Saw Palmetto Faydaları Nelerdir?

Saw Palmetto Nedir? Saw Palmetto Berries (Sabal Meyvesi) cüce palmiye denen ağacın meyvelerinden elde edilir ve prostat bezinin iyi huylu büyümesi tedavisinde başarıyla kullanılır. Saw palmettonun sağlığa yararları oldukça fazladır. Herbalistler, sabal meyvesini özellikle kronik öksürük ve sindirim problemlerinde sıklıkla tavsiye etmektedirler. 20. yüzyılın ortalarına kadar, saw-palmetto A.B.D.’nin Ulusal Kodeksinde prostat büyümesine karşı bir ilaç olarak yer almıştır.

Saw Palmetto Faydaları

• Avrupa’da “sabal” olarak bilinen ve Kuzey Amerika’da yetişen bir bitki olan Saw Palmetto”nun meyveleri prostat büyümesinde ve idrar yolları iltihaplanmalarında kullanımıyla tanınmaktadır. Saw Palmetto ekstresi, prostattaki dihidrotesteron miktarını azaltan yağ asitleri içerir. Bu yağ asitleri aynı zamanda iltihap yapan maddelerin hareketini azaltarak, prostat büyümesini büyük oranda engeller.

• Prostat büyümesiyle ilgili üzerinde en çok klinik çalışma yapılan ve güvenilirliği klinik çalışmalarla da saptanmış bir bitkidir. Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E komisyonu, saw palmetto’nun benign prostat hiperplazisi tedavisinde kullanımını onaylamıştır. En az altı ay süreyle günde 320 mg kullanımı  şikayetlerde belirgin bir düzelme sağlamaktadır.

• 1984 yılında British Journal of Clinical Pkarmacology adlı dergide yayınlanan bir çalışmada; prostat sorunu olan 110 erkek 1 ay boyunca günlük 320 miligramlık saw palmetto ekstresi kullanmış ve süre sonunda saw palmetto’nun, idrar akış oranını artırmada plasebodan 10 kat, mesanenin boşalmasını sağlama bakımından ise 5 kat kat daha etkili olduğu görülmüştür.

• Belçika’da 305 prostat hastası üzerinde yapılan bir çalışmada, 3 ay boyunca kullanılan saw palmetto ekstresi hastalığın belirtilerinde %88  oranında azalma sağlamıştır. Yapılan tetkiklerde idrar akış oranının %25 arttığı; prostatın ise %10 küçüldüğü tespit edilmiştir.

• Dr.Michael Murray, BPH tedavisinde kullanılan Proscar adlı ilaç ile saw-palmetto’yu karşılaştırarak önceliğin saw-palmetto’da olması gerektiğini ifade etmiştir. Murray’a göre, Proscar adlı ilaç hastaların en fazla %37sinde etkili olmakta, 6 ay ve 1 yıl kullanılması gerekmekte ve de önemli yan etkilere yol açmaktadır. Saw palmetto ise hastaların yaklaşık %90′nında etkili olmakta, etkisini 4-6 haftada göstermekte ve ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

• Saw palmettonun, kanseri teşvik eden hormonların seviyeleri üzerinde etkisi olduğu görüldüğünden, bu özelliğinin prostat kanserine karşı kullanılması çalışmaları devam etmektedir.

• Çalışmalar ayrıca saw palmettonun, bağışıklık sisteminin, bakterileri öldürme yeteneğini arttırdığını ve rahatlıkla idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabilecek olduğu gözlemlenmiştir.

• Saw palmetto, 5-alfa reduktaz enzimini durdurarak veya Dihidro Testosteron’un saç folikülleri tarafından alımını azaltarak saç kaybını yavaşlatır ve saçın yeniden çıkmasına yardımcı olur.

• Saw palmetto, aybaşı sorunları olan kadınlara yardımcı olabilecek bir takviyedir.

• Saw palmetto, göğüs büyümesi ve rahim irritabilitesi sorunları yaşayan kadınlar için de kullanımı uygun bir takviye besin kaynağıdır.

• Aynı zamanda, iştah uyarıcı ve idrar söktürücü olarak kullanılır.

• Bazı saw palmetto kullananlar, bitkinin yararları arasında afrodizyak içerikler taşıyor olmasından da  söz etmişlerdir.

• Saw palmettonun hem erkek hem de kadın cinsiyet hormonları üzerindeki etkisi yüzünden, kadınlardaki vücut ve yüz kıllarının aşırı büyümesi, ve yumurtalıklardaki polikistik tedavisinde kullanılabilir.

• Saw palmetto bitkisi aynı zamanda genel bir anti-iltahapsal ajan olarak kullanılmaktadır.

Not: Prostat hastalıkları birbirine benzer belirtiler gösterdiği için öncelikle kesin teşhisin konulması gerekir. Örneğin prostat büyümesi sanılan durum prostat kanseri de olabilir ve hastanın kendi kendini tedavi etme çabası zaman kaydedilmesine neden olabilir. Bitkisel preparatların herhangi bir sağlık sorununa karşı kullanımı tıbbi teşhis halinde ve hekim gözetiminde olmalıdır.

Saw Palmettonun İçeriğinde Ne Var?

İçerikte yağ asitleri, bitkisel steroller ve flavonoidler sayılabilir. Sabal meyvesi bitkisinin meyvelerinde polisakkaritler bulunmaktadır. Bu içeriğin, anti-inflamatuvar veya immün uyarıcı etkileri ile ilişkili olması, sabal meyvesinin keşfedilmiş yararlarına yeni özellikler katmaktadır.

Saw Palmetto Nasıl Kullanılır?

Kurutulmuş olgun meyvaları ve bunlardan hazırlanan etkili dozda preparatlar kullanılır. Günlük dozu  160 ile 320 mg’dır. % 85 – 95 yağ asitleri ve steroller içeren standardize ürünler kullanılmalıdır.

Saw palmetto, birçok sağlık mağazasından temin edilebileceği gibi, kurutulmuş meyveleri, çay, toz kapsül, tablet ve sıvı tentür gibi formlarının bulunması, sabal meyvesi kullanımını son derece kolay hale getirmektedir. Ancak yağ asitleri suda çözünür olmadığından çay olarak tüketimi etkili olmayabilir. Ayrıca kabak çekirdeği ve palmiye özlerinin beraber olduğu ürünler de mevcuttur. Almanya’da üretilen ve  saw-palmetto ile ısırgan kökü içeren Prostagutt Forte adlı ürün, saw palmetto’nun tek olarak kullanımından daha fazla etkili olmuştur.

Herhangi bir sağlık sorunu için ilaç tedavisi görenler doktora danışmadan saw palmetto  kullanmamalıdır.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. erhan says

  saç dökülmesi için kullananlar varmı bunu?bazı saç ilaçlarında bulunuyoda kullanıyosa yan etkileride varmı

 2. mustafa says

  ben yaklaşık 2 aydır kullanıyorum gerçekten çok etkili bir ürün solgarın 100 kapsül olanını tavsiye ederim 2 ayda tepe bölgemdeki saçlarda anlamlı bir artış meydana geldi.

 3. AYHAN ÖRNEK says

  Ben GNC markadan kullanıyorum.Ama diğer güvenilir markalarında aynıdır.Yaklaşık bir yılı geçdi.Yakın çevremde saç ekdirdiğimi düşünenler bile oldu hatta bazıları inanamadılar.Gerçekden de çok etkili.Ama malesef geç başladığıma kahroluyorum.Ayrıca yanında Biotin de alıyorum hatırlatayım.Şiddetle tavsiye ederim.

 4. gökhan says

  bende kullanıyorum arkadaşlar daha ilk haftada etkisini göstermeye başladı tavsiye ederim

 5. mete says

  arkadaşlar bende yeni kullanmaya başladım solgarın 100 kapsül olan tabletinden kullanıyorum… saç dökülmem inanılmaz derecede azaldı solgarın müşteri hizmetlerini her hangi bir yan etkisi varmı diye aradığımda rahatlıkla kullanabilirsiniz demesinden sonra kullanamay başladım vede saçımda inanılmaz gelişmeler yaşıyorum şuan gerçekten günde 100 tele yakın saçım dökülüyordu 2 haftada 15 tele düştü ALLAH a şükürler olsun inşallah bu şekilde devam eder sizde kullanın saw palmetto saç dökülmesi için çok yararlıymış kullanınca anlayacaksınız

 6. Ayhan örnek says

  Ben bu mucize bitkiyi 4 senedir kullanıyorum.Kahrolduğum nokta çevremde neden daha önce bana tavsiye eden birilerinin olmadığı.Saçlarımda inanılmaz bir mucize yaşadım.Saçlarım kalınlaştı dökülme bitti.Oğlum 18 yaşına geldiğinde bizzat kendim alıcam ona.

 7. ozcan says

  ben yeni başladım sepe natural aldım 90lık bakalım görecez işe yarıyormu

 8. dou says

  arkadaşlar ben minoxilin yanında kullanmak istiyorum önerirmisiniz

 9. fatih says

  ben de bundan kullanmak istiyorum. ancak vücudun diğer bölgelerinde kıl artışını artırır mı?

 10. fatih says

  Ayrıca sawpoo diye şampuanını yapmışlar .kullanan var mı??

 11. Mustafa yılmaz says

  Xpecia 60 tablet aldım içinde saw palette biotin keratin hepsi var 10 numara 5 YILDIZ

 12. gökhan says

  kafam çooook karışık solgarın saw palmettosunu kullanayım mı işe yarar mı sağlığımızdan da olmuyalım

 13. ercan says

  Ben prostat için aldım bakalım ne olacak umarım yarar

 14. serdar says

  selam arkadaşlar bende prostatik hastalıgım vardı cok ilac kullanmama ragmen surekli tekrar yapıyordu bi türlü gecmedi en son bir eczaneci bana saw palmettoyu önerdi bende aldım kullandım mütüş bir etkisi var prostat iltihabım bitmek üzere kullanmayada devam edecem prostatik hastalı olan herkese tavsiyemdir

 15. zeki coştal says

  serdar bey merhaba.bende kullanmayı düşünüyorum.PSA yüksek çıktı.iletişime geçebilirmiyiz?

 16. Murat says

  Günde yaklaşık 50/60 tel (gördüğüm kadarıyla) saç dökülmem vardı saw palmetto tablet aldım yaklaşık 10 gündür kullanıyorum dökülme durdu saçlarım yeniden ağırlaştı şiddetle tavsiye ederim hangi marka olursa olsun ben gnc kullanıyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir