wordpress counter

Beyin Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Beyinde Damar Tıkanıklığı. Beyin damarlarının daralma ve tıkanmasıyla ortaya çıkan durum iskemik beyin damar hastalığı, damarın yırtılarak kanın beyin içinde yayılması ise beyin kanaması olarak adlandırılır. Tüm beyin damar hastalıklarının %70′i tıkayıcı özellik taşımaktadır.

Beyin Damar Tıkanıklığı Nedenleri

Beyin damarları yaşın ilerlemesiyle yıpranır ve elastiki özelliklerini kaybederler. Bu sebeple özellikle yüksek tansiyonu olan yaşlı kişilerde sıklıkla yırtılarak beyin kanamalarına yol açarlar. Hastaların bir tarafları felç olur. Ayak ve el tamamen ya da kısmen felç olur. Konuşma merkezinin tutulduğu durumlarda ise hasta konuşamaz. Genç yaşlarda beyin damarlarının cidarının zayıflaması nedeniyle balonlaşması ve bu balonlaşan kısmın yırtılması sonucunda beyin kanaması meydana gelebilir. Damarlarda oluşan bu balonlar anevrizma olarak adlandırılır. Anevrizma yırtılması her yaşta görülebilir. Anevrizma yırtılmasını önceden tespit etmek mümkün değildir. Hastada herhangi bir belirti olmaz olmaz. Ani bir zorlanma ve heyecanlanma ile balonlaşan damar yırtılabilir.

Beyin damarlarında oluşan tıklanmarda, tıkanmanın gerisinde kalan beyin dokusu kansız kalacağı için ölür ve bu bölgenin kontrol ettiği vücut bölgesinde felçler oluşur. Genellikle bu tür durumlarda cerrahi müdalale şansı yoktur. Bunun yerine pıhtıyı eritici tedaviler uygulanır. Beyin ve beyinciği besleyen 4 tane atardamar vardır. Bu atardamarlar 2 şah damar ve 2 vertebral damardan oluşur. Tıkanma bu ana bölgelerde oluşmuşsa cerrahi müdahale  imkanı olabilmektedir. Bu bölgelerde, tıkanma ya da daralmayı gidermeye yönelik by-pass işlemleri uygulanabilmektedir. Ancak bu girişim, her hasta için ayrı ayrı birçok faktör analiz ediltikten sonra yapılır.

İnme Nedir?

İnme, beyin fonksiyonunun ani kaybıdır. Beyin kanaması ve damar tıkanması inmenin en önemli 2 sebebidir. Damar tıkanması, kanamaya göre daha fazla görülür. İnme, felçle kendini gösterir. Vücudun bir veya daha fazla uzvunun hareket ettirilememesi, konuşma bozukluğu, hafıza kaybı, görme bozukluğu gibi belirtiler ortaya çıkar. Damar tıkanıklığından kaynaklanan olan inmede, damarı tıkanan beyin dokusuna ilk 6 – 8 saat içinde yeniden, kan gitmesi sağlayabilirse, hastanın felci tamamen veya tama yakın düzelebilir. Gerekli tedavinin yapılmaması durumunda, damarı tıkanan beyin dokusu ve çevresi canlılığını kaybedeceği için, bu hastanın yeniden düzelmesi imkânsız olur. Hasta, ömür boyu sakat kalır veya hayatını kaybeder.

Beyin Damar Tıkanıklığı Belirtileri

İnmenin belirtileri geçici iskemik atak olarak tanımlanan bulgulardır. Elde, kolda ya da bacakta geçici hissizlik veya güçsüzlük, geçici hafıza kaybı yada konuşamama, geçici görme kaybı, geçici yüz felci gibi durumlar görülür. Bu tür belirtilerde mutlaka tıbbi inceleme yapılması gerekir. Aksi takdirde beyin tıkanma riski yüksektir. Tıbbi inceleme sonunda beyin damarlarında bir daralma tespit edilmesi halinde hastanın durumuna göre ilaç tedavisi yapılır, kan sulandırıcı ilaçlar verilir veya anjiyo yada cerrahi yöntemle daralan damarın yeniden açılması sağlanır.

İnmenin ana nedeni damar sertliği olduğu için, damar sertliğine yol açan her durum inme riskini doğrudan etkiler.

Beyin Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Beyin damarının tıkanması genellikle bir pıhtı yüzünden oluşur. MR incelemesiyle, beynin hangi bölgesinin zarar gördüğü ve çevresindeki dolaşım bozukluğu incelenir. Eğer tıkalı damarın açılmasının yararlı olacağına karar verilirse, acilen anjiyo yapılarak hangi damarın tıkanmış olduğu tespit edilir. Pıhtıya kadar anjiyo ile ulaşılır ve bu pıhtıyı eritecek ilaç verilerek, damarın yeniden açılması gerçekleştirilebilir.

Beyin Damar Hastalıklarında Risk Faktörleri Nelerdir?

• Genetik yatkınlık,

• Kalp hastalıkları,

• Doğuştan damar hastalıkları,

• Hipertansiyon,

• Hiperlipidemi,

• Diyabet,

• Obezite,

• Sigara ve alkol

"Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır."
copyright www.beslenmedestegi.comYorumlar

 1. zafer dedi ki:

  Arkadaşlar benim bir arkadasim. Sürekli baş dönmesinden dolayı bugün hastaneye gitti damrda tıkanıklık var dediler bunun ilacla tedavisi varmi varsa nelerdir billen varsa rica etsem yazarmısınız

 2. hatice dedi ki:

  Arkadaşlar herkese geçmiş olsun. Benim babamda da unutkanlık, zor yürüme, durgunluk, idrar tutamama vardı. Doktora gittik omurilik sıvısı fazlalaşıp beyinciğe baskı yapıyor olabilir ayrıntılı tetkik gerekir dedi. Biz bu tetk.ikleri ayaktan yaptıralım deyince bizi polikliniğe aktardı. BİZ sizi çağıracağız dedi yaklaşık 3 ay oldu daha çağıracaklar!!! Ben bu kadar uzun süreceğini düşünmediğim halde onlar çağırıncaya kadar ben bitkisel birşeyler araştırayım dedi ve beyin en faydalı bitkinin gingko biloba olduğunu, beynin en uç noktalarına kadar oksijen taşıdığını öğrendim. Hem yapraklarından çayı yapılıyır hem de hap şeklinde bulunuyor. Babamın durumu çay ile idare etmekten daha kötü olduğu için eczaneden Solgar firmasının gingko bilobasını aldım.BU Tür bitkisel ilaçları mümkün olduğunca eczaneden alın. Solgar’etkınen maddesi oldukça iyi. Daha ilk haptan itibaren etkisini göstermeye başladı. Şu an babam oldukça iyi henüz tam iyileşemedi ama. Daha sadece bir kutu kullandık. Tekrar alacağım. Kan sulandırıcı etkisi var. Aynı etken maddenin kullanıldığı ilaç tebokan’mış. Eczacı söyledi. Bu ilacı doktor yazarsa rapor isteniyor. Kendiniz parayla aldıktan sonra bunun etken maddesi az. Buna göre solgar daha uygun görünüyor. Yine kendiniz internetde araştırabilirsiniz. Aspirin kullananlar dikkat etsin diye yazıyor internetde ama eczacı bir şey olmaz dedi. Babam günde bir kullandı.

 3. dilek dedi ki:

  merhaba benim annemim beyin ince damarlarının tıkandığını söyledi doktor ve ilaç tedavisi uyguladılar sizce yeterli midir ve bunun tehlikesi nelerdir lütfen bana yardımcı olun ne yapmamız gerekiyor çok korkuyorum

 4. kezban dedi ki:

  öncelikle selm dilek bende beyin amar tıkamıklığı var tıkanmaya göre değişiyor ilerlemşse ameliyat ama çoğu doktor risk almıyor ben ilaç kullanmıyorum çocuk emzirdiğim için ama ilaçla geçmiyo onu biliyorum sadece ilerlemesini önlüyo sana tavsiyem başka bir hekime aha danış ben okadar hekime gittimki herkez bişeyler diyo bu hastalıktan kilo bile aldım şimdiki doktorum bana kemotapi adına bişey uyguluyo gözlerime geçici körlük geliyou o gitti iyiye giddiyorum ama ilaçla geçmiyo ilerme şansı var çünkü ilaç damar açmaz çok kullandım ve ilerlemşti doktorumu buldum sonunda bence hastalığı ilerlemeden başka hekime daha anışsın diyorum oktorunuzu bulana kadar çabalayın vazgeçmeyin beyin deyip geçmeyin çok kötü bişey yaşamak gerk bide yaşayana soracaksın ALLAHım herkeze bol şifalar versin

 5. serap dedi ki:

  Sagda temporal lob superior kesimde derin beyaz cevherde 7×4mm boyutunda T2ve FLAIR sekansta hiperintes nonspesifik bir odak dikkat cekmistir.her iki maksiller sinuste milimetrik retasiyon kistleri mevcuttur MR sonucum ne anlama geliyor acaba 27 yasindayim Sagda temporal lob superior kesimde derin beyaz cevherde 7×4mm boyutunda T2ve FLAIR sekansta hiperintes nonspesifik bir odak dikkat cekmistir.her iki maksiller sinuste milimetrik retasiyon kistleri mevcuttur MR sonucum ne anlama geliyor acaba 27 yasindayim

 6. Aleyna dedi ki:

  Slm kezban abla benim annemde DE damar tikanikligi var rica etsem doktorunuzun ismini ve adresini verirmisiniz???

Paylaş

*

css.php