Koenzim Q10 Nedir?

Koenzim Q10 Nedir ve Faydaları Nelerdir? Sıklıkla COQ 10 veya CO Q10 olarak adlandırılan, Q10 Koenzimi, vücutta doğal olarak oluşan bir besindir. Q10 Koenzimi kalp rahatsızlıkları, arteroskleroz ve hipertansiyona yararlı olarak gösterilmiştir.

CoQ10 doğal olarak vücutta bulunan bir enzimdir. Yaşın ilerlemesiyle azalır. Ancak nadirde olsa bazı insanlarda yeteri kadar CoQ10 üretimi olmaz. Ayrıca kolesterol tedavisinde kullanılan  statin türü ilaçlar da CoQ10 seviyesini azaltır.

Bilim adamları Koenzim Q10 un diyabet, Parkinson rahatsızlıkları, kolesterolü düşürme ve migren ciddiyetini azaltma tedavilerinde de yararlarını görmektedir. CoQ 10 un aynı zamanda antioksidan ve yaşlanmayı geciktirici özellikleri var gibi görünmektedir.

Koenzim Q10 serbest radikallerin zararsız hale getirilmesinde etkilidir. Elektron vererek ya da alarak saldırgan oksijen moleküllerini zararsız hale getirir.

Koenzim Q10 vücut hücrelerimizin her birinin mitokondrisinde doğal olarak oluşan bir enzimdir. Gıdalardan enerji metabolize etmede anahtar rol oynar. Q 10 koenzimi ilk defa 1957 de Dr. Frederick Crane of Wisconsin ayrıştırmıştır. Ondan beri, bilim adamları, geniş çeşitlilikteki rahatsızlık ve hastalıklar üzerindeki etkilerini araştırdılar.

Co enzyme Q10 vücudunuzda enerji üretimi için esastır ve kalbiniz gibi fazla enerji kullanan dokularda yüksek yoğunlukta bulunur.

Araştırmalar Co Q10 un, kolesterolü düşürmede yardımcı olması, arterosklerozu engellemesi ve yüksek kan basıncını düşürmesi nedenleriyle kalp sağlığı için esas olduğunu göstermiştir. Kalp ritim bozukluğu, konjestif kalp rahatsızlığı, kalp büyümesi ve hipertansiyon gibi kalp-damar rahatsızlıklarına karşı koruyucu etkisi olduğu belirtilmektedir. CoQ-10 Avrupa, Japonya ve İsrail’de kardiyovasküler hastalık için kabul gören bir tedavi yöntemidir.

Koenzim Q10 İçeren Besinler

Koenzim Q10, soya fasulyesi, badem ve ceviz gibi tohumlar, etler, uskumru, sardunya gibi bazı balık türleri ve ıspanak, bezelye, sarmısak, lahana gibi bazı sebzelerde olmakla birlikte miktar olarak çok düşüktür.

Koenzim Q10 un Faydaları nelerdir?

• CoQ10 un sağlık yararları hakkındaki araştırmaların temel odak noktası kalp hastalıkları alanında iken, bazı çalışmalar Coenzyme q10 un başka sağlık yararlarını vurgulamıştır.

Maryland Medical Center‘a göre CoQ10 yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, dişeti hastalığı, Alzheimer ve meme kanseri gibi hastalıklarında tedavisinde olumlu rol oynayabilir.

• UMMC’a göre, Koenzim Q10  HIV, AIDS ve diğer bağışıklık eksikliği olan hastalarda immün fonksiyonunu artırabilir.

•  Koenzim Q10 migreni önleyebilir. 2002 deki bir çalışma, migren önleyici olarak CoQ10 ile tedavi edilen hastaların %61 inin, üç ayın sonunda, migrenden %50 oranında daha az şikâyet ettiğini bildirmiştir.

The Journal of Urology ‘da yayınlanan araştırmaya göre kısırlık sorunu olan erkeklerin günlük 300 mg CoQ10′u  altı ay kullandıktan sonra motilite ve sperm hücrelerinin yoğunluğunda belirgin bir düzelme olmuştur. 2009 yılında İtalya’da yapılmış ve “Fertility and Sterility” de yayınlanmış bir çalışma, son üç yılda fertilite sorunu yaşayan erkeklerde günlük 200 mg CoQ10’un etkilerini araştırdı. Araştırmacılar, 6 aylık CoQ10 küründen sonra, seminal sıvı ve sperm hücreleri düzeylerinde yükselmeler saptadılar. Dahası, özellikle ölçülmüş en düşük CoQ10 düzeyine sahip erkeklerde, sperm hücreleri yükselmiş motilite sergilediler.

• Yorgunluk için : Koenzim Q10 enerjiyi arttırır. CoQ10 takviyelerinin kronik yorgunluk sendromu olan insanlardaki etkileri üzerindeki çalışmalar, daha yüksek seviyede CoQ10 u olanların, enzim seviyesi eksiği olanlardan daha yüksek enerji düzeyi bildirdiğini göstermiştir.

•  Coenzyme Q10 hücre içinde oksijenin kullanımını arttırır, bir bakıma hücrenin akciğeri gibi davranır, hücredeki enerjinin artmasını ve tüketilmesini sağlar. Karaciğerde hücre içerisinde enerji taşınmasını sağlayarak, karaciğere bağlı halsizliğin giderilmesine yardımcı olur. Nefes darlığı, çarpıntı, çabuk yorulma gibi kalp yetersizliğinde kalp kasına olumlu etkide bulununarak yakınmaların şikayetin giderilmesinde etkili olur.

• New York Columbia Üniversitesi’den, Dr. Bsalvatore DiMauro, hastalardaki CoQ-10 eksikliğinin kalıtsal ataksi hastalığına yol açtığını, bu maddenin hastanın vücudunda artırılmasıyla, hastalığın etkisinin azaltıldığını  belirtmiştir. Günde 300 ila 3000 miligram CoQ-10 maddesi verilen hastalarda, ataksiden dolayı olan nöbetlerin tamamen durduğu veya daha az meydana geldiği tespit edilmiştir. CoQ-10′un hastaları güçlendirdiğini söyleyen Dr. Bsalvatore DiMauro, bir yıl CoQ10 verilen hastalarda,  dengesizlik, adale ve konuşma fonksiyonları ve fiziksel hareketlerinin %25 oranında düzeldiğini açıklamıştır.

• CoQ10 enflamasyonun azaltılmasına yardımcı olur. Lancet dergisinde yayınlanan 2004 teki bir çalışma, daha yüksek CoQ10 seviyelerinin E vitamini tedavisinin yararlarının artışı ile bağlantılı olduğunu bildirmiştir.

• CoQ10 yüksek kan basıncını düşürebilir. CoQ10 ile tedavi edilen hastalar, çok daha zararlı yan etkisi olan geleneksel farmasötik ilaçlarla tedavi edilenlerle aynı kan basıncı düşüşünü göstermişlerdir. Küçük gruplar üzerinde yapılan bir çok klinik deney, CoQ10’un tansiyonu düşürdüğünü göstermektedir. Ancak ilerleme, 4-12 hafta içinde gözlemlenebilmektedir. Analizlerden birinde, 12 klinik çalışmanın değerlendirilmesinden sonra, araştırmacılar, önemli bir yan etki olmadan, CoQ10’un, sistolik tansiyonu 17 mm Hg ve diastolik tansiyonu ise 10 mm Hg düşürebildiği sonucuna varmışlardır.

• Bazı çalışmalarda elde edilen bulgular CoQ10 ‘nun kolesterol düşürücü ilaç grubunda yer alan  statinlerin yan etkilerinden biri olan çizgili kas yıkımı riskini azalttabileceğini göstermektedir. Son dönemde yapılan klinik çalışmalar statinle birlikte koenzim Q10 alımının, hastalarda ilaca olan tahammülü artırdığını ve miyopati gelişimini önleyebildiğini göstermiştir. Statin miyopatisi olan 44 hastaya 10 mg-40 mg doz statinle birlikte günlük 200 mg CoQ10 üç ay boyunca verilmiş ve miyopati şikayetinin plasebo grubuna göre belirgin bir azalma gösterdiği tespit edilmiştir.

• Koenzim Q 10 Parkinson hastalığı tarafından neden olunan zararları azaltır. Çok ümit verici bir araştırma alanı CoQ10 un, Parkinson hastalığının neden olduğu zararları önemli ölçüde azalttığını öngörmektedir. Küçük bir çalışmada, en yüksek düzeylerde CoQ10 ile tedavi edilen hastalar, motor işlevlerinde, daha düşük dozlardakilerden kayda değer ölçüde daha az bozulma göstermişlerdir.

• Journal of Nutritional and Environmental Medicine’da, CoQ10 araştırma öncülerinden Dr. Ram Singh ve Adarsh Kumar, ilerlemiş son dönem böbrek hastalarında CoQ10’un ek tedavi olarak güçlü bir rol oynayabileceğini gösteren, çok iyi tasarlanmış bir deneyin sonuçlarını rapor ettiler. Bir randomize, çift kör, plasebo kontrollü deneyde, araştırmacılar, CoQ10’un, son dönem hastalığa sahip kişilerin büyük bir çoğunluğunda hastalığın ilerleyişini durduğunu, böbrek disfonksiyonunun tersine çevrildiğini ve bir çoğunun da 12 haftalık deneyin sonunda diyalize son verdiklerini gördüler.

• Araştırmalar, kalp hastalarının birçoğunda coQ-10′un eksik olduğunu, alınan coQ-10 takviyesinin kalp işlevini yeniden canlandırdığını ve kalp hastalığının belirtilerini belirgin bir biçimde azaltabildiğini göstermektedir. Texas Üniversitesi Biyotıp Araştırma Enstitüsü‘nün yaptığı araştırmalarda, sağlıklı insanlara göre, kalp hastalarının % 75′inin kalp dokularında önemli ölçüde coQ-10 eksikliği olduğu saptanmıştır. Bu araştırmada, konjestif kalp yetmezliği çeken bir grup yaşlı hastanın dörtte üçünün coQ-10 almak suretiyle belirgin bir biçimde iyileştiğini göstermiştir.

• İsrail  hastanelerinde konjestif kalp yetmezliği olan hastalara coQ-10 verilmektedir. Japon doktorlar, coQ-10′u kalp rahatsızlıkları için uzun bir süredir kullanmaktadırlar.  CoQ10 kalp nakli bekleyen insanlara yardımcı olabilir. 2004 de gerçekleştirilen bir çalışmada, doktorlar, kalp nakli adaylarına CoQ10 uygulamasının, işlevsel durumlarında, klinik bulgularında ve yaşam kalitelerinde kayda değer gelişmelere yol açtığını bulmuşlardır. Araştırma Clinical Cardiology‘da yayınlanmıştır.

• “Biofactors” bülteninde, 2008 yılında yayınlanan bir çalışmada konjestif kalp hastalığı olan kişilerde kalp sol ventrikül fonksiyonu üzerinde CoQ10’un farklı dozlarının etkisi izlenmişti. Çalışmaya 7 tane şiddetli konjestif kalp hastalığı olan kişi katıldı. Sonuçlarda, günlük 450-900 mg arası CoQ10 dozajının, kalbin vücudun geri kalanına kan pompalama yeteneğinde gelişme gözlendi. Daha yüksek dozajlar, CoQ10’un emilimini yükseltti, oysa konjestif kalp hastalığı olan kişilerde bağırsakların etrafındaki sıvı retansiyonu nedeniyle genellikle düşüş yaşanır.

• Connecticut Üniversitesi Tıp Fakultesi’nden Dr. Sinatra binlerce kalp hastasını coQ-10 ile tedavi ettiğini ve bu ilacın, hastaların %70′inden fazlasına yardımcı olduğunu açıklamıştır. Olumsuz sonuçlanan tedavilerin sebebinin, uygulanan dozun yetersiz oluşundan veya ürünün yeterli kaliteye sahip olmamasından kaynaklandığına inandığını ifade etmiştir. Dozajın, kandaki coQ-10 seviyesini belirgin bir biçimde yükseltmeye yetecek kadar olması gerektiğini söyleyen Dr. Sinatra, bu şekilde hastaların tamamına yakınının bundan faydalanabileceğini belirtmiştir.

•2006 yılında Asian Pacific Journal of Cancer Prevention yer alan bir araştırma sonucuna göre CoQ10  kolon kanserini önlemeye yardımcı olabilir. Journal of Nutritional Science and Vitaminology“de, 2010  yılında yayınlanan bir başka çalışma, kolon kanseri taşıyan hasta hayvanlar üzerindeki CoQ10 etkilerini araştırmıştı. Kontrol farelerine 6 hafta boyunca kansere sebep olduğu bilinen, 1.2 dimetilhidrazin; aynı zaman da da terapi takviyesi verildi. CoQ10 takviyesi tümör büyümesini, hiç tedavi edilmemişlere oranla %80 oranında küçültmüştü.

• 2007′de Melanoma Research‘da yayınlanan 5 yıllık araştırma sonucuna göre tıbbi tedaviye CoQ10 eklenmesi bir cilt kanseri türü olan melanomun nüksetme riskini azaltmıştır. İtalya, Roma’daki Catholic University of the Sacred Heart’dan bir araştırma ekibine göre, melanomu olan bireylerin CoQ10 seviyeleri daha düşüktür. Bu gerçeğe dayanarak, evre I ve II melanom olan hastalara, konvansiyonel antikanser ilacı interferon’a günde 400 mg CoQ10 ilavesinin yararlarını, beş yıllık bir süre boyunca onları izleyerek değerlendirdikleri küçük bir araştırma yapılmıştır. Araştırmacılar, CoQ10’un, çalışmaya katılanların kanser yenilemesini büyük ölçüde azalttığını bulguladılar. Bu çalışma 2007 yılının Haziran ayında “Melanoma Research”de yayınlandı.

• 2008 yılında Cancer, Chemotherapy and Pharmacology ‘da yayınlanan araştırma sonucuna göre CoQ10, B2 ve B3 vitamini kombinasyonu meme kanserinin tedavisinde olumlu etkiler göstermiştir. Ancak bunun konvansiyonel tedaviyle birlikte kullanılması gerektiği belirtilmiştir.

The Journal of International Medical Research“ün Kasım 2009 sayısında yayınlanan pilot bir çalışma, CoQ10 ve birkaç başka besin kombinasyonunu, kanserin ileri aşamalarında olan bireylerin yaşam beklentisini arttırdığını bulguladı. Çalışmada meme kanseri ve diğer kanser formlarından muzdarip 40 katılımcı yer almıştı. Deneklerin %76’sı, öngörülenden daha uzun süre hayatta kalmayı başardı. Çalışma sırasında kullanılan takviye, CoQ10, selenyum, C vitamini, folik asit ve beta karoten içeriyordu.Yazarlar ayrıca bu besin bileşiminin, katılımcılar tarafından iyi tolere edildiğini de kaydetti.

Ubiquinol Nedir?

Ubiquinol, antioksidan olarak yararlanılan, CoQ10’un aktif hale dönüşmüş formudur. Ubiquinol, CoQ10’un tersine, antioksidan olarak görev yapabilmesi için E vitaminine gereksinim duymaz. Eğer CoQ10 alırsanız, çalışabilmesi için vücudunuzdaki doğal E vitaminini kullanacaktr. KoenzimQ10’un eski formları ile karşılaştırıldığında, burada sunulan H2 formu, sekiz kat daha biyo-kullanılabilirdir, ve böylece, düşük dozlarla, daha yüksek kan konsantrasyonlarına ulaşılabilir.

CoQ10 un Herhangi Bir Yan Etkisi Varmıdır?

Q10 koenzimi, bazı hastalar yüksek dozda CoQ10 takviyesi ile tedavi edildiklerinde uykusuzluk ve huzursuzluk belirtmişlerse de, çok az kayda değer yan etki gösterir. Olası bazı yan etkiler olarak iştahsızlık, mide rahatsızlığı, bulantı, kusma ve ishal görülebilir. Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar olduğu bildirilmiştir.

CoQ10 un yararlarını yan etki olmaksızın azamiye çıkarmak için, dozajı düşük tutun veya CoQ10 u bu önemli besinin vücudunuzun kendisi tarafından üretilmesini sağlayacak doğal kaynaklardan temin edin.

Önlemler

• Diyabetli hastalarda doz ayarlaması gerekir.

• Hamilelik ve emzirme döneminde doktor onayı olması halinde kullanılmalıdır.

• Warfarin, tansiyon, diabet ilaçları ve kemoterapi ilaçları kullananlar ya da herhangi bir rahatsızlık için ilaç kullananlar tıbbi onay olmadan kullanmamalıdırlar.

• Koenzim Q10 vücudun kan sulandırıcı ilaçlara verdiği yanıtı etkileyebileceği için warfarin, heparin ve klopidogrel türü ilaçlar ve Ginkgo biloba gibi bitkisel takviyelerle bir arada alınması önerilmemektedir.

Tansiyon düşürücü etkisi olduğu için tansiyon ilaçlarıyla ve kan basıncını azaltan bitkisel takviyelerle bir arada alınırken dikkat edilmelidir.

• Kemoterapi ve radyoterapinin etkisini azaltabileceği için bu durumlarda alınmamalıdır.

• Herhangi bir  ameliyat sözkonusuysa 2  hafta önceden bu tür ürünlerin kullanımına son verilmiş olunmalıdır.

Günlük Doz

Günlük doz için farklı kaynaklar farklı açıklamalarda bulunmuştur. Maryland Medical Center Üniversitesi günlük dozu 30 ila 200 mg olarak belirtmiştir. Kısırlığa karşı 200 – 300 mg, migreni önlemek için 300 mg, HIV / AIDS için 200 mg, Parkinson hastalığı için 2.400 mg – 3.000 mg gibi dozlar belirtiliyor. Herhangi bir rahatsızlığa karşı kullanılacaksa mutlaka tıbbi gözetim altında alınmalıdır.

Konjestif kalp yetmezliği veya nörolojik bozukluklarla ilgili rahatsızlıklarda CoQ10 ideal kan düzeylerinin mililitrede 3.5 mikrogramdan daha fazla olması gerektiği kabul ediliyor. Bir klinik deneyde 28 gün boyunca alınan günlük 150 mg ubikinol 3.84 mcg / ml  kan düzeyini sağlamıştır. Günde 300 mg ubikinol kullananların kan CoQ10 düzeyleri ise 7.28 mcg / ml’ye ulaşmıştır.

Nasıl Kullanılır?

• Koenzim Q10 yağda eriyen bir madde olduğundan, kapsül olarak kullanırken zeytinyağına batırılarak alınması öneriliyor. Kuru bir CoQ-10 tabletinin tek başına alınması biyo-yararlanımının düşük olmasına neden olacaktır. Araştırmalar, yumuşak jel içindeki CoQ-10′un daha iyi emildiğini göstermektedir. Ubiquinol ise yağa gerek duymadan etkili olmaktadır.

• Bazı firmalar Nutri-Nano yöntemiyle üretilmiş Koenzim Q10 ürünleri satmaktadırlar. Nutri-Nano yağda çözünebilen gıdaların nano boyutunda suda çözünen ve miçel adlı kılıflarla çevrenelerek amfipatik maddelere dönüştürülmesiyle ilgili patentli bir nano-teknoloji yöntemidir.

• CoQ-10, kısmen Japon tekelinde oluşu sebebiyle biraz pahalıdır. CoQ-10′lar Japonya’da üretildikten sonra çok sayıdaki firmaya satılır; bu firmalar CoQ-10′nu sıkıştırılmış tablet, toz kapsüller veya jel kapsüller halinde paketleyip tüketime sunarlar.

• Koenzim Q10 ‘nun fiyatı yüksek olduğu için sahte ya da içeriği yetersiz ürünlerle karşılaşma olasılığınız yüksektir.  Bu yüzden sadece güvenilir firmalardan alınmalıdır. İyi Üretim Uygulamaları (GMP) ve Amerika Birleşik Devletleri Farmakopesi damgası (USP) olan ürünleri tercih etmek daha güvenli olabilir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. mete belen says

  Verilen bilgilerden faydalandım.Beyin damarlarından birkaçı tıkalı olan Ağabeyim için Q10 nun faydası olabilirmi? Halen yoğun bakımda olan hastanın,bu ilaçlarla tedavisi mümkünmüdür?

 2. cumhur Güneri says

  ben baypass oldum belli ilaclari kullaniyorum birde takviye olsun diye A-Z+Lutein+Q10 ve magnesium plus calcium & D3 tablet kullaniyorum bir zarari varmi Q10 nu günde 1tane digerini aksam yatarken 1 tane kullaniyorum bir zarari varmi bilgilendirirseniz mutlu olurum saygilarimla…

 3. Ali kösem says

  benim tanıdıgım birisi içinde koenzim Q10 içiren bir ürünü kullandı ve iyi sonuçlar aldı, sizede bu konuda yardımcı olabilirim,

 4. miray says

  Ayrıca cilde çok iyi geliyor, çok güçlü bir antioksidan. Ben GNC’den aldım. Bazen 2′li kampanyalar yapıyorlar, takip etmekte fayda var.

 5. muzaffer sarıoğlu says

  ben bunu yüzümdeki adele zayıflaması için kulanmak istiyorum iyimi yoksa başka bir tavsiyeniz olurmu tşk ederim

 6. serhan bozyel says

  kesinlikle anneme kulandım ve bu 34 yıl daha kendini sağlıklı hisediyor kalp yetmezliğine çok faydalı dtr şaşırdı kalp yetmezliği ortadan kalktı anneme solgarıda kulandık fakat gnc bu konuda daha başarılı annem iki ürünüde kulandı fakat gnc den daha mutlu oldu bay pas hastası annem evde muhakak yedek bir adet fazladan allıyorum teşekürler

 7. abdullah aslancı says

  Q.10 u yaklaşık bir senedir kulanıyorum hatta belki daha etkilsi vardır diye almanyadan da iki şişe getirdim ama hiç bir faydası olmadı bence bu gıda tkviyesi dediği şey sadece dr. ve eczacıların bir alışveriş pazarıdır çünkü hiç bir sağlık karnesi Q.10 karşılamıyor

 8. Deniz says

  Gıda takviyeleri ile ilgili kullanılan takviyenin markası, ve kullanım miktarı önemli. Örneğin; balık yağı tabletleri de çok önemli, kalp damar sağlığı ve hücre sağlığı için. Ancak az miktarda alındığında etki hissedemiyebiliyoruz. WHO günde 2 gr. tedavi amaçlı ise 3 gr. omega3 balık yağı öneriyor.
  Q enzim Q10 maddesini Amerika’dan getirttim yeni kullanmaya başladım. iyi araştırıp sağlıklı ve doğru bilgi kaynaklarından bilgi edinmemiz lazım diye düşünüyorum.

 9. berna says

  mrb bende q enzim obikinol ile ilgili bilgi almak istiyorum. nerden alabilirim marka öneriniz varmı?

 10. hacer says

  koenzim için yaş sınırı varmı ben 26 yaşındayım unutkanlık ve kolestrol puroblemim var tavsiyeniz nedir

 11. zeycan says

  @hacer:

  26 yasında unutkanlık varsa b12 baktırmanız gerekır. cok normal bı durum degıl once bılınen yontemlerde deva aramanızı tavsıye ederım.

 12. sema DEMİR says

  merhaba eşim 52 yaşında eşimde yüksek tansiyon. ve aut damarında genişleme var ben coenzyme 100 mg ve mega men aldım .eşim ütücü olduğu için yorgunluk oluyor ama eşimin baş dönmeleri oluyor tansiyonu düşüyor .aldığı ilaçlardan olabilirmi beni en kısa zamanda bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

 13. sema DEMİR says

  ayrıca eşim tansiyon hapları içiyor sabah öğlen.bu durumuda değerlendiriseniz memnun olurum

 14. Fikri Yılmaz says

  birbucuk yıl once acık kalp amalyatı oldum, o zamandan berı duzenli olarak asagıda zıkredecegım ılacları kullanıyorum yasım 67 dır ilaclar sunlardır.: Plavix 75 mg. Zoprotec 30mg. Calbicor 6.25 mg.Kolestor 20 mg. Simdi ben bu ılacları bırakıp Q10 kullanmak istiyorum. Aslında bır yıldan beri dir Q10 100mg.120 adet aralıklarla kullandım sımdı ise bulamadıgımdan dolayı 400 mg. lıgını iki veya bazen uc gün ara ile alıyorum fakat bana agır geliyor sizde varsa 200 mg. lıgını alayım ve artık ılacları bırakıp Q10 u kullanayım,bana ne tavsıye edersiniz. Saygılarımla. Fikri Yılmaz

 15. nursel çökelek says

  Ben kendim kullanıyorum ve sorunum yok.Benim sorum,bronşektazi olan 43 yasındaki ablamin kullanıp kullanamayacagi.Genetik bir bozukluktan dolayı bronşektazi ve ameliyat olmasi gerekiyor.Su anda nefes darlıgı ıcın bir sprey ve zaman zamanda hasta olmamak icin antibiotik kullanıyor.& ay gozlem altında ,sonrada ameliyatla sol cıgerinin alt lopu alınacak.Kendisi icin önerirmisiniz?faydası yada zararı olabılırmı?

 16. türkan artun says

  merhaba, annem 69 yaşında Kalp Yetmezliği tanısı konuldu. kalp krizi sonucu kalp performansının 1/3′e düştüğü söylendi. Tek böbrekli olduğundan (2005 de trafik kazası sonucu tek böbreği ameliyatla alındı)opak maddenin zararlı olacağı ihtimali ile anjio bile yapmıyorlar.15 yıldır şeker hastası,bir yıldırda sabah akşam insülin kullanıyor. Tansiyon ve guatır hastasıda. Çok halsiz evde dolaşınca bile hemen yoruluyor.Vücutta ödem oluştuğundan nefes almakta zorlandığından sık sık hastaneye yatırılıyor biraz düzelince çıkıyor bir müddet sonra tekrar yatıyor. İlaçlar böbrek değerlerini yükselttiğinden, ilaçları ve dozlarını değiştiriyorlar. iST. ve ANK’daki kalp hastanelerine de yatırdık, doktorları ilaç tedavisinin dışında yapacakları bir şey olamadığını söylüyorlar.fakat annem çok halsiz ve hiç iyileşme yok. Yorumları okuyunca çok ümitlendik. COENZİM QON annemde kullanabilirmi ilaçlarıylamı birlikte kullanması gerekiyor kaç dozluk alması gerekir, zararı varmıdır hiç bilgimiz yok. Acilen cevap verebilirmisiniz. Yine 24.01.2012′de Ank.Yük.İht.Hast.den yeni taburcu olduk. Anneme düzenlenen son ilaçları ve dozları:
  Lansor Sabah ı tane,Ecopirin sabah ı,Plavix sabah 1, Lasix sabah 2-akşam 2, Dilotrend akşam 1, Aldectozide akşam 1, Co-Diovan sabah 1, Asist Plus öğlen 1 poşet, Euthyrox sabah yarım, Tavanic öğlen 1 tane.Lütfen ACİLEN cevap verirmisiniz. Saygılarımla.

 17. gönülaydın says

  sayın yetkılı bu ılac zayıflatırmı ne gıbı etkılerı var ben kızım ıcın arastırmak ıstedım kılo veremıyor arkadasları onermıs ama cekımser kaldım su an 87 kılo en az 15 kılo fazlası var bıze ne onerırsınız saygılar

 18. ahmet 47 says

  bende ayak parmağimda burger(damar tıkanıkliği)var coenzim Qon kullanmamda sakınca var mi? faydasi olurmu cevap yazsaniz çok memnun olurum şimdiden teşşekkürler

 19. akin says

  En iyisi ve güvenli olanı İstanbul Anadolu yakasında çok gördüğüm GNC mağazaları, mağaza içerisinde bulunan sağılıkçılarda yardımcı oluyor. ve her dozuda var GNC de

 20. dr.serdar hakan ÇİFTÇİ says

  Bu tür ürünler, denetlenmiş ve uluslararası onayları olan firmalardan alınmalı. türkiye de bu şekilde firma var ama bir elin parmakları kadar. ayrıca Q10 , Argininve omega3 türü ürünler kesinlikle bilinçli olarak kullanılmalı. Doğru dozda ve doğru şekillerde alınmalı. Bu tür ürünlerle ilgili bilgi almak isteyen arkadaşlarım benimle irtibat kurabilirler. Yardımcı olmaya çalışacağım. Ayrıca istanbul da oturan arkadaşlarım da ücretsiz olarak sağlıklı yaşamla ilgili konferanslarıma katılabilir ve kendileriyle ilgili her türlü soruyu sorabilirler. Bir hekim olarak yaşamınıza katkım olursa, ne mutlu bana. Dr.Serdar Hakan ÇİFTÇİ
  mailim: doktorunuz@yahoo.com
  telefonum 0532 3462699

 21. bünyamin arslan says

  ben miyofosforilaz kas enzim noksanlıgı yani marc ardle hastasıyım bu arada kısırlık tedaviside görmekteyim primer spermatoit düzeyinde duraklama teşhisi kondu doktorlar buna genetik veya enzim noksanlığının neden olabileceğini söylediler bende marc ardle hastalığımın buna sebebp olabileceğini düşünmekteyim 4 yıl önce CoQ-10 30 mg tablet aldım bana rahatsızlık verdiği için kullanmadım aceba kullansam bana faydası olurmu ayrıca ilaç hala durmakta üzerinde son kullanma tarihi yazmıyor süresi geçmişmidir sayğılarımla.

 22. fatma ocak says

  ben çok halsizim ve çabuk yoruluyorum.defalarca doktora gittim bir şey bulamadılar coQ kullansam faydası olurmu 50 yaşındayım bilinen bir sağlık sorunum yok.lustral kullanıyorum lütfen bana yardımcı olun solgar veya GNC ürünlerinden alsam olurmu teşekkürler

 23. Fatma DEMİR says

  Q10 çok kıymetli bir sağlıklı yaşam destekleyicisi olmakla beraber uluslararası onay belgeleri olan güvenilir firmalardan temin edilmelidir.bu ürünü kullanan biri olarak sizi yönlendirebileceğim bir firma olduğunu söyleyebilirim.bu noktada eğer isterseniz bana ulaşabilirsiniz..
  Tel:0555 822 29 90-92

 24. mustafa güngör says

  bizi hasta yapan yediklerimiz ve içtiklerimiz.öncelikle detoks tapın,bol su için ve hiç bir şey yemeğin.hastalıkları tedavi edecek olan vücuttur. vücut aldığı gıdaları hazmetmek için uğraşmasın.içindeki toksinleri atmak için uğraşsın. bu konuda herkese yardımcı olablirim. mustafa gügör

 25. Emine says

  Merhaba, ben Q-10 ni kırışıklık azaltıcı ve cildimin genç kalma özelliği için kullanmak istiyorum, hangi marka daha iyi acaba. Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 26. sümeyye says

  Koenzimin faydası saymakla bitmiyor tamam ama aşırı kullanımında ne tür olumsuzluklarla karşılaşılır?1 yıl boyunca birçok vitaminle birlikte alınsa zararı olmaz mı?protein seviyesini yükseltmez mi bu da CK nın yükselmesine neden olmaz mı?Bu da farklı rahatsızlıkları beraberinde getirmez mi?

 27. ADEM says

  MERHABA BU ÜRÜN KESİNLİKLE İNANILMAZ ÖNEMLİ FAYDALAR SAĞLAYAN BİR ÜRÜN.BİTKİSEL OLDUĞU İÇİN YAN ETKİSİ YOK.BAZI FİRMALAR ÇOK PAHALI SATIYOR.ÜRÜNÜ ALMAK İSTEYEN KİŞİLER ÇOK DİKKATLİ OLSUN GÜVENLİ OLMAYAN FİRMALARDAN ALMASINLAR.BEN BU ÜRÜNÜ SATIYORUM .GÜVENİLİR BİR FİRMANIN BAYİİSİ’YİM.ALMAK İSTEYEN OLURSA YARDIMCI OLURUM.
  TLF:536 648 90 50

 28. ZAFER says

  merhaba.Beslenme kaynaklı sorunları olan herkese yardımcı olabilirim.WHO ‘a göre her yüz hastanın yarısı beslenme kaynaklı sorun yaşıyor.doğal ve hücresel beslenme ile özel gıdalarla yardımcı oluyorum.sonuç odaklı işimiz.burada verilen bilgiler için teşekkür ederim görevli arkadaşlara.cilt-saç-enerji-bağışıklı-kas-kemik-kilo-vb. sorunlarda yardımcı olabilirm.iş tel:5373727436

 29. Ayten says

  Bu ürünü bende kullanıyorum ve cok memnunum ve cok güvenilir bir firmadan temin ediyorum isteyenlere yardımcı olabilirim

 30. Ahmet yumurtacı says

  KOENZİM Q10 ilacını kullanmak istiyorum.en ucuz ve kaliteli nerede bulabilirim.bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkürler.

 31. KOENZİM Q 10 says

  BU ÜRÜNE İSMİMİN ÜZERİNE TIKLAYIN VE WEB SİTE ÜZERİNDEN MESAJ YAZIN EN KISA SÜREDE SİZİNLE İLETİŞİME GEÇELİM

 32. emel inanç says

  KOENZİM Q10 desteğini arkadaşımın tavsiyesi üzerine ben ve eşim hapını ve kremini kullanıyoruz..Ayrıca gelişmeleri görünce annem ve kızkardeşimde başladılar.Özel bir hastanede görev yapıyorum.İsteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim. inancleder11@hotmail.com

 33. bahattin says

  AMWAY bitkisel gıda takviyesi kullanınn Q 10 MEVCUTTUR
  en yakın AMWAY üyesiyle irtibata geçin EN KALİTELİ ÜRÜNÜ KULLANINN

 34. UMUT says

  MYTONİC DİSTROFİ HASTASIYIM BU İLAÇ İYİ GELİRMİ

 35. Mustafa Besim Keser says

  ya insanlar dertlerinden muzdarip başka arkadaşlarda bu insanlara ürün satma eğiliminde yazık :( önce bir anlayın dinleyin ondan sonra müdahil olun. siz doktor filan değilsiniz doktor kontrolünde ve sorumluluğunda alınmalı bu ürünler. sonuçta sorumluluk ya doktordadır yada şahsın kendisinde. bu nedenle hastanın kimyasını bilmeden olaya müdahil olmayın, zarar verebilirsiniz. saygılarımla

 36. ilker aktas says

  Coenzm Q10 gercekten fazlasiyla etkili bir besin takviyesirr vucut bunu belirli bir yastan sonra eskisi gibi uretemediginden mutlaka disarda takviye olarak alinmalidir ubikinon ve ubikonol olarak 2 formu bulunamkta oldugundan ubikinon ( in aktif form) ubikonil ( Aktif formudur) arasinda ki fark ise ubikinol formun ubikinon forma gore 4 kat daha yuksek biyoyararlanim ve emilim saglamasidir turkiyede ubikonol form olarak veren tek urun COENZQH dir New Life sitesinden arastirabilirsiniz .

 37. ilker aktas says

  Ubikinon ve ubikinol form olucak yukarda yazim yanlislari oldugu icin duzeltiyorum.

 38. şengül says

  benim dr.rum astım için önerdi. şimdi kullanıyorum

 39. ŞEHBAL TALU says

  Yurt dışında hangi ülkede daha kaliteli ve daha ucuz bilen var mı? Hangi markayı almak lazım. Kullandığı markada farkı gören varsa lütfen yazsın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir