wordpress counter

Adet Belirtileri Nedir?

Adet Görme Belirtileri. Adet Belirtileri ve Regl Nedir? Adet kanaması (menstruasyon) ‘nın en sıradan belirtisi, karın ağrısıdır. Bir çok vakada ağrı, karının alt, ya da arka bölgesinde görülür.

Adet gören kadınların yaklaşık olarak %70 ila %90 kadarında bir tür premenstruel sendrom olmaktadır. Ancak bu belirtilerin görülmesine rağmen bunların yalnızca % 2.5’lik bir bölümü gerçekten adet öncesi sendromudur.

PMS’nin sebebi tam olarak bilinmemektedir. PMS’nin belirtileri hormonlardaki dalgalanmalarla değiştiği için hormonlardaki dönemsel değişiklikler önemli bir etken olarak gözükmektedir.

Bazı belirtilerin vitamin ve mineral eksikliğiyle ilgili olduğu düşünülmektedir.

Sıvı toplanmasına yol açan fazla tuzlu yemek, ruh halinde sorunlara sebep olabilen alkol ve kafeinli içeceklerin adet öncesi sendromuna katkıda bulunduğu da belirtiliyor. Kafein ayrıca göğüslerin hassaslığını artırabilir.

Bazı araştırmalar sigara kullanımı ve kilo fazlalığının adet öncesi gerginlik riskini artırdığını göstermektedir. Sigara kullanan kadınlarda PMS belirtilerinin şiddetli olarak görülmesi sigara içmeyenlere göre 2 kat daha fazladır. Fazla kilolu kadınlarda PMS görülme riski diğerlerine göre 3 kat fazladır.

Kaltısal geçiş, endorfin, serotonin, GABA düzeyinde azalma, düşük progesteron, yüksek östrojen, yüksek prolaktin seviyelerinin de nedenler arasında olduğu belirtiliyor.

Adet Sancısı Neden Olur?

Adet sancısının ilk beş gün boyunca oluşmasının sebebi, rahmin, içeriğindekileri akıtabilmek için spazmlarla büzülmesidir. Sancı, doğum sancısından çok çok daha hafiftir. Aynı zamanda gerilip büzülmeler de sancıya sebebiyet verir. Buradaki kas büzülmeleri, prostaglandin denen kimyasal madde yüzündedir. Bu hormon, rahmin kaslarının bazen oksijensiz kalıncaya kadar uzun süre büzülmesine neden olabilir. Bu durum, menstrual krampların çıkış noktasıdır.

14 günden sonra, hormonal düzen değişerek, bir sonraki yumurta için kendini hazırlar. östrojen ve progesteron hormonlarının düzeyleri bir sonraki periyottan 4 gün önceye kadar yükselmeye devam eder ve sonra eğer döllenme yoksa, dışarı atılırlar. Bu ani değişiklik, kadında daha fazla rahatsızlık ve duygusal dengesizliğe neden olur. İnsanlar bu rahatsızlığı “aybaşı hali” diye tanımlarlar.

Ağrılı regl belirtileri 25 ila 35 yaş arası kadınlarda daha şiddetli görülmektedir. Ağrılı regl, ergenlikte başlar, belirtiler giderek fazlalaşır ve daha sonra  menopoza yaklaşıldıkça belirtilerde azalma olur.

Ağrılı adet görmede ağrı şiddetiyle ilgili birçok faktör vardır. Kişinin psikolojisi, beslenme tarzı, aşırı yorgunluk, aşırı stres gibi altta yatan öbür rahatsızlıklar da etkili olmaktadır.

Doğum yapan kadınlarda organik sebebi bulunmayan ağrıda azalma olur. Fakat altta yatan organik bir sebep mevcutsa tedavi edilmediği müddetçe ağrı geçmez.

Adet Belirtileri

Çok sayıda belirtinin PMS ile ilişkili olduğu belirtilmesine karşın en önemli 3 belirti şişkinlik-gerginlik, huzursuzluk ve mutsuzluktur. Ovulasyon döneminde, sırtta ve karında ağrı oluşur, hatta baş dönmesine bile rastlanır.

* Ruh halinde değişkenlik

* Sinirlilik, alınganlık, nedensiz öfke

* Yorgunluk

* Dikkat ve hafızada zayıflık

* Cinsel ilgide değişim

* Karında şişlik

* Kol ve bacaklarda şişkinlik

* Göğüslerde duyarlılık ve şişme

* Sıvı toplanması sebebiyle kilo artışı

* İştahta değişiklik, iştah artışı

* Baş ağrısı

* Karın ağrısı

* Eklem ya da adale ağrısı

* Mide bulantısı

* Uykusuzluk

* Ağrılı adet

* Ateş basması ve soğuk terleme

"Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır."
copyright www.beslenmedestegi.comYorumlar

 1. Melisa dedi ki:

  Arkadaşlar 11 yaşındayım. 12 yaşında olurmuyum. Korkuyorum. Lütfen cevap verin

 2. seda dedi ki:

  kızlar ben adete girdim ama mutsuzum

 3. ayse dedi ki:

  Arkadaslar bn 13yasindayim kilotumda yapisr yapis bisey var genlde aglayip sinirleniyorum unutkanligim oluyo yorgun oluyom ACABA OLCAKMİİİİ

 4. şaşkın dedi ki:

  arkadaşlar ben 2 gün önce oldum.ilk başta beyaz akıntı geldi ondan sonra kahverengi ve sonuç regl.
  çok utanıyorum sınıfta ilk olan kız benim galiba annemede söyliyemedim offff ne yapıcam

 5. şaşkın dedi ki:

  bide yaşım erken 10

 6. off dedi ki:

  Ya once beyaz bise geldi sonra hatta simdi kanio bu sabah fark ettim
  Cok korkuhorum adet olmak istemiorum beyaz akinti bi kac hafta oncede vardi…

 7. melisa dedi ki:

  Arkadaslar ben yedi gun sonra on bir yasina girecegim. Su an gogus uclarikin rengi biraz da olsa belli olmaya on uyasinda basladi. Sacim acik renk oldugu icin genital bolgemde killar belli olmuyor. Cildim kuru oldugu icin sivilcede cikmiyor. Gogus uclarim bepirginlesti. Ama zayif oldugum icin goguslerim belli olmuyor. Ben biraz da olsa adet olmaktan korkuyorum. Ama annem daha kucuksun olmazsin diyo. Ben sitelerden edindigim bilgilere gore on bir yirmi bir yas araliginde olyormussun. Ben olurmuyum. Acil cevap…

 8. ayşenur dedi ki:

  bende ilik önce peyaz geldi 1 kac haftadan sonra kahferengi geldi şuan kahferengi geliyo daha bugün başladı kahferengi gelmeye utanıyorum bide kimseye söyliyemiyorum napıcam bilmiyorum bide 13 yaşımdayım ama korkuyorum

 9. ayşenur dedi ki:

  ilk önce beyaz geldi sonra kahferengi zaten daha bugün gekdi kahferengi napıcam bilmiyorum

 10. ayşegül dedi ki:

  bn 11 yaşındayım ama akıntım yok ama sinirlilik karın ağrısı baş ağrm var arkadaşlarımın yarısı adet görüyo bnimki normalmi

 11. pelin dedi ki:

  Beyaz akintim geliyo 12 yasindayim acaba olur muyum acil cevap

 12. elif dedi ki:

  ben bugün oldum ilk önce ağladım 12 yaşındayım ama bu herkezde olucak şaşkın bnce annene söyle

 13. Esra dedi ki:

  Ya arkadaşlar hiç acele etmeyin birazcık geç olmak iyidir daha fazla boyunuz uzar.Bu arada 11 yaşında olanlar acele etmesin daha 1-2 seneleri vardır.

 14. Gamze Yorulmaz dedi ki:

  Ben adet oldum 13 yaşondayım ama daha ilk geldi bir hafta sürdü sonra gelmedi ne yapacağıö

 15. Aslı dedi ki:

  Meraba arkadaşlar.Ben 12 yaşıma girdim.Benim 1-2 yıldır sarı ve beyaz akıntılarım geliyor.Biraz yapışkan oluyor.Lütfen bana yardımcı olur musunuz.Ve son yıllarda acayip derecede çikolata tüketiyorum.

 16. Aslı dedi ki:

  Meraba arkadaşlar.Ben 12 yaşıma girdim.Ve 1-2 seneden beri beyaz sarı akıntılarım geliyor.Şu son yıllarda acayip derecede çikolata tüketiyorum.Yardımcı olabilir misiniz ?

 17. feyza dedi ki:

  bence hiç korkma melisa cım bu hastalığı olmaz sak daha kötü olur ben 12 yaşındayım ve hala olmadım ama yazın olabilirim akıntılarım geliyor bu hastalık içimizdeki kirli kanı dışarı atar hiç korkma

 18. feyza dedi ki:

  bu normal bir şey gamze olur öyle

 19. feyza dedi ki:

  birde bu belirti var ayşe bendede oluyor

 20. Deniz dedi ki:

  Arkadaşlar ben 14 yaşındayım ve hala olmadımbu neden olabilir?

Paylaş

*

css.php