wordpress counter

Sarımsak Faydaları

Sarımsak Faydaları ve Sarımsağın Zararları Nelerdir? Latince ismi Allivum Sativum olan sarımsak bitkisi eski dönemlerde salgın hastalıklara karşı kullanılmıştır. Eski Mısır ve Roma ‘da sarımsağın tedavi edici özellikler taşıdığı keşfedilmişti. İçeriğindeki allicin mikrop öldürücü niteliktedir. Sülfür bileşikleri sarımsak içindeki en önemli bileşiklerdir.

Tedavi amaçlı olarak beyaz sarmısak kullanılmaktadır.

Sarımsağın Faydaları

• Savunma sistemini kuvvetlendirmesi en çok bilinen sarımsak faydasıdır. Beyaz kan hücrelerinin sayısını artırarak bağışıklığı güçlendirir.

• Sarımsakta yer alan alliin, allicin, thiosulfinatlar, gama-glutamylcysteine peptitleri gibi farklı kükürt bileşikleri, insan metabolizması için önem taşır.

• Allicin çok düşük bir konsantrasyonda bile güçlü bir mikrop öldürücüdür. Ayrıca, mantarları ve sivrisinek larvalarını öldürdüğü saptanmıştır. Allicin’in mikropta enzim fonksiyonunu bozmak yoluyla etki gösterdiği sanılmaktadır.

• Araştırmalar sarımsağın, stafilokokus aureus ve Brucella abortus, stafilokok, streptokok, klebsiella, proteus, escherichia coli, salmonella adlı mikropları ve candida albicans gibi mantarları öldürdüğünü göstermektedir. Penisilin, chloramfenikol, streptomycin, tetrasiklin, eritromisin gibi ilaçların öldüremediği mikroplara karşı da sarımsağın etkili olduğu görülmüştür.

• Sarımsak kullanımı kalp hastalıklarının ortaya çıkma riskini düşürür. İyi kolesterolü artırır, kötü  kolesterolü ve trigliseritleri azaltıcı etkisi vardır. Damar tıkanıklığına karşı korur. Yüksek tansiyonu olanlar için yararlıdır. Kan basıncını düşürücü etkisi vardır. Anti-hipertansif ilaçlara benzer etki göstermekle beraber onların yan etkilerine sahip değildir.

• Sydney’deki Adelaide Üniversitesi Tıp Fakültesince yapılan bir araştırmada yüksek tansiyon sorunu olan kişilere  12 hafta süresince günde 4 defa sarımsak ekstresi verilmiş ve bu sürenin sonunda bu hastaların kan basıncının önemli oranda düştüğü görülmüştür.

• 1990′da Alman Pratisyen Hekimler Derneği tarafından konsantre sarımsak tozu kapsüllerinin kullanımıyla ilgili yapılan bir araştırma sonucuna göre sarımsak kullanımı, kolesterol düzeylerinde  %12, trigliserit düzeylerinde %17 lik bir azalmayı göstermiştir.

• Alman Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu sarımsağın damar sertliğinden korunmada kullanılabileceğini belirtmiştir.

• İçerdiği antikanser maddelerle sarımsak kanser önleyici bir besindir. Doğal öldürücü hücrelerin sayısını artırmak suretiyle bağışıklık sisteminin etkinliğini artırıcı etkisi bulunur.

• Sarımsak hakkında yapılan araştırmalar prostat, bağırsak, mide kanserine yakalanma olasılığını düşürdüğünü göstermektedir.

Dünya Kanser Araştırma Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre sarımsak ve soğan bağırsak kanseri olasılığını azaltmaktadır. Açıklamaya göre bu iki besin kanser yapıcı maddeleri etkisizleştirerek tümör oluşumunu başlangıç aşamasında engellemektedir.

Memorial Sloan Kettiring Cancer Center’daki araştırmacıların belirtiğine göre sarımsak prostat, mide, kolon, meme, cilt ve ağız kanserleri gelişimini önleyici etki göstermektedir.

•  Hayvanlar üzerinde yapılan bir deneyde sarımsak özütünün, doza bağlı olarak farelerde sarkom  hücrelerinin gelişmesini ve sarkom hücre metastazını inhibe ettiği saptanmıştır. Sarımsaktaki ajoenin, lösemi hastalarında, kanserli hücrelerin ölümünü uyardığı ve hızlandırdığı tespit edilmiştir.

• 1990 yılında sarımsakla ilgili yapılan bir kongrede günlük sarımsak kullanımının kardiyovasküler hastalıklar ve kanser olasılığını önemli ölçüde azalttığı belirtilmiştir.

• İngiltere’deki Kings College ve East of Anglia üniversitelerinin yaptığı araştırma sonucuna göre  sarmısak ve soğanı günlük beslenmede düzenli olarak tüketmek eklem ağrıları ve kireçlenmeye karşı önleyici etki göstermektedir.

• Sarımsağın akyuvarlarda sitokin üretimini baskıladığı ve iltihabi kemik hastalıklarında tedavi edici olarak kullanılabileceğine gösteren araştırmalar mevcuttur.

•  Çok güçlü bir antioksidan olan glutatyon, birçok hastalığın nedeni olan serbest radikalleri hücre içinde yok eder. Glisin, glutamin ve cystein adlı üç aminoasitten üretilir. Glisin ve glutamin gereksinimi et, balık ve tavukla karşılanır. Soğan ve sarmısak ise cystein aminoasidi bakımından zengindir.

• Sarımsağın, alzhemir gibi ciddi ölçüde nöron kaybının görüldüğü sinir sistemi hastalıklarında olumlu etkiler gösterebileceği belirtiliyor. Antioksidan enzimleri uyarıcı etkisi ve sinir hücrelerini tahrip edici kaspaz-3 enzimlerinin aktivasyonunu durdurucu bileşikler içermesi nedeniyle, sinir hücrelerinin ölümlerinin engellenmesinde etkili olabileceği düşünülüyor.

• Çin’li araştırmacılar, Cryptokokuslerin neden olduğu menenjitde, ağızdan ve ayrıca özel olarak hazırlanmış sarımsağı kalçadan ve damardan iğne şeklinde uygulayarak menenjitde düzelme sağlamışlardır.

 

• Sarımsağın faydaları ve kokusu içindeki kükürtten dolayıdır. Sarımsak pişirildiği takdirde kokusuyla birlikte içindeki önemli bazı maddelerin kaybolması sonucu ortaya çıkar.

Sarımsak Nasıl Yenir? Sarımsak Nasıl Tüketilmeli?

Sarımsak bir çok şekilde kullanılmaktadır.

• Çiğ sarımsak
• Pişmiş sarımsak
• Sarımsak tozu
• Sarımsak yağı
• Sarımsak hapı (kokusuz sarımsak tabletleri)

Sarımsağın tüketilmesi konusunda bazı farklı öneriler vardır. Kimi hem çiğ hem pişmiş sarımsağın kullanılabileceğini belirtirken bazısı sadece çiğ olarak tüketilmesi gerektiğini, bazısı da sadece pişmiş olarak alınması gerektiğini belirtmektedirler. Ama genel kullanım tavsiyesi daha çok çiğ olarak yenmesidir.

Sarmısağın faydalı olabilmesi için ağızda çiğnenmesi veya yoğurda katarak yenilmesi lazımdır. Sarımsağın içindeki alliin adlı maddenin etkili olabilmesi için sarımsak dişlerindeki allinaz enzimiyle etkileşime geçerek allisin adlı maddeye dönüşmesi zorunludur.

Sarımsak çiğnenmeden yutulursa sözkonusu enzim ile etkili hale gelemeyen alliin, midede ajoene dönüşür ve yalnızca  kan sulandırıcı etki yapar. Bu yüzden sarımsağın faydalarından tam olarak yararlanabilmek için çiğnenerek yenmesi veya bağırsakta çözünen sarımsak kapsüllerini kullanmak gerekir.

Ancak sarımsağın olumsuz yan etkilerinin, yüksek miktardaki yağda erir organosülfur‘den kaynaklandığı gerekçesiyle çiğ olarak tüketimine karşı çıkan görüşler de vardır.

Sarımsak kokusundan arındırılarak tablet şeklinde Kyolic ismiyle de satılmaktadır. 25 mg’lık kokusuz sarımsak tabletler, 1 diş sarımsağa karşılık gelir. Yemeklerle birlikte günde 1 ya da 2 defa iki tabletin çiğnenmeden suyla alınması, koruyucu tıp yönünden önerilmektedir.

Sarımsak Zararları Varmıdır?

• Yüksek oranlarda alımı alerjiye, bağırsak gazına sebep olabileceği gibi karaciğer ve böbreğe de olumsuz etkilerde bulunabilir.

• Yüksek miktarlarda tüketiminin karaciğer enzimlerini etkileyerek sperm hareketliğini azalttığı uyarısı yapılmaktadır.

• Aşırı sarımsak kullanımının kan basıncının aniden ve fazla oranda düşmesine ve de kan dolaşımı sağlıksız olan yaşlılarda felce yol açabileceği de bir başka uyarıdır.

• Pıhtılaşma karşıtı ilaç kullanlar doktora danışmadan düzenli olarak sarımsak kullanmamalıdırlar.

• Ayrıca herhangi bir hastalık için ilaç kullanan kişiler Dr. bilgisi ve onayı olmadan bitkisel ilaç kullanmamalıdır.

En iyi sarımsak nerede yetişir?

Selenyum ve germanyum açısından zengin topraklarda yetişen sarmısaklar daha kalitelidir.

Sarımsak çeşitleri ; Kastamonu sarımsağı, balıkesir sarımsak, edirne sarımsağı, kara sarımsak, ispanyol sarımsağı gibi çeşitleri vardır. Özellikle kastamonu sarımsağı daha çok talep görmektedir.

Sarımsak nasıl saklanır? Sarımsak hava alacak şekilde serin ve kuru yerlerde saklanmalı, bozdolabına konmamalıdır.


Yorumlar

 1. gülben dedi ki:

  zayıflamak istiyorum

 2. numan çağlayan dedi ki:

  sarımsak çarpıntı yaparmı

 3. GÜLBİN dedi ki:

  yüzümde sivilce vardı sarımsağı dövüp bir parça pamuk yardımıyla sicilcemin üzerine bastırdım aşırı derecede yandı ve daha sonra sivilce yaraya dönüştü ve büyüdü yüzümde lekesi kalmaz umarım

 4. Hakan dedi ki:

  gülbin üzgünüm ama eğer yara olduysa o bölgede iz kalacak demektir. Liseden arkadaşıma hoca önermişti uyguladı ve iz kaldı bu gibi durumlarda doktora gitmek en iyisi…

 5. OLCAY ÖZCAN dedi ki:

  Gülbin leke sorunununa karşında elma yı kes yüzüne sür…. sık sık yap bunu ve lekeden eser kalmayacaktır……

 6. aydın dedi ki:

  sarımsağı akşamları bir diş ciğ olarak tüketiyorum…. cinsel arzu artırımı olduğunu da duymuştum….. DOĞRUMUDUR::
  sarımsak cinselliği artırırmı……

 7. s.baykara dedi ki:

  arkadaşlar sivilceden kurtulmak için günde iki adet beyaz elma yerseniz,ve yüzünüzü kükürtlü sabun ile yıkarsanız,kesin sonuç alacaksınızdır.eminim

 8. derya dedi ki:

  arkadaşlar,sivilcelere karşı, her yemekten yarım saat önce , içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi eklenmiş 1 bardak su için. sivilcelere birebir iyi geliyor…

 9. derya dedi ki:

  Bu yiyecekleri sürekli kullanarak, cinselliği uzun yıllar koruyabilirsiniz.

  KUŞDİLİ: Tüm salgı bezlerini dengeli bir şekilde çalıştırır. Erkeklerde de kadınlarda olduğu gibi cinsel iktidarsızlığı giderir.

  MAYDONOZ: Bedeni yorgunluk ve ruhi bunalımı giderir. Erkeklerde cinsel gücü arttırır.

  NANE: Cinsel isteği çok arttırır. Erkekte psikolojik iktidarsızlığı giderir.

  TARÇIN: Cinsel isteği çok arttırır.

  ZATER: Ruhen ve bedenen canlılık sağlar.Cinsel gücü arttırır ve iktidarsızlığı giderir. Kekik gibi kullanılır Toz halinde yemeklere serpilir. Çay olarak ta kullanılır.

  ZENCEFİL: Tüm vücudu uyararak bedenin ve zihnin çalışma gücünü arttırır.Erkekte cinsel gücü ve isteği cok atırır. Günlük miktar bir kahve kaşığıdır. Toz halinde reçel marmelatlara veya hamurişlerine karıştırılır. Et yemeklerine ve sosa karıştırılır. Süt ve salebe de karıştırılabilinir.

  KEKİK: Vucudun savunma gücünü artırır. Erkekte cinsel arzuyu artırır. Karanfil-Cinsel isteği çok artırır. Gunde 1-2 adet yeterlidir. Yemekte et suyu sebze ve kompostolara katılarak yenir.

  KİŞNİŞ: Erkeklerde cinsel arzuyu artırır. Günde bir kahve kaşığı kullanılır. Sinir sistemine de cok yararlıdır. Et yemeklerine veya yemeklerde soslara konur. Bir bardak sıcak suya yarım kahve kaşığı kişniş karıştırılıp, yemek üzerine içilebilir.

  VANİLYA: Çeşitli sebeplerle (Ruhi ve Bedeni zayıflık) erkeklerde görülen cinsel iktidarsızlığı giderir ve onlara cinsel güç kazandırır. Pasta ve sütlü tatlılarda kullanılır.

  YULAF: Cinsel iktidarsızlığı giderir. Aksamları salep gibi içilerek yatılabilir. Sabahları yulaf u veya sütle pişirilip içine ceviz fındık kuru üzüm katılarak yenebilir. Fazla ve sürekli yenmemelidir.

  KIRMIZI BİBER: Cinsel isteği çok artırır. Damar sertliği, üre ve tansiyonu olanlar yememelidir.

  SİVRİ BİBER: Bol C, P, K vitamini vardır. Erkeklerde cinsel istegi çok artırır.

  HARDAL: Cinsel arzuyu çok artırır. Sinirleri kuvvetlendirir. Midesi hassas olanlar, karaciğer, damarsetliğive tansiyonu olanlar kullanmamalıdır veya çok az almalıdır.

  KEREVİZ: Çeşitli iç salgı bezlerine tesir eder ve onların faaliyetlerini artırır. erkeklerde cinsel faaliyeti cok artırır. vakitsiz iktidarsızlığı önler.

  AYÇİÇEĞİ: Bol protein ihtiva eder fazla miktarda E vitamini vardır. İktidarsızlığa engel olur. Kalp ve sinir hastalıklarını önler. Cinsel arzuyu artırır.

  GREYFURT: Vucuda gençlik ve dinçlik verir. Sabah kahvaltıda bir bardak içilmesi tavsiye edilir. ülseri ve tansiyonu olanlara tavsiye edilmez.

  ÇAM FISTIĞI: Bol E vitamini vardır. Cinsel tukenmeye ve buna bağlı olarak ruhi çöküntü ve kalp rahatsızlıklarını geçirir.

  ANTEPFISTIĞI-FISTIK: Protein ve bol E vitamini ihtiva eder. Cinsel arzuyu uyarır.

  SUSAM: Cinsel isteği artırır

  ÇÖREKOTU: Cinsel isteği artırır ve bel gevşekliğini gideriri. bir tutamdan fazla kullanılmamalıdır. Tahin yada tahin helvası olarak yenir. Yemeklerden sonra 4 tatlı kaşığı yeterlidir. cinsel arzuyu artırır.

 10. kemal dedi ki:

  selamlar bende hepatit b var sarimsagin zarari olurmu? cevap yazarsaniz sevinirim tesekurler

 11. onur dedi ki:

  cok güzel bi site cok saol kardeşim

 12. onur dedi ki:

  derya cok güzel şeyler biliyorsun maşallah

 13. oyyy dedi ki:

  yaaa bendee sarmısağı deniyecem sivilceler için ama bir kere kullandım yüzüm hafiff sızladııı devam edim mii pek bilmiyorrummm lütfen bir tavsiyede bulununn

 14. cerebrum dedi ki:

  oyyy rumuzlu arkadaş

  allah aşkına sende hiç mi akıl yok. kız burada kendını paralıyor sıvılceme sarmısak surdum yara oldu diye

  sen daha dıyosun kı ayyyy ben de kullansammı acaba.

  kullan da gör ne oluyor.

 15. atilla dedi ki:

  benim sakalımda küçük küçük dökülme oldu baya beli idi nohut büyüklünde sarmısak dedi arkadaşlarım sizce faydası olurmu ve ben bunu uyguladım.önce o bölgeyi tahriş etik daha sonra sarımsa baya sürdük o bölgeye ama çokkkkkkkk acıdı haberiniz olsun şu anada bazı yerlerden tekrar çıkmaya başladı.sizce doğrumu yaptım yoksa doktoramı gitsem idi????teşekürler

 16. Levent dedi ki:

  sarımsak aynı zamanda gebelikten korunmaya yardımcı olur.sarımsak güzelce rendelenip vajinanın iç ksımlarına sürülür ve cinsel ilişki sırasında spermleri öldürerek canlı kalmasını engeller.

 17. eda nur dedi ki:

  Alternatif Tıp Nedir

  Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden “kocakarı ilaçları” olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

 18. eda nur dedi ki:

  LEVENT SEN MAL MISIN LAN OKUZ. SARIMSAK HIC VAJINAYA SURUL MU? YAKAR OLDURUR INSANI. ISTERSEN SEN ONCE KENDI PENIS E SUR GOR BAKIM NE OLUYOR.

 19. freeman dedi ki:

  edanur hanım herhalde dili değilde eli sürşmüştür yazarken levent beyin o (vajina) yerine (başına) diyecekti galiba. :)) hem sizinkiler gibi hassas değil bizimkiler BABAYİĞİTLERE hiçbirşey olmaz :))))))))))))))))

 20. Mr K dedi ki:

  site de ki muhabbet cok iyi… benim sorum ise saca faydasi varmi????

 21. kübra dedi ki:

  aLLahım ben bu sivilce ve siyah noktalarla napcam yaa yardım edin arkadasalar aman iki sölediniz sarımsagı denemicem ASLA töbe ya…

 22. kudret kızılkaya dedi ki:

  Kardeşim Aydın
  Ben 20 yıldır sarımsak alıyorum uyumadan evvel,Cinsel etkisini görmedim,ama 20 yıldır nezle denen hastalık veya grip,veya başka hastalığım mevcut değil.yaşım 59 ama 29 gibiyim saçlarım hiç dökülmediği gibi jöle kullanmış gibi pırıl pırıl ve kalınlaştı,İyi uyumama rahatlamama,yaradığı gibi 20 sene evvlki ağrılarımdan eser yok.BAŞARILAR.

 23. vehbi dedi ki:

  arkadaşlar bol evde mayalanmış yogurt sarımsak sirke bal pekmez düzenli ve devamlı alabilirseniz süper. yanında günlük 1 saat spor 2 günde birde olabilir, ama spor olmazsa olmaz, sadece günde 15 dk bisiklet e binin terleyin ama iyi terleyin o bile bayaa iş görür.

 24. Cenk dedi ki:

  evet Saca Faydası Var Sarımsaqınn Bnde Deniorumm Habern Olsun

 25. Mehmet dedi ki:

  Sarımsak ve süt karışımı akciğer interctiele balgam çıkarması için kullanıorum. ilaçlarıda Prednol 16mg,Nexium 40mg bunlar tavsiye edildi.Bu hastalık hakkında beni aydınlatırsanız memnun olurum, Sigarayı 30 sene içtim ve 3 senedir kullanmıorum. 3 ay önce kayseri Erciyes üniversitesi’nde 5 gün yatarak tedavi gördüm. Bir çeşit kronik romatizma hastalığı çıktığını sölediler ama daha detaylı bilgi verirseniz çok memnun oluruz. Sivas’dan selamlarla..Hemşerim..

 26. özge dedi ki:

  selam arkadaşlar. bende bi ara baya bi sivilce vardı. bunların kökünü sarımsakla kuruttum. iz kalmasını bırakın izleri yok etti. ilk bi sürdüm acayip yaktı ve zonkladı… o kadar kötü bir acı olamaz :( bi gün sonra üstü kabuk tuttu çırmak izi gibi. 3-4 gün sonra kabuklar kendiliğinden düştü. cildim tertemiz bebek gibi oldu. izden eser yok. eğer sarımsak sürmeseydim cildim delik deşik olurdu tıpkı izel gibi… yüzünüze bol bol bal… limon… maya… besleyici şeyler sürün ve genç gösterin :)

 27. mine dedi ki:

  bende yok yok hem saçlarım çok dökülüo hem siyah noktalar çok çıkıo ara asırada sivlce uyz oluom bunlara yaa nedir bunların çaresi nasıl başa çıkıcam her kafadan bi ses çıkıo napcm bilmiyorum

 28. rüzgar dedi ki:

  sarımsak çok faydalıda yediğiniz zaman pek bir arkadasınız olmaya bilir buda bir gercek amannnn boşverin siz sağlığınızı düşünün yiyin sarmısağı kovun kötü dostları:)))

 29. atilla işbilir dedi ki:

  Kokusuz sarımsak için urens yazın cevabı alın. Herkeze acil şifalar

 30. canan dedi ki:

  sarımsak yutularak daha faydalı ben kullandım saçları besliyo gürleştiriyo.
  cilt için çörekotunu hergün çiğneyerek suyla yutun.ve yağı ı ilde sürün.sivilcelere ve tüm cilt rahatsızlıklarına birebir tavsiye ederim.

 31. hasan dedi ki:

  bende yeni basladim.dua edin benim icin
  sahi biz ne demistik yahu

 32. veda dedi ki:

  ya biraz aptal yazilar gordum. de yazmadan edemedim.

  sarimsak,mayasila cok iyi gelir,anus,ve vacinda bolgelerinde kulana bilirsiniz fakat sarimsagi soydukdan sonra sadece az ucunu kesip fitil gibi kulana bilirsiniz.sarimsagi kulanma usuleri vardir.yuz kirisikligina cok iyi gelir yaslanmayi onler.saclarin dokulmesini onler,ve unutkanligi bire bir bir bitki,felc
  karaciger ak ciger bagirsak migde enfeksiyonlarinda bir numara ama nasil kulanacaginizi bilmeniz gerek.bunun icin de altarnatif tip dr. gitmeniz gerek.
  efger hasta olmak istemiyorsaniz sarimsak kullanin yada sogan.

 33. hüseyin aydogan dedi ki:

  gülbin yüzünde ki leke ye karsi kükürtlü sabun öneririm mesela otaci dan otal sabun cam katrani ve kükürt var.
  yada salyangoz kremi tavsiye ederim veye kaysi cekirdegi yagi cünkü kayisi cekirdegi yagi ve salyangoz ciltin kavlayip soyulmasina ve kendisini yenileme özelligi var!

 34. hüseyin aydogan dedi ki:

  ARKADASLAR SIZE BAZI TAVSIYELERIM OLACAK:
  SIVILCE ICIN: CAM KATRANI, KÜKÜRT, CLEOCIN
  KIRISIKLIK VE LEKE: KAYISI CEKIRDEGI YAGI, SALYANGOZ
  SAC DÖKÜLMESINE: ZEYTINYAGI, DEFNE YAPRAK YAGI, SARIMSAK, KINA, HINT YAGI, ISIRGAN OTU.
  UYKU GETIRICI VE SAKINLESTIRICI: MELISA YAGI, LAVANTA YAGI
  TER KOKUSUNA KARSI: GÜNLÜK AGACI
  ASIRI TERLEMEYE KARSI: ADA CAYI, ADACAYI YAPRAGI
  KIRPIKLER ICIN: HINT YAGI (kirpiklere dipten uca sürülür)
  KA$ LAR ICIN: BADEM YAGI, SUSAM YAGI (ka$lara kulak pamugu ile sürülür)

  bu saydiklarim veya baska bi konu hakkinda daha detayli bilgi isteyenler bana yazabilir. okuyunca elimden geldigince yardimci olurum in$allah.
  saglikli ve bakimli kalin allaha emanet olun.

 35. titi dedi ki:

  yogurt ye her gun duzenlı yuzde 61 dogal yag yakıcı (daha ıyı ve ucuzunu bulmazsın :).. )

 36. yağmur dedi ki:

  merhaba arkadaşlar bi sitede okumuştum sabahları aç karna bir diş yutunca boy uzuyormuş sizce doğrumu?

 37. hüseyin aydogan dedi ki:

  @yağmur: yok öyle bir$ey yagmur inanma
  eger boyun kisa ve uzamasini istiyorsan her gün sabah aksam 1 bardak süt ic bide tabi basketbol voleybol gibi sporlar boyun uzamasini saglar.
  sarimsagi cig yutmak midede gaz yapiyor benden söylemesi… kib

 38. yağmur dedi ki:

  @hüseyin aydogan:

  her yolu denedim bi faydası yok sütün bana :)

 39. seval dedi ki:

  slm arkadaşlar çok değişik yorumlar var ama tek bildiğim sarımsağın çok faydalı olduğu ama nasıl ne şekilde kullanılır onu bilmiyorum yanlışta yapmak istemiyorum.Mide rahatsızlığım var bende çiğ yutsam zararı olurmu diye tereddütlüyüm teşekkürler

 40. mehmet dedi ki:

  Seval hanım midenizde ne tür bir rahatsızlık var ? Ona göre yenmeli. Kesinlikle bütün yutmaman gerekir. Aşırı yanma yapar.Günlük kullanımda İlk hafta biraz sıkıntılı geçiyor. Fazla yemek yemek istemiyorsunuz. Aşırı gaz yapabiliyor.İlk haftadan sonra mide alıştığı için sorun ortadan kalkıyor.Aynı durumu bizzat kendim yaşadım.Şuan ise hiçbir sorun yok.Günlük kullanmaya devam etmekteyim.

 41. Kr@L dedi ki:

  Sarımsağın faydaları gereğinden fazla abartılıyor gibi geliyor bana..

 42. fantazi yapma dedi ki:

  benim yaşım 25 sakalım yok denecek kadar az sarımsak cıkarır diorlar doğrumudur sizce

 43. ramazan dedi ki:

  çok faydalı yemenizi tavsiye ederim

 44. büşra dedi ki:

  boyunun uzamasını istiyorsan palamut balığının sırt kısmında koyu renki bi yer var o kısmını her hafta bi kez tüketmen gerekir 22 yasından büyüksen eğer artık çok geç

 45. dertli dedi ki:

  bu ezilmiş sarımsakları 25 gün limon suyunun içinde bekletilerek elde edilen kür

  sperm sayısını ya da hareketliliğini azaltır mı?

  bilgisi olan var mı?

 46. akif dedi ki:

  @derya:

  geriye ne kaldıki olan bütün nimeti saydın zaten…

 47. fırfır dedi ki:

  kulaktan dolma saçama sapan bilgilerle oranıza buranıza sarımsak sürmeyin,sarımsak sadece yemek içindir birçokta faydası vardır,ayrıca uyku getirir,uyku sorunu olanlar geceleri yatmadan sarımsak yutsun.

 48. asiye dedi ki:

  sarımsağı ben biraz severim ama bu kadar çok zararı olmıyacağını bilmiyordum

 49. tufan dedi ki:

  sarım saklı yoğurt ve ayran gerçekten çok faydalı eyrki çok sigara tüketip ve tozlu boyalı işte çalışıyosanız kesinlikle sarımsaklı yoğurt ve ayaran tüketin..sizi kendize getirir kokusu rahatsız ediyorsa üstüne yarımsaat 1 saat sonra çukulata tüketin..

 50. ahmet dedi ki:

  samirsak sigarayi birakmak istiyen varsa sadece hergun sabahleyin ac karinla bir dis uc barcaya bolsun ve yutsun 4 gun ara vermeden yutun artik sigara caniniz istemeyecek

 51. mustafa oflaz dedi ki:

  ben sarımsagı her akşam üç dört parça edip suyla yutuyom yüksek tansüyonum vardı tansiyonumu düşürdü çok faydası oldu

 52. evren dedi ki:

  sarımsak gerçektende çok faydalı.4 gün üst üste salatada bolca tükettim.3 metre uzunlugunda kurt döktüm.ayrıca sigara bırakmada çok faydalı

 53. adige55400 dedi ki:

  sarımsak, saf limon suyu ,elma sirkesi karışımını bir ay bekletip kapağı sıkı bir kapta sonra bir yemek kaşığı yemek damarları komple açıyor karaciğer yağlanmasınıda önlüyor

 54. orçun dedi ki:

  sarımsak kapsülü
  • Antibiyotik etkisiyle vücudun hastalıklara karşı korunmasında
  • Tansiyon dengelenmesinde
  • Ateş düşürmede gibi durumlarda destektir.
  ürünü iyva.com/SARIMSAK-KOKUSUZ_50.html adresinden yada hepsiburada.com/liste/search.aspx?sText=naturade adresinden sipariş edebilirsiniz.

 55. burak dedi ki:

  her kış mutlaka hasta olurdum, neredeyse yaz-kış her ay mutlaka bademciklerim şişer problem olurdu… limon-sarmısak kürü yaptım ve 1 ay bunu içtim. 1 yıldır ne bademcik şişmesi var, ne hastalık… süper birsey here sene sonbaharda yapacağım herkese tavsiye ederim… tarifi internette var, harfiyen uygulayın çok faydalı..

 56. muzaffer dedi ki:

  Ben bronşit ve faranjiti sarımsak turşunu düzenli yiyerek yendim ve yeniyor…

 57. ebru dedi ki:

  Allah.herseyinşifasını.vermiş.bide.sadecearayıp.buluyoru.sarımsagın,her.derde,faydası,var,bi,arkadaşımı,kür,yapmiş,evet,doğru,bende,yaptım,akciger,rahatsılığımı,yendim,sadece,kokusu,var,aldıgım,eğitimlere,dayanarak,söylüyorum,harika,birdeva,amweyde,kokusu,var,diye,sarımsağın,tabletini,yapmış,ben,içiyorum,çokta,memnunum,

 58. etnan dedi ki:

  helal olsun

 59. minemine dedi ki:

  ben şuan 22 yaşındayım.ben 5 yaşında saç kıran hastalığına yakalandım.tüm saçlarım dökülmeye başladı 7 8 yaşıma kadar doktorlara berberlere koşturduk ama elinden hiçbirşey gelmedi çaresini bulamadı kimse, zamanla ellerimdeki tüyler kaşlarım kirpiklerim dökülmeye başladı..doktorun biri kardeşimi kıskandığımı söyledi ondanmış dökülmesi.piskologa gittik bir süre ama bi değişme olmadı.doktorun biri boşuna gelip durmayın dedi çaresi yok kızınızın saçı çıkmaz dedi.berberler ilaç yaptı olmadı. her doktora gittik.bir kadın çıkarıyormuş dediler ona götürdüler.bayıltmadan canlı canlı kafamı toplu igne ile çizdi her tarafını ilaç yaptı ama bir faydası olmadı.sonra benim durumumda olan biri var dediler onun saçları çıkmış.o kişiyi arayıp bulduk.annemler uzunca konuşup sordular biz sadece sarmısak sürdük dediler ve saçım çıktı.bizde hemen denedik. gerçekten kafamda tek saç yoktu erkekten daha beter haldeydim.ama şimdi görenler inanamıyor bütün saçlarım çıktı.annem en başta hakiki zeytin yagı ile kel olan başımı ovdu ice derim yumuşayıp incelene kadar daha sonra havanda sarmısagı dövdü kafama sürdü sabah öğle akşam hergün.ben yaşadım arkadaşlar ve gitmediğimiz doktor kalmadı.size tavsiyem bıkmadan usanmadan kullanın.gerçekten doktorların bile çare bulamadıgını sarmısak yaptı.

 60. ıga dedi ki:

  dostum sakallara sür 3 güne çıkar kendmden biliyorum:D

 61. asya dedi ki:

  zaraları : yedikten sonra sakın ama sakın başka bir insanın yanına yaklaşma ani koku duyma sendromu ile karşılaşıbilirler . bütün gün söverler .:)

 62. ihsan genc dedi ki:

  Bence kisiden kisiye degisiyor, gec vakite yendiginde gece kalp carpintisi yapiyor. bende oldu. tabiiki cok yararli oldugunuda inkar etmemek lazim.

 63. elifay dedi ki:

  Bogazlarim iltihapli diye bir dis sarimsak cignedim 10-15 dakka sonrasinda karnimin gurultusuyla tuvalate zor yetistim ishal yapti.. bu iyibisey mi kotu bisey mi anlamadim valla

Paylaş

*

css.php