wordpress counter

Kulak Çınlaması Tedavisi Var mı?

Kulak Çınlaması Neden Olur ve Kulak Çınlaması Tedavisi Nasıl Yapılır? Kulak çınlaması (Tinnitus) dışarıdan gelen bir sesli uyaran olmadığı halde kişinin ses algılamasıdır. Duyulan ses farklı tonlarda ve özelliklerde olabilir. Kulak çınlaması uğultu, gürültü rüzgar ya da bir makinenin çalışma sesi veya nabız vuruşu şeklinde olabilir. Sesin karakteri nasıl olursa olsun çınlama olarak tanımlandırılır. Ciddi önem taşıyan çınlamalar genellike nabız vuruşu şeklinde olanlardır.

Kulak çınlaması bir hastalık olmamakla birlikte birçok farklı hastalıkların belirtisi olabilir. Çınlamanın kendinisinin doğrudan bir zararı yoktur, fakat çınlamaya yol açan neden zarar verici olabilir. Bu yüzden çınlamanın kaynağının belirlenmesi lazımdır.

Bazı insanlarda çınlamanın nedeni ne olursa olsun anksiyete, depresyon, uyku sorunları, dikkat bozukluğu ve intihar gibi çok ciddi psikolojik durumlara neden olabilir.

Kulak Çınlaması Neden Olur?

Çoğunlukla bir işitme kaybına eşlik çınlama sesinin kaynağı olan noktayı tam olarak tespit etmek kolay değildir. Ancak işitme yollarındaki sinir hücrelerinin işitme kaybı neticesinde bir elektriksel aktivite ürettikleri ve bunun beyin tarafından çınlama sesi olarak algılandığı düşünülmektedir.

Kulak Çınlaması Nedenleri Nelerdir?

Kulak çınlamasının birçok farklı sebebi olabilir.

• Kulak çınlaması, kişinin psikolojik durumuyla yakından ilgidir. Çoğunlukla geceleri, sessizlikte çınlamalarda artar. Sessizlik halinde dış ortamdan gelen sesler azaldığı için beyin iç sesleri dinlemeye başlar.

• Kulak kiri, kulak zarındaki delinme, orta kulakta meydana gelen kireçlenme gibi birçok rahatsızlık kulak çınlamasına yol açabilir. İç kulaktaki işitme sinirinden kaynaklanan iyi huylu tümörler nedeniyle de kulak çınlaması görülebilir.

• Orta kulaktaki kemiklerin sertleşmesine sebep olan otoskleroz hastalığı da kulak çınlamasına neden olabilecek bir başka hastalıktır.

• İç kulağı etkileyen Meniere hastalığı da bu soruna sebep olabilir.

• Çene eklemi bozuklukları, dış kulak yolu ve orta kulak iltihabı da çınlamaya yol açabilir.

• Kulak çınlaması, yalnızca kulaktan kaynaklanan nedenlerle olmayabilir. Damar tıkanıklığı, kolesterol, depresyon, uyku düzensizliği gibi durumlar da kulak çınlamasına sebebiyet verebilir.

• Demir eksikliği, kan hastalıkları, tiroidden kaynaklanan nedenler, böbrek yetmezliği kulak çınlamasına yol açabilir.

• Sürekli yüksek seslere maruz kalınması kulak çınlamasının en çok görülen sebebidir. Yüksek ses iç kulakta spiral şeklinde bir organ olan salyagozun sese duyarlı hücrelerinde kalıcı zedelenmeye yol açar.

• Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir çok ilaç da yan etki olarak çınlamaya sebebiyet verebilir. Uzunca bir zaman aspirin kullanımı ya da kulağa zararlı bazı antibiyotiklerin alınması buna örnek olarak gösterilebilir.

• Özellikle kadınların ıslak saçla dışarı çıkması sonucu kulakta bir kireç tabakasının meydana gelmesi de bu soruna neden olabilir.

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer? Kulak Çınlaması Tedavisi

Kulak çınlamasının tedavisi, buna yol açan sebebin tedavi edilmesiyle olabileceği için kesin teşhis gerektirir. Yani tedavi şekli bu sorunu doğuran nedene göre değişir.

Kulak çınlaması olan kişiye kulak muayenesi, odyometrik ve radyolojik muayene yapılır. Kulak muayenesinde, organik bir sorunun olup olmadığı incelenir.  İşitme kaybını ve yerini tespit etmek için  Odyometrik muayene yapılır. Radyolojik muayeneyle de, tümör olasılığı araştırılır.

Maskeleme Yöntemi: Bu yöntemde kulak çınlaması olan kişiye kendi duyduğu ses frekansına yakın bir frekansta sesler dinletilir. Hasta sesleri dinlerken bir süre sonra beyninin limbik sisteminde kendi çınlamalarını duymamaya başlar ve unutur. Bu yöntem günde 8 saat olmak üzere 1,5 yıl süresince uygulanır.

Tinitus Retraining Therapy : Çınlama insanda stres ve gerginliğe yol açar. Çınlama sorunu yaşayan bazı kişiler çınlama sesini sağlıklarına yönelik bir tehlike olarak görüp önemli bir sorunun belirtisi olarak değerlendirirler. Bu durum da zamanla çınlama sesinin daha da artmış olarak algılanmasına yol açar.

Hastaya gerginliğini ve kas stresini azaltmayı öğreten cihazlarla yardımcı olunabilir. Tinitus retraining therapy yönteminde kişi çınlamayı bilinç altında sağlığı için bir tehdit olarak algılamamayı öğrenebilir ve de çınlamaya karşı kendini yeniden şartlandırabilir. Bu yöntem hastanın çınlama sesiyle başetmesini ve bir müddet sonra sesin daha düşük olarak algılanmasını sağlar.

İlaçlar: İç kulağın daha çok beslenmesi, beynin işitme merkezinin daha fazla kanlanması ve oksijen gitmesini sağlamak amacıyla kulağa kan gitmesini sağlayacak damar genişletici ya da kan sulandırıcı ilaçlar verilebilir. (Sebebi tam olarak bilinmese de Ginkgo Biloba ekstresi ve çinko mineralinin de çınlama sorunun giderilmesine yardımcı olabileceği belirtilmektedir)

Ozon Tedavisi: Akut işitme kayıplarında veya erken görülen kulak çınlamalarında kandaki doygun oksijen oranını artırmak için bu tedavi uygulanabilir.

Kulak Çınlaması Lazer Tedavisi

Quantum Lazer Yöntemi:  Önce yapılacak testlerle sorunun kaynağı belirlenir.  Sonra bu soruna sebebiyet veren karmaşık süreçleri, vücudun doğal yolla kontrol altına almasını sağlamak amacıyla kulağa lazerle, biyo uyarıcı etki oluşturması sağlanır. Çınlamanın şiddetine göre 12 seanslık lazer ve elektromanyetik dalgalardan oluşan tedavi uygulanır. Bu tedaviyle hasarın onarılması ve hücre yenilenmesi sağlanır.

"Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır."
copyright www.beslenmedestegi.comYorumlar

 1. mikail dedi ki:

  Slm arkaslar bendede 6 senedir var ama son kac gundur cok fazla dr gittim tininitus dedi ilac aliyorum gun be gun farkli ilaclar aliyorum bakalim ne olacak allah bu cinlama sesi dusmanimin basina vermesin cok zor gercekten bu nu yasayan bilir herkese acil sifalar allah herkese yardim erwin AMINnnnnnnnnnn

 2. mikail dedi ki:

  …..Mustafa arkadas hersey yazlik ev arabayla olmuyormus iste allah beterinden sakladin bunun beteride var onemli olan sukretmek allah yardimcimiz olsun allah herkese sifa versin gecmis olsun herkese hayirli aksamlar;-(((((((((((((((

 3. cihan dedi ki:

  Kulagim kendimi bildim bileli cinliyor yasim 22 her saat her saniye artik cinlamayla dalga bile gece biliyorum
  Dik katimi verdigimde cinlama ambulans sirenine polis sirenine cevirebiliyorum :) arada serce otusu gibi sesler geliyor ama onu daha kontrol altina alamadim :) bazen bu cinlama beni deli ediyor rabbim bu hastaligi kimsenin basina vermesin yolda yururken serhos gibi yuruyorum bir sag bir sola buna engel olamiyorum cunki kulak tan sorunum var denge kaybi yaratiyor :) Allaha sukur orta derecede duyuyorum bu cjnlamanin ve kulaga dair ne varsa tedavisi varsa soyleyin suan tam bunalimdayim

 4. cemal cihan dedi ki:

  27 yaşındayim suan askerim kulak cinlamam var hastaneye gittim kulaklarımda hiçbir problem bulamadılar beyin mr i çekildi oda temiz vertigo tedavisi ilaclari alıyorm kısmen azalıyor Allah yardımcımız olsun ben çözemedim biri bir tedavi bulursa lütfen yardımcı olsun herşeyimi satıp öderim

 5. Benden bir tavsiye dedi ki:

  Öncelikle herkese gecmis olsun..bende 6 aydir cinlamam var. Ben bircok doktora gittim istanbulun en iyi proflarindan birini buldum ama net bir cozum sunmadi yalniz benim uyguladigim bir kac sey var ve farkida gordum. Bunlar 1. Ozellikle cinlaman varsa asla ama asla tuz ve kullanma. 2. Patlican yeme 3. Bir piskologa git sana desyrel diye bir hap vericektir yatmadan 1 saat once yarim mutlaka at 4.duzenli kan başında bulun. Herkesin saglikli bir hayat yasamasi dileğiyle. .

 6. MURAT dedi ki:

  Hersey yalan inanmayin bubun tedavisi mezara girince.

 7. Kadir Kaynak dedi ki:

  Herkese Merhaba
  Öncelikle sunu söylemek istiyorum “Bu hastaligin hic bir tedavisi yok”
  Ben Almanya’da yasiyorum 1979 yilindan beri.Yasim su an 49 ben de bu Tinitus denilen pislik hastaligina yakalandim.2011 yilinin dördüncü ayinda yakalandim.Sabah Saat bes de cok özür dilerim, Tuvalete kalktim,ellerimi yikarken sag kulagimda cok hafif bir cinlama hisstettim.Önce önemsemedim,söyle dedim kendi kendime,aman bee her zaman ki norlmal cinlama birazda gecer diye düsündüm.Aradan ikigün gecmesine ragmen halen cinlama devam etmekteydi. Alman arkadasima sordum, benim kulagim neden üc gündür cinliyor dedim. O da bana söyle dedi,bu bir “TINITUS “olabilir dedi. Ne oldugunuda bilmiyorum,hayatimda ilk duydugum kelimeydi bu.Peki Tinitus ne oluyor dedim o bir hastalik dedi kulagin hep cinliyor dedi,,megersem dermani olmayan bir hastalikmis.Ertesi gün hemen Kulak Doktoruna gittim.Bana 10 tane Tinitus icin Serum yazdi, bunlari alinca yüzde bir iyilesme imkani var belki dediler.Bu serumlari aldiktan sonra hic bir faydasini görmedim.Arkasindan hemen baska Kulak Doktoruna ‘da muayne oldum,hepsi ayni seyi söylediler bununla ölene Kadar yasayacaksiniz. Cok pahali haplar aldim,inanin tam 1000 euro param gitti hic birisinin de faydasini görmedim.Iki hafta sonra cok büyük depresyonlara girdim.Depresyon haplari aldim tam iki yil boyunca uykularim tamamen bozldu.Üstelik birde dört vardiye calisiyorum.Kendimi balkondan asagi atmak istedim esim beni zor kurtardi.Hastanelerde kaldim kafayi yiyecektim.Uyku hormonum yok oldu.eskiden ne güzel normal uykum gelir gider yatardim.Su an o duygum yok artik,zorla uyumaya calisiyorum.Iki kulagim birden cok yüksek sesde cinliyor,uyumak istiyorsunuz sizin uykuya gecmenizi cok engelliyor.Bundan alti ay öncesine baska bir Kulak doktoruna gittim,bu Doktor tam Tinitus üzerine,bana kulaklarim icn bir alet yazdi ikisinin fiyati tam 700 euro bu masrafi sigortam karsiladi.Bu alet yalniz cinlamayi perdeliyor.Aksamlari yatarken bunlari takiyorum,beynim gercekten cok rahatliyor,sonra yavasca uykum geliyor ve ben bunlari kulaklarimdan cikariyorum sonrada uykuya daliyorum.Zaten bütün sorun uyuyana kadardir,Uyku hapi sakin almayin.
  Evet arkadaslar yazacagim daha cok seyler var ama basinizi agritmak istemiyorum.Herkese Allah’im sifalar versin.Normal yasantinizda kafaniza fazla takmayin,birakin cinlasin insani öldürmez.
  Saygilarimla

  Murat Kaynak

Paylaş

*

css.php