wordpress counter

Adet Belirtileri Nedir?

Adet Görme Belirtileri. Adet Belirtileri ve Regl Nedir? Adet kanaması (menstruasyon) ‘nın en sıradan belirtisi, karın ağrısıdır. Bir çok vakada ağrı, karının alt, ya da arka bölgesinde görülür.

Adet gören kadınların yaklaşık olarak %70 ila %90 kadarında bir tür premenstruel sendrom olmaktadır. Ancak bu belirtilerin görülmesine rağmen bunların yalnızca % 2.5’lik bir bölümü gerçekten adet öncesi sendromudur.

PMS’nin sebebi tam olarak bilinmemektedir. PMS’nin belirtileri hormonlardaki dalgalanmalarla değiştiği için hormonlardaki dönemsel değişiklikler önemli bir etken olarak gözükmektedir.

Bazı belirtilerin vitamin ve mineral eksikliğiyle ilgili olduğu düşünülmektedir.

Sıvı toplanmasına yol açan fazla tuzlu yemek, ruh halinde sorunlara sebep olabilen alkol ve kafeinli içeceklerin adet öncesi sendromuna katkıda bulunduğu da belirtiliyor. Kafein ayrıca göğüslerin hassaslığını artırabilir.

Bazı araştırmalar sigara kullanımı ve kilo fazlalığının adet öncesi gerginlik riskini artırdığını göstermektedir. Sigara kullanan kadınlarda PMS belirtilerinin şiddetli olarak görülmesi sigara içmeyenlere göre 2 kat daha fazladır. Fazla kilolu kadınlarda PMS görülme riski diğerlerine göre 3 kat fazladır.

Kaltısal geçiş, endorfin, serotonin, GABA düzeyinde azalma, düşük progesteron, yüksek östrojen, yüksek prolaktin seviyelerinin de nedenler arasında olduğu belirtiliyor.

Adet Sancısı Neden Olur?

Adet sancısının ilk beş gün boyunca oluşmasının sebebi, rahmin, içeriğindekileri akıtabilmek için spazmlarla büzülmesidir. Sancı, doğum sancısından çok çok daha hafiftir. Aynı zamanda gerilip büzülmeler de sancıya sebebiyet verir. Buradaki kas büzülmeleri, prostaglandin denen kimyasal madde yüzündedir. Bu hormon, rahmin kaslarının bazen oksijensiz kalıncaya kadar uzun süre büzülmesine neden olabilir. Bu durum, menstrual krampların çıkış noktasıdır.

14 günden sonra, hormonal düzen değişerek, bir sonraki yumurta için kendini hazırlar. östrojen ve progesteron hormonlarının düzeyleri bir sonraki periyottan 4 gün önceye kadar yükselmeye devam eder ve sonra eğer döllenme yoksa, dışarı atılırlar. Bu ani değişiklik, kadında daha fazla rahatsızlık ve duygusal dengesizliğe neden olur. İnsanlar bu rahatsızlığı “aybaşı hali” diye tanımlarlar.

Ağrılı regl belirtileri 25 ila 35 yaş arası kadınlarda daha şiddetli görülmektedir. Ağrılı regl, ergenlikte başlar, belirtiler giderek fazlalaşır ve daha sonra  menopoza yaklaşıldıkça belirtilerde azalma olur.

Ağrılı adet görmede ağrı şiddetiyle ilgili birçok faktör vardır. Kişinin psikolojisi, beslenme tarzı, aşırı yorgunluk, aşırı stres gibi altta yatan öbür rahatsızlıklar da etkili olmaktadır.

Doğum yapan kadınlarda organik sebebi bulunmayan ağrıda azalma olur. Fakat altta yatan organik bir sebep mevcutsa tedavi edilmediği müddetçe ağrı geçmez.

Adet Belirtileri

Çok sayıda belirtinin PMS ile ilişkili olduğu belirtilmesine karşın en önemli 3 belirti şişkinlik-gerginlik, huzursuzluk ve mutsuzluktur. Ovulasyon döneminde, sırtta ve karında ağrı oluşur, hatta baş dönmesine bile rastlanır.

* Ruh halinde değişkenlik

* Sinirlilik, alınganlık, nedensiz öfke

* Yorgunluk

* Dikkat ve hafızada zayıflık

* Cinsel ilgide değişim

* Karında şişlik

* Kol ve bacaklarda şişkinlik

* Göğüslerde duyarlılık ve şişme

* Sıvı toplanması sebebiyle kilo artışı

* İştahta değişiklik, iştah artışı

* Baş ağrısı

* Karın ağrısı

* Eklem ya da adale ağrısı

* Mide bulantısı

* Uykusuzluk

* Ağrılı adet

* Ateş basması ve soğuk terleme


Yorumlar

 1. zeynep dedi ki:

  merhaba ben 12 yaşındayım biliyorum biraz küçüğüm ama :)) benim karnım çok ağrıyo bir anda sıcak basıyo ve iştahım çok açıldı çok çabuk acıkıyorum ve susuyorum daha adet olmadım sizce ne zamamn olurum??

 2. Derya dedi ki:

  bnde 12 yasındayım 1 haftadan beri karnım ağrıyo ve birde mide bulantısı çok fazla yemek yeme çok terliyorum geceleri uyuyamıyorum en az 1 30 da uyuya biliyorum sizce bn ne zmn olurum ?..

 3. nalan dedi ki:

  bn yaşındayım adet olmadım olursan kilo verirmiyim kilolarım gidermi

 4. melis dedi ki:

  bende 12 yaşınayım sürekli başım ağrıyo ateş basıyo bir anda da kilo aldım ve iştağım çok açıldım acaba ben ne zaman olurum ?

 5. fatma dedi ki:

  ben 15 yaşındayım hala adet olmadım adet olmazsam çocuğum olmaz mı?çok korkuyorummmmmmmmmmmmm:(

 6. açelya dedi ki:

  canlarım siz daha çok küçüksünüz. ama çok yakında olacaksınız merak etmeyin. ben 18 yaşındayım ve yaklaşık 13 yaşından beri adet oluyorum. kilodan bahsetmişsiniz; siz daha gelişme çağındasınız eğer kiloluysanız onları mutlaka atarsınız ilerde. sadece biraz sabır. ben o yaştayken 68 kiloydum şimdi ise 49 kiloyum. ayrıca 16- 17 yaşlarında bile olan var mutlaka olursunuz merak etmeyin ;;)

 7. serap dedi ki:

  karnım ağrıyor iştahım açılmış ve hemen susuyorum 11 yaşındayım

 8. selin dedi ki:

  ben 11 yaşındayım kasığım ağrıyor başım ağrıyor karnım şiş cabuk acıkıyorum adet ne zaman olurum

 9. selin dedi ki:

  BEN NE ZAMAN ADET OLURUM ŞİMDİ MİDEM DE BULANMAYA BAŞLADI

 10. serdem dedi ki:

  Ben Bu gün oldummmmmm 12 yaşındYAIMMMMMM

 11. sevda dedi ki:

  bence özelinizi buraya yazmamalısınız o size kalmalı

 12. DEFNE dedi ki:

  bn 12 yaşındayımdedikleri oluyo bitek ateşim yok ama ara sıra ellerim cok üşüyo sizçe bu nedemek

 13. selin dedi ki:

  ben hala olmadım amma ağaclarda nar acıyor ya ozaman bir dahaki sene olucakmışım bencede sevda çok doğru söylüyor bencee özelimizi buraya yazmamalıyız

 14. Nil Melis TURANLI dedi ki:

  Arkadaşlar ben 12 yaşındayım. Bu gün çamaşırımda kahverengimsi biraz genişçe bir leke gördüm. Bundan önce de seyaz akıntım vardı. Sizce bu adet midir?

 15. ceyda dedi ki:

  kasıklarım agrıyo ben ne zaman olurum

 16. ecesucuk dedi ki:

  Kızlar çok merak etmeyin berbat birşey ve hayyattan soğuyorsunuz resmen :(

 17. Ferda dedi ki:

  Arkadaşlar ben ecesucuk’un yorumuna katılmıyorum bu durum bizim elimizde değil her kadın bu olayı yaşıyor ve kimse bu durumdan dolayı hayattan soğumuyor.Şu duruma da açıklık getirmek istiyorum regl(adet)12-16 yaşları arasında gerçekleşir genelde fakat her insan farklıdır kimisi 11 yaşında regl oluyor.Ayrıca regl bir ‘hastalık ‘değildir arkadaşlar çoğu arkadaşım regl olduklarını belirtirken ‘hastayım’ kelimesini kullanıyorlar dediğim gibi bu bir hastalık değil…Umarım yardımcı olmuşumdur.

 18. selda dedi ki:

  arkadaşlar bnm cinsel bölgemden sümüksü birşey geliyor ndn acaba

 19. Su dedi ki:

  yardım edin lüütfen … 2 kere regl oldum 3. reglim hala olmadı ve bir kaç gün önce çok kötü bir ağrı yaşadım hala regl değilim sizce ne olacak …

 20. Anonim dedi ki:

  12 yaşındayım. Adet olmadım ama olan arkadaşlarım var. Göğüslerim büyüdü, kıllanmalarım başladı, kısacası sadece adet kaldı. Arkadaşlarımla konuştukça, adet olma isteğim artıyor. Son zamanlarda ( bir-iki gündür ) aşırı tatlı yiyorum ki ben tatlıdan nefret eden, ağzına sürmeyen biriydim. Sürekli bacaklarım titriyor, sinirleniyorum. Karnıma bir şeyler saplanıyormuş gibi oluyorum. Ama ne bir kan var, ne de başka bir şey. Sadece birkaç gündür, beyaz gibi bir sıvı var. Ne yapmalıyım?

 21. sümeye dedi ki:

  sümüksü ve beyaz sıvı vajinanızın ıslak kalması için salgılanan bir sıvıymış bendede var. o kötü kokulu ve yesil renkli olursa idrar yollarında enfeksiyon var demektir…

 22. sevil dedi ki:

  aşırı şekilde sıkıntı nefes darlığı oluyor bende sıkıntı basıyor nefes alamıyorum çok sinirli oluyorumm nefesim çıkmıyor erkek arkadaşımdan da uzaklaşıyorum

 23. Büşra dedi ki:

  bende de sümüksü gibi sıvı birşey geliyor afedersiniz ama insanın iç çamaşırına da bulaşıyo ama idrarımda koyu gelio ben enfeksiyon mu var yoksa hasta olmaya yaklaşmış mıyım anlamadım söyler misiniz.

 24. aleyna dedi ki:

  ben 12 yaşıma girdim hala adet olmadım sizce bende bi sorunmu var

 25. melisa dedi ki:

  adet belirtilerinde yazan her şey bende oluyor yoksa ben adet mi olacağım çok korkuyorum.

 26. tuana dedi ki:

  Aleyna’cım 14 yaşına gelince eğer meme gelişmesi,kıllanma vb. gibi gelişmelerin yoksa sende bir sorun vardır fakat henüz 12 yaşındasın o yüzden takma kafana :)
  ya benimde adet belirtilerim var tam şu sıralar göğüslerimde gelişme var arkadaşlar kıllanma da önceden başladı zaten ama korkmayın hatta sevinin çünkü genç kız olacaz hepimiz :)

 27. Dila dedi ki:

  bir şey merak ediyorum.geçenlerde bir haber okudum.13 yaşında bir kız hamile kalmış.sizce bu gerçekten olabilirmi kızlar

 28. ümmügülsüm dedi ki:

  ben 13 yaşındayım ve bu aralar karnım ağrıyor başım ağrıyor ateşten kavruluyorum sizce yaklaşmışmıyım?

 29. Yezdan dedi ki:

  sıvı sümüksü bir şey geliyo vajinamdan ve iç çamaşırıma bulaşmasından iğreniyorum. Bu sümüksü şey ne olabilir?

 30. beyza dedi ki:

  adet olma blirtilernde cinsel ilgide değişim diyor ya bu olumlu olark bi değişim demi :D

 31. özlem dedi ki:

  ben 12 yaşındayım ve bugün adet olmaya başladım

 32. ayşe dedi ki:

  ben ayşe 13 yaşındayım ve hala çocuk gibiyim ya ama bugün krnm çok ağrıdı galiba yaklaştıı :D

 33. asdasd dedi ki:

  13 yaşındayım adet olmadım ama beyaz bir akıntım vardı dün pembemsi bügün hafif kahverengi geldi yaklaşmımıdır lütfen acil cevap istiyorum

 34. sevil dedi ki:

  Arkadaşlar benim de vajinamdan sümüksü bi şey çıkıyo karnım ağrıyo,uyuyamıyorum ve sürekli ağlıyorum ama ben daha 10 yaşımdayım yaaa :( sizce olabilir miyim??

 35. sudee dedi ki:

  ya ben istemiyorum

 36. edim dedi ki:

  Kizlar bnm bunlarin hepsii vr sadece iki tanesi fazla degil acaba ne zaman adet olurum 13yasindayim

 37. ece dedi ki:

  ya benim de vajinamdan sümüksü bi şey çıkıyo. Çok iğreniyorum. Karın ağrım, baş ağrım, eklem ağrım ve göğüslerimde duyarlılık ve şişme var ama iştahım yok bugünlerde. Anlayamadım acaba yaklaşmış mı?

 38. bilinmeyen dedi ki:

  Arkadaşlar ben seda 12 yaşındayım . . Ve tuvalletteyken küçük kan lekeleri gördüm onlar kesin adet olduğumumu gösteriyor ütfen acil cevap verin . Eğer ben kesin adet olduysam peki NEDEN KARNIM AĞRIMIYOR . VE BACAK KOLLARIMDA Bİ ŞİŞLİK GÖRÜNMÜYOR. CEVAP VERİN Nolur.

 39. büşra dedi ki:

  Arkadaslar ben doktorum o gelen sumuksu yapi adet gormenizin yakin oldugunu gosteren bir sividir yumurtaniz yumurtlikta gelisiyor

 40. bilinmez dedi ki:

  Arkadaşlar sizin o beyaz,sümüksü dediğiniz sıvı ”akıntı” diye adlandırılıyor.Adet olmadan önce artıyor ve adet olmadan bir kaç gün önce kahverengi ya da pembe olarak gelmeye başlıyor.

 41. melisa dedi ki:

  arkadaşlar kollarım şişmiyor ama diğer her şey var adet olurken canınız yanıyormu ben çok korkuyorum lütfen cevap verin

  ve o sümüksü yapı iç çamaşırlarında da varsa bende oluyyooo

  10 yaşındayım

 42. anonim dedi ki:

  arkadaşlar bazı kişiler regl olurken hiçbi arı hissetmezler sadece biraz sırt ağrısı bu kişilerden biride bnm

 43. elif dedi ki:

  benim de bugün çok koyu kahverengi akıntı geldi arkasından da adet ama bende karın ağrısı ya da sancılanma olmuyor

 44. merve dedi ki:

  ben 12 yaşındayım.yukarıdaki belirtilerin hepsi var.ama adet olmadım sizce bende bi sorun mu var?

 45. adfghj dedi ki:

  ben olucam hepsi varrrrr çokk korkuyorummm

 46. anonim dedi ki:

  ya kankalar benim 10 gün sürdü bir defa anlamadım. bazen çok ağrılı bazen iyi oluyor. adetin ilk günü iyi oluyorum ama her geçen gün dahada kötü oluyorum yaaa :(((

 47. cayda dedi ki:

  ya ben de sarı leke gelyo napcam kötümüü

 48. Tuba Keleş dedi ki:

  Kizlar kormayin herkes abartir bende sizin yasnizdayken korkuyodum oldugumu bile anlamadim ilk gun agriya grlirsenizde agri olmamasi icin ayaginzi üşüymemniz gerekir siki giyinin kndnzi sicak tutun normal bisey gibi

 49. Tuba Keleş dedi ki:

  Sari ve beyaaz kotu degil yeşil kotu sanirim

 50. Güneş Demir dedi ki:

  Ya arkadaslar 11 yasindayim ve sarı-beyaz bir akıntım var. Çok şiddetli karnım ve başım ağrıyor hafif ateşim oluyor ara sıra. Karnımda şişme var ve inanılmaz yorgun oluyorum. Adet olmam çok yakın mıdır? (Umarım Değildir) Annemle daha akıntımı ve bu belirtileri paylasamadım cesaret edemiyorum. Adet olunca nasil paylasacagim :(((

 51. ftma dedi ki:

  Ya ben 4ay önce hasta oldum normalde 4gün sürüyordu bu ay 7gün sürdü neden acaba

 52. seda nur dedi ki:

  arkadaşlar bendede 3 gündür baş dönmesi karın ve bel ağrısı var sizce olucakmıyım

 53. Melisa dedi ki:

  Arkadaşlar ben anneme sordum. Hiç korkma olan bir şey dedi. Rahatladım. Çok mutluyum…..! Göğüslerim de büyümeye başladı. Artık genç kız oluyorum sanırım… Sizde annenize bilmiyorsunuz gibi yapın anneniz açıklıyor zaten….

 54. pelin dedi ki:

  Kizlar ya bende soyle bi sorun var , kendi kanimdan igreniyorum abartili bir sekilde hemde. Yuruyemiyorum allttan pede bastirarak tutarak yuruyorum tenime kan de gmesin diye ya elimde olan bisey degil psikolojikmen etkileniyorum resmen tek igrenen ben miyim boyle Ne yapmam lazim :((

 55. seda nur dedi ki:

  kızlar ben sedaaa dün oldum

 56. seda nur dedi ki:

  kaç yaşındasın melisa

 57. seda nur dedi ki:

  bugün 7 gün oldu ve hala geliyo

 58. sevgi dedi ki:

  arkadaşlar bende adet olmaya yakın 1 hafta once gogus şişmesi karın şişmesi başlıyor sinirleniyorum , yorgunlukta var üstümde sizde de oluyor mu böle ya

 59. buse dedi ki:

  arkadaşlar arkadaşım bana masaj aleti kullan hemen adet olursun dedi bende kullanıyorum fakat adet olmadım sürekli akıntı geliyor napmalıyım bi yardim eder misiniz ??

 60. seda nur dedi ki:

  saçmalıyosun çok saçma bişey bence

 61. seda nur dedi ki:

  merak etme anonimmm

 62. Tuğba dedi ki:

  Arkadaslar ben Tuğba 11 yaşındayım bu belirtilerin tümü var ama adet olmAdım :/ neden acaba? Bi cevap verin lütfenn

 63. ceren yeditepe dedi ki:

  alt kısımdan beyaz jel akıntım var ama daha adet olmadım (hiç) 13 yaşındayım

 64. buse dedi ki:

  arkadaşlar benim 2 . olusum ama bana göre böyle dışkımı atarken küçük böbrek parçası gibi bişi gledi ve çok kanadı dış çaması-rıma da geçmiş hemen banyo yaprtm sızce adet mi oluyorum

 65. Tuğba dedi ki:

  Ceren yakinda olucaksin.. Akintinin gelmesinden 1-2 yil sonra )) bende 1 defa kan geldi.. Kan gelmesinden 2 hafta once de kahveremgi akinti.. Adet mi bu acaba?

 66. beyzanur dedi ki:

  arkadaşlar bende yorgunluk ateş basması birazda sinirlilik oluyor şu an kuran kursuna gidiyorum orda felan olursam diye çok korkuyorum 12 yaşındayım… :(

 67. ela dedi ki:

  benimidrarım leke yapıyor acba neden?

 68. buse dedi ki:

  benimde beyaz leke geliyor acaba olucakmıyım?

 69. ecegül dedi ki:

  beyzanur menapoza giriyorsun…..

 70. sibel dedi ki:

  13 yaşındym ama daha adet olmadım byaz akıntlr var adet olmam tüm belirtileri gösteriyorum CVP BKLYOM KISA ZMANDA arkadaşlar…….

 71. misafir dedi ki:

  arkadaşlar ben hiç olmadım 11 yaşındayım annem bana daha hiçbir şey anlatmadı eğer olursam anneme ne diyecem acil cevap

 72. efsa dedi ki:

  kizlar hepinizde en gec ondort yasinda hasta olursunuz merak etmeyin cicisler

 73. arkadas dedi ki:

  tuba daha cok kucuksun adet olman icin 1 yil falan gerwk ben 14 yasindayim daha gecen ay adet oldum ilk defa sende olursun 1 2 yila

 74. selen dedi ki:

  arkadaşlar kilotuumda sarı lekeler var adet olurmuyum çoh korkuyorum 13 yaşındayım

 75. Melisa dedi ki:

  sedanur yasımı sormustun 11. ama bu konunun annemın kaç yasında adet olduğuyla ılgısı varsa ondan korkuyorum. ama annemle ılgısı yoksa cok ıyı.

 76. ece dedi ki:

  ya ben adet oldm ama anneme söliyemiyom nap*mam gerek

 77. anonim dedi ki:

  bende 12 yaşında beyaz akıntı geliyor okulda adet olursam diye korkuyorum eğer okulda olursam ne yapmalıyım hemen CVP bekliyorum

 78. esra dedi ki:

  mrb arkadaşlar bende ilk adetimi cok sancılı şekilde oldum anneme söyleyememiştim biraz korkmuştum ama genç kızlıga adım atmıştım sonrasında bir büyüdümki sormayın cok güzel bi genc kız olacaksınız hiç korkmayın sakın.

 79. violetta dedi ki:

  ece bence annene sylmlsn emnm sna yrdmc olcktr ]

 80. Tuğçe dedi ki:

  yaa :D bn adet olmadımdaa beyaz akıntılar geliyo 3 Aydır napmam lazım :( korkuyorumm

 81. Yağmur kulaç dedi ki:

  Ya arkadaşlar ben 11 yaşındayım 12 yaşında adet olucam kesin akıntılarım var bugün bi aktı adet oldum sandım

 82. sude dedi ki:

  Ben 12 yasindayim yakinda 13e giricem 7. siniftayim arkadaslarimin cogu oldu ancak ben hala regl olmadim.Erken olmayi tabi ki kimse istemez ancak ben onlarin yaninda arada sirada korkuyorum insallah kotu birsey olmaz.Bu belirtilerin %80i bende aylardir var ancak hicbir sey olmadi.Bunun iyi ve ya bir kotu anlami var midir? Cevaplarsaniz sevinirim..

 83. sude dedi ki:

  Tugbacim korkma benimde 11 yasindan beri anlattiklarin yasanmisliklarim vardi yakinda 13 yasima girecegim hala birsey olmadi. Ve maalesef bunu bilin ki annenizle ve ablanizla vs. cok ilgisi var. Benim 2 ablamda 7.sinifin 2. Doneminde olmus bu gidisle bende oyle olacagim. Ancak sivilceleriniz sistiyse ve aciyorsa buda bir belirti. Reglyi ertelemenin bir yolu da fast food tuketmeyin. Benim 1 yil sivilceden alnim gozukmuyordu ama suan hicbiri yok nasik olduysa sivilceden cok korkmayin o kadar da ilgisi yok canlar..

 84. melek dedi ki:

  selam arkadaslar. ya ben 1998 doğumluyum 16 yasımın içindeim yasımı doldurmadım daha. ancak adet görmedim henüz. bu bende sıkıntı yapıyor. ağrılarım var özellikle bel ve sırt bölgemde. acaba adet mi olacağım_??

 85. sena dedi ki:

  bu belirtilerin hepsi var ama adet yok…

 86. Merve dedi ki:

  Arkadaslar 13 yasındayım 7 ye gıdıyorum bazen ustte yazılanlar oluyo sarı-beyaz akıntı gelıyor hep yanı sureklı degıl ama gelıyor yapış yapış sizce ne zaman olurum ?

 87. betülll dedi ki:

  kızlar ben 12 yaşındayım belirtileri ilk önce koltuk altı gibi yerlerde tüyler çıkar sivilce çıkar beyaz akıntı başlar bu akıntıdan yaklaşık 9 ay sonra kahverengi ve pembe oluyor bu aşamadan sonra ise adet (regl) olunuyor bu kou hakkında en iyi çözüm annenizden yardım almanızdır :) :) :) hala olmadıysaanız sakınn korkmayın yaş aralığı türklerde 9-15 tir

 88. duygu dedi ki:

  ben 14 yaşındayım hala olmadım arkadaşlar 11 yaşındaysan hiç korkmana gerek yok 15 yaşına kadar süren var ;) bu belirtilerin hepsi bende var hemde .

 89. MERVE dedi ki:

  arkadaşlar ben 7. sınıf öğrencisiyim 1 seneden beri akıntım geliyor ama olmadım 3 günden berde karnıma krap geliyor birde miğdem bulanıyo acama adetim yaklaştımı kızlar

 90. iamimi vermek istemiyorum dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar bn 13 yasindayim ancak âdet olmadim bu cok kiskandirici bi durum yaklaşık bir bucuk yildir gögülerim cikiyor kasik tuylenmeside var beyaz akinti bi yildir var ne yapmalaiyim olmak icinn!

 91. melekk dedi ki:

  Ya arkadaslar 22 yasindayim ailede tum kuzenlerim adet oldu bi ben olmadim erken olmam icin ne yapmam lazim ??

 92. melekk dedi ki:

  Pardon 11 yasindayim ben daha adt olmadim erken olmam icin ne yapmaliyim ???

 93. ceren dedi ki:

  kizlar merak etmeyin eğer akıntınız varsa hatırlayın ne zaman başladı .sonra eğer bir seneyi geçtiyse ve dudaklarınızın kenarında hiç olmadığı kadar sivilce varsa 1-2 aya olursunuz .yanlız dediklerim varsa yanınızda ped taşıyın heran olabilirsiniz .mervecim 1aya kalmaz olursun hazırlıklı ol…

 94. ceren dedi ki:

  kızlar bu arada ben daha yeni oldum ordan biliyorum 8.sınıfa gidiyorum

 95. asdfghjk dedi ki:

  Ya arkadaşlar 11 yaşındayım benim 1yıldan beri sarı ve beyaz akıntı geliyr acaba adet mi olucam ? Bunu anneme soliyince annem normal bişey olduğunu ve ‘goz yaşı nasıl gözden gelen bir salgıdır o da ole doğal bır sey’ dedi.Noluyo yaa :( Açıkcası korkym biri açıklasınn hemeeen

 96. Anonim E dedi ki:

  Arkaddaşlar ben 11 yasındayım. 12 ye girmeme az kaldı. Sürekli renksiz ve beyaz bi akıntı geliyor. Koltuk altlarım ve özel bölgemde tüy çıkmaya başladı. Herkeze nedensiz öfkelniyorum. Sürekli nedensiz krizlere girip ağlıyorum. Küçük şeylere ağlıyorum. Göğüslerim bayağı büyüdü. arkadaşlarım çok belli oluyor falan diyor. Su aralar çok yorgunum. tekvandoya gidiyorum. ama artık gitmek istemiyorum. kendimi halsiz hissediyorum. Çok iştahım açıldı ve kilo artışı oldu. Çok korkuyoruum adet mi oluccam cevap verin. Okulda olursam ne yapacağımı bilmiyorum

 97. kumru dedi ki:

  kızlar ben 12. yaşıma 25.9.2013 te girdim ne beyaz ne de kahverengi akıntım var benim arkadaşlarım arasın da 5. sınıftan bile girenler oldu . napçam

 98. kumru dedi ki:

  yorumlarınızı bekliyorum ark lar arasında napçam bilmiyorum yardım ve biran önce olmak istiyorum

 99. ilayda zaa asdf dedi ki:

  Yaa ben çok korkuyom genital bölge ve koltuk altInda tüyler var ama bi belirtim yok çok korkuyom

 100. mısra dedi ki:

  13 yaşındayım ve bn daha adet olmadım ara sıra ağrılarım tutyor acaba yaklaştımı adetim

 101. Melisa dedi ki:

  Arkadaşlar 11 yaşındayım. 12 yaşında olurmuyum. Korkuyorum. Lütfen cevap verin

 102. seda dedi ki:

  kızlar ben adete girdim ama mutsuzum

 103. ayse dedi ki:

  Arkadaslar bn 13yasindayim kilotumda yapisr yapis bisey var genlde aglayip sinirleniyorum unutkanligim oluyo yorgun oluyom ACABA OLCAKMİİİİ

 104. şaşkın dedi ki:

  arkadaşlar ben 2 gün önce oldum.ilk başta beyaz akıntı geldi ondan sonra kahverengi ve sonuç regl.
  çok utanıyorum sınıfta ilk olan kız benim galiba annemede söyliyemedim offff ne yapıcam

 105. şaşkın dedi ki:

  bide yaşım erken 10

 106. off dedi ki:

  Ya once beyaz bise geldi sonra hatta simdi kanio bu sabah fark ettim
  Cok korkuhorum adet olmak istemiorum beyaz akinti bi kac hafta oncede vardi…

 107. melisa dedi ki:

  Arkadaslar ben yedi gun sonra on bir yasina girecegim. Su an gogus uclarikin rengi biraz da olsa belli olmaya on uyasinda basladi. Sacim acik renk oldugu icin genital bolgemde killar belli olmuyor. Cildim kuru oldugu icin sivilcede cikmiyor. Gogus uclarim bepirginlesti. Ama zayif oldugum icin goguslerim belli olmuyor. Ben biraz da olsa adet olmaktan korkuyorum. Ama annem daha kucuksun olmazsin diyo. Ben sitelerden edindigim bilgilere gore on bir yirmi bir yas araliginde olyormussun. Ben olurmuyum. Acil cevap…

 108. ayşenur dedi ki:

  bende ilik önce peyaz geldi 1 kac haftadan sonra kahferengi geldi şuan kahferengi geliyo daha bugün başladı kahferengi gelmeye utanıyorum bide kimseye söyliyemiyorum napıcam bilmiyorum bide 13 yaşımdayım ama korkuyorum

 109. ayşenur dedi ki:

  ilk önce beyaz geldi sonra kahferengi zaten daha bugün gekdi kahferengi napıcam bilmiyorum

 110. ayşegül dedi ki:

  bn 11 yaşındayım ama akıntım yok ama sinirlilik karın ağrısı baş ağrm var arkadaşlarımın yarısı adet görüyo bnimki normalmi

 111. pelin dedi ki:

  Beyaz akintim geliyo 12 yasindayim acaba olur muyum acil cevap

 112. elif dedi ki:

  ben bugün oldum ilk önce ağladım 12 yaşındayım ama bu herkezde olucak şaşkın bnce annene söyle

 113. Esra dedi ki:

  Ya arkadaşlar hiç acele etmeyin birazcık geç olmak iyidir daha fazla boyunuz uzar.Bu arada 11 yaşında olanlar acele etmesin daha 1-2 seneleri vardır.

 114. Gamze Yorulmaz dedi ki:

  Ben adet oldum 13 yaşondayım ama daha ilk geldi bir hafta sürdü sonra gelmedi ne yapacağıö

 115. Aslı dedi ki:

  Meraba arkadaşlar.Ben 12 yaşıma girdim.Benim 1-2 yıldır sarı ve beyaz akıntılarım geliyor.Biraz yapışkan oluyor.Lütfen bana yardımcı olur musunuz.Ve son yıllarda acayip derecede çikolata tüketiyorum.

 116. Aslı dedi ki:

  Meraba arkadaşlar.Ben 12 yaşıma girdim.Ve 1-2 seneden beri beyaz sarı akıntılarım geliyor.Şu son yıllarda acayip derecede çikolata tüketiyorum.Yardımcı olabilir misiniz ?

 117. feyza dedi ki:

  bence hiç korkma melisa cım bu hastalığı olmaz sak daha kötü olur ben 12 yaşındayım ve hala olmadım ama yazın olabilirim akıntılarım geliyor bu hastalık içimizdeki kirli kanı dışarı atar hiç korkma

 118. feyza dedi ki:

  bu normal bir şey gamze olur öyle

 119. feyza dedi ki:

  birde bu belirti var ayşe bendede oluyor

 120. Deniz dedi ki:

  Arkadaşlar ben 14 yaşındayım ve hala olmadımbu neden olabilir?

 121. endişeli dedi ki:

  Benim akıntım var kıllanmada var göğüslerim büyümeye başladı her belirti bar ama daha adet olmadım yaşım 12 7. Sınıfa gidiyorum sınıfta neredeyse herkes oldu ben ve birkaç kişi hariç ve ayşenur bence annene söylemelisin o da senin gibi gençliğini yaşadı o da adet oldu bu yolda en büyük yardımcı annen olucaktır 9-10-11 yaşındakiler adet olmadım diye kendinizi yerden yere vurmayın çünkü sizden büyüklerde adet olmamış olabiliyor

 122. endişeli dedi ki:

  Bide 3 gündür ağrılarım var hatta dün okula gidemedin sizce adet mi olacağım annem heveslenme diyo ama ben olmak istiyorummmm

 123. kübra dedi ki:

  adet oldum hatta beşinciyi olmam geekiyo düzenli oluyorum ama 5. yi olmadım

 124. adsız dedi ki:

  arkadaşlar ben 13, yasıma girdim ama hala adet olamadım arkadsım oldu benden 1 yıldan beri sarı ve beyaz bir akıntı geliyor karnım çok ağrıyo hergun halsız düşüyorum herseye kuçuk seylere hemn ağlıyorum herşeye çok sinirlenniyorum kasıklarımda ağrıyo acaba adetmı olacam cewap verrirmisiniz ??

 125. irem dedi ki:

  11 yaşındayım vebende belirtilerin hepsi var ama olamıyorum

 126. seda23 dedi ki:

  Hepinize guluyorum kizlar daha cok kucuksunuz biz szin yasinizda boyle seylerii konusmsya utanirdik siz baya rahatsiniz korkmayin en sonu olucak her ay sanci cekmeye mi heveslisiniz :)

 127. yeliz dedi ki:

  14 yaşındayım ama hala adet olmadım karnım ağrıodu 2 gün kan geldi ondn sonra gelmedi

 128. yardıım dedi ki:

  yaa 12 yaşındayım bende beyaz bir sıvı akıyor bu ne anlama gelmektedir yardım edin lütfeen

 129. yardıım dedi ki:

  bu arada seda sen bu konuda konuşmaya utanıyorsan bu sitede ne arıyorsunki

 130. korkulu dedi ki:

  arkadaşlar benden 1 hafta önce sadece 1 damla kan geldi ve taa 1 hafta sonra tekrar 1 damla geldı bu ne demek anlamadm lutfen yardım edermısınız ? lutfen ve ben daha önce hayatımda hiç adet olmadm

 131. zeren dedi ki:

  Arkadaslar ben 10 yasindayim ama adet gormek istiyorum sizce neden

 132. nalan dedi ki:

  arkadaslar ben 14 yasimdayim uzun zamandir beyaz akintim var 2 gun once kahverengi akinti geldi ama bugn gelmiyo akinti filan yarim saattir de kasilmalar oluyo karnimda yardimci olabilecek varmi

 133. miray dedi ki:

  Arkadaşlar okuduysanız yardımcı olun, ben 12,5 yaşındayım göğüslerim buyuyor kıllanma oldu sarımsı akıntı geliyor bazen bileklerim ağrıyor midem bulanıyor gereksiz yere sinirli oluyorum annem de benim yaşımın civarlarında olmuş ben ne zaman olabilirim ya da bu gecikme midir???

 134. miray dedi ki:

  Arkadaşlar nolur ama nolur yardım edin! Ben 12,5 yaşındayım göğüslerim buyuyor, kıllanmalar oluyor, bazen midem bulanıyor ve eklemlerim acıyor, gereksiz yere sininli olabiliyorum akıntım sarımsı olarak geliyor annem de 13 yaşlarında olmuş ben ne zaman olurum, benimki gecikmemidir? Nolur yardım edin çeraklanıyorum

 135. miray dedi ki:

  Zeren çünkü merak ediyosun

 136. Noname dedi ki:

  Arkadaşlar benim adet düzenimde bir soruny yok ama adetim yaklaştıkça aşırı derecdde bi ateş basması oluyo gün içinde düzensiz bi şekilde olur olmadık zamanlarda oluyo bunu nasıl engelleyebilirim adetim asla agrılı olmaz ama bu ateş beni bitiriyor yada adetle alakadar olmayıp farklı bi hastalık olabilir mi yaşım 14

 137. seda dedi ki:

  arkadaşlarr sakin olunn ben 1 sene önce oldumm hiçç korkulcakk bişeyy yokk evet sancınız olucak ama çok normall buu ve sizzz 9-10-11 yaşındakilerr bu kadar acelecii olamayın ben 12 yaşımdaa oldumm yani bunda korkulcak bişey yokk emin olabilirsinizzz :) kafayada bu kadar takmayın :)

 138. acaba ne dedi ki:

  Ben 8.sinifa geciyorum ve daha adet olmadim sizce bu normal mi ? Lütfen cevap yazin.

 139. Aslı dedi ki:

  arkadaşlar ben 11 yaşındayım 12 yaşıma girmeme de az kaldı 2 aydan fazla benim midem ve kasıklarım ağrıyor iştahım artmaya başladı normalde 1 tabak yemek yerken artık 2 3 tabak yiyorum bazen beyaz bir sıvı geliyor bu adet olacağım anlamına mı gelir?

 140. bakiniz dedi ki:

  Merhaba arkadaslar ben 13 yasindayim 8e gectim goguslerim buyudu akinti ve killanmada var fakat adetim olmadi sizce olacakmi bilmiyorum bunun icin endiseliyim arkadaslsrim oldu b olmadim bana yardim edermiisniz nolur

 141. lorın. dedi ki:

  Benim göğüslerimde büyüme var ve kıllanmam gecen sene basladı 3 aydır da vajinal beyaz akıntım var ve sol yumurtalıgımda agrım var belime vuruyor 13 yasımdayım.ama endıseenmeyın eger 16 yasına kadar olmazsanız adet gorememe hastalıgı sayılıyor.

 142. gizem dedi ki:

  ben 10 yaşındayım fakat çoğu sayfada yaşının normal olduğu yazıyor.son bir haftadır ara sıra baş ağrısı ve yine arasıra midem bulanıyor.ayrıca son günlerde normalden fazla yemek yiyorum. Bu günde sadece bir göğsümde bir ağrı ve uyuşma oldu bir internet sayfasında genelde benim yaşımda bu belirtiler ergenlik belirtisi olduğu yazıyor. Yaşımda normalmiş 6 ay sonra 11 ime gireceğim 5 e geçtim sizce olurmuyum olmak istemiyorum

 143. ayşe dedi ki:

  ben 13 yaşındayım hala adet olmadım acaba niye

 144. Ronya dedi ki:

  Ben dün oldum.Pedimde kahverengi lekeler var normal mi?

 145. anonim dedi ki:

  13 yaşındayım hala regl olmadım belirtilerin çoğu yok bende sorun mu var çoğu arkadaşımın regli geldi benim ki yokkkkkkk yardım edin aciillll anneme birşey anlatamıyorum açıkcası ççok korkuyorum yakında 14 düme gircem acil cevap

 146. Lala dedi ki:

  Ronyaya katılıyorum bende dün oldum pedimde benimde lekeler var

 147. nurgül dedi ki:

  arkadaşlar benim göğüslerim gelişti akıntım oluyor sivilcelerim çıktı mide karın baş ağrısı hepsi var ama daha olmadı sizce olurmu ceyap yazın

 148. melike dedi ki:

  ben 13 yaşındayım kanama geldi az ama pek oldummu bilmiyorum vede midem bulanıyo karnım ağarıyor çok hizlı yoruluyorum =(

 149. Irem dedi ki:

  Bn 12yaşındayıö adet oldum adet belirtilerinde baş dönmesi ama böyle etraf dönmüyor dönürmüş gibi bi şe var Buda belirtilerindenmidir acaba

 150. Aylin dedi ki:

  YA BENİM İKİ GÜNDEN BERİ KARNIM ŞİŞİK VE RAHİM BÖLGEMDE ÇK AĞRIM VAR KRAMP GİBİ EĞİLİP KALKAMIYORUM Bİ DE UYUYAMIYORUM VE DE KABIZIM GALİBA ZAMANI GELDİ AMA NE ZAMAN OLURUM BİLGİ VERİN LÜTFEN. 13 YAŞINDAYIM BU ARADA.

 151. seyda dedi ki:

  Arkadaşlar bende hepsi oluyo beyaz akintida geliyo adet ne zaman olurum olur söyleyin acil lütfen

 152. seyda dedi ki:

  Olur bişey yazının

 153. Esmanur dedi ki:

  slm arkadaşlar bnde 12 yaşımı bitiricem az kaldı bnde ihtaşlık var afedersiniz kilodumda sümüksü yapı var kiloduma kan bulaşıyo ne zaman olurum :) dediklerim için üzgünüm ama merak ediyorum nedensiz sinirliğimde var bazen de beyaz akıntı oluyor

 154. Feride dedi ki:

  Meraba ben bu sene 7. Sınıfa başladım aniden sinirleniyorum karnım ağrıyo ama karın aşağıdından değil bide kabızım buda bi belirti mi aynı zamanda su gibi bi şeylerin aktığını hissediyorum be zaman adet olurum bunlar be demek kütfen cevaplayın

Paylaş

*

css.php