wordpress counter

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

İdrar Yolları İltihabı. İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi Seçenekleri Nelerdir? İdrar yolu enfeksiyonu idrarda bakteri oranının belirli sınırların üstünde olması demektir. İdrar yolu enfeksiyonları kadınlarda erkeklere nazaran çok daha fazla görülür. Bunun nedeni kadınlarda idrar yolunun erkeklere göre daha kısa olması sebebiyle bakterilerin daha kolay bir şekilde mesaneye girebilmesidir. Tedavi amacıyla antibiyotiklerin kullanılması özellikle dirençli bakterilerin gelişmesine neden olmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

İdrar yollarının enfeksiyonları sık idrar yapma, ağrılı idrar yapma, sıkışma hissi, karın alt kısmında ağrı olması ve bazen kanlı idrar gibi belirtilerle kendini gösterir.

Bitkisel idrar yolları dezenfektanları antibiyotikler ve sulfonamidler kadar güçlü değildir. Özellikle orta akım idrarında mikrop sayısı ml’de 1 milyonun üzerinde ise ya da hastanın ateşi varsa, bitkisel idrar yolları dezenfektanları tedavide yeterli olmaz.

İdrar Yolları İltihaplanması İçin Bitkisel Öneriler

Genel Prensip: Bitkisel drogların herhangi bir rahatsızlığa karşı kullanımı tıbbi onay  olması halinde sözkonusu olmalıdır. Bitkisel ürünlerle sentetik ilaçların bir arada kullanımının bazen olumsuz etkileşimlere neden olabileceği gözardı edilmemelidir.

Cranberry

Latince ismi Vaccinium macrocarpon olan Cranberry’nin meyveleri idrar yolları iltihaplanmasında kullanımıyla tanınıyor. Cranberry deki bileşenlerin mesaneyi çevreleyen epitel hücrelerin yüzeyine bakterilerin yapışmasını önlediği düşünülmektedir.

Cranberry ürünleri (Cranberry suyu, tablet) bu rahatsızlığa karşı koruyucu ve tedaviyi destekleyici özelliktedir. İdrardaki asit miktarını artırarak bakterilerin mesanede ürmesini engelleyebilmekte ve de bu şekilde idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisine yardım etmektedir.

Bu bitkiyle ilgili yapılan araştırmalara göre Cranberry meyve suyu kadınlarda daha etkin olmakta yaşlı kişilerde ise etkinliği düşmektedir.

Meyvelerin kırmızı rengini veren proantosiyanidinler koli basilinin idrar kesesi çeperine yerleşmesini önlerken, diğer bileşeni olan meyve şekeriyle beraber bakterileri öldürücü etki gösterir.

İdrar yolu enfeksiyonlarında devamlı olarak antibiyotik kullanılmasının bazı sakıncaları vardır. Antibiyotik kullanımı dirençli bakterilerin gelişmesine sebep olmaktadır.

Bu yüzden öncelikli olarak Cranberry tercih edilmesi ve ağır seyreden durumlarda ise son çare olarak antibiyotik kullanılmasını öneren uzmanlar vardır.

Kranberi meyve suyu ve kapsül şeklinde kullanılmaktadır.

Uva Ursi

Ayı üzümü olarak da bilinen uva ursi bitkisi idrar sistemi enfeksiyonlarına karşı kullanılan bir bitkidir. Bu bitki alınmadan önce idrarın alkalik olması için sodyum bikarbonat alınması gerektiği belirtiliyor.

Ayı üzümü yaprağı, alkali ortamda bakteri üremesini durdurucu olduğundan dolayı idrarı asitleştiren maddelerle beraber alınmaması gerekir.

Uyarı: Uva ursi kısa bir süre için kullanılabilecek bir bitkidir. Bir haftadan fazla kullanılmamalıdır. Fazla ve bilinçsiz kullanım karaciğer ve böbrekleri tahriş edebileceği için doktor gözetiminde kullanılması gerekir. Hamileler, emzirenler ve de böbrek hastalıkları olanlar kullanmamalıdır.

Kızılcık

Kızılcıkta yeralan proantosiyadin, mesane duvarına yapışan zararlı bakterileri durdurucu özelliktedir. Kızılcık şerbeti mesane bölgesinde direnç oluşturarak zararlı bakterilerin üremesini engeller. Eğer idrar enfeksiyonlarına sık yakalanıyorsanız, sık sık kızılcık suyu içmeyi deneyebilirsiniz. Kızılcık, bakterilerin mesaneye tutunmasını güçleştiren bir madde içerdiği için yararlı olabilir.

Latin çiçeği otu

Latin çiçeği otu etkili ve de en geniş etki spektrumlu bakteri üremesini durdurucu özelliğe sahip bitkidir. 4-6 haftadan daha fazla kullanılmamalıdır. Böbrek hastalıkları, mide ve barsak ülseri olanlar kullanmamalıdır. Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E komisyonu idrar yolları enfeksiyonlarında latin çiçeği otunun kullanımına onay vermiştir.

Altınbaşakotunun idrar yolları iltihabında temizleyici, yıkayıcı olarak kullanımı önerilmektedir.

(Kalp ve böbrek fonksiyon bozukluğuna bağlı ödemlerde kullanımı ödemi artırcağından dolayı bu tür rahatsızlığı bulunanların kullanmaması gerekir.)

Atkuyruğu otu idrar yolları iltihabında yararlı etkisi olan bitkidir.

(Kalp ve böbrek fonksiyon bozukluğuna bağlı ödemlerde kullanılmamalıdır.)

Isırgan otu ve yaprağı da idrar yolu iltihabı tedavisi ‘nde kullanılan bir bitkidir. 2 kahve kaşığı ince kıyılmış bitkinin üzerine 1 bardak kaynar su dökülür ve 10 dakika demlendikten sonra süzülerek günde birkaç defa birer bardak sıcak içilir.

D-Mannoz; D-mannoz idrar yollarını besler ve istenmeyen yabancı mikroorganizmalara karşı koruma sağlar. Huş ve kayın ağaçlarından özütlenerek elde edilen bir glukoz izomeri olan D-Mannoz, bakteriyel lektinlerin, mesane duvarına ve idrar yollarının zarına yapışmasını engelleyerek idrar yolları enfeksiyonlarının önlenmesi ve tedavisinde etkili olur. Enfeksiyonların yaklaşık %80-85’inden E. coli sorumludur. E-coli’nin, mesane ve idrar yollarının duvarlarına yapışan fimbrium olarak bilinen ince kılları vardır. Antibiyotik ilaçlar E-coli’yi öldürürken, mannoz bu bakteriyi bir kapsül içine alarak mesane duvarına yapışmasını engeller ve mannoz ile kaplanmış E-coli, idrarla birlikte dışarı atılır.

Related Posts :


Yorumlar

 1. ünal dedi ki:

  bende idrar yolları.enfeksiyonu var ama ben doktorlara her zaman sorunumu iletmeme rahmen bende iyimi bileceksiniz dediler ve ben kurtulamadım şimdi ne olacak bana yardımcı olun lütfen.şikayetim sık idrara çıkmam.ve ilişkiye girmedigim zaman.daha çok sorun yaşıyorum.agrı gibi hafif yanma makatta. kaşıntı gibi sorunlarım var.siz saygı deger hacalardan yardım bekliyorum.

 2. bilal dedi ki:

  aynı sorun bendede var doktora gıttım olur oyles seyler otobuse bınemeyecekkadar olursan gel dedı halbukı otobusede bınemıyorum basından savma ıste devletın ıslerı adam gıbı teshıs koyan yok

 3. tuğba dedi ki:

  Problem mantardır yüksek ihtimal
  Bendede bir dönem oldu .Tuvalate koşturuyodum altıma edicekmişim gibi ama tuvalette hiç bişi gelmiyodu, aşırı kaşıntı vardı
  özelliklede geceleri oluyodu ..
  ÖZel bi hastaneye gittim doktor sağolsun güzel ilgilendi gerekli ilaçları verdi ve tekrar kontrole gittiğimde çok çok iyiydim ..
  Acil şifalar dilerim..

 4. ahmet dedi ki:

  hamilemiydiniz yakalandıgınızda ?

 5. sevgi dedi ki:

  ben bıktım artık bu rahatsızlığı yaşamaktan.ne devlet ne de özel kaldı gitmediğim.ama çare yok.okadar paraları döküyorum yok yok.haftada 1-2 yakalanıyorum.ve gerçekten artık bıktım.wc den çıkamyorum geld,iğin de napcam ne etcem bilemiyorum. kısacası bıktım.

 6. FATİH AKÇA dedi ki:

  Arkadaşlar idrar yolalrı enfeksiyonları için propolis ve yabanmersini içeceği öneriirm..fatihakca14@gmail.com 05056406481

 7. birsen dedi ki:

  idrar yolları enfeksiyonları için yarım demet maydonusu yıkayıp 3 bardak suda kaynatın 10 dk kadar.. maydanoz özünü iyice bırakmış olmalı .işin püf noktası burdadır zaten..bu suyu sabah akşam birer bardak için.. günlük yapılması ve taze olarak tüketin..ben şifayı böyle buldum… AYRICA mantar rahatsızlığı için de kullannılan iç çamaşırların sabun tozu ile kanatılnalıp hijyen sağlandığında mantar sorunu büyük ölçüde önlemiş olur..artı giymeden önce ütülenip giyildiği takdirde ortada mantar sorunukalmayacaktır…Mantar olan kişilerin iç çamaşırlarını kesinlikle çamaşır suyu ve deterjan ile yıkamamaları gerekir unutmayalım…ALLAH ŞİFA VERSİN…

 8. özlem dedi ki:

  canım karnabahar kürünü dene çok etkili inşaallah

 9. ayşe deniz başeğmez dedi ki:

  İdrar Yolları İltihabı “Kabızlığa”neden olur.O yüzden hazır olun…

 10. reyhan dedi ki:

  BENDE YILLARDIR AYNI SORUNU ÇEKİYORUM VE GERÇEKTEN BIKTIM 3 GÜN YÜRÜYEMEDİĞİM ZAMANLAR OLDU GİTMEDİĞİM DOKTOR KALMADI BİTKİLERİ DENİYORUM DÜZENLİ KULLANIYORUM UYGULUYORUM HEPSİNİ ÖZENLE AMA GEÇMİYO GEÇMİYO GERÇEKTEN YORULDUM ARTIK. BENM DAHA NE YAPMAM LAZIM SÜREKLİ KENDİNİ YENİLİYO BÜTÜN HAYATIMI BİTİRDİ. KESİN Bİ ÇÖZÜMÜ YOKMU BUNUN.

 11. hacer dedi ki:

  ben de 3 ayardır idrar yolları enfeksiyonu tedavisi görüyorum 10 günde bir idrar kültürü yaptırıyorum ama her seferinde farklı bakteriler üremiş oluyor ne yapacağım bilmiyorum. çok zor bazen her gün bazen de haftada 4 gün ağrım oluyor içmediğim bitki çayı ilaç kalmadı…

 12. elif dedi ki:

  merhaba bnım sıkıntımtımda arkadslardan pek farklı değil sık sık tuvalet ihtyacı hıssediyorum fakat sandığım kadar yada sıkıştgım kadar bi idrar gelmiyor.o da gelirken zaten yanma hissi veriyor.bu bi kaç gündr var ben de ve dün gece inanılmaz bir mide bulantısı istifar yorgunluk bitkinlik.dr a gitmeden önce belki doğal ürünlerden yararlanılabilir mi acaba diye sormak istedim çünkü hap ilaç bunları içemiyorum.bu arada adetım de geciktifakat gebe falan değilim eminim.bu da enfeksiyondn olabilirmi ki

 13. Hüseyin dedi ki:

  sirkeli su ile pansuman edin sirke bakterinin uzun süre yasamasini önler günde 2-3 defa en fazla 1 hafta sonra biter

 14. emine dedi ki:

  benimde ayni dert, idrarda iltihap buluyorlar, esimle ne zaman iliskiye girsem 2 hafta boyunca iltihabin rahatsizligini cekiyorum.. artik geldiler bana esimle 1 aydir o istese bile iliskiye girmiyorum.. gitsin kendisi tedavi olsun bu ney ya.. belkide kendinde vardir bir sorun…

 15. emine dedi ki:

  surekli antibiotikte iyi deyil bobreklere bugun gidip farkli birsey aldim cranberry geciyor burda cranberry nin idrar yollarina faydali oldugunu duydum denemeye karar verdim.. sureklide ilaclardan care aramak yerine birazda dogadan aramak lazim.. ve idrar yollarinda iltihap olana bol su icmesi tavsiye ediliyor.. bir arada urulogi gittim onun bana tavsiyesi antibiotigi bir tanesini ya iliskinden once yada sonra ic dedi..

 16. mustafa dedi ki:

  benim sorunum sadece idrar yolu yanması normal bı yaşantım var sadece idrarımı yaparken yanma oluyor bazan çok rahatsız edici derecede.. ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun…

 17. fatma dedi ki:

  @reyhan: reyhancım ben yaklasık 1 sene bunu çektim.gitmediğim doktor kullanmadığım ilaç kalmadı.ilaçlardan sonra 1 hafta düzeliyo sonra tekrar kendini tekrarlıyo ve acıdan kıvranıyodum. bi arkadaşım kaplıcaya gitmemi önerdi.bol kükürtlü suyu olan bi kaplıcada 3 gün kaldım ve o oldu.hemen ardından hemen kültür yaptırdım ve sonuç ter temiz çıktı.o sıcak su insanı bayıyo ama çözüm bunda emin ol.umarım sanada iyi gelir

 18. merve dedi ki:

  @fatma: benımde aynı problemım var 1aylık evlıyım ve cok agrı yapıyo lütfen yardımcı olun

 19. soner dedi ki:

  arkadaşlar bende bir erkek olarak çok sık yakalanıyordum bu soruna kullanmadğım antbytik kalmamıştı ama bir arkadaşın tavsiyesi üzerine aktardan KEKİK SUYU aldım sabah akşam aç karınıa birer bardak içtim 1 senedir hiç bir şeyim yok denemenizi tavsiye derim saygılarla

 20. soner dedi ki:

  @hacer: arkadaşım kekik suyu tavsiyem sana aç karnına bir çay bardağı kekik suyunu sade olarak iç tadı biraz acı ama inan 24 saat içinde görüceksin faydasını yanlız biraz daha sık çıkmaya başlarsın wc ye gitmeye ben çok faydasını gördüm herkesin yararlanmasını isterim

 21. Dorukhan dedi ki:

  benimde idrar yolum yanıyor geçmesi için minibüse bindim daha beter etti aspirin içtim gine geçmedi tuvalete çıksammı die düşünüyorum Lütfen bana yardım edin!

 22. Dorukhan dedi ki:

  @reyhan: BİRGÜN GEÇER ÜZÜLME DOKTORA BAŞVUR

 23. ibrahim firat dedi ki:

  yilardir idrar yaparken cinsel iliskide bulunurken cok yanma oluyor bende bana bir care yada bir ilac onerirseniz cok tesekur ederim prostat amiliyatui oldum gine gecmedi yanma lutfen derdime care bekliyorum

 24. burcu dedi ki:

  İdrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için bol su içmenin çok önemli olduğunu biliyor muydunuz? Her saat başı en az bir bardak su için. İdrar yanması, karın altında şişlik gibi şikayetlerin birkaç gün içerisinde azalacağını göreceksiniz. Ayrıca ayaklarınızı da üşütmemeye dikkat etmelisiniz.

 25. polat dedi ki:

  yanma sıkayetı olan arkadaslar ıdrar yollarında ıltıhabın yanında candıda albıcans yada baska bır tur mantar vardır yanmayı ve kotu kokuyu genelde bunlar yapar trıflucan alın yedı gun kullanın azalır bol şeker hamur ısı yersenız sonra tekrar baslar kendımde oldugu ıcın konunun uzmanından daha ıyı bılırım saygılar

 26. Ahmet dedi ki:

  sık idrara çıkıyorum Allah rızası için yardım yaşamak istemiyorum artık

 27. malatyalı dedi ki:

  en etkili ilaç monurol saşe 10 tl eczanelerde 1 gecede derman buluyor ağrıyı akıntıyı kesiyor gece yatmadan önce tuvalet ihtiyacını gördükten sonra 1 bardak suya katıp içiliyo sabah ne var ne yok mikropları söküyor

 28. fatma dedi ki:

  yıllar defalarca doktara gittim birsürü ilaç geçiyor birsüre sonra yine başlıyor ama üşüyünce başladığını farkettim artık doktara bile gitmiyorum direk eczaneden ilaç alıyorum çözüm bol su ılık ve üşümemek

 29. gökhan dedi ki:

  bende yanma ağrı var lütfen yardım edermisiniz

 30. Ayşe dedi ki:

  idrallım çok yanıyor ben guatır hastasıyım her ılaçta kullanaıyorum ne yapmam lazım !

 31. engin dedi ki:

  3 günden beri idrar yolunda çok fena ağrım oluyor gece bile uyuyamıyorum ecerde mantara benzer yara oluşmuş bilen yaşayan varmı aynı olayı arkadaşlar çok ağrı ve yanma yapıyor

 32. halim dedi ki:

  idrar yanmasinin bie suru nedeni var yanliz allah korusun mesanede kis olma ihtimali var tek belirtisi sik idrara cikma agrisi falan yoktur ilerledigi zaman idrarinizda kan bulunur yukaridaki belirtiler varsa lutfen bir genel bakim yaptirin eger kis mesanenin kaslarina gecerse hayati tehlikesi var

 33. ali dedi ki:

  arkadaşlar bende sık sık idrar çıkıorum.hep idrarım varmış hissi var.bu bende geçen seneden beri var. rehber hocamız ygs de lavaboya girmek yasak ona göre tuvaletinizi ayarlayın dedi ogün bgndür böyleyim . lütfen bir ilaç adı söleyin

 34. hakim dedi ki:

  sık idrara cıkanlar için, bir tatlı kaşığı at kuyruğu ve bir tatlı kaşığı ısırgan otunu kaynayan bir bardak suya atın ve çay demle gibi demleyin, günde 3 kere aç karnına için
  1 çay kaşığı çörek otunu havanda ezin 1 çay kaşığı bal ile karıştırın ve yiyin bunu sabah akşam günde ikikez uygulayın şifa bulacağınıza inanıyorum
  çörek otu her derde devadır

 35. sami dedi ki:

  arkadaslar o sorundan bendede var 2 aydan beri antibiyotık kullanıyorum gecmedi idrar tahlilimde kan cıktı artık cok kotu olmaya basladı eskiden ıdrar gelince mesane ağrıyodu simdi her zaman agrıyor bı cozumu yok mu bunun

 36. rıdvan dedi ki:

  ben malatyalı arkadaşıma seslenmek istiyoru m benddede idrarda iltihablanma ve enfeksiyon var senin dedigin bu ilaç o hasatalıga iyi geliyormu bana cevap verebilsen ço k sevinirim kardeşim bana e postama göndeirisen çok sevinirim

 37. akasya dedi ki:

  arkadaşlar geçmş olsun.Aynı şikayetler bende yıllardır tekrarlar:dr lar iltahaplanma için mutlaka Cipro tarzı antibotikleri veriyordur zaten.Birde mutlaka idrar yolu antiseptiği olan PRUNOL isimli suda eriyen ilacı alın günde 4 er kaşık suda eritip için.kadınlarda Sistit hastalığı idrar yolu enfeksyonu zannediliyor bunun için kadınlara verilen fitllerde bulunmakta.Fakat antibiotik ve PRUNOL şart.Dr vermeden antibiotik ezbere alınmaz ama Prunolu kullanabilirsniz.Ben birde bitkisel doğal yöntemlerle daha hızlı iyileşiyorum.Bunlarda; mutlaka hastayken kefir içyorum ve bağısıklık sistemim 3 günde yükseliyor iyileşiyorum.kefir yoksa kefir ayranıalıp hergün bir şişe tüketiyorum, hatta kefiri hasta olmasanızda için derim.Birde bu çok iyi geliyor soğan ve maydonuzu bol miktarda kaynatıp sabah aç karnına ikisindende birer bardak için.İyileştiğinizi göreceksiniz daha hızla.Geçmiş olsun.

 38. akasya dedi ki:

  eğer sistit ya da mantar hastalığı bir rahatsızlık gelişmişse bayanlarda fitil kullanımı gerekmektedir.erkek ve bayanlarda mantarda Flucan tablet haftada 1 ya da 2 haftada birer tane olmak üzere ve nidazol fitil sabah akşam birer tane olmak üzere kullanılır.Akıntı olacaktır akıntının türünü ve ne tür bir enfeksyon olduğuna ancak dr karar verir, kaşıntı var ise idrarda yanma ile muhtemelen mantardır.Dr ağızdan Biteral antibiotik kullanmanızıda önerebilir.kaşıntı yok ise Neo penotran adlı fitili önerebilir.En doğrusu dr a gitmek, dr a gitmiş bu tüs ilaçlar kullanıyor iseniz soğan suyu maydonoz suyu gibi antiseptikleri ve Kefiri tüketmenizi öneririri. Geçmiş olsun.PRUNOL u hmal etmeyin idrar yanmanız var ise….

 39. MERi dedi ki:

  arkadaşlar idrar yolları iltihabım var ilaç kullandım fayda yok iğne fayda yok idrarımı yaparken yanma var arkadaşlar şimdi gilaburu diye bir bitkiden oluşan meyve suyu gibi bişey içiyorum inşallah iyi gelecek temizliyomuş. tabiki çok su içmek gerekiyor.

 40. feyza dedi ki:

  lütfen dahafazla bilgi yararsa gönderin ayrıca ısırgan otunu kaynatıp suyunu içmek cok yararlıdiyolar ve mısırın püskülünüde…

 41. feyza dedi ki:

  arkdaslar n olur daha fazla bilgi verin daha cok bitkisel tedavi lazım ben tam 4 yasından beri boyleyim su an 13 yasındayım cak zor ALLAH SİFA VERSİN

 42. feyza dedi ki:

  arkadaslar daha fazla bilgi mısır püskülünü kaynatıp içmek yararlı ve ayrıca bol bol su içmek cok yararlı ben su an 13 yasındayım ve ayrıca6 yasından beri bu hastalıkla ayrılmaz bir bagımız var gibi hiç gecmedi co k hastane özel gezdim ama faydası yok ….

 43. derya dedi ki:

  Benim.kiz kardesimde devamli.bu sorunu.yasiyordu ve arastirdiktan.sonra dedilerki Sen.idrarini.tamamen bisaltmadan.kalkiyorsun toaleten…sIK SIk toalete gidilmeli

 44. muro dedi ki:

  arkadaslar bendede idrarda test dinde kan cikti agri yoktur ama bazen sik idrara cikiyorum dr iltahap var dedi ama beni huzursuz ediyor 20 gündür antibiotik kullaniyorum daha gecmemis onerebileceginiz tedavi türü varsa yazarmisiniz

 45. cennet dedi ki:

  arkadaşlar maydanozu kaynatıp hergün 2 bardak içmenizi tavsiye ederim. ben denedim ve çok yararını gördüm. sizde bu hastalıktan kurtulma yolları arıyorsanız deneyin.

 46. cennet dedi ki:

  maydanozu kaynatıp için çok yararı var denemenizi tavsiye ediyorum

 47. pelin dedi ki:

  annemde idrar yolu enfeksiyonundan yillarca cekti. karbonatli suya basladiktan sonra iyilesti. bir bardak suya bir cay kasigi karbonat atilip ozellikle sabah kalkar kalkmaz bir de gece yatmadan once birer bardak icilir. idrari asitten temizleyip alkali hale getiriyor boylece enfeksiyonu onluyor. alkali diyet kitabinda okuduktan sonra uyguladi bu yontemi ve simdi cok iyi.

 48. güngör karagözlü dedi ki:

  Alkali su gerçekten çok faydalı ayrıca sonbaharda kızılcık çıkar alıp bol bol yiyebilirsiniz Esheria Coli bakterisinin mesane duvarına tutunmasını engellediği ileri sürülmektedir sağlıklı günler. Güngör Karagözlü

 49. türkan dedi ki:

  yarım demet maydanoz, iki- üç limon, 3 bardak su. limonlar dörde bölünüp bütün malzemeler bir tencerede 20 dakika kısık ateşte kaynatılr. altı kapatılıp süzmeden ılıması beklenir. gün içinde bu sıvı tüketilir. bir kaç gün bu karışıma devam edilir. her gün taze yapılır. en fazla 7 gün devam edilir. kuyruk sokumu ve bele kupa kapatmak da çok faydalıdır. her gün 5-7 diş sarımsak yutulur. allah şifa versin…

 50. MECNUN dedi ki:

  Arkadaşlar bir ay önce bende de böyle bi şey çıktı doktora gittim bana cipro isminde ilaç verdi 5 tane kullandım daha sonra kullanmamaya başladım. Sanırım belirtiler başlıyo. Fakat belirtiler bi geliyo bi gidiyo. Mesela şimdi lavaboya gidiyorum idrar yaparken sanki boşalıyorum gibi bi ağrı var bi süre sonra yine gelip idrar yapıyorum bu sefer de hiç ağrı yok bu böyle devam ediyor. Bilenler varsa bu neden oluyo diye lütfen beni bilgilendirsin. Saygılar…

 51. güllü dedi ki:

  ben de birbuçuk aylık hamileyim 1 yıldır bu rahatsızlığı çekiyorum hamile olduğum için ilaç vermiyorlar. çok sancılıyım.bitkisel ilaç kullanırsam düşük yapabileceğimi söylediler bu konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

 52. hatice dedi ki:

  arkadaşlar lutfen daha cok bilgi verin benimki çok ilerlemiş böbreğime zarar verecekmiş

 53. Rambocan@hotmail dedi ki:

  Allah sifalar versıN

 54. semi dedi ki:

  Arkadaslar solgar in bi hapi var cranberry with vitamin c..fayadasini goreceksiniz.arastirinn

 55. semra dedi ki:

  arkadaşlar idrar yollarımda çok kötü yanma var antibiyotik iğne yaptırdım hiçfaydası olmadı çok kötüyüm ne olur evde yapılacak ne varsa yazın

 56. demet dedi ki:

  Arkadaşlar doktora gidince kültür testi yapıyor hangi mükrüp olduğu belirleniyor. O mikroba göre doktor ilaç yazıyor o zaman geçiyor bende idrar yolu iltihabı oldum önce antibiyotik yazdı hiç geçmedi. Sonra kültür testine göre ilaç yazınca geçti.
  Birde eğer idrarda yanma yeni başladıysa bir çaykaşığı karabiber bir tatlı akşığı kekik bir tatlı kaşığı nane
  bunları kaynar suda demle bir fincan için.
  Günde 3 fincan iç hemen geçeyor zate etkisini birinci fincanda gözteriyor

  Saygılar demet

 57. neriman dedi ki:

  ben 3 kere doktora gittim. birsürü iliç kullandım hiç bir faydasını görmedim. ama bitkisel iliçları kullanınca durum değişti.

 58. neriman dedi ki:

  antibiyotik ilaçlar hiç bir işe yaramıyo

 59. MERVE dedi ki:

  BEN 3 YILDIR BU HASTALIKLA UGRASIYORUM VE DENEMEDİĞİM ŞEY KALMADI DİYEBİLİRİM ANBİYOTIK VE İLAAÇ TEDAVİSİ YANINDA SÜREKLİ LIMON SUYU İÇTİM MAYDANOZ SUYU İÇTİM ÇÖREK OTLU YOGURT HEPSİ BİR YERE KADAR GEÇİRİYOR ANCAK SÜREKLİ TEKRARLIYOR EN SON MARNYS CİSTOMER CRANBERRY AMPÜL VAR ONU SÜREKLİ KULLANDIM 2 AY KADAR GERCEKTEN ETKİSİNİ GÖRDÜM 7 AYDIR HİÇ BİR SORUNUM YOKTU ANCAK TEKRARLAYABİLYOR VE ŞİMDİ TEKRAR KULLNIYORUM VE BİR SORUN YOK BU ÇOK ZOR Bİ DURUM VE DENİZE DÜŞEN YILANA SARILIR MİSALI DENEMEDİĞİM KALMADI AMA EN İYİSİ BU AMPÜL BİLGİLERİNİZE

 60. SA dedi ki:

  Degerli arkadaslar,

  öncelikle bu tür hastaliklara yakalanan herkese gecmis olsun diliyorum.

  Idrar yollari yanmasi aslinda bir cogu tarafindan cok ciddiye alinmayan ama aslinda cok ciddi hastaliklarin belirtisi olabilecek birseydir. Bazilarinda basit bir soguk alginligi iken, bazilarinda maalesef kanser belirtisidir.

  Bu belirti olusunca vakit kaybetmeden idrar kültürü yaptirilmalidir. Kültür sonucunda ortaya cikan mikroba göre doktorunuz gerekli ilaci yazacaktir. Antibiyotiklerin saatine cok dikkat ederek kullanmalisiniz, yoksa virüsler direnc kazanir ve kullandiginiz ilacin bir etkisini göremezsiniz. Daha sonra ayni ilacin daha kuvvetlisini almak zorunda kalabilirsiniz ama buda organlariniza ciddi zarar verir.

  Erkeklerde bu rahatsizlik gec ilerlerken, kadinlarda daha hizli ilerleyebiliyor. Idrar yanmasi bazi hastaliklarin belirtisi olabilir. Asagidaki hastaliklar olabilir:

  Mesane Iltihabi tedavi edilmezse kan zehirlenmesi ve mesane kanserine dönüsebiliyor

  Böbrek iltihabi tedavi edilmezse kan zehirlenmesi ve böbrek yetmezligine gidebiliyor.

  Prostat büyümesi rahatsizligida olabilmektedir.

  Burada kapacaginiz virüsler cinsel yolla karsi cinse gecebilmektedir, dolayisiyla kondom kullanmaniz gerekir.

  Bol su icimi (günde enaz 2,5 litre) önerilmektedir.

  Muhakkak iyi bir doktora muayene olun.

  Saygi ve sevgilerimi sunuyorum

 61. Sl dedi ki:

  Merhaba,

  Ben de idrar enfeksiyonu hatta iltihabi oldum ve arastirma yaptim. Sizinle paylasmak isterim. Antibiyotik kullanimi gerekiyor ama ben istemedim cunku bazi bakterilerin cogalmasina ve mantara neden olabiliyor.
  Bitkisel olarak da kizilcik suyu idrar yolu rahatsizliklarina iyi geldigi Dunya’nin her yerinde biliniyor. Bol bol su icmek gerekiyor, c vitamini alinmasi gerekiyor cunku ortam asidik oldugunda idrarda bakterilerin olmesine neden oluyor. Bunu limon suyunda bulabilirsiniz. Ayrica maydanoz suyu bu da idrara surekli cikmaya neden oldugu icin ve karnibahar suyu icin.karnabahari kaynatip sabah aksam 1bardak icilmesi faydali deniyor.

  Bilginize,

Paylaş

*

css.php