wordpress counter

Gastrit Belirtileri

Gastrit Hastalığı ve Gastrit Belirtileri. Gastrit midenin en iç bölümünde bulunan mide mukozasının iltihaplanmasıdır. Beslenme yanlışları, sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi, ilaçların mideye verdiği dokusal hasarlar, helikobakter mikrobundan kaynaklanan enfeksiyonlar gastrite yol açar.

Helikobakter midenin iç yüzeyini kaplayan koruyucu tabakada bir dizi değişime neden olur ve bu da gastrite sebebiyet verir. Gastritte mide bulantısı, kusma ve ishal görülür. Hastalığın tanısı, endoskopiyle  mideden bir parça alınmasayla veya mide filmiyle anlaşılır. Gastritin kesin tanısı için, mideden alınan doku parçalarının patologca incelenmesi ve bu bölgede iltihap bulması gerekir.

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

• Gastritli kişilerde midede zaman zaman ağrılar, yanma hissi, aç kalındığında ekşime, kazınma hissi, bulantı, şişkinlik, gazgibi sorunlar görülür.

• Gastrit şiddetliyse  midenin yüzeyinde tahriş yapar ve bölgedeki damarlara ulaşır, kanamaya sebep olur. Çok ciddi bir kanama oluşur.

• Gastrit, mide duvarlarında yer alan enflamasyonlardır. Bu enflamasyonların, midenin en iç katmanlarındaki yara oluşumu da ülserin gelişimine neden olmaktadır. Gastrit ani başlangıçlı olan akut gastrit ve kronik gastrit olmak üzere iki türlüdür.

• Zamanında tedavi yapılmasıyla sorun kalmaz. Ancak ihmal edilirse mide ülserine, mide kanamasına az bir olasılıkla da mide kanserine yol açar. Bu yüzden mide ağrısı, ekşime, yanma, şişkinlik, bulantı ve kusma gibi sorunları olanlar gecikmeden doktora başvurmalıdır.

• Helikobakter pilori nedeniyle oluşan gastrit en fazla oluşan gastrittir.

• Eroziv gastrit ağrı kesici ilaçlara bağlı olarak meydana gelir.

• Atrofik gastrit uzun süreli helikobakter pilori mikrobuna ve bağışıklık sistemiyle ilgili bir soruna bağlı olarak meydana gelebilir. B12 vitamini ve demir emiliminin bozulmasıyla kansızlığa sebep olur.

• Atrofik gastritte ömür boyunca  B 12 vitamini ve demir tedavisi verilmesi gerekir.

• Ağrı kesicilere bağlı olarak meydana gelen gastritte ağrı kesiciyi kesmek ya da daha az zararlı bir ağrı kesici kullanımına geçilmesi öneriliyor. Ayrıca proton pompa inhibitörü gurubu ilaçlar kullanılabilir.

• Helikobakter piloriye bağlı oluşan gastritte ise bakteriye yönelik iki hafta kadar süren  antibiyotik ve proton pompa inhibitörü tedavisi gerektiği belirtiliyor.

• Gastritte görülen karın üst kısımda yerleşmiş tok veya açken olan ağrı, şişkinlik, gaz, çabuk doyma ve bulantı gibi belirtilerin hepsi birden görülebileceği gibi tek bir belirtide olabilir.

• Helikobakter pilori herhangi bir  belirti olmadan devam edebilir. Bazı kişilerde hafif ekşime, yanma, gaz, şişkinlik sorunlarına sebep olurken  bazı kişilerde ise çok şiddetli mide ağrılarına, yemek borusuna kadar çıkan yanmalara neden olabilmektedir.

• Bu mikrop bazı kişilerde herhangi bir propleme neden olmazken bazılarında ise çok şiddetli gastrit, ülser ağrılarına ve de mide kanserine sebebiyet vermesinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Yeterli doz ve sürede antibiyotiklerin kullanılmasıyla olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Ancak yine de bakterinin olduğu herkeste bu tedavinin uygulanmasının gerekip gerekmediği tarışmalıdır.

Gastrit Nedenleri – Gastrit Neden Olur?

• Helikobakter adlı bakterinin yarattığı enfeksiyon gastritin en fazla görülen nedenidir. Hazım esnasında mideyi, salınan hidroklorik asitten koruyan tampon sistemi Helikobakter pilori bakterisinin neden olduğu enfeksiyon sebebiyle zayıflar ve mide duvarı zarar görmeye başlar. Bu enfeksiyonun midenin iç yüzeyini kaplayan koruyucu tabakada yol açtığı değişimler zamanla giderek gastrite sebep olur. Bu mikrobu mikrobu taşıyanların tamamına yakınında en azından kronik bir gastrit durumunun olduğu belirtilmektedir.

• Alkol ve bazı ilaçlar da gastrite neden olur. Romatizma ilaçları olarak kullanılan bazı ağrı kesici ilaçlar, bazı antibiyotik ilaçlar ve aspirin gasritin oluşmasına sebep olabilir.

• Ağrı kesiciler doğrudan temas yoluyla takılıp kaldığı yerde yara oluşturarak veya  midenin derisinin korunmasını sağlayan maddenin üretilmesini azaltarak mideyi etkiler.

• Sigara, mide derisinin koruyucu mekanizmalarını bozucu etki gösterir. Alkol hem doğrudan temasla hem de sistemik yolla mide derisinin hasarlanma olasılığını artırır.

• Sigara ve alkol, kızartma, baharatlı gıdalardan ve mide için zararlı olabilecek ilaç kullanımlarından kaçınılmalıdır.

"Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır."
copyright www.beslenmedestegi.com



Yorumlar

 1. ÖNEMLİ dedi ki:

  İlk önce sürekli mide bulantılarım oldu daha sonra öksürürken kan gelmeye başladı . Şimdi bunların yanında sürekli midem yanıyor ve başım dönüyor.

 2. ceren dedi ki:

  uzun zamandır gastritin belirtilerini yaşamıyordum fakat 3 gündür çok kötü bir şekilde midemde yanma hissi,bulantı kusma problemleri yaşıyorum.üstelik açlık hissetmiyorum.2 günde 1,5 kilo verdim.gerçekten çok fena bir hastalık :(

 3. NERMİN dedi ki:

  bir buçuk yıldır bu hastalığı çekiyorum midemde sürekli bulantı var bulantım bazen çoğalıyor yatağa düşüyorum ama bulantı hep var

 4. Ayvaz Aymaz dedi ki:

  Gastrit ve Ülserde doğal, tıp dünyasının da etkisini kabul ettiği ve tedavi edici anlamda en etkili 3 şey :

  1- Kudret Narı
  2- Meyan Kökü ( Ki Mide kanserini dahi tedavi edebildiğini ve hatta tüm bunlara sebep olan ve ilaçlarla dahi zor öldürülen “Helicobakter pylori” bakterisini öldürdüğünü ve genel anlamda da mideye çok iyi geldiğini Prof. Erkan Topuz söyledi. Yalnızca yüksek tansiyonu olanlar dikkat etmeli; potasyumu vücuttan fazlaca attırdığı için tansiyonu yükseltir, bundan dolayı diğer taraftan bol potasyum içeren kuru kayısı ve muz tüketilerek durumu dengelemek lâzım.. )
  3- Çiğ patates suyu ( Bunu da yine doktorlar onaylıyor ; tahminen içindeki yoğun nişasta yaranın iyileşmesini kolaylaştırıyor.. Günümüzde katı meyve sıkacağı vb. araçlarla hiç zor değil..)

  Okuyanlara belki faydalı olur…

Paylaş

*

css.php