Helikobakter Pilori Belirtileri ve Bulaşma Yolları

Prof. Dr. Barry Marshall Helikobakter Pylori’nin ülsere neden olduğunu keşfetmiş ve bu çalışması nedeniyle de Nobel Tıp Ödülünü kazanmıştır. Bu mikrop gastrit,ülser, dispepsi ve mide lenfoması ve mide kanserine yol açabilir. Ayrıca demir eksikliğine bağlı kansızlık, karın ağrısı ve büyüme geriliği gibi sorunlara neden olabilir.

Helikobakter Pilori Nedir?

Helikobakter pilori (Hp), mide yüzeyinin kronik iltihabına ve ülserlerine yol açabilen bir bakterinin adıdır. Mide duvarına tutunarak inflamasyona yol açabilir. H. pylori spiral yapıda, mikroaerofilik, mide ve duodenum’un mukus tabakasında yerleşen gram negative bir bakteridir. Biyopsiyle alınan örneklerde bekletmeden yapılan incelemelerde spiral biçiminde bekletildikten sonra yapılan incelemelerde ise küre biçiminde olduğu saptanmıştır. Helikobakter, mide ülserlerinin %70′inde bağırsağı ülserlerinin ise %90′ında görülmektedir. H. pilori’nin özelliği, mideyi döşeyen asitten zengin mukoza tabakası içinde yaşamasını sağlayan koruyucu ve güçlü bir hücre zarına sahip olmasıdır. Bu mikrop asit salgısını arttırmasının yanısıra midenin iç yüzeyini döşeyen mukoza tabakasına zarar veren toksinler salgılamaktadır.

H. Pilori peptik ülser hastalığının en önemli nedenidir ve bazı mide kanseri tiplerinin gelişiminde de bir risk faktörüdür. Helikobakter kronik enfeksiyonu midede kalıcı ve bazen ömür boyu devam eden kronik gastrite; bu da zaman içerisinde çok odaklı “atrofik gastrit” olarak bilinen özel bir gastrit türüne dönüşebilir. Araştırmalar bu bakteriyi taşıyan kişilerin mide kanserine yakalanma riskinin diğer insanlara göre 4 kat daha fazla olduğunu göstermektedir.

Helikobakter Pilori Belirtileri

Birçok insan bu enfeksiyonu geçirse bile herhangi bir belirti göstermez. Helikobakter pilori ile enfekte olanların %80′den fazlası asemptomatiktir. Bazı kişilerde ise mide ve duodenal ülserler de dahil olmak üzere önemli sorunlara sebep olabilir. İştahsızlık,  çok az yedikten sonra bile doyma hissi, şişlik, üst abdomende ağrı ya da sızı, bulantı, kusma, yorgunluk hissi ve düşük kan sayımı ortaya çıkabilecek belirtiler arasındadır.

Helikobakter Pilori Nasıl Bulaşır?

Helicobacter pylori’nin insandan insana geçişi mümkündür. Mikrobun geçiş yolu tam olarak bilinmemekle birlikte, insanlar arasında fekal-oral yolla (dışkı ürünlerinin ağıza alınmasıyla) veya oral-oral yolla (tükrük, salya vb.) bulaştığı düşünülmektedir. Eksik hijyen koşulları, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmaması, ortak çatal, kaşık, tabak kullanımı, havlu veya diş fırçalarının ortak kullanımı gibi faktörler bulaşmayı kolaylaştırır. H. pylori enfeksiyonu’nun görülme sıklığı sosyoekonomik etkenlerle yakından bağlantılı olup, gelişmekte olan ülkelerde, gelişmiş ülkelere göre daha yaygın olarak görülür. Ülkemizde her 10 kişiden 8’i, Avrupa’da ise her 10 kişiden 4’ü bu bakteriyi taşımaktadır. Özellikle annede bu enfeksiyonun halinde bebek ve çocuklara geçme olasılığı fazlalaşır.

Helikobakter Pilori Tanısı

Helikobakter pilorinin teşhisinde çeşitli testlerden yararlanılır. Bakterinin antikorlarının varlığını kanıtlamak için kan testi, dışkıda helikobakter antijen testi, üre-nefes testi, mideden alınan doku parçasıyla hızlı üreaz testi ve mikrobiyal kültür kullanılan yöntemlerdir. Kesin teşhis için en güvenilir metot, endoskopi ile yapılan inceleme ve bu sırada alınan biyopside bakterinin araştırılmasıdır. Ağız yoluyla yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağına ulaştırılan endoskop ile tüm bölgeler ayrıntılı olarak incelenebilmektedir. Ayrıca cihazın ucundaki özel aletlerle kuşkulu noktalardan küçük biyopsi örnekleri alınabilmekte, bu örneklerde bakterinin mevcudiyeti kesin olarak saptabilmektedir. Üre-nefes testinin yapılabilmesi için son bir aydır mide asidini azaltmaya yönelik ya da antibiyotik türü ilaçların kullanılmamış olması gerekir.

Helikobakter Pilori Tedavisi

Tedavinin temelini mide asit salgısını baskılayan bir ilaç ve en az 2 çeşit antibiyotiğin beraber kullanımı oluşturur. Fakat bu mikrobun mideden tamamen yok edilmesi oldukça zordur. Bunun nedenlerinden birisi bakterinin yerleşim yeri olan mide yüzeyinde kalın bir mide sıvısı bulunması ve bu ortama yüksek konsantrasyonda antibiyotiğin geçişinin zor olmasıdır. Mide veya duodenum ülseri olan, erken mide kanseri sebebiyle ameliyat geçirmiş ya da ailesinde birinci derecede akrabasında mide kanseri olan hastalar ile midesinde metaplazi denilen hücresel değişiklikleri olan hastalarda mutlaka tedavi uygulanmaktadır.

H. pylori enfeksiyonunun belirti göstermeyen insanlarda da mutlaka tedavi edilip edilmeyeceği konusu tartışmalıdır. Bakterinin bazı kişilerde herhangi bir soruna neden olmazken bazı insanlarda ise şiddetli gastrit, ülser ağrılarına ve mide kanserine sebebiyet vermesinin nedeni de tam olarak açıklanamamaktadır. Tedavide Amoksisilin ve Klaritromisin gibi antibiyotik ilaçlar yeterli doz ve sürede kullanıldıklarında olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Ancak ilaçların yan etkileri ve maliyeti gözönüne alındığında H. pylori varlığı gösterilen her insana bu tedavinin uygulanması hususunda tam bir fikir birliği bulunmamaktadır.

A kan grubuna sahip kişilerin kanında bulunan bir antijen, mide hücresinde de salgılanır. Helikobakter Pilori mikrobunun bu antijene yapışıp yerleşmesi ve dolayısıyla iltihap oluşması kolay olduğundan kansere yatkınlık fazlalaşabilir. Helikobakter mikrobunun genetik çeşitliliği bulunmaktadır. Bu mikrobun bilinen 38 türü mevcut ve bunların içinde yalnızca ‘cag – A’ geni taşıyan tip ülsere neden olmaktadır. Bakterideki bazı genler mikrobun mideye yerleşmesinde ve kişinin bu mikroba geliştireceği bağışıklık yanıtında önemli rol oynar. Bu tür genetiği olan mikropla enfekte olanların gastriti daha şiddetli olur ve kanser eğilimi artar.

Zürih Üniversitesi Moleküler Kanser Araştırmaları Enstitüsü tarafından yapılan ve Proceedings of the National Academy of Sciences adlı dergide yayımlanan araştırma helikobakter pilorinin DNA’ya zarar vererek mide kanserine neden olduğunu göstermiştir. Araştırmada bakterinin yerleştiği hücrenin DNA’sında çift zincirli kırılmalara sebep olduğu tespit edilmiştir. Kırılmalar sonucu hücrenin genetik materyalinin hasar gördüğü, dokuda mutasyona sebep olduğu ve kontrolsüz hücre çoğalması neticesinde mide kanserinin meydana geldiği belirlenmiştir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. Ayvaz Aymaz says

  Kudret Narı‘nın ve özellikle Meyan Kökü‘nün ; antibiyotiklerle bile ancak %50 başarıyla öldürülebilen bu bakteriyi yüksek oranda öldürebilme kabiliyeti olduğu biliniyor.. Ayrıca mide rahatsızlıklarını iyileştirmede de ilk 2 en doğal ve en etkili bitkisel çözüm… Denemekten zarar yok, fayda çok… Bilenler bilmeyenlere mutlaka hatırlatsın …

 2. hanifi tuna says

  bu bakteriyi uzun süreli doğal anti biyotik tedavisi yok edebilir normal anti biyotikleri fazla uzun süreli kullanamassınız ama doğal olan ın hiç bir yan etkisi yoktur sentetik antibiyotiklere direnç geliştiren bakteriler bu anti biyotiğe direnç geliştiremezler daha fazla bilgi için arayabilirsiniz 05364694017

 3. resul says

  Doktor endoskopi yöntemi ile tanı koydu 3 li tedavi paketi ve nexium yazdı kullandıktan sonra midemdeki problrm tam olara iyleşmedi bi dha nexium yazdı hala kullanıyom 3 aydır bunları önümüzdeki haftayine gitcemm

 4. nur says

  Benim midemde yillardir sorun vardi ufak ufak ciddiye almadim son iki yildir siddetli agrilar istahsizlik var ve yemek yemedigim icin kansizlik mide bulantisi.. midem bazen resmen kilitleniyor..dr gittim bu bakterinin var oldugunu ogrendim 3 lu tedavi ve buna destek denol hapi na basladim. Bugun tam 8. Gun. Bu ilaclar asiri halsizlik yorgunluk yapiyor.. 14. Gun ilac tedavisi bitecek ve insallah artik bu cileden kurtulurum hic umidim kalmadi aslinda

 5. y.kaya says

  bende yaklaşık 3 yıldır var bu rahatsızlık geceleri çok su içiyorum miğdemde yanma oluyordu surekli hollanda da doktora gittim pantopac diye bir ilaç verdi aç karna sabah akşam 3çer tane hap atıyorum pesinden omeprazol sandoz diye capsul yeni başladım ilaç tedavisine sonuç ne olacak bilemiyorum nur hanım benden önce başlamışsınız tadevi ye bir faydası oldumu tekrar bir yorum yazarsanız sevinirim

 6. hikmet says

  bu baktriden nasıl kurtulurumtamamen yardımcı olacak biri yokmu 0541 958 87 34

 7. Kenan satan says

  Arkadaslar bende bu hastalikla 3 seneden beri mucadele veriyorum,hala basarili bir sonuc alamadim.Danimarka ve turkiyede kac Sefer entoskopi yaptirdim o vermis olduklari antipiyodik ilaclar bile fayda vermiyor.Su an vermis olduklari pentaprazol 40 mg bir ilac kullaniyorum.Fakat onunda artik bir fonksiyonu kalmadi sayilir,vucut belirli bir Zaman sonra alisiyor fayda etmiyor.Simdide laktoz diye bir sey buldular oda süt mamullerinde olan bir madde.Simden sonra laktoz fri olan süt mamullerinden yiyecegiz.
  Nedicede Allah dert vermesin belirli bir yasdan sonra her sey geliyor insanin basina.Allah herkese hastaliksiz ve saglikli bir ömur versin.ônerilerinizi bekliyorum.
  Saygilarimla
  Kenan satan

 8. Bora Akyildiz says

  Helipak 3′lü pakete 3 gün önce başladım. ağzımda oluşan tadın kötülüğünü tarif edecek bir kelime bulmakta zorlanıyorum. günde 3000 mg antibiyotik bünyeyi yerden yere vuruyor ama 14 günü kesinlikle tamamlayacağım. hemen peşinden ise aktardan satın aldığım ballı Kudret Narı desteğine başlayacağım. umarım bakterilerden kurtulabilirim.
  herkese sağlık diliyorum

 9. meltem bozkurt says

  Rabbim herkese şafi ismiyle şifa nasip etsin fakat bu kullandığım ilaçlar günde 14 tane beni mahvediyor karnım davul gibi ağzımın dilimin üstünde sanki zehir var sürekli karnım açmış hiisi yaratıyormu bilmiyorum fakat bir lokmadan sonra doyuyuorum ve kusmak istiyorum yorumlara bakınca dedimki 3 senemi doktor bana 1,5 ay sonra gel tahlil yapıcaz dedi rabbim büyüktür

 10. Gülşah says

  Arkadaşlar bende 3 lü paket kullananlardanım epeydir araştırıyorum kudret narının ve (tahin ve yoğurt)karışımının çok iyi geldiğini söylüyorlar birde yemeklere başlamadan önce Nas ve Felak sûrelerinin çok iyi olduğunu belirtiyorlar şifa Allah tan herkese acil şifalar diliyorum

 11. handan aşırok says

  Ben de 3 yıl önce helicobakteri tedavizi gördüm 14 günlük antibiyotikler iyi gelmişti. Bu günlerde ise aynı belirtileri görmeye başladım. Ağzım ekşi ekşi. Tekrar doktora gideceğim bu arada da yukarıda arkadaşlarımın önerileri olan doğal yiyeceklerden deniyeceğim. Herkese sağlıklı günler.

 12. sultan says

  Endoskopi ile biyopsi yapıldı bendede pozitif çıktı 3 set helipak kullanmaya calistim maalesef ilaclari icemedim berbatlar.dil pası ve koku yapıyor doğal yöntemleri deneyecegim

 13. Kardelen says

  Mrhb arkadaşlar yukardaki yorumları okudum, benim hikayem ise bir piknikle başladı.Piknikte ızgarada pi tavuk etini yediğimden dolayı zehirlendim bulantı kusmayla hastaneye gittim doktor antibiyotik verdi ve 3 ay kulan dedi ben 2 ay kulandıktan sonra ilacı bıraktım.İlacı biraktıktan yaklaşık 2 ay sonra yine aşırı bir miğde bulantısı ve kusmayla acile gittim ordandan polikilnikte muayene oldum endoskopi yapıldı ,miğdemden parça alındı ve sonuç HELİKOBAKTER PİLORİ GASTRİTİ (+) olduğu tespit edildi .doktor Trio adlı bir ilaç(3′lü tedavi) verdi ve 3 hab sabah 3 hab akşam yemeklerden önce alacakmışım tedaviye yarın başlıyacam neticeyi yazarım buraya inşlh.

 14. lavender says

  kardeşler bu bakteri için kesinlikle antibiyotik tavsiye etmiyorum, çünkü başarı oranı gittikçe azalıyo ve antibiyotik vucüttaki faydalı bakterileri öldürür. Onun yerine doğal yolları deneyin bildiklerimi paylaşıyorum

  1) BROKOLİ kürü

  2) dereotu kürü

  3) sarımsak (gece yatmadan bir diş yutulacak)

  ayrıca EKŞİ, ACI, ASİTLİ herşeyden uzak durun, midenizin ASİT seviyesini azaltıp ALKALİ seviyesini
  yükseltin, özellikle …KEFİR… sade maden suyu, magnezyum, karbonat, ve D vitamini iyi gelir

  soru sormak isteyen olursa cevaplarım… fkf38@hotmail.com

 15. meryem says

  herkeze merhabalar diyom ve ayrıca herkeze de acil şifalar versin Allah . arkadaşların yazdıklarını hepsini okudum. benimde midemde gasrit ve incebagırsaksa ülserim var dı. ülserim iyileşdi ama gasritim hiç bir şeklde düzelmedi sebeb helikobakteri mikrobu . tedavisine gelince 14 günlük ilaçları kullandım ve kan testi yapıldı ölmedi . yine kullandım 14 boyunca antibiyotik tedavisini yine test yapıldı ölmedi anlıycanız ben 1 ay boyunca ilaç aldım bir tanesi bile ölmedi. yani ilaçlar öldürmedi ve öldürmüyo bunu bilin. demek istiyom şimdi diger ilaçlarımı kullanıyom doktorum 6ay sonra yine kullandırcakmış antibiyotik tedavisinini. ilaç tedavi oldum mikrop yokolmuşdur düşünmeyin sakın. inanın 1 ay zor dayandım. şimdi bende bitkisel çözümler arıyom nett bilğiye sahip olanların yazmasını ve bizlerle paylaşarak bizlere yardımcı olabilirler.teşekür ederim herkeze.

 16. Ünmehan says

  Arkadaşlar okuduğum yorumlarda nexium, omeprazol gibi mide koruyucu ilaçlar kullandığınızı söylüyorsunuz. Bu bakteri sadece kullandığınız antibiyotiklerle tedavi edilebiledilebilir. Kullanılan antibiyotikler işe ;Ne yazık ki bakterinin verdiği zarardan daha hızlı bir şekilde mideye zarar verir ve mukozasını yok eder. Bu yüzden gram negatif olan bu bakteriye karşı klaritromisin ve amoksisilin içeren antibiyotiklerle beraber mide koruyucu aynı anda verilir. Ağzınızdaki iğrenç yada neden olan da amoksisilin içeren ilaçtır. Öncesi ve sonrasında çok su içilmeli. İlacın özelliğinden dolayı tükürük le karşılaşır karşılaşmaz erimeye başlar. Yemek borusu mukozasına yapışır. Sadece o antibiyotik öncesinde bir miktar su için sonrasında da bol su için. Saatlerine çok dikkat edin. 12 saat arayla ve aç alın. Sonrasında da antibiyotiği yalnış kullandınız veya bağışıklık kazandıysanız tekrarlayabilir.Evde yaşayanlardan birinde daha varsa tekrar bulaşabilir. Ağız yada dışkı yoluyla tekrarlayabilir. Tek başına mide koruyucu kullanmak bakteriye karşı tedavi değildir. Ama uzun süren rahatsızlık hissini ortadan kaldırır ve mukozaya verdiği zararı azaltır. Ama var olan bakteri orada yaşamaya devam eder.

 17. nermin safak says

  iyi akşamlar arkadaşlar 4 yıl öncede bende de vardı,3 set ve antibiyotik kullandım.benimki geçti bir de yediklerime dikkat ettim aç karnına kudret narını balla yedim 40 gün devam ettim ve geçti tedavi süresince narenciye ,ve çiğ sebze yemedim, sizler`ede tavsiye ediyorum arkadaşlar.

 18. Atas says

  Tvde bir profesörden dinledim.Bakterinin ölmemesinin sebebi bakterinin etrafının koruyucu bir tabakayla kaplı olmasıymış.Bakteri kendi oluşturduğu bu tabakayla kendini koruyor ve ona ulaşılmasını engelliyormuş.Bu tabakada sadece U vitamini ile delinebiliyormuş.Damla şeklindeki U vitaminini alıp düzenli kullanın bu arada ilaçlarınızı da kullanın Allahın izniyle kurtulursunuz diyordu.Bende şimdi eczaneden damla şeklinde olan kırmızı lahanadan yapılan bu U vitaminini alıp sabah akşam kullanacağım.İnşallah faydasını göreceğime inanıyorum.Allahın izniyle şifa bulacağım.Sizde deneyin isterseniz

 19. Harun Sayar says

  Mikroba en iyi gelen gıda sarımsak. Doğrayın ve suyla yutun. Çörek otu yağı sabah akşam bir çay kaşığı için. Hiçbir şeyi sıcak tüketmeyin. Mutlaka ılımasını bekleyin. çay-kahve-çikolata zararlı. Mecbursanız 3-4 dakika soğumasını bekleyin. Sıcak çorba aynı ve mutlaka ılımasını bekleyin. En önemlisi stres. Sanıyorum yukarıda yazan herkes hassas psikoloji sahibidir. O yüzden çörek otu yağı vazgeçilmeziniz olsun. Son olarak akşam 12 ye kadar oturuyorsanız mutlaka 10 a kadar yeme içme bitmeli. Ve sabah ilk iş bir bardak su.

 20. dilek says

  Arkadaslar uzun suren bu migde agrisi maalesef bendede var doktor migde mikrobu dedi uclu tedavi verdi beni mahvetti ama dayandim 14gun gecti hattabi ay oldu halen migdem agriyo ustune baska ilaclar verdi iki ay kullan die rennie surubu vs onlarda ii gelmedi gecmedi neyapicami sasirdim özellikle sabahlari alev alev yanan bi migdem var rabbim hepimizin yardimcisi olsun ..:((

 21. serap says

  bende uzun yıllardır gastrit tedavisi görüdüm çok defa endoskopi yapıldı tri haplarını kullandım. nexstep kullanıyorum şuan ama malesef çok kötüyüm. pataloji raporumda orta derecede aktif kronik gastrit h.pylori :+/+++ klinik bulgu eroziv pangastrit.
  yıllardır bununla uğraşıyorum yazılan haplaparı sürekli aralıklarla kullandım ama bu bakteriden kurtulamadım. artık bitkisel bir çözüm arıyorum lütfen bu konuda çözüm bulan varsa paylaşabilirmi? ailemde mide kanseri geçmişi var çok korkuyorum.

 22. Caner says

  herkese selam. bu gün endoskopi sonucumda miğdemde bu bakterinin olduğunu öğrendim. az önce eczaneden 3 lü bi set aldım onu kullanıcam. Moralim çok bozuldu ama yapılıcak bir şey yok maalesef.. gelişmekte olan medeniyetten uzak ve cahil bir ülkede yaşıyorsanız eğer bu mikrobu kapma ihtimaliniz çok yüksek.. İnşallah iyi oluruz ne diyim.. selametle…

 23. halil says

  Aşagıda linklerini verdiğim brokoli kürünü hala uygulamaktayım.
  helicopilor bakterisine,prostat kanserine,gögüs kanseri vs….. karşı çok iyi olduğu söyleniyor.
  profsaracoglu.com/helicobakter-pylori.xhtm
  youtube.com/watch?v=K13c2fQdUk0
  web.iyte.edu.tr/~polatbulanik/sifali%20bitkiler/Brokoli%20Gercegi.htm

 24. ayşe says

  Heliko bakteri hafif derece de bende de bulundu. Gastrit ,Ülser , duodenit3 lü set ( flagy, alfoxil, nexium) 1 ay kullandım yeterli mi ki? Doktorların eline düşmeye gör. Ben ısrar edince başka haplar yazdı. Ben de 3 doktora gittim o ayrı aynı doktora mı gitsem ki tekrar.

 25. müşerref says

  Bende de hafif derecede helikobakteri bulundu. 1 aylık antibiyotik verdi doktor bu yeterli mi ki? Hala ağrılarım devam ediyor. Mide bulantısı. doktorların eline düşmeye gör doğru dürüst cevap vermiyorlar.

 26. bayram says

  Herkese selam 1 ay once bende endoskobi yaptirdim bendede pozitif çikti hayatim bir iskence olmustu sanki 3 lu antibiyotik tedavisine basladim adeta yeniden dogdum bitkisel tedaviye devam etmeyi dusunuyorum denenmis tedavi yontemi tavsiyesi olan var mi ?

 27. Emin says

  3 lü antibiyotik kullandım. Ama tekrarladı. Sürekli ilaç kullanmak zararlı. Bitkileri tüketmek daha yararlı.
  Brokoli, lahana, zerdeçal, kudret narı, karbonat, çörek otu yağı, D vitamini, meyan kökü gibi.

 28. Yılmaz says

  Bu bakteriden ben bende de çıktı aldığım bilgiler ve yaptığım araştırmalara göre bu bakteri antibiyotikle ölmüyor. en etkili çözümü brokoli kürü ama troidi olanlar kullanamıyormuş. Bu hastalığın en etkili çözümü bitkisel ilaçlarla olduğuna karar verdim. Web sitelerinde bu hastalıkla ilgili çıkarılan raporlarda 100 hastadan 36 kişi iyileşme gösteriyormuş oda tam net değil. Kür uygulamak en iyisi daha başlamadım ama en yakın zamanda başlayacağım.

 29. tahir says

  Arkadaslar flagy tetra protonex ve dwnol bi kullanin derimm yalniz prospektusleri cok iyi okuyun bu ilaclarin zaman araliklari cok onemli birbirlerinin etkilerini azaltabiliyolar dyzenli 2 hafta kullanin aciyi esirgemeyin basin mideye sogan sarimsak yiyin birde propolis bulabilirseniz ne ala ara ara da dag kekigi ac karna suyunu icin ozellikle hazir kekik olmasa iyi olur Allahtan sifa Allahin izniyle o bakteri darmadagin olacaktirr insallahhh..

 30. Hakki says

  Merhaba herkese,
  Az önce doktordan geldim
  Ve bir arastirma yapayim dedim demez olaydim, bendede varmis bakteri, uzun süre gastrit su bu sıkıntım vardı. Şimdi ilaçları içtim, epey zararlarıda var, bu bakteri yok olsa bile iki gün sonra kapmayacağım ne malum, garip bi durum şimdi.. Ama sizinle önerimi paylaşayım bir kerelik tedaviden sonra, normal asite karşı ilaçlar alınabilir başkada artık mideye ne iyi geliyorsa,, yoksa her 10 kişide. 8 inde bulunan bi bakteri dünyanın tüm antibiokleni içip öldürmeyelim kendimizi diyorum.. Hepinize geçmiş olsun…

 31. Hazar S says

  Arkadaslar bu illet beni Mahfetti :/ bu bakteri neymiş ya bide bana helipak 3 lüset verdiler varya ağızda metalimsi tat bulantı kusma vs bu ilaç benı daha çok yıprattı dedim belki bi umuttur gecer yok gecmedi piskoloji alt üst şuan ben yedikelerime çok diikat ediyorum şuan ve stresten kaçınıyoru biraz rahatlıyorum ama tek bildiğim bu illet hiç geçmeyecek biliyorum ..

 32. berfin says

  arkadaşlar ben yedi yıldır bu hastalıkla mücadele ediyorum (gastrit , reflü , ülser) kesinlikle tamamen iyileşmiyor sadece eskiye oranla azalıyor . Helipak tedavi paketi kullanıyorum şu anda bundanda umudum yok

 33. Neslihan says

  Merhaba herkese,öncelikle ümidinizi asla kaybetmeyin ben nerdeyse bu hastalikla yillardir mücadele veriyorum ve insallah üstesinden gelecegim ben 2 haftadir bununla mücadeleye basladim bu süre icerisin de cok güclu antibiotik kullandim ama beni bitirdi diyebilirim bir süru rahatsizlik oldu ama bunlarin olacagini bildigim icin hazirlikliydim dogal mide bagirsak florasini düzenleyen probitika kullandim yeme aliskanligimi degistirdim cak az yiyorum ve en önemlisi bu helico bacteri midemden yok etmeye karar verdim ilk etapta sekeri hayatimdan cikardim hergün kendi yaptigim yogurtdu bol sarmisakla yiyorum sarmisak ezilecek kirmizi ve beyaz lahana salatasi hafif sote yaparak bunuda sarmisakli yogurtla yiyorum bol salata üzerine bol limon bir yada iki yemek kasigi keten tohumu yagi sogk preslenmis olacak bol sebze özellikle bol bol brokoli ve bitki caylari ise robus cayi yesil cay papatya yalniz papatya ac karnina olacak ve bol bol su icilecek bir seyi yazmadan gecemiyecegim bir arkadas yazmis gelismekte olan cahil bir ülkede yasiyorsaniz bu hastaligi kapmak kolay diye ben buna katilmiyorum ben almanyada yasiyorum ve burdada herkeste bu hastalik var bence mideyi fazla doldurmaktan ve cok karisik yemek yemekten kaynaklaniyor özellikle bol lahana bulabilirseniz iyi bir marka brokoli kapsülü ayrica bol c vitamini bunlari uygulayin faydasini göreceksiniz sabirli olmaniz gerekiyor ben antibiotik tedavisine inanmiyorum 4 defa terapi uygulandi bunlarin hepside cok agirdi cözüm sizin elinizde herkese gecmis olsun.

 34. Neslihan says

  En önemli seyi yazmayi unuttum günde iki fincan meyan kökü cayi icmeyi unutmayin omeprazolü yillarca kullandim zarardan baska birsey görmedim mide ilaclarindan uzak durun b12 vitaminin yok olmasina ve kansizliga yol aciyor bunlarin hepsini yasadim siz yasamayin bu sorunlari

 35. Neslihan says

  merhaba tekrar en önemli seyi yazmayi unuttum meyan kökü cayi günde iki fincan iciyorum yillarca kullandigim omeprazolü ve mide ilaclarini hayatimdan cikardim b12 vitamini yok ediyor ve kansizlik yapiyor mide ilaclarini dikkatli kullanin ben artik kullanmiyorum onun yerine karbonat kullaniyorum ben eczaneden aliyorum bilmiyorum türkiyede hangi isimle satiliyor galiba ingiliz karbonati bol su icmeyi unutmayin

 36. Neslihan says

  Iyi günler dün ben bu siteye yazi birakmistim fakat neden yayinlamadiniz? Insanlarin isine yarayacak bir sürü bilgi vermistim yazdigim yazida hic bir kötü birsey yoktu eger bu siteden para kazaniyorsaniz lütfen isinizi dogru yapin buraya yazi birakan insanlarin dogru bildiklerini paylasmasina izin verin ben almanyadan neslihan lütfen bu yazimi yayinlayin

 37. sibel says

  Merhaba bende de bu bakteri cikti ne yapacagim bilmiyorum morelim cok kötü yardimci olursaniz cok sevinirim herkese gecmis olsun

 38. Hazar says

  Öncelikle herkese çok geçmiş olsun arkadaslar antibiyotik kullamı bu illete etki etmiyor ve tam aksıne vücutta yararlı bakterileride öldürüyo dert üstüne dert yani en iyisi bitkisel tedavi brokolli kürü 200 250 gr 4 su bardağı içine atın 5 dk kısık ateşte haslayın suyunu hergün aç karna sabah öğle ve akşam için içtikten ilk 20 dk birsey yemeyin içmeyin 7 gün kullandıktan sonra 6 gün Ara verın toplam 21 güne takabul etsin inşallah işe yarar Allah herkese şifa versın ….

 39. tuncay says

  slm.yillardir mide agrisindan cok rahatsizdim rahatsizligim son aylarda artmis artik her yedigimi disari cikarma zorunlulugu baslamisti.Bir arkadasinda böyle bir rahatsizligini ögrenince korkacak birsey olmadigini doktora gitmemi söyledi ve gittim.Bende helikobakteri varmis kücükken herhalde komsu kizlarin dudaklarimi öpmesiyle gemis 7 gün üclü haplar kullandim ve gecti fakat hayatim boyunca pantoprazol isimli bir hapi 20mg sabahlari ac karnina almam gerekiyor 5 yildir aliyorum ve cok iyiyim.Benim anlamadigim burdaki ayni problemi olan arkadaslarin ayni tedaviyi görmeleri ve iyi olmamalari herkez sikayetci hicmi iyi olan yok??? burda yani almanyada tedavi olanlar iyi oluyor türkiyede neden olmuyor??birde yedi gün tedavisi türkiyede neden ondört gün???.ALLAH sifalar versin.

 40. tayhan says

  Arkadaşlar kardeşimdede çikti bu bakteri. Ama doktor sadece bir hap verdi kardeşim gitikçe iyi oldu. Sizinki doktorlar yanliş ilaç veriyorlar bu çok önemlidir. Doktor Doğru ilaci yazsa bu bakteri hemen yok olur.. herşey in ilaci vardir

 41. neriman says

  Arkadaşlar benimde midemden biyopsi alındı ve sonuç helikobakter-pilori çıktı doktor bana da helipak 3 lü set verdi bunu 14 gün boyunca kullanmam lazım yan etkilerine baktım ve genelde herkes olumsuz etkilenmiş. Daha sonra ilaçları bitirdikten sonra tekrar gel tedaviye devam edelim dedi o zaman hangi ilaç kullanmamı tavsiye edecek bilmiyorum. Henüz verdiği ilacı kullanmaya başlamadım bakalım inşallah hayırlısı olsun. İlaçları kullandıktan sonrada buradaki yazanlar gibi bitkiselde tedavi olmak istiyorum. Meyan kökünü denemeyi düşünüyorum. Umarım bu illet bakteri biran önce midemizi terk edip gider. Herkese Acil Şifalar!!!

 42. fatih says

  hangi ilacı verdi tayhan, burya yazsaydın insanlar faydalanırdı belki

 43. Ayse says

  Merhaba brokoli kurunu yapıp faydasını gören var mı ??? ben kure başlamayı düşünüyorum ve antibiyotik kullanmak istemiyorum arkadaslar. Yanlış mı düşünüyorum?

 44. hatice says

  Ben bu hastaligi 25 senedir cekiyorum ama ne yazikki teşhisi yeni belli oldu.Bendede helikobakteri denilen bu mikrop varmis.Doktor helipak 3lü paketi verdi.14 gün kullandim.Şimdide 3 ay lansor kullancakmışım.Bundan sonra durumum ne olur bu hastalıktan kurtulurmuyum bilmiyorum.Allah herkesin şifasını versin.

 45. serap says

  Bende bugun ogrendim hasta oldugumu banada 14 gunluk kur verdiler napicam bilmiyorum

 46. Elif says

  Bende 2 hafta önce endoskopi yaptırdım. Helicobacter pylori teşhisi konuldu. 4 lü tedavi başlandı ama bünyem kaldırmadı. İlaçlar yan etki yaptı galiba mide bulantısı, mide de şişkinlik sertleşme ve ağrı oluyor du. Ayrıca ağzım da acı tat ilaçları 5. gün bıraktım. Bitkisel tedavi yolları nı denemek istiyorum ama tavsiye eden arkadaşlardan bu yöntemleri uygulayıp faydasını gören varsa yazabilir mi?

 47. İlker says

  herkese merhaba,
  yaklaşık 5 yıldır reflü ve 2 yıldır gastrit’im var. yaşadıklarımı ve
  tecrübelerimi sizinle paylaşmak istiyorum. umarım başkalarına da
  faydalı olur.

  bu tür mide hastalıklarının sihirli bir reçetesi yok. şunu yapınca
  her şey düzelir diyenlere kanmayın. bu topyekün bir savaş ve tüm
  silahlarınızı kullanmalısınız. araştırmalarımdan/okuduklarımdan
  çıkan sonuçlara göre, reflü ve gastrit hastalıklarının belli başlı 2
  sebebi var.
  1. midenin stres kaynaklı fazla asit salgılaması (diğerine göre daha
  kolay tedavi edilebilir)
  2. helikobakter mikrobunun yol açtığı fazla asitin yarattığı
  rahatsızlıklar (mikrobu öldürmeden rahat yok)

  birinci durumda asit baskılayıcı ilaçlar (pantpas, nexium vs) ve
  diyet duruma çare olabiliyor. eğer endoskopi sonucunda helikobakter
  tespit edilirse yok edilmesi şart ve mücadele biraz daha uzun
  sürüyor. kendimce yapılması gerekenleri aşağıya sıraladım. doktor
  olmadığımı, sadece kendi tecrübelerimi paylaştığımı ve herkeste aynı
  sonucu vermeyebileceğini de hatırlatmam gerek.

  1. mutlaka hekime gidilmeli ve kesin teşhis konmalı.eğer
  helikobakter tespit edilirse muhtemelen antibiyotik tedavisi
  verilecek. bir arkadaşım kullandı ve oldukça ağır ve sarsıcı
  olduğunu söyledi. o yüzden kullanmadan önce bitkisel yöntemleri
  araştırdım ve kudret narının iyi geldiğini öğrendim. bu bakteriyi
  kesin olarak yok ettiği söyleniyor.
  2. asit artırıcı gıdalardan bir süre uzak durmak gerekiyor.
  soğan,sarmısak, narenciye ürünleri, asitli içecekler, kızarmış
  yiyecekler (özellikle cips, patates kızartması vb),baharat,
  nane,soslu çerezler,kahve,demli çay ve hayvansal yağlar,şerbetli
  tatlılar (baklava,şöbiyet vb),pastane işleri (açma,poğaça,börek vb)
  aklıma gelenler.
  3. yavaş yemek ve çok çiğnemek. her lokmayı en az 30 kere çiğneyin,
  faydasını gerçekten göreceksiniz. mideyi ve sindirim sistemini son
  derece rahatlatan bir şey. hastalık geçtikten sonra bile bunun devam
  etmesinde sayısız fayda var.
  4. alkolü, özellikle mayalı olanları kısıtlamak, mümkünse bu süre
  zarfında kullanmamak. özellikle bira ve şaraptan kaçınmalı.
  5. yemekten sonra yatmamak ve uzanmamak. akşam yatmadan en az 3 saat
  (tercihen 4) önce yemek ve sonrasında hiç bir şey yiyip içmemek
  önemli.
  5. mideye dost yiyecekler yenmeli. muz, karnabahar, brokoli
  bunlardan bazıları.

  gelelim benim uyguladığım programa.

  iyi araştırıp internetten kudret narı satan bir yer buldum. ballısı
  da var ama zeytinyağlısı tercih sebebi. siz de güvendiğiniz bir
  yerden alabilirsiniz.benim aldığım yer adana’da ve sahibi dürüst
  birine benziyor. 4 kavanoz sipariş verdim ve 40 günlük küre
  başladım.

  ilk günler:
  eskiden 2-3 günde bir mutlaka nexium almam gerekiyordu, yoksa mide
  yanmasından helak oluyordum. kudret narını sabah ve akşam aç karnına
  yemeye başladıktan 3-4 gün sonra rahatlama başladı. artık ilaç
  kullanmamaya karar verdim. çok yanma olduğunda gaviscon
  kullanıyorum.
  15 gün sonra:
  durumda değişiklik yok. çok sıkıştığımda gaviscon kullanmaya devam
  ediyorum ama kendimi fazla alıştırmamaya çalışıyorum. bu arada, sade
  maden suyunun iyi geldiğini keşfettim. kızılay tercih sebebi. eğer
  yanmayı kesmezse o zaman gaviscon içiyorum ama genelde iyi geliyor.
  20 gün sonra:
  gaviscon kullanımı iyice azaldı. mide çok yandığında maden suyu
  kesiyor.
  30-40 gün arası:
  belirgin şekilde rahatlama var. genede tedbiri elden bırakmayıp
  diyet listesine uygun hareket etmeye çalışıyorum (hafta sonu
  kaçamakları hariç tabi :)
  40.gün:
  kudret narı bitti ve iyi hissediyorum. yine yanma olduğunda maden
  suyu imdadıma yetişiyor ama onun da aralıkları azalmaya başladı.

  bakteri ile savaşta ikinci aşamaya geçiyorum : propolis
  propolis doğal bir antibiyotik ve yan etkisi yok. arıların kovanı
  steril etmek için ürettikleri bir malzeme. helikobakter’in canına
  okuduğu söyleniyor. eğer hala midemde varsa son darbeyi vurmak üzere
  propolis kullanımına başladım. güvenilir bir yerden almak önemli.
  ben ankara’da meşhur bir firmanın ürünlerini kullanıyorum. sıvı
  halde cam şişede satılıyor ve günde 5 damla kulanıyorum.
  50.gün:
  kendimi test etmek için çay, kahve, soğan sarmısak yemeye başladım.
  hatta daha ileri giderek akşam yemek yiyip yatıyorum ve sabahki
  durumuma bakıyorum. sonuç gayet iyi. uzun zamandan sonra yemek yiyip
  uzanmanın keyfine doyum olmuyor.

  bir hafta sonra tekrar helikobakter testi yaptıracağım. eğer negatif
  çıkarsa sonucu size yazıp müjdeyi vereceğim. şu anki durumum bile
  gayet memnunluk verici ama kesin sonucu almadan yendim demek
  istemiyorum. umarım bu yazdıklarımdan birileri faydalanır ve şifa
  bulur. herkeste aynı sonucu vermeyebileceğini bir kez daha yinelemek
  isterim.

 48. Lokman says

  Merhaba arkadaşlar;
  Öncelikle herkese geçmiş olsun.. Rahatsızlığınız ile ilgili eğer arzu ederseniz size yardımcı olmaya çalışırım. 0 530 244 17 8

 49. mustafa says

  ARKADAŞLAR ESASINDA BU HASTALIĞIN İLK İLACI MİKROBİK İSE ŞAYET TRİO TEDAVİSİ BÜYÜK İHTMALLE İYİLEŞİR ÜLSER VEYA GASTRİT AMA KESİN SONUÇ ALINAMAZSA O ZAMAN İŞTE FARKLI BİR TRİO TEDAVİ PAKETİ UYGULAYIN AMA SİZE TAVSİYEM İÇ HASTALIKLARI HEKİMİNE DEĞİL KONUNUN UZMANI OLAN BİR HEKİME YANİ GASTROENTOLOJİ UZMANINA GÖÜRÜNÜN MÜMKÜNSE DOÇ VEYA PROFESÖR OLSUN BU ARADA ACI BİBER VE SARIMSAK(PİŞMİŞ OLARAK) HP MİKROBUNU ÖLDÜRMEDE ÇOK ETKİLİ İMİŞ BU BİLİMSEL BİR TEZ VE GENE LANSOR VE PRABEKS PANTO ADLI PPI YANİ MİDE KORUYUCULAR BENDE ÇOK FAYDA ETTİ SİZLERE DE TAVSİYE DERİM.BİR DE TRİO TEDAVİSİ GÖRÜRKEN U VİTAMİ İÇEREN BESİNLER ALIN YANİ BROKOLİ VE LAHANA BU BİTKİLER DOĞAL VE ÇOK GÜÇLÜ ANTİBYOTİKLERDİR.AMA MİDE HASTALIĞINIZ DEVAMLI BİR GERGİNLİK,ANKSİYETE VE STRES KAYNAKLI İSE BİR ANTİDEPRESSANA DA BAŞLAMANIZI TAVSİYE DERİM ÇOK ÇABUK ETKİSİNİ GÖRECEKSİNİZ MERAK ETMEYİM.VE ALLAHA DA İYİLEŞMEK İÇİN DUA EDİN.

 50. Mehmet says

  Arkadaşlar endoskopi yaptım helicobacter-pylori çıktı ve doktor bana helipak yazdı 14 gün kullanacam suan 2. Gün bende ki rahatsızlıkların aynısını arkadasimin annesinde vardi kadıncağız gitmediği hastane kalmamış en son çareyi zerdecal kullanrak bulmus ama onda o bakteri var mıydı bilmiyorum bende zerdcal çayı içiyorum cok iyi geliyor hafif şiddetli gastrit varmış bende ilacım bittikten sonra 2 ayda proton inhibitoru kullanacam inslh hepimiz iyileşiriz.

 51. Naim says

  Rahatsızlık anında Mandıralardan alabileceğiniz KOYUN YOĞURDU VE BİR PARÇA EKMEK ile rahatlıkla soruna çözüm bulabilirsiniz.Saygılarımla,

 52. elif says

  Tecrübelerini bizlerle paylaşan herkese teşekkürler. Kudret narı kürünü kullanmaya karar verdim. Kullandıktan sonra gözlemlerimi sizlerle de paylaşcam.

 53. Mehmet says

  Evet arkadaşlar dün ilacım bitti bugün yine ağzıma yemek tadlari gelmeye basladi hafif bi gegiritiyle, 2ay da pantech kullanacam gelipak’i kullandigim sure zarfinda hicbir sikintim olmadi ama bitince ilk gune geri döndüm sanirim geçmedi bu bakteri, 2 ay sonra test yaptiracam bakalım sonuc ne cikacak Allah hepimize zsifa versin.

 54. mes says

  14 günluk antibiytiği kullnadım 2 gunum kaldı bitmesıne 4 yıldır çekıyordum artık son buldu pis yerlerden yemek yememğe dikkat edıcem kurtuldum allahın ıznıyle

 55. Neslihan says

  Merhaba arkadaslar ben daha öncede yazmistim bu helikobakter bende de vardi ve nihayet bu hastaliktan kurtuldum aslinda buyütülecek bir rahatsizlik degilmis gitmedigim doktor kalmadi diyebilirim ama en son gittigim dis doktoru beni cok rahatlatti eger bu hastalik midede otuz yil kalirsa o zaman kayginabilirsin demisti ve o günden sonra kafaya takmayi biraktim yediklerime dikkat ettim mide asla fazla doldurulmayacak kullandigim antibiotik ler beni mahvetti kesinlikle fazla kullanmayin daha öncede yazmistim yedigim seyleri oncelikle brokoli bol bol yedim meyankökü cayi ictim ama fazlasi zarar dikkat sabah aksam bir fincan her gün ev yogurtla yaptigim sarmisakli yogurt tabi yedikten sonra disariya cikmiyordum veee özellikle en güvendigim brokoli ve turp filizi bunlari iki hafta kadar gunde iki yemek kasigi salatama kattim yedim lütfen sizde bunlari uygulayin sonucunu göreceksiniz ayrica bu yöntemleri uygularken doktora bunlari anlattim nedense hic hoslarina gitmiyor onlarin tek yaptigi ilac yazmak ben artik ilac kullanmiyorum almanyada heilpraktiker ler var ona gidiyorum tamamen bitkisel ilac uzerine calisiyorlar benim midem deki sorunlar daha gecmis degil arkadaslar eger midenizde helikobakteri si yoksa ama mide ve baska sorunlar varsa bulanti bas dönmesi bas agrisi ve dah bir sürü sey bunlarin tek bir sebebi var HISTAMIN su anda bende bu var ve lütfen gidin testlerini zi yaptirin soracaginiz birsey olursa yardimci olurum.Herkese Allah Acil Sifalar versin

 56. Mehmet T says

  Merhaba
  Endoskopi sonucunda helico bakter teşhisi kondu. 14 gün boyunca Nexium, tetra, denol, flagyl adlı ilaçları kullanacağım. flagly günde 3 kez, denol ve tetra günde 4 kez, necium da günde iki kez.
  İlaçları alırken ilk hafta bir şey yoktu ama süre geçtikçe bitkinlik artmaya başladı. Bazı ilaçlar aç alındığı için mide bulantısı da yapıyor ama minispeten az.
  İlaçlar bitince 2 ay sonra tekrar kontrole gideceğim. Hayırlısı inşallah.
  Faydası olur diye paylaşmak istedim

 57. Murat T. says

  Selam herkese,

  Yukardaki yorumlara baktim ve herkes bilincli sekilde yakalandigi bu helikobakteri hastaligindan nasil kurtulabilecegimizi siralamis,hepinize tesekkurler.

  Galiba bende isim geregi stresi yasayan biri olarak son 2 yildir mideden yasadigim sorunlar yuzunden dr.dan cikmaz oldum.Sonunda gecen hafta artik dayanilmaz olunca git gel yaptirtmayin ve gelisi guzel ilac vermeyin,herseyi stresede baglamayin dedim

  Genis bir arastirma istegimden sonra labrauar a gonderilen buyuk abdestten bir parca Helikobakteri oldugu teshisi koydular sukurler olsun.
  Hemen ardindan 14 gunluk ilac kurune basladim,bugun 5 gun ve agir antibiyotikler,sonucu 10 gun sonra ikinci bir tahlilden sonra gorecegiz.Fakat dr.asistani ile konusmamda gecmezse ne olacak soruma ;Ulser yada tumor olabilir deyince sasirip kaldim.Dogru olabilir mi ? 4 gundur evdeyim ve ilacin verdigi tepkiler yuzunden halsiz be bitkinlik olustu.
  Bunun uzerine arastirmaya girdim hangi ilac iyi gelir?yada bu tur bir hastaligin tam iyilestirici bitkileri nedir? yada hangi beslenme sekli onemli diye site site gezerken buraya ulastim.Burda sizlerden gelen bilgilere baktim genel hatlari ile ayni seyleri yasiyoruz.

  Sadece cay aliskanligim var,alkol ve sigara yok .saglikli beslnedigimi dusunuyorum.Cok yogun stresli bir is yapiyorum. Saglik bakim sektorunde calisiyorum.

  Kudret narini buldum bugun sitenin birinde,bunun faydalarini goren var mi? Bulundugum ulke (Hollanda) de acaba varmi bugun bakacam.Illa bu meyvayi bir ay balla karistirip bekletmek mi lazim? Hemen yenilemez mi ?

  Herkese sifa diliyorum,saglikli ve huzurlu gunler diliyorum.

  Murat T.

 58. Şehriban says

  Herkese geçmiş olsun Allah acil şifalar versin bende bugün öğrendim helikobakter pilori ve kronik gastrit tanısı konuldu ve bugün 3lü antibiyotik ilacina başladım ilacin etkisi olacak mı hiç bir fikrim yok bunun yanında brokoli kürü kudret narı ve çörek otu yağına da başlamayı düşünüyorum inşallah geberir bu pis bakteri başka bişey öneren varsa cevaplarınızı bekliyorum.?

 59. Şehriban says

  Neslihan bende az önce yorum yaptım senin yorumunu okuyunca aklıma takıldı benim bünyem çok zayıf ve bu bakteri beni gittikçe zayiflatiyor bana kullandığın bitkisel ilaçları ve nasıl hangi araliklarda kullandığını yazar misin ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir