Apandist Belirtileri Nedir ve Apandisit Nerede Bulunur?

Apandist Nerde Bulunur? Apandist Belirtileri Nelerdir? Apendiks, karın boşluğunun sağ alt bölgesinde kalın barsağın başlangıç bölümünde yeralan solucan şeklinde bir barsak uzantısıdır. Apendiksin iltihabı ve enfeksiyonu ise apandisit olarak adlandırılır.

Apandisit Neden Olur?

Akut Apandisit, apandis denilen organın ani iltihaplanması nedeniyle oluşur. Apendiksin içinin tıkanmasıyla apendiks lümeninde sıvı birikir, mikroplar çoğalmaya başlar ve iç basınç artar. Appendiks’in infekte olmuş salgılarla şişmesi sebebiyle duvar beslenmesi bozulmaya başlar ve infeksiyon tüm duvar katlarına yayılır. Karnın sağ alt bölümünde ağrı hissedilir. Ağrıya ateş, mide bulantısı ve kusma eklenir. Appendiks duvarının tamamının hasar görmesiyle duvar delinir ve enfeksiyonlu bağırsak salgıları karın içerisine dökülür. Apandisit patlaması denilen bu dönemde, şiddetli ağrı, ateş ve kusma görülür, müdahelede geç kalınmışsa enfeksiyonun kana karışması anlamına gelen sepsis oluşur.

Apandisit Nerede Bulunur?

Apandis, karın sağ alt bölgesinde, kalın bağırsağın başlangıç kısmında, kör uçla sonlanan bir organdır.

3 Çeşit Akut Apandisit Vardır;

Mukuslu apandisit; Mukus salgısının arttığı bu tipte apandisit iyice iltihaplanmış, gergin ve büyümüştür. Zamanında müdahale edilmezse irinli apandisite dönüşebilir.

İrinli apandisit; Apandisit iç boşluğunda ve duvarında biriken irin çok sayıda apse odağı oluşturur. Bu apselerin ülserleşerek apandisit dışına açılmasıyla periton iltihabı oluşur.

Kangrenli apandisit; Apandisit damarlarının pıhtıyla tıkanmasıyla kangrenli apandisit gelişir.

Apandist Belirtileri – Apandist Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Akut apandisit genellikle göbek çevresinde ağrıyla kendini gösterir. Ağrıya iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma eşlik eder. Göbek çevresinde başlayan ağrı 6 ila 12 saat sonra karnın sağ alt kısmına doğru  yerleşir. Apandisit ağrısının diğer karın ağrılarından farkı şiddetinin azalmaması, gelip geçici olmamasıdır. Appandiks’in patlamasıyla tüm karın duvarında ağrı ve sertlik oluşur. Zamanında müdahele edilmemiş apandisit vakalarında, iltihaplı apandis delinerek iltihabın karın içine yayılmasına yol açar ve hastanın durumu daha da ağırlaşır.

Apandisit Teşhisi Nasıl Konur?

Kesin tanı fizik muayene ile konulur. Kan sayımında beyaz hücre sayısının yüksekliği, tanıyı  destekler. Tam emin olunamadığı durumlarda karın ultrasonografisi ile appendiksin çapının 6 mm.’yi geçmesi, kalın barsağın son bölümü çevresinde serbest sıvı bulunması, bağırsak duvar kalınlığının ve ilgili bölgelerin enfekte görünmesi teşhise yardımcı olur.

Apandisit ağrıları çocukluk dönemindeki bağırsak enfeksiyonları, kabızlık, pankreatit, böbrek taşları, idrar yolları enfeksiyonları; genç kızlarda ise  gebelik, yumurta kisti, menstruasyon ortası ağrılarıyla sık sık karıştırılır.

Apandisit Tedavisi – Apandisit Ameliyatı Nasıl Olur?

• Apandisit hastalığının, tedavisi kolaydır. Apandis, antibiyotiğin zor ulaşacağı bölgede olduğu için antibiyotik ilaçlar hastalığı tedavi etmez. Kesin bir tedavi için cerrahi müdahele şarttır.

• Appendektomi denilen ameliyatla enfekte olmuş appendiksin çıkarılması ve oluşan absenin temizlenmesi hedeflenir. Sözkonusu ameliyatın açık ve laparoskopi olmak üzere iki yöntemi vardır. Açık apandisitte, sağ alt karından yapılan bir kesiyle hastalıklı doku çıkarılır ve bölge temizlenir. Laparoskopik yöntemde ise, göbekten yerleştirilen kamera ile sağ ve soldan yerleştirilen iki alet yardımıyla apendektomi yapılır.

• Apandisit teşhisi konduktan sonra, gelişen teknoloji ve etkin antibiyotikler sayesinde uygun ameliyat koşulları sağlanana kadar hasta hazırlanır. Kusması ve enfeksiyonu olan hastanın damar yolu açılarak vücudun ihtiyaç duyduğu sıvı ve elektrolit yerine konur, gerekli ağrı kesici ve antibiyotiklerle daha güvenilir koşullarda ameliyata alınır.

• Ameliyattan sonra ölüm oranı son dönemlerde, antibiyotiklerin etkinliğinin artması ve tanı yöntemlerinin gelişmesiyle minumum seviyeye inmiştir. Özellikle patlamış apandisit sonrası oluşabilen karın içi abseler de kolayca tomografi ya da ultrason altında boşaltılarak tedavi edilebilmektedir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. Mahir says

  apandist sol tarafta olurmu ?? veya sol tarafta sisiklik olur san ne olur , bide fitik oldugunu nasil anlariz ( bel fitigi degil )simdiden tesekkür ederim yrdiminizdan dolayi :)))

 2. hako81 says

  birde hafif ve arada ağrı olursa kardeş tehlikeli olurmu?

 3. meral gözübüyük says

  10 ay öncesi doğum yaptım sag tarafta dikişimin üstünde şişlik ve agrı var şişliğin ve ağrının sebebi apandis olabilirmi yoksa başka birşeymi arada bir ısının yükseldıgını fark edıyorum lütfen yardımcı olursanız çok tesekkurler

 4. apantisist says

  arkadeşlar apantis amaliyeti yaptım başarılı şekilte sonlandırıldı ama bazı ama apantısitim patladı şukurler olsun zarar vermedi erken teşhise gittim ama ne yazıkki personeller yuzunden 12 saat sonra mudehale yapıldı o da acil olarak gittim utrasyon 8 saat’e ancak sıram geldi

 5. osman says

  şu anda göbeğimin sağ alt ve sol alt köşeleri çok feci ağrıyor biraz zor yürüyorum acaba apandist mi var

 6. Tutku says

  Şuan ağır derecede bir grip geçiriyorum sürekli bir kuru öksürüğüm var. Sabah sağ taraf karın boşluğumda feci bir ağrı ve sıcaklık hissiyle uyandım. Şimdide öksürdükçe ağrıyan bölge çok acıyo ve beni hareketsiz bırakıyo. Apandist midir ? :(

 7. Sibel.. says

  Suan sag tarafımda anormal bir şekilde agrı var.tarifi zor sanki adet sancısı karın agrısı böbrek agrısı gibi tuhaf bir agrı.sertlik fanaln yok .sanki tuvalet ihtiyacım var amam gittiğimde bişey yok.acaba neden olur bu apandist agrısı.yani bu şekilde agrıyınca kesin ameliyatmı.ilacla tedavi olmaz mı?yardımcı olursanız memnun olurum…

 8. Sena says

  Karnımın tümünde Ağrı var yalnızca sap tarafta değil beden dersinde takla attıktan sonra ağrım başladı yine de şüphelendim apandist olabilir mi iki gündür böyle ağrım var özellikle karnımın ortasında sadece Ağrı başla hiç bir belirti yol

 9. Ebru says

  Benim sağ alt tarafım ağrıyor karnımda acayip şişlik var ama karnımın ağrısı ara sra geliyor ama geçmek bilmiyor mide bulantısı,kabızlık ve baş dönmesi var 1-2 kere hastaneye gittiğimde kan ve idrar tahlili yapıldı ama birşey çıkmadı böyle olunca da sinir oluyorum sizce apandisitim patlamış mıdır?

 10. aysel says

  Benim karnımın sagina aci seyler yiyince agri giriyor atesim cikiyor midem bulaniyor ama doktora gidiyoruz idrarinda iltihap var diyordu ama bu aralar aci yemesemde feci agri giriyor apandisit midir?

 11. şarafettdin ayhan says

  Bnm surekli sol ve sag apandisim agriyo ve apandisit ameliyati oldum ama hala dayanilmaz halde agriyo ilac alarak durduruyorum nedeni nediir?

 12. arzu says

  Aysel evet apandist olabilir şekerim. ama bu çok üzücü bişey. benimde bazen sol tarafıma ağrı giriyor anneme söylemiyorum. sonradan kendisi geçiyo. ama seniki apandist geçmiş olsun.

 13. hllbtl says

  Yaklaşık 6-7 saattir sağ alt karnımda tam da bacağımın eklem yerinde ağrı var hafif hafif şiddetleniyor ateşim de var , acile gitmeli miyim yoksa abartıyor muyum

 14. ömer says

  Karnımın sol at kısmında ağrı var ama kusma bulantı ateş yok apandist midir?

 15. zelal says

  Mrb 9 ay önce dogum yaptim ve dogumumun 3 gününde karnimin sag tarafinda feci bi agri vardi ve bi yumurta büyüklügünde bi sislik bugün tekrar ayni yerde agrilarim var ama sisme yok okadar siddetli degil arada bi gelip gidiyor ne olabilir ltf yardimci olurmusunuz ?

 16. Leyla says

  Karnimin çevresinde başlayan sonra sağ ve sol taraflara yayılan bi ağrım var mide bulantısı yapıyor ama kusamiyorum halsizlik var ve grip oldum doktora gittiğimde kist dediler şu iç geçer dediler ama hala geçmedi ve çok kansizmisim sizce apandisitmidir ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir