wordpress counter

Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri. Damar Tıkanıklığı Nedir? Damar daralmaları damar sertliğinin devamıdır. Bu doğumdan itibaren başlar ancak bazı insanların damar sertliği süreci kötü beslenme, sigara, stres, fazla kilo ve hareketsizlik gibi sebeplerle daha hızlı olur. Damarların iç yüzeyinde yağ ve kalsiyum birikmesi sonucu meydana gelir. Tam tıkanma kalp krizi anlamına gelir. Damarlardaki ani tıkanıklıkla oluşan kalp krizi koroner damar hastalığının son noktasıdır.

Bu yüzden düzenli olarak her yıl muayene olmak ve damarlarda daralma oluşup oluşmadığını saptamak için testler yapılması gerekir. Efor testi, talyum testi veya elektrokardiyogram damarların ne durumda olduğunu gösterir.

Damar Tıkanıklığının Belirtileri – Damar Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır?

• Kalbi besleyen ince damarların içinden dakikada 250 cc kan geçer. Efor esnasında bu damarlardan geçen kan miktarı üç katına çıkar. Bu damar içinde meydana gelebilecek bir daralma ya da tıkanma çok tehlikelidir. Çünkü damar içinden geçmesi gereken 250 cc kan bir anda gitmeyecek ve o adale bundan  yoksun kalmış olacak. Böyle bir durumda olabilecek hastalıklar spazm, daralma ve tıkanma olarak sınıflandırılır.

• Damardan geçmesi gereken 250 cc’lik kan darlık sebebiyle bir anda 100 cc’ye düşerse ve hasta o sırada efor yapıyorsa kalp, kan ve oksijen eksikliği sebebiyle zor bir duruma girer. Bu durum  göğse, kola, çeneye, boyuna bir ağrı biçiminde kendini gösterir. Kalbin kendisi doğrudan ağrımaz.

• Damar tıkanmaya başladığında vücut bir uyarı vermez. Tıkandığında ise kalp krizi başlar. Hasta herhangi bir şikayeti olmadan da kalp krizi geçirebilir. Damarda oluşan darlıklar bazen hiç belirti vermeyebilir. Örneğin bir damarda % 80’lik bir daralma meydana gelmiş olabilir. Ancak bu damarı onun karşısındaki damar yan dallarla beslerse hastanın hiçbir yakınması olmaz. Fakat bu durum o damarın hiç tıkanmayacağı anlamına da gelmez. Tansiyon düşüklüğü, basit bir spazm, kanın koyulaşması, ritim bozukluğu sırasında tıkalı damarın üzerine bir pıhtı oturur ve kalp krizi oluşur. Veya damarda  %80 darlık oluşturan plak bir yüksek tansiyon sıkıntısı nedeniyle yırtılır ve içindeki yağlar dolaşıma girer ve damarın tıkanmasına yol açar.

Damar Tıkanıklığı Sebepleri

Amerikan Kalp Birliği‘nin 2010 Bilimsel Araştırmalar Oturumu’nda sunulan iki araştırma sonucuna göre kalp damar hastalıkları, genlerin etkisinden çok çocukluktan orta yaşa kadar geçen döneme dek nasıl yaşandığıyla ilgilidir.

• Kalp rahatsızlıkları ve damar tıkanıklıkları hemen ortaya çıkan durumlar değildir. Temeli çocukluk dönemlerinde atılıyor. Özellikle gençlik yıllarında fast food gıdaların aşırı tüketimi, kalp ve damar rahatsızlıkları için büyük risk teşkil eder. Obezite kalp ve damar hastalıklarını tetikleyen önemli bir unsurdur. Diyabet hastalığı da kalp ve damarlar sağlığını olumsuz olarak etkiler. Damarları tıkayan bir başka faktör de sigara kullanmıdır. Aşırı tuz tüketimine bağlı oluşan hipertansiyon da damarları zorlar.

• Yağlı beslenme şekli de kalp krizi ve damar tıkanmalarına sebebiyet verir. Kolesterol belirti vermediği için damar tıkanıklığı olmadan anlaşılmaz.

• Stres, sigara, diyabet, hipertansiyon ve obezite özellikle erkeklerde erken yaşlarda damarların tıkanmasına neden olarak  kalp krizi riskini artırır. 50 yaşın altındaki erkeklerde kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma oranı kadınlara göre 8 kat fazladır.

Damar Tıkanıklığı Yapan Doğum Kontrol Hapı

• Eski nesil doğum kontrol haplarındaki östrojen dozu atardamarlarda ve toplardamarlarda tıkanıklık olasılığını artırabilir.

• Yeni nesil doğum kontrol haplarında ise östrojen dozu azaltılarak, daha az yan etkisi olan progesteronlar kullanılmaya başlanmıştır.

• Kullanılan ilaçların prospektüründe yan etki olarak pıhtılaşma ve bacakta şişlik olabileceğine dair uyarılar bulunmaktadır.

• 35 yaş üzerinde olan ve sigara kullanan kadınların doğum kontrol hapı kullanılmaması gerektiği belirtiliyor.

Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Kalp damarlarının tıkanmasında halinde tedavide ilaç ve stent kullanılır. Ama 3 ve daha fazla damar tıkalıysa ameliyat gerekir.

Koroner damarlar ileri derecede daralmışsa bypass ameliyatı gündeme gelir. Fakat bazı durumlarda stent de takılabilir. Hangi işlemin tercih edileceği doktordan doktora değişebilse de yine de belli kurallar vardır. Mesela tek damar sorunları için çoğunlukla ilaç ya da stent tedavisi uygulanır. 2 damar sorunluysa bazı doktorlar stent, bazıları da bypass ameliyatı gerektiğini söyleyebilir. Ancak 3 damar ve sol ana damar darlıklarında mutlaka ameliyatın tercih edilmesi gerektiği belirtilmiştir.

İlaç Tedavisi: Kalp damarlarında çok ciddi olmayan darlıklar tespit edilmişse  damar açıcı, kolesterol düşürücü, tansiyon ayarlayıcı gibi ilaçlarla tedavi yapılır.

Balon ve Stent: Damarlardaki daralmalar önemliyse veya tehlikeli bölgelerdeyse mekanik yollarla müdahale yapılır. Balon tedavisinde, kasık atardamarından girilerek kalbin damarlarına doğru kılavuz bir tel itilir. Daha sonra bu tel aracılığıyla sönük bir balon darlığın olduğu alana yerleştirilir. Dışarıdan elle kumanda edilen bir cihazla bu balon şişirilerek birikmiş plakların kırılması sağlanır. Buna rağmen darlaşma eğilimi sürüyorsa damar içine stent denilen çelik kafesler yerleştirilir.

Bypass Ameliyatı: Darlık ya da tıkanıklığın olduğu yere kan yönlendirme işlemidir. Balon veya stent tedavisinin uygulanamadığı hastalara uygulanır. Bu cerrahi yöntemde göğüs, kol veya bacak damarlarından faydalanılarak tıkalı damarın yanına ikinci bir yol yapılır ve kan da yapılan bu yeni damardan geçer.

"Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır."
copyright www.beslenmedestegi.comYorumlar

 1. Ayvaz Aymaz dedi ki:

  Ben sadece şimdiye kadar yerli ve yabancı, okuduğum herşeyden çıkardığım özeti söylemek istiyorum, belki birilerinin işine yarar :

  Bitki – ilaç tavsiye etmek haddime değil, sadece çıkardığım sonuç :

  1- Kalp ve Kalp-Damar Sistemi denildiğinde ilk akla gelen , yurtdışında artık doktorların dahi bu konuda tavsiye ettikleri ilk bitki ALIÇ (Hawthorne) ( Sadece meyvası değil, çiçeği ve yaprağı da..)

  2- Melissa ( Oğulotu ) (Oğulotu, çünkü melissa adında bir çalı da varmış ve bundan dolayı karışıklık olabiliyormuş, onun bu otla bir ilgisi yok..) bu bitkiyi kullanıp da damar tıkanıklığı konusunda çok övenleri okudum..

  3- Çoban Çökerten ( Tribulus Terrestris )..

  4- Damar konusunda yine; üzüm çekirdeği..

  5- Bu konuda risk taşıdığını bilen- hissedenler zaten günde 1 coraspin (Bunu da akşam-gece saatlerinde, çünkü tıkanma eğilimi nabzın yavaşlamış olduğu uyku sırasında – sabaha karşı saatlerde daha çok..)

  6- Geçenlerde tv’de ünlü bir kalp Prof. , “kalp krizinde 1 asprin ile hayat dahi kurtarabilirsiniz” demişti, kan sulanacağı ve kalbin yükü azalacağı için,

  7- Tüm tıp ve bitki dünyasının ortak görüşü: Sigara damar sisteminin 1 numaralı bozucusu.. Bu yüzden bir yandan sigaraya devam edip bir yandan ilaç olsun bitki olsun faydalı birşeyler kullanıp yarar beklemek kendini kandırmaktır.. Kaşıkla yarar elde et, Kepçeyle boz … SİGARA DENİLEN BELADAN KURTULUN..

  İnşallah birilerine faydası olur. Saygılar, herkese Allah’tan Şifalar…

 2. Ayvaz Aymaz dedi ki:

  Not: Sonradan aklıma geldi: kalp konusunda bir de Magnezyum tableti kullanmanın da kalbi güçlendirdiği ve rahatlattığını okumuştum (tabii ki doktorunuza danışırsınız önce , ama hem reçetesiz de satılıyor hem de vücutta birikmeyen, günlük ihtiyaç kadar hergün alınan ve fazlası hergün idrarla atılan bir mineral.. ayrıca kalp ve yakınındaki damarlardaki fazla kireç (kalsiyum) birikmelerini de engellemeye , gidermeye ve yine hipertansiyonu düşürmeye de yardımcı…

 3. ender akuzum dedi ki:

  Benimde kalp damar darligim var yuzde elli ilac kullaniyorum on kutu mustafa eraslanin klavs panaksini kullandim ama yalan hic faydasi olmadi

 4. hürel aydemir dedi ki:

  babam kalp krizi geçirdi 2 tane stent takıldı. kullandığı ilaçlara ilaveten hoca veratrol tablet diye bir takviye yaptı. araştırdım içeriği resveratrolmuş. çok olumlu etkileri var

 5. engin dedi ki:

  Benim 3 ana damarimda tikaniklik var 8ay once kalp krizi gecirdim.sol ana damarda % 85
  %95 ve %35 sağ tek damardada %95 tikaniklik olmus.3 tane stent taktilar ama su aralar agrilarim yogunlasti 40 gun once anjiyo oldum ve ayni damarlarda %25 ve %30 daralma olusmus ne yapmam gerekiyor yazinizda belirttiginiz gibi 3 damar tikanik olursa bypass olmammi lazim lutfen beni bilgilendirin tesekkur ederim

 6. Ayvaz Aymaz dedi ki:

  Hürel, bu doğru. Rezveratrol maddesi doğal olarak beyaz üzümün kabuğunda ve üzüm çekirdeğinde var.. Bundan dolayı üzümden çok bahsediyorlar.. O ilaçta da bu maddenin yoğunlaştırılmış ve hazır olanı..

 7. Ayşenur dedi ki:

  Benimde damalarımda kısmi daralma başlamış daha 40 yaşınabile gelmedim :( doktor acilen sigarayı bırakmamı söyledi..Çok araştırdım sigarayı nasıl bırakabilirim diye çünkü önceki denmelerimde başarısız olmuştum..Bu çok zararlı dedikleri esigarayı kullanmanya başladım.Hatta araştırın Dr.Farsalinos diye bir kardiyolog araştırmış sigara gibi damar tıkanıklığına sebebiyet vermiyormuş..vs..elips kulanmaya başladığım günden beridir sigara içmiyorum, henüz bir ilerleme olmamış kontrol ettirdim.. Üzüm çekirdeği ile ilgil kısmı biraz açarsanız sevinirim ben balaban otunu içiyorum tıkanıklıklar için…

Paylaş

*

css.php