Rota Virüsü Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Rota Virüsü Aşısı. Rota Virüsü Nedir? Genellikle kış aylarında görülen ve özellikle çocukluk çağındaki ishalin ortaya çıkmasındaki en büyük etken olarak bilinen bir grup virüstür. Rota virüs enfeksiyonu her yaş gurubunda görülebilmekle birlikte, daha çok 4-24 ay arası çocukları etkilemektedir.

Rota Virüsü Bulaşıcı mıdır ?

Rota virüsü oldukça bulaşıcıdır. İnsandan insana, hastalık bulaşmış su ve besinlerin tüketilmesiyle veya hastalık bulaşmış yüzeylere temas yoluyla bulaşır. Rota virüsü ellerde saatlerce, katı yüzeylerde ise günlerce canlı kalabilir. Hastane, okul, kreş gibi yerlerde salgınlara sebebiyet verebilir. Anne sütüyle beslenen bebekler, yenidoğanlar ve 3 ayın altındaki bebekler, anneden geçen antikorların koruyuculuğu sebebiyle daha az hastalanırlar.

Rota Virüsü Kaç Günde Geçer?

Bağışıklık sistemleri güçlü olan ve yeterli beslenen çocuklarda ateş ve kusma 2-3 gün içinde geçer ancak ishal 9 güne kadar sürebilir.

Rota virüs enfeksiyonu ince barsakları etkileyip, sıvı ve elektrolit emilimini bozarak vücuttan ciddi sıvı kaybına yol açar. Bu yüzden ishale bağlı hastaneye yatışlarda ilk sırayı alır.

Rota Virüsü Belirtileri

Hastalığın kuluçka süresi 1-3 gündür. Kuluçka süresinden sonra  hafif ateş, kusma, karın ağrısı, ishal, iştahsızlık gibi belirtiler gösterir. Virüse yakalanan dirençsiz bir çocuksa virüs, bu çocukları daha fazla etkiler.

Rota virüsü, bağırsak epiteline zarar vererek, emilimi azaltmakta ve aşırı dışkılama sebebiyle çocukta su kaybına yol açmaktadır. Su kaybı olan çocukta ilk belirti göz küresinin içeri çökmesidir. Ardından ağız kuruluğu, halsizlik, karın cildinin hamur kıvamına gelmesi gibi bulgular görülür. Aşırı derecede kusan bir çocuk yeterli oranda sıvı ve elektrolit alamadığı için halsizleşir, tansiyonu ve kan şekeri düşmeye başlar. Böyle bir durumda  damardan elektrolit kaybını yerine koyacak tedaviler gereklidir.

Rota Virüsü Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi, kaybedilen sıvının yerine konmasıdır. İshalin şiddetine göre şeker-tuz solüsyonlarının (ORS preparatları) hekim önerisine uygun olarak verilmesi elektrolit kaybını yerine konmasına yardımcı olur. Çocuğun yaşı uygunsa yoğurt, patates, muz, pirinç lapası gibi besinler verilebilir.

Rotavirüs Aşısı Nasıl Yapılır?

Rotavirüs aşısı 2 ayın üzerindeki bebeklere, ilk dozu 3. aydan önce başlanmak şartıyla ve ağız yoluyla 2 veya 3 doz olarak uygulanır. Eğer ilk 6 ay içerisinde aşı yaptırılmamışsa daha sonra yaptırılması önerilmiyor. Aşının 6 aydan sonra yapılmasının yan etkilere yol açacağı belirtiliyor.

2 tane Rotavirus aşısı bulunmaktadır;

1-Monovalan human rotavirus aşısı (Rotarix)

6 haftalıktan itibaren ağızdan 2 doz, en az 4 hafta arayla önerilmektedir.

2-Pentavalan human-bovine reassortant rotavirus aşısı (RotaTeq)

Ağızdan 3 doz uygulanır ve iki doz arasında en az 4 hafta olması önerilmektedir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

  1. damla says

    benım bebegim 4aya gırdı rotavirusu asısı daha olmadı 4.ayda baslasak olurmu?

  2. Karen says

    Bebeğim 3 ay 20 günlük rotavirus asisi için geç mi kaldık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir