5HTP Nedir ve Faydaları Nelerdir?

5HTP Nedir? 5HTP veya 5-hydroxytryptophan serotonin üretmek için kullanılan bir ara metabolitdir. Serotonin, normal beyin ve sinir işlevine yardımcı olan oldukça önemli bir maddedir. Serotonin; duygudurum, uyku ve iştah fonksiyonlarını destekleyen esas nörotransmiterdir.

5-HTP Faydaları Nelerdir?

5HTP ve Uykusuzluk

REM uykusunu artırarak uyku kalitesinin düzenlenmesine yardım eder. 5HTP ve uyku arasındaki ilişki (iyi uyku) sağlam kurulmuş bir ilişkidir. Aslında, 5 HTP takviyesinin, uykusuzluğun ortadan kalkması ve kaliteli bir uyku için  melatoninden daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. Genellikle uyku hapları ve sakinleştiricilerin oluşturduğu akşamdan kalma veya uyuşturulmuş hissine meydan vermeden; uyku kalitesini yükselttiği görülür.

5HTP ve Depresyon

Birçok kişi, depresyona karşı 5-HTP’ nin yararlarından keyif almaktadır. 5HTPnin, hafif ve orta şiddetteki depresyon tedavisinde, anti-depresanlar kadar etkili ve başarılı olduğu rapor edilmiştir.

5HTP ve Anksiyete

Düşük serotonin düzeyleri anormal anksiyeteye neden olabilir. 5-HTP, serotoninin kendi doğal seviyesine erişmesi ve kişiyi tekrar normal hissettirmesi adına iyi bir şanstır.

5HTP ve Kilo Kaybı

Eğer kilo vermek istiyorsanız, 5HTP  sizin için harikalar yaratabilir. Düşük serotonin seviyesi, iştahı arttırabildiğinden, 5HTP takviyesi bu seviyelerin dengelenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda, 5HTP takviyesi,  tokluk hissi oluşturarak yemek yemeyi azaltabilir. 5HTP,  leptin hormonunu (iştah düzenleyicisi) salgısını fazlalaştırarak kilo kaybına sebebiyet verebilmektedir.

5 HTP ve Bipolar Bozukluk (Manik Depresif Bozukluk)

Klinik çalışmalar, bipolar II bozukluğu olanlara 5HTP nin anti-depresan etkisi yaptığı gösterilmiştir. 5HTP bipolar hastalarının genel yaşam kalitesi üzerinde pozitif etkileri vardır.

5 HTP ve Fibromiyalji

5HTP en önemli görevlerinden biri, fibromiyalji sorunu yaşayan insanlara verdiği yarardır. Bu tip vakalarda görülen, depresyon, ağrı, tutukluk ve anksiyeteyi azaltırken uyku durumunu da düzenler.

5 HTP ve Baş ağrısı

5-hydroxytryptophan takviyesi, tansiyon sebepli baş ağrısı, çocuklardaki baş ağrısı ve migren gibi kronik baş ağrısı tedavilerinde sıklıkla kullanılmıştır. Bu sorunların çoğu, düşük serotonin ile ilgili olabilen durumlardır. 5-HTP diğer kronik başağrısı tedavilerinde kullanılan ilaçlara oranla daha az yan etkilerle, bu koşulların şiddetini ve sıklığını azaltma yeteneğine sahiptir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. Aydın says

  5 htp üreten onlarca firma var sizce hangi firma daha iyi olur? Teşekkür ederim.

 2. RG says

  solgar ürünlerinin türkiyeye girişi daha kolay oludğu için neredeyse her yerde kolayca elde edilebilir. ancak türkiyede gnc markasının çoğu ürünü kolaylıkla bulunamıyor. bunun sebebi ise sağlık bakanlığının basit bir teknolojiye sahip olması. gnc içeriklerini araştırabilecek kadar kapsamlı teknolojilere sahip değiller. gnc tüm markalara bayağı basar gider :) tavsiyem eğer bulabiliyorsanız GNC dir.
  – GnC Live Well :))

 3. mehmet ali says

  Bir haftadır solgar 5htp kullanıyorum pek bir faydası olmadı ne fiziksel bir enerji verdi ne de ruhsal durumumu canlandırdı. Bir kaç ay düzenli kullanacağım inşallah faydası olacak.

 4. erdal says

  Coral Club ürünlerini tavsiye ederimi harika ürün ve programları var

 5. pınar says

  ben 1 haftadır kullanıyorumm ve cok ıstahlı ve sureklı halsız uykulu bır yapım var bu ılacı bna doktorum onerdı gnc satıs yerınden aldım kullanmaya basladım ve kesınlıkle ıstahımı kapatdı ve halsızlıgıme bır nebze de olsa canlılık getırdı kesınlıkle kılo sorunu yasayan arkadaslarıma onerıyorum..

 6. hasan says

  5 htp bence hakikaten bir ilaç. baya işe yarıyor. özellikle sbahları kendimi dinlenmiş hissediyorum. ssrı ler kadar etkili demiyeceğim ama, sıfır yan etkili olması sebebiyle ssrı lardan kesinlikle üstün.

 7. mert says

  kimyasal ilaçların dayanılmaz yan etkilerini düşündüğümüzde 5htp bir velinimettir. eğer rahatsızlığınız çok çok şiddetli değilse kimyasallarla hiç uğraşmayın derim. solgar 5htp iyi bence

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir