Kulak Çınlaması Tedavisi Var mı?

Kulak Çınlaması Neden Olur ve Kulak Çınlaması Tedavisi Nasıl Yapılır? Kulak çınlaması (Tinnitus) dışarıdan gelen bir sesli uyaran olmadığı halde kişinin ses algılamasıdır. Duyulan ses farklı tonlarda ve özelliklerde olabilir. Kulak çınlaması uğultu, gürültü rüzgar ya da bir makinenin çalışma sesi veya nabız vuruşu şeklinde olabilir. Sesin karakteri nasıl olursa olsun çınlama olarak tanımlandırılır. Ciddi önem taşıyan çınlamalar genellike nabız vuruşu şeklinde olanlardır.

Kulak çınlaması bir hastalık olmamakla birlikte birçok farklı hastalıkların belirtisi olabilir. Çınlamanın kendinisinin doğrudan bir zararı yoktur, fakat çınlamaya yol açan neden zarar verici olabilir. Bu yüzden çınlamanın kaynağının belirlenmesi lazımdır.

Bazı insanlarda çınlamanın nedeni ne olursa olsun anksiyete, depresyon, uyku sorunları, dikkat bozukluğu ve intihar gibi çok ciddi psikolojik durumlara neden olabilir.

Kulak Çınlaması Neden Olur?

Çoğunlukla bir işitme kaybına eşlik çınlama sesinin kaynağı olan noktayı tam olarak tespit etmek kolay değildir. Ancak işitme yollarındaki sinir hücrelerinin işitme kaybı neticesinde bir elektriksel aktivite ürettikleri ve bunun beyin tarafından çınlama sesi olarak algılandığı düşünülmektedir.

Kulak Çınlaması Nedenleri Nelerdir?

Kulak çınlamasının birçok farklı sebebi olabilir.

• Kulak çınlaması, kişinin psikolojik durumuyla yakından ilgidir. Çoğunlukla geceleri, sessizlikte çınlamalarda artar. Sessizlik halinde dış ortamdan gelen sesler azaldığı için beyin iç sesleri dinlemeye başlar.

• Kulak kiri, kulak zarındaki delinme, orta kulakta meydana gelen kireçlenme gibi birçok rahatsızlık kulak çınlamasına yol açabilir. İç kulaktaki işitme sinirinden kaynaklanan iyi huylu tümörler nedeniyle de kulak çınlaması görülebilir.

• Orta kulaktaki kemiklerin sertleşmesine sebep olan otoskleroz hastalığı da kulak çınlamasına neden olabilecek bir başka hastalıktır.

• İç kulağı etkileyen Meniere hastalığı da bu soruna sebep olabilir.

• Çene eklemi bozuklukları, dış kulak yolu ve orta kulak iltihabı da çınlamaya yol açabilir.

• Kulak çınlaması, yalnızca kulaktan kaynaklanan nedenlerle olmayabilir. Damar tıkanıklığı, kolesterol, depresyon, uyku düzensizliği gibi durumlar da kulak çınlamasına sebebiyet verebilir.

• Demir eksikliği, kan hastalıkları, tiroidden kaynaklanan nedenler, böbrek yetmezliği kulak çınlamasına yol açabilir.

• Sürekli yüksek seslere maruz kalınması kulak çınlamasının en çok görülen sebebidir. Yüksek ses iç kulakta spiral şeklinde bir organ olan salyagozun sese duyarlı hücrelerinde kalıcı zedelenmeye yol açar.

• Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir çok ilaç da yan etki olarak çınlamaya sebebiyet verebilir. Uzunca bir zaman aspirin kullanımı ya da kulağa zararlı bazı antibiyotiklerin alınması buna örnek olarak gösterilebilir.

• Özellikle kadınların ıslak saçla dışarı çıkması sonucu kulakta bir kireç tabakasının meydana gelmesi de bu soruna neden olabilir.

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer? Kulak Çınlaması Tedavisi

Kulak çınlamasının tedavisi, buna yol açan sebebin tedavi edilmesiyle olabileceği için kesin teşhis gerektirir. Yani tedavi şekli bu sorunu doğuran nedene göre değişir.

Kulak çınlaması olan kişiye kulak muayenesi, odyometrik ve radyolojik muayene yapılır. Kulak muayenesinde, organik bir sorunun olup olmadığı incelenir.  İşitme kaybını ve yerini tespit etmek için  Odyometrik muayene yapılır. Radyolojik muayeneyle de, tümör olasılığı araştırılır.

Maskeleme Yöntemi: Bu yöntemde kulak çınlaması olan kişiye kendi duyduğu ses frekansına yakın bir frekansta sesler dinletilir. Hasta sesleri dinlerken bir süre sonra beyninin limbik sisteminde kendi çınlamalarını duymamaya başlar ve unutur. Bu yöntem günde 8 saat olmak üzere 1,5 yıl süresince uygulanır.

Tinitus Retraining Therapy : Çınlama insanda stres ve gerginliğe yol açar. Çınlama sorunu yaşayan bazı kişiler çınlama sesini sağlıklarına yönelik bir tehlike olarak görüp önemli bir sorunun belirtisi olarak değerlendirirler. Bu durum da zamanla çınlama sesinin daha da artmış olarak algılanmasına yol açar.

Hastaya gerginliğini ve kas stresini azaltmayı öğreten cihazlarla yardımcı olunabilir. Tinitus retraining therapy yönteminde kişi çınlamayı bilinç altında sağlığı için bir tehdit olarak algılamamayı öğrenebilir ve de çınlamaya karşı kendini yeniden şartlandırabilir. Bu yöntem hastanın çınlama sesiyle başetmesini ve bir müddet sonra sesin daha düşük olarak algılanmasını sağlar.

İlaçlar: İç kulağın daha çok beslenmesi, beynin işitme merkezinin daha fazla kanlanması ve oksijen gitmesini sağlamak amacıyla kulağa kan gitmesini sağlayacak damar genişletici ya da kan sulandırıcı ilaçlar verilebilir. (Sebebi tam olarak bilinmese de Ginkgo Biloba ekstresi ve çinko mineralinin de çınlama sorunun giderilmesine yardımcı olabileceği belirtilmektedir)

Ozon Tedavisi: Akut işitme kayıplarında veya erken görülen kulak çınlamalarında kandaki doygun oksijen oranını artırmak için bu tedavi uygulanabilir.

Kulak Çınlaması Lazer Tedavisi

Quantum Lazer Yöntemi:  Önce yapılacak testlerle sorunun kaynağı belirlenir.  Sonra bu soruna sebebiyet veren karmaşık süreçleri, vücudun doğal yolla kontrol altına almasını sağlamak amacıyla kulağa lazerle, biyo uyarıcı etki oluşturması sağlanır. Çınlamanın şiddetine göre 12 seanslık lazer ve elektromanyetik dalgalardan oluşan tedavi uygulanır. Bu tedaviyle hasarın onarılması ve hücre yenilenmesi sağlanır.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. gizem says

  kulak çınlamasını ortadan kaldırmak için ne yapabilirim?

 2. düzgün says

  kulak sorunu yılar aylar geçtikçe giderek büyümeye başladı bende nedeniyse sinirsel ve üzüntü sıtres sağlığım gittikçe kötüye gidiyor ama çaresi yok diyorlar bende ne yapacam bilmiyorum bilen varsa yardımcı olsun bana saygılar

 3. ömer says

  selam arkadaşlar bunlara uymanızı tavsiye ederim

  Çınlama Rahatsızlığı Olanlara Özel Tavsiyeler
  1-Her öğün aynı miktar yemek tüketin ve öğün atlamayın.Aradaki atıştırmalar bile düzenli zamanlarda olmalı.
  2-Yüksek oranda şeker ve tuz içeren gıdalardan uzak durun.Yüksek tuz ve şeker iç kulak sıvı basıncında değişmelere neden olur ve şikayetlerinizi artırır.Taze sebze meyve tüketimini artırın.Konserve,dondurulmuş ve işlenmiş ürünlerden uzak durun.
  3-Günlük yeteri kadar sıvı alın.Bu su,süt ve düşük kalorili meyve suyu alabilir(yaban mersini gibi)Kahve,çay ve soda türü içeceklere dikkat edin!
  4-Sıcaklık ve terlemeyle kaybedilecek sıvıyı da dikkate alarak sıvı alımınızı ona göre ayarlayın.
  5-Kafein içeren içeceklerden uzak durun.Kafein içeren ilaçlara da dikkat edin(bazı ağrı kesici ve antigribal ilaçlarda bulunabilir)Kahve,çay.çikolata ve kola gibi…Kafein idrar söktürücü özelliğiyle sıvı kaybını artırır.Ayrıca güçlü uyarıcı etkisiyle baş dönmesi ve çınlamayı artırır.
  6-Alkol kullanımına son vermelisiniz.Alkol direkt olarak iç kulağı etkileyerek iç kulak sıvılarının yoğunluğu ve miktarını değiştirir sorunları ağırlaştırır.
  7-Monosodyum glutamat içeren gıdalara dikkat edin.Bu madde daha çok paketlenmiş hazır ürünlerde ve çin yemeklerinde bulunur.Bazı hastalarda şikayetleri ağırlaştırabilir.
  8-Aspirin ve asetilsalisilik asit içeren diğer ilaçları almayın.
  9-Sigaraya dikkat!!Nikotin kan damarlarında kasılma yaparak iç kulak kanlanmasını bozar ve şikayetleri artırır.
  10-Tuza dikkat!!Günlük 1.5 gr tuz sizin için yeterli miktardır ayrıca yemeklere ilave tuz atmayın.
  11-Çınlama hastalarının özellikle yüksek gürültülü ortamlarda bulunmamaları aşırı volümlü müzik dinlememeleri(walk-man ipod vs) gerekir.Yüksek ses iç kulak hücrelerini tahrip eder ve bu maalesef kalıcıdır geri dönüşümü yoktur.yüksek gürültü içeren eğlence yerlerinde gürültü önleyici tıkaç kullanmaları anfi ve hoperlöre yakın durmamaları hiç olmazsa aralıklı olarak ortamdan uzaklaşıp kulaklarını dinlendirmeleri bol sıvı almaları uygun olur.
  12-İç kulak problemi olan kişiler kandaki artmış kolesterolden olumsuz etkilenir.Kanda artan yağ oranları kanın akışkanlığını bozarak iç kulak kanlanmasını bozar.
  13-Günlük egzersizlerinizi ihmal etmeyin.Hareketsiz kalmak denge sorunlarını artırır.iyileşme sürecini uzatır ilaca bağımlı hale getirir.

  Op. Dr. İrfan Aksoy

 4. ömer says

  arkadaşlar hücreler yenilenmez diye bişeyde yoktur yenilenebilir sinirlenmemeye dikkat edin yenilenebilir kendiliginden iyleşen insanlarda var her ögünü zamanında alın saati sakın atlamayın sıkıtıntıdan uzaklaşın sokaktaki sesler morelinizi bozmasın sessiz yerlerde takılın

 5. ömer says

  birde kulak çınlamasına arılı tedavi bulunmuş inş o bu tinnitusu tarih eder

 6. ömer says

  CANLILARIN KOPYALANMASI

  “Onları -ne olursa olsun- şaşırtıp-saptıracağım, en olmadık kuruntulara düşüreceğim ve onlara kesin olarak davarların kulaklarını kesmelerini emredeceğim ve Allah’ın yarattıklarını değiştirmelerini emredeceğim.” Kim Allah’ı bırakıp da şeytanı dost (veli) edinirse, kuşkusuz o, apaçık bir hüsrana uğramıştır. (Nisa Suresi, 119)

  Yukarıdaki ayette “kesmek, koparmak” anlamına gelen “betteke” fiilinden türemiş “yubettikunne” ifadesi geçmektedir. Ayette geçen “yugayyirunne” ifadesi ise “başkalaştırmak, değiştirmek, bir şeyi ilk şeklinden bozup değiştirmek” anlamlarına gelen “gayyere” fiilinden türemiştir. Her iki fiilin sonunda, pekiştirme yapan “nun” harfi yer almaktadır; böylece ayette geçen fillere kesinlik anlamı katılmıştır. Nisa Suresi’nin 119. ayetindeki bu ifadeler düşünüldüğünde, bir yönden canlıların kopyalanması ya da klonlanması olarak bilinen bilimsel çalışmalara işaret ediliyor olabilir. (En doğrusunu Allah bilir.) Çünkü klonlama deneyleri, genellikle kopyalanacak hayvanın kulağından alınan hücrelerle gerçekleştirilmektedir. Diğer bir deyişle tam ayette dikkat çekildiği gibi, “hayvanların kulağından kesilen” doku örneğinden hücre alınmasıyla kopya canlı üretilmektedir.

  Almanya Federal Tarım Araştırma Merkezi’nin Hayvan Yetiştirme Enstitüsü’nün bir raporunda şu bilgiler yer almaktadır:

  Doku toplanması kısa ve basittir. Bir hayvan yerleştirilip gemlendiğinde, kesik kulak parçası gibi bir doku örneği saniyeler içerisinde toplanmış olur. Ayrıca, somatik hücreler tüm türlerden toplanabilir… Kulağa vurulan damgalar için de kullanılan çentikleyiciler kullanılarak, kulaktan örnek doku almak suretiyle, sığır, domuz, koyun, keçi, deve ve lamalar için tek ve aynı prosedür uygulanabilir. Açıkçası, bütün türler için lenfositler kullanılabilir; fakat kulak kesiğinden alınan somatik hücreler, elde edilmesi daha kolaydır ve onun için daha çok tercih edilirler.1

  Kulak dokusundan örnek alınarak kopyalanan canlılarla ilgili haberlerden bir kısmı şöyledir:

  - Reuters’in 1 Mayıs 2002 tarihli raporuna göre, Brezilya’da Sao Paulo Üniversitesi’nde görevli Jose Visintin adındaki araştırmacı veteriner, bu ülkede ilk kez yetişkin bir dananın kulağından aldıkları hücreleri kullanarak klonlanmış embriyolar üretti.2

  - BBC’nin haberine göre Güney Kore’li bilim adamları üç yaşındaki bir Afgan tazısının kulağından alınan hücre ile Snuppy adında bir köpek klonladılar. Seul Ulusal Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar kulaktan alınan hücrelerdeki genetik malzemeyi çıkartarak, bunu boş bir yumurta hücresine yerleştirdiler. Daha sonra bu hücre bölünmesi için uyarılarak bir embriyo üretildi.3

  - BBC’nin bir başka haberinde ise, Fransa’da, Ulusal Tarımbilimi Araştırma Merkezi’nde, Dr. Jean-Paul Renard ve meslektaşları tarafından yürütülen araştırmalarda, yetişkin bir danadan alınan kulak hücreleri kullanılarak yeni bir klon üretildi.4

  - İnsan Genomu Projesinin resmi sitesinde verilen bilgilere göre, Şubat 2002′de Advanced Cell Technology (ACT) adlı biyoteknoloji şirketinden bilim adamları, verici bir dananın kulağından aldıkları deri hücrelerini kullanarak bir dana embriyosu klonlama denemeleri yaptılar.5

  - Associated Press’in, 24 Ocak 2000 tarihli haberinde, Japon bilim adamlarının ilk kez bir büyük baş hayvanı, ikinci nesil boğayı klonladıkları bildirildi. İkinci nesil klonlama sırasında, ilk nesil klonlanmış boğa henüz dört aylıkken kulak derisine ait dokulardan örnekler alındı. Bu hücreler, çekirdeği çıkartılmış döllenmemiş bir yumurta ile birleştirildi.6

  Genetik, embriyoloji gibi bilim dallarının olmadığı bir dönemde, Kuran’da canlıların yaratılışındaki düzenin değiştirilmesine “kulak kesme” ifadesi ile birlikte dikkat çekilmesi; Kuran’ın zamandan münezzeh olan Rabbimiz’in Katından olduğunu gösterir. Ayrıca ayetin sonunda söz konusu kimselerin Allah’ın yarattıklarını değiştirdiklerinde hüsrana uğrayacakları da bildirilmektedir. Dolayısıyla ayette bu yönüyle klonlama çalışmalarının, insanlar için çeşitli sorunlar doğuracağına da işaret ediliyor olabilir. (En doğrusunu Allah bilir.) Nitekim Utah Üniversitesi’nin Genetik Bilimi Öğrenme Merkezi’nin açıklamalarında şu bilgiler yer almaktadır:

  Klonlama başarılarını duyduğumuzda, sadece sonuç veren birkaç denemeyi öğreniriz. Fakat başarısız olan çok, çok sayıdaki klonlama deneylerinden haberimiz olmaz! Başarılı olan klonlarda dahi, problemler sonradan -hayvanın yetişkinliğe gelişimi esnasında- artar.7

  İnsan Genomu Projesinin resmi internet sayfasında verilen bilgiler ise şöyledir:

  Yetişkin DNA’sı kullanılarak klonlanan ilk memeli Dolly, 14 Şubat 2003′te öldü. Dolly ölümüne sebep olan akciğer kanserine yakalanmıştı ve eklem enflamasyonu nedeniyle sakat kalmıştı… Klonlama denemelerinin %90 kadarı, yaşayabilecek döl üretiminde başarısızlığa uğramaktadır… Bu düşük başarı oranının yanı sıra, klonlanan hayvanların bozuk bağışıklık fonskiyonları, yüksek enfeksiyona yakalanma oranı, tümör gelişimi ve diğer rahatsızlıklar daha sık görülür. Japonya’da yapılan çalışmalar, klonlanan farelerin sağlıkları kötü yaşadıkları ve erken öldüklerini göstermiştir… Klonlanmış canlının gençken sağlıklı gözükmesi de, uzun süre hayatta kalacağı anlamına gelmemektedir. Klonların esrarengiz bir şekilde öldükleri bilinmektedir. Örneğin Avustralya’nın ilk klonlanan koyunu öldüğü gün sağlıklı ve enerjik gözükmüştür ve otopsi sonuçlarından ölüm sebebi tespit edilememiştir.8

  Klonlama deneyleri ile ortaya çıkan riskler genel hatlarıyla şöyledir:

  1) Yüksek başarısızlık oranı: Başarı oranı sadece %0.1-3 kadardır. Bu her 1000 denemede 970-999 başarısızlık demektir.9

  2) Gelişim sırasındaki problemler: Klonlanıp hayatta kalan hayvanların, çoğu zaman kopyalarına göre organları anormal derecede büyüktür. Bu da solunum ve kan dolaşımı sorunlarına, sağlıksız böbrek ve beyin yapılarına, bozuk savunma sistemlerine yol açabilmektedir.

  3) Anormal gen okuma düzeni: Klonlar, orijinalleri ile aynı DNA’ya sahip olmalarına rağmen, klondaki hücre çekirdeği doğal bir embriyodaki gibi aynı programa sahip değildir. Diğer bir deyişle klonun DNA’sı normal bir gelişim için gerekli olan doğru genlerin doğru zamanda okunmasını yapamaz. Örneğin sinir, kemik, kan, deri gibi her hücre çeşidi için farklı bir program vardır; fakat klon embriyonun genetik programları, doğal bir embriyodaki gibi sağlıklı çalışmaz.

  4) Telomer farklılıkları: Hücreler bölünürken kromozomları kısalır. Bunun nedeni “telomer” adı verilen, kromozomun her iki ucundaki DNA dizilimleri, her DNA kopyalaması sırasında kısalır. Hayvan yaşlandıkça, yaşlılığın bir gereği olarak telomer de kısalır. Dolayısıyla kopyalanan canlı daha doğduğunda yaşlanmış gibi kromozomları kısadır.

  Kopyalama deneylerinde, canlı hücrenin genetik maddesi kullanılır fakat döllenme yapay yöntemlerle gerçekleştirilir. Bu yöntemlerle Allah’ın yarattığı üreme mekanizması bozulmakta ve teşhis edilemeyen hastalıklar, anormal gelişim bozuklukları ve erken ölümlerle karşılaşılmaktadır. 1400 sene öncesinden bilim adamlarının kopyalama yapacaklarına dikkat çekilmesi ve bununla insanları bekleyen sıkıntıların vurgulanması, Kuran’ın İlahi bir kitap olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

 7. fatma says

  s.a arkadaşlar tam 8 yıldır bu hastalğı çekiyorum qoantum lazer ya da lazer pen i uygualatan varsa lütfen sonucunu yazabilir mi??:( daha 22 yaşındayım lütfn yardmcı olun :( rose_5_turkey

 8. memet says

  bende 2 sene oldu bu hastalık allah yardımcımız olsun

 9. Tayfun says

  Merhaba Arkadaslar:
  Benimde kulack cinlamasi ile ilgili problemlerim giderek artti ve doktora gittim isitme testlerini sorunsuz olarak tamamladim. Fakat nedeni maalesef bulanamiyor. Bitkisel cay onerdiler stress den uzak dr dediler, Bilemiyorum aranizda yeni yontemleri deneyen varsa sizleri dinlemek isterim.

 10. Deniz says

  Selamlar, bende cinlama baslayali yaklasik 2 ay oldu check up, kulak kirliligi ve duyum oranlarin pozitif cikti doktor 1 ay kullanmam icin ilac verdi ancak hicbir yarari olmadi. KBB doktor hanim bile zaman ile alisacagimi ve bir sure sonra duymiyacagimi soyledi. Diger forum sitelerinde okudugum ve anladigim kadariyla bu hastaligin kesin sonuc veren bir tedavisi maalesef yok. Herkese gecmis olsun.
  Serhat Deniz Akan

 11. H.C says

  Benimki farklı. Kulağımın biri çocukluktaki ağır anjinlerle duymuyordu. Duymayan kulağımda son 6 aydır çınlama başladı..Denizde su kaçırdım..Öztaki borusunun tıkanıklığı.4-5 Doktor gezdikten sonra. Hatta para için nerdeyse beyinden kulağa girilen ameliyatlar gibi beni dehşete sokan ameliyatlar bile önerenlerle de karşılaştıktan doğru doktoru bulup, 6 ay sonra tüp takıldı+ deviasyon oldum.Duyma az ama.Harika Doktorum sayesinde. Şikayetlerim ameliyattan çıktığımda nerdeyse geçti. Şu anda 2 ay oldu.Çok iyiyim.
  Bir de ben deki komplikasyonu sinüzit ve üşütme, grip ile beraber çınlamada artış olmasıydı.
  Ben de böyle oluyordu. Bilemiyorum. Benim öztaki borum tıkalı olduğundan belki..
  Yani ben yine de yazayım dedim.
  ESAS ÖNEMLİSİ; Bugün Dr. Mehmet Öz’de özellikle MAGNEZYUM’um İÇ KULAKTAKİ HÜCRELERİ BESLEDİĞİ söylendi. MAGNEZYUM ; deniz suyunda, doğal kaynak ve maden sularında,fıstıkta, ayçekirdeği, kabakçekirdeği, kakao, muzda bulunuyormuş. Magnezyum ve mineraller yönünde iyi su içmenin de faydaları çok sanırım.
  Belirtileri kastaki kramplar ki ben de sürekli olurdu.
  İngilizce biliyorsanız Dr. Öz’ün sitesinden bu bilgilere ulaşabilirsiniz.
  Umarım faydalı olabildim.
  H.C.

 12. erman says

  Mehmet 2 sene cektim yazmissin.isitme kaybin varmiydi nasil oldu bi anlatirmis kardesim.

 13. H.C.K. says

  Sayın Arkadaşlar, Ben bu illet hastalığı 30 yıldır çekiyorum ve tedavisi de maalesef olamayacağına göre çekmeyede devam edeceğiz. Bu süreç zarfında gitmediğim yer kalmadı. Bu tür hastalıklar ince hastalıktır en büyük sebebi (STRES) hassas ve duygusalsanız ayvayı yediniz hemen sizi bulur ve önemli diğer noktada TUZ yani tansiyon en büyük kaynaklarından biri.1- Öncelikle, kan dolaşımına zarar verecek her türden kaçmak şart 2- Genel hareketlilik ve Boyun eksersizleri çok önemli. 3- Kulaklarımız kendi kirini atma yeteneğine sahiptir bu nedenle, kulaklarınızı kesinlikle temizlemeyiniz çünki sizin temizleme hareketiniz kulak kirinin daha dip noktalara yerleşmesini sağlayacaktır, unutmayınız..!!! 4- Tabiiki yazmakla olmuyor ancak, tamamen sevdiğiniz zevk aldığınız ortamlarda bulunun sizi sıkıntıya sokacak hiç bir ortama girmemeye çalışınız. 5- Gerçekten sevebileceğiniz ve severken kendinizi unuttuğunuz bir YAREN bulunuz. 6- Müsait havalarda sabah ezan vaktinde yürüyüş yapınız. 7- Tv / İnternet / Teknoloji zehrinden kendinizi uzak tutun çünki bu işin temel noktası insan huzuru. 8- Sanatın her hangi bir dalını kendinize TATİL kılın, örneğin bir enstrüman veya size huzur verecek bir parkur seçin. 9- Ben yapamadım, ama yapabilirseniz çok faydasını görürsünüz, yani ARSIZ ve GAMSIZ olabilirseniz , Sen değil ben yaşayacağım diyebilirseniz, başkalarının üstüne basabilirseniz böyle bir yeteneğe dönüşebilirseniz gerçekten faydasını görürsünüz. 10- Çünki, bu illetin en büyük müsebbibi, istitab haddinin üzerinde yük altına girmek, YANİ STRESSSS…. ALLAH bütün dertlilere DEVA, Şifa bekleyenlere ACİL ŞİFALAR versin. 11- Arkadaşlar yazdıklarım tamamen kendi tecrübe ve duygularımdan ibarettir. Bilgilerinize.. Selam ve Sevgilerimle

 14. MUSTAFA METE İSLAMOĞLU says

  MERHABA BENDE 8 YILDIR OLAN KULAK ÇINLAMASINA HİÇBİR DR. KESİN ÇÖZÜM BULAMADI…
  BUNUN İÇİN ÇARESİ VAR BEN BU SORUNU KÖKTEN TEDAVİ EDERİM DİYENE
  SIFIR ARABA VE DENİZ MANZARALI SIFIR DAİRE VERECEĞİM

 15. ufuk says

  arkadaslar aynı sorun bende de var.kulak çınlaması.herkesin yaptıgı gibi kbb uzmanlarına gittim.çözüm bulamıyolar.yok nedeni bilinmez birsürü şey söylüyolar.bende internetten araştırıp bunun nedenlerini öğreniyorum.mesela boyun fıtıgı ,boyun düzleşmesi vs gibi nedenler çınlama yapabilirmiş .hepinizin bildiği şeyler.ben napıyorum tek tek bütün bu sorunların üzerine gidiyorum.boyun mr cektirdim fıtık cıktı onun üzerine gidiyorum.düzelmezse beyin mr cektiricem..sonucuna bakıp tedavi olmaya calışcam.düzelmedimi.kan değerlerime baktırıcam.b12 ve çinko eksikliğide cınlama yaparmış.onun üzerine gidicem .eksiklik cıkmadımı omurilik bozukluklarıda cınlama yaparmış diyolar nette.onun üzerine gidicem.onları kontrol ettiricem.kbb uzmanları sadece kulağa odaklandıkları için (hepsi değil)sadece oraya yoğunlaşıyolar.belki sorun başka yerde yönlendirme yapmıyolar.valla tepeden tırnağa bu cınlamaya neden olacak tüm etkenleri tek tek muayene ettiriyorum.yapacak başka bişiy yok cünki..aynısını sizlerede tavsiye ederim.1 doktorun dediğiyle yetinmeyin derim..herkese geçmiş olsun…

 16. SALİM SAHİN says

  BEN DE 14 YILDIR VAR..SU AN COK KISA YAZACAGIM.CÜNKÜ COK SEYLER YAPTIM…

 17. SALİM SAHİN says

  BEN HCK ARKADASA KATILMIYORUM..BU CINLAMANIN STRESLE BİR ALAKASI YOK….

 18. ufuk says

  fistül ameliyatı önerdiler nedir nasıl yapılır hasta ne kadar dinlenmelidir böyle bir vaka başıma geldi bu işleri yaptırmış olan kişilerin yardımcı olmasını rica ediyorum herkeze geçmiş olsun

 19. deniiz says

  stresle çok alakalı bence çünkü kulağımın çınlamaya başladığı günü hatırlayorumda o günlerde çok sinir bozucu şeyler yaşadım ve acayip stresliydim ardında çınlama başladı ve 8 aydır çekiyorum.doktorumda aşırı stres ve sinirden kulaktaki sinirlerin yıprandığını söyledi.yani STRES gerçektende bütün hastalıkların en büyük nedeni.Allah hepimizin yardımcısı olsun…

 20. mikail says

  Slm arkaslar bendede 6 senedir var ama son kac gundur cok fazla dr gittim tininitus dedi ilac aliyorum gun be gun farkli ilaclar aliyorum bakalim ne olacak allah bu cinlama sesi dusmanimin basina vermesin cok zor gercekten bu nu yasayan bilir herkese acil sifalar allah herkese yardim erwin AMINnnnnnnnnnn

 21. mikail says

  …..Mustafa arkadas hersey yazlik ev arabayla olmuyormus iste allah beterinden sakladin bunun beteride var onemli olan sukretmek allah yardimcimiz olsun allah herkese sifa versin gecmis olsun herkese hayirli aksamlar;-(((((((((((((((

 22. cihan says

  Kulagim kendimi bildim bileli cinliyor yasim 22 her saat her saniye artik cinlamayla dalga bile gece biliyorum
  Dik katimi verdigimde cinlama ambulans sirenine polis sirenine cevirebiliyorum :) arada serce otusu gibi sesler geliyor ama onu daha kontrol altina alamadim :) bazen bu cinlama beni deli ediyor rabbim bu hastaligi kimsenin basina vermesin yolda yururken serhos gibi yuruyorum bir sag bir sola buna engel olamiyorum cunki kulak tan sorunum var denge kaybi yaratiyor :) Allaha sukur orta derecede duyuyorum bu cjnlamanin ve kulaga dair ne varsa tedavisi varsa soyleyin suan tam bunalimdayim

 23. cemal cihan says

  27 yaşındayim suan askerim kulak cinlamam var hastaneye gittim kulaklarımda hiçbir problem bulamadılar beyin mr i çekildi oda temiz vertigo tedavisi ilaclari alıyorm kısmen azalıyor Allah yardımcımız olsun ben çözemedim biri bir tedavi bulursa lütfen yardımcı olsun herşeyimi satıp öderim

 24. Benden bir tavsiye says

  Öncelikle herkese gecmis olsun..bende 6 aydir cinlamam var. Ben bircok doktora gittim istanbulun en iyi proflarindan birini buldum ama net bir cozum sunmadi yalniz benim uyguladigim bir kac sey var ve farkida gordum. Bunlar 1. Ozellikle cinlaman varsa asla ama asla tuz ve kullanma. 2. Patlican yeme 3. Bir piskologa git sana desyrel diye bir hap vericektir yatmadan 1 saat once yarim mutlaka at 4.duzenli kan başında bulun. Herkesin saglikli bir hayat yasamasi dileğiyle. .

 25. Kadir Kaynak says

  Herkese Merhaba
  Öncelikle sunu söylemek istiyorum “Bu hastaligin hic bir tedavisi yok”
  Ben Almanya’da yasiyorum 1979 yilindan beri.Yasim su an 49 ben de bu Tinitus denilen pislik hastaligina yakalandim.2011 yilinin dördüncü ayinda yakalandim.Sabah Saat bes de cok özür dilerim, Tuvalete kalktim,ellerimi yikarken sag kulagimda cok hafif bir cinlama hisstettim.Önce önemsemedim,söyle dedim kendi kendime,aman bee her zaman ki norlmal cinlama birazda gecer diye düsündüm.Aradan ikigün gecmesine ragmen halen cinlama devam etmekteydi. Alman arkadasima sordum, benim kulagim neden üc gündür cinliyor dedim. O da bana söyle dedi,bu bir “TINITUS “olabilir dedi. Ne oldugunuda bilmiyorum,hayatimda ilk duydugum kelimeydi bu.Peki Tinitus ne oluyor dedim o bir hastalik dedi kulagin hep cinliyor dedi,,megersem dermani olmayan bir hastalikmis.Ertesi gün hemen Kulak Doktoruna gittim.Bana 10 tane Tinitus icin Serum yazdi, bunlari alinca yüzde bir iyilesme imkani var belki dediler.Bu serumlari aldiktan sonra hic bir faydasini görmedim.Arkasindan hemen baska Kulak Doktoruna ‘da muayne oldum,hepsi ayni seyi söylediler bununla ölene Kadar yasayacaksiniz. Cok pahali haplar aldim,inanin tam 1000 euro param gitti hic birisinin de faydasini görmedim.Iki hafta sonra cok büyük depresyonlara girdim.Depresyon haplari aldim tam iki yil boyunca uykularim tamamen bozldu.Üstelik birde dört vardiye calisiyorum.Kendimi balkondan asagi atmak istedim esim beni zor kurtardi.Hastanelerde kaldim kafayi yiyecektim.Uyku hormonum yok oldu.eskiden ne güzel normal uykum gelir gider yatardim.Su an o duygum yok artik,zorla uyumaya calisiyorum.Iki kulagim birden cok yüksek sesde cinliyor,uyumak istiyorsunuz sizin uykuya gecmenizi cok engelliyor.Bundan alti ay öncesine baska bir Kulak doktoruna gittim,bu Doktor tam Tinitus üzerine,bana kulaklarim icn bir alet yazdi ikisinin fiyati tam 700 euro bu masrafi sigortam karsiladi.Bu alet yalniz cinlamayi perdeliyor.Aksamlari yatarken bunlari takiyorum,beynim gercekten cok rahatliyor,sonra yavasca uykum geliyor ve ben bunlari kulaklarimdan cikariyorum sonrada uykuya daliyorum.Zaten bütün sorun uyuyana kadardir,Uyku hapi sakin almayin.
  Evet arkadaslar yazacagim daha cok seyler var ama basinizi agritmak istemiyorum.Herkese Allah’im sifalar versin.Normal yasantinizda kafaniza fazla takmayin,birakin cinlasin insani öldürmez.
  Saygilarimla

  Murat Kaynak

 26. Hakan says

  Tinitus icin BOTOX iyi geliyor bende de vardi 5 sene cektim burun kanamasi ve bayilma dahi oluyordu düsseldorfta Dr. Hans Greuel bu igneleri yapiyor cok iyi geliyor su anda ki fiyati 300€ civarinda baha iyi geldi ve iyilestim hic bir sorunum yok tavsiye ederim acil basvurun

  googlda botok gegen tinitus diye arama yaparsaniz sayfayi direkt bulabilirsiniz gecmis olsun

 27. Hakan says

  tinnitus icin botox öneririm benimde vardi gecti almanya düsseldorfta botox ignelerini yapan doktor var
  Dr.Hans Greuel mutlaka basvurun iyi geliyor.

 28. bettt says

  Bende ayni sizin gibiydim ustelik 15 yasinsayim gecen sene basladi bende ilk onsemsemedim gecee dedim baktim gecmiyo cin cin cin surekli bi ses var uyku diyo nisey kalmamisti hortlak gibiydim kbb birkac ilac verdi olmadi baska kbb ye gittim bunun bi caresi yok dedi ailem doktora o kadar c o k para doktulerki sonra artik psikiyatr gittim o ilaclardan kullandim onlar daha mahfettiler beni tinitusum vardi carpinti bas dinmesi deceklendi o ilaclardan sonra notlarim cok düştü birde o sene liseye yeni baslamistim yatili okuyordum yatili okuyodum bi de bu cileler ta cok zordu neyse ilk seneyi atlattim ama daha 3 koca aileden uzak senem var cinlamamsa ilk zamanlara gore cok cok azaldi sadece cok cok sessiz ortamlarda farkina variyorum olsa bile takmiyorum carpintilarim hala var sakinlestiri kullaniyorum panik atak icin simdilik boyleyim cinlamasi olanlarin derdinden bir tek tinitusu yasayanlar anlar ve ben o zamanlari hatirladikca kahroluyorum size soylecegim cekiyosunuz kulaginiza damlatmadiginiz icmediginiz ilac denemediginiz yontem kalmayincaya kadar direniyosunuz her gece agliyosunuz agladikca sinirleniuosunuz sinirlendikce tinitus aziyo bi yerden sonra teslim oluyosunuz ve bununla yasamaya alisiyosinuz tinitusu gecenler varmis onlarin formullerini deneyin lahana kuru betaserc vastarel falan var ilac sizde deneyin belki gecer ben artik onu gercekten takmiyorum ondan daha onemli sorunlarim var atarax kullaniyorum bu cinlama icin degil stres ve ansiyete kaygi giderici uyku icin ilk cinlamamin oldugu zamanlar beni cok rahatlatmisti gercekten

 29. bettt says

  Ayni zamanda insani yavas yavas depresyona surukleyen bi haslatik illet aglama ataklari hayattan bezme intihar dusunme simdi bunu okuyon bi tinituslu daha cok karamsar lasacak inanin bigun gelecek alisacaksiniz

 30. gullu says

  arkadaşlar bu hastaligi bende demiyorum.ilk baslarda hafif bi cinlamayla başladı.sonra sonra arttii.şimdide dayanılmaz bir ses duyuyorum kulaklarimda.bende sizler gibi çare ariyorum.ama maalesef çaresi yok diyorlar.sunumda soylemeliyimki .depresyon tedavisi görürken hic cinlama yoktu.tedavi bittikten sonra eskisinden beter oldu.dayanilacak gibi değil.diğer arkadaslarin dediği gibi stressss ne derseniz deyin stres.bide başka hastalıklarda tetikleyen oluyor.moralinizi yuksek tutacaksiniz.Allah dert veripte derman aratmasin.ama her hastaligin çaresi vardır.ama bizler bilmiyoz.

 31. Sevgi says

  Gençler Merhaba benim derdim de kulaklarımla ilgili ne yapacağımı şaşırdım gitmediğim doktorlar kalmadı. :(( 2013 09 01 dan beri çekiyorum bu hastalıkla her iki kulağımda sanki cırr cır böceğin sesine benziyor bir volum yükseliyor bir normal oluyor bu nasıl bir hastalık halen anlamış değilim.23 Eylülde beyin ve sinir cerahine randevu aldım yarım orya gidicem inşallah güzel ve sağlıklı bir sonuç alırım. Bende 48 yaşındayım

 32. Helin says

  MERHABA ARKADASLAR

  size bişey söylemek istiyorum ben dogdugumda duymuyordum şu anda 13 yaşındayımm ama iyileşmeyi bekliyorum okulda ögretmenleri dediklerini anlayamıyorum biraz anlayınca geri kalan unutuyorum arkadaşlarım benim dediklerim biraz anlamıyor noluysun yardım edin bana ne yapmalıyım arkadaşlarım bana işitme cihaz bakınca ve ben çok utanıyorum ve bazen aglıyorum ve şimdi NE YAPMAM GEREKİYOR

 33. AYHAN says

  mrb arkadaşlar bende 6 aydır sol kulak çınlama ve uğultu var sol kulakta %30 kayıp vardı 2012 de ağır bir grip oldum sol kulakta sıvı birikti tüp takılmadı sakız çiğne dediler bir ay sonra nabız sesi ve adım attıkça arabada olsun çekirge sesi gelmeye başladı MR cekildim bişey çıkmadı 2014 de bel fıtığı amelyatı oldum uğultu yoktu ameliyattan 5 ay sonra bir sabah kalktım sol kulak uğultu ve çınlama kan dolaşımını düzenleyen ilaç verildi 5 gün boyunca hastanede yattım diğer kalan 25 günü hap olarak ilaçlara devam ettim. ANGIODEL isimli ilaç kullandım sonra internette araştırırken kas gevşetici olan SURGAM isimli ilaçla beraber aldım ve ginkgo biobla uğultu çınlama gitti yerine rüzgar sesi aldı işitmemde düzeldi ilaçları bitirdikten sonra bıraktım iki ay rahat ettim. tekrar başladı boyun fıtığına ve kardiolojiye gidip damar tıkanıklığınada baktırcam angiodel isimli ilaç üretilmiyor maalesef sürekli eczanelere soruyorum tedavi çözümünü bulan Allah rızası için paylaşsın

 34. duygu says

  Merhaba ,bu illeti 2004yilindan beri cekiyorum ve denemedigim sey kalmadi.
  Oncelikle internette buldum bu tarifi ve sonra denedim .Cinlamam ugultum gecti mi hayir.Ama cinlama ve ugultunun kulagimfdaki yuksek olan sesi dusti(not :iki gundur dniyotum sadece)ve sonuclar cok olumlu.Kulaktaki cinlamanizi biliyorum
  Ugultu
  Motor sesi
  Kus sesi
  Kaynayan su
  Ari sesi
  Matkap sesi
  Su şırıltısı vs…
  Bunlarin biri veya bir kacini duyuyorsaniz sorununuz pskilojik degil fizyolojik once bunu kabul edin ve bu sesleri bir anda bititmenin mumkun olmdigi da asikar.en azindan 2gundur su formulu uyguluyorum ve kulagimdaki ugultu kaynayan su(2kulagimda)sesi beni rahatsiz etmeyecek seviyye indi.
  Tarifim İbni sinanin tip kitabindanalintidir.Lutfen bu bitkileri sirf kulak icin ku
  Lanmadan once doktorunuza danisin belli bir hastaliginiz varsa.benim verecegim bitki kulaga iyi gelebilir ama ornek mide problemi olanin mideseni kanatabilir.demem o ki sifali bitkiler sadece yararli degildir.yararlari ve zararlari vardir ve muhakkak doktotra sorularak kullanilmalidir(ozellikle belli basli hastaligi olanlar)

  İbni sinanin tip kitabindan kulak cinlamasi Formulu

  :Geceden ökse otu soguk suya birakilir(su soguk olacak)12saat bekletilecek.sabah kaynatilacak ve sabah aksam bir bardak icilecek.
  Melisa yapragi sabah ve aksam kaynatilacak.etken maddesi 8.dakikada cikiyormus.ve icilecek1er batdak sabah aksam.okse otu cayiyla birlikte.
  Bunu 2gundur denedim ve inanilmaz sonuclar aldim.Allah rizadi icin yazsin demis bir arkadad onun icin yazdim.
  Okse otu:2lira
  Melisa:2lira.aktarlardayani baharatcilarda builunuyor.Allah herkese hayirli sifalar versin.
  2004te bu illet ortaya ciktiginda ilk 2yil delirdigimi zannet,mistim.bu hastaligi yani tinnutusu yrni yeni yasayanlar lutfen panik etmesin.zamanla alisiyotsunuz.buarda herhangi pskiolojik ilac kullanmiyorum.
  Cok sukur akil sagligim yerinde.yulksek gurultuden uzak durun yoksa vinlama kulak ic hucreletine iyice zarar verir ve sagirlik olusur.

 35. duygu says

  Helin okulin rehberlik servisinden yardim iste.utanilacak bir durum degil yasadigin durum.ve okuil rehberligine gitmek de utanilacak birdurum degil.yasadiklarino anliyotrum tatlim.ben de hem isitme engelliyim hem de tinnutusu yillardir cekiyorum.uzzulme guzel kardesim mukafati illaki vardir yasadiklarinoin.sen noye utaniyrsin.hirsiz degilsin,kotu yolda degilsin,vs vs duymamsk utanilacak bisey degil.seni beni yargilayanlar utansin.ve Allah onlara sorsun canim kardesim.uzulme lutfen.

 36. MEHMET says

  kulak çınlamasından dolayı uyuyamıyorum televizyonu açıp onun sesinde uyuyabiliyorum doktora gittim çaresi yok dediler ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun tşkler

 37. Metehan says

  Ya arkadaşlar bende böcek sesi gibi çınlama var ve ne zaman başladığı hakkında tahmin yürütemiyorum, bilemiyorum yani ne zaman başladığını hatırlamıyorum. 1 yıl önce de başlamış olabilir 5 yıl öncede çocukluğumdan beri olabilir. İnanın bilemiyorum. Bendeki böcek sesi gibi nabızla yani kalp atışıyla beraber çınlıyor. Bi bilgisi olan varsa cevap yazsın. Bu arada bu çınlamayı benden başka kimse duyabilir mi onu da merak ediyoru,. Bugüne kadar çok da sorun etmemiştim ama biraz internette araştırınca tümör fln olabiilr yazını gördüm korkmaya başladım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir