Beyin Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Beyinde Damar Tıkanıklığı. Beyin damarlarının daralma ve tıkanmasıyla ortaya çıkan durum iskemik beyin damar hastalığı, damarın yırtılarak kanın beyin içinde yayılması ise beyin kanaması olarak adlandırılır. Tüm beyin damar hastalıklarının %70′i tıkayıcı özellik taşımaktadır.

Beyin Damar Tıkanıklığı Nedenleri

Beyin damarları yaşın ilerlemesiyle yıpranır ve elastiki özelliklerini kaybederler. Bu sebeple özellikle yüksek tansiyonu olan yaşlı kişilerde sıklıkla yırtılarak beyin kanamalarına yol açarlar. Hastaların bir tarafları felç olur. Ayak ve el tamamen ya da kısmen felç olur. Konuşma merkezinin tutulduğu durumlarda ise hasta konuşamaz. Genç yaşlarda beyin damarlarının cidarının zayıflaması nedeniyle balonlaşması ve bu balonlaşan kısmın yırtılması sonucunda beyin kanaması meydana gelebilir. Damarlarda oluşan bu balonlar anevrizma olarak adlandırılır. Anevrizma yırtılması her yaşta görülebilir. Anevrizma yırtılmasını önceden tespit etmek mümkün değildir. Hastada herhangi bir belirti olmaz olmaz. Ani bir zorlanma ve heyecanlanma ile balonlaşan damar yırtılabilir.

Beyin damarlarında oluşan tıklanmarda, tıkanmanın gerisinde kalan beyin dokusu kansız kalacağı için ölür ve bu bölgenin kontrol ettiği vücut bölgesinde felçler oluşur. Genellikle bu tür durumlarda cerrahi müdalale şansı yoktur. Bunun yerine pıhtıyı eritici tedaviler uygulanır. Beyin ve beyinciği besleyen 4 tane atardamar vardır. Bu atardamarlar 2 şah damar ve 2 vertebral damardan oluşur. Tıkanma bu ana bölgelerde oluşmuşsa cerrahi müdahale  imkanı olabilmektedir. Bu bölgelerde, tıkanma ya da daralmayı gidermeye yönelik by-pass işlemleri uygulanabilmektedir. Ancak bu girişim, her hasta için ayrı ayrı birçok faktör analiz ediltikten sonra yapılır.

İnme Nedir?

İnme, beyin fonksiyonunun ani kaybıdır. Beyin kanaması ve damar tıkanması inmenin en önemli 2 sebebidir. Damar tıkanması, kanamaya göre daha fazla görülür. İnme, felçle kendini gösterir. Vücudun bir veya daha fazla uzvunun hareket ettirilememesi, konuşma bozukluğu, hafıza kaybı, görme bozukluğu gibi belirtiler ortaya çıkar. Damar tıkanıklığından kaynaklanan olan inmede, damarı tıkanan beyin dokusuna ilk 6 – 8 saat içinde yeniden, kan gitmesi sağlayabilirse, hastanın felci tamamen veya tama yakın düzelebilir. Gerekli tedavinin yapılmaması durumunda, damarı tıkanan beyin dokusu ve çevresi canlılığını kaybedeceği için, bu hastanın yeniden düzelmesi imkânsız olur. Hasta, ömür boyu sakat kalır veya hayatını kaybeder.

Beyin Damar Tıkanıklığı Belirtileri

İnmenin belirtileri geçici iskemik atak olarak tanımlanan bulgulardır. Elde, kolda ya da bacakta geçici hissizlik veya güçsüzlük, geçici hafıza kaybı yada konuşamama, geçici görme kaybı, geçici yüz felci gibi durumlar görülür. Bu tür belirtilerde mutlaka tıbbi inceleme yapılması gerekir. Aksi takdirde beyin tıkanma riski yüksektir. Tıbbi inceleme sonunda beyin damarlarında bir daralma tespit edilmesi halinde hastanın durumuna göre ilaç tedavisi yapılır, kan sulandırıcı ilaçlar verilir veya anjiyo yada cerrahi yöntemle daralan damarın yeniden açılması sağlanır.

İnmenin ana nedeni damar sertliği olduğu için, damar sertliğine yol açan her durum inme riskini doğrudan etkiler.

Beyin Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Beyin damarının tıkanması genellikle bir pıhtı yüzünden oluşur. MR incelemesiyle, beynin hangi bölgesinin zarar gördüğü ve çevresindeki dolaşım bozukluğu incelenir. Eğer tıkalı damarın açılmasının yararlı olacağına karar verilirse, acilen anjiyo yapılarak hangi damarın tıkanmış olduğu tespit edilir. Pıhtıya kadar anjiyo ile ulaşılır ve bu pıhtıyı eritecek ilaç verilerek, damarın yeniden açılması gerçekleştirilebilir.

Beyin Damar Hastalıklarında Risk Faktörleri Nelerdir?

• Genetik yatkınlık,

• Kalp hastalıkları,

• Doğuştan damar hastalıkları,

• Hipertansiyon,

• Hiperlipidemi,

• Diyabet,

• Obezite,

• Sigara ve alkol

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. mehtap says

  slm ablam beyin tıkanıklığı nedeniyle anjiyo olacak bu operasyonun riskleri varmıdır varsa nelerdir şimdiden tşkler

 2. cok acil cevap bekliyorum says

  babamın beyne giden 2 damaında çok büyük oanda tıkanma vardı fakat doktoru bu damarları açmadan fıtık ameliatına aldı..sonuc olrak sag kol ve bacagında felçlik geçirdi..3 4 saat içinde anjio ile damalar acıldı stend atıldı ve 1 gün sonra elini ayagını hareket ettırmeye basladı.. fakat babam 35 saattir uyuyor.gözlerini acıyor hemen geri uykuya dalıyor hiç konusamıyor..son çekilen tomogrofide damarların açılmasına ragmen küçük bir kısmına kanın gitmediğini ve bu nedenle uyanamadıgını söylediler..şu an yogun bakımda ve kan sulandırıcı ilaçlar veriliyor..sizce kanın ulaşmadıgı bölgeye kanı iletmenin bir yolu varmıdır? babam zamn içinde uyanıp konusmaya baslayabılır mi? şimdiden teşekkürler..

 3. nisa says

  annem dun aksam sankı beyın damarlarının cekıldıgını hıssettı acaba bunun nedenı ne cok korkuyorum acıl cevap lutfen

 4. hüsne kılıc says

  merhaba 29 yaşındayım başagrısı ,başdönmesi şikayetiyle doktora gittim mr girdim ve beynimde iki damar tıkanık oldugu söylendi aspirin kullanıyorum ne yapmam gerekiyor ayrıca kalp doktoruda gördü bi sorun yok dedi.şimdiden teşekkürler…

 5. mehmet ışıkçı says

  babam için sağ tarafnda kol ve bacak konuşma bozukluğu yaşıyor görüşlerinizi alacam vaktınız varsa babam 2008 de beyın damar tıkanıklığna yakalandı yaklaşık 7 kez felç vurdu 2 ağır dığeri geçici yanlız 1 de yatalak oldu ama kalktı 2 cıde yaklaşık 2 yıl yatıyor son felç vurmasında yatağa mahkum kaldı bunla ılgılı nasıl yardımcı olursunuz veya tedavi olacak bir doktor veya hastahane de çalışma varmı

 6. ipek says

  merba
  amcam 2 gün önce birden rahtsızlastı. konuşma bozuklug hareketedememe vb sorunlar yasanıyo beyne giden ana damar ve bir damarda tıkanıklık oluşmuş. fakat kanser araştırması yapılan bir hastaydı. böbreklerinde taş safra kesesinde tas ve miğdesini ise kompile ülser sarmış. şuan yogun bakımda suni solunum cihazına baglı doktoru her an ex olmasını bekleyn diyor. hiç düzelme sansı yokmu ? yapıcak hiç birşey yokmu?

 7. davut says

  1 yıl önce 2 tane beyın damarım tıkandı kılcal damar ıkısıde 1 yıldır corsapin kullanıyorum şuana dek hiçbirsey olmadı şükür normal saglımda yasıyorum tabi heran riskide var dolayısıyla yaglı tuzlu kızarmış yıyecekler yemıyorum ve en onemlısı stres elımden geldıgı kadar uzak duruyorum. tavsiyem şudur kesınlıkle stres ve yedıgımız gıdalara dıkkat etmelıyız doktor kontrollerını ıhmal etmemelıyız. gerisi şüphesiz yüce allaha kalmıştır. saygılarımla.

 8. selin says

  slm benım annemın gece uyurken tansıyonu yukseldı sol ayak ve sol el kısmı felc gecrdı ayagı yumasadı elı fazla degıl egzersız onerılıyor ama ben bu damar tıkanıklıgına anju YAPILARAK acılma ıhtımalı varsa ne olur yardım edın gereken neyse annemın ıyı olnası ıcın yapacam bu msjımı dıkkate alırsanz cok sevınırm caresızım annemı ole gormeye dayanamıyormm lutfen cevp yazın ıyıgunler

 9. aslı says

  merhaba ben 29 yasındayım ve yuksek tansıyonum var 22 e kadar cıkıor kucukte 15 oluyor ınanılmaz bır bas agrısı var kalp kapakcıgında ve kalp duvarında kalınlasma var beyın damarlarında herhengı bır yıkanıklık soz konusu olabılırmı cvp yazarsanız cok sevınırım ıyı gunler

 10. salih says

  abim 35 yaşındaydı abim bazen yüzünde uyuşma bacak ve kolunda geçici hissizlik yaşıyordu 6 veya 7 doktora gitti film çekti ama doktorlar bişeyin yok dedi ve gönderdiler … bi sabah aniden rahatsızlandı hastaneye götürdük 4 gün soluk makinasına bağlı kaldı beynine giden ana damar tıkanmıştı ilaçla tedavi etkisini göstermedi ve vefat etii.. suç bunu doktora gittiği halde bulamayan onlardamı yoksa bizde mi?

 11. ALİ says

  merhaba 12 gun once b.abam anıden kusma sonrasında bayıldı hemen hastaneye kaldırdık beyınde 4 tane damarı tıkanmıs sag ve sol lobda bıde beyıncıkde hala yogun bakımda yatıyo agrılı uyaranlara kısmende olsa tepkı verıyo..doktoru pıhtı cozucuyle tıkanıklıgı acmaya calıstıklarını soyledi .hala bılıncı kapalı.uyanırmı sızce.bundan sonra bızı neler beklıyor_

 12. mertin says

  slmi Ben 48 yasindayim 6 hafta önce aniden gelen bir kosamama ve sag tarafimda yüzümden kolumdan ve cenemin hafif sekilde sola kaymasiyla aninda acili aratip 5-10 dakika icinde ambulansin gelmesiyle hastahaneye yetismem tam olarak hatirlamiyorum ama hanim demesi yarim saat icerisinde müdahaleye alinmisim: beni hemen anjuoya almislar 2,5 saat surmüs ben gözlerimi actigimda yogun bakimdaydim ertesi gün tekrar konusmam elim kolum her sey yolundaydi aaaaaaaaaaaAllahima sükürler olsun. 3 hafta hastanede yattiktan sonra ciktim su anda rehabilitasyon merkezine gidiyorum ama tabiki korkuyorum bir daha tekrarlarmi acaba? Saygilar Almanya dan Metin Percin

 13. serdar says

  merhaba.annem 7 gün önce yüksek tansiyondan dolayı (büyük tansiyon 28 i bulmuştu) bayıldı.doktora şartların zorluğundan dolayı 3 saat sonra ulaştırabildik.kan tahlili ve tansiyon ölçümünden sonra tomografisi çekildi.antibiyotik,sancı kesici,bağırsak düzenleyici falan yazmıştı doktor.3 gün geçti ve annemde bir düzelme olmadı.şikayetleri:yürüyememe,konuşmakta zorlanma,şiddetli baş ağrısı ve iştahsızlıktı.durum böyleyken biz ilçeden ile 500 yataklı bir hastaneye götürdük.ordaki acil uzmanı tomografiyi yeniden çekti ve kafasında bir damarın tıkandığını farketti.uzman icabçı geldi ve annemin bir tramva yaşadığını 3 günlük bir tehlike atlattığını söyledi.ama 1 hafta da hastanede yatması gerektiğini tansiyon takibi ve ilaç tedavisi gerektiğini söyledi.inanın çok sıkıntılı bir durumdayım.hastanede 4 gün.annem yemek yiyor.konuşmaya başladı.ama yürüyemiyor.ne yapmam gerekiyor.yardımcı olmanızı diliyorum.şimdiden teşekür ederim.

 14. Aysun Arık says

  Merhaba benim çok şiddetli ağrım var emar cektirdim beyine giden 2 damar tıkanıklığı var dedi doktor ilaç tedavisi verdi doktor amma gecmiyor.ölüyorum baş ağrısından bana bir çözüm lütfen saygılar.

 15. Aysun Arık says

  Pardon bide kitleler var dedi doktor ama bişey yapmıyor ben nezamana kadar cekicem bu ağrılar lütfen acele cvp.

 16. dilara says

  arkadaşlar ben 11 yaşındayım başım dönüyor ağrıyor ve ağrı girince halsizleşiyrum doktara çıktım mr girdim 10 dk yine giricem damarlarım %70 miş tıkanıklık var dedi ve şu anda da aspirin kunlanıyorum

 17. tolga kandemir says

  merhaba babanem 74 yasında dializ hastası bir sabah yorganı açtıgımda heryere kusmuştu gözleri kapalı ağızı kaymıs bi durumda bulduk hemen hastaneye götürdük ondan sonra başka hastaneye sevk ettiler suan bilinci yerinde deil 3 gündür yoğun bakımda son durumu ne olabilir acilen cevap verebilirmisiniz nolurrr

 18. servet says

  ankara babamın beyin damarlarında yuzde 80 orannda daralma var. nereye gitmelyim.

 19. aydın says

  Lutfen acil yardim benim annemde ani gormeme net konusamama algiliyamama hastaligi basladi tahlil lerin hepsini yaptirdik birsey bulamadi doktorlar neyapmaniz gerekiyor lutfen yardim halisulunasyonlar gormeye basladi tipki cokcuklar gibi konusuyor onuda zor konusuyor.lutfen yardim…

 20. zafer says

  Arkadaşlar benim bir arkadasim. Sürekli baş dönmesinden dolayı bugün hastaneye gitti damrda tıkanıklık var dediler bunun ilacla tedavisi varmi varsa nelerdir billen varsa rica etsem yazarmısınız

 21. hatice says

  Arkadaşlar herkese geçmiş olsun. Benim babamda da unutkanlık, zor yürüme, durgunluk, idrar tutamama vardı. Doktora gittik omurilik sıvısı fazlalaşıp beyinciğe baskı yapıyor olabilir ayrıntılı tetkik gerekir dedi. Biz bu tetk.ikleri ayaktan yaptıralım deyince bizi polikliniğe aktardı. BİZ sizi çağıracağız dedi yaklaşık 3 ay oldu daha çağıracaklar!!! Ben bu kadar uzun süreceğini düşünmediğim halde onlar çağırıncaya kadar ben bitkisel birşeyler araştırayım dedi ve beyin en faydalı bitkinin gingko biloba olduğunu, beynin en uç noktalarına kadar oksijen taşıdığını öğrendim. Hem yapraklarından çayı yapılıyır hem de hap şeklinde bulunuyor. Babamın durumu çay ile idare etmekten daha kötü olduğu için eczaneden Solgar firmasının gingko bilobasını aldım.BU Tür bitkisel ilaçları mümkün olduğunca eczaneden alın. Solgar’etkınen maddesi oldukça iyi. Daha ilk haptan itibaren etkisini göstermeye başladı. Şu an babam oldukça iyi henüz tam iyileşemedi ama. Daha sadece bir kutu kullandık. Tekrar alacağım. Kan sulandırıcı etkisi var. Aynı etken maddenin kullanıldığı ilaç tebokan’mış. Eczacı söyledi. Bu ilacı doktor yazarsa rapor isteniyor. Kendiniz parayla aldıktan sonra bunun etken maddesi az. Buna göre solgar daha uygun görünüyor. Yine kendiniz internetde araştırabilirsiniz. Aspirin kullananlar dikkat etsin diye yazıyor internetde ama eczacı bir şey olmaz dedi. Babam günde bir kullandı.

 22. dilek says

  merhaba benim annemim beyin ince damarlarının tıkandığını söyledi doktor ve ilaç tedavisi uyguladılar sizce yeterli midir ve bunun tehlikesi nelerdir lütfen bana yardımcı olun ne yapmamız gerekiyor çok korkuyorum

 23. kezban says

  öncelikle selm dilek bende beyin amar tıkamıklığı var tıkanmaya göre değişiyor ilerlemşse ameliyat ama çoğu doktor risk almıyor ben ilaç kullanmıyorum çocuk emzirdiğim için ama ilaçla geçmiyo onu biliyorum sadece ilerlemesini önlüyo sana tavsiyem başka bir hekime aha danış ben okadar hekime gittimki herkez bişeyler diyo bu hastalıktan kilo bile aldım şimdiki doktorum bana kemotapi adına bişey uyguluyo gözlerime geçici körlük geliyou o gitti iyiye giddiyorum ama ilaçla geçmiyo ilerme şansı var çünkü ilaç damar açmaz çok kullandım ve ilerlemşti doktorumu buldum sonunda bence hastalığı ilerlemeden başka hekime daha anışsın diyorum oktorunuzu bulana kadar çabalayın vazgeçmeyin beyin deyip geçmeyin çok kötü bişey yaşamak gerk bide yaşayana soracaksın ALLAHım herkeze bol şifalar versin

 24. serap says

  Sagda temporal lob superior kesimde derin beyaz cevherde 7×4mm boyutunda T2ve FLAIR sekansta hiperintes nonspesifik bir odak dikkat cekmistir.her iki maksiller sinuste milimetrik retasiyon kistleri mevcuttur MR sonucum ne anlama geliyor acaba 27 yasindayim Sagda temporal lob superior kesimde derin beyaz cevherde 7×4mm boyutunda T2ve FLAIR sekansta hiperintes nonspesifik bir odak dikkat cekmistir.her iki maksiller sinuste milimetrik retasiyon kistleri mevcuttur MR sonucum ne anlama geliyor acaba 27 yasindayim

 25. Aleyna says

  Slm kezban abla benim annemde DE damar tikanikligi var rica etsem doktorunuzun ismini ve adresini verirmisiniz???

 26. fatih says

  kezban hanım yardımcı olur musunuz lütfen hekiminizi söylermisiniz numaram 5433312235 cok tesekkurler..

 27. hüseyin özkan says

  Slm ben 11agustos sabahi uyandigimda sag koluma titreme ve uyusma geldi bes dakika sonra normale dondüm ve ardinda konusmam perteklesti kekeme oldum daha sonra hic konusamadim acil devlet hastanesi ne basvurdum normal tahlillerimi yapip 4 farkli ilac yazip taburcu ettiler teshis koyamadilar bende o gun icinde baska arastima hastanesine bas vurdum arastimalarina ragmen daha birsey bulunamadi sebebi ne olabilir

 28. Derya says

  Mrb fatih bey. Doktorun adını öğrenebildiniz mi acaba? Bende de damar tıkanıklığı çıktı:((

 29. suzan says

  Slm beyin damarlarinda hafif tıkanıklıklar görüldü ilaç tedavisine başladım damarların açılmasına yeterlimi tsk yanıt bekliyorum

 30. yagmur says

  beyin damarinin yikanikligi kan tahlilinde bellu olabiliyomu

 31. zeynep says

  doktorlar ablama damar tıkanıklığı diyor. süreklı bas donmesi var ayakta duramıyo sırf bu yuzden aldığı ilaçlar da fayda vermedi bu durumu sız nasıl tabır edersınız kullanabıleceğimiz herhengi bır bıtkısel ilaç tafsıyeedebılır mısınz lutfen acıl cvp verirsenız cok makbule gecer

 32. abbas says

  abim 26 gündür yoğün bakımda bilici kapakı yatıyor beyin damarları /80 kapalı yaşı 53 abimin kurtulma sansı kaçtır bilen kişilerde yorum bekliyorum.teşekürler..

 33. Gönül says

  Merhaba annem beyin tomografisi çekildi beyninde leke var diyip başka hastaneye sevk ettiler oradada mr çekindi sonuçlar henüz çıkmadı bu süre zarfında annemde baş ağrısı zaten vardı unutkanlık yürüyememe algıda sorun yaşanmaya başladı ne yaptığımı bilmez hslde hatta gören alzaymır oldu sanıyor cevabınızı bekliyoruz kısa sürede ne olabilir bir ayda oldu hepsi tomografiden sonra birden bire değişti halbuli kendisi tek başına gitmiş çekinmiş sonucunu tek başına gidip almış o kadar iyiydi birdenbire ne oldu anlamadık

 34. Özgür says

  Annem bir anda halsizleşiyor ve sol tarafı çok ağrıyor arasıra ise titreme oluyor acaba nedeni nedir ?

 35. dilek says

  annem bunden 3sene önce anjio oldu kafasindan kulagina yakin bi mesafede hemen yanindaki damardada baloncuk görmüslerdi fakat daha cok kücük oldu icin onu anjio etmediler hersene gidio annem kontrolle hep stabildi ama bgn gitignde doktorlar o damardaki baloncugun cok büyüdünü sölediler 2ayda amaliyat termini var risk varmidir ve napmasi gerekio yada napmamasi gerekio o zamana kadar ne yesin ne yemesin lütfen yardimci olun cok tessekür edrim simdiden

 36. Taha Boztaş says

  Benim Babam 22 gün önce beyin kanaması geçirdi şuanda damarlarının tıkanık olduğunu ve kan dolaşımının olmadığını söylüyorlar şuanda yoğun bakımında yatıyor doktorlar diyor 1 parmağı bile oynatılırsa hayati tehlikesi kalkar dioyorlar bize ne olduğunu anlatırmısınız??

  NOT: ACİL CEVAP VERİRMİSİNİZ LÜTFEN

 37. merve says

  merhabalar, annem bi kaç hafta önce baygınlık geçirdi ve 2 haftadır baş dönmesi ve baş ağrısı şikayetleri vardı. Bugün doktor beyine giden damarlar tıkalı demiş, annem 47 yaşında ve doktor bu yaşta böyle bişeyin olmasının çok erken ve tehlikeli olduğunu söylemiş. anneme ilaç tedavisi verildi 6 ay süreli, annem bu ilaçlarla birlikte ne tür gıdalar tüketmeli ve kötü bi sonuç ihtimali var mı lütfen yardımcı olun

 38. Eserkıtay says

  Merhabalar benim anneminde beyin damar tıkınıklıklığı var ve hergün ağrı içinde ilaç kullandığı halde sağlık durumu çok kötü doktorun söylemiş olduğu herşeyi harfiyen uyguluyoruz yaşından dolayı ameliyat olamıyor. Yüksek tansiyon şeker kalp, böbrek yetmezliği kara ciğerde büyüme ve yağlanma var. Gerçekten konusunda başarılı bi doktor arıyoruz bildiğiniz biri varsa lütfen yardımcı olun iyi günler..

 39. eylül says

  Arkadaşlar benim sol basıma arada bir ağrı giriyo böyle iğne batırırlar gibi sol başım ağrırken aynı zamanda sol kolum ve sol bacağım çok ağrıyo bu ağrılar arada sağ tarafımada giriyo bazende oturup kalktığımda bi an gözüm kararıyo midem bulanıyo doktorada gitmedim lütfen bi cevap yazarmısınız lütfen acil

 40. ayten says

  annemin beyin damari yüzde sekseni kapanmiş ne yapalim bilgisi olan yazsin ne olur ameliyat olsunmu olmasinmi

 41. Selim Sönmez Güneş says

  Herkese merhabalar, Ben, bu rahatsızlığı geçireli 16 sene oldu. Çocukken yasadım.. Buarada hiç kimse kimseye yardımcı olmamış. Benim hayatıma eskisi gibi devam edebilmemi sağlayan doktoruma bir hayat borçluyum mükemmel insan. Arkadaşlar, herkes herkese yardımcı olsun bence. isim vermek istiyorum YÜKSEL YILMAZ hanım.

 42. Selim Sönmez Güneş says

  MARMARA ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMA HASTANESİ YÜKSEL HANIM

 43. bahar akbag says

  25 yasımdayım doktorum beyınde damar tıkanıklıgı var dedı mr sonucumda söyle yazıyo her ıkı korona radiatada milimetrık boyutlarda 5 6 adet nonspesifik intensite artımı izlenmektedir klinik korelasyon önerilir lütfen cvp yazın

 44. Burcin says

  Ben 30 yasindayim 10senedir ilac kullaniyorum beynimde tikanma oldugunu soyledi doktor mr girdim….bunun şizofremle bir ilgisi varmidir…ilac icmedigim zamanlar tekrarliyor neyapmam gerek…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir