wordpress counter

Şalgam Suyunun Faydaları

Şalgam Suyunun Faydaları Nelerdir? Şalgam suyu, turpgiller familyasından bir bitki olan şalgam bitkisinden üretilir. Anayurdunun kuzey Avrupa ve kuzey Asya olduğu sanılan şalgamın yetişmesi için 2 sene  gerekir. Acı-tatlı tadı olan şalgam, açık mavi, mor veya beyaz renklidir. Şalgam bitkisinin en çok tüketilen bölümü iri yumru şeklindeki, etli ve sulu olan köküdür.

Şalgam Nasıl Yapılır? Şalgam suyu; mor havuç, şalgam turbu, bulgur unu ve tuzun suya katılıp laktik asit fermantasyonuna tabi tutulmasıyla üretilen bir içecektir. Şalgamın yapılışında farklı yöntemler kullanılmaktadır. Geleneksel yöntemin fermentasyon süresinin uzun olması nedeniyle ticari olarak üretilen şalgamlarda bu süreyi kısaltan yöntemler tercih edilmektedir.

Şalgam Suyu Faydaları

• Vitamin açısından zengin olduğu için hastalıklara yönelik koruma sağlar.

• İçeriğindeki yüksek potasyum sayesinde tansiyonu dengeleyici etkiye sahiptir.

• Göğsü yumuşatır, akciğer ve bronşlar üzerinde olumlu etki gösterir.

• Çinli bilim adamları şalgamın SARS hastalığına yönelik direnç oluşturduğunu belirtiyorlar.

• Çin’de Zhejiang Üniversitesi Farmakoloji ve Toksikoloji Bölümü’nde yapılan bir çalışmaya göre, şalgamda bulunan brassinolide adlı madde insan prostat kanseri hücrelerinde apopitoz (Programlanmış hücre ölümü) etki göstermektedir. Apopitoz, vücudun tümör oluşumuna karşı en önemli savunma mekanizmalarından biridir.

• Şalgam, brokoli, brüksel lahanası, lahana, karalahana gibi sebzelerin hepsi turpgillerdendir. Turpgillerde yer alan kükürt taşıyan bileşikler glukosinolatlar olarak adlandırılır. Bu bileşikler hücrelerde bulunan mirozinaz enzimi sayesinde parçalanarak kanserin önlenmesinde etkisi olduğu düşünülen indoller ve izotiyosiyanatlar gibi bileşiklere dönüşmektedir.

Şalgam suyu alırken cam şişede olanlar tercih edilmeli.

"Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır."
copyright www.beslenmedestegi.comYorumlar

 1. Hazar dedi ki:

  Fatma kesinlikle kullanma hamileler ve yuksek tansiyonlular kullanmamali ins gormussundur yazimi

 2. ceyda dedi ki:

  ben sürekli içiyorum çokta sağlklı bşey

 3. dekorasyon dedi ki:

  haftada 2 litre severek içiyorum faydaları anlat anlat bitmez

 4. konyali dedi ki:

  fAYDASI: BENİM MİDEMDE ÜLSER VARDI, 6 ADET YARA VARDI MİDEMDE VE 6 AY BOYUNCA SABAH AÇ KARNINA BİR BARDAK , YATARKEN BİR BARDAK AMA DÜZENLİ İÇTİM ALLAHA ŞÜKÜR 5-6 YILDIR HİÇ BİR ŞİKAYETİM YOK

 5. simge dedi ki:

  walla ben sürekli içiyorum acılısına bayılıyorum

 6. şalgamsız hayat olmaz benim için.acısız içiyorum acılı mideme yaramıyor hıçkırık tutuveriyor :) .su yerine en çok şalgamı içmişimdir tabi abartmamak üzere…

 7. Can dedi ki:

  Tadi çok guzel ve içince canim sevis getirmek istiyor ama agzim algam kokunca bizimkisi kose bucak kaçiyor.
  Saygilarimla…

Paylaş

*

css.php