Gribe Ne İyi Gelir?

Grip İçin Şifalı Bitkiler. Gribe Ne İyi Gelir? Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak birçok hastalık için en iyi koruyucudur. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklardan korunmak için önce bağışıklık sisteminin desteklenmesi önemlidir.

Enfeksiyona yakalanma olasılığının yüksek olduğu dönemlerde vücut direncini artırmak amacıyla  doğal bağışıklık güçlendiriciler kullanılabilir.

Yine bol sıvı tüketimi ve istirahat etmek önemlidir. Bağışıklık sistemi kuvvetli olan kişilerde  5–7 gün yatak istirahatı ve bol sıvı alımıyla  endişe edilecek durumların meydana çıkması önlenir.

Gripe karşı vücut direncinin artırılması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekir.

Beta-glukan: Sık sık soğuk algınlığı veya gribe yakalanan kişiler için bağışıklığı destekleyici bir üründür. Bağışıklık sistemini güçlendirici doğal bir madde olan beta-glukan ekmek mayasından elde edilir. Bağışıklık hücrelerinin mikroorganizmaları daha etkili biçimde yok etmesini sağlar. Beta glukan, bağışıklık sisteminin gücünü hücresel düzeyde artırıcı etki göstermektedir.

Polisakkarit lif yapısında tamamen doğal bir madde olan beta-glukan herhangi bir yan etki göstermeksiniz bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Hastalıklara karşı mücadelede zararlı etkenleri, mikroorganizmaları sindirip yok eden bağışıklık hücrelerinin aktivitesini artırmaktadır.

Beta-glukan gibi doğal bağışıklık güçlendirici, enfeksiyona yakalanma riskinin fazla olduğu dönemlerde vücut direncini artırma amacıyla kullanılmaktadır.

Hastalıklara yönelik koruyucu etkisi olan beta-glukanın bağışıklık üzerindeki uyarıcı etkileri yapılan bir çok araştırmayla tespit edilmiştir.

Mayo Klinik, Harvard ve Johns Hopkins Üniversitelerinde yapılan araştırmalar beta-glukanın bağışıklık sistemi üzerindeki etkisini göstermiştir.

Yulaf kepeği içinde Beta-Glukan olan besinlerin başında gelmektedir.

Beta-Glukan tablet şeklinde eczanelerde satılmaktadır. Günlük doz 10-20 mg dır.

Gribe İyi Gelen Bitkiler

Ekinezya: Ekinezya bitkisinin de bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunuyor.Ekinezya enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artırır. Çay ya da tablet olarak kullanılıyor. Ancak uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır. 2-3 hafta kullandıktan sonra ara verilmelidir.

Oto-immün hastalığı olanlar kullanmamalıdır.

Bazı ilaçlarla etkileşebilir.

Bazı kişilerde alerjik belirtilere neden olabilir.

Andrographis Paniculata : Diğer adı, “Hint Ekinezyası olan andrographis paniculata; Ayurvedik tıpta boğaz ağrısı, grip ve karaciğer rahatsızlıkları gibi birçok hastalık durumlarında kullanıulan bir bitkidir. 1919’daki küresel grip salgını; milyonlarca insanın ölümüne neden olan, dünya tarihinin patlak veren en yıkıcı enfeksiyon salgınlarından birisiydi. Ancak, Hindistan’da bu bitkinin koruyucu özellikleri ölümcül virüse karşı etkili olmuştur.

Phytomedicine adlı derginin 2002 ekim sayısında yayınlanan araştırmaya göre; andrographis paniculata ve sibirya ginseng kombinasyonunu kullanan hastalar plasebo grubuna göre belirgin bir iyileşme göstermişlerdir. Baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı gibi belirtilerde azalma olmuştur. 2004 yılında yayınlanan bir meta-analizde, akut solunum enfeksiyonlarında özel andrographis ekstresi kullanımını değerlendiren 896 katılımcının olduğu 7  çift kör, kontrollü çalışma incelenmiştir. Semptonları azaltmada, andrographis ekstresinin plasebodan daha etkili olduğu bildirilmiştir.

Elderberry:  Elderberry ateş, boğaz ağrısı, başağrısı, halsizlik ve sinüs iltihaplanması gibi grip semptomlarına karşı olumlu etkileri olan bir bitkidir. Almanya Bundesforschungsanstalt Research Center for Food’da, araştırmacıların elderberry üzerinde yaptığı deneylerde, bitkideki antosiyaninlerin, immün sistemini desteklediği tespit edilmiştir. Norveç’te gerçekleştirilen bir çalışmada ise elderberry’nin sadece bağışıklık sistemini canlandırmakla kalmayıp aynı zamanda grip virüsünü de doğrudan baskıladığı görülmüştür.

2009 yılında, Retroscreen Virology of London, Elderberry’nin Sambucol tipini test etmiştir. Deneyin sonuçlarına göre, elderberry şurubu H1N1 virüsü ve Swine Gribi 1 olarak bilinen virüs üzerinde %68.3 etkili olmuştur. 2005’de yapılan başka bir çalışmada ise aynı şurubun H5N1 virüsü üzerinde %99 etkili olduğu saptanmıştır.

The Journal of International Medical Research’de rapor edilen çalışmada, elderberry ekstresi verilen grip hastaları 3.1 günde iyileşirken, plasebo grubunda ise bu süre 7.1 gün olmuştur. Araştırmacılar, elderberry alan hastaların, grip virüsüyle savaşan antikor seviyelerinde de artış olduğunu belirtmişlerdir. 2009 yılında Online Journal of Pharmacology and Pharmacokinetics’de yer alan bir çalışmada, 2 gün üst üste, günlük doz olarak 4 kez 175 mg. elderberry ekstresi alan hastaların semptomlarında, plasebo  grubuna nazaran önemli düzelmeler görülmüştür. 48 saat sonunda elderberry kullanan hastaların %28’inin tüm semptomları sona ererken, %60’ının bir takım semptomları tamamen iyileşmiş, geri kalan %12 ise daha az derecelerde iyileşme kaydetmiştir.

UMKLAOBA: Güney Afrika’da yetişen Umklaoba bitkisinin köklerinden elde edilen özütler bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu bitkinin hem hücresel hem salgısal bağışıklığı güçlendirdiği belirtiliyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin başka bir yolu da probiyotik kullanımıdır.

Çinko da bağışıklığı güçlendiren bir mineraldir.

Not: Bağışıklık sistemi üzerinde etkili olan ilaçlar rastgele kullanılmamalıdır. Bağışıklık sistemi işlevlerinde bozukluk veya yetersizlik olanların bağışıklık sistemini destekleyici ilaçlar kullanması zararlı olabilir. Bağışıklık sistemi yetersizliğine bağlı hastalığı olan kişiler doktorları önermedikçe kullanmamalıdır.

Grip ve Soğuk Algınlığı

Soğuk Algınlığı, çeşitli virüslerin neden olduğu, üst solunum yollarında bazı belirtilere sebep olan hafif seyirli bir rahatsızlıktır. Soğuk algınlığında genel olarak burun tıkanıklığı, hapşırma ve boğaz ağrısı yaşanır.

Grip; öksürük, ateş, halsizlik, baş ağrısı ve kas ağrılarıyla seyreden akut bir virüs hastalığıdır.

Soğuk algınlığında yüksek ateş ve genel durum bozukluğu görülmezken gripte çok yüksek ateş, genel durum bozukluğu ve araya giren seconder bakteriyel enfeksiyonlar gözlenebilir. Gripte baş ağrısı, kas ağrıları ve ateş daha ön planda görülür.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. Kadriye says

  merhaba,benim oğlum 23 aylık grip oldu ve öksürüğüde var ne ii gelir girbe.teşekkür ederim.

 2. görkem says

  bende grip oldum hastalığım astım alerjik yoksa hastalığım beni grip yapıyor ama ben biliyorum nasıl geçeceğini ilk önce nane limoniçmeli meyve yemeli bu kadar

 3. görkem says

  bakın grip bir salgındır yani bence ben dün futbol oynadım terli terli su içtim o danmı?
  boğazım açıdı ama grip olanlar gripleri 2 3 gün sonra bende grip olmuştum 2 3 gün sonra bitti

 4. fatma says

  grip gercekten kotu bir hastalik geldimi gitmekte bilmiyor onun icin bu mevsimlerde cok dikkat etmemiz gerekiyor3 gundur hastayim bir turlu birakip gitmiyor bunun icin bol c vitamini olan yiyecek icecek ve meyve tuketmeliyiz bence

 5. zeynep says

  çok kötüyüm yha çok kötü soguk algınlıgına yakalnmışımm :(((

 6. arzu says

  yha su grip berbat brsey her kış geçiriyorum bu hastalığı çok köttü

 7. reyhan says

  bende grip oldum ve çalışıyorum ayakta geçirmek bu hastalığı çok zor…bitki çayı olarak ekinezyayı tavsiye ederim aynı zamanda bal ve meyve birebir,hepimize geçmiş olsun:)

 8. hülya says

  bende gribim 3gündür çalışıorum çalışırken pek aldırmıorum ama gece yatınca ve sbh uyanınca resmen tıkanıyorum :( zinco tablet kullanıyorum her akşam ihmal etmeden sizde kullanın bağışıklık sisteminiz güçlensin bn kullanıorum direncim arttı farkediyorum

 9. senanur says

  Arkadaşlar Ben 3 gündür gribim ve kendimi çok halsiz yorgun hissediyorum sanki göz kapaklarımın üstüne taş koymuşlar gibi ben 12 yasındayım bir fikri olan varsa yazsın..

 10. Ncye says

  Ben ve babam 3 gündür gribim bol bol meyva tüketiyorz herkeze tavsiye :)

 11. serdar says

  5 gündür geçmek bilmiyor virüs virüs değil sanki kanatlı virüs

 12. aleyna ergüler says

  ben griptim hemen internete girdim ve araştırdım bu sayfadaki bütün şeyleri not aldım bana bunlar çooook iyi geldi ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM…

 13. semih says

  limon suyunu sıkıcaksınz sora zeytin yağı azıcık tuz karıstırıp iciceksin TURŞU SUYU da faydalı bide bogaz ağrısına zahter iciceksin

 14. volkan gögün says

  abicim gıribin soguk algınlıgının ilacı bi ufak rakıyı tekerledinmi bişeycigin kalmaz

 15. cengiz says

  slm gribin en ii ilacı arkadaşlar nane limon ve meyve…

 16. lıou says

  senanur soğanı kaynatıp suyunu veya elma kabuğunu kaynatıp suyunu iç.ben de 11 yaşındayım

 17. aylin says

  ben aylin anem grib sık sık nane limon içiyor ama hala hasta.

 18. ben özgür says

  herşey şahane ama hepsi bahane hiç birtaneside fayda etmedi

 19. dertlisifaara says

  ya arkadaşlar 11 yaşındayım grip oldum ateşim filan çıktı geçmesi için neler önerirsiniz..

 20. mexelina says

  yaa arkadaşlar taze nane elme kabuğuşayva kabuğu ve limon en iyisi bu 2 günde bişeyciğniz kalmaz

 21. faruk says

  öksürük için tadı kötü olmasına rağmen turp,soğan rendeleyip balla macun yapıp yeyin

 22. mihrişah says

  bende grip oldum çok kötü oluyor .Ateşin çıkıkyor vb. ÖZELLİKLE ARKADAŞLAR YANINIZDA MENDİL TAŞIYIN . İKİDEBİR hapşırmak geliyor…

 23. mihrişah says

  zeynep ozaman nane limon ve meyve yemen çok lazım yoksa geçmez..

 24. elif says

  sana katılıyorum senanur bende 12 yaşındayım ve bugün annem bni gezdircekti fakat bu iğrenç grip yüzünden gezemiyorum bile hemen iyileşmek istiyorum aynı şekilde akşam yattığımda burnumun biri tıkalı diğeri açık oluo 5 dfakka sonra açık olan tıkanıp tıkalı olanda açılıo çok gıcık bir his bu neyse ben saten bugün doktora gitcem

 25. feridun says

  arkadaşlar herkes mutlaka bu hastalığa yakalanıyor ne kadar tedbirli olursak olalım senede 2 defa en az nane limon kekik karabiber bunları kaynatıktan sonra içersek ii geliyor tadı biraz kötü ama ne yapalım başka çaremiz yok hepimize geçmiş olsun

 26. ece says

  2 güne kadar iyilşmek zorundayım dğünüm war neler yapmalıyım grip için lütfen yardımcı olun lütfen 3 gündür gribim hangi öneriler dha çabuk geçiriyo gribi? .s

 27. nilay seringölge says

  canım bende doktorum ncye ye katılıyorum bol bol meyve sebze tüket doktora gitmeyi ihmal etme ilaçlarını düzenli kullan

  Ankara\kEÇİÖREN DEYİM

 28. ayşe says

  bende gribim ve kıpırdıycak halim yok ilaç kullanıyorum başka türlü geçmiyor bu meret

 29. feriha says

  ya arkadaslar bu grip cok kotu bir sey yha bi grip olduk dahada iğleşemedik yha grip en az 1 ayda gitmezmiş butn her seyi denedik ama hc biride yaramadı şifalı bitkiler fln hc brı arkadaslar yha szn bi tavsiye edecenz varsa ltfn yazın

 30. nilay seringölge says

  arkadaslar gripseniz size tavsiyem ıhlamur için

  ankara keçigören deyim

 31. MeLiKe says

  bende çok kötü gribim ve öksürük başladı nasıl geçer bilmiyorum ilaç almak istemiyorum neler geçirebilirr

 32. sadık f says

  5 gündür geçmek bilmedi ya.. bugüne kadar yaşadığım en ağrılı grip..baş ağrısı ateş var ayrıca nefes almakta problem yaşıyorum.. kısa kısa sık nefes alıyorum..derin nefes alırsam öksürüyorum..öksürmekten karnım kas yaptı

 33. iyiliginizi isteyen bir dost says

  giribe kuru nane ve limon iyi gelir kaynatın kuru naneyi için sıcak sıcak 2güne bişe kalmaz

 34. İHSAN BOZ says

  Arkadaşlar, ülkemizde koruyucu hekimlik çok önemli. Şu söylediklerim kulağınıza küpe olsun.1.Hergün aç karnına bir miktar ÇÖREKOTU’ nu bir miktar balla çiğneyerek yutunuz. 2.Hergün sabah aç karnına BAL,ILIKSU VE ELMA SİRKESİ KOKTEYLİ yapın bir büyük bardak için yarım saat sonra kahvaletı yapın. Hergün yeşil çayın içine bir kök zencefil koyarak kaynatın ve için. (Eğer bunları yaparsanız hiç grip olmazsını, olmuşsanız iki gün geçmez atlatırsınız) bu kardeşinize dua edersiniz.

 35. duygu ve mertcan karrdeşler says

  gribe ve isala ne? iyi gelir :F:F:D

 36. fatma says

  slm bnde burn tıkanıklığı ateş ses kısılması var ne içersem ya da ne yersem iyi gelirr

 37. ezgi says

  Bende grip olmuştum ve burnum tıkalıydı ben eczaneden wiciks diye bir melhem aldım burnuma sürdüm ve bunu 2-3 gün tekrarladım ve geçti

 38. sevda alagozbayrak says

  iyi güzel solemisin girip oldum geçmedi nezaman geçiçek 1 hafta evde kaldım:):O:D iyi degilim kusuyorum elif sana katılıyorum aynen bende ole oldum çanım…………..

 39. fatma nur koç says

  sevdacım güzel solemisin kardeşim optum seni sevdaçım ezgi iyi solemisin

 40. sevda alagozbayrak says

  iyi soledin reziletin giripim geçmedi:O:):d

 41. betül says

  ya valla yemin ederim gece 2 de kalktım burun akıntıyla baş edemiyuorum haya akıyorr yhaa =( annemin bir çayı vardır herkeze öneririm bvu çayı adı sultan çayıdır . tadi biraz kötü ama bi kokladınızmı burun açıyor 5 dkkaya kalmadan turp gibi olursunuz bende şimdi onadan içiyorum .. geçmiş olsun herkese o çayı kesinlikle öneririm eğer oda yoksa nane limon böğuertlen çayı ve bu tür bitki çaylarıda iyi gelir babam doktor da o yüzden size bunları öneririm eğer onuda yapamıyorsanız doktora gidin bnm babaya :D

 42. burak says

  n’olur yardım edin ne iyi gelirse ramazanda boğazımda ağrıyor bana yardım edin.şimdiden yardımlarınız için teşekkürler…

 43. cennet says

  yha bn ayda 2 kez oluom yha çok feci bişey ne yapabilirim bide orucum yha üff

 44. efe says

  başım çatlıyor. biri bana bıçak, testere vb bi şey versin ve kafamı uçursun boğaz ağrısı, baş ağrısı..!!! dayanamıyorummm!! :( :( :(

 45. neşe says

  boğaz ağrısı için kesinlikle adaçayı yapın içine 1 kaşık bal katın 2 saate geçiriyor benim çok işime yaradı size de tavsiye ederim

 46. Ayse says

  Of bende gribim 1 haftadır.Doktora gittim bana Dolorin Cold ve Tamol verdi.İçiyorum ama faydasını göremiyorum.Burun tıkanıklığı,Balgam,Başö ağrısı,Öksürük ve Kulak tıkanıklığı var.Sze bişey sroucam acaba Grip geçtiğinde Kulağım açılırmı?
  Bide ne önerirsiniz

 47. Belirsiz says

  kar isimli şahıs beni kızdırma burda herkesin hayatı söz konusu bende gribim birdaha böyle bir şey yapma tamam mı.

 48. ziynet says

  arkadaşlar zencefille balı karıştırın hergün sabah akşam yutun birebir normaldede kullanırsanız bağışık sistemini güçlendiriyor ve kolay kolay gırip vb. gibi hastalığa yakalanmıyorsunuz.

 49. emrah says

  arkadaslar ben çok çektim bu gripten öksürükten eger alerjikse mutlaka koruyucu hap astıma baglı ise istirhat artı temiz hava grip e baglı kuru ve gıcık yapan öksürük ise yarım cay bardagı içine bir cay kasıgı limon bunu 1 saat beklet ve günde 3 kez iç yada sogan suyu ile balı karıştır 24 saat beklet sabah 1 yemek kasıgı ac gece yatarken 2 yemek kasıgı ye bana da dua et tarih öğretmeni EMRAH KATA

 50. emrah says

  merhaba ben tarih ögretmeni emrah size küçük bir bilgi öksürük şuruplarının yüzde doksanında etkin madde olarak sogan suyu ve ökse otu özü kullanılmaktadır

 51. eylül aslan says

  arkadaşlar neyaparsanız yapın bu hastalıktan korunamazsınız tek bir çaresi var oda grip aşısı heryıl eylünün ilk haftası hepinize geçmiş olsun.

 52. serkan says

  wallaha her sene aşı oluyorum ama genede su an bile hastayim eylul

 53. AĞIT says

  Arkadaslar su anda ben hastalıgı gecirdim sizde zencefil ve zerdacal tozunu karıstırıp ustune bal ekleyi bir kasık yiyin cok iyi geliyor .

 54. emine says

  meraba arkadaşlar ben emine grip için nane limon kaynatıp içebilirsiniz veya bal v.b. gibi şeyler yiye bilirsiniz

 55. senem_42 says

  ben sürekli bogaz intihabı geçiriyom adaçayı ıhlamuru sürekli içiyom genede sürekli bogazlarım agrıyo napmalıyım

 56. yksel says

  50 yaşındayım grip hastalığını bimem tanımam bol bol su (2.5 ltre) içerim bahart çok yerim her gün 2 saat yürürüm

 57. ismihan says

  Arkadaşlar ekinezya çayının çok faydası var,ama en önemlisi asla hasta moduna girmemek,nekadar hareket edip hasta piskolojisinden uzaklaşırsanız okadar çabuk iyileşirsiniz,mesela ben asla gripte yattığımı bilmem hep ayakta geçiririm.

 58. aslan says

  nar suyu içmek ve kuru üzüm tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirecektir..nar alıp evde suyunu sıkınız…üzüm ise güneş enerjisi alarak kurutulmuş olmasına dikkat ediniz saygılarımla…

 59. ozge says

  benim annem grip olmus.Surekli her yeri agriyor,sanki kemiklerini kasiyorlar.Ilac iciyor ama faydasi olmuyor. ne yapmaliyim

 60. ezgi says

  yhaaa hasta lığınız için nane limon için takmayın yha

 61. seyfi says

  ya bana bu gribi kim bulaştırdı kesin o dolmuşdaki adam ikide bir burnunu cekiyordu şurdan topkapı verirmisin dedi şifayıda bize safdı iyimi burdada kerkes kafasına göre yazmış sanki hekim biri demiş balı yagla kat biri bilmem neyle kat kardeşim bu gribi benim maksadım 1 günü gecmesin zaten 3 sonra iyleşme motuna geciyor vücüt ben ne yapayım zencevili o zaman ama ben bir akıl vereyim bizim eski yaşlı babannemin tavsiyesiydi fikis sürün burna biraz yakar ama yer bünyede degişir veyada bir çay kaşının az miktarına kuru kahve limon damladıp burna cekin üstünede sıcak bir vincan çay birde gribin atın yatın zıbarın sabah bomba gibi uyarsınız….

 62. hakan says

  arkadaşlar bende gribim boğazım acıyor ve balgam cıkarıyorum ne tavsiye edersiniz ?

 63. dilara says

  benim annem var oda gripti ama ben ona bi meyve çayı ve biraz zencefille balı karış tırdım uyudu 1-2 saat sonra kalktı ve gribi geçti size tavsiyem olsun burada yalan söylemem çünkü ben insanların sağlığına önem veririm bide kendisini iyi ce battaniyeyle sarsın sabah sporuna gitsin hiç bişeyi kalmaz size söyliyim bunu sizde yapın kendinizi koruyun bu meyve çayının tarifini veriyim:limon,portakal,elma(yeşil olsa daha iyi olur),içine braz su doldurun hepsini önce dilimleyin onra kaynıyınca için 1-2 saat uyuyun sonra hiç bişeyiniz kalmaz …..

 64. Melek says

  kizim suan grip oldu,once oksurur sonra grip olur ,sinir oluyorum yaa ,yilda bikackez olmasi normalmidir acaba???

 65. Ayşe says

  Ben 17 yaşında bir kızım bende grip oldum halsizim,baş ağrım ve en ônemlisi ateşim var ve donuyorum….?

 66. tuğçe says

  Ben 12 yaşındayım çok kötü grip oldum burnum tıkanıyo nefes alamıyorum geceleri uyuyamıyorum daha basit çözümler yok mu?

 67. serdar says

  daha yeni grip oldum sadece burnum tıkandı buna nane limon iyi gelir mi…

 68. huri says

  bende çok hastayım daha basit şeyler yok mu ki????????????????????

 69. zeynep says

  ben çok hastayım yani grip çözümü yokmu ben 12 yaşındaym

 70. eski çınar says

  arkadaşlar bu gibi durumlarda ilk fırsatta doktora gidin …

 71. serkan-06- says

  ben de cok kötü girib olmuşum ne içsem iyi gelir bi yardımcı olursanız yaa:-(((

 72. umut says

  sürekli burnum akıyor ateşim var neden ilaçlar işe yaramıyor .

 73. akay says

  yaw yaz ayında grip olduk bütün kemiklerimm ağrıyor çok halsizim burnum akıyor ve bir sıcak bri soğuk oluyor arkadas nerrden yakalndık yaw

 74. Lalenur Koçak says

  Arkadalar Ben Şuan Çok Hastayım. Ateş Belirtisi Yok Ama Burnum Çok Tıkalı Ve Sürekli Hapşuruyorum. Bana En Basit Neler İyi Gelirr ??? Lütfen Sorumu Cevaplayın En Kısa Zamanda !..

 75. güngör karagözlü says

  Grip için müRver ve ebegümeci çayları için faydasını göreceksiniz GÜNGÖR KARAGÖZLÜ

 76. aysun says

  zencefil kaynatıp için tadı güzel olmayabilir ama iyi gelir: zencefil ve karanfil

 77. nermin says

  grib oldugumda ilaçların dışında soganda çok faydalı oluyor.. soganı tek yiyemedgim için bol soganlı salatayı tercih ediyorum

 78. betül says

  ya ben 11 yaşındayım 2 gündür çok burnum akıyor ve hep hapşuruyorum.ayrıca haftaiçi okula gidiyorum hafta sonu dershane çok çalışıyorumda başımda hep ağrı oluyor bazen midem çok bulanıyor , günde ortalama 20.25 kez hapşuruyorıum 2 paket peçete bitirdim bile . burnum ise kenarları çok ağrıyor . acaba yorgunluktan mı ? bilmiyorum derste kafamı toplıyamıyorum ve çok dalgın oluyorum bazen çok sinirleniyorrum ve sinirlenince nedense ağlıyorum ve 11 yaşında olamamama rağmen 3 ay önce3 baktığımda 25 kiloydum bende bir hatalık mı var ? bunu çok merak ediyorum

 79. Gökhan fransa says

  Merhaba bende grip oldum 1 ayda 2 kere :// gerci burada havalar berbat

 80. ilayda says

  çok hastayım biraz daha iyi cevaplar yok mu? Nefes alamıyorum burnum tıkalı

 81. selin says

  ben 10 yaşındayım çok grip oldum bu akşam da yolculuğa çıkacaktık gece olduğundan daha kötü çünkü burnum tıkanıyor ve nefes alamıyorum hep bağrıyorum ALLAH hiç kimseyi bu duruma düşürmesin AMİN …..

 82. tuana says

  Merhaba
  Cok sık soguk alginligi yasiyirum
  ve en onemli hassasiyetim bogazim tahris olup hem kuru oksuruk
  Zor cikan balgam
  Ve tum vucut agrili oluyor
  Ne tavsiye edersiniz?
  Kendimi neredeyse fanus icine hapsedecegim:(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir