wordpress counter

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür? Böbrek taşı için bir doğal bir çözüm mü arıyorsunuz ? Eğer öyleyse, bu sayfada tanımlanmış olan bitkiler size yardımcı olabilir. Böbrek taşları modern Batı toplumunda sıklıkla karşılaşılan bir vakadır.

Ne yazık ki ortalama bir diyet ve yaşam tarzı, böbrek taşlarının toplanmasının meydana gelişinde ve böbreklerin kristalleşmesinde etkilidir.

Bazı gıdalar böbrek taşına neden olabilmektedir. Tuzlu besinler, kuruyemiş, çiğ sebzenin çok tüketilmesi, protein alımının fazla olması, çay ve kahvenin fazla içilmesi böbrek taşı riskini artırır.

Sıcak havalarda vücuttaki suyun terleme yoluyla daha çok dışarı atılması idrarı azalttır bu da böbrekte taşın oluşmasını kolaylaştırır.

Suyun az miktarda içilmesi de böbrek taşına zemin hazırlayabilir. Uzmanlar yaz mevsiminde böbrek taşı riskini azaltabilmek için günün büyük bir kısmını  kapalı yerlerde geçiren kişilerin günde 2 litre, güneşli ortamlarda olanların ise 3 ya da 4 litreden fazla su içmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Geceleri sık sık  idrara kalkma, bulantı, kusma ve idrarın hafif kanlı olması gibi durumlar böbrek taşının belirtileri olabilir.

Böbrek Taşı Bitkisel Tedavi

Ardıç Meyveleri (Taneleri): Ardıç taneleri böbrekleri daha fazla harekete geçirir ve böbreklerdeki,idrar kesesindeki ve safra kesesindeki bakterileri yok eder. Böbreklerindeki taşları, kristalleşmeyi ve atıkları bir araya getirerek toplayan herhangi birinde aynı zamanda bakteri ve muhtemelen iltihap bulunur. Ardıç taneleri  böbrek temizleme ve böbrek taşları sorununda katkı sağlayabilecek bir bitkidir.

Mısır Püskülü: Mısır püskülünden yapılan çay  böbrek iltihaplarına ve taş yapıcı idrar yolları rahatsızlıklarında kullanılmaktadır.

Limonata: Araştırmalarda limon suyunun bazı taşların meydana gelmesini engellediği tespit edilmiştir. California Üniversitesince yapılan araştırmaya göre limonatadaki sitrat böbrek taşına karşı etkili olmaktadır. Bu yüzden sıvı gereksiniminin bir bölümü limonata şeklinde alınabilir.

Kalsiyum taşları oluşturan kişilerin  (oksalat ve fosfat) sadece idrar ve böbreklerinde fazla kalsiyum bulunmakla kalmıyor, aynı zamanda, sitrat düzeyleri de düşük görünüyor. (kalsiyum taş oluşumunu engelleyen bir sitrik asit formu) Sitrat düzeyi suya limon suyu eklenerek yükseltebilir. University of California’daki araştırmacılar, sulandırılmış 120 ml. limon suyu içmenin böbrek taşlarını büyük ölçüde azalttığını bulgulamıştır.

Limon suyu bazı ilaçların emilimini artırabildiği için ilaçlarla aynı anda içilmemeli. İlaç içildikten 2 saat önce yada sonra limonatanın içilmesi öneriliyor.

Ayı Üzümü Bitkisi (Uva Ursi): Ayı üzümü bitkisi böbreklerin zehrini dışarı atmaları ve böbreklerin çalışmalarını hızlandırması için etkili olan bitkilerden biridir. Kullanılan bölümler yapraklardır.

Kara Hindiba Yaprağı: Birçok etkili bitki ile birlikte, karahindiba da dünyanın çoğu ülkesinde yaygın bir yabani ottur. Karahindibanın yaprakları böbrekleri hızlı çalıştırmakta mükemmeldir. Yaprakları olgunlaşmalarının zirvesindeyken kullanılır, çünkü bu, phyto-kimyasalların çoğunun yapraklarda bulunduğu zamandır.

Böbrek kumu bir araya geldiklerinde taş olacak küçük kristallerin geçişidir. Böbrek taşı olanlar ya da böbrek taşı olmayan insanlar da belli oranlarda kristal dökerler. Kristallerin geçişi yoğunsa bazen taş düşürme ağrısına neden olabilirler.

Rafine karbonhidrat ve hayvansal protein açısından zengin ama lif bakımından yetersiz bir beslenmenin kalsiyum oksalat adlı böbrek taşının oluşumunda etkisinin olduğu ifade ediliyor. Yine B vitamini ve magnezyum eksikliği kalsiyum oksalata neden olabilir. Siyah çay, kahve, çikolata, yer fıstığı ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler yüksek miktarda oksalat içerirler.

Chanca Piedra

Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında yetişen bir bitki olan Chanca Piedra’nın İspanyolca anlamı “taş kıran”dır. Güney Amerika’nın bazı bölgelerinde, “quebra-pedra” veya  “arranca-pedras” adlarıyla bilinir. Her ikisi de “taşları kırmak” anlamına gelir. 1960’lı yıllardan itibaren, Chanca Piedra’yla ilgili çok sayıda çalışma yayınlanmıştır.

Brezilya’da yapılan bir çalışmaya göre, chanca piedra’nın terapötik etkisi, taşların biçimini ve dokusunu, daha kırılgan bir hale sokabilme özelliğinden kaynaklanmaktadır. 1999 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar, bitkinin kalsiyum oksalat kristalleri üzerindeki engelleyici etkisinin güçlü olduğunu ve mevcut taşların boyutlarını küçültebildiğini onaylamışlardır.

Almanya’da Dr. Wolfram Wiemann, çalışmalarında chanca piedra kullanmıştır. Hastalarındaki safra kesesi taşı ve böbrek taşlarının, bir-iki hafta içerisinde, %94 oranında tümüyle ortadan kalktığını rapor etmiştir. Journal of Urology’de 2006 yılında yayınlanan bir çalışma, şok dalga terapisine katılan 150 böbrek taşı hastasını değerlendirmiştir. Bu tedavinin bitiminden sonra, hastaların yarısına, 30 gün boyunca, her gün 2 gr. chanca piedra verildi. Taşların temizlenmesi, mide röntgeni ve ultrason taraması ile, 30, 60, 90 ve 180 gün sonra analiz edildi. Chanca piedra alan hastalarda, kontrol gruba oranla, %10-23 oranında taş temizlenmesi görülmüştür.

Magnezyum ve B6 Vitamini

Magnezyum takviyeleri, böbrek taşı oluşumunu engelleme yeteneği ile bağlantılıdır. Sağlıklı böbreklere sahip bireylerde, magnezyumun, idrarda kalsiyum oksalat kristallerin formasyonuna engel olacak bir alkalik ortam yaratarak taş oluşumunu azalttığı rapor edilmiştir. Aynı zamanda, çalışmalar da magnezyum eksikliği yaşayan hayvanların, böbreklerinde normalden daha fazla kalsiyum oksalat biriktirdiklerini göstermiştir.

1997 yılında yapılan bir çalışmanın sonuçları, magnezyum takviyelerinin böbrek taşlarından korunma konusunda etkin olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar, böbrek taşından muzdarip hastalara potasyum-magnezyum sitrat vermenin yeni taş oluşumunun önüne geçtiğine tanık olmuşlardır. “Journal of Urology”de rapor edilen çift kör bir çalışmada, 64 hastaya ya plasebo ya da, üç yıl boyunca potasyum-magnezyum sitrat bileşimi verilmiştir. Plasebo alan hastaların %63.62sında yeni böbrek taşları görülmüş, ama potasyum-magnezyum sitrat bileşimi alanların sadece 12.9’unda taşa
rastlanmıştır.

Bir başka çalışmada, tekrarlayan böbrek taşı olan 55 hastaya 4 yıl boyunca magnezyum (magnezyum hidroksit) verilmiştir. İdrar ile magnezyum atılımı derhal artmış, ve tüm çalışma boyunca yüksek düzeylerde seyretmiştir. Ortalama taş oluşumu %90 düşmüş, ve hastaların %85’i taş oluşturmamıştır. (%41 oranında magnezyum kullanmayanlara oranla.)

B6 vitamini de böbrek taşı oluşumunu azaltma becerisi ile ilgilidir. Raporlara göre, oksalat metabolizmasını etkileyerek idrardaki miktarı azaltır. Klinik bir çalışmada, böbrek taşına sahip hastalara 18 ay boyunca 250-500 mg. günlük B6 vitamini verilmiştir. Bu tedavi idrarla oksalik asit atılımını büyük ölçüde azaltmıştır. Çalışmanın sonunda, hastaların %75’inde hiçbir aktif böbrek taşı belirtisi göstermemiştir.

“Journal of Urology”de 1974 yılında yayınlanmış bir çalışma, B6 vitamini ve magnezyumun birlikte kullanımında olumlu sonuçlar ortaya koymuştur. Uzun süreli tekrarlayan idiopatik kalsiyum oksalat ve karışık kalsiyum oksalat/kalsiyum fosfat böbrek taşına sahip 149 hasta, 4.6-6 yıl boyunca günde 3 kez 100 mg. maagnezyum oksit ve günde 1 kez 10 mg. piridoksin aldılar. Her bir hastada, taş oluşumu oranı %92.3 oranında, yıl başına 1.3 taştan 0.10 taşa kadar düşmüştü. Çalışmada kullanılan günlük 300 mg magnezyum oksit, günlük 180 mg. elemental magnezyuma eşittir.

Dr. Gershoff’un çalışmalarında, magnezyum takviyesi alan kişilerin idrarı, almayanlarınkine oranla iki kat daha fazla kalsiyum oksalat muhafaza ediyordu. “Magnezyum, kalsiyum oksalatı kristalize olmasına engel oluyor, nasıl oluyor bilinmiyor daha.” Diyor Dr. Gershoff. “Bir teoriye göre, magnezyum, oksalata bağlanmak için kalsiyumla yarış ediyor ve çözünebilir bir bileşik oluşturarak vücuttan idrarla dışarı atılıyor. Ama daha kanıtlanmış değil..”

Böbrek taşları her zaman ağrıya yol açmazlar. Nadiren de olsa idrar yollarını tıkayıp uzun süre belirti vermeden kalabilirler. Tıkanmış olan kanallar üst sistemin iltihaplanmasına, şişmesine, böbreğin idrar yapamayacak duruma gelmesine yol açabilirler. Böyle bir durum, böbreğin alınmasına sebep olabileceği gibi yaşamı tehdit edebilecek kadar önemli sonuçlara da neden olabilirler.

Böbrek taşlarının ilaçlar kullanılarak eritilmesi sadece sistin ve ürik asit taşlarda kısıtlı oranlarda olabiliyor. Taşların önemli bir çoğunluğu kalsiyum oksalattır. Bu taşlar oral yolla alınacak hiçbir ilaçla eritilemez.  Esas tedaviler vücut dışından taş kırma, kapalı ya da açık taş ameliyatlarıyla gerçekleştirilir.

"Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır."
copyright www.beslenmedestegi.comYorumlar

 1. Burcu dedi ki:

  Arkadaslar bende yıllardır çekiyorum en son aldırdım yine oldu suan böğürtlen kökünü kaynatyrm 15 gün boyunca iciyorum ara verip ilaçlara devam ediyrm ilaçlar bittiğinde avakado yaprağı kaynatp iciyorum gercekten çok iyi tası kum haline getirip idrar yoluyla atiyo umarım iyi gelir gecmis olsun

 2. Esen dedi ki:

  Merhaba, bobrek tası olanlara onerim Gilaburu meyvesinin suyunu sabah ve aksam icmeleri, denenmistir dusurulmesi icin cok etkili.Kayseri civarında yetisiyor meyve olarak alınıp suyunun cıkarılmasını oneririm.Tas kırdırma isleminden sonra dahi dokulmesi icin faydalı oluyor.

 3. memet dedi ki:

  benim babamdada var böbrek taşı 10mm,14mm 12mm, 3tane taş bunlara ne yarar olur lutfen yardım

 4. ramazan ç. dedi ki:

  56 yaşındayım 25 yaşımda bir taş düşüdüm. 2006 da doktora gittim.başka bir şikayetim için hasbelkader ultrason çektşrmiştim. böbreğimde ki taş düşmüş mesanede kalmış.acil ameliyat ettiler.2 gun hastanede yattım eve geldım öksürme tiksirme demediler bana öksürdüm fıtık oldum. fıtığıda ameliyat ettiremiyorum korkuma. aynı böbrekte yine 8 mm taş oluştu.sağ böbrekte de 10 mm var. taşlarla uğraşırken tiroid bezleri hormon üretip bazı lezyonlar oluşmuş.yani kanserden şüpheleniyor. taşları bıraktık bununla uğraşıyoruz. siz siz olun araştırmadan kafanıza göre bitkileri kullanmayın. lezyonların oluşumunda tv kanallarındaki bazı doktorların bol yeşillik bol meyve demelerini uygulayıp oluştu.

 5. tufan dedi ki:

  BÖBREK TAŞI ERİTİP YOK ETME KÜRÜ
  1 Kilo Medine hurması al.(Kesinlikle ucuz diye Tunus, Cezayir v.s. hurması alma.) Akşam 5 tane hurmayı çekirdeğinden ayır. Ayırdığın hurmayı 3-4 parçaya böl. Ayırdığın hurmaları ve bütün halindekileri çekirdeklerini büyükçe bir cam bardağa koy. Bardağı klorsuz içme suyu ile doldur. Sabaha kadar bekle. Sabah kalkınca yemek yemeden 10-15 dakika önce bu bardağın içindeki malzemeleri(hurma ve çekirdekleri) teflon olmayan bir kabın içine koyup ocakta bir taşım kaynat. Kaynayınca köpürmeye başlıyor. Ocağın altını kapatıp, kabın içindeki hurma suyunu cam bardağa boşaltıp suyu iç, kabın içindeki hurmaları ye, çekirdekleri çöpe at.
  Aynı işlemi akşam yemeğinden önce yapmak için aynı şekilde 5 tane hurmayı yukardaki tarife göre hazırla. Akşam eve gelince tekrar uygula. Bu kürü 1 ay boyunca aralıksız uygula.
  Tarif benden şifa Allah’tan. Afiyet olsun.

 6. Mithat Serhadlioglu dedi ki:

  Bobreklerde ki kumu ve kuçuk ta$lari eritmek için URALYT-U kullanmanizi tavsiye ederim.DOKTORUNUZA DANI$INIZ.Geçmis olsun

 7. Güngör Karagözlü dedi ki:

  Arkadaşlar, böbrek taşı ciddi bir sorundur. Öncelikle hemen bir Üroloji uzmanına gidip muayene olun, taşın büyüklüğü, yeri, ne kadar idrar çıkarabildiğiniz tesbit edilmelidir , sadece ağrının kesilmesi sorunu ortadan kaldırmaz , böbreğinizi kaybedebilirsiniz ,, hayati tehlikeye maruz kalabilirsiniz. Ben 2 3 kere böbrek taşıdüşürdüm bu yüzden bazı bitkilerin yardımcı olabileceğini biliyorum. altın otu, ölmez çiçek. veya kudama çiçeği adı altında satılan sarı bir bitki çiçeğini bir avuç alıp kaynamış suda bir kupada 10 dakika demleyin günde 3 5 kere bu suyu için ayrıca mısır püskülü ve kiraz saplarını 5 dakika kadar kaynatıp süzüp içebilirsiniz. Bunu da günde birkaç kere içebilirsiniz. Gerek altın otu demlemesi gerekse , mısır püskülü ve kiraz sapı nın diüretik yani bol idrar söktürücü etkisi vardır. Ağrınız için de bir sıcak su torbası alıp ağrı olan yere kemerinizin altına yerleştirip soğudukça yeniden koymanızı önereceğim.Ama. taşınız büyükse, idrar kanalı tıkanıyorsa tehlikedesiniz demektir o nedenle önce bir Üroloji uzmanı incelesin sonra bu dediklerimi yapın , hepinize sağlıklı günler diler geçmişolsun dileklerimi iletirim . Güngör Karagözlü

 8. imren kaya dedi ki:

  Ya ALLAH herkese acil şifalar versin.bu video gerçek miydi..ah be abi sen naptında bu kadar taş oluştu….dekor taşı gibi mübarek :( başka bitkilerden fayda görenler tarifleriyle ve isimleriyle birlikte yazsın lütfen :( bol taşsız günler…

 9. ömer faruk dedi ki:

  1 böbrek taşı düşürmek için 1 fincan suya 1 tatlı kaşığı sıkılmış turp suyu konulur sabahları aç karınla içilir.
  2 avakado yaprağı kaynatılıp bal ile tatlandırılarak içilirse böbrek iltihabına iyi gelir,mesane yollarını yumuşatır kumları döker.
  3 kayışkıran otu kökü böbrek iltihabında mesane yolları iltihabında kullanılır,kum ve taşın düşerilmesine yardımcı olur.
  4 Düzcenin derdin kaplıcasının suyu da tırtıllı olsa böbrek kum ve taşları düşermektedir.asıl kaynağından doldurulan sudan bol bol içilir ve bidonlarla götürülerek evde içilmeye devam edilir.
  5 günde 1-2 çay kaşığı toz pakmaya yutulursa böbrekler taş yapmaz olan taşlar büyümez
  böbrek taşını düşermek için (toz pakmaya,kuru kayısı,süt tozu,kuru incir,badem fıstık fındık) tüketmelidirler.

 10. osman tekin dedi ki:

  kaynak sularından faydalanın eritip düsürüyo taslrın korkulu ryasıdır kaynak sularını deneyinn

 11. onur dedi ki:

  arkadaşlar ben dede var 3 mm taş var yardım

 12. musa dedi ki:

  Üç milim taş taşmıdır ,suyu aşırı olmamak kaydıyla ,üç litre,gün içmeye devam et o düşer şahsen ben leblebi gibi taşı düşürdüm .Aşırı su beyinde ödem yapar aşırıdan kaçının.

 13. dilek dedi ki:

  ewt ben kayseriliyim ve gilaburu suyu çok faydalı babamda vardı içti düştü
  bulabilirseniz için zararsızdır biz yetiştiriyoruz bu meyveyi

 14. servet dedi ki:

  bitliste bununan doğal kaynak suyunun böbrek taşına iyi geliyor bendede 5 milimlik taş vardı o şifalı suyu her gün içerek taşı döşürdüm allah her kese şifa versin

 15. böbrek taşı nasıl düşürülür dedi ki:

  verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler böbrek taşı düşürmek gerçekten çok zor ve ağrılı birşey benim tanıdığımda vardı gerçekten tabir-i caizse kıvranıp duruyodu Allah böbrek taşı düşürenlerin yardımcısı olsun saygılarımla

 16. elif dedi ki:

  arkadaşlar merhaba ben de cok tesadüfi bir şekilde sol böbregimde 25mm sağ böbregımde 11mm ve 10mm çapında iki taş oldugunu öğrendim… doktorum hemen ameliyat için yatırdı bir hafta hastanede yattım çünkü idrar yollarımda aşırı iltihap cıktı antibiyotikle onu düsürdüler daha sonra iki dikişlik bi yer açılarak sol böbrekte ki taş alındı ve tel kondu içeriye, 1 ay sonra hem tel alınacak hem de sağ böbrekteki taşlar alınacak… ayrıca doktorum tas olusumunu engellemek için yurtdısındangelen bir ilaç verdi onu kullanıyorum… allah herkese acil şifalar versin…

 17. rasim dedi ki:

  Benimde böbreğimde 7,4mm taş vardı.Böbreğe saplandığı için atılamıyordu.Doktor operasyonla çıkartacağız dedi.Bir arkadaşım malezyadan hap ve çay getirdi 3-4 günde taş kayboldu.İsteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim. rasimc_ist@hotmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Paylaş

*

css.php