wordpress counter

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

İdrar Yolları İltihabı. İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi Seçenekleri Nelerdir? İdrar yolu enfeksiyonu idrarda bakteri oranının belirli sınırların üstünde olması demektir. İdrar yolu enfeksiyonları kadınlarda erkeklere nazaran çok daha fazla görülür. Bunun nedeni kadınlarda idrar yolunun erkeklere göre daha kısa olması sebebiyle bakterilerin daha kolay bir şekilde mesaneye girebilmesidir. Tedavi amacıyla antibiyotiklerin kullanılması özellikle dirençli bakterilerin gelişmesine neden olmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

İdrar yollarının enfeksiyonları sık idrar yapma, ağrılı idrar yapma, sıkışma hissi, karın alt kısmında ağrı olması ve bazen kanlı idrar gibi belirtilerle kendini gösterir.

Bitkisel idrar yolları dezenfektanları antibiyotikler ve sulfonamidler kadar güçlü değildir. Özellikle orta akım idrarında mikrop sayısı ml’de 1 milyonun üzerinde ise ya da hastanın ateşi varsa, bitkisel idrar yolları dezenfektanları tedavide yeterli olmaz.

İdrar Yolları İltihaplanması İçin Bitkisel Öneriler

Genel Prensip: Bitkisel drogların herhangi bir rahatsızlığa karşı kullanımı tıbbi onay  olması halinde sözkonusu olmalıdır. Bitkisel ürünlerle sentetik ilaçların bir arada kullanımının bazen olumsuz etkileşimlere neden olabileceği gözardı edilmemelidir.

Cranberry

Latince ismi Vaccinium macrocarpon olan Cranberry’nin meyveleri idrar yolları iltihaplanmasında kullanımıyla tanınıyor. Cranberry deki bileşenlerin mesaneyi çevreleyen epitel hücrelerin yüzeyine bakterilerin yapışmasını önlediği düşünülmektedir.

Cranberry ürünleri (Cranberry suyu, tablet) bu rahatsızlığa karşı koruyucu ve tedaviyi destekleyici özelliktedir. İdrardaki asit miktarını artırarak bakterilerin mesanede ürmesini engelleyebilmekte ve de bu şekilde idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisine yardım etmektedir.

Bu bitkiyle ilgili yapılan araştırmalara göre Cranberry meyve suyu kadınlarda daha etkin olmakta yaşlı kişilerde ise etkinliği düşmektedir.

Meyvelerin kırmızı rengini veren proantosiyanidinler koli basilinin idrar kesesi çeperine yerleşmesini önlerken, diğer bileşeni olan meyve şekeriyle beraber bakterileri öldürücü etki gösterir.

İdrar yolu enfeksiyonlarında devamlı olarak antibiyotik kullanılmasının bazı sakıncaları vardır. Antibiyotik kullanımı dirençli bakterilerin gelişmesine sebep olmaktadır.

Bu yüzden öncelikli olarak Cranberry tercih edilmesi ve ağır seyreden durumlarda ise son çare olarak antibiyotik kullanılmasını öneren uzmanlar vardır.

Kranberi meyve suyu ve kapsül şeklinde kullanılmaktadır.

Uva Ursi

Ayı üzümü olarak da bilinen uva ursi bitkisi idrar sistemi enfeksiyonlarına karşı kullanılan bir bitkidir. Bu bitki alınmadan önce idrarın alkalik olması için sodyum bikarbonat alınması gerektiği belirtiliyor.

Ayı üzümü yaprağı, alkali ortamda bakteri üremesini durdurucu olduğundan dolayı idrarı asitleştiren maddelerle beraber alınmaması gerekir.

Uyarı: Uva ursi kısa bir süre için kullanılabilecek bir bitkidir. Bir haftadan fazla kullanılmamalıdır. Fazla ve bilinçsiz kullanım karaciğer ve böbrekleri tahriş edebileceği için doktor gözetiminde kullanılması gerekir. Hamileler, emzirenler ve de böbrek hastalıkları olanlar kullanmamalıdır.

Kızılcık

Kızılcıkta yeralan proantosiyadin, mesane duvarına yapışan zararlı bakterileri durdurucu özelliktedir. Kızılcık şerbeti mesane bölgesinde direnç oluşturarak zararlı bakterilerin üremesini engeller. Eğer idrar enfeksiyonlarına sık yakalanıyorsanız, sık sık kızılcık suyu içmeyi deneyebilirsiniz. Kızılcık, bakterilerin mesaneye tutunmasını güçleştiren bir madde içerdiği için yararlı olabilir.

Latin çiçeği otu

Latin çiçeği otu etkili ve de en geniş etki spektrumlu bakteri üremesini durdurucu özelliğe sahip bitkidir. 4-6 haftadan daha fazla kullanılmamalıdır. Böbrek hastalıkları, mide ve barsak ülseri olanlar kullanmamalıdır. Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E komisyonu idrar yolları enfeksiyonlarında latin çiçeği otunun kullanımına onay vermiştir.

Altınbaşakotunun idrar yolları iltihabında temizleyici, yıkayıcı olarak kullanımı önerilmektedir.

(Kalp ve böbrek fonksiyon bozukluğuna bağlı ödemlerde kullanımı ödemi artırcağından dolayı bu tür rahatsızlığı bulunanların kullanmaması gerekir.)

Atkuyruğu otu idrar yolları iltihabında yararlı etkisi olan bitkidir.

(Kalp ve böbrek fonksiyon bozukluğuna bağlı ödemlerde kullanılmamalıdır.)

Isırgan otu ve yaprağı da idrar yolu iltihabı tedavisi ‘nde kullanılan bir bitkidir. 2 kahve kaşığı ince kıyılmış bitkinin üzerine 1 bardak kaynar su dökülür ve 10 dakika demlendikten sonra süzülerek günde birkaç defa birer bardak sıcak içilir.

D-Mannoz; D-mannoz idrar yollarını besler ve istenmeyen yabancı mikroorganizmalara karşı koruma sağlar. Huş ve kayın ağaçlarından özütlenerek elde edilen bir glukoz izomeri olan D-Mannoz, bakteriyel lektinlerin, mesane duvarına ve idrar yollarının zarına yapışmasını engelleyerek idrar yolları enfeksiyonlarının önlenmesi ve tedavisinde etkili olur. Enfeksiyonların yaklaşık %80-85’inden E. coli sorumludur. E-coli’nin, mesane ve idrar yollarının duvarlarına yapışan fimbrium olarak bilinen ince kılları vardır. Antibiyotik ilaçlar E-coli’yi öldürürken, mannoz bu bakteriyi bir kapsül içine alarak mesane duvarına yapışmasını engeller ve mannoz ile kaplanmış E-coli, idrarla birlikte dışarı atılır.

"Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır."
copyright www.beslenmedestegi.comYorumlar

 1. feyza dedi ki:

  arkdaslar n olur daha fazla bilgi verin daha cok bitkisel tedavi lazım ben tam 4 yasından beri boyleyim su an 13 yasındayım cak zor ALLAH SİFA VERSİN

 2. feyza dedi ki:

  arkadaslar daha fazla bilgi mısır püskülünü kaynatıp içmek yararlı ve ayrıca bol bol su içmek cok yararlı ben su an 13 yasındayım ve ayrıca6 yasından beri bu hastalıkla ayrılmaz bir bagımız var gibi hiç gecmedi co k hastane özel gezdim ama faydası yok ….

 3. derya dedi ki:

  Benim.kiz kardesimde devamli.bu sorunu.yasiyordu ve arastirdiktan.sonra dedilerki Sen.idrarini.tamamen bisaltmadan.kalkiyorsun toaleten…sIK SIk toalete gidilmeli

 4. muro dedi ki:

  arkadaslar bendede idrarda test dinde kan cikti agri yoktur ama bazen sik idrara cikiyorum dr iltahap var dedi ama beni huzursuz ediyor 20 gündür antibiotik kullaniyorum daha gecmemis onerebileceginiz tedavi türü varsa yazarmisiniz

 5. cennet dedi ki:

  arkadaşlar maydanozu kaynatıp hergün 2 bardak içmenizi tavsiye ederim. ben denedim ve çok yararını gördüm. sizde bu hastalıktan kurtulma yolları arıyorsanız deneyin.

 6. cennet dedi ki:

  maydanozu kaynatıp için çok yararı var denemenizi tavsiye ediyorum

 7. pelin dedi ki:

  annemde idrar yolu enfeksiyonundan yillarca cekti. karbonatli suya basladiktan sonra iyilesti. bir bardak suya bir cay kasigi karbonat atilip ozellikle sabah kalkar kalkmaz bir de gece yatmadan once birer bardak icilir. idrari asitten temizleyip alkali hale getiriyor boylece enfeksiyonu onluyor. alkali diyet kitabinda okuduktan sonra uyguladi bu yontemi ve simdi cok iyi.

 8. güngör karagözlü dedi ki:

  Alkali su gerçekten çok faydalı ayrıca sonbaharda kızılcık çıkar alıp bol bol yiyebilirsiniz Esheria Coli bakterisinin mesane duvarına tutunmasını engellediği ileri sürülmektedir sağlıklı günler. Güngör Karagözlü

 9. türkan dedi ki:

  yarım demet maydanoz, iki- üç limon, 3 bardak su. limonlar dörde bölünüp bütün malzemeler bir tencerede 20 dakika kısık ateşte kaynatılr. altı kapatılıp süzmeden ılıması beklenir. gün içinde bu sıvı tüketilir. bir kaç gün bu karışıma devam edilir. her gün taze yapılır. en fazla 7 gün devam edilir. kuyruk sokumu ve bele kupa kapatmak da çok faydalıdır. her gün 5-7 diş sarımsak yutulur. allah şifa versin…

 10. MECNUN dedi ki:

  Arkadaşlar bir ay önce bende de böyle bi şey çıktı doktora gittim bana cipro isminde ilaç verdi 5 tane kullandım daha sonra kullanmamaya başladım. Sanırım belirtiler başlıyo. Fakat belirtiler bi geliyo bi gidiyo. Mesela şimdi lavaboya gidiyorum idrar yaparken sanki boşalıyorum gibi bi ağrı var bi süre sonra yine gelip idrar yapıyorum bu sefer de hiç ağrı yok bu böyle devam ediyor. Bilenler varsa bu neden oluyo diye lütfen beni bilgilendirsin. Saygılar…

 11. güllü dedi ki:

  ben de birbuçuk aylık hamileyim 1 yıldır bu rahatsızlığı çekiyorum hamile olduğum için ilaç vermiyorlar. çok sancılıyım.bitkisel ilaç kullanırsam düşük yapabileceğimi söylediler bu konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

 12. hatice dedi ki:

  arkadaşlar lutfen daha cok bilgi verin benimki çok ilerlemiş böbreğime zarar verecekmiş

 13. Rambocan@hotmail dedi ki:

  Allah sifalar versıN

 14. semi dedi ki:

  Arkadaslar solgar in bi hapi var cranberry with vitamin c..fayadasini goreceksiniz.arastirinn

 15. semra dedi ki:

  arkadaşlar idrar yollarımda çok kötü yanma var antibiyotik iğne yaptırdım hiçfaydası olmadı çok kötüyüm ne olur evde yapılacak ne varsa yazın

 16. demet dedi ki:

  Arkadaşlar doktora gidince kültür testi yapıyor hangi mükrüp olduğu belirleniyor. O mikroba göre doktor ilaç yazıyor o zaman geçiyor bende idrar yolu iltihabı oldum önce antibiyotik yazdı hiç geçmedi. Sonra kültür testine göre ilaç yazınca geçti.
  Birde eğer idrarda yanma yeni başladıysa bir çaykaşığı karabiber bir tatlı akşığı kekik bir tatlı kaşığı nane
  bunları kaynar suda demle bir fincan için.
  Günde 3 fincan iç hemen geçeyor zate etkisini birinci fincanda gözteriyor

  Saygılar demet

 17. neriman dedi ki:

  ben 3 kere doktora gittim. birsürü iliç kullandım hiç bir faydasını görmedim. ama bitkisel iliçları kullanınca durum değişti.

 18. neriman dedi ki:

  antibiyotik ilaçlar hiç bir işe yaramıyo

 19. MERVE dedi ki:

  BEN 3 YILDIR BU HASTALIKLA UGRASIYORUM VE DENEMEDİĞİM ŞEY KALMADI DİYEBİLİRİM ANBİYOTIK VE İLAAÇ TEDAVİSİ YANINDA SÜREKLİ LIMON SUYU İÇTİM MAYDANOZ SUYU İÇTİM ÇÖREK OTLU YOGURT HEPSİ BİR YERE KADAR GEÇİRİYOR ANCAK SÜREKLİ TEKRARLIYOR EN SON MARNYS CİSTOMER CRANBERRY AMPÜL VAR ONU SÜREKLİ KULLANDIM 2 AY KADAR GERCEKTEN ETKİSİNİ GÖRDÜM 7 AYDIR HİÇ BİR SORUNUM YOKTU ANCAK TEKRARLAYABİLYOR VE ŞİMDİ TEKRAR KULLNIYORUM VE BİR SORUN YOK BU ÇOK ZOR Bİ DURUM VE DENİZE DÜŞEN YILANA SARILIR MİSALI DENEMEDİĞİM KALMADI AMA EN İYİSİ BU AMPÜL BİLGİLERİNİZE

Paylaş

*

css.php