CLA Nedir ve Ne İşe Yarar?

CLA Yağ Yakıcı. CLA Nedir? 1987 de antikanserojen etkisi keşfedildikten sonra yapılan araştırmalarda bağışıklık sistemini güçlendirici, insilün direncini azaltıcı, antikanser ve vücut yağlarını azaltıcı etkisinin olduğu iddia edilmiştir.

CLA vücud tarafından üretilmeyen dışarıdan alınması gereken esansiyel yağ asitlerinden biri olan linoleik asidin (Omega-6) konjüge izomeridir. Bağırsak florasındaki bakteriler linoleik asitten CLA sentezini gerçekleştirirler. CLA’nın en yaygın tiplerinin isimleri, cis-9, trans-11 conjugated linoleik asit ve trans-10, cis-12 conjugated linoleik asittir. Genel olarak, CLA, linoleik asitin çift bağ ile bağlanmış pozisyonel ve geometrik izomerleri anlamına gelir. Trans-10, cis-12 izomeri, cis-9, trans-11 izomerinden daha hızlı bir şekilde metabolize olur.

CLA ve Bağışıklık Sistemi

Aberdeen, Rowett Research Institute’deki araştırmacılar  Nisan 2005 tarihinde, European Journal of Clinical Nutrition‘da yayınlanan bir çalışmada, CLA’nın bağışıklığa olan etkilerini araştırdılar.  Araştırmacılar, 12 hafta boyunca günde 3 gr. CLA takviyesinin enfeksiyonla savaşan IgA ve IgM proteinlerini çoğalttığını tespit ettiler. Aynı zamanda, anti-enflamatuar kimyasalları çoğaltıyor ve sitokinler denen enflamatuar öncesi kimyasalları azaltıyordu.

1980’li yılların başlarında, University of Wisconsin’de görev yapan Dr. Michael Pariza ve ekibi, CLA’nın kanser tümör büyümelerini engellediğini gösteren çalışmalar yayınladılar. O zamandan beri, diğer bir çok çalışma, CLA’nın kanserle savaşma potansiyeline odaklanmıştır.2006 yılında Anti Cancer Research‘de yayınlanlanan  bir çalışmada, araştırmacı Li-Shu Wang, CLA’nın insan göğüs kanseri hücreleri üzerindeki etkilerini araştırmıştır. Dr. Wang’a göre CLA tümör baskılayıcı genlerin daha iyi çalışmasına neden olmaktadır. Cornell University ve National Academy of Sciences a göre;  CLA deney hayvanları üzerinde, karsiyogenezi inhibe eden tartışmasız tek yağ asididir.

CLA Yağ Yakıcı Olarak İşe Yarıyor mu?

Journal of Nutrition‘ın 2000 yılında yayınladığı çalışmada, araştırmacı Henrietta Blankson, CLA takviyesinin farklı dozlarının, fazla kilolu ve obez insanlar üzerindeki etkisini 12 haftalık bir period boyunca incelemiştir. Araştırmaya göre günde 3.4 gr. ya da daha az takviye kullanan insanların vücut yağ kütleleri belirgin olarak azalmıştır.

American Journal of Clinical Nutrition bülteninin 2004 yılı  çalışması,  fazla kilolu ama sağlıklı 180 yetişkini bir yıl boyunca izledi. Deneklere  CLA’nın iki farklı formu ya da plasebo verildi. CLA  verilen her iki grubun da, bir yıl sonunda, diyet ya da egzersizlerinde bir değişiklik olmadan, vücut yağ kitleleri %7-9 oranında azalma göstermiştir.

University of Wisconsin-Madison’daki araştırmacıların yürüttükleri bir çalışmaya göre, özellikle geceleri; CLA, yağ yakımını hızlandırabilir. The American Journal of Clinical Nutrition’da Eylül 2007’de yayınlanan çalışmada, günde 4 gr. CLA tüketen fazla kilolu denekler, 6 aylık periyodun sonunda, özellikle geceleri olmak üzere, enerji harcamasında yükselmeler deneyimlemişlerdi.

• University of North Carolina ve University of South Carolina’dan bilim adamları, 12 hafta boyunca 6.4 gr. CLA tüketen obez yetişkinlerin, plaseboya oranla, yağsız kas kitlelerini artırmış olduklarını tespit etmişlerdir. Çalışmanın sonuçları, Journal of Nutrition adlı derginin Mayıs 2007 sayısında yayınlanmıştır.

Araştırmalara göre, CLA vücut yağı ve ağırlığını 4 şekilde azaltmaktadır;

1) Yemekten sonra depolanan yağ miktarını azaltarak

2) Yağ hücrelerindeki yağ parçalanması oranını yükselterek

3) Yağ metabolizmasını yükselterek

4) Yağ hücrelerinin sayısını azaltarak

Günlük Doz Ne Kadar?

Çalışmalarda obez kişilerdeki vücut yağını azaltmak için, günlük olarak 1.8 gr ve 7 gr. arası doz kullanılmıştır. Günlük önerilen doz genellikle 3.4 gr’dır.

CLA Yan Etkileri Var mı?

Yüksek dozları hafif mide sorunlarına neden olabilir. 2004 yılında Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan çalışma sonucuna göre kötü kolesterolde hafif artma, lipoprotein seviyesinde yükselme, leptin düzeyinde hafif artma ve kan şekerinde hafif yükselme gibi yan etkiler görülmüştür. Ayrıca bağırsaklardan yağ emilimini azaltıcı ürünler, hayati önem taşıyan ilaçların emilim oranlarında azalmaya neden olabileceği için ilaç kullanan kişilerin doktorlarına danışmadan bu tür ürünleri kullanmamaları gerekir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. melda says

  Merhaba zayıflamak isteyenlere çok güzel bir tavsiyede bulunmak istedim.bir çok ürün sayte çok dikkat edilmeli böle şeyler alırken.ablamın kullandığı bir ürün vardı bitkisella form seti diye. 16 kilo verdi hiçte bi yan etkisini görmedi. bitkisel bir ürün içeriğinide inceledik yabancı hiçbir madde yok…

 2. reasons says

  Benim bir sorum daha oluştu bu cla yı kullanırken aynı anda da L-Carnitine kullanabilirmiyim kullanabilirsem nasıl kullanmalıyım yada ikisini bir kullanmamın ne gibi bir artısı yada eksisi olabilir beni aydınlatırsanız sevinirim

 3. tugay says

  CLA ile L-Carnitine’i kullanabilirsiniz. L-Carnitine’i kullanacaksanız mutlaka idman yapıyor olmanız lazım. İdmandan yarım saat önce eğer tüp ise bir tüp almanız yeterli. Zaten alacağınız yer bu konuda mutlaka sizi aydınlatacaktır. Çevrenizdeki spor salonlarından birine de danışın bu konuda.

 4. serhat says

  ben cla nerden satın alabılırım bı sıte verebılırmısınız yardım edebılırmısınız

 5. HÜSEYİN says

  arkadaşlar bende cla 500 diye bir ürünü spor yaparken kullandım ve yaklaşık olarak 18 kilo verdim. ürün tamamen doğal olduğu için bir yan etkisini görmedim ve %100 tatmin garantili bir ürün yani faydasını görmezseniz aynen iade edebiliyorsunuz. spor yapmadan kullanmayı tavsiye etmiyoruz o zaman bu kadar etkisini göremezsiniz.. çünkü hiçbir doğal ürün yattığınız yerden kilo verdirmez… ulaşmak için huseyindombayci@gmail.com adresine mesaj bırakabilirsiniz…. sağlıcakla kalın …

 6. emel says

  Slmlar, CLA ile metformin bir arada kullanım konusunda bilgiye ihtiyacım var, sonuçta glukofen, gliffor, glicophage gibi ilaçlar emilimi azalttığına göre CLA yı öğün öncesi ? sonrası ? ALMAK NE KADAR FAYDALI OLUR ? Ne şekilde almak gerekir ?

 7. arul says

  cla lcarnıtın ve sporla verdim 5 ayda 40 kg gerçekten işe yarıyor ayrıca sahtesinden korunmak için hardlıne nutresıon türK malıdır bu firmanın ürünlerini kullanabilirsiniz

 8. seda says

  CLA500 kullanıp hafif de egzersiz ile kilo vermemek elde değil, kullandım ve gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. Temin etmek isteyenler fakat nasıl nerden alacaklarını bilemeyenlere yardımcı olabilirim.

 9. merve says

  seda hanım CLA500 ü nasıl kullanacağımızı daha ayrıntılı yazabilir misiniz teşekkürler

 10. yelda yılmazçelik says

  bende cla kullandım ancak hiç bir işe yaramadı. eczaneci sadece para kazanmak için satmış yani.zaten satarken de günde bir saat spor yap demişti, ben de daha çabuk veririm diye kullandım ama diyet takviyeside olmasına rağmen inanın hiç bir işe yaramadı .YAZI BİZ İNSANLARI KANDIRIYORLAR .KANMAYIN BU TUZAKLARA HEPSİ YALAN .SADECE GÜNLÜK Bİ SAAT YÜRÜYÜN YETER

 11. zafer says

  ARKADASLAR FARKLİ FARKLİ SORULARA RASTLADIM CLA500 URUNU İLE SORULARİNİZA CEVAP VEREBİLİRİM HARİKA BİR ÜRÜN SİDDETLE TAVSİYE EDERİM.05443778118

 12. Ali Yılmaz says

  Merhaba;

  CLA500 konusunda bende yardımcı olabilirim.

  Temini için : 5327759941

  CLA 500 %100 Aspir (Yalancı Safran) yağından elde edilmiştir. CLA (KONJÜGE LİNOLEİK ASİT) doğal olarak et ve süt ürünlerinde bulunur.
  Günde 3 defa tercihen yemeklerden önce 2’şer kapsül alınız.

  Sporla birlikte kullanmanızı tavsiye ederim.

 13. Sevinç Güler says

  Merhaba ben CLA’yı tek başına kullandığımda çok fazla etkisini göremedim fakat carnitine ile birlikte kullanıldığında gerçekten hem metabolizmayı arttırıyor hem de kilo kaybına neden oluyor. Ben supplementler.com sitesinden temin ediyorum fakat bazen istediğim ürünler stokta olmayabiliyor. Siz nerden temin ediyorsunuz arkadaşlar ? Yanıtlarsanız çok sevinirim.

 14. yunus says

  ya arkadaşlar ALLAH aşkına bir mantıklı olun saçma sapan ürünleri alıpta kullanmayın eğer alıcaksanız weider cla ve weider l carnitine alın yada optimum un markasından alın heleki Türk ürünlerini kesinlikle kullanmayın.

 15. oya says

  Ben haşimato hastasıyım ve hergün düzenli olarak ilaç kullanıyorum cla kullanmamda bir sakınca varmı acaba…

 16. Mustafa says

  Lütfen ürün satmak için insanların hayatıyla oynamayın. 10 lira kazanacaksınız diye insanların yaşam standartları na karismayin. Öncelikle spor yani aktivasyon olmadan kalori yakilmaz bunun yanında da yediklerinize dikkat ederseniz kilo kontrolunuzu sağlarsınız. Burada Herbalife, Amway ve kyani gibi firmaların doğrudan satış temsilcileri var.kendi ceplerini sizin sagliginizdan daha çok düşünüyorlar. Saygilarimla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir