Helikobakter Pilori Belirtileri ve Bulaşma Yolları

Prof. Dr. Barry Marshall Helikobakter Pylori’nin ülsere neden olduğunu keşfetmiş ve bu çalışması nedeniyle de Nobel Tıp Ödülünü kazanmıştır. Bu mikrop gastrit,ülser, dispepsi ve mide lenfoması ve mide kanserine yol açabilir. Ayrıca demir eksikliğine bağlı kansızlık, karın ağrısı ve büyüme geriliği gibi sorunlara neden olabilir.

Helikobakter Pilori Nedir?

Helikobakter pilori (Hp), mide yüzeyinin kronik iltihabına ve ülserlerine yol açabilen bir bakterinin adıdır. Mide duvarına tutunarak inflamasyona yol açabilir. H. pylori spiral yapıda, mikroaerofilik, mide ve duodenum’un mukus tabakasında yerleşen gram negative bir bakteridir. Biyopsiyle alınan örneklerde bekletmeden yapılan incelemelerde spiral biçiminde bekletildikten sonra yapılan incelemelerde ise küre biçiminde olduğu saptanmıştır. Helikobakter, mide ülserlerinin %70′inde bağırsağı ülserlerinin ise %90′ında görülmektedir. H. pilori’nin özelliği, mideyi döşeyen asitten zengin mukoza tabakası içinde yaşamasını sağlayan koruyucu ve güçlü bir hücre zarına sahip olmasıdır. Bu mikrop asit salgısını arttırmasının yanısıra midenin iç yüzeyini döşeyen mukoza tabakasına zarar veren toksinler salgılamaktadır.

H. Pilori peptik ülser hastalığının en önemli nedenidir ve bazı mide kanseri tiplerinin gelişiminde de bir risk faktörüdür. Helikobakter kronik enfeksiyonu midede kalıcı ve bazen ömür boyu devam eden kronik gastrite; bu da zaman içerisinde çok odaklı “atrofik gastrit” olarak bilinen özel bir gastrit türüne dönüşebilir. Araştırmalar bu bakteriyi taşıyan kişilerin mide kanserine yakalanma riskinin diğer insanlara göre 4 kat daha fazla olduğunu göstermektedir.

Helikobakter Pilori Belirtileri

Birçok insan bu enfeksiyonu geçirse bile herhangi bir belirti göstermez. Helikobakter pilori ile enfekte olanların %80′den fazlası asemptomatiktir. Bazı kişilerde ise mide ve duodenal ülserler de dahil olmak üzere önemli sorunlara sebep olabilir. İştahsızlık,  çok az yedikten sonra bile doyma hissi, şişlik, üst abdomende ağrı ya da sızı, bulantı, kusma, yorgunluk hissi ve düşük kan sayımı ortaya çıkabilecek belirtiler arasındadır.

Helikobakter Pilori Nasıl Bulaşır?

Helicobacter pylori’nin insandan insana geçişi mümkündür. Mikrobun geçiş yolu tam olarak bilinmemekle birlikte, insanlar arasında fekal-oral yolla (dışkı ürünlerinin ağıza alınmasıyla) veya oral-oral yolla (tükrük, salya vb.) bulaştığı düşünülmektedir. Eksik hijyen koşulları, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmaması, ortak çatal, kaşık, tabak kullanımı, havlu veya diş fırçalarının ortak kullanımı gibi faktörler bulaşmayı kolaylaştırır. H. pylori enfeksiyonu’nun görülme sıklığı sosyoekonomik etkenlerle yakından bağlantılı olup, gelişmekte olan ülkelerde, gelişmiş ülkelere göre daha yaygın olarak görülür. Ülkemizde her 10 kişiden 8’i, Avrupa’da ise her 10 kişiden 4’ü bu bakteriyi taşımaktadır. Özellikle annede bu enfeksiyonun halinde bebek ve çocuklara geçme olasılığı fazlalaşır.

Helikobakter Pilori Tanısı

Helikobakter pilorinin teşhisinde çeşitli testlerden yararlanılır. Bakterinin antikorlarının varlığını kanıtlamak için kan testi, dışkıda helikobakter antijen testi, üre-nefes testi, mideden alınan doku parçasıyla hızlı üreaz testi ve mikrobiyal kültür kullanılan yöntemlerdir. Kesin teşhis için en güvenilir metot, endoskopi ile yapılan inceleme ve bu sırada alınan biyopside bakterinin araştırılmasıdır. Ağız yoluyla yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağına ulaştırılan endoskop ile tüm bölgeler ayrıntılı olarak incelenebilmektedir. Ayrıca cihazın ucundaki özel aletlerle kuşkulu noktalardan küçük biyopsi örnekleri alınabilmekte, bu örneklerde bakterinin mevcudiyeti kesin olarak saptabilmektedir. Üre-nefes testinin yapılabilmesi için son bir aydır mide asidini azaltmaya yönelik ya da antibiyotik türü ilaçların kullanılmamış olması gerekir.

Helikobakter Pilori Tedavisi

Tedavinin temelini mide asit salgısını baskılayan bir ilaç ve en az 2 çeşit antibiyotiğin beraber kullanımı oluşturur. Fakat bu mikrobun mideden tamamen yok edilmesi oldukça zordur. Bunun nedenlerinden birisi bakterinin yerleşim yeri olan mide yüzeyinde kalın bir mide sıvısı bulunması ve bu ortama yüksek konsantrasyonda antibiyotiğin geçişinin zor olmasıdır. Mide veya duodenum ülseri olan, erken mide kanseri sebebiyle ameliyat geçirmiş ya da ailesinde birinci derecede akrabasında mide kanseri olan hastalar ile midesinde metaplazi denilen hücresel değişiklikleri olan hastalarda mutlaka tedavi uygulanmaktadır.

H. pylori enfeksiyonunun belirti göstermeyen insanlarda da mutlaka tedavi edilip edilmeyeceği konusu tartışmalıdır. Bakterinin bazı kişilerde herhangi bir soruna neden olmazken bazı insanlarda ise şiddetli gastrit, ülser ağrılarına ve mide kanserine sebebiyet vermesinin nedeni de tam olarak açıklanamamaktadır. Tedavide Amoksisilin ve Klaritromisin gibi antibiyotik ilaçlar yeterli doz ve sürede kullanıldıklarında olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Ancak ilaçların yan etkileri ve maliyeti gözönüne alındığında H. pylori varlığı gösterilen her insana bu tedavinin uygulanması hususunda tam bir fikir birliği bulunmamaktadır.

A kan grubuna sahip kişilerin kanında bulunan bir antijen, mide hücresinde de salgılanır. Helikobakter Pilori mikrobunun bu antijene yapışıp yerleşmesi ve dolayısıyla iltihap oluşması kolay olduğundan kansere yatkınlık fazlalaşabilir. Helikobakter mikrobunun genetik çeşitliliği bulunmaktadır. Bu mikrobun bilinen 38 türü mevcut ve bunların içinde yalnızca ‘cag – A’ geni taşıyan tip ülsere neden olmaktadır. Bakterideki bazı genler mikrobun mideye yerleşmesinde ve kişinin bu mikroba geliştireceği bağışıklık yanıtında önemli rol oynar. Bu tür genetiği olan mikropla enfekte olanların gastriti daha şiddetli olur ve kanser eğilimi artar.

Zürih Üniversitesi Moleküler Kanser Araştırmaları Enstitüsü tarafından yapılan ve Proceedings of the National Academy of Sciences adlı dergide yayımlanan araştırma helikobakter pilorinin DNA’ya zarar vererek mide kanserine neden olduğunu göstermiştir. Araştırmada bakterinin yerleştiği hücrenin DNA’sında çift zincirli kırılmalara sebep olduğu tespit edilmiştir. Kırılmalar sonucu hücrenin genetik materyalinin hasar gördüğü, dokuda mutasyona sebep olduğu ve kontrolsüz hücre çoğalması neticesinde mide kanserinin meydana geldiği belirlenmiştir.


Comments

 1. Ayvaz Aymaz says

  Kudret Narı‘nın ve özellikle Meyan Kökü‘nün ; antibiyotiklerle bile ancak %50 başarıyla öldürülebilen bu bakteriyi yüksek oranda öldürebilme kabiliyeti olduğu biliniyor.. Ayrıca mide rahatsızlıklarını iyileştirmede de ilk 2 en doğal ve en etkili bitkisel çözüm… Denemekten zarar yok, fayda çok… Bilenler bilmeyenlere mutlaka hatırlatsın …

 2. hanifi tuna says

  bu bakteriyi uzun süreli doğal anti biyotik tedavisi yok edebilir normal anti biyotikleri fazla uzun süreli kullanamassınız ama doğal olan ın hiç bir yan etkisi yoktur sentetik antibiyotiklere direnç geliştiren bakteriler bu anti biyotiğe direnç geliştiremezler daha fazla bilgi için arayabilirsiniz 05364694017

 3. resul says

  Doktor endoskopi yöntemi ile tanı koydu 3 li tedavi paketi ve nexium yazdı kullandıktan sonra midemdeki problrm tam olara iyleşmedi bi dha nexium yazdı hala kullanıyom 3 aydır bunları önümüzdeki haftayine gitcemm

 4. nur says

  Benim midemde yillardir sorun vardi ufak ufak ciddiye almadim son iki yildir siddetli agrilar istahsizlik var ve yemek yemedigim icin kansizlik mide bulantisi.. midem bazen resmen kilitleniyor..dr gittim bu bakterinin var oldugunu ogrendim 3 lu tedavi ve buna destek denol hapi na basladim. Bugun tam 8. Gun. Bu ilaclar asiri halsizlik yorgunluk yapiyor.. 14. Gun ilac tedavisi bitecek ve insallah artik bu cileden kurtulurum hic umidim kalmadi aslinda

 5. y.kaya says

  bende yaklaşık 3 yıldır var bu rahatsızlık geceleri çok su içiyorum miğdemde yanma oluyordu surekli hollanda da doktora gittim pantopac diye bir ilaç verdi aç karna sabah akşam 3çer tane hap atıyorum pesinden omeprazol sandoz diye capsul yeni başladım ilaç tedavisine sonuç ne olacak bilemiyorum nur hanım benden önce başlamışsınız tadevi ye bir faydası oldumu tekrar bir yorum yazarsanız sevinirim

 6. hikmet says

  bu baktriden nasıl kurtulurumtamamen yardımcı olacak biri yokmu 0541 958 87 34

 7. Kenan satan says

  Arkadaslar bende bu hastalikla 3 seneden beri mucadele veriyorum,hala basarili bir sonuc alamadim.Danimarka ve turkiyede kac Sefer entoskopi yaptirdim o vermis olduklari antipiyodik ilaclar bile fayda vermiyor.Su an vermis olduklari pentaprazol 40 mg bir ilac kullaniyorum.Fakat onunda artik bir fonksiyonu kalmadi sayilir,vucut belirli bir Zaman sonra alisiyor fayda etmiyor.Simdide laktoz diye bir sey buldular oda süt mamullerinde olan bir madde.Simden sonra laktoz fri olan süt mamullerinden yiyecegiz.
  Nedicede Allah dert vermesin belirli bir yasdan sonra her sey geliyor insanin basina.Allah herkese hastaliksiz ve saglikli bir ömur versin.ônerilerinizi bekliyorum.
  Saygilarimla
  Kenan satan

 8. Bora Akyildiz says

  Helipak 3′lü pakete 3 gün önce başladım. ağzımda oluşan tadın kötülüğünü tarif edecek bir kelime bulmakta zorlanıyorum. günde 3000 mg antibiyotik bünyeyi yerden yere vuruyor ama 14 günü kesinlikle tamamlayacağım. hemen peşinden ise aktardan satın aldığım ballı Kudret Narı desteğine başlayacağım. umarım bakterilerden kurtulabilirim.
  herkese sağlık diliyorum

 9. meltem bozkurt says

  Rabbim herkese şafi ismiyle şifa nasip etsin fakat bu kullandığım ilaçlar günde 14 tane beni mahvediyor karnım davul gibi ağzımın dilimin üstünde sanki zehir var sürekli karnım açmış hiisi yaratıyormu bilmiyorum fakat bir lokmadan sonra doyuyuorum ve kusmak istiyorum yorumlara bakınca dedimki 3 senemi doktor bana 1,5 ay sonra gel tahlil yapıcaz dedi rabbim büyüktür

 10. Gülşah says

  Arkadaşlar bende 3 lü paket kullananlardanım epeydir araştırıyorum kudret narının ve (tahin ve yoğurt)karışımının çok iyi geldiğini söylüyorlar birde yemeklere başlamadan önce Nas ve Felak sûrelerinin çok iyi olduğunu belirtiyorlar şifa Allah tan herkese acil şifalar diliyorum

 11. handan aşırok says

  Ben de 3 yıl önce helicobakteri tedavizi gördüm 14 günlük antibiyotikler iyi gelmişti. Bu günlerde ise aynı belirtileri görmeye başladım. Ağzım ekşi ekşi. Tekrar doktora gideceğim bu arada da yukarıda arkadaşlarımın önerileri olan doğal yiyeceklerden deniyeceğim. Herkese sağlıklı günler.

 12. sultan says

  Endoskopi ile biyopsi yapıldı bendede pozitif çıktı 3 set helipak kullanmaya calistim maalesef ilaclari icemedim berbatlar.dil pası ve koku yapıyor doğal yöntemleri deneyecegim

 13. Kardelen says

  Mrhb arkadaşlar yukardaki yorumları okudum, benim hikayem ise bir piknikle başladı.Piknikte ızgarada pi tavuk etini yediğimden dolayı zehirlendim bulantı kusmayla hastaneye gittim doktor antibiyotik verdi ve 3 ay kulan dedi ben 2 ay kulandıktan sonra ilacı bıraktım.İlacı biraktıktan yaklaşık 2 ay sonra yine aşırı bir miğde bulantısı ve kusmayla acile gittim ordandan polikilnikte muayene oldum endoskopi yapıldı ,miğdemden parça alındı ve sonuç HELİKOBAKTER PİLORİ GASTRİTİ (+) olduğu tespit edildi .doktor Trio adlı bir ilaç(3′lü tedavi) verdi ve 3 hab sabah 3 hab akşam yemeklerden önce alacakmışım tedaviye yarın başlıyacam neticeyi yazarım buraya inşlh.

 14. lavender says

  kardeşler bu bakteri için kesinlikle antibiyotik tavsiye etmiyorum, çünkü başarı oranı gittikçe azalıyo ve antibiyotik vucüttaki faydalı bakterileri öldürür. Onun yerine doğal yolları deneyin bildiklerimi paylaşıyorum

  1) BROKOLİ kürü

  2) dereotu kürü

  3) sarımsak (gece yatmadan bir diş yutulacak)

  ayrıca EKŞİ, ACI, ASİTLİ herşeyden uzak durun, midenizin ASİT seviyesini azaltıp ALKALİ seviyesini
  yükseltin, özellikle …KEFİR… sade maden suyu, magnezyum, karbonat, ve D vitamini iyi gelir

  soru sormak isteyen olursa cevaplarım… fkf38@hotmail.com

 15. meryem says

  herkeze merhabalar diyom ve ayrıca herkeze de acil şifalar versin Allah . arkadaşların yazdıklarını hepsini okudum. benimde midemde gasrit ve incebagırsaksa ülserim var dı. ülserim iyileşdi ama gasritim hiç bir şeklde düzelmedi sebeb helikobakteri mikrobu . tedavisine gelince 14 günlük ilaçları kullandım ve kan testi yapıldı ölmedi . yine kullandım 14 boyunca antibiyotik tedavisini yine test yapıldı ölmedi anlıycanız ben 1 ay boyunca ilaç aldım bir tanesi bile ölmedi. yani ilaçlar öldürmedi ve öldürmüyo bunu bilin. demek istiyom şimdi diger ilaçlarımı kullanıyom doktorum 6ay sonra yine kullandırcakmış antibiyotik tedavisinini. ilaç tedavi oldum mikrop yokolmuşdur düşünmeyin sakın. inanın 1 ay zor dayandım. şimdi bende bitkisel çözümler arıyom nett bilğiye sahip olanların yazmasını ve bizlerle paylaşarak bizlere yardımcı olabilirler.teşekür ederim herkeze.

 16. Ünmehan says

  Arkadaşlar okuduğum yorumlarda nexium, omeprazol gibi mide koruyucu ilaçlar kullandığınızı söylüyorsunuz. Bu bakteri sadece kullandığınız antibiyotiklerle tedavi edilebiledilebilir. Kullanılan antibiyotikler işe ;Ne yazık ki bakterinin verdiği zarardan daha hızlı bir şekilde mideye zarar verir ve mukozasını yok eder. Bu yüzden gram negatif olan bu bakteriye karşı klaritromisin ve amoksisilin içeren antibiyotiklerle beraber mide koruyucu aynı anda verilir. Ağzınızdaki iğrenç yada neden olan da amoksisilin içeren ilaçtır. Öncesi ve sonrasında çok su içilmeli. İlacın özelliğinden dolayı tükürük le karşılaşır karşılaşmaz erimeye başlar. Yemek borusu mukozasına yapışır. Sadece o antibiyotik öncesinde bir miktar su için sonrasında da bol su için. Saatlerine çok dikkat edin. 12 saat arayla ve aç alın. Sonrasında da antibiyotiği yalnış kullandınız veya bağışıklık kazandıysanız tekrarlayabilir.Evde yaşayanlardan birinde daha varsa tekrar bulaşabilir. Ağız yada dışkı yoluyla tekrarlayabilir. Tek başına mide koruyucu kullanmak bakteriye karşı tedavi değildir. Ama uzun süren rahatsızlık hissini ortadan kaldırır ve mukozaya verdiği zararı azaltır. Ama var olan bakteri orada yaşamaya devam eder.

 17. nermin safak says

  iyi akşamlar arkadaşlar 4 yıl öncede bende de vardı,3 set ve antibiyotik kullandım.benimki geçti bir de yediklerime dikkat ettim aç karnına kudret narını balla yedim 40 gün devam ettim ve geçti tedavi süresince narenciye ,ve çiğ sebze yemedim, sizler`ede tavsiye ediyorum arkadaşlar.

 18. Atas says

  Tvde bir profesörden dinledim.Bakterinin ölmemesinin sebebi bakterinin etrafının koruyucu bir tabakayla kaplı olmasıymış.Bakteri kendi oluşturduğu bu tabakayla kendini koruyor ve ona ulaşılmasını engelliyormuş.Bu tabakada sadece U vitamini ile delinebiliyormuş.Damla şeklindeki U vitaminini alıp düzenli kullanın bu arada ilaçlarınızı da kullanın Allahın izniyle kurtulursunuz diyordu.Bende şimdi eczaneden damla şeklinde olan kırmızı lahanadan yapılan bu U vitaminini alıp sabah akşam kullanacağım.İnşallah faydasını göreceğime inanıyorum.Allahın izniyle şifa bulacağım.Sizde deneyin isterseniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir