Beslenme Ürünleri Kullanımı

Beslenme ürünleri kullanımı ile öncelikle vücudun dengeli beslenme için ihtiyaç duydugu ama beslenme yetersizliği nedeniyle eksikliği oluşan besinlerin karşılanması ve tamamlanması hedeflenir.

Hazır gıda ürünleri, ve bu gıdalarda kullanlan kimyasal katkı maddeleri, tarım ürünlerinde kullanılan hormonlu ve kimyasal ilaçlar gibi sürekli sağlıgımıza zarar verici faktörün bir arada olması ve de modern yaşam tarzının getirdiği beslenme alışkalıkları sebebiyle hedeflenen sağlıklı beslenme giderek zorlaşmaktadır.

Yeterli ve Dengeli Beslenme nedir?

Yeterli ve dengeli beslenme yaşamın devam ettirilebilmesi için gerekli enerjinin tüm besin grupları ile karşılanmasıdır. Yeterli dengeli beslenme ile sağlıklı beslenme için gerekli her besin grubundan yeterli oranda alınmış olur. Sadece belli besin grupları ile beslenip diğerleri ihmal edilirse dengesiz beslenme sorunu ile karşılaşırız.

Yetersiz beslenme sebebiyle oluşan beslenme bozukluğu vücudumuzun ve bağışıklık sisteminin giderek zayıflamasına neden olur. Doğal koşullarda yetişmiş meyve ve sebzelerle beslenenler vitamin ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Ancak üretimde kullanılan yöntemler sebebiyle gerekli vitamin ve mineralleri de almak artık eskisi kadar kolay değildir.

Modern yaşam tarzı ve üretim yöntemleri sebebiyle meydana gelen beslenme bozukluğu besin takviyesi kullanılarak önlenebilir. Doğal beslenme ürünleri kullanımı yeterli ve dengeli beslenme için size yardımcı olur.

Besin takviyeleri sağlıklı beslenme için oldukça faydalı olmakla beraber çok yönlü bir diyetle birlikte alındığında sağlığımız için maksimum verimi yaratır.

Amerikan Gıda ve İlaç Yönetimide gıda takviyesi ürünlerinin sağlıklı beslenme için yardımcı olduğunu belirtmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse gıda takviyesi ile yetersiz ve dengesiz beslenme ile meydana gelen eksiklikleri gidermek, hastalıkları önlemek, yaşam kalitesinin artırmak ve sağlıklı beslenme hedeflenir.

Gıda Takviyeleri Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gıda takviyesi kullanırken dikkat edilmesi gereken ilk şey kullandığınız ürünün içeriğinin gerçek ve standart oldugundan emin olmaktır.

Doğal ürünlere olan ilgi ve ihtiyaç arttıkça bu konuda üretim yapan üretici sayısı da hızla artmaktadır. Bitkisel ilaç üretimi serbest oldugundan yeterli özen gösterilmeden satışa çıkarılan ürünlerde içerik ve kalite açısından sorunlara rastlanmaktadır. Bazen ürünün içinde yer alması gereken aktif içerikler yetersiz çıkmakta, bazen ise etiket bilgisinden yer alan bitkiden tamamen farklı bitkiler çıkabilmektedir.

Yine yapılan bazı denetimlerde içinde sağlığa zararlı maddeler olan besin takviyelerine de rastlanmıştır. Öncelikle kullandıgınız ürünü çıkaran firma hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Yapılan bir araştırmada piyasa bulunan ürünlerin %90 dan fazlasının gerekli niteliklere sahip olmadıgı belirlenmiştir.

Bitkisel ilaç üretilirken bitkinin yetiştirilmesi aşamasından kullanıma hazır ürün haline gelme aşamasına kadar uyulması gerkeken kurallar vardır. Her bitkinin birçok çeşidi vardır ancak bunlar arasında şifalı niteliği hepsinin aynı degildir. Şifalı niteliği olan bitki türünün üründe yer almış olması gerekir. Yine bitkinin yetiştirilmesi ve toplanması aşamalarında gereken kurallara uyulmuş olması gereklidir.

Kısaca özetlemek gerekirse bitkisel ilaç üretimininde uyulması gereken kurallara özen göstererek üreten ve standardize edilmiş içeriği olan ciddi firmaların ürünlerini tercih etmelisiniz.

Firmanın gerekli belgelere sahip olup olmadıgına dikkat edin. Eczacılık GMP koşullarına uyan üreticileri tercih edin. Üretici tarafından sağlanacak olan bir Analiz Sertifikası (COA) isteyin. Bu belge, içindeki etken maddelerin kalitesi ve saflığı hakkında size doğru bilgiyi verecektir. Üretici sattığı besin takviyesi ilgili bu belgeyi veremiyorsa, başka bir markaya yönelin. Etiket bilgilerinin net olması gerekir. Ürünün yapay renklendirici, tatlandırıcı, şeker, glüten, nişasta ya da silikat gibi hiçbir katkı ve dolgu maddesi içermediğinden emin olun. Ayrıca üreticinin iletişim bilgilerinin etikette yer alıp almadıgını kontol edin.

Besin Takviyeleri Bilinçli Bir Şekilde Kullanılmalıdır.

Beslenme ürünleri kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Doğal ürünler in yan etkisi daha nadir görülür ama yine de bir ürün kullanırken bilinçli olmak gerekir.

Örneğin herhangi bir hastalıkla ilgili alınan ilaçlar varsa bu ilaçlarla etkileşim yapabilecek bitkisel ürünler aynı anda kullanılmamalıdır. Kan sulandırıcı sentetik ilaçlar alınırken yine kan sulandırıcı niteliğe sahip bitkisel ilaçlar kullanılmamalıdır. Örnegin anti depresan ilaçlar alırken aynı türde etkilere sahip bitkisel ilaçlar aynı anda alınmamamalıdır. Eğer kişi ameliyat olacaksa ameliyattan 2 hafta önce bitkisel ilaç alımı kesilmelidir. Çünkü bazı bitkisel ürünler kanın pıhtılaşmasını geciktirirler. Örneğin ginko biloba gibi.

Gıda takviyesi olarak kullanılan ürünler etkilerini sentetik ilaçlar gibi hemen göstermezler zamana yayılan düzenli bir kullanımla etkilerini ortaya koyarlar.

Besin takviyesi bilinçli şekilde kullanıldıgında sağlıklı beslenmeyi destekler, modern beslenme alışkanlıklarının neden oldugu eksiklikleri tamamlar, hastalıklara karşı önleyici etki oluşturur, yaşam kalitesini artırır.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.