Arı Poleni Nasıl Kullanılır?

Polen Nedir? Çiçeklerin cinsiyet hücresi olan polen, organizmanın canlı tutulmasında ve dengeli beslenmede vücut için gerekli maddeleri içeren bir besindir. Polen bileşiminin yarısı polisakaritlerden oluşur; ayrıca vitaminler, yağ ve lipitler, proteinler ve amino asitler de içerir. Poleninin  antioksidan etkisi yapısındaki fenolik asitler, flavonoitler ve karotenoitlerden kaynaklanır.

Polenin kimyasal yapısı, rengi, tadı ve kokusu bitki türüne göre farklılık gösterir. Genellikle sarı renkli olup siyah, mor, pembe renkli polenler de mevcuttur.

Arı Poleni Nasıl Kullanılır?

Yetişkinler, günlük olarak 10 ila 35 gram arası polen kullanabilirler. Genel sağlığın korunması için günde 2-3 tatlı kaşığı polen kullanımı yeterlidir. Yemeklerden yarım saat önce 1 tatlı kaşığı polen, sade olarak ya da ılık süt ve meyve suyuna eklenerek alınabilir. İlk defa kullanacak olanların ise önce 1 çay kaşığı gibi küçük miktarla başlayıp ve hergün biraz artırarak 1-2 hafta içinde günlük 2-3 tatlı kaşığı miktarına ulaşmaları daha doğru olur. Bal, arı poleni gibi arı ürünlerine ve arı zehrine karşı alerjisi olan kişilerin ise kullanmaması gerekir.

Polenin Yan Etkileri

Polen alerjisi, baş ağrısı, iştahsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösterir ve bazen anafilaktik şok da görülebilir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. sezgin says

  ARI POLENİ:• Yüksek vitamin içeriğiyle bir multi-vitamin olarak • Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve hastalıklardan korunmada
  • Kilo aldırmada
  • Bazı alerji türlerine karşı duyarlılığın azaltılmasında
  ; gibi durumlarda yardımcıdır.
  .iyva.com/ARI-POLENi_40.html#.hepsiburada.com/liste/search.aspx?sText=naturade

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir