wordpress counter

Su Çiçeği Belirtileri ve Tedavisi

Su Çiçeği Nasıl Geçer? Su Çiçeği Belirtileri. Su Çiçeği Nedir? Su çiçeği varisella-zoster adlı virüsünün yol açtığı, vücutta kaşıntılı, kırmızı döküntüler, yorgunluk ve ateşle ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Su çiçeği hastalığına yakalanan çocukların yarısında yüksek ateş, şiddetli kaşıntı ve rahatsızlığa sebep olan döküntüler, sıvı kaybı veya baş ağrısı gibi semptomlar görülür. Ülkemizdeki su çiçeği vakalarının %95’i 15 yaşın altındaki kişilerde görülmektedir.

Su Çiçeği Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın kuluçka dönemi 2 ila 3 hafta sürer ve üçüncü haftadan itibaren belirtiler kendini gösterir. Grip şeklinde başlar, yüksek ateş ve deride sivilceler ortaya çıkar. Sivilceler daha sonra kaşıntı yaratan döküntülere yol açar. Döküntüler kaşıntılı ve farklı boylardadır ve içinde sıvı vardır. 5-6 günlük bir süre içinde kabuklanarak kurur ve bulaştırıcılığını kaybeder. Gözlerde ve ağız içinde de döküntüler oluşabilir.

Su çiçeği vakalarının büyük bir çoğunluğu 15 yaşından küçük kişilerde görülür. Sivilce görünümündeki yaralar su toplama döneminden sonra kabuklanarak iyileşir ve süreç, genellikle bir hafta sürer. Kaşıntı sebebiyle yaraların dağılıp enfekte olması deride kalıcı izlere neden olur.

Su Çiçeği Nasıl Bulaşır?

Son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Varisella zoster virüsü havada 1-2 saat canlı kalan ve çok hızlı çoğalan bir virüstür. Doğrudan temas ya da enfekte kişinin hapşırması veya öksürmesi sırasında havaya yayılan virüsün diğer kişiler tarafından solunmasıyla bulaşır. Teması izleyen ilk dört gün içerisinde virüs üst solunum yolu lenf bezlerine yerleşerek çoğalmaya başlar. Yedinci günde karaciğer ve dalak başta olmak üzere diğer organlara dağılarak çoğalmaya devam eder. Ondördüncü günde hastada ateş, başağrısı, karın ağrısı, halsizlik gibi genel belirtiler görülür.

Su Çiçeği Bulaşıcılık Süresi

Hasta, ilk döküntülerin görülmesinden 1-2 gün evvelinden başlayarak, vücuttaki tüm içi sıvı dolu döküntüler kabuk bağlayana kadar geçen zaman aralığında hastalığı bulaştırmaya devam eder. (6-8 gün)

Su Çiçeği Kaç Günde Geçer?

Su çiçeği, çocuklarda genellikle 5-10 gün boyunca süren bir hastalıktır.

Su Çiçeği İzi Kalırmı?

Su çiçeği hastalığı iz bırakmadan iyileşir. Yaraların kaşınması sırasında mikrop kapılırsa izler kalabilir.

Su Çiçeği Zararları

Suçiçeği nadiren komplikasyona yol açabilir. Deri, deri altı dokuları, akciğerler, eklem yerleri gibi vücudun değişik bölgelerinde ya da kanda görülen bakteriyel enfeksiyonlar, su çiçeği hastalığına bağlı olarak oluşabilecek komplikasyonlardır.

Hastalık bazı çocuklarda beyine ve iç organlara yayılabilir. Enfeksiyon sırasında ateş ve ağrıyı kesmek için Asprin alınması beyin ve akciğerde tahribata sebep olur ve Reye Sendromu oluşur. Reye Sendromu daha çok grip sebebiyle Aspirin ve diğer salisilat içeren ağrı kesici-ateş düşürücü ilaç kullananlarda görülen bir sorundur. Böyle durumlarda karaciğerde yağ birikir, beyin içi basınçta aşırı yükselme oluşur ve bu da ölüme neden olabilir.

Su Çiçeği Tedavisi Nasıl Olur?

Su çiçeği geçiren çocukların büyük bir bölümüne anti-viral tedavi uygulanması gerekmez. Tedavi, ateşi kontrol altında tutmak ve derideki döküntülerde ikincil bir bakteriyel enfeksiyon ortaya çıkmasını önlemek için uygulanır. Şiddetli kaşıntı durumunda, kalaminli bir losyon veya antihistaminli bir ilaç kullanılabilir. Bazı çocuklarda beyin iltihabına yol açabileceği için kesinlikle aspirin kullanımamalıdır.

Su Çiçeği Tekrarlarmı?

Bu hastalığı geçirmekle yaşam boyu bağışıklık kazanılsa da, virüs uyku halinde bekleyip yetişkinlik döneminde herpes zoster (zona) olarak ortaya çıkabilir.

Su çiçeği geçiren herkesin zona geçirme riski de vardır. Su çiçeği geçirirken alınan virüs, hastalık iyileştikten sonra sinir uçlarına yerleşerek sessiz kalır. İleri yaşlarda, özellikle 50 yaşın üzerinde yeniden aktive olarak ağrılı, tek taraflı döküntü biçiminde ortaya çıkan zonaya yol açabilir.

Önceden suçiçeği geçirmemiş olan bir kişi zona hastalığı olan bir kişiyle yakın temasta bulunursa suçiçeği hastalığına yakalanabilir. Ancak zona hastalığı taşıyan bir kimseden doğrudan zona hastalığı bulaşması mümkün değildir.

Su Çiçeği Aşısı

Su çiçeği aşısı ilk defa, 1974′de Japonya Osaka Üniversitesi – BIKEN Enstitüsü’nde Prof.Dr.Michiaki Takahashi tarafından, bir çocuktaki döküntülerden izole edilerek geliştirilmiş ve uygulanmıştır. 1995′de Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi ‘den onay alarak genel kullanıma girmiştir.

Su Çiçeği Aşısı Ne Zaman Yapılır?

13 aylıktan büyük bebeklere aşı yapılır. Ancak tek doz aşı yeterli olmadığı için, 5-6′lı yaşlarda tekrarlanması gerekir. Yetişkinler bu hastalıkla, çocukluk döneminde karşılaşıp bağışıklık elde ettikleri için yetişkinler arasında salgın görülmez. Bağışıklık sistemi yetersiz olan kişiler, kanser tedavisi görenler ve hamile kadınlar risk altında oldukları için aşı olmaları veya ilaç tedavisi görmeleri gerekebilir.

Su çiçeği aşısının bebeğin gelişimi üzerindeki etkisi bilinmediği için hamile kadınların aşı olmaması gerekir. Hamilelik döneminde su çiçeği geçirme riskini önlemek amacıyla hamile kalmadan önce aşının olunması ve aşıdan sonra en az dört hafta süreyle hamile kalınmaması gerekir.

Su Çiçeği Aşısı Yan Etkileri

Aşılanan çocukların %20’sinde aşı yerinde kızarıklık, sertlik ve ağrı gibi lokal yan etkiler görülmektedir.

"Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır."
copyright www.beslenmedestegi.comYorumlar

 1. Simge dedi ki:

  bende su çiçeği oldum çok ağlıyorum bgün veda gecem var ne yapmalıyım ://////

 2. nurlan dedi ki:

  selam ben azerbaycandan benim 16 yasim var su ciceyi geciriyorum ve boazim ariyor ne yapabilirim? bide ki, su ciceyi icin bi ilac falan atmamiwim ( lutfen cevaplarmisiniz?

 3. ELİF dedi ki:

  merhabalar,4 yaşındaki kızım 21 mayısta su çiçeği oldu,ufak tefek döküntüler sadece karın böllgesinde başgösterdi.zamanla kabuklandı ve geçti.ama karın ve popo bölgesinde hala bu gün 27 haziran olmasına karşın kahverengi lekeler var.hastalıktan 10 gün sonra inatçı ateş ve öksürük için tedavi oldu,antibiyotik tedavisi,serum ve şurup,sonra geçti.Neşesi,sağlığı yerinde ama o kalan kahverengi izler kafamı karıştırıyor.Nedir, ne olabilir?

 4. havvanur dedi ki:

  6 yaşındaki oğlum çiçek hastalığına yakalandı 38 40 derece ateşlendi ve 4 gün içinde iyi oldu 9 ve 11 yaşında ablalarına 14 gün sonra bulaştı kızlarım çok ateşli ve ağrılı geçiriyorlar bu gün beşinci günü iştahsızlık uyku hali var çok fazla çıktı allah herkesin yardımcısı olsun allaha emanet olun hayırlı günler

 5. Nur Yemişçi dedi ki:

  Arkadaşım galiba su çiçeği oldu. Okulu’da su çiçeği hastalığı varmış . Su çiçeğinin bulaşma olasılığı yüksek mi? Ne yapmalıyız? Su çiçeğinin belirtileri ne? Hepimiz arkadaşımın iyileşmesini bekliyoruz. Lütfen yardım edin,Allah bu hastalığı kimseye vermesin.

 6. hopan dedi ki:

  ALLAH sizden razı olsun çok teşekkürler çok sağ olun
  ben şu an su çiçeğiyim ve bu bilgiler çok işime yaradı

 7. hatıce dedi ki:

  oglum bu sene ana sınıfına basladı sınıfta bır arkadası su cıcegı olmus neredeyse butun sınıfa sırayla su cıcegı bulastı su cıcegı oldugunu kucuk sıvılceler ve kasınmasından anladık hemen doktora goturduk surup ve krem kullandık erken farkettıgım ıcın hafıf atlattı 7 gun surdu kesınlıkle gecınceye kadar banyo yasak yoksa ıyılesmıyormus oglum ıyılestı 2 bucuk yasındakı kızıma gectı bulasıcı oldugu ıcın onuda hemen anladık aynı kremı surubu kullandık banyo yapmadan 7 8 gunde ıyılestı.ve ve ondanda bana gectı 27 yasındayım kucukken olmamısım doktorda cok sasırdı ama ben cocuklardan daha kotu atlattım bogazımda sıstı cok agrı ve acı cektım doktorun bana verdıgı krem fayda etmedı cocuklarıma kullandıgım krem cok ıyı geldı ınanmayacaksınız yemın ederım dogru ben gecırırken koyden kız kardesım kızıyla mısafırlıge gelıp bır hafta kalmıstı bızde bır hafta oldu ben ıyıleselı su anda bugunde 4 yasındakı kızıda su cıcegı olmusyanı cok cabuk bulasıyor bunu anladık dıkkat edın.

 8. suzan dedi ki:

  Hatice hanım kremin adı ne acaba?

 9. neclaçelik dedi ki:

  3.5 yaşında oğlum suçiçeği çıkardı.bir hafta sürdü.tam geçti derken sabah uyandığında yürümesinde sorun olduğunu fark etdik.çocuğumda denge proplemi çıktı.bir hafta hastanede yatdı.ömrümüzden ömür gitdi,perişan olduk.taburcu olalı 2 gün geçti hala yürümesi sıkıntılı.dr uzun bir vadede geçeceğini,sabırlı olmamızı söylediler.yani arkadaşlar su çiçeği deyip geçmeyecekmişiz.çok önemli bir hastalık.Allahtan bize sabır ve sağlık diliyorum.

 10. mutlu dedi ki:

  ya bu hastalıkta kaşıntı çok kötü be yaa

 11. nazlı dedi ki:

  iki çocuğum iki hafta arayla su çiçeği geçirdiler. önce kardeş sonra abi oldu. küçük olan aşı olmamıştı keşke yaptırsaydık hafif atlatırdı diye hayıflandık. abisi aşı olduğu için biraz rahattık amaa abisinin hastalığı bir başladı pir başladı. aşı olmasına rağmen kardeşinden çok daha ağır geçti, çok daha yaygındı ve yaraları iltihaplandı. ama şimdi iyileşiyor çok şükür. yani aşı da tam sonuç vermeyebiliyor..

 12. serhat dedi ki:

  çok saolun bilmediklerimi öğrendim

 13. ilkay dedi ki:

  selam ben ankaradan ilkay 12 yaşındayım su çiçegi çıkarım 27 sübata su çiçegi çıkarım ve şindiyse 01 mayıs açaba nezaman geçer ban bir bili g atar mısın ız ve ne yamalıyım nolur yarım çı olun bekliyorum ….

 14. Doğan dedi ki:

  Merhaba Elif hanım kızınız eğer kaşıyarak yaraları kopardıysa, o yaralar çukur gibi durmaktadır.
  Ben de su çiçeği geçirmekteyim ve çok kaşınmaktadır.

 15. ozlem dedi ki:

  Oglum 1 yasinda su cicegi cikardi.simdi 2 yasinda tekrar cikardi bu normalmidir.

 16. Berkant dedi ki:

  su çiçeği hastalığı varken suyla fazla temas etmek iyileşme sürecini uzatır diyorlar bu doğru mudur ?

 17. ismail şlpn dedi ki:

  merhabalar herkese geçmiş olsun benim büyük kız aşı olmadığı halde çabuk ve sorunsuz atlattık doktor bir krem verdi devletin karşılamadığı ücretli alıyorsunuz. küçük oğlum aşı olmasına rağmen şuan daha şiddetli suçiçeğini geçiriyor damağında gözlerinde çıkmaya başladı ve soran arkadaşlara bilgi olması için bulaşıcı hastalıktır bende küçükken yanağımda patlatmışım ve iz kaldı çukur şekilde tekrar herkese geçmiş olsun doktorun verdiği çocuklar için SU ÇİÇEĞİ DÖKÜNTÜLERİNDE TEDAVİYE YARDIMCI POX CLİN KÖPÜK

 18. semra dedi ki:

  Merhabalar beş yaşında oğlum var görümcemin kızı şu çiçeği oldu bir hafta oldu o olalı ve şuanda oğluma yüzünden vücutta bazı bölgelerde benekler var bu kadar çabuk kişiden kişiye geçer mı çok merak ettim bi iki buçuk yaşında kanser hastası oğlum var ona geçerse nasıl olur o daha mı kötü geçirir iki çocuğum içinde şuanda çok endiseliyim aksilik ki bende su çiçeği gecirmemisim

 19. Yesim Tuğla dedi ki:

  Eşim 30 yasinda 1 haftadır ugrasiyorz cicekleriylee. Yetiskinlere cok daha zor naz da 2 kati :(

 20. arzu dedi ki:

  10 yasindaki kizim su cicegi gecirdi biraz agirdi ve baya bir kasiniyordu kasinti ilacinin adi +(avil merhem)tavsiye ederim karsesinede gecti kulagi aridi sonra basladi kabakulak diye dusundum ama kirmizi yalaralyaralar cikinca sucicegi oldunu anladim hala geciroyr onerdiginiz bir krem yada merhwm varsa allah rizasi icin yazin kizim ayrica astim rahasizi nefesi daraluyor ilaclarini icemiyor doktor vakti az dedi simdide bir aksilik daha cikti basima kizim losemwli burun kanamasi istahzilkik burun kqnamasiq allaha dua edin nolur

Paylaş

*

css.php