Mide Fıtığı Tedavisi Hakkında Bilgiler

Mide Fıtığı Tedavisi ve Mide Fıtığı Nedir? Anatomik sebeplerden dolayı midenin üst kısmının yemek borusuna doğru sarkması olan mide fıtığı, midenin üst kısmındaki kas gevşekliği sebebiyle oluşur.

50 yaşın üzerindeki insanların  dörtte birinde, 65 in üzerindekilerin de yarısında mide fıtığı görülebilir. Mide fıtığı mutlaka bir rahatsızlıklık vermesi gerekmese de bazı kişilerde reflüye sebeb olabilir.

Reflüsü olanların  yaklaşık olarak yüzde 40 ında mide fıtığı vardır ve reflü, bu bozukluk cerrahi şekilde giderilirse tamamen ortadan kaldırılabilir. Her reflü sorunu olan mide fıtığı olmadığı gibi, her mide fıtığı olan kişininde mutlaka reflü hastası olmadığını unutmamak gerekir.

Mide fıtığı hayat kalitesini bozucu ya da hayatı tehdit eden bir rahatsızlık değildir. Fakat reflünün olması ve de sorun yaratması durumunda ya da fıtığın çok büyük olması sebebiyle mekanik bir engel komplikasyon meydana gelirse mide fıtığına bağlı şikayetlerin tedaviyle kontrol altına alınması ya da fıtığın cerrahi olarak onarılması gerekir.

Göğüs ile karın boşluğunu ayıran diyafram kasında mevcut olan açıklıktan midenin üst kısmının, yemek borusuna doğru sarkması mide fıtığı olarak adlandırılır. Nedeni bu bölgeyi saran kasın gevşemesidir.

Mide Fıtığının Nedenleri

Karın içi basıncın artmış olması mide fıtığının en yaygın sebebidir. Karın içi basınç kusma, öksürme, aşırı bağırsak hareketleri esnasındaki gerginlik, ağır kaldırma sebebiyle her zamankinden daha çok artabilir. Hamilelik, şişmanlık ve batın içindeki serbest sıvı da mide fıtığına yol açabilir.

Kilo fazlalığı mide fıtığında, sıkışma ataklarını kolaylaştıran sebeplerin başında yer alır. Fazla kilo nedeniyle karın içinde biriken yağlar mideyi iterek fıtıklaşmayı kolaylaştırıcı etki gösterirler.

Mide Fıtığı Çeşitleri

Mide fıtığının en çok görülen şekli  midenin yemek borusuyla birlikte göğüs boşluğuna kaydığı durumlardır. Buna kayma tipinde mide fıtığı denir. Paraösefagal fıtık ise diğer fıtık tipidir. Bu mide fıtığı tipine kadınlarda daha fazla rastlanır. Paraösefagal mide fıtığı daha az görülmekle birlikte yaşamsal risk oluşturabilecek çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Mide Fıtığı Belirtileri

Küçük boydaki fıtıklar herhangi bir yakınmaya neden olmaz. Orta ve büyük çap fıtıklarda ise göğüs kemiğinin altında yanma hissi, ağza birdenbire berrak bir su veya gıda artıklarının gelmesi, boğaza doğru yayılan ağrı, geceleri uykudan uyandıran öksürük, boğazda gıcık oluşması, boğulma hissi, ses kısıklığı en çok rastlanan belirtilerdir.

Paraösefagal tip fıtıklarda yutkunma zorluğu ve yemek yenildikten sonra dolgunluk hissi gibi belirtilere rastlanır. Ayrıca bazı hastalarda mide kanamasına ve kahve telvesi gibi ağızdan kan gelmesine neden olabilir. Bu tip mide fıtığı teşhis edildiğinde ameliyat gündeme gelir.

Mide fıtıkları endoskopiyle kolayca tespit edilebilir.

Mide Fıtığı Ameliyatı

•Mide fıtığında ameliyat seçeneğine fıtıklaşmanın ileri derecede veya diyaframdaki yırtığın çok büyük olduğu durumlarda başvurulur.

•Mide fıtığı birçok insanda hiçbir belirti olmadan bulunabilir ve tedaviye gereksinim olmaz. Bazı kişilerdeyse mide asidinin ve yenilen besinlerin yemek borusuna kaçmasıyla, mide yanması, gaz ve geğirme, boğazda acı bir tat, yemekten sonra göğüste sıkıntı hissedilmesi ve kusma gibi yakınmalar meydana gelebilir.

•Midenin girişini kontrol eden kasın görev yapamadığı tespit edilirse, uzun süreli asit tahrişine bağlı yemek borusunda önemli hasarlar meydana gelmişse, fıtık çok büyük olup hacmi ile proplemler yaratıyor veya boğulma tehlikesi varsa cerrahi müdahale yapılabilir. Ameliyatla, fıtıklaşıp göğüs boşluğuna taşan midenin eski yerine çekilmesi ve yeniden kaçmayı önleyici bariyerlerin oluşturulması amaçlanır.

•Laparoskopik ameliyat, hastanın ameliyat yerinde uzun bir kesi yapmadan yalnızca 0,5-1 cm’lik birkaç delik açarak ameliyatı gerçekleştirmeyi sağlayan bir cerrahi uygulamadır.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. demet says

  merhaba annem 65 yaşında annemde mide fıtığı var doktara giti fıtık çık ilerlemiş ameliyet riskli diye etmek istemiyolar .kansere çevirimi ameliyatta risk varmı yardımcı olursanınz
  sevinirim

 2. ali ihsan says

  benim midemde ve karın sol üst bölgesinde sürekli ağrılar oluyordu doktora gittim ve endoskobi yapıldı midemde 3 cm lik fıtık ve bakteri olduğu söyledi aynızamanda reflü varmış doktorum bana 14 günlük antibiyotik tedavisi verdi aynı zamanda mide koruyucuda verdi bu fıtık denilen olayın kanser riski varmı netür önlemler almam gerekiyor.yorumlarınız için teşekkür ederim.

 3. mustafa doğan says

  selam benim eşimimdede mide fıtığı var kayseri dünya hastanesinede muane oldu ondada 4 santim mide fıtıgı oldunu söylediler. başka okucuların yazdıgı gibi bundada kanser riski ola bilirmi?

 4. selda says

  merhaba 19 yaşındayım endoskopi yaptırdım ve miğdemde fıtık oldğnu söledi doktor ve ameliyat olabileceğimi söledi bu hastalığın ilaç tedavisi yokmudur?

 5. EMRAH says

  merhaba ben 22 yasında yım mide fıtıgım var endoskopi ye girdim sonuc oyle cıktı. ve beni cook rahatsız ediyor zman zamn genellikle aç kaldıgım zmanlar doktor la gorştum buna dikkat etmem gerektiğini soyledi ilaç olarakda sadece PANREF isimli bir ilaç kullanıyorum ama bu agrıyı kesmeye yeterli olmuyo .. bunun ilerde buyuyup kanser olma riski varmış dogrumu .. bu asamda ne yapma gerekiyor yardımcı olur musunuz bana lutfen….

 6. AEGEN says

  45 Yaşındyım. Endoskopi oldum sonuçta mide fıtığı, reflü ve gastrit olduğunu söylediler. mide fıtığım 3 santim. ameliyatsız geçme ihtimaili varmı? olursam sonuç ne olur olmazsam kansere çevirirmi ?

 7. ümit says

  bende de mide fıtığı var 2 yıldır çekiyorum yanmalar şişmeler sancılar allah bilir kaç defa doktora gittim özel hastanelere gittim hiç biri acımı dindiremedi en sonun da g. antepe özel bi hastaneye gittim özel hayat hastanesi orda doktor endoskopi çekti reflü ve fıtık çıktı genelde fıtığın ilaçlarla giderilmesi mümkün değil diyorlar gerçektende öyle ilaçla gitmiyor reflü ilaçla tedavi oluyor ama mide fıtığı sadece ameliyatla gider bende ameliyat olacam başka çare yok bazı arkadaşlar mide fıtığını kanser riski varmı sorusuna gelince eyerki aşırı zaman aşımına giderse bu risk olabilir ama onun da tedavisi var yani kısası mide fıtığı gözümüzde fazla büyütmeyelim ancak en kısa zamanda tedavi olmak kesinlikle tavsiye edilir niye boşu boşuna acı çekelim ki tedavisi varken

 8. Leyla Nuran says

  Kanada da yasiyorum.15 sene evvel mide fitigi teshisi kondu.Cok buyuk olmadiktan sonra ameliyata gerek yok dediler.Yalniz kendiliginden gecme ihtimali de yokmus.Sanirim kilo vermek en iyisi, ayrica kizartmalar cok tehlikeli.Yasli bir teyze pilav da cok kotu geliyor bana demisti, gercekten ondan sonra her yedigimde dikkat ediyorum yutmada zorluk oluyor.Antacid’ler mesela TUMS gayet iyi geliyor.Kanser tehlikesi oldugunu hicbir doktordan duymadim!!

 9. Ozgur says

  Mrb ben gecen yıl 2defa ayrı özel hastanelere gttim endoskopi yaptılar mide fitigi oldugunu ögrendm ysm20 hocam ne yiyorsam midem şisiyor cok rahatsz oluyorum ilaclar biraz hafifletti ama yine aynı ameliyat olmam mı gerekiyor

 10. isminiz... says

  Bugün bende öğrendim migde fıtığı varmış ama diyete uyarsam geçebilir dedi arkadaslar verilen diyetlere uyun

 11. ayda says

  Merhaba geçen yıl mide fıtığım olduğunu öğrendim,reflü ,gastrit aynı zamanda midemde mikrop olduğunu da söyledi doktorum.bir ay kadar ilaç kullandım daha sonra diyet verdi.şikayetlerim bir süreliğine azaldı.ancak şu an çok rahatsızım ne yapmalıyım.

 12. ibrahim özden says

  ben 35 yaşındayım katı yiyecekleri sadece suyla yutabiliyorum su olmadımı yemek yemiyorum boğazıma takılıyo istifra edip sadece yutamadığım parçayı çıkarıyorum geceleri yanma oluyo,ağzımdan acısu eliyo film çekildimreflü ve sliding hiatal hernie ile uyumlu olabilecek görünüm mevcut raporu aldım mide fıtığımıdır bilmiyorum dk umda bişey söylemediameliyat olmayı öneriyomusunuz çok mutsusuzm çünkü karnım hep aç bn yardımcı olurmusunuz

 13. dogan yalçın says

  51 yaşındayım göğüs boşluğu ile göbek deliği arasında:yere uzandığımda ve başımı öne doğru kaldırmaya çalışınca elips şeklinde bir şişkinlik oluşuyor.Dr gittim mide fıtığı teşhisi koydu yama konup dikilebiceğini ve 2 gün içinde taburcu olacağımı söyledi.bazı dostlara sorduğumda tavsiye etmiyorlar çelişki içindeyim..amaliyat olanlardan ve deneyimi olanlar lütfen yazsın…

 14. arzu erdur says

  merhba ben 34 yaşındayım mideme endoskopi yapıldı midemde yara ve fıtık olduğu söylendi yara geçicekmiş fakat fıtık için ameliyat olmam gerekiyormuş.reflü şikayetimde var lütfen bana bir öneride bulunursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 15. esen çalıkıran says

  3 cm fıtık var midemde reflü,gastrit var çok kötü agrılarım var ilaç tedavisim bitti.Fakat çok kötü mide agrılaım var ne yapmalıyım?kanser riski var mı?

 16. mustafa says

  ben hiç bir dkr.gitmedim, int. araştırayım derken buralara geldim. benim sol kaburga uç kısmının hemen altında ağrım var,. ağrım özellikle birşey yediğimde içtiğimde akabinde başlıyor .ve nefes almakta zorlanıyorum bazen yediğim yemek içtiğim su ağzıma geri geliyor, nefes alırken bile ağrıyor, koşarken ağrıyor, bende de bu hastalık varmıdır .ve hastanenin hangi bölümüne gitmem gerekiyor, bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

 17. Emine öztürk says

  Emine Öztürk aylartır çekiyordum bu rahatsızlığı midemde şişlik yemek yediğim zaman ağrı nefes almakda güçlük çekiyordum midemin sol tarafında yumruk kadar şişlik oluşmuştu 1.5 ay önce dokdora gittim mide fıdığı olduğumu söyledi 13mm yırtık olduğunu hemen ameliyat olmam gerektiğini söyledi ama ben çok korkuyorum riskleri neler ameliyattan sonra nasıl bir yaşamım olacak tekrar olma riski varmış.yaşım 50 şimdiden çok teşekkür ederim..

 18. ibrahim says

  ben geçen sene endoskobi yaptırdım.mide fıtığı teşhisi kondu.belirtiler olarakta biraz yanma oldu.ama aşırı derecede şişkinlik oluyodu ve bunun neticesinde midede ki havadan dolayı guruldama oluyo.ve bundan çok rahatsız oluyorum

 19. ahmet says

  merhaba arkadslar 21 yasındayım gögüs kemiğiminaltında cok fena bir agrı var ve yemek yiyip içmekte çok zorluk çekiyorum sizce mide fıtıgı olabilir mi

 20. dali says

  merhaba arkadaşlar mide fıtıgının ne oldugunu daha üç gün önce duydum ben 114 kiloyum aşırı kılo en büyük sebepmiş doktorlar oyle debi az yemek ve sık yenilecek iyi soglıklı günler ..

 21. yuksel says

  benimde midedemde fitik var ama cok aciyor belcika

 22. yusuf akkan says

  bende mayıs ayında yapılan endoskopide midede ödem oluşumu ve gastrit var denildi ve safara kesemde aşırı miktarda polip oldugu ve ameliyatla safara kesem alındı 0smaniye- özel park hastanesi, 1,5 hafta önce midemden yine rahatsızlandım istanbul daydım ve avrupa tıp özel hastanesine geldim burda endoskopide mide kapağında yara ve aşırı miktarda ödem gastrit ve fıtık oldugu söylendi reflü oldugumu nefes alıp vermedebundan zorlandıgımı söyledi doktorum şimdi 5 dk yürüsem yada egilip kalksam nefes akmakta baya bir zorlanıyorum ne yapmalıyım

 23. selam says

  merhaba yusuf arkadaşımızın bahsettiği sorunun aynısı bende var.endoskopi yaptırdım mide fıtıgı gastrit bir de ödem çıktı.tek rahatsız ettiği nefes alıp vermek, dahiliyeye gittim gögüs filmi çektirdim, kan değerlerine baktırdım bir sorun yok sonra mideden oldugunu söylediler, bunalıma girdim nefes darlıgından.nasıl bir tedavi olmam gerekir

 24. ismail çelik says

  merhaba ben surekli geyirme var çok doktara gıttım ama verdıklerı ilaçlar işe yaramadı ne yapacagımı şaşırdım daha önce kulladıgım ilaçlar gastomıl 200 mg – motıllıum 10 mg panraf 40 mg bu benzer bırçok ılaç kullandım ama 2 dakıka bır muhakkak geğirme oluyor ve baş dönmesi bile yapıyor allah rızası için bana bır tedavı bır ilaç yazın

 25. cevriye kaya says

  Babam doktora ilk olarak hıçkırığından dolayı gitti. Daha sonra film çekildi ve midesine yakın bölgesinde fıtık olduğu anlaşıldı.Doktorlar verdiği ilaçlarla babamın hıçkırığını kesemediler ve günlerdir hıçkırık lütfen yardımcı olun ne yapmalı?

 26. ismail says

  merhaba ben de sırtımda aşırı bi ağrı vardı göğüs hastalıklarına başvurdum mideden olacağı söylendi endoskopi yapıldım ve sonuç olarak da mide fıtığı dendi bunun etkileri midede aşırı yanma acı su gelmesi ve nefes darlığına yol açıyor.ameliyat olmasam ilaçla tedavi yöntemi uygulansa düzelme olmazmı

 27. metin lökcü says

  bende reflü ve ülser teşhisi ile birlikte mide fıtığı tanısı konuldu. ne yapmalıyım. az da yesem şişkinlik bulantı ve nefesimde sıkışma oluyor. nolur bana yardımcı olun

 28. costantine67 says

  sıkıntı millet ameliyat şart mide fıtığı için ömür boyu ağarmasından ialç olarak rennie duo kulllanabilirsiniz ama ameliyat şart endeskbiye girenler için

 29. HASAN İNCE says

  ben 2 ay önce safra kesesini aldılar ama benim spor yapmam ve kilo almamam gerekdiğini doktorum süylüyor ama bir türlü spor yapalmaktayım eğer kilomda 95 boyu 1,72 olarak biliyorum acaba spor yapmazsan kilo alırsam mide fitiğı oluşurmu tşk…

 30. hülya uzunal hayırlı says

  bende mide fıtığı ve reflü hastasıyım .yıl 2008 de göğüs te sıkışma ,ses kısıklığı, boğazda sanki bir şey var yutkunmaya çalışıyorum fakat yutamıyorum gibi bir şey ,kalp çarpıntısı ,ve sürekli boğazda bir kuruluk hisiyle dr ‘gittim fakat o anda teşhis koymakta çok zorlandılar.kulak burun boğazcı guatırdan şüpelendi ama yok çıktı kalp dr yönlendirdi orda kalp ekoları ve bir sürü tetkikler yapıldı fakat yok çıktı.sonuçlarımı gören dr lar senin hiç bir şeyin yok diye beni eve gönderdiler ama ben rahatsızdım ve bir sonuç alamıyordum .sonunda izmit’ unubel diye bir yer olduğunu ve bu konularda iyi olduğu söylendi oraya gittim ve orda hastalığıma teşhis konuldu.kocaeli fakültesinde endoskopi ve ph metre takıldı .reflü başlangıcı ve mide fıtığı olduğum ortaya çıktı.bu durumu nasıl bana zarar vermeden rahat geçirebilirim diye düşünmeye başladım ve yaşamımda değşiklikler yaptım bana hangi yiyecekler zararlı diye araştırdım ve onlardan uzak durdum streste var en büyük etken aslında ama ona çare bulamadım çünkü işim bir alüminyum şirketinde ön muhasebeci ,siparişler,alış ve satışlar ve telefonlara baktığım için çok yoğun geçiyor ve stresli bir ortam onun dışında şükür halime diyor bütün hastalara ALLAH’acil şifalar dilerim

 31. sevilay says

  mrh ben de bir buçuk ay önce aşırı ağrıyla gittiğim hastanede çekildiğim endoskopi sonucu safra kesemde taş ve midemde fıtık olduğu söylendi ameliyat önerildi ancak öncesinde diyet tedavisi denenmek istendi ancak şuan 2 hatalık hamile olduğumu öğrendim ağrılarım gitgide artıyor. ne yapmalıyım

 32. Büşra taşkent says

  Bende de fıtığımda arasıra kasılmalar oluyor fakat fıtığım fazla büyük değil o yüzden korkuyorum bu nedenle ne yapmam gerekir.

 33. ibrahim says

  bende de enddoskopi ile yapılan işlemde mide fıtığı teşhisi konuldu yemek yediğim zamanlarda sanki ayva yiyip tıkanan insan gibi tıkanma oluyordu aşırı mide yanması ağzıma bol su gelmesi oluyordu doktorum bana ameliyat dedi yada ömür boyu ilaç kullanacaksın dedi bana 40 mg nexium hap verdi sabahları yemekten yarım saat önce yutuyorum hiç bir sorunum kalmadı ama hapımı 3-4 gün almazsam tekrar nüksediyor.

 34. nejlametiner says

  bende mide fıtıg var mış öyle söyledi dr benim midem den çok şikayetm var neya payım bilmiyorum ameliyat tanda çok korkuyorum sizin yeriniz nerde bana bildirirseniz sevinirim bir de ssk ya bakıyor musunuz sAYGILARIM LA

 35. taner alpan says

  bendede endoskopi sonucu mide fıtığı 3cm ve reflü teşhisi konuldu 3 ay ilaç tedavisi verildi reflü belki de fıtıkda ialaçla tedavi olunurmu amaliyat olmak istemiyorum.

 36. yemen says

  mrb lar been son 6 yıldır karnımdan aşırı ağrılardan şikayetçiyim dokor mide fıtığı dedi ameliyatın şart olduğu söyledi ancak ben son endoskopi den sonra meliyattan çok korkum ve açıları iki katına olaştı eskiden ayda bir ağrı doyardı şimdi ise eğrılar dinmek bilmiyor ve iş hayatım çok zor geçiyor varmı beni bilglendireçek biri yaşım 20 şimdiden ihtiyarlar gibi çökmüş durumdayım…

 37. adem says

  endoskopı sonucunda 4 derecelı mıde fıtıgı oldugu ortaya cıktı. doktorum dev mıde fıtıgı amelıyatla sorun gıderılecegını soyledı. bu hafta ıiçi amelıyat olacagım hergun o acıyı ve stresını cekmektense amelıyat tek cozum mıde fıtıgı olan yerı mıdenın normal halıne getırılecek iç organ felan kesme yok sadece amelıyatla duzeltme olacak. geçmşiş olsun arkdaslar.. amelıyat sonra yazarım

 38. oktay temel says

  demek ki tıbbi terimler kullanılmadan bizlerin anlayacagı şekilde de ifade edilebiliyormuş..kendini agırdan satma eğilimindeki tabiplere duyurulur..hatta tıp eğitimi bile böyle türkçe yapılabilir.. diger doktorlara vede eczacılara vede reçete yazanlara örnek olsun..arkadaşı tebrik ederim..

 39. ışık mengüllüoğlu says

  merhabalar hocam benim annem bir ay önce mide fıtığı ameliyatı oldu ancak ameliyat öncesi şişkinlik gaz ve ağrılar ameliyat sonrasında devam etmekte ne ne yerse yutamıyor neler önerirsiniz şimdiden teşekkürler…

 40. nurgül says

  ben iki seneden beri miğde fıtıgıyım yanı reflüyüm . bunun yanında isalim var hiç gecmiyor. ne yapmalıyım sızce neden olabilir. simdiden tesekkrler

 41. funda says

  merh ben 1 hafta önce miğde fıtıgı laporskopk amelıyat oldfum.Turkıye hastanesınde en unlu genel cerrah doktoruna.Fakat yemeklerisu dahı yutkunmakta gucluk cekıyorum ve sankı yıyecekler sırtma oturuyor acayp sesler gelıyor.1 haftadır buyuk abdestme cıkamıyorum.pekı u yutkunaamam gecııcımı yoksa fazla mı sıktıkları ıcın boyle oldu gecıcı b surec mı surecı nezaman.lutfen bu konu le ılgılı yardımlarınjzıı beklyorum

 42. HÜSEYİN says

  AMMELİYAT ŞARTMI İLAÇ LA OLMAZMI TEDAVİ . MİDE FITIGI GECMEZMİ
  .

 43. HÜSEYİN says

  merhaba bitkisel ürünler var acaba nekadar faydalı olur.iyleştirici olurmu.ben henüz 32 yaşındayım ilaclagecermi.mide fıtıgım var.

 44. Furkan bilir says

  bnim annem 35 yşında mide fıtığı var ilaç tedavisi gördü ama hiç faydası olmuyo midesi devamlı sıkışıyo ne yese sırtına ağrı vuruyo . mide fıtığı bnları yaparmı

 45. serap says

  merhaba ben 28 yaşındayım mide fıtığım var ilaç kullanıyorum yutkunma zorluğu çekiyorum hamilelik düşünüyorum ancak çok korkuyorum bana çıok ciddi sorun yaratır mı

 46. şermin çoban says

  selamlar,benim yaşım 23. yaklaşık 2sene doktorum bana önce reflü ve beraberinde mide fıtığı teşhisi koymuştu.ancak yaşımın daha genç olduğu gerekçesiyle ameliyata gerek olmadığını söyledi sadece dikkat etmem gerektiğini söyledi.ancak son 6aydır midemde yemek sonrası aşırı şişkinlik ve buna bağlı nefesimde sıkışma,daralma oluyor,sürekli geğirme isteği oluyor ve ağzıma mide içeriği geliyor.bazende sanki midem büzülmüş top gibi olmuşta yediklerim hiç geçmiyormuş gibi geliyor.yemek fazla yediğim için öyle olduğunu düşünüyordum ama azalttığımda da herhangi bir değişiklik olmadı,bunun beraberinde kilo almaya ve diyet yaptığımda da hiç bi faydasını görmüyorum artık,yemeği azalttığım ve sulu gıda ağırlıklı beslendiğim halde kilo problemim devam ediyor.boyum 1,50 kilom 59.hem bu hastalıktan hemde bu kilolardan kurtulmk istiyorum ama ameliyattan korkuyorum,herhangi bir riski yada tekrarlama durumu olur mu??yrdım ederseniz ok sevinirim…

 47. murat şen says

  21-09-2011 tarihinde özofago-gastro-suodenoskopi raporu verdiler raporda ENDOSKOPİK: hipofarenks ve üst özofagus lümeni ve peristaltik hareketleri normal bulundu.Z çizgisi üzerinde lineer erezyonlar şeklinde özofajit izlendi. mide sekrasyonu berrak ve normal miktarda bulundu. retrofleksiyonda kadiya dogal bulundu ve endeskobu geşek olarak sardıgı gözlendi,mide mukozası solunum hareketleriile herniye oluyordu. fundus mukozası hiperemikdi. midenin hava vermeyle tam olarak ekspanse olduğu ve plilerin kaybolduğu gözlendi. büyük kurvatura, küçük kurvatura ve insusura angularis doğal bulundu. antrumda daha belirgin olmak üzere mide mukozası minimal eritemli gözlendi. histopatolojik tetkik için antrumdan mukozaya biyopsi alındı. pilor setralize açık görüldü. bulbus forme mukozası kıvrımları, lümen ve mukoza normal bulundu. BİYOPSİ: antrumdan alındı. ENDESKOPİ: ÖZOFAJİT. TANI:eritematöz antral gastrit diyor biz ne yapacagız ğörüşünüz nedir saygılar

 48. yücel tezcan says

  merhabalar yaklaşık yedi sekiz senedir midemin üst kısmında gögüs kafesimin hemen altında yumruk gibi ve hafif bastırsamda acı veriyor oradaki şişlik hiç gitmiyor ayrıca tuvalete günde onsefer gitmekteyim ve dıçkımdada çok bozukluklar var ne yapmalıyım ne olur bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden iyi çalışmalar dilerim…

 49. ersin gül says

  çok teşekür ederim bu yazıyı yazana oktay beye katılıyorum açık bizlerin anlaycağı dilden yazılınca çok doyurucu ve verimli oluyor sade bir herzaman faydalı olur bir laf vardır değerli doktorlar senin bildiğin benim anladığım kadardır saygılarımla öyle latince terimlerle birşey anlatılmaz sadece kafa karıştırırsınız ve ortamda ağır görünmenize yardımcı olur bize faydası olmaz

 50. zeki sürücü says

  bende HİATAL HERNİ (Grade 2) + ANTRAL GASTRİT olduğu ve mide fıtığının ikinci aşamada olduğunu söyledi doktorum.mide fıtığını tedevi edilebilr olduğunu belirtti ancak yeme ve içmelere dikkat edilmesi gerektiğini söylemişti şimdi ise ben de zaman zaman bu sıkıntı yapıyo ve sinirleniyorum ne yapmam lazım

 51. sedat ünal says

  İyi günler. uzun zamandır mide rahatsızlığı çekiyordum. Şükürler olsun sığla yağı iyi geldi. Tavsiye ederim…

 52. melek says

  Merhaba ben 2010 yilindan bu yana bu rahatsizlikla uğraşıyorum her yutkunmakta midemin üstünde balon patliyor sanki kalbimi yoruyor kalp drunada gittim.ama.hicbirsey cikmadi ritim bozukluğu yapiyor bende gastrit fıtık dedi bana ve hayattan sogudum resmen ne yapabilirim bana söyleyin lütfen

 53. şerife says

  merhaba ben iki yıldır mide fıtığı ve gastrik var ilaç tedavisi gördüm ama geçmedi ne yesem iki saat sancı çekiyorum çoğu günüm aç geçiyor ne yapmam lazım lütfen söyleyin

 54. hafize cokiribay says

  benim annem de 2-3 senedir mide fıtıgı var tedavisi var mı

 55. nrgl says

  Annem bikac yol once kapali safra kesesi ameliyati oldu. Midenin ustunde sol gogus altinda safra kesesi ameliyatinin tam yaninda şişlik ve acima hissediyor. Bunun nedeni sizce ne olabilir.

 56. ali says

  slm oğlum henüz 4 yaşında ve mide fıtığı olduğu doğuştan ortaya çıktı. Yemek yedirmemiz en erken 1 saati buluyor .Midem ağrıyor diyor yemek yerken . ameliyat dedi doktor. Lakin ben araştırmak istedim bana yardımcı olursanız teşekkür ederim bu konuda

 57. faruk says

  bendede mide fıtıgı rahatsızlıgı var 3 senedir çekiyorum,doktorum ameliyat dedi olmadım.ameliyat olupta aynı şikayetleri devam edenlerin yorumlarını okudukçada olmayı düşünmüyorum.kendime göre bi çare buldum düzenli beslenme 3dilim kepek ekmegini geçmiyorum artı çig sebze sert meyveler yemiyorum aşırı sulu gıda,asitli içecekler içmiyorum.yani tıka basa midemi doldurmuyorum ve rahatım cok şükür,boşu boşuna bıçak altına yatmak istemiyorum.rabbim bütün hastalara içinde banada şifa versin inş.

 58. nilüfer beste says

  6 haftalık hamileyim hiatal yetmezliğim var ne yapmalıyım

 59. aynur says

  mide fıtıgım var 50 yqsındqyım nasıl gecirebilirim

 60. esra says

  mide fıtıgı ameliyatı oldum 7 aydır mide agrısından ölüyorum iyice araştırıp sonra ameliyat olun size tavsiyem ben hergün acildeyim bi sonuca varamıyo doktorlar

 61. tugba yilmaz says

  Mrb bendede mide fitigi ve gastirit var fitigim siddetli odemli ilac kullaniyorum ama hic bir faydasi yoknefesde daralma karin ve kalp agrisi hissediyorum bazen ve nefes almamm imkansiz oluyor hshslsizlik gogus kafesimde sanci hissediyorumm cerrahi mudahale gerekiyor mu lutfen bilgi veriniz

 62. ali says

  Ben gastro mide fıtığı yım kansere neden olabilir mi yada ameliyat olmam gerekiyor mu

 63. ali says

  Annem gastro mide fıtığı hastası ilerde kansere neden olabilir mi yada ameliyat olmalı mı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir