Düşük Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Düşük Tansiyon BelirtileriTansiyon Düşüklüğü Belirtileri. Tansiyon Nasıl Ölçülür? Tansiyon Ölçümü Nasıl Yapılır ve Normal Tansiyon Kaç Olmalı? Normal bir kan basıncına (tansiyona) sahip olan bir insanın okunan basıncı 120/80 mm Hg olur, ve düşük tansiyonlu bir insanın okuması ise, 90/60 mm Hg. civarındadır.

Gün içinde tansiyonunuz yaptığınız işlerle doğru orantılı olarak dalgalanır. Bu numaralar atar damarların içindeki basınç miktarını ifade ederler. Üstteki rakam sistolik arter basıncı (büyük tansiyon), alttaki rakam ise diyastolik arter basıncıdır (küçük tansiyon).

Doktor, tansiyon aletinin manşonunu kolunuza sarar ve şişirerek atar damarınıza baskı uygular. Baskı ortadan kalktığında, doktorunuz sistolik basıncınızı ölçer. Kan akışını dinlemeye devam eder, artık bir ses duymadığında da diyastolik basıncınız belli olmuştur.

Düşük Tansiyon Nedir?

Kalp her kasıldığında belirli orandaki kanı atardamarlara pompalar ve bu sırada  kan basıncı en yüksek düzeye çıkar. Buna büyük tansiyon denilir. Kalbin iki kasılışı arasında geçen süre içinde ise, kan basıncı en düşük düzeye iner. Bu da küçük tansiyon olarak adlandırılır. Nabız basıncı büyük tansiyon ile küçük tansiyon arasındaki farktır.

Hangi durumlarda düşük tansiyondan bahsedilebileceğini dair tam bir fikir birliği yoktur. Çoğunlukla büyük kan basıncının 90’dan, küçük kan basıncının ise 60’dan daha az  olan olan değerleri hipotansiyon olarak kabul edilir. Büyük ve küçük tansiyon beraber düşebileceği gibi ayrı ayrı da azalabiliyor.

Düşük Tansiyonun Belirtileri Nelerdir? Düşük Tansiyonun Zararları

Birdenbire ayağa kalkıldığı anlarda görülen baş dönmesi tansiyon düşüklüğünün en önemli belirtisidir.

Yorgunluk, halsizlik, kulak çınlaması, unutkanlık, konsantrasyon zorluğu, el ve ayaklarda  üşüme, baş dönmesi, göz kararması, bazen bayılma nöbetleri tansiyon düşüklüğünün belirtileri arasındadır.

Büyük ve küçük tansiyonları belirtilen değerlerin altında olmasına rağmen herhangi bir şikayeti olmayan kişiler de vardır. Ayrıca kan basıncı normal ya da yüksek olmasına rağmen ani olan düşüşler nedeniyle ciddi belirtilerle karşılaşılan kişilerde de düşük tansiyondan söz edilebilir.

Tansiyon düşüklüğü bir rahatsızlık değil. Aksine normalin biraz altında olması kalp ve damar sorunlarından daha uzak olmak anlamını taşır. Fakat küçük tansiyon çok uzun müddet 7′den düşük kalırsa hastanın şoka girmesi gibi ciddi sonuçları olur.

Düşük Tansiyon Nedenleri -Tansiyon Neden Düşer?

Kalp yetmezliği, kalp kapak rahatsızlıları, kalp ritim bozuklukları, böbrek üstü bezi yetersizliği gibi hastalıklar,

Uzun süre devam eden kusmalar, ishaller, kan kayıpları

Tuz eksikliği, sıvı kaybı,

İdrar söktürücüler, bazı antihipertansifler, kalp ilaçları, nitrat ve nitrit içeren ilaçlar ve trisiklik antideprasanlar da tansiyonun düşmesine sebep olabilirler.

Ani tansiyon düşmeleri parkinson, beyin ve omurilik tümörleri gibi nörolojik rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir.

Düşük Tansiyon Tedavisi Nedir?

Tansiyon Nasıl Yükseltilir? Sebebe bağlı olarak, ilaçlar, kan ve sıvı takviyesi, kan basıncının normale dönmesini sağlar. Bazı doktorlar yatarken başın yükseltilmesinden, elastik çoraplar giyilmesine, hatta tuz tabletleri ya da tuz alıkonum hormonları kullanımını önerirler. Tansiyonun sık sık ölçülmesi ve belirtilerin takibi şarttır.

Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Tansiyon tek koldan ölçülecekse sağ ya da sol kol olması fark etmez. Fakat en iyi sonucu alabilmek için tansiyonun çift kol ve bacaktan ölçülmesi gerekir.

İki kol ve bacaklardaki tansiyon arasında 3-4 değerin üzerinde fark varsa bu kalp veya damarlarda sorun olduğuna işaret eder.

Tansiyon, bacaklarda yüksek, kollarda düşük çıkıyorsa bu durum kalbin büyük damarında darlık olduğunu ifade eder.

Kollarda yüksek, bacaklarda düşük çıkıyorsa bu önemli bir kalp  rahatsızlığının göstergesidir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. ilknur says

  benımde tansiyonum cok düşük baş dönmesi mide bulanması yorgunluk neres darlığı uyuklama ayak barmağımda uyuşma mide ağrısı oluyor

 2. Somer Çelik says

  benimde tansiyonum yüksekken ilaç aldıktan sonra düşüyor 11/5 gibi yüzüm gözüm sanki önüme düşecek gibi, yardıma ihtiyacım var

 3. ayça says

  benimde bugün başladı çok kötü biirşey ALLAH şifanızı versin arkadaşlar..

 4. Yasemin says

  merhaba,
  benim tansiyonum normalde hep düşüktür. normal hali büyük :7 ,küçük :6.
  birde bunun üzerine tansiyonum düştüğünde ayakta bile durmakta zorlanıyorum. açlığa hiç dayanamıyorum. hemen tansiyonum düşüyor.
  dün ölçtüğümde küçük tansiyon 4 tü. ne yapabilirim ? kan aldırmaktan da korkuyorum. :(

 5. Fatma says

  Merhaba,
  Benim tansiyonum 6-4 iken bile ben cok kotu hissetmiyorum ki geneldde ortalamasi 9-5 ya da 8-5 civarinda..Bu tansiyonlardayken hayatima normal devam edebiliyorum..Ancak 3 kez bayildim ama sebebi tansiyon degil de enfeksiyon cikti. Tansiyonunuzu cok kafaniza takmayin lutfen..Ben artik benim tansiyonumun bana gore normal oldugunu dusunuyorum ve cok da rahatim…Kafaniza takmayin lutfen..Ne kadar cok kafaniza takarsaniz o kadar kotu hissedersiniz..Ben uzman diilim ama deneyimliyim…Bol bol su icin ve sik sik icin…hala endiseliyseniz de bi doktora gidin kuzum…Danisin bi…Illaki hastalik cikcak altindan diye niye felaket tellalligi yapiyorsunuz ki?

  Saglikli kalin mutlu kalin:)

 6. onur says

  Merhaba,
  Ben 36 yaşında iki çocuklu evli bir bayanım. son iki aydır el ve ayak parmak uçlarımda sızı oluştu.Sanki bir yere sıkıştırmışım gibi acıyor.Onun yanı sıra tansıyonum sık sık düşmeye başladı.O kadar ki çoğu zaman baygınlık geçiriyorum.Ne yapmam gerekir ? .Simdiden teşekkür ederim :)

 7. adsız says

  Doğadan 5i bir yerde çayı var onu için 1 haftada tansiyon tavan :D tekrar düşürmek isterseniz yeşil çay için

 8. ecem sarı says

  benimde annemin düşüyor bayılacak gibi oluyor ben onsuz ne yaparım nasıl düşer ? onun bazen düşüyor bazen ise yükseliyor çok üzülüyorum napacağız ? :(

 9. bircan karaca says

  benim bir haftadır tansiyonum düşük baş dönmesi oluyor halsizlik ayaklarda uyuşma oluyor tuzlu ayran içsemde faydası olmadı acaba bir hastalıkmı var diye endişelenmeye başladım neler yapabiliri tansiyon 9-6veya 10-5 çıkıyor

 10. Foxy says

  Arkadaşlar niye bu kadar dert ediyorsunuz,baksanıza yukarıda anlatılanlardan Düşük Tansiyon’un üste para verip alınacak bir durum olduğunu anlıyorum..Benim normal tansiyonum 14-8′ken arasıra (bugünkü gibi) 8-5 oluyor.Tuzlu fıstık-ayran, hoop 1 saat’e toparlıyorum.Yeterki şu son cümlede yazılan insanlığın belası omurulik bilmemnesi size uğramasın..Gerisi traş gibi duruyor.

 11. nehir says

  bende nefes darlğı var birde 9a 6 çıkıyor tansiyonum ne yapmam gerek :(

 12. beyza says

  benim ablamın tansiyonu 4′e düştü ben çok üzgünüm sizce ne yapamalıyız

 13. deniz says

  benimde normalden tansiyonum düşüktür, açlığa hiç dayanmıyorum hemen başım dönmeye başlıyor midem bulanıyor gözlerim kararıyor ve benimde ayak parmağımda devam eden bi uyuşma var. çok zor bir şey gerçekten

 14. Sibel... says

  Slm arkadaşlar ben buaralar yeşil çay ve limon suyu sıkca içmeye başladım fakat nedendir bilmem ruhum bedenimden cıkacakmıs gibi oluyorum sac diplerim mütiş yanıyor nedeni tansiyon mu? Saygılar

 15. buket says

  bende hem kansızlık hem düşük tansiyon var allh herkesin yardımcısı olsun bas dönmesi mide bulantsı bayılckmış gibi oluyorum cabuk yoruluyorumm

 16. neslihan says

  benimde başımda karıncalanma oluyor.tansiyonum kaç gündür 10a 5 veya 8e 4 gibi çıkıyor.açlığa tahammülüm yok.ne yapmam gerekiyor..allah herkese şifa versin.

 17. serkan 09 says

  bende de düşük tansıyon var.düşünce etraf bi anda beyazlaşıyor,halsizlik,takatsizlik,isteksizlik had safhada oluyor,yaşım 24. dr a gıttım detaylı check up tan gectım tum degerler normal cıktı.dr un dedıgı anlık sinirsel,fizyolojik olabilir dedi.başladığı ya da hissettiğin anda sabit kal otur.bol tuzlu ayran ve soda iç dedi.yapılabılecek baska bı tedavısı yok bu meretin.mevsim geçişlerinde de bol su,sıvı ve vitamin takviyesi uzm dr un önerisi ark lar..

 18. sema says

  mrba arkadaşlar ben sema 30 yaşındayım bende hem kansızlık hem sürekli tansiyon düşüklüğüm var ama bu sefer dahada düştü gözlerimi açamıyorum damarlarım sızlıyor kalbimde sanki zorla atıyor mide bulantım var konuşmaya bile halim yok evde acil olarak ne yapmam gerek..:((

 19. büşra says

  tansiyonum genelde 8e 5 çok nadir 9 a 5 ya da bazen 7 ye 5.nefes almak gerçekten sorun kan değerlerim normal ama kafayı yicem….sürekli yemek yemek zorunda kalıyorum.ama bir ara 2 ay spora gttim ama body buildinge fitness değil çok iyi geldi ama ozman tansiyonumu ölçmeyi unutmuşum bu sorunlar ortadan kalktığı için ….şu an gidemiyorum.ve yne aynı…kendimi tek sanıyodum ama bakıyorum da bi sürü kişi varmış kader arkadaşları…allah acil şifa versin bu ramazan ayının yüzü suyu hürmetine 6 gün oruç tuttum bugün tutamadım.bakalım neler olacak…allah yardımcımız olsun…

 20. Mükremin Tambay says

  Merhaba , benim annemin karacğer sorunu vardır hcv + bundan 3-4 yıl öncesine kadar hipertansiyonu vardı bu problem 3-4 yıldan beri hipotansiyon (düşük tansiyon) prblemi yaşıyor küçük tansiyon bazen ölçümlerde 5′e hatta 4′e düştüğü oluyor bazen şuur kaybı yaşıyor bazen hafıza bulanıklığı oluyor. ayağa kalkınca yürürken sendeliyor . kullandığı ilaçlar ise hepamerz, aldakton.dideral desal ,ursafalk ayrıca mide problemi dolayısıyla mide ilaçları kullanmaktadır . bu konuda beni aydınlatırsanız çok memnun olacağım şimdiden teşekkürler.

 21. yasemin says

  merhaba bnm bundan 3 yıl önden başladı ilk önce gözlerim kararmaya başlamıştı daha sonra baş dönmesi oldu doktora gittim gözlerimde sorun var sandım değil yok dediler ama her geçen gün kulaklarımda çınlama yaşanıyor ara sıra hatta bir gün gözlerim kararmıştı resmen ve bayılacaktım derslerde hocayı dinliyemiyorum konsantre olamıyorum unutkanlık yaşıyorum şu andada kalbimde ara sıra ağrı oluyor hemen geçiyo ellerimde değil ama ayaklaımda çok üşüme oluyor akşamları bnde bel fıtığıda var baazende sinirleniyorum bundan olabilir mi düşük tansiyon naapmam lazım bna yardım edin lütfen:)))

 22. nihat göksay says

  NİHAT GOKSAY genelde mm.Hg (dusuk ) tansiyonum 2.5-5 arasında olmaktadır yasım 82 zaman zaman kulak ugultusu ve cınlamalar , bas donmesi ,(yastıgım ince) beyinle ilgili problem olabilirmi?

 23. nihat göksay says

  mm.HG dusuk tansiyonumu nasıl yukseltebilirim.saglık problemim hallolurmu?

 24. hüseyin şahin says

  57 yaşındaiyım bebekliğimden beli astım hastasıydım şimdide brokşektazi hastasıyım üşüdüğüm zaman devamlı tren sreni gibi düdük sesi var kulaklarımda tansiyonum genelikle 12 6-7—– 11 6-7 cıvarı hep bu cıvarda seyreder yazın çok terlediğim zaman 9 5 kadar düşer tuzlu ayran içtiğimde düzeliyor,
  sorum : bazen şuurum gider gibi bayılacağımı hiseder gibi ve sanki düşüyorum hisine kapılıyorum gibi oluyorum bu rahatsızlığım tansiyonda olabilirmi. teşekür eder saygılar sunarım…

 25. Melissa says

  Benim son iki aydır hergün hiç geçmeyen baş dönmelerim var düşük tansiyonluyum 10/6 bazen 9/5 oluyo tansiyonum doktorlar bir sey bulamadı ama çok kafama takıyorum

 26. izzet kaya says

  merhaba,
  benim sorunum da tansiyon düşüklügü 9/5 gibi kalp 58/ 60 gibi son bir haftadır, göz kararması baş dönmesi oluyor, oruçlu oldugumdanmıdır bilmiyorum, bir de tükürdügüm zaman hep az da olsa kanlı tükürüyorum, yorgunluk da var, acaba benim de bir kalp veya böbrek sorunumu var?
  tşk

 27. Alican says

  24 yaşındayım kronik hepatit b hastasıyım ve 2 kez pnomotoraks operasyonu geçirdim. . Son 1 haftadır tansiyonum düşük 40/ 60 çıkıyor. .. şiddetli baş ağrısı ve ve son 2 gündür ciddi bir ayak ağrısı çekiyorum. .. Bunun sebebi nedir. .

 28. melahat uzer says

  Tasyon hastalık bnce ismi yapmyck KDE hasta oluyorum hp düşüktansyonla gzyorm tedavisi mumkunmu

 29. Elif Aydin says

  15 yasindan beri tansiyonum dusuk cikiyo hatta hep goz kararmasindan bilincimi kaybetip dusuyorum bayiliyorum ama hemen kendime geliyorum ama ne zaman olctursem hep 10 larda vilan yani dusuk emar vilan cektirdim beyinde bisey cikmada acaba baska hangi bolume gidebilirim yine yardimci olurmusunuz lutfen tesekkurlr

 30. Tuğba Karaağaç says

  Benim sık sık tansiyonum düşüyor, gözüm kararıyor. Ayakta duramaz hale geliyorum. Ölçtürdüğümde 8-5 çıkıyordu. En son tansiyonum düştüğünde 5-3 tü. Kötü bir rahatsızlığımın olma ihtimali kaç sizce?

 31. Berat Işık says

  Benim annemin hipertansiyonu var.Ayrıca kalp rahatsızlıkları,midesinde kronik ülser ve helikobakteri ve şeker hastalığı var.Herbiri için ayrı ayrı ilaç kullanıyor.Bi de kalbinden 2 EPS 3 anjiyo ameliyatı olmuş.Beslenme ve spor gibi konularda ne yapmalı?

 32. buse says

  ben 12 yaşındayım ama 2 günde 3 kere burnum kanadı . kulaklarım çınlıyor ve ara ara başım ağrıyor bende tansiyon var mıdır?

 33. soner says

  munzuriksiri.com

  Büyük tansiyon normal 10- 11 Düşüklük küçük 4 -5 gibi seyreden kişilerde ödem eşlik ediyorsa Sıvı alımını azaltması lazım hareketsiz ve sıvı alımıda fazla olunca hem küçük tansiyon düşüyor hemde damarlardan sıvı vücuda sızma yaparak ödem oluşturuyor
  Bu kural sadece bu durumlar için geçerli

 34. Nilay says

  Tansiyonu dengelemek için limon suyu, tansiyonu çıkartmak için tuzlu ayran, tansiyonu düşürmek içinse sarımsak(yenedebilir, ilaç gibi su ile yutuladabilir.. Sevgiyle kalın.

 35. turgut says

  arkadaşlar siz bu soruları kime soruyorsunuz burda kimsenin sorusu cevaplanmamış herkes sorusunu sormuş oyle kalmış cevap yok kimsede dememiş neden cevap verilmiyor diye

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir