Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri. Damar Tıkanıklığı Nedir? Damar daralmaları damar sertliğinin devamıdır. Bu doğumdan itibaren başlar ancak bazı insanların damar sertliği süreci kötü beslenme, sigara, stres, fazla kilo ve hareketsizlik gibi sebeplerle daha hızlı olur. Damarların iç yüzeyinde yağ ve kalsiyum birikmesi sonucu meydana gelir. Tam tıkanma kalp krizi anlamına gelir. Damarlardaki ani tıkanıklıkla oluşan kalp krizi koroner damar hastalığının son noktasıdır.

Bu yüzden düzenli olarak her yıl muayene olmak ve damarlarda daralma oluşup oluşmadığını saptamak için testler yapılması gerekir. Efor testi, talyum testi veya elektrokardiyogram damarların ne durumda olduğunu gösterir.

Damar Tıkanıklığının Belirtileri – Damar Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır?

• Kalbi besleyen ince damarların içinden dakikada 250 cc kan geçer. Efor esnasında bu damarlardan geçen kan miktarı üç katına çıkar. Bu damar içinde meydana gelebilecek bir daralma ya da tıkanma çok tehlikelidir. Çünkü damar içinden geçmesi gereken 250 cc kan bir anda gitmeyecek ve o adale bundan  yoksun kalmış olacak. Böyle bir durumda olabilecek hastalıklar spazm, daralma ve tıkanma olarak sınıflandırılır.

• Damardan geçmesi gereken 250 cc’lik kan darlık sebebiyle bir anda 100 cc’ye düşerse ve hasta o sırada efor yapıyorsa kalp, kan ve oksijen eksikliği sebebiyle zor bir duruma girer. Bu durum  göğse, kola, çeneye, boyuna bir ağrı biçiminde kendini gösterir. Kalbin kendisi doğrudan ağrımaz.

• Damar tıkanmaya başladığında vücut bir uyarı vermez. Tıkandığında ise kalp krizi başlar. Hasta herhangi bir şikayeti olmadan da kalp krizi geçirebilir. Damarda oluşan darlıklar bazen hiç belirti vermeyebilir. Örneğin bir damarda % 80’lik bir daralma meydana gelmiş olabilir. Ancak bu damarı onun karşısındaki damar yan dallarla beslerse hastanın hiçbir yakınması olmaz. Fakat bu durum o damarın hiç tıkanmayacağı anlamına da gelmez. Tansiyon düşüklüğü, basit bir spazm, kanın koyulaşması, ritim bozukluğu sırasında tıkalı damarın üzerine bir pıhtı oturur ve kalp krizi oluşur. Veya damarda  %80 darlık oluşturan plak bir yüksek tansiyon sıkıntısı nedeniyle yırtılır ve içindeki yağlar dolaşıma girer ve damarın tıkanmasına yol açar.

Damar Tıkanıklığı Sebepleri

Amerikan Kalp Birliği‘nin 2010 Bilimsel Araştırmalar Oturumu’nda sunulan iki araştırma sonucuna göre kalp damar hastalıkları, genlerin etkisinden çok çocukluktan orta yaşa kadar geçen döneme dek nasıl yaşandığıyla ilgilidir.

• Kalp rahatsızlıkları ve damar tıkanıklıkları hemen ortaya çıkan durumlar değildir. Temeli çocukluk dönemlerinde atılıyor. Özellikle gençlik yıllarında fast food gıdaların aşırı tüketimi, kalp ve damar rahatsızlıkları için büyük risk teşkil eder. Obezite kalp ve damar hastalıklarını tetikleyen önemli bir unsurdur. Diyabet hastalığı da kalp ve damarlar sağlığını olumsuz olarak etkiler. Damarları tıkayan bir başka faktör de sigara kullanmıdır. Aşırı tuz tüketimine bağlı oluşan hipertansiyon da damarları zorlar.

• Yağlı beslenme şekli de kalp krizi ve damar tıkanmalarına sebebiyet verir. Kolesterol belirti vermediği için damar tıkanıklığı olmadan anlaşılmaz.

• Stres, sigara, diyabet, hipertansiyon ve obezite özellikle erkeklerde erken yaşlarda damarların tıkanmasına neden olarak  kalp krizi riskini artırır. 50 yaşın altındaki erkeklerde kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma oranı kadınlara göre 8 kat fazladır.

Damar Tıkanıklığı Yapan Doğum Kontrol Hapı

• Eski nesil doğum kontrol haplarındaki östrojen dozu atardamarlarda ve toplardamarlarda tıkanıklık olasılığını artırabilir.

• Yeni nesil doğum kontrol haplarında ise östrojen dozu azaltılarak, daha az yan etkisi olan progesteronlar kullanılmaya başlanmıştır.

• Kullanılan ilaçların prospektüründe yan etki olarak pıhtılaşma ve bacakta şişlik olabileceğine dair uyarılar bulunmaktadır.

• 35 yaş üzerinde olan ve sigara kullanan kadınların doğum kontrol hapı kullanılmaması gerektiği belirtiliyor.

Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Kalp damarlarının tıkanmasında halinde tedavide ilaç ve stent kullanılır. Ama 3 ve daha fazla damar tıkalıysa ameliyat gerekir.

Koroner damarlar ileri derecede daralmışsa bypass ameliyatı gündeme gelir. Fakat bazı durumlarda stent de takılabilir. Hangi işlemin tercih edileceği doktordan doktora değişebilse de yine de belli kurallar vardır. Mesela tek damar sorunları için çoğunlukla ilaç ya da stent tedavisi uygulanır. 2 damar sorunluysa bazı doktorlar stent, bazıları da bypass ameliyatı gerektiğini söyleyebilir. Ancak 3 damar ve sol ana damar darlıklarında mutlaka ameliyatın tercih edilmesi gerektiği belirtilmiştir.

İlaç Tedavisi: Kalp damarlarında çok ciddi olmayan darlıklar tespit edilmişse  damar açıcı, kolesterol düşürücü, tansiyon ayarlayıcı gibi ilaçlarla tedavi yapılır.

Balon ve Stent: Damarlardaki daralmalar önemliyse veya tehlikeli bölgelerdeyse mekanik yollarla müdahale yapılır. Balon tedavisinde, kasık atardamarından girilerek kalbin damarlarına doğru kılavuz bir tel itilir. Daha sonra bu tel aracılığıyla sönük bir balon darlığın olduğu alana yerleştirilir. Dışarıdan elle kumanda edilen bir cihazla bu balon şişirilerek birikmiş plakların kırılması sağlanır. Buna rağmen darlaşma eğilimi sürüyorsa damar içine stent denilen çelik kafesler yerleştirilir.

Bypass Ameliyatı: Darlık ya da tıkanıklığın olduğu yere kan yönlendirme işlemidir. Balon veya stent tedavisinin uygulanamadığı hastalara uygulanır. Bu cerrahi yöntemde göğüs, kol veya bacak damarlarından faydalanılarak tıkalı damarın yanına ikinci bir yol yapılır ve kan da yapılan bu yeni damardan geçer.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. murat says

  merhaba ben murat ve asagı yukarı aynı sıkeyetlerım var vucudumun sol tarafı yaklasık 3 haftadır uyusma agrı sol cenemde sol kol ve sol gogus taraflarımda agrı ve uyusma harkettım ama ben suan Turkıyede deılım Ukraynada okumaktayım ve burada kı doktorlara hıc guvenım yok Turkıyeye gelebılecek vaktım ve durumumda yok yukarıda tavsıye edıldıgı gıbı damar acıcı bı ılac kullansam doktora gıtmeden yararı yada herhangı bı zararı olurmu? yanı mutlaka bı doktora mı gıtmem gerekıyo yoksa ılac tedavısı ıle deneme yontemı yapsam ne olur? lutfen bana maıl olarak gerı donun lutfen dark_sk46@hotmail.com

 2. gülhan gül says

  merhaba.ben 34 yaşında bir bayanım.ailemde çok sayıda kalp ve damar rahatsızlığı var,kalp krizine bağlı genç ölümler var.bende ise ekg de birşey çıkmadı ama göğüs ağrısı,daralma hissi,sabahları uyandığımda tüm vucudumda uyuşma oluyor.sizce bunu önemsemelimiyim?mailinizi bekliyorum.teşekkürler.

 3. salih koç says

  merhabalar,
  Son iki yıldır tansiyon ilacı kullanıyorum. Yürüyüş yapıyorum ama yokuş tırmanırken sol koluma bir ağrı geliyor bazen sırtıma doğru dağılıyor.

 4. mustafa yılmaz says

  Merhaba benim şikayetim kalbimdeki damarlarla ilgili olacak 36 yaşında, boyum 1,70 kilom 120 ailece kilolu yapıya sahibiz. Bazen merdiven çıkarken, bazen uykudan uandığım zaman, bazen de hiçbirşey yokken sanki göğüs bölgemde bir baskı, sol kolumda uyuşma oluyor. Bunun nedeni ne olabilir. VERECEĞİNİZ CEVAP İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM İYİ GÜNLER DİLERİM.

 5. leyla says

  merhaba ben leyla benim şikayetim sol kolumda yanma ve ateş basması var.ekg çektirdim normal çıktı birde bende panik atak var doktor psikolojik diyor ben ne yapabilirim

 6. merve says

  ben üç ay önce kalp doktoruna gtmştm hiçbişi çıkmadı ama bazen karın boşluğunda sol göğsümde arı sol kolda arı olabiliyo üç ay önce bişi yoktu ama üç ay içnde kalp ragatsızlığı olşmuş olabilir mi

 7. Erkin says

  Merhaba 3 haftadır kalbimde bir sıkışma oluyor,özellikle geceleri.Bazen gece uyurken (sol tarafa bakarak) kalbimin sıkıştığını fark ediyorum ve sağ tarafa bakarak yatıyorum,sonrada biraz rahatlıyor.Sizin dediğiniz gibi sol kol,sol baçak vs.herhangi bir yerimde hiç bir şekilde ağrı veya uyuşukluk yok sadece kalbimde sıkılma oluyor.Daha önce hiç dok.kontrol ettirmedim korkuyorum neden acaba diye,bir yardımcı olursanız çok sevinirim ( şuan doktora gitme imkanım yok)

 8. seyfi şensoy says

  vereceginiz cevaba şimdiden teşekkürü bir borc bilirim tşk
  benim elimde parmagımda ayaklarımda sanki kan akısı zorlaşıyorgibi cok agrı veriyor biraz sonra geciyor aralıklarla aynı yerlerde tekrarlıyor bazen degişik yerlerdede aynı sancılar oluyo ama ekseriyetle aynı yerlerde oluyo bu sancılar ne yapmalıyım nereden bilgi yardım almalıyım bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim .seyfi şensoy acil cevap bekliyorum.

 9. sema says

  slm ben azerbeycandan yas23 benim dogumdan sonra sol bacagimda tikanma oldu ailemde hic kimsede damar tikanikligi yok bu rahatsizlik cocugumdada olabilirmi?

 10. sara says

  selam ben bir yildir gogusumde bir agri var sanci gibi bir kere doktora gitim doktorum kalbindeki bir damarin tikanik oldunu soyledi ilic verdiler ama bir sey yaramadi gogysym agridinda yorgun hisediyorum kendimi ve nefes alis verisim cok kolay olmiyor
  lutfen bana bir sey soyleyin

 11. ismail says

  SLM ONCELIKLE BU HASTALIGI YASAMIS BIRI OLARAK EGER KI EN UFAK BI RAHATSIZLIK HISSEDERSENIZ KESINLIKLE SIGARADAN UZAK DURUN VE MUTLAKA BIR KAC DOKDORA GIDIN BEN 32YASINDA BIR GENC OLARAK AYAK DAMAR TAKANIKLIGI OLDU 3 YERDEN TIKANDI 1 AYI GECDI AMELIYAT OLDUM VE HALA YURUYEMIYORUM SORMAK BILMEK ISTEDIGINIZ BISE VARSA YARDIMCI OLURUM

 12. Hamza says

  3 Hafta once anjuo oldum 4damar tıkanık ve 2damarda %30 %40 dolaylarında bir tıkanıklı soz konusuydu.Balon oldum ve stent takıldı ve acılmayan damarlarım için ise ilaç tedavisi görüyorum.Fakat anjuo olmadan onceki gibi ayaklarıma ve kollarımda sık sık uyusma oluyor.Bunun sebebi kalp-damar ile mi ilgilidir.Yoksa nörolojik başka sebeplerden dolayı olabilir mi?Ve neler yapabilirim.Teşekürler.

 13. Engin says

  mrb ben almanyadan engin bundan yaklasik 1 yil önce ben is yerinde bir bayginlik gecirdim ve hemen ambulansla hastaneye kaldirildim ve göhsümde agri sol tarafta KOLA DOGRU SIKISMA sirtlarima vuran yanki seklinde agrilar ve hemen EKG yapildi bozuk cikti anju ya karar verildi iki defa anju yapildi ama damarlarda bir sorun olmadigi söylendi ve boyun fitigi dendi bundanda ameliyat oldum ve halen agrilarim var sizden ricam bu agrilarin sebebi ne olabilir sigara kullaniyorum kalp den damarlardan degilse bu agrilar nerden gelebilir bana yardimci olursaniz cok sevinirim gerekirse türkiyeyede gelip tedavimi olabilirim lütfen yardimci olunuz tsk ler …

 14. sevinç ince says

  damar tıkanıklığını önlemek için veratrol tablet diye bir şey çıkmış istanbul’da bir hoca anneme tavsiye etti ve kullanmaya başladı. ilaçtan çok memnun annem tavsiye ederim bu tür sıkıntısı olanlara

 15. sergen says

  merhaba ben ismail engizekliyim benim sorunum kalbim agrıyor ve üç damarım tıkanık munun iaci ne olabilir yardım ettiniz icin t eşekür ederim k.maraş yeni
  sehir hastanesin de yatıyorum lütfen cavapınız ı beklerim yardım ??
  anju oldumn ve tesekür ederim

 16. arzu says

  merhabalar. ben 34 yaşında bayanım 4 sene kadar önce bilgisayar başında çalışırken birden klavyedeki parmaklarımdan bazılarını görmemeye başladım.sonra yüzümde uyuşma ve konuşma bozuklğu oldu..10 dakika kadar sürdü.(4 yıl içinde sadece 3 kez bu şeklde atak oldu)
  üniversite de gerekli tüm tahliller yapıldı..sadece kardiyoloji kalpte önemsiz ufak bi delik var belki ordan pıhtı atmıştır dendi ve comadine kullandırıldı 2 ay boyunca..doz ayarlanıncaya kadar ınr 6 yı gördü..
  comadin bıraktırılıp coraspirin 300 mg sürekli devam dendi…comadini bıraktıktan 20 gün sonra 3. atağı geçirdim ve oldukça kuvvetli idi..metroda meydana geldi. dilim köküne kadar uyuştu ne yutkunamadım ellerimde uyuştu tabi 10 dk sonra geçti.. ve ogünden bu yana 2 yıldır nerdeyse..geceleri ellerim bazen kolum taş gibi uyuşuyor… 2 ay önce başka bi norolojiye gittim. sosya ankisiyeti bozukluğu dedi cplarex verdi onu kullanıyorum ama geceleri hala ara ara ellerim uyuşuyor. çok uzattım ksr bakmayın
  .benim sormak istediğim kol damarında tıkanıklık olabilir mi çünkü dirseğin hizasınra yani kan alınan yerin hemen yakınında ağrı gibi tuhaf bi his oluşuyor arada tıkalı bişey varmış gibi..iki kolumda da…ve az öncede kan alınan kısmın üst tarafında o his oluştu kolum bi tuhaf hissiz gibi. eskiye oranla damarlarım çok belli.. ne yapmam lazım tşkkkkkk

 17. mehmet says

  merhaba benım sol kolumda uyuşmalar var kalbım bazen sıkışıyor ve nefes dalıgı cekıyorum. kardiyolojiye gittim ekg ve eko testleri yapıldı fakat efor testi yapılmadı. damar tıkanıklığı ekg ve eko testleriyle anlaşılırmı ?

 18. saban karahasan says

  merhaba ben saban karahasan kosovadan yaziyorum.
  ben 1ay once 2ki damarima stend atim simdi ben nasil beslenmeliyim e cok ne yemem lazim ne yok .
  selam

 19. serife says

  merhaba benimde sag kulagim da bir ugultu var yanliz boynumdaki damara basinca o ugultu kesiliyor ayrica boynum da uyusma ve kafamda bir basinc var ne yapcagimi bilmiyorum sol tarafinda bir agri var srtima kadar vuruyor yeldir dedim ama 1 yildir bu yel gecmezmi tansiyonda düzensizlikde var ayrica yorgun bianda dinc oluyorum ve uykum geliyor bacaklarimdada damar belirtileri var valiz olsa areada kaybolmaz degilmi bi var bi yok RABBIM HERKESE Sifa versin

 20. murat says

  arkadaslar bu kez kol bacak uyusmalar sürekli.aynı.yere yatmanıDan dolayı.oluyor devamlı hareket etmiyor,ondan yada yuk bınıyorsa kola. Kan.dolasımı azalıyor uyusmalar oluyor

 21. Ayvaz Aymaz says

  Ben sadece şimdiye kadar yerli ve yabancı, okuduğum herşeyden çıkardığım özeti söylemek istiyorum, belki birilerinin işine yarar :

  Bitki – ilaç tavsiye etmek haddime değil, sadece çıkardığım sonuç :

  1- Kalp ve Kalp-Damar Sistemi denildiğinde ilk akla gelen , yurtdışında artık doktorların dahi bu konuda tavsiye ettikleri ilk bitki ALIÇ (Hawthorne) ( Sadece meyvası değil, çiçeği ve yaprağı da..)

  2- Melissa ( Oğulotu ) (Oğulotu, çünkü melissa adında bir çalı da varmış ve bundan dolayı karışıklık olabiliyormuş, onun bu otla bir ilgisi yok..) bu bitkiyi kullanıp da damar tıkanıklığı konusunda çok övenleri okudum..

  3- Çoban Çökerten ( Tribulus Terrestris )..

  4- Damar konusunda yine; üzüm çekirdeği..

  5- Bu konuda risk taşıdığını bilen- hissedenler zaten günde 1 coraspin (Bunu da akşam-gece saatlerinde, çünkü tıkanma eğilimi nabzın yavaşlamış olduğu uyku sırasında – sabaha karşı saatlerde daha çok..)

  6- Geçenlerde tv’de ünlü bir kalp Prof. , “kalp krizinde 1 asprin ile hayat dahi kurtarabilirsiniz” demişti, kan sulanacağı ve kalbin yükü azalacağı için,

  7- Tüm tıp ve bitki dünyasının ortak görüşü: Sigara damar sisteminin 1 numaralı bozucusu.. Bu yüzden bir yandan sigaraya devam edip bir yandan ilaç olsun bitki olsun faydalı birşeyler kullanıp yarar beklemek kendini kandırmaktır.. Kaşıkla yarar elde et, Kepçeyle boz … SİGARA DENİLEN BELADAN KURTULUN..

  İnşallah birilerine faydası olur. Saygılar, herkese Allah’tan Şifalar…

 22. Ayvaz Aymaz says

  Not: Sonradan aklıma geldi: kalp konusunda bir de Magnezyum tableti kullanmanın da kalbi güçlendirdiği ve rahatlattığını okumuştum (tabii ki doktorunuza danışırsınız önce , ama hem reçetesiz de satılıyor hem de vücutta birikmeyen, günlük ihtiyaç kadar hergün alınan ve fazlası hergün idrarla atılan bir mineral.. ayrıca kalp ve yakınındaki damarlardaki fazla kireç (kalsiyum) birikmelerini de engellemeye , gidermeye ve yine hipertansiyonu düşürmeye de yardımcı…

 23. ender akuzum says

  Benimde kalp damar darligim var yuzde elli ilac kullaniyorum on kutu mustafa eraslanin klavs panaksini kullandim ama yalan hic faydasi olmadi

 24. hürel aydemir says

  babam kalp krizi geçirdi 2 tane stent takıldı. kullandığı ilaçlara ilaveten hoca veratrol tablet diye bir takviye yaptı. araştırdım içeriği resveratrolmuş. çok olumlu etkileri var

 25. engin says

  Benim 3 ana damarimda tikaniklik var 8ay once kalp krizi gecirdim.sol ana damarda % 85
  %95 ve %35 sağ tek damardada %95 tikaniklik olmus.3 tane stent taktilar ama su aralar agrilarim yogunlasti 40 gun once anjiyo oldum ve ayni damarlarda %25 ve %30 daralma olusmus ne yapmam gerekiyor yazinizda belirttiginiz gibi 3 damar tikanik olursa bypass olmammi lazim lutfen beni bilgilendirin tesekkur ederim

 26. Ayvaz Aymaz says

  Hürel, bu doğru. Rezveratrol maddesi doğal olarak beyaz üzümün kabuğunda ve üzüm çekirdeğinde var.. Bundan dolayı üzümden çok bahsediyorlar.. O ilaçta da bu maddenin yoğunlaştırılmış ve hazır olanı..

 27. Ayşenur says

  Benimde damalarımda kısmi daralma başlamış daha 40 yaşınabile gelmedim :( doktor acilen sigarayı bırakmamı söyledi..Çok araştırdım sigarayı nasıl bırakabilirim diye çünkü önceki denmelerimde başarısız olmuştum..Bu çok zararlı dedikleri esigarayı kullanmanya başladım.Hatta araştırın Dr.Farsalinos diye bir kardiyolog araştırmış sigara gibi damar tıkanıklığına sebebiyet vermiyormuş..vs..elips kulanmaya başladığım günden beridir sigara içmiyorum, henüz bir ilerleme olmamış kontrol ettirdim.. Üzüm çekirdeği ile ilgil kısmı biraz açarsanız sevinirim ben balaban otunu içiyorum tıkanıklıklar için…

 28. ibrahim says

  Arkadaşlar kardeşler abiler benim sağ tarfım uyuşuyor bir buçuk yıldır hastane hastane geziyorum bu doktorlar beni deli edecek hepsi panik ataksin diyor adamlar doğru dürüstt ilgilenmiyor bile ne yapmalıyım

 29. eşref says

  ben 25 yaşındaym 4 senedir sğ kolmda dmar tıkanıklğı vr kolm da şişme vr doktorlrn bana verdği ilaç comedin ilç hiç faydası omadı ne yapabilirm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir