Eklem Romatizmasının Belirtileri ve Zararları

Eklem Romatizmasının Belirtileri Nelerdir? Romatoid Artrit Nedir? Eklemlerin, fonksiyon göremeyecek derecede iltihaplanmasına neden olan, ağrı verici kronik bir autoimmün hastalığıdır. Eklemlerde ağrı, şişlik, yorgunluk, sabahları eklemlerde hareketsizlik gibi belirtiler gösterir. Romatoid artrite genellikle  45- 65 yaş aralığında rastlanır ve kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha fazla görülür. Romatoid artrit ömür boyu süren kronik bir rahatsızlıktır.

Romatoid artrit en çok görülen iltihabi eklem hastalığıdır. Erken dönemde tanı ve tedavi yapılmadığı takdirde bir çok soruna yol açar. Kadınlarda daha çok görülür. 10 sene sonra hastaların üçte biri çalışamaz hale gelir. 25 sene içinde hastaların yarısında engellilik gelişir.

Herhangi bir eklemde görülen ağrı ve şişlik gibi belirtiler bir haftayı geçiyorsa mutlaka bir uzman doktora başvurulması gerekir. Söz konusu yakınmaların altı haftadan uzun sürmesi durumunda kalıcı artrit tanısı konulur ve ileri düzey tedaviye başlanır. Teşhisin erken konması ve tedaviye başlaması halinde eklemlerdeki hareket kısıtlığı engellenebilmektedir.

Eklemlerin çevresindeki dokunun iltihabıyla başlayan, kıkırdak, kemik, tendon ve bağlarda tahribata neden olan romatoid artrit sistemik bir rahatsızlık olduğu için kalp, göz ve deri gibi organları da etkileyebiliyor.

Eklem Romatizmasının Nedenleri

Romatoid artritin genellikle genetik yatkınlığı olan kişilerde meydana gelen anormal bir immün yanıt olduğu bilinmektedir. Fakat hastalığı neyin tetiklediği tam olarak anlaşılamamıştır. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda sigara kullanımının bu hastalığa zemin hazırlayan en önemli risk unsuru olduğu belirtilmektedir

İsveç ‘te yapılan bir araştırmaya göre sigara romatoid artridin en yaygın ve en sert vakalarının üçte birinden, genetik sebeplerden kaynaklanan vakaların da yarısından sorumlu olmaktadır.

Eklem Romatizmasının Belirtileri

Romatoid Artrit hastalarında ilk görülen belirtiler bir ya da birkaç eklemin tutulmasıyla kendini belli eder. Hastanın eklem hareketleri ağrılı olur. Tutulan eklemlerde şişlik, ısı artışı ve hassasiyet vardır. Eklemlerdeki şişlik eklemlerde sertlik hissine neden olur. Bu durum özellikle sabahleyin kalkıldığında kendini daha çok hissettirir. Sabah tutukluğu denilen durum 1-2 saat kadar devam edebilir.

Romatoid artrit hastalığının başlangıcında tutulan eklemler çoğunlukla kollar ve bacaklardaki eklemlerdir. El ve el bileği eklemleri en çok tutulan eklemlerdir.

Başlangıç aşamasında eklemlerde hafif hareket kısıtlanması görülmesine rağmen eklem sertliği, ağrı ve şişlik hastanın sıkı bir yumruk yapmasına mani olur ve elin kavrama gücü azalır. Hastalığın seyriyle birlikte eklem hareketleri daha da kısıtlanır. Yıllar sonra eklemin etrafındaki kaslar zayıflar ve kasları kemiğe bağlayan tendonlar kopmaya ve el de dışa doğru dönmeye başlar.

Ayaklardaki tutulma eldeki tutulmaya benzer. El ve ayak dışında omuz, diz, kalçada da tutulmalar olmaktadır. Dizde meydana gelen tutulma şişlikle, ısı artışıyla kendini belli eder ve çabucak farkedilir. Ancak vücut yüzeyinden daha derinde oldukları için omuz ve kalça tutulmaları kolay bir şekilde anlaşılamayabilir.

Diz ve kalçada hızlı bir şekilde ilerleyen sorunlar yürümeyi güçleştirir ve ağrılı olmasına yol açar. Meydana gelen hasara göre baston, yürüteç, tekerlekli sandalye gündeme gelebilir.

Belirtiler kısaca özetlenecek olursa;

• Sabahları eklemlerde hareketsizlik olması,

• Eklemlerde hassasiyet, ağrı ve şişliğin olması,

• Ağrı ve şişliğin iki el bileği veya iki diz gibi simetrik bir şekilde görülmesi,

• Ve bu tür şikayetlerin 6 haftadan uzun görülmesi halinde romatoid artritin varlığından söz edilebilir.

• Romatoid artrit halsizliğe neden olabilir. İştahsızlık, zayıflama, enerji azlığı, kansızlık ve bazen hafif ateş olabilir.

• Uzun dönemde eklemler zarar görür ve eklemlerde şekil bozuklukları meydana gelebilir.

• Romatoid artrit hastası olan kişilerde cilt altında nodül denilen sertlikler olabilir.

Eklem Romatizmasının Tedavisi

Romatoid artritin kesin tedavisi yoktur. Kullanılan ilaçlar hastalığın semptomlarını kontrol altına alır. Özellikle biyolojik ilaçlarla eklem harabiyetinin durdurulması ve fiziksel fonksiyon kaybınının önlenmesi gerçekleştirilmektedir..

İngiltere`de yapılan bir araştırmaya göre AID adı verilen bir enzim romatoid artritte önemli rol oynamaktadır. Londra Tıp Fakültesince yapılan çalışmada romatoid artrit hastalarının eklemlerinden alınan doku örnekleri, bağışıklık sistemleri baskılanan farelerin derilerinin altına yerleştirilmiş ve 4 hafta içinde doku örneklerinin eklemleri tahrip edici bir enzim ürettikleri tespit edilmiştir. Activation-induced cytidine deaminase (AID) denilen bu enzimin hastalığın tedavisinde kullanılacak yeni ilaçların üretilmesinde önemli rol oynayabileceği belirtiliyor.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. sAnEm says

  bende her uyuğmda ve kalktğımda ayaklarımı hisstmiyorum bu eklem romatizmsnn belirtisimi ?

 2. Serhat yalcin says

  Sag el bileğim sol ayak bileğim kemikleri ayak tabanımın etleri mutis agriyo yürümemde zorlanıyorum ağrı kesicilerle atakda dürüyorum…eklem romatizmasimi bu acaba

 3. serkan says

  Bende kucukken vardi askere kadar igne vuruldum gecmisti ama su bir senedir el ve ayaklaeimda muthis agri ve yanmalar var doktara gittim kan tahlili yaptirdim birsey cikmadi acaba gene romatizmami sabahlari zor kalkiyorum halsizlik yorgunluk hat safhada hangi bolume gitsem bilmiyorum

 4. sait says

  gözüm kanlandı ve göz doktoru eklem romatizması olduğunu söyledi romatoloji bölümüne sevk etti şimdi tedavi aşamasındayız yaş 31 eklem ağrılarımda var ilk defa duydum göz etkilendiğini

 5. FİLİZ says

  Bende çok yeni bu rahatsızlık çok ağrı yapıyor , bende doğum sonrası çıktı 5 aydır çekiyorum ilaçla ayaktayım desem doğrudur. Bunu bi çaresi olmalı hayatın resmen engelleniyor.31 yaşındayım şuan bile el bileklerimde şişmeler var

 6. Dagpia says

  Bendeki ağrılar şu çekilde kendini gösterdi;
  1. Dönem: (2010 sonbahar-kış 2-3 ay kadar sürdü.) ilk olarak ayak tabanlarımda ağrı başladı. bir şişlik hissetmedim. özellikle sabah kalkarken yere basamazdım. biraz yürüdükten sonra ağrı geçer, normale dönerdi. gün içi çalışma aralarında oturup, dinlenmemin akabinde tekrar yürümekte zorluk çekerdim.
  2. Dönem: (2010 sonbahar-kış 2-3 ay kadar sürdü.) Dizlerimde aynı ağrıları yaşadım. ayağa kalkarken zorluk çekiyor, dizlerim ağrıyordu. herhangi bir şişlik yada kızarıklık hissetmedim. doktora gittim. doktor bir teşhis koyamadı. egzersiz yapmamı söyledi
  3: Dönem: (2011 kış 2-3 ay kadar sürdü). sağ boyun tarafında uyuşma şeklinde kendini gösterdi. sanki dengesi yatmışsınızda boynunuz tutulmuş gibiydi. şişlik yada bir kızarıklık hissetmedim.
  4. Dönem: (2012 kış-ilkbahar, 2-3 ay kadar sürdü) sol işaret parmağımla orta parmağımın bileşen aralığında. ağırlıklı olarak orta parmağımın haraket alanını zorluyordu. kızarıklık ve şişlik hissetmedim.
  5. Dönem: (2012 kasımda başladı halen devam ediyor 2013 Ocak) Artık her sonbahar-kış -ilkbahar dönemlerinde yeni bir ağrı bekler oldum. bu kez de belimden bekliyorum. hiç şaşırtmadı beni. aynen bel agrısıyla başım dertte bu kez. gün içinde hiçbir sızıntı yok. ancak sabah geç kalkarsam yataktan ağrı kendini gösteriyor. ev içinde hareket normal dolaşmakla ağrı kayboluyor. hiç bir sızı yok. kızarıklık ve şişkinlik hissetmiyorum. bel ağrısı hafif yaşanıyor. beklentim şubat başında biteceği yönünde :))
  SONUÇ: Bende görülen eklem rahatsızlıkları gözlemlerim sonucunda;
  1- Başlangıç ve bitişdeki ağrı ivmeleri aynı (üç-beş günde başlyıp, üç-beş günde sonlanıyor)
  2- Ağrılar Sonbahar-Kış-İlkbahar dönemlerinde kendini göstermektedir. Mevsimsel özellikler taşıyor gibi :))
  3- Hareket edildiğinde ağrılar kayboluyor. yada çok çok hafif kalıyor olabilir rahatsız etmeyecek şekilde.
  4- Hiçbirinde kızarıklık yada şişkinlik hissetmedim.
  5- İstanbuldan önce böyle bir durum hiç yaşamadım. 2010 da istanbula geldim ve burada başladı. 35 yaşından itibaren kendini gösterdi :)))
  6- Alışkanlık yaptı bende her yıl dörtgözle bekler oldum :)))))))))))

  Sigarayı 2007 de bıraktım. toplamda 15 yıl kullandım.

 7. duygu says

  mrb arkadaşlar:) şuan bu bahsettiklerinizden annemde şikayetçi , doktora gittğimizde ise annemin bi şeyinn olmadığını sölüyorlar tansiyona bağlıyorlar.ama annem bu rahatsızlığa yakalanma yaşlarında napcaz bilmiyoruz böyle tıbbın geliştiği bi ülke de bi teşhisin konulmaması maalesef çok üzücü…

 8. sorun büyük says

  bende de sedef ile ilintili eklem romatizması başladı… yaş 39 yaklaşık 13 senedir sedef hastasıyım… iki aydır… sabahları ağrı ile kalkmaktan nefret ediyorum… Sorun Genetikmiş ….HLA B27 geni…. diye bir gen varmış… her yerim ağrıyor…. sabahları yürüyemiyorum…. kronikmiş yani tedavisi tamamıyla yokmuş…..

 9. güler says

  merhaba sabahları yataktan kalkarken heryerim tutulmuş bir şekilde kalkıyorum diğer saatlerde üşümeyle birlikte bütün vücut hatlarım ağrıyor ve sızlıyor yoğunluk omuzlarda ve kafamda oluyor gözede çok ağrı yapıyor ağrı kesiciler çok fazla fayda etmiyor eklem romatizması olabilirmi hangi tahliler yaptırmam gerekiyor

 10. orhan says

  slm ben de sizin gibi ayni sorunlari yasiyorum once dizlerimde basladi simdi dirseklerimde de var sabahlari co agrilarim oluyor ama gun boyu yok agrilarim ama aksamlari dinlenince yine heryerim agriyor son olarak bana suluk tedavisini onerdiler simdi randevu aldim bakalim cok faydali oldugunu soyleyen ve yaptiran arkadsalrim var umarim faydali olur faydasini gorursem yazarim yine ha bu arada yaz 32 genelde yaslilarda goruluyor diyorlar ama artik yasi falan kalmadi bu hastaligin

 11. şirin says

  Merhaba;
  Benimde yaklaşık 3 aydır eklem yerlerimde ağrılar başladı. Ve daha 29 yaşımdayım. İlk başta her iki ayak bileğim şişti. Sabah kalktığımda bırakın yürümeyi yere basmakta zorlanıyorum. Böyle 1 saat sürüyor. Ayak bileklerimde ki şişmeler azaldı fakat bu seferde kollarımın eklem yerleri fena şekilde ağrımaya başladı.
  Doktora da gittim. fizik tedavi, ortopedi, kalp damar…. Ortopedici melox diye bi ilaç yazıp gönderdi. Dedim böyle olmayacak özele gideyim. Özele gittim. 6 kutu kan tahlili yaptılar hepsi temiz çıktı sadece ANTI CCP denen test pozitif çıktı. Yani romatizma. Endol yazdı. 1 hafta kullan dedi. Kullandım hiç bir etkisi olmadı :( İşe yaramayınca iğne tedavi yapalım dedi. Bunu söyledi ama doktor hala romatizma olduğunu kesinleştiremedi. Bende iğneden çekindim açıkcası. Yan etkileri olabilir diye.Neyse.. Bu sefer devlet has. gittim. Orda da 7 kutu kan testi yaptılar. Bu sefer hepsi temiz çıktı. ANTI CCP de negatif çıktı. Yani romatizma yok! Kalp damara görün, gizli varis olabilir dedi doktor. Yani artık napıcamı şaşırmış durumdayım. İnanın sürünüyorum. Özel ve iş yaşantımı çok olumsuz etkiliyor. Sırf bu yüzden işten bile çıkıcam yani. Antalya da önerebileceğiniz, alanında uzman romatoloji doktoru var mı? Lütfen yazın arkadaşlar. Herkese çok geçmiş olsun. Ve umarım geçer.

 12. Acil says

  Annem de sanirim eklem romatizmasi 3 yildir gunes alerjisi dediler sonra yuzunde şişlikler oldu , doktor roza dedi. Annem simdi eklemleri agriyor bende anlamiyorum . Lütfen yardımcı olun arkadaşlar.

 13. esin says

  bende de 4 yıldır bulunamayan kalça ağrısı var..son 4 aydır sırtıma vurdu. Antalya da bende çok doktor aradım. Haftaya Prof. Dok. Bülent Bütün e gideceğim. umarım teşhisi koyup doğru tedavi yapabilir.iyi gelirse Şirin Hanım size de tavsiye ederim.

 14. Yağmur says

  Merhabalar şu an 20 yaşındayım 5-6 sene önce doktorum eklem romatizması olduğumu söylemişti ve penisilin iğnesi vermişti her ay vuruluyordum fakat daha sonra başka bi hastalıktan dolayı ara vermiştik ve bi daha tedaviye devam etmedim ağrılarım çok azalmıştı ancak yaklaşık 1 aydır çok şiddetli olarak el bileklerim parmaklarım dizlerim omuzlarım ağrıyo sabahları sızlamayla uyanıyorum şimdi bi ortopediden randevu aldım gidicem sevk ederse de ramatolojiye gidicem daha net biligisi olanlar yazabilir mi bu hastalığın geçmesi için ciddi bir tedai yok mu ..?

 15. erhan çelebi says

  Bu eklem ağrıları iltihaplı romatizma için yeni çıkan artrix 125 ml sprey kullandın ağrılarım inanılmaz rahatladı.bu ilacı çıkartanlardan Allah razı olsun tavsiye ederim artrix 125 ml sprey

 16. erhan çelebi says

  Merhabalar bu hastalıkların verdiği rahatıslzıklardan kurtulmak için Artrix 125 ml sprey tavsiye etti doktorum kullandım ve inanılmaz rahatlattı ağrıları.Herkese tavsiye ediyorum artrix 125 ml sprey kullanın ve rahatlayın

 17. Taha Bilal Mustafa Kekeç says

  23 yaşındayım ellerimde şekil bozukluğu var ve damarlarım çok belirgin ağır kaldıramıyorum kaldırdığımda ellerim şişiyor davul gibi fazla oturduğumda ayaklarım ağrıyor ve sancılar çekiyorum ellerimden hem de kollarımdan kollarım güçsüz gibi ,4,5 kilo bile olsa ellerim şişiyor ne yapmalıyım yazı yazarken zorlanıyorum ellerimle bir şeyi kavrarken bir kaç dakika sonra ağrıyor Allah rızası için hangi bölüme baş vurulmalı yazarsanız sevinirim saygılar

 18. birsen tanyeri says

  İlk defa hayatımda bu kadar ağrılı bir dönem geçiriyorum.Vücudumda ağrımayan eklem yok.Hastaneye gittiğimde yatırdılar.Hergün kan alıp tahlile gönderdiler.İmmün sistemimde(bağışıklık sistemi) bozulma olduğu,bunun sebebinin de son günlerde yaşamış olduğum üzüntüler ve sıkıntılardan kaynakalndığını söylediler.Abimi yakın zamanda kaybetmiştim.Yoğun Acı yaşıyordumArdından grip oldum.Bir türlü tam atlatamadım gribi.hep tekrarlayıp durdu.Eklemlerdeki ağrının sebebi meğerse grip mikrobu yani virüsmüş.İlacı yok .Hastanede sekiz gün kaldım.hergün ağrı kesici yapıldı.Fizizk tedaviye başlandı ama iyileşmedi.Kendi isteğimle eve çıktım.Araştırmaya başladım.Çareyi beyaz lahanada buldum.İki gündür eklemlerime haşladığım ve buzdolabında beklettiğim lahanaları sarıyorum.20 dakka bekletiyorum.Ağrılarım hafifledi ve bugün yürümeye dolaşmaya başladım.Limon yiyorum,beyaz kabuğuyla birlkite.Bir de bol su içiyorum.Lahanayı haşaldığım sudan da bir bardak içiyorum.çok faydası oluyor.İnşallah atlatacağım.

 19. ebru says

  Bende 2 yildir eklemlerimde agri sislik usume yorgunluk uykusuzluk asiri terleme gibi sikayetler cekiyorum. Tahlillerim temiz cikiyor. Antibiyotik igne tedavisi oldum. Zor gunler gecirdim. Teshisim fibromiyalji yani eklemlerde yumusak doku iltihabi. Fizik tedaviye yonlendirdi beni romatoloji uzmani. Izmirde yasayan arkadaslara tavsiyem dogru teshis icin katip celebi universitesinhastanesini oneririm eski adiyla yesilyurt devlet hastanesini. Bu hastalik cok yorulmayi, sikilmayi, terleyip usumeyi, uykusuzlugu, ceryanda kalmayi sevmiyor. Balik tuketmeli, patlican yememeli, dinlenmeli, hamur islerinden uzak durmaliyiz. Hergun yarim saat yuruyus egzersizi cokmiyi geliyor tavsiye ederim. Sicaktan, soguktan korunmak gerekiyor. O zaman rahat bir yasam kalitesiji yakalamak mumkun olabiliyor.

 20. Cigdem says

  Arkadaşlar herkese geçmiş olsun. Ben size romatoid artrit hastası olarak bir kaç bilgi vereyim. Ben 24 yaşındayım. Ben 3 yaşından itibaren ayak bileklerimde sıcak ve kizarik şişlikler olurdu. Bütün çocuk doktorlarına gittik fakat ayağımın düz taban olma ihtimalini bile söylediler ama en son bir intaniye doktoru doğru teşhisi koydu. Vucudum iltihaplari bademcikte temizleyemedigi için ayak eklemlerimde toplandığını söyledi. 18 yaşına kadar aylık koruyucu ile büyüdüm ( penisilin ). 18 yaşından sonra bıraktım ve hiç bir sorunum kalmamıştı. Fakat 20 yaşında doğum yaptıktan 5 Ay sonra diz eklemlerimde şişlik ve hareketimde zorluk başladı. Akdeniz üniversitesi tip fakültesi hastanesi ftr bölümünde ilk kan tahlilinde teşhis kondu. Aslında çocukluğumda işaret veren hastalık doğum sonrasında bağışıklık sisteminin zayiflamasiyla tekrar ortaya çıkmış. Tedavi olarak salazoprin deltakortril plaquenil ilaclariyla başladık fakat romatoid artrit ilerledi ve yan hastalığı olarak tabir edilen sedef de çıktı. Metotreksat da eklenmesiyle Günde toplam 20 adet hap kullanmaya baslamistim. Fakat yine tam bir yanıt alamadım. En sonunda dermatologum biyolojik ajan tedavisi önerdi ve bütün ilaçları bıraktım sadece iki haftada bi vurundugum ajan ignesiyle su an sedefim de azaldı Romatizmam da. Size Akdeniz üniversitesi hastanesini tavsiye ederim.işlemler fazla ama en uc noktaya kadar arastiyorlar ve kesin sonuç ve tedavi sağlıyorlar. Tekrar hepinize geçmiş olsun sakin ihmal etmeyin.

 21. nagihan yıldız says

  Diz ve eklem ağrılarınız için kesinlikle artrix spreyi öneririm.mükemmel bir ürün kullanmaya başladıktan 2-3 gün içinde etki ediyor.muhteşem bir ürün

 22. Taha Bilal Mustafa Kekeç says

  Ellerimde hafif de olsa şekil bozukluğu var parmaklar şiş özellikle ağır kaldıramıyorum kaldırdığımda elimin damarları iyice belirgin oluyor ve ellerim şişiyor bazen ağrılar giriyor ellerime ne olduğun bilmiyorum fizik tedaviye gitmiştim kanda bir şey bulamadı ama beyın doktoru mutlaka yanıma gel dedi ona da gideceğim bir de römotolojiye git dedi benim bu sorunum doğuştan beri vardır.Araştırmada belli olur mu?Mesala yazı yazarken zorlanıyorum tam hakimlik kuramıyorum ellerimle

 23. sebahat denk says

  merhaba benimde buna benzer şikayetlerim var bazı günler eklemlerimde öyle ağrılar oluyor ki dayanamıyorım, ama şişlik kızarma ve tutukluk söz konusu değil. acaba bu romaztizma olabilir mi? yaşım 18 ama bu ağrıları 8 yaşından beri çekiyorum.

 24. Aynur uslu says

  Merhaba arkadaşlar, bende 44 yaşında çıktı, romatoit artrit, kiraz sapı ve ısırgan otu çok iyi geldi öneririm size, mutlaka deneyin

 25. Ekin says

  Arkadaşlar bende ortaokul 2.sınıfdayken eklem romatizması hastalığına yakalandım.ayaklarım, ellerim, belim hatta boynum bile tutuldu ailemin götürmediği doktor kalmadı hatta doktorun biri biryerden düştüğümü bile zannetti.ilk önce brusella olduğumu düşündü doktorlar ama yapılan tahlillerde bu hastalık çıkmadı.çeşitli iğne ve haplarla tedavi görmeye başladım ancak bu ilaçlar sadece 2 hafta etkili oldu sonrasında rahatsızlıklarım tekrar ortaya çıktı.Denizlide bir doktor önerdiler bize adı Dr. Malik Dülgeroğlu.ona gittik ve iyikide gittik ilk muayenede eklem romatizması teşhisini koydu ve ona göre ilçlar verdi.Hemen faydasını gördüm ilaçların.kontrollerimi aksatmadık 6_7yıl boyunca kontrollerime devam ettim koruyucu penadur iğnesi verdi 3 haftada bir yaptırmam için 19 yaşıma kadar devam etmem gerekiyordu ama 3_5yıl kadar devam edebildim gençlik işte çok canımı yaktığı için bıraktım keşke devam etseydim.şuan 30 yaşındayım ve hastalıgımın tekrarladığını hissediyorum ağrılarım çoğaldı en kısa zamanda denizlideki doktoruma gitmeyi düşünüyorum.sizlerede şiddetle tavsiye ediyorum alanında 1 numara doktor Malik Dülgeroğlu.Hepimize RABBİM şifalar versin.

 26. emine says

  Benimde boynumdan basliyor ayaklarima kadar agrilarim var hareketsiz kaldigimda cok agriyor bilye seklinde sertlikler olusuyor hareket ettirmeye calistigimda katir kutur sesler cikiyor yuruyunce rahatliyorum sadece.acaba romatizma mi var bende

 27. Said says

  Öncelikle herkese Allahtan acil şifalar dilerim.bende 12 yasımdan beri sedef hastalıgı bulunuyor yanlıs teshisten dolayı egzama oldugunu soylediler cok onemsemedim 2014 ten beri sol isaret parmagımda şişlik oldı ve sırasıyla sol ve sag kasıkta agrılar olustu parmagımdakinin romatizmaya baglı oldugunu söylediler ve 2 aydır tedavi oluyorum sedefe baglı iltihaplı romatizma hareket halinde agrılar azalıyor.Bu tür agrıları tutulma vs. Gibi olan arkadaslar oyalanmadan bir romatoloji dalı doktorlara gorunmesini tavsiye ederim çapada işin ehli doktorlar bulunuyor.Önemsenecek bir hastalık sesiz ilerleyip ileride kalıcı sorunlar bırakabilir aman dikkat Allah herkese sifa versin..

 28. osman gul says

  Allah hayırlı şifalar versin.. hepinizin şikayetleri ROMATOLOJİ bölümü bakıyor.
  şifanızı o bölümde arayın. el MR ı ve , anti CCP testi ile artrit romatizmanızı tasdikleniyor ve
  romotoloji dr. ların verdiği ilaçlarla da rayına giriyor.
  bağışıklık sistemimiz çökmüş, bunu kuvvetlendirmek için de;
  köy tereyağı , köy peyniri , ev yapımı prebiyotik yoğurt , balık , et , her gün düzenli spor ile
  HDL kolesterolü yükseltin…

 29. reyhan kayaduman says

  Ben yaklasik iki uc senedir cekiyormusum bilmeden hep ellerimde ve ayaklarimda kollarimda agri var diye gittigim doktorlar beni ilac dolabina cevirdiler benim vucudumda eklem yerlerimde sisme kizariklik ve kasintiyla basladi romatoloji bolumune gitmek icin simdi ugrasiyorum o bolumde hemen kabul etmiyo sevkle gitmen gerekiyo bu bolumle ilgili bilgi verirseniz sevinirim

 30. Baris says

  Gecmis olsun arkadaslar , belirtilerin alayi bende var atletik sporcu biri oldugumdan cok zoruma gidiyor ,ilkbaharda belirtiler ortaya cikdi bi yerde garsonluk yaparken sonra oyle devam etti medipol e gittim me cektiler rotgen crktiler bi halt bulanadilar bide deli muamaelesi gorduk olur oyle dedi gonderdi iki yildir var spor yapamiyorm 23 yasindaym , bugun en siddetlisiyle karsilasdim sol dizde , memorial e bakcam birde allah aifa versin hepinize

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir