Dikkat Eksikliği Tedavisi Nasıl Olur?

Dikkat Eksikliği Tedavisi. Dikkat Eksikliği Nedir? Dikkati toplayamamak, aşırı hareketlilik ve dürtüsellik, içten gelen ancak ifade edilemeyen bir duygu olan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) 4-12 yaş arasındaki çocukların % 5’inde görülen ve okul öncesi dönemden, erişkin döneme kadar hayatı olumsuz etkileyen önemli bir sorundur. Erkek çocuklarda, kız çocuklardan daha fazla görülmektedir. İlköğretim çağındaki çocuklarda hiperaktivite , arkadaşlarıyla iyi geçinememe, sırasında oturamama, yazı yazmakta, öğretmeni dinlemekte zorlanma, derslerinde geri kalma, kurallı oyunları iyi oynayamama biçiminde kendini kendini gösterir.

Dikkat Eksikliği Neden Olur?

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuklarda beynin bazı bölgeleri diğer çocuklara göre biraz daha geç olgunlaşır. Ancak gecikmeli de olsa beyin gelişimi  normal biçimde seyreder. Amerika’daki Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre  DEHB’li çocuklarda beyin olgunlaşmasındaki gecikmenin, beynin düşünme, planlama ve dikkatle ilgili bölümü olan dış katmanında (korteks) belirgin olduğu tespit edilmiştir.

Uzmanların DEHB’li çocuklarda gerçekleştirdiği Manyetik Rezonans Taraması, korteksdeki 40.000 alanın en yüksek kalınlığa ortalama 10.5 yaşında ulaştığını gösterdi. Bu gelişim DEHB sorunu olmayan çocuklarda ise ortalama 7.5 yaşında gerçekleşiyor.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Belirtileri

Hastalığın  dikkat eksikliği, hiperaktivite ve dürtüsellik olarak 3 grup belirtisi vardır.

Dikkat eksikliği belirtisi; Çocuk dikkatini sürdürmede zorlanır, ince dikkat isteyen işlere dikkatini veremez. Dikkat eksikliği sebebiyle, sınavlarda ve verilen ev ödevlerinde çok fazla hata yapar. Öğrendiğini çabucak unutur, ödevini bitiremez, görev ve aktivitelerini organize etmede zorluk yaşar.

Hiperaktivite belirtisi; Sınıf gibi oturulması gereken yerlerde oturamama, arkadaşlarıyla konuşma, onları rahatsız etme, sürekli ve yüksek sesle konuşma hiperaktivitenin belirtileri arasındadır.

Dürtüsellik belirtisi; Çocuğun sırasını beklemede zorlanması, soru bitmeden yanıt vermeye çalışma, diğer insanların konuşmaları sırasında araya girme ve oyunlarını kesme gibi belirtiler gösterir.

Hastalıktan söz edebilmek için, bu 3 gruptaki belirtilerin hepsinin görülmesine gerek yoktur. Bazısında yalnızca dürtüsellik ve hiperaktivite, bazısında dikkat eksikliği, bazı çocullarda ise tümü bir arada görülebilir.

Yaşın ilerlemesiyle görülme sıklığı azalır.Ancak belirtiler bütünüyle ortadan kalkmaz. Azalma eğilimine karşın erişkin DEHB olan kişilerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan kişilerde bir işe başlayamama, iş yerinde verimsizlik, stresle baş etmede zorlanma, aklına ilk geleni söyleme,işe başlandığı işlerin  çoğunu bitirememe, evlilik ve sorumluluklarının idare edilmesiyle ile ilgili proplemler sıkça görülür.

Dikkat Eksikliği Tedavisi – Dikkat Eksikliği İlaçları

Dikkat eksikliği tedavisi için Metylfenidat, dextroamfetamin ve pemolin gibi stimülanların yanında karbamezapin ve bazı antidepresan da kullanılmaktadır.

Stimülan tedavi, uzun bir süredir kullanılmasına rağmen iştahsızlık, baş ve karın ağrısı, hipertansiyon ve uykusuzluk gibi yan etkilere sahiptir. Çocukların  %30′u stimülan tedaviden faydalanamamakta ya da yan etkilerini tolere edememektedir.

Araştırmalar DEHB tedavisinde kullanılan ilaçların DEHB belirtilerini baskılamada etkili olduğu durumlarda bile düşünsel kapasiteyi artırmadığını ve uzun vadede çocuğun öğrenmesine katkıda bulunmadığını göstermiştir.

Bazı uzmanlar ciddi yan etkiler sebebiyle özellikle çocukluk döneminde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu teşhisinin dikkatle konulması ve tedavide psikostimülan ilaç tercih edilip edilmemeyeceğinin hassasiyetle düşünülmesi gerektiğini vurguluyorlar.

DEHB tedavisinde kullanılan Psikostimülanlar ilaçlar;

•Metilfenidat (Ritalin, Metadate)
•Amfetamin dekstroamfetamin (Adderall)
•Dexmethylphenidate (Focalin)
•Lisdexamfetamine (Vyvanse)
•Dekstroamfetamin (Dextrostat, Dexedrine)

Nonstimülan Tedavide Kullanılan İlaçlar

Trisiklik antidepresanlar, Atomoksetin, Bupropion, Klonidin ve Guanfasin, Lofeksidin, Venlafaksin dikkat eksikliğinde kullanılan ilaçlar arasındadır.

Diğer Tedaviler

• Bazı çalışmalar DEHB’li çocukların diğer çocuklara göre daha düşük seviyede esansiyel yağ asidine sahip olduklarını göstermiştir. Bu çocuklarda esansiyel yağ asidi (omega 3) ile yapılan tedavinin dikkatsizlik ve hiperaktivite kontrolünde olumlu etki gösterdiği saptanmıştır. Esansiyel yağ asitleri düzenli serebral işlev için gerekli maddelerdir.

• Demir eksikliği davranışsal sorunlara neden olabilir. DEHB’li çocuklarda yapılan bir çok çalışma demir eksikliği yanında çinko, kalsiyum, bakır gibi diğer eser element eksikliklerini göstermiştir.

• DEHB’li çocuklarda L-glutamin düzeyi de diğer çocuklara göre daha düşük çıkmıştır. Beslenmeyle yeteri kadar alamayan DEHB’li çocuklarda L-glutamin takviyesi semptomlarda iyileşme sağlamıştır.

• DEHB’li 43 çocuk üzerinde yapılan bir çalışmada bireyselleştirilmiş homeopatik ilaç kullanan çocuklar, plasebo alan çocuklara göre önemli bir gelişme göstermişlerdir. DEHB için en yararlı homeopatik ilaçlar Stramonium, Cina and Hyoscyamus niger olmuştur.

• DEHB’li kişiler şeker ve besinlere eklenen  katkı maddelerine karşı duyarlı oldukları için, bu maddelerin beslenmeden çıkarılması önerilmektedir. Çalışmalar oligoantijenik diyetin DEHB semptomlarında kısmi düzelme sağladığını göstermektedir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. Serhad Bahadır says

  Çocuk Psikiyatrisi’nin başlıca alanı çocuklarda görülen davranış, düşünce, duygu ve bunlarla ilişkili gelişimsel sorunların değerlendirilmesi, tanının konulması ve tedavinin belirlenmesidir. Çocuk ve gençlerde sıklıkla görülen sorunlar; dikkat eksikliği, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, çocuk ve ergen depresyonu, anksiyete bozuklukları, öğrenme bozuklukları, zihinsel yetersizlikler, otizm ve asperger sendromu, uyku bozuklukları, tikler ve takıntılar, yeme bozuklukları, arkadaş ve aile içi sorunlar, uyum bozuklukları, cinsel gelişim ve cinsellikle ilgili sorunlar, ergenlik sorunları gibi başlıklar altında sınıflandırılabilir.
  Kaynak:cocukvegenc.com

 2. çiğdem mermutluoğlu says

  merhaba oğlumla ilgili bir sey sormak istiyorum . oğlum derslerınde basarılı bır öğrenci ancak bir işle uğrasırken elıyle baska bir iş yapıyor. yada sürekli hayal kuruyor . ne yapacağımı bilmiyorum. bir sorun olarak algılayıp algılamayacağıma dahi karar veremıyorum

 3. tülin says

  merhaba ben konyadan 12 yasındabir kızım var dikkat eksikliği ve dürtüsellikyoğun yaşıyor ilac lar yan etki yapıyor kendini hasta hissediyor bu sefer kullanmak istemiyor cok üzülüyorum ne yapmam gerekiyor psikiyatri ye gitmek istemiyor kendini sorunlu hasta zannediyorr şimdiden ok tşkler

 4. filiz yuce says

  Kizim 6 yasinda ilkokula basladi fakat derslerini yaparken hemen unutuyor sinifda bildikleri soyliyemiyor ne yapabilirim lutfen yardimci olurmusunuz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir