)verdiğiniz için teşekkür ederiz.Çok güzel.

 3. misafir says

  merhaba verdiğiniz bilgilerden ötürü teşekkür ederim.benim sormak istediğim sarı kantaron çayı haricinde sinirleri yatıştırıcı ve depresyon görülen kişilerde tedavi destekleyici başka karışım çaylar varmı?ayrıca sarı kantaron çayınıda da antideprasan ilaçlar kullanan birine tavsiye edermisinz.teşekkürler.

 4. filiz kılıç says

  ben yağını yaptım. her türlü yaralara ve yanıklara kullanıyorum.iç, dış her türlü yaraya iyi geliyor. deniz yanığına bire bir çok memnunum mucize bir bitki.hem yağını iki yıl kullanabiliyorsun.yani buda demek oluyorki iki yılda bir yaptıkmı tamam.herkese tavsiye ederim.ben çok memnunum eş dostunda ihtiyacı olunca benden alıyorlar.

 5. gulcan cetin says

  ben antidepresan zanax ve citol ,climen kullaniyorum.bu haplarla birlikte antidepresan hangi otu kullanabilrim yani haplarimi birakmadan?52 yasindayim.65 kiloyum.yuksek tansiyonum ,gizli sekerim ve tedavi olmus troidim var.

 6. xwoman says

  ben bitkisel ilacını kullanıyom,ama günde bir tane alıyom çok sinirli biriyim iyi gelir mi?

 7. ilknur says

  kapsülünü kullanan varsa cvp yazabilirmi nasıl geldiğini ve yan etkilerini merak ediyorum teşekürler

 8. nurcan says

  ben 3 ay kullandım,ve majör depresyon teşhisi konmuştu, herkese tavsiye ederim,doktorumun yazdığı ilacı almadım çünkü beni uyutuyordu ve hat safhada unutkanlık yaptı,ancak sarıkantaron hapı kullandım, ve gerçekten mucize gibi iyileştirdi beni,tüm orta derecede depresyon geçirenlere tavsiye ederim,

 9. papatya says

  ben 1 aydır kullanıyorum cok memnunum gün içinde kaygı korku azalıyo,yani pek umursamıyosunuz bazı seyleri,ilk kullanıldığında uyku ve başagrısı yapıyo ama zamanla geçiyor.tavsiye ediorum ve tamamen doğal bunu kullanınca zaten anlıyorsunuz

 10. cevoo says

  bende kullanalı 10 gün oldu çok etkılı gercektende içinizdekı o kötü hissi alıyor , kendınızı daha iyi ve mutlu hissetmenızı saglıyor 1 ay daha kullanıcam.

 11. ayfer köksal says

  mrb ben sarı kantaron bitkisini aldım melisa otuyla içiyorum çok iyi geliyor günde 1 fincan içiyorum bende panik atak var hemde depresyondayım çok sinirliyim ruh halim iyi değil bu çaylar bana iyi geldi melisayla birliktemi kullansam iyi olur yada sadece sarı kantaron utunumu …

 12. Ahmet says

  ilaç olarak mı kullandınız? Cevabınız evetse, hangi ad altında eczaneden isteyeceğiz. Yok eğer bitkisel çay olarak kullandıysanız, demleme şeklini yazar mısnız? Şimdiden teşekkürler.

 13. ecz says

  Depresyon sınırlılık halı demek degıldır..kendını mutsuz ya da sınırlı hısseden herkes solugu doktorlarda alıyor ve ulkemızde cok cıddı bır antıdepresan tuketımı var. Yanlıs buluyorum,lutfen bıtkısel kaynaklı ılaclara yanı fıtoterapotıklere zararı olmaz dıye ragbet etmeyın..Doktora gıdın eger depreyon teshısı konulursa kullanın..

 14. ecz says

  Arkadaslar ben besıncı sınıf eczacılık ogrencısıyım..sarı kantaronla ılgılı bır odev hazırlamam gerekıyor,bu yazıyla karsılastım ve okumaya basladım.kullanılmaması gereken bır durum yok ıbaresı cok sasırttı,antıkoagulan yanı varfarın benzerı ılac kullanan hastaların kesınlıkle kullanmaması gerek cunku antıkoagulan ılacın etkınlıgını azaltır bu da cok cıddı seylere sebep olabılır,kanda pıhtı olusumu gıbı..ayrıca yan etkısı olan fotosensıtıve uzerınde cok az durulmus,sarı kantaron kullananların gunes koruyucu kullanması gerek yoksa lekelenme olur,ve hamılelıkte kesınlıkle kullanılmaz! bıtkısel ılaclardan zarar gelmez ınancından kurtulun artık rasyonel ılaclar kadar onemlı ve de rısklıdırler,etkılesımlerı vardır dıger ılaclar gıbı,lutfen duyarlı olun..

 15. ecz says

  Umarım dogru bılgının onemıne ınanan ınsanlar tarafından yonetılen bır sıtedır de yorumlarım yayınlanır!

 16. MEHMET says

  merhaba,benim burnumun üzerinde yıllardır(10) geçmeyen bir kızarıklık var.zaman zaman yanmada yapıyor.her bir doktor farklı şeyler farklı merhemler verdiler şimdiye kadar.ama bir yararı olmadı.en son gittiğim bir iki doktor hemanjiom olduğunu lazerle damar tedavisi olmam gerektiğini söylediler.lazer olduğundan dolayı birazda tırsıyorum ya daha kötü olursa diye.bir müşterim saf zeytin yağının içinde 3 hafta bekletilmiş sarı kantaron kullanmamı önerdi.bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yardımcı olmasını bekliyorum.acaba lazerden önce bir yararı olurmu?doktorlar ilaçla geçmeyeceğini,tek çareyi lazer olarak gösterdiler.tşkrlr

 17. Dr.Müh.Cevat ÖZARPA says

  Genelde cilt hastalıkları karaciğerle ilgilidir. karaciğerin aşırı kirlenmesi sonucu cilt hastalıkları olur. Aynı anda birde B12 vitamin değeriniz düşükse cilt hastalığı ortaya çıkar.bence önce B12 testi yaptırın sanırım 30 tl .sabah aç karna hastaneye gidip kan vereceksiniz .test 350 nin altında olmamalı. eğer düşükse önce bu değerinizi B12 vitamin hapı 7 tlve ya iğne ile yükseltin 7 tl .b12 düşükse zaten depresyona ve unutkanlığa yorgunluğa sebep oluyor.b12 normalse karaciğeri temizlemek içinde nar pekmezi gece yatarken 1 su bardağı suya 1 yemek kaşığı koyun karıştırın gece yatarken için.pekmez orjinal olmalı 500 gr lık orginali 25 tl civarıdır. marketlerde satılan sos türü katkılı ürünleri kullanmayın. bunlarla geçecektir. geçmezse sızma zeytin yağında yeni mahsül sarı kantoron( 100 gr 3 tl ) 3 ay bekletilir. yağ kırmızı renge dönünce kullanılır. çizik kesik pişik e iyi gelir. osmanlı ordusunda kılıç yaralarına sürülürmüş. geçmiş olsun.

 18. namiq says

  ben boguluyom ,tek basina disari cikamiyom yururken kendi kendime heyacanlaniyom.surekli korku bogulmalar ve strest yureyimin fazla etkiliyir ve yureyim asiri doyuntulerine sebeb oluyo.dakikada 100-110 atiyo.bu bitkinin bi yarari dokuna bilirmi.onu nasil kullanmaliyim.sayqilar duyarim ve cevabinizi sabirsizlikla bekliyom bana bi care bulursaniz cok sevinirim.

 19. JR says

  Bence sen doktora gitmelisin. Bu belirtiler bence tedavi gerektirir. Ve de emin ol cozumu olan problemler bunlar

 20. Hasan says

  Yukarıda yazdığı gibi sarı kantaron tabletinin %0.3 hiperisin etken maddesi içerecek şekilde standardize edilmiş olması gerekiyor, yerli menşei tabletlerde bu konuya dikkat edilmiyor, yetkililerin bu standarta göre üretim yapılmasını zorunlu kılması gerekiyor. Ülkemizde yetişen bitki için dışa bağımlı olmak doğru değil.

 21. selma saritas says

  Sari kantaron hapini kullaniyorum.Gercekten faydasini gördüm.Kendine güven duygusunu getiriyor.Herkese tavsiye ederim.

 22. ali nü says

  Dün akşam yatarken 1 su bardağı sarı kantaron çayı içtim bugün kendimi daha mutlu ve enerjik hissediyorum diğer günlerime göre,şimdi her akşam içmeye devam ediyorum bakalım nasıl gidecek…

 23. ali nü says

  Kardeşim sen kesin panik atak hastasısın ben de panik atak hastasıyım hem de çok ağır derecedeydi önceden aciller de akşamladığım oldugitmediğim doktor kalmadı sonunda psikiyatriye gittim 1 ay antidepresan ve yatıştırıcı hapı beraaber kullandım 1 aydan itibaren normale dönmeye başladım sen psikiyatr doktora mutlaka bir görün…

 24. Tayfun Tatlıcı says

  Bu bitki benim için mucizevi.Bu kadar etkili olabileceği aklımın ucundan geçmezdi.

 25. berk@ says

  altını ıslatan çocuklardada kullanılıyormuş.doğru mu acaba.eğer doğruysa nasıl kullanmalıyım.yardımcı olursanız sevinirim

 26. eda says

  ben bu bitkiyi 4 gundur iciyorum cay olarak ama daha bi etkisni gormedim bende panik atak var surekli bitrede kotu bisey olucak diye koryorum.simdi bu sari kantoron ottunu denicam bakalim bi etkiis olucak mi.ben cay olarak kulaniyorum sekr katiyorum icine yani sunu bilmiyorum sekrde kulaniyim mi birisi cevap verirse sevinirim asrkadaslar

 27. necmi says

  valla bendaha kullan madım cunkü daha bulamadım arıyorum

 28. elif says

  ya ben depresyondayım bide bebişim var içmek istiorum ama emziren anneler içemezmişş napcam

 29. elif says

  ben depresyondayım, panik atakım var korku ve endişeliyim baş dönmem baş ağrısı var ilaç kullanıyorum 4 yıldır cıpraks 20 mg alıyorum en son cıpraks doktorum en son bu ilacı verdi bende bende kantaron kullanıyımmı iyi gelirmi arkadaşlar kullanan varsa cevap yazsın kapsülünü yoksa çayınımı hangisi daha iyi cevap bekliyorum :(

 30. gamze says

  merhaba depresyondayım,panik atak,baş ağrısı,baş dönmesi endişe ve korkum var 4 yıldır ilaç kullanıyorum ama en son doktorum (cıpraks) verdi kantaron otu kullanıyımmı? iyi gelirmi? kullanan varsa cevap yazsın yardımcı olun birbirimize destek olalım.:( Yardımcı olursanız mutlu olurum.

 31. sema says

  ya bende ansyete yani çok kaygılıyım ve panik atak rahatsızlığım var kulak çınlaması bazen kalbim yerinden çıkacakmış gibi oluyor sizce bunun faydası varmı

 32. zahide says

  arkadaşlar bende panik atak hastasıyım.bugün bir arkadaş tavsiyesiyle çayını içmeye başladım.Kapsülmü daha etkili
  çayımı ve kapsül fiyatını bildirirseniz sevinirim.

 33. tuba says

  Slm bende bir haftadır papatyayla birlikte çayını yapıyorum gece yatarken içiyorum benimle birlikte babamda içiyor ve çok memnun o da.Babamın uyku problemi kalmadı eskiden sıkıntılarından dolayı uyuyamıyodu.

 34. rabia says

  bende depresyon için kullanıcam yalnız ben sallama çay olarak aldım sarı kantaronu acaba iyi gelirmi?

 35. mustafa says

  bu bitkiyi ve yağını nerden alabiliriz ve fiyatı hakkında bilgi verirmisiniz?

 36. dr.murat says

  arkadaşlar , bahise gecen bitki bir ilaçdır.lütfen her okuduğunuzu,her duyduğunuzu kullanmayın, en azından aile hekiminize veya eczacınıza danışın.Özellikle başka ilaç kullananların dikkat etmesi lazım.Diğer ilaçlarla etkileşime giriyor.Yukarıda bir iki arkadaş cipralex , xanax v.b ilaçlar kullandığını söylemiş, bunlarla birlikte kullanılırsa durumları daha ciddi olabilir.Lütfen ” bitkisel ilaçların herhangi bir yan etkisi yoktur ” inancınız değiştirin.namiq,rabia ,sema,zahide,elif ,selma saritas lütfen bir hekime gözükün; kendi başınıza ilaçlar denemeyin.Anksiyete ,depresyon hastalıkları basit hastalıklar değildir; tam tedavi edilmez ise daha ağır seyirli ve nükseleri olabilen hastalıklardır.saygılarımla…..

 37. neslihan dinç says

  @filiz kılıç: filiz hanımcığım bu sarı kantoronun yağını nasıl yaptınız bu konuda bilgi verirseniz memnun olurum .

 38. can başarık says

  merhabalar. yaşadığım o zor günlerden bahsetmek dahi istemiyorum. panik ataklar vs. o sıkıcı şeylerden bahsetmeye gerek bile yok :) doktora gittim anksiyete bozukluğu dedi bana lustral verdi 5 gün kullandım 3 gün uyuyamadım kendimi daha kötü hissettim ve bıraktım. size önerim bırakın kimyasal ilaçları kullanmayı. sarı kantaron hapının çok faydasını gördüm. belkide faydasını gördüğümü zannediyorum bilmiyorum ama anksiyeteymiş panik atakmışş eser kalmadııı 1 aydır kullanıyorum 1 aydır kafam rahat. bir önerim daha var anksiyete hastalarına, netten başkalarının hikayelerini okumaya bi son verin! bu okuduğunuz son yazı olsun :D çıkın gezin eğlenin eğlenmiş gibi yapın hiç değilse ama o evden bi şekilde çıkın!

 39. Kr@L says

  Böyle gereksiz otlara kanmayın. ‘Ot’ diyip geçmeyin, bazılarının faydasından çok zararını görebilirsiniz. Bitkisel, doğal takviye ürünlerinin faydaları gereğinden fazla abartılıyor. Bu sektörde tahmin edemeyeceğiniz şekilde büyük paralar dönüyor. Tıp Doktorlarının verdiği tavsiyelerin dışına çıkmayın. Sağlıcakla kalın..

 40. feride says

  arkadaşlar benim babam akciğer kanseri internette sarı kantoran çayı kansere iyi diyorlar aranızda bu hastalıktan dolayı kullanan var mı cevap verirseniz memnun olurum.herkese sağlık ve mutluluk dilerim gam keder kapınıza uyramasın…

 41. emel çakmak says

  ben yaklaşık 1 aydır kuklanıyorum. hafif derecede sakinleştirici özelliği var, en belirgin etkisi bende oluşan; sabahları kalkmam gerekn saatte ve daha dinç bi şekilde uyanıyorum,kendimi daha iyi hissetmeye başladım. hipertroid tedavisi gördüm ama troidlere karsı herhangi bir yan etki yapmadı henüz.

 42. dürdane says

  @gamze: O ilaç beni mafetti ya uykudan gözlerimi açamıyorum. beraber kullanmayın sakıncalıdır mutlaka ama (cıpraks)sabah için akşamda kantorun çayı bir bardak yavaş yavaş ilacı azaltın.çayın gerçekten faydası var ,ben beyaz tenliyim bir zararını görmedim ama daha yeni bir hafta oldu..eminimki yan etkisi bu ilaç kadar deyildir.. geçmiş olsun.

 43. Deniz ÖZTÜRK says

  Merhaba ben bipolar hastasıyım yani manik depresifim.İlaç kullanmam gerekiyor ama ilaç almayı sevmiyorum yukarıda manik depresifler dışında depresyonu olanlar kullanabilir demiş.Acaba ben kullanabilir miyim ? Zararı olur mu?Normalde kullanmam gereken ilaç LİTHURİL ama uzun süredir içmiyorum.

 44. yalcin dağ says

  merhaba arkadaşlar panik atak ve manik depresyon geçiren insanlar gergin kaygılı endişeli ve saplantılı hallere bürünürler nefes darlığı kalp çarpıntısı ardı arkasına gelir en yakın arkadaşlarınızdan bile çeşitli şüphelere düşersiniz ayrıntılara takılırsınız ölecekmişsiniz hissiyati sizi sarar doktora gidip kardiyoloji dahiliye vs hepsinden geçip bi sıkıntınızın olduğunu düşünür ve kalp çarpıntınızla birlikte tansiyonunuz tepelere çıkar 17 lerde 20 lerde dolaşır. bi yakınınız pisikolğa piskiatriye gözükmeniz gerektiğinizi söylediğinde direk savunmacı bi kişilik belirir sizde ve ben deli değilim yada piskolog benden iyimi bilecek ler yükselir ve yalnızlığa ve kabuğumuza daha bi çekiliriz ve mütakibinde hayat kaosa dönüşür ve çekilmez bi hal alır. genelde sevdiği birisinden ayrılan aile fertlerinden birisini kaybeden insanlarda olur. arkadaşlar sarı kantaton çayını içtiğinizde diger anti depresanları kulllanmamalısınız ve kantoron çayını çok içtiğimde çabuk iyileşirim bilinci yalnıştır düzenli ve dizginleyici ve relax durumunda olmalıyız bu dönemde . sizi sıkan sıkıcı ortam ve arkadaşları hayatınızdan rafa kaldırın renkli canlı arkadaşlarınıza yaklaşıp canlı müzikler dinleyin ve hayatınızda ciddi konularla ilgili kararları bu dönemde almayın. kantaron otu ve yağı siparişi için 506 907 8610 tlfnmdan ulaşabilirsiniz msn adresim sorular ve merak ettiklerimiz için amator_33@hotmail.com

 45. yalcin dağ says

  @elif: ben bu hastalığı bu takıntıyı yendimde kendini dinlemeyi bırak sonra özellikle yatarken 2 diş sarımsağı parçala ve limonata ile tüket sabaha kadar melekler gibi uyuyacaksın ve iyi bir dinlenme ve sonrası iyi bi güne merhaba diyeceksin sakinleştirici ve rahat uyku için kantoronda tüketmek faydalıdır size gönderebilirim

 46. ben says

  slm arkadaşlar
  unutmayalımki ilaç firmaları para kazanmak için kurulmuştur vatandaşa yardım
  etmek için değil,doktorlarda bu çarkın bir parçasıdır,doktorlardan elbette vazgeçmeyin ama bu vücutun size ait olduğunuda unutmayın,ilk kullandığım kardio dr verdi cipr..3 gün sonra beni panik atak hastası yaptı,birkaç sene sonra pskytr giderek ilaç aldım 2 gün sonra taşikardi ve tansiyonla acillik yaptı sonra 2 pskytr daha gittim ayrı ilac verdiler hiç kullanmadım,internette araştırdım st john ext ve valerian adı öne çıktı st john sarı kantaronmuş 3 gündür kullanıyorum beyler psikolojikte olabilir ama sonuç beklediğimden iyi ve hiç bir yan etki yapmadı çok hafif baş ağrısı bazen oluyo deneyin benim hafif derecede pa vardı…
  pa diğer ilacı yürüyüş,sosyal aktiveler,akrabalar ve dostlarınızla devamlı
  irtibatta olma vs vs
  herkeze sağlık ve sihhat diliyorum

 47. josephine says

  sarı kantaron tabletlerini kullananlara sormak istiyorum
  - açık tenlilerde ciltte leke vs gibi bir yan etki yaptı mı?
  -kilo aldırır mı, iştah açıcı bir etkisi var mı?
  -bıraktıktan sonra ne oluyor, eskisi gibi mi hissetmeye başlıyor sunuz yoksa tedavi edici mi?

 48. mustafa says

  slm arkdslar ben mustafa oncelıkle sunu belırtmek ısterım benımde major deprosyon rahatsızlıgım war . yalnız arastırdıgım kadarıyla sarıkantoron rahatsızlıgıma ıyı geldıgı soylenıyo , sarıkantoron,u kullanan arkadslardan rıcam ıletısım kurabılırmıyım.. (05462221937)

 49. haver says

  selam ben bircok yorumu ve kulanım şeklini okudum benim sorrunum ilei rderecede agır buronşit geciriyorum 20 oldu hala aamadım desavide görüyorum ciyerlerim emfeksiyon yapmış ben bu kantarondan nasıl faydalana bilirim nefesini acıcak ve cilerşerimi eski saglıgına kasvuşması ,,cn neler yapmalıyım TEŞEKÜRLER ŞİMDİDEN

 50. fatma says

  SLM..Sizlere şunu söylemek isterim, derdi olan artık int. te benim gibi:S çare umuyoruz sanırım ne kadar doğru bilinmez..belki dr belki ilaç yada ot çöp hep umut için değilmi.. sanırım hepsinden önemlisi inanmak..benim inancım kalmadı.. biliyorum en yanlış olanı ama dr lar adam gibi açıklama yapsa belkide kabullenir hayata ona göre devam edilir..offffff…… sanırım saçmalıyorum.. rabbim kimseye dermensız dert vermesin….

 51. KemalK4 says

  SLM. Yaşdığım 2 Konuyu aktarmak isterim
  1 : Cilt yanığında Kantaron Yağı ileYAŞADIĞIM OLAY: 1999 Yılında sağ kolum kısa gömlek ucundan parmaklara kadar 2. derece yandı tıp tedavisi ile %30-35 kadarı iyileşerek yaklaşık 1 cm kalınlığında Kırmızı ve sert hissi az doku kaldı 7-8 sene aynen kaldı Plastik cerrahi ameliyatı harcinde hiçbir tedavi metodu ile dokunun düzelmeyeceğini 4 ayrı zaman ve mekanda tıp doktorlarımız söyledi.
  3-4 yıl önce yine başka bir tıp doktorumuzun numune vererek tavsiyesi üzerine tanıştığım kantaron yağını sabırla haftalık periyotlarla kullanarak estetik ameliyat harici iyileşmesi mümkün olmayan denilen kalıcı kötü dokunun 3/4 ü tamamen iyileşti dörtte biri kaldı yerini mükemmel eskisinde dahasağlıklı deriye ve daha gür ve kalın tüylere bırakarak kolumda hacimsel büyüdü güçlendi. ilk zamanki yanık halinin kalıcı fotoğrafları mevcuttur. ilgilenen tıp doktorları ile durumumu incelenmek üzere görüşebilirim ki belki başka insanlarada faydası dokunur.

  2: PROSTAT KANSERİ için babamda YAŞADIĞIM OLAY:
  Bugün 82 yaşında olan babam yaklaşık 4 yıl önce PROSTAT KANSERİNE YAKALANDI PSA 63,5 değerinde çıktı. tıp doktorumuzun verdiği 15 günlük ağır antibiyotik tedavisi akabinde kanser tedavisine yönelineleceği bilgisini aldık verilen ilacı yanısıra Sarı Kantaron çayını günde 3-5 su bardağı kullanarak 15 gün sonraki tahlilde PSA değerini 1/5 oranından daha fazla iyileşerek düştü 63,5 dan 13,5 değerine indiğini doktorumuz hayretler içinde anlatırken Kanser tedavisine şimdilik gerek bulunmadığını 1-2 ayda tahlil yaparak karar vereceğini aktardı. 3,5 – 4senedir 12—14,5 değerleri arasında devam etmektedir. kanser tedavisi de görmüyoruz.
  Daha önceleri Av İlhan Demir beyin eşiyle ilgili yaşadıklarını anlatırken internetten okumuş idim. Orada Gazi Üniversitesinden bir Profesörümüzün kayınpederindeki prostat kanserini yenişini de anlattığını okumuştum, Daha sonra yaptığım araştırma ve yaşanmış ve bilimsel incelenmiş sonuçları incelemiş idim. BABAMIN PROTAT KANSERİNİ TEDAVİSİNE SARI KANTARON ÇAYINI VESİLE KILAN ALLAHA ŞÜKÜRLER OLSUN. kcobaner@gmail.com

 52. özge says

  bende ileri derecede panik atak ve agorafobi var.ilaç kullanmıyorum acaba benim gibi olup kullanan ve faydasını gören arkadaşlar varmı cvp yazarsanız sevinirim çayı daha mı etkilidir acaba

 53. kemalK4 says

  yanımda çalışmakta olan 40 yaşlarında bir bayan işçi arkadaşımız ileri derecede depresyon tedavisi görüyor idi 2008 yılı içinde 2 defa bakırköy ruh sinir hastanesinde birkaç aylık tedavi görmesine rağmen çok fazla mesafe alınmamış idi.
  KANTARON ÇAYININ antideprasen özelliğini öğrenince ısrar ederek 6 ay kadar kantaron çayını bu bayan işçi arkadaşımızın içmesini sağladık.
  2,5 yıldır yaşantısına mutlu bir şekilde devam etmektedir. eski sıkıntılarının % 90 kayboldu
  İncelemek isteyen doktor arkadaşımızla hastanın belgeleriyle görüşütürürüm.

 54. suzan says

  Kemal bey peki arkadaşınız sadece sarı kantaron mu içti yanında ilaç falan aldı mı ve günde ne kadar içti öğrenmem mümkün mü?

 55. mikus says

  sarı kantaron çok iyi bir gıda desteği, ayrıca bilinçaltı telkini ile depresyon hastası desteklenmeli

 56. says

  ben sarı kantaron un süzme halini aldım aktardan istedim bebek emzirdiğimi söyledim fakat aktarcı bana sorun değil rahatlıkla içebilirsin dedi burdada içilmemesi gerektiğini söylüyor ne yapmalıyım ihtiyacım var bunu içmeye

 57. ayşe says

  AYŞE
  Panik atak ve sinir krizine de iyi gelir mi?Ayrıca çok kullanıldığında bağımlılık yapar mı?

 58. ilayda günal says

  bende kızımda sarı kantaron çayınını kullanıyoruz sinirlere iyi geldiğini duydum bi çok daha faydası var ama kızım beloc zok kullanıyor ikisi birden yan etki yaparmı acaba bilen varmı?

 59. ayten says

  ben yüzüm için iğneli epilasyona gidiyorum ve ilk bi kaç gün tahriş oluyo.ilerde iz bırakacagından korkuyorum.kantaron yağının yanıklar için iyi olduğu söyleniyo.yüzüme kullanırsam iyi gelir mi o yanıklar daha cabuk gecer mi veya yan etkisi var mı.lütfen cvp

 60. Tulay says

  ben sarı kantoron hapına başladım yan etki varmı nezaman faydasını görürüm panik atak hastasiyim TSK

 61. mehtap says

  sarı kantron hapı kullanmak ıstıyorum fakat;nekadr etkılı olur sınırlı agresıf alıngan ve takıntılarım var kullanan arkdaşların yorularını beklıyorum

 62. ali says

  antideprasan ile sarı kantoron kullanılmamalı ilacın etkisi arttırıcı etkisi var

 63. Nur says

  Merhaba, 5 aylık bir bebeğim var, emziriyorum. Aktardan alınmış sarı kantaron tanelerini çay olarak kullanıyorum. Bebeğime yan etkisi olur mu acaba? Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşların yardımcı olabilir mi, lütfen.

 64. AHMET İDRİS says

  HAMİLE KİŞİ KİŞİ KANTORON BİTKİ SİNİN HİÇBİR ŞEKLİNİ KULLANAMAZ. KOMBU ÇAYI VE KEFİR İLE İÇİLİRSE ETKİ GÜCÜ ARTAR.KULLANIMDAN 6 SAAT SONRA GÜNEŞE ÇIKABİLİRSİNİZ.BU KONUDA GENİŞ BİR BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.İLKE ECZANESİ-ADANA-FİTOTERAPİST ECZACI AHMET İDRİS ULUTAŞ-05379353475-03223414117-ahmetidrisulutas@hotmail.com

 65. arzu dilek says

  ben kullandım bir kaç yıl önce oldukça iyi geldi depresyona girmiştim herşeyi sorun haline getiriyordum ama sarı kontarona başlayınca sakinleştim melek gibi bişiy oldum yine başladım bir yan etkisinide görmeddim günde bir kapsül içtim hafta sürdü bıraktım bana iyi geldi

 66. nghn says

  mrhb sarıkantaronu hemoroıd tedavısınde kullanan varmı ben ay kadar once hemoroıd polıp amelıyatı gecırdım suan asırı agrılarım var hala yaralarım ıyılesmedı lutfen kullanan varsa yada bılgısı olan yazsın tskler

 67. abdu says

  merhaba bende daha yeni kullanmaya başladım panik atak hastasıyım pen deprasan ilaçta kullanıyorum günde üç fincan içiyorum inşallah faydası olur yukarıda antideprasnla içmeyin yazıyo ama bilgisi olan varmı bu konuda deneyimli ciddi anlamda bilgisi olan birisi şimdiden teşekkürler

 68. cem says

  göz için sarı kantaron kullanan varmı. faydasını gördümü? nasıl-ne kadar kullanmalı…

 69. minik.ressam says

  ben 13 yaşındayım.her sabah içiorum.tadı güzel..tedavi edilcek bir yanım yok ama içmeyi seviyorum.her gün içmenin bi zararı olmaz öyle değilmi? :/

 70. arif kantar says

  her şeyden evvel insanın kafasında bitirmesi ve üzüntüden uzak kalması gerekiyor,bununla birlikte sosyal aktivite yaşamalıdır.melisa çayı ve kişniş tohumu kullanabilirsiniz… bende 8 ay önce panik atak oldum ama çabuk atlattım rabbimin izni ile bununla ilgili çok araştırma yaptım özel dualarım var ve çok şükür bitirdim ,çok ufak tefek sorunlar kaldı ama onlarda gitmek üzere herkese sevgiler ve saygılar .bırakın olduğu gibi yaşayın hayatı rahat olun. albay_arif@hotmail.com

 71. YAŞAR says

  şu duaları bizede söylede bizde rahatlayalım dini böyle saçma sapan konulara alet etmeyin sizin dini sömüren üfürükçülerden ,muskacılardan ,elini eteğini öptüren din bezirganlarından bir farkınız yok bilimin ve insan beyninin bu kadar gelişmiş olmasın rağmen 600 yıl önceki bilgiden,bilimden mahrum insanlar gibi davranmaya çalışmak insanlığada kur’an ada hakaretttir.doğanın kendiside bize bir nimettir.her ihtiyacını(yemek içmek nefes almak) duayla karşılayamazsın 2012 ye dön.

 72. davetiye says

  Bu yaralı bilgileri hazırlayıp bize sunanların ellerine sağlık. Çok teşekkür ederiz.

 73. FATİH ERDEM says

  YAŞAR dua veya kuran geçince ne kadar da nefret le doluyorsun adam sana küfretmedi sadece dua ettiğini söyledi 2012 de dua edilmez diye bir kavram yok tabiki ateist veya kafir değilse insan. yemek içmek nefes almak bunların hepsi RABBİMİZİN takdiriyle olan şeyler ne demişler mevla dilerse mermere geçirir insanın çürük dişini mevla dilerse lokum da kırar insanın sağlam dişini. selam ve dua ile

 74. abdi says

  yaşar sen neyin kafasındasın allah istemedikten sonra sen tonlarcan ilaç içsen ne fayda tamam ürürükçülüğe ben de karşıyım ama tedavilerde allaha duayı niyazı da eksit etmemek şarttır dostum

 75. aynur says

  ben bu cayi sari kantoron cayini 4 ay gibi kullandim iyi geliyor fakat yuzumde lekelenme yapti bir zaman sonra kullanacak varsa ona gore tedbirini alsin ha faydasini da gordum ilac kullanamiyorum anti depresan ilac vermisti doktor bende arastirdim bunu buldum…..

 76. Halil says

  Slm arkadaşlar ben lustral 100mg kulanıyorum ama ilaç bende aşırı unutkanlığa nede olluyor söylediğiniz ilacı nerelerden teymin edebilirim yazarsanız çok sevininirim tşk

 77. mahir demir says

  ÜLSERİN KESİN TEDAVİSİ

  Merhabalar ülserimden kurtulduğum için buraya yazma gereği duydum çünkü o kadar mutluyum ki uzun zamandır yediğim içtiğim hiçbir şeyden zevk alamıyordum inanmayacaksınız ama artık acı biber yiyebiliriyorum. Nasılmı tabiki kantaron sayesinde uzun zamandır araştırıyordum kantaron hakkında bir çok makale okudum ama hepsinde karışım yapılması ve güneşte 10-15 gün bekletimmesi gibi tarifler vardı ama hiç birinde net bir uygulama olmadığı için hep uzak durdum daha sonrasında kantorax buldum allah onlardan razı olsun kullanmaya başladığımın 2 günü ilaç kullanımını bıraktım 45 günlük kullanım sonrasında ise doktor kontrolüne gittiğimde sorunumdan eser kalmadığını öğrenince mutluluktan havaya uçtum ve paylaşmak istedim. Kantaronun etkisi gerçekten mükemmel sadece mideye değil daha birçok soruna çözüm getiriyor ben ülserimden kurtuldum çok şükür. İyi ki varsın kantorax :D

 78. leyla says

  ŞARKÖYE bir yakınımın yanına gitmiştim geçen yıl bir kaç günlüğüne,’ağrılarımdan bahsedince bana halis zeytin yağıda bakletilmiş sarı kantaron hediye etti bir kavanoz ist döndüğümde belim çok ağrıyıp tutulduğunda özellikle sabah ağrılarımda elimle masaj yaparak sürmüştüm ve her seferinde çok iyi geldiğini hisettim üstelik kısa sürede etki ediyordu şimdi bitti bir yılı geçmemiş taze bulabileceğim bir bitkici bulmalıyım dedim ve araştırıyorum bu harika bitki ANTALYADADA çok bolca çıkar köy pazarları sarı kantaron doludur keçke bu mucize ot bizim pazarlarımızdada çıkmış olsaydı . yorumları okuduğumda gördümki sadece ağrılar üzerinde etkili değil daha bir çok hastalık üzerinde etkili olduğunu gördüm…. :) sevgiler, ve şifalar arkadaşlar.

 79. nordan says

  arkdaşlar ben bunu slolianla birlikte kullanyorum zaca herhangi bir etkileşime girermi ?

 80. hüseyin says

  arkadaşlar merhaba ben obsesif komposif hastasıyım sarı kantaron iyi geliyomuş doğrumu tecrübesi olan lütfen yazsın ilaç kullanıyorum ama pek yararı yok

 81. leyla says

  daha yeni başladım sarı kantaron otunu içmeye ve reflüyüm ve faydalı olacağını duydum inşallah olu

 82. yilmaz says

  O dediğin yağı bende kendim yaptım çok faydalı

 83. emrullah says

  Selamun aleykum duanın önemi Allahu Teala Ayeti celilede buyuruyor (Ey Muhammed!) De ki: ?Duanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin! Furkan Suresi 77 ayet ayetler ve hadisler bütün bilimlerin ana kaynağıdır ve dua ibaedetin özüdür iliğidir bu demek değildir dini sömürerek aldatalım en büyük tehlike dinini dünyaya alet etmektir

 84. Ayca says

  Ben Karadenizliyim, annem bu kantron cicegini tarla kenarlerinda bulur, toplar ve zeytin yagina yatirarak kirmizi renkli kendine has kokusu olan bir oz hazirlardi, iki ayri ciddi yanma vakkasinda komsumuzun iki kizi biri ufak 7 yasindayken digeride 30 lu yaslarda kaynar su dokulmesi uzerine 3 ununcu derece yanikla karsilasmisti. Annem derilerinin renginin tanimiycak hale geldigini siyah kahve cok kotu bir durumda oldugunu gorup kendi yaptigi ozu uygulamisti, ikisin dede yanik izi kalmadi.
  Bu arada yukari daki bazi bilgileri okudum, kesinlikle hamile yada emzirmekte olan bayanlara tavsiye edilmiyor. Ayrica, icince yuzumde leke kaldi diyen bayan icinde, kantaronun ozunde bulunan bir madde UV isinlariyla alakali bir reaksoyunun etkilesimini artirdigi icin gunes isigina hassasligi artiriyormus. O acidan da dikkat edimesi gerekiyor. Ama genel olarak bircok derde deva gelebilen harika bir bitki.

 85. kevser says

  Arkadaşlar bende kendi imkanlarımla tedavi olmaya çalışıyorum.bu otu istanbulda aktarcılarda bulabilir miyiz?nereden temin edeceğiz?sıradan bir aktar dükkanında var mıdır?ben aşırı derecede zayıf biriyim,iştahsızım.tenim de güneşe karşı hassas beyaz tenliyim.yani bir yan etki olmaz değil mi? teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir