Yaban Mersini

Yaban Mersini Faydaları Nelerdir? Bilinen yan etkileri olmayan ve ikinci dünya savaşına kadar giden kanıtlanmış araştırma sonuçları ile yaban mersini ekstresi (bilberry extract) göz bozuklukları ve görüş sorunlarının tedavisinde yaygın şekilde kullanılacak bir bitki haline gelmektedir.

Yaban Mersini Nedir?

Yaban mersini Avrupa, Batı Asya ve Kuzey Amerika’da Kayalık Dağlar’dan gelen uzun ömürlü bir bitkidir. Amerikan çay üzümlerine benzer meyveleri olan bir çalı bitkisidir. Aynı zamanda kızılcık meyve ailesi ile de ilgilidir.

Yaban mersini, su, meyvenin kendisi, ya da ekstre olarak alınabilir. Maksimum ölçüde yararlanabilmek için, suyunun tatlandırılmamış olması gerekir.

Yaban Mersininin Faydaları

Avrupa’da bitki uzmanları idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları ve diyare gibi çeşitli şikâyetleri tedavide uzun zamandır yaban mersinini kullanmaktalar. Yaban mersini güçlü bir antioksidan olarak da bilinir ve gözlerdeki ve vücudun başka kısımlarındaki hücreleri serbest radikallerden ve toksinlerden korumada da kullanılabilir. Yabanmersini takviyeleri günümüz tıp kültüründe, özellikle katarakt ve gece zayıf görme dâhil görme bozuklukları tedavisinde hızla artan bir şekilde popüler hale gelmektedir.

Yaban Mersininin Faydaları için Bilimsel Kanıt Var mıdır?

•  Yaban mersini, hücreleri; serbest radikaller denen sabit olmayan moleküllerin sebep verdiği hasardan koruyan antioksidanlarla doludur. Yaban mersini meyvesine canlı kırmızı rengi veren proantosiyanidinlerdir. Antioksidanlar vücutta, hücre zarını tahrip eden, DNA’yı sıkıştıran hatta hücrenin ölümüne neden olan serbest radikaller adlı partikülleri nötrize ederler.

• Bilim adamları yaban mersini  reçeli yedikten sonra gece görüşünde düzelme belirten ikinci dünya savaşı RAF pilotlarının iddialarını incelediler. Yaban mersini meyvesi üzerine yapılan bilimsel araştırmada yaban mersininin antosiyanosit ve tanen adlı iki bileşen içerdiğini keşfettiler. Antosiyanosit tüm vücutta iyi kan dolaşımı muhafazasını sağlarken aynı zamanda kılcal damarlara kan akışını iyileştirir bu da gözleri sağlıklı muhafaza eder.  Varis ve hemoroitlerde de faydalı olabilir. Tanenler diyare, boğaz ağrısı ve ağız iltihaplarının tedavisinde faydalı bulunmuştur.

• İdrar yolları enfeksiyonlarının önlemi ve tedavisi üzerine bir çok çalışma yapılmıştır. İlk önce, yaban mersininin idrarı asitleştirdiğine, ya da hipurik asitin bakteri önleyici aktivitesini sağladığına inanılmaktaydı. Sonra, bakterilerin hücre zarındaki epitel hücrelerine katılmalarını azaltarak çalıştığı keşfedildi. Yaban mersini suyu, evvelce hücre zarlarına eklenmiş olan bakterileri uzaklaştırmak yerine, bakterinin epitel hücrelere yapışmasını önler. Bu yüzden yaban mersini idrar yolları enfeksiyonlarını önlemek konusunda daha etkilidir.

•  1997 yılında , Journal of the American Geriatrics Society’de Dignam R ve arkadaşları tarafından uygulanan “Yaban Mersini Suyunun İdrar Yolları Enfeksiyon Oranlarında Kısa Dönem Bakım Olanakları” adlı çalışma; yaban mersini kullanımının enfeksiyon oranını bir ay içinde %27’den %20’ye düşürdüğünü  yayınlanmıştı. 2004 yılında Fransa, Kuzey Amerika yaban mersininin  en az 36 mg. proantosiyanidinler ile birlikte,  “bazı E.  Coli bakterilerinin idrar yolları duvarlarına dahil olmalarını azaltmaya yardımcı olduğu” ve akabinde idrar yolları enfeksiyonuna karşı mücade ettiği iddiasını onaylayan ilk ülke oldu.

Cranberry Institute’sünün bir raporuna göre, yaban mersini aynı zamanda ağızda ve midedeki belirli tip zararlı bakterilerin oluşturduğu ağız-diş hastalıkları ve mide ülserini de önleyebilmektedir.

University of Illinois’deki bilimadamlarının 1996 yılında yürüttükleri laboratuar çalışmalarının yayınlandığı Planta Medica’da da görüldüğü gibi, yabanmersini antikanserojen özellikler de taşımaktadır.

• Yaban mersini ayrıca antioksidan içeriği yüksek olan pterostilbenes adı verilen bileşikleri içerir. Vermont Üniversitesince yapılan ve Journal of Gastrointestinal Surgery ‘in 2010 mayıs sayısında yayınlanan araştırma sonucuna göre pterostilbenes pankreas kanseri hücrelerinin ölümüne neden olmuştur.

•  Cornell University’de araştırmacılar yaban mersini ekstresinin insan göğüs kanseri hücreleri ile ilgili, hücre çoğalması üzerindeki etkilerini görmek için deneyler yaptı. Küçük dozlarla yapılan deneyde 4 saat sonrasında hücreler ölmeye başlamışlardı. Aynı miktardaki hücrelere karşı yabanmersini ekstresi dozu yükseltildiğinde, kanserli hücrelerin %25’i ölmüştü. Araştırmacılar, dozu ve hücrelerin ekstre içinde bulunduğu zamanı arttırmaya devam etmişlerdi. Büyük dozlar ve daha fazla zaman, çok daha fazla hücrenin, kendi yaşam döngülerinin erken dönemlerinde ölmeleriyle sonuçlanmıştı.

Tufts Üniversitesince çok sayıda meyve ve sebzelerin antioksidan kapasitesini ölçmek için yapılan analizde yabanmersini en yüksek oranda antioksidan içeren besinler arasında yer almıştır.

• İngiltere’de yapılan araştırmaya göre yabanmersini, böğürtlen ve erik gibi mor renkli meyveleri  düzenli olarak tüketmek Alzheimer, multipl skleroz, kanser ve kalp hastalıklarına karşı direnç kazandırmaktadır.

•  British Journal of Nutrition’da yayınlanmış bir yazıya göre, Olomouc’daki Palacky University’nden bilim adamları; 6 ay gibi bir sürede 1500 mg günlük kuru yaban mersini tozunun, prostat sağlığını büyük ölçüde geliştirdiğini görmüşlerdir. Çek araştırmacılar, ortalama 63 yaşındaki 42 kişiyi altı aylık çalışmalarına almışlardır. Sonuç olarak, yaban mersini grubu hedeflenen her konuda gelişmeler gösterirken, kontrol grubun hiçbir gelişme göstermediği kayda geçmiştir.

•  Yaban mersininin, kardiyovasküler sistem ve sindirim sisteminin bir çok parçası için, önemli anti enflamatuar yararlar sağladığı görülmüştür. Bu istenmeyen eflamasyon riskini düşürmekte özellikle etkili olan şey, yaban mersinindeki bitkisel maddedir, ve yaban mersininde bulunan bitkisel özelliklerin fiilen rol oynadığı bilinmektedir. Bu kategoriler; proantosiyanidler, anhosiyaninler, quersetin  ve fenolik asit gibi flavanolleri içerir.

• Yabanmersini ağız ve diş sağlığına yararlıdır, sonuç olarak da kalbe yararlıdır. Araştırmalar, yaban mersininde bulunan proantosiyanidin’in bakterilerin dişlere yerleşmesine engel olduğunu göstermiştir. Bu yüzden plak oluşumunu ve periodontal (diş eti) rahatsızlıkları engeller. Periodontal rahatsızlıklar, kalp hastalıkları ile yakından bağlantılıdır. “Nutrition Reviews“da 2007 yılında yayınlanan makale, kurutulmuş yaban mersininin kalp sağlığını tehdit eden faktörler riskini azalttığına dair bilimsel kanıtların olduğu yazılmıştır.

Montreal Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde yapılan araştırma sonucuna göre yabanmersini suyu farelerde şeker hastalığının ilerleyişini durdurmuştur. Yabanmersini suyu, aynı meyvenin yapraklarından elde edilen bir bakteriyle transformasyona tabii tutulmuş ve bu şekilde etkili bir antioksidan bulunmuştur. Elde edilen antioksidan, şeker hastası fareler üzerinde denenmiş ve farelerdeki ciddi değerlerde olan kan şekeri seviyesi normale dönmüştür.

• Amerikadaki Cincinnati Üniversitesince yaban mersini suyuyla ilgili yapılan bir araştırmaya göre yaban mersini suyu öğrenme kapasitesi ve sözel hafızada ciddi gelişmeler sağlamıştır. Ayrıca yabanmersini bitkisinin bazı depresyon belirtilerinin giderilmesine ve kandaki glikoz oranının azalmasına da yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

Yeni Zelanda Gıda Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan ve Molecular Nutrition &Food Research‘de yayınlanan araştırma sonucuna göre, yabanmersini egzersize bağlı olarak kas dokusunda meydana gelen oksidatif stresle mücadelede etkili olmaktadır.

Yaban Mersini  ve Tansiyon

University of East Anglia and Harvard University tarafından yapılan ve American Journal of Clinical Nutrition‘ın 2011 şubat sayısında yer alan rapora göre haftada en az bir defa  yabanmersini tüketimi hipertansiyon riskini azaltmaktadır. Araştırmacılara göre bu etkiyi sağlayan antosiyanin adlı bileşen.

Yaban Mersini Nasıl Kullanılır?

• Yabanmersini bitkisi nasıl kullanılabilir? Yaban mersini çayı, yaban mersini kurusu ve suyu, şurup veya kapsül şeklinde alınabilir.

• Yabanmersini bitki çayı yapılmak üzere kurutulabilir. Kaynar suyu yaban mersini üzerine döküp 5 dakikaya kadar süzülmesi beklenerek yapılır.

• Eğer yabanmersini takviyesi almayı tercih ederseniz, farklı rahatsızlıkları tedavi için mevcut çeşitli ölçüler vardır. Katarakt ve diğer göz problemleri için 160mg standart ekstreden günde iki veya üç kere alınması önerilir.  Varisli damarlar için 80 – 160mg standart ekstreden günde üç kez. Bu takviyeleri kullanabilmenizde zaman sınırlaması yoktur.

• İdrar yolları enfeksiyonundan korunmak için: günlük 100-300 ml yaban mersini suyu öneriliyor. Doz önerileri, çalışmaların çeşitliliğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir ama ortalama sonuçlara göre, en az 72 mg. proantosiyanidin içeren yaban mersini suyu, ekstresi ya da tableti tavsiye ediliyor.

• Yabanmersini bitkisinin kuru meyvelerinin kullanımının emniyetli olduğu varsayılır, fakat emniyetleri hakkında ileri çalışmalar yapılmadan yapraklarının kullanımından kaçınmak herhalde en iyisidir. Yabanmersini ekstresini yiyecek ile birlikte veya yiyeceksiz alabilirsiniz.

• Kranberi ile yaban mersini karıştırılmamalıdır. Yaban mersini Vaccinium myrtllus’un mor meyveleri, kranberi ise Vaccinium macrocarpon’un kırmızı meyvesidir.

Yan Etkileri ve Tehlikeleri Nelerdir?

Yaban mersininin bilinen bir tehlikesi veya yabanmersini takviyelerinin alınmasının veya tedavi amacıyla uzun süreli kullanılsa bile yan etkisi yoktur. Yaban mersini suyunu Coumadin ile birleştirmek, ilacın etkisini yoğunlaştıracağından,  kanama riskini çoğaltabilir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. köksal says

  yaban mersini meyvesi ve reçeli arayanlar bize ulaşabilirler
  köksal tüfekci
  05372308568

 2. murat kuğu says

  Merhaba
  Ben YABAN MERSİNİ meyvesinin satışını yapmaktayım.ORGANİK ÜRÜN SERTİFİKASINA sahip ürünlerimizin daha çok kullanıcıya ulaşması ve kullanım alanlarının artması için tarafımıza gelen siparişlerde ürünlerimizi istanbul içinde evlere iş yerlerine kadar teslim etmekteyiz.Bu ürünle ilgili taleplerinizde ulaşabileceğiniz iletişim adresim şu şekildedir.

  Murat KUĞU

  YATAY GIDA SAN TİC LTD ŞTİ.
  Perpa iş merkezi A blok Kat 11 No 1466 şişli / istanbul
  TEL : 0212 320 74 42
  FAX : 0212 320 30 44

  Gsm : 0506 994 03 60

  muratkugu@hotmail.com
  muratkugu@yataymuhendislik.com

 3. kemal says

  her derde deva genetik yapısı ile oynanmamış doğal yaban mersini meyvesinin kuru olarak satışına başladık ilgilenenler bize ulaşabilir.
  kemal tüfekçi
  05326886027

 4. ben says

  her derde deva tadı biraz tuhaf ama faydalı bir bitki

 5. medet donmez says

  çorum amasya dağlar tepeler yaban mersini dolu hemde bedava yemezsen dövüyorlar

 6. kemal says

  doğal yaban mersini meyvesini şoklanmış olarak özel paketlerde bozulmadan isteyen müşterilerimize ulaştırıyoruz.sağlık açısından tartışılmaz bir meyve olan doğal yaban mersini meyvesini almak isteyenler bize ulaşabilirler.
  kemal tüfekçi
  05326886027

 7. kemal says

  doğal yaban mersini için artık yeni bir adresiniz var.
  aslantarım ticaret
  giresun
  tel:05326886027

 8. Murat Atagören says

  yaban mersini için ANKARA da ulaşabileceğiniz en güvenli adres EFE KURUYEMİŞ….

  her dem TAZEM
  TEL:0542 424 82 22

 9. eda says

  yaban mersini bitkilerin içinde en önemli olan bir bitki.
  çokkkkkkkkk iyi denemek istiyorum

 10. zeki özyakup says

  Üsküdar’da asgari 5 çeşit yaban mersini gördüm. Bunların hepsinin içeriği yani ihtiva ettiği yararlı şeyler aynı mıdır? Çeşitlerin çokluğu beni şaşırttı. Kg. 60.-TL olanı, 25.-TL olanı, hatta 5.- Tl olanı var, hem de aynı fiyata birden çok çeşitle. Kimi Karadeniz bölgasinden, kimi Akdeniz, kimi de Kanada’dan. Şaşırdım kaldım. 03-01-2010

 11. kemal says

  değerli ziyaretçiler yaban mersininde esas olan mor yada siyah renkli olanıdır.karadeniz bölgesinden gelenler mor yada siyahtır.o yüzden karadenizden gelenlerin faydası tartışılmazdır.çünkü doğaldır ve bitki genetiği ile oynanmamış olan fidanlardan elde edilen ürünlerin içerik olarak daha faydalığı olduğu bilimsel bir geçekliktir.

 12. ipek says

  benim babam göz tansiyonu hastası kendisi fen ve teknoloji öğretmeni biz çok üzülüyoruz duydukki yaban mersini her derde deva imiş ama yaban mersinini bulamıyoruz nereden alabiliriz kuru yemişçilerde var mı?

 13. kemal says

  yaban mersini şoklanmış olarak isteyene gönderiyoruz.
  almak isteyenler bize telefondan ulaşabilirler.
  kemal tüfekçi
  05326886027

 14. faruk says

  İpek hanım,ben yaban mersinini istanbul,daki Kozyatağı Carrefour,dan aldım.Oturduğunuz yerde Carrefour varsa,uğrayın.İnşallah bulursunuz.Babanıza acil şifalar.

 15. merve says

  yaban mersini çayına limon sıkıyorum zararı varmıdır?

 16. Burak says

  “Aynı zamanda yaban mersini ekstresi almanın başka ilaçlarla veya vücut besinleri ile bilinen bir etkileşimi de yoktur.”

 17. nazar kuruyemiş says

  meraba çorum alacadan istediğiniz heran yaban mersini temin edilir stoklarımız mevcuttur en uygun fiyata milletimize ulaştırılır

 18. sevtap parlak says

  yaban mersini recelini izmirde trabzondan getiren bir pastahane sahibi var ordan aldım kullanıyorum lezzeti harika herkeze tavsiye ederim. Reçelide aynı yararı sağlarmı bilmiyorum ama üzerindeki tanıtım broşüründe yararları yazıyordu.Küçük kavanoz reçele yedibuçuk lira verdim.Yararlarını düşününce doğalda olunca uygundur sanırım.

 19. kemal says

  yaban mersini ile lgili reçel ve meyve satışımız Ağustos 2010
  dan itibaren başlayacaktır.
  kuru ve yaş olarak satışımıza devam edeceğiz inş.

 20. caner says

  yaban mersininin genetik yapısının oynanmadığını ii biliyoruz beyler akdenizin yaban mersininn faydasıda cok güzel doğal vede sade dağlardan gelen taze bitki ama günümüzde bunu bi rant haline getirenler ise iri mersini yaban mersini die satıyorlar. bakin yaban mersini demek deli yaban mersini olanı faydalıdır. nasıl zeytinde kerti yada deli zeytin varsa mersindede aynı şekilde kerti mersin deil deli mersin faydalıdır arkadaşlar. bunu unutmayın.

 21. dikkatt says

  benim göz bozukluğum var, bu da televizyonu çok yakından izlediğiim için oldu. etrafı bulanık görüyorum. bu yaban mersini görme bozuklumu giderir mi? Eğer giderirse ne kadar süre içinde giderir?

 22. hal 171 says

  göz bozukluğunu direkt olarak gidermez sanırsam fakat detaylı bir araştırma yapmanızı öneririrm. onun dışında yaban mersini almak isteyenler varsa bayrampaşa merkez hal 171 numaradan temin edebilirler yalnız marketlerdeki gibi 100 gram 200 gram şeklinde satılmaz 4-5 kiloluk kartonlarda bulunur toptan almak isteyenler dediğim gibi uğrayabilirler

 23. ersin says

  slm catalcada persembe gunleri köylu pazarına sabah gelen dogal dagdan toplanmış yaban mersini bulabilirler öglene dogru kalmaz 10 tl gıbı kg ormacılar topluyor

 24. ersin says

  yaban mersinini kendi elinizle toplamak isteyen catalcadan gectıkten 18km sonra sonra gumuşpınar köyune gelın kime sorarsanız gösterir çalı ormanında soguk su akan cesmeler arasında yaban mersini toplayın hemde bedava bidon getırmeyutmayın kaynagından soguk gümüşpınar suyu doldurup evineze götürün

 25. şenol mert says

  bu meyveye bizim buralarda yani doğu karadenizde ligarma deniliyor biz çocukluğumuzda çalılıklardan toplayıp yerdik ekşi birtadı vardı ama hoşumuza giderdi çok güzeldi yaprakları tazeykende yenir en azından biz çocukken yerdik a kaldığımızdan değil de hoşumuza gittiğinden yerdik şimdi buna yaban mersidiyip kafamı karıştırmasanız o yazının yanına parantez açarak( ligarba )yazsanızda bizde acaba bune diye arştırmak zorunda kalmasak neolur ha bu arada bazıları buna ayı elmasıda diyormuş ama ben o ayılığı kendilerine iade ediyorum bu bildiğimiz ligarbadır sağlıklıkmıdır ever tabiki sağlıklı olduğunu anlamak için dr olmaya gerek yoktur afiyer olsun benreçelini tüketiyorum üreticiler siz üretmeye devam edin elinize sağlık

 26. LoVe_BuZz says

  Borovinki diye de geçer kimi yerlerde önemli olan isim değil ne ifade ettiğidir herkes istediğini desin.
  Bizim dağdan topladığımız genelde iki çeşit. Mor ve kırmızı renkli olanlar. Kırmızılar biraz ekşi, morlar ise daha tatlı oluyorlar. Biz genelde kompostosunu yapıyoruz. İkisininde kompostosu sebze ve et yemekleriyle iyi gidiyor, tavsiye ederim. Eğer toplamayı düşünen varsa ve gerekli araç gereciniz yoksa gerçekten çok emek isteyen bir iş. Yani verilen para helaldir

 27. ilker says

  MRB ARKADAŞLAR HİÇ KİMSE BU BİTKİ HAKKINDA KÖTÜ BİR ŞEY SÖYLEMİYOR BEN 30 YAŞINDAYIM 1 YIL OLDU ŞEKER HASTALIGINA YAKALANALI AMA BENİM Bİ SORUM OLACAK BENDEKİ PROBLEM ŞEKER LE ALAKALI BENİM ŞEKER ZAMAN ZAMAN 15 LERE KADAR DÜŞÜYOR BAZENDE 600 LERE KADAR ÇIKIYOR BU BİTKİ NORMAL SEVİYEDE TUTAR MI YOKSA SADECE DÜŞÜRME ÖZELLİGİMİ VAR ONU MERAK EDİYORUM .

 28. HUMMET says

  YABAN MERSİNİ Nİ TADINDAN DOLAYI YEMİŞ YADA ÜZÜM GİBİ KULLANIYORUZ. BAYRAMDA DA MASADA HEP VARDI GELEN MİSAFİRLER TADINA BAKIP SORDU NELERE FAYDALI BU DİYE ŞAŞTIM KALDIM DOĞRUSU. NE BİLEYİM HERŞEYE DEDİM YEDİLER GENELDE. SONRA TEMİN YERİNİ FELAN SORDULAR. BEN HERYERDE GÖRÜYOM GÖZÜM AŞİNA KG 20TL CİVARI BU KADAR FAYDALI OLDUĞUNUDA ŞİMDİ ÖĞRENMİŞ OLDUM. HERŞEYDE BİR HAYIR VARMIŞ:)

 29. Fatih Dogan says

  merhaba

  ben yaban mersinini büyük mağazalardan alıyorum, ama çok pahalı oldugu için fazla alamıyorum.. lütfen yazarken fiyatlarınızıda yazarsanız sevinirim

 30. elvan eker says

  çorumda semt pazarlarında.kilosu 3 tl den satılıyor…….hemde hakiki yaban………

 31. nurgül özkan says

  yaban mersini kurusu ve reçelinin toptan fiyatı ne kadar.yardımcı olursanız sevinirim.saygılar..hayırlı işler…

 32. MİHRİBAN says

  BENDE İSTANBULDA OTURUYRUM YABANMERSİNİ MEYVESİNİ COK KULANDIM AMA FADALARINI BİLMEDEN KÖSTEBEK FİLİMİNDE LEONARD ADLI AKTÖR YABANMERSİNİ SUYU İSTEDİ YANINDAKİ ADAMDA HAYIRDIR ADET Mİ OLDUN DİYE CEVAP VERDİ DAHA SONRA ARAŞTIRDIM ADEET SANCILARINA İYİ GELİYORMUŞ DOGRUMU VE NERDEN TEMİN EDE BİLİRİM

 33. MİHRİBAN says

  İSTANBULDA OTURUYORUM BENDE YABANMERSİNİ İSTİYORUM NASIL YARDIMCI OLURSUNUZ

 34. ÖZsÜt says

  Yaban mersini suyu satışlarımız başlamıştır…AKSARAY ÖZSÜT

 35. nevzat özcan says

  bende muğla marmaris de yaban mersini meyvasını 10 gündür yiyorum.dağlarda yamaclarda bol.görmem netleşti,şekerim düştü.tavsiye ederim.burada moru ve beyazı var.beyazı cok lezzetli. sağlıklı günler…

 36. besra says

  merhabalar

  yaban mersinini herhangı bır ısleme tabı tutuyormusunuz yoksa sadece dogal naturel halıylemı satısa sunuyorsunuz

  almak ıstersek turkıyenın heryerıne ulasım ımkanınız varmı ucretlerınızıde belırlersenız.

 37. meryem özselanik says

  Yaban mersini diye hangi bitkiyi adlandırıyorsunuz anlayamadım. Hangi yaban mersini hem idrar yollarına hemde gözlere iyi gelip, antioksidan etki gösterecek… Çok doğru bilgileri yanlış meyvelerden beklerseniz olur mu?

  Göz için iyi gelen blue berry yani mavi-morumsu minik meyve olan (Karadenizde mavi yemiş, likapa olarak geçer)
  İdrar yolları için olan ise cranberry kırmızıdır… Türkiye de sadece sera da yetişir.

  Her ikiside iyi bir antioksidandır. Ama farklı meyvelerdir.

 38. FATİH AKÇA says

  Fda onaylı sağlık ve tarım bakanlığından onaylı yabanmersini ekstersini temin edebilirm..
  Fatih AKÇA
  GIDA MÜHENDİSİ
  05056406481
  fatihakca14@gmail.com

 39. muzeyyen says

  bn de bu yaban mersininin kullanıcısıyım. hem de kuru olarak almak istiyorum ne kadardır öğrenebilirmiyim acaba?

 40. ahmet aslan says

  bende altın cilek üretiyorum ayrıca altın cilek tohumuda satıyorum ilgilenlere önemle duyrulur irtibat tel 0546 475 19 01

 41. cengizhan says

  arkadaşlar benim sağ 0 .50 sol 0.25 ve havacı olmak istiyorum bu yaban mersini geçirir mi göz bozukluğunu bu geçirmiyorsa bildignz bir bitki meyve doğal olan herhangi birşey lütfen söylerseniz sevinirim teşekkürler

 42. resit says

  @cengizhan: bitkisel tedaviler genelde uzun zamanda kendini gösterir.faydası vardır ama direk olarak düsürmez.yardımcı olur.senin için galiba önemli bir durum. bir göz doktoruna gitmeni tavsiye ederim.ameliyat olabilirsin.bitkiler direkt etki gösterebilseydi bilim bukadar gelismesine gerek kalmazdı :)

 43. selçuk özdemir says

  FOREVER VSN : Göz sağlığınızı korumak için FDA onaylı sağlık ve tarım bakanlığından onaylı bir besin takviyesidir.İçeriğinde yabanmersini,Lutein ve zeaxanthin’e ilave olarak faydalı antioksidanlar ve besleyiciler ihtiva eder, mükemmel diyebileceğimiz bir ürün.
  İrtibat için bize ulaşabilirsiniz
  0507 739 98 58-0 507 226 47 87

 44. ahmet says

  İzmirdeki bahse konu pastahanenin adı ve adresini bildirirseniz sevindirirsiniz.
  Forum Bornovada ‘İkea’ magazasında receli satılıyor.Ancak bildigim kadarıyla ‘şifalı bitkilerin yaşanılan bölgede yetişeni faydalıdır’.bu bakımdan karadeniz ‘liderba’sından yapılmış reçelini tercih etmek lazım.
  selamlar.

 45. EMİRCAN says

  yaban mersininin ne kadar zayıflamaya etkisi var?…zayıflamaya iyi geldiğini duydum…nasıl kullanılacak tarif edermisiniz…:)

 46. iliyapuya says

  Sayin yetkili

  Ben sizden kuru yaban mersini 500 kg kadar almak isterim.

  Sizde mal varsa benimle irtibata geciniz\

  Iyi gunler
  Javadi

 47. SİNAN LOKUMCU says

  bence denemeniz gerekiyor denemeden birşey sölemek zor kan şekerini düşürdüğü kanıtlanmıştır. ancak dengeleme konusunda hiçbir yazıya rastlamadım.

 48. SİNAN LOKUMCU says

  kırmızı renkli olan Canberry meyvesi olup yabanmersini ile ilgisi yoktur hatta antalya mersin bölgesinde yetişmekte olan mersin veya murt meyvesi renk ve şekil olarak çok benzemekte fakat şeker hastalığına iyi gelmez ve karadenizde yetişmekte olan yabanmersini ile uzaktan yakından bir alakası yoktur.

 49. cengiz says

  @ilker: ilker bey,bizde karı koca olarak şeker hastasıyız,bize biri önerdi,sabah ögle akşam yemekten on dakika önce 5-6 adet yaban mersini tohumunu yiyoruz,allaha şükür çok faydasını görüyoruz,80 ile 150 arasında seyrediyor.kesinlikle kullanın tavsiye ediyorum.fakat yinede ilaçlarınızı kullanmayı ilmal etmeyin,yimenize içmenize dikkat edin görüceksiniz faydasını geçmiş olsun

 50. oz-er says

  Merhaba.Aktardan yaban mersini meyvesi aldım.Ancak rengi açık kahve ve tatlı.Yaban mersini olduğu konusunda endişelerim var.Gerçek Yaban mersini rengi ve tadı nasıl olmalıdır?Anladığım kadarı ile tadının ekşimsi olması gerekiyor?

 51. yunus kermen says

  yaban mersini almak isteyenler sizlere numune göndere bilirim irt tel 05057890968

 52. hüseyin şen says

  antalya finikenin bir dağ köyünde yaşıyorum ve her yıl daglarda yabani olarak yetişen nefis ve çok sağlıklı yaban mersinlerini toplayıp isteyene işlenmeden taze olarak isteyene şarab pekmez şurup reçel olarak veriyorum.ilgilenenler için numaram 05356458484.teşekkürler

 53. sinan lokumcu says

  Artvin ili hopa ilçesinde yabanmersini yetiştiriciliği yapmaktayım karadenizin doğal ürünlerini isteyenler 0 506 328 21 71 telefon veya slokumcu08@gmail.com adresinden sipariş verebilirler teşekkürler

 54. Ayhan FİRİK says

  Dünyanın 160 ülkesinde aynı marka ve aynı kaliteyle hem yaban mersini hemde faydalı olduğunu bildiğimiz nice gıda takviyesini satın almak yada ücretsiz bayiliğini almak için 0533 3880447 yi arayın http/bayfirik.flptr.com sitesini ziyaret edin. Saygılar.

 55. kamil karaşah says

  yabanmersini (blueberryy-maviyemiş) DOĞU KARADENİZ bölgesinde kendi tarlamızda organik olarak üretmekteyiz yabanmersinim.com adresinden ve 05366155459 nolu telden ulaşabilirsiniz
  ARTVİN / HOPA / KEMALPAŞA

 56. ZEKERIYA VEZİROĞLU says

  Değerli arkadaşlar.Neredeyse bütün yorumları okudum.Fakat yaban mersini dediğimiz zaman gerçekten yaban tabiri dağlık araziler ve yüksek irtifalarda algılandığından dolayı adı gibi yaban olanı kullanmak esastır.Tarım Bakanlık’ının teşvikine saygımız sonsuz.Ancak biz 2000 m yükseklere çıkıp yayla kültürünü yaşamamız hasebiyle bolca bu hazineyi elde etmemiz mümkündür.Tıp dünyasından aldığımız bilgilere göre hakiki yaban mersini konservesini yapmaya karar verdik ve uygulamaya koyduk.2000 yılından bu yana Rize/Ardeşen Siprona Yaylası’nda hazırladığımız bu ürünü arzu edenlere sunmaktayız.
  Ürünümüzü hazırlayıp sizlere hazır eden arkadaşımız: Saynur Hanım
  Bize ulaşmak için arayacağınız telefon numaramız :0533 451 59 82
  Not:Ürünümüz tamamen doğal ortamlarda hazırlanmış ve kat’i suretle katkı maddesi içermemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir