wordpress counter

Su Çiçeği Belirtileri ve Tedavisi

Su Çiçeği Nasıl Geçer? Su Çiçeği Belirtileri. Su Çiçeği Nedir? Su çiçeği varisella-zoster adlı virüsünün yol açtığı, vücutta kaşıntılı, kırmızı döküntüler, yorgunluk ve ateşle ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Su çiçeği hastalığına yakalanan çocukların yarısında yüksek ateş, şiddetli kaşıntı ve rahatsızlığa sebep olan döküntüler, sıvı kaybı veya baş ağrısı gibi semptomlar görülür. Ülkemizdeki su çiçeği vakalarının %95’i 15 yaşın altındaki kişilerde görülmektedir.

Su Çiçeği Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın kuluçka dönemi 2 ila 3 hafta sürer ve üçüncü haftadan itibaren belirtiler kendini gösterir. Grip şeklinde başlar, yüksek ateş ve deride sivilceler ortaya çıkar. Sivilceler daha sonra kaşıntı yaratan döküntülere yol açar. Döküntüler kaşıntılı ve farklı boylardadır ve içinde sıvı vardır. 5-6 günlük bir süre içinde kabuklanarak kurur ve bulaştırıcılığını kaybeder. Gözlerde ve ağız içinde de döküntüler oluşabilir.

Su çiçeği vakalarının büyük bir çoğunluğu 15 yaşından küçük kişilerde görülür. Sivilce görünümündeki yaralar su toplama döneminden sonra kabuklanarak iyileşir ve süreç, genellikle bir hafta sürer. Kaşıntı sebebiyle yaraların dağılıp enfekte olması deride kalıcı izlere neden olur.

Su Çiçeği Nasıl Bulaşır?

Son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Varisella zoster virüsü havada 1-2 saat canlı kalan ve çok hızlı çoğalan bir virüstür. Doğrudan temas ya da enfekte kişinin hapşırması veya öksürmesi sırasında havaya yayılan virüsün diğer kişiler tarafından solunmasıyla bulaşır. Teması izleyen ilk dört gün içerisinde virüs üst solunum yolu lenf bezlerine yerleşerek çoğalmaya başlar. Yedinci günde karaciğer ve dalak başta olmak üzere diğer organlara dağılarak çoğalmaya devam eder. Ondördüncü günde hastada ateş, başağrısı, karın ağrısı, halsizlik gibi genel belirtiler görülür.

Su Çiçeği Bulaşıcılık Süresi

Hasta, ilk döküntülerin görülmesinden 1-2 gün evvelinden başlayarak, vücuttaki tüm içi sıvı dolu döküntüler kabuk bağlayana kadar geçen zaman aralığında hastalığı bulaştırmaya devam eder. (6-8 gün)

Su Çiçeği Kaç Günde Geçer?

Su çiçeği, çocuklarda genellikle 5-10 gün boyunca süren bir hastalıktır.

Su Çiçeği İzi Kalırmı?

Su çiçeği hastalığı iz bırakmadan iyileşir. Yaraların kaşınması sırasında mikrop kapılırsa izler kalabilir.

Su Çiçeği Zararları

Suçiçeği nadiren komplikasyona yol açabilir. Deri, deri altı dokuları, akciğerler, eklem yerleri gibi vücudun değişik bölgelerinde ya da kanda görülen bakteriyel enfeksiyonlar, su çiçeği hastalığına bağlı olarak oluşabilecek komplikasyonlardır.

Hastalık bazı çocuklarda beyine ve iç organlara yayılabilir. Enfeksiyon sırasında ateş ve ağrıyı kesmek için Asprin alınması beyin ve akciğerde tahribata sebep olur ve Reye Sendromu oluşur. Reye Sendromu daha çok grip sebebiyle Aspirin ve diğer salisilat içeren ağrı kesici-ateş düşürücü ilaç kullananlarda görülen bir sorundur. Böyle durumlarda karaciğerde yağ birikir, beyin içi basınçta aşırı yükselme oluşur ve bu da ölüme neden olabilir.

Su Çiçeği Tedavisi Nasıl Olur?

Su çiçeği geçiren çocukların büyük bir bölümüne anti-viral tedavi uygulanması gerekmez. Tedavi, ateşi kontrol altında tutmak ve derideki döküntülerde ikincil bir bakteriyel enfeksiyon ortaya çıkmasını önlemek için uygulanır. Şiddetli kaşıntı durumunda, kalaminli bir losyon veya antihistaminli bir ilaç kullanılabilir. Bazı çocuklarda beyin iltihabına yol açabileceği için kesinlikle aspirin kullanımamalıdır.

Su Çiçeği Tekrarlarmı?

Bu hastalığı geçirmekle yaşam boyu bağışıklık kazanılsa da, virüs uyku halinde bekleyip yetişkinlik döneminde herpes zoster (zona) olarak ortaya çıkabilir.

Su çiçeği geçiren herkesin zona geçirme riski de vardır. Su çiçeği geçirirken alınan virüs, hastalık iyileştikten sonra sinir uçlarına yerleşerek sessiz kalır. İleri yaşlarda, özellikle 50 yaşın üzerinde yeniden aktive olarak ağrılı, tek taraflı döküntü biçiminde ortaya çıkan zonaya yol açabilir.

Önceden suçiçeği geçirmemiş olan bir kişi zona hastalığı olan bir kişiyle yakın temasta bulunursa suçiçeği hastalığına yakalanabilir. Ancak zona hastalığı taşıyan bir kimseden doğrudan zona hastalığı bulaşması mümkün değildir.

Su Çiçeği Aşısı

Su çiçeği aşısı ilk defa, 1974′de Japonya Osaka Üniversitesi – BIKEN Enstitüsü’nde Prof.Dr.Michiaki Takahashi tarafından, bir çocuktaki döküntülerden izole edilerek geliştirilmiş ve uygulanmıştır. 1995′de Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi ‘den onay alarak genel kullanıma girmiştir.

Su Çiçeği Aşısı Ne Zaman Yapılır?

13 aylıktan büyük bebeklere aşı yapılır. Ancak tek doz aşı yeterli olmadığı için, 5-6′lı yaşlarda tekrarlanması gerekir. Yetişkinler bu hastalıkla, çocukluk döneminde karşılaşıp bağışıklık elde ettikleri için yetişkinler arasında salgın görülmez. Bağışıklık sistemi yetersiz olan kişiler, kanser tedavisi görenler ve hamile kadınlar risk altında oldukları için aşı olmaları veya ilaç tedavisi görmeleri gerekebilir.

Su çiçeği aşısının bebeğin gelişimi üzerindeki etkisi bilinmediği için hamile kadınların aşı olmaması gerekir. Hamilelik döneminde su çiçeği geçirme riskini önlemek amacıyla hamile kalmadan önce aşının olunması ve aşıdan sonra en az dört hafta süreyle hamile kalınmaması gerekir.

Su Çiçeği Aşısı Yan Etkileri

Aşılanan çocukların %20’sinde aşı yerinde kızarıklık, sertlik ve ağrı gibi lokal yan etkiler görülmektedir.


Yorumlar

 1. İspo dedi ki:

  bu ne biçim hastalık ben oldum berbat olmadığınıza sukur ed

 2. DEadi dedi ki:

  do iğrenç beşey sakın olmayın we oksuren birinin yanına gitmeyin belli olmaz ben bu hataya düstüm siz düşmeyin.

 3. şükran dedi ki:

  çok kötü bir hastalıkk

 4. Aydan dedi ki:

  Su cicegi tekraren tutma sansimiz varmi lutfen soyleyin tsk.

 5. Aydan dedi ki:

  Su ciceyini daha buyukler atiyorum 40 yukari 50 ve ya 60 gecire bilirmi ?

 6. Banu dedi ki:

  Evet aydan bu hastalığı herkes geçirebilir ama yetişkinlerde risk oranı daha yüksek..

 7. Zeliş dedi ki:

  Bi de benimkinde 2. kez geçirdiğim için ölüm riski wardı :(

 8. hakan dedi ki:

  evet aydan 41 yaşındyım 4 gündür su çiçeği geçiriyorum….

 9. talha dedi ki:

  valla 11 yaşındayım bu yaşıma kadar geçirmedim diye sevinirken oldum tipim kaydı resmen

 10. almeda dedi ki:

  ben 28 yasındayım su cıcegı oldum cok kotu bır hatalık bu gun ucuncu gunundeyım ama cok agır gecırıyorum.iylesmem ıcın dha beş gunum var.dıkkatlı olun arkadaslar bulasmasın sıze de.bana arkadasım bulasdırdı

 11. esra dedi ki:

  merhaba benim kızımda 5yaşında dün başladı su çiçeği yuvadaki arkadaşından bulaştı.su çiçeği olan birnin beslenme konusunda nelere dikkat edilmesi gerekir acaba.

 12. Alperen dedi ki:

  galiba su çiçeği oluyom 1 tane sivilce çıktı çok önemsemedim şimdi heryerimde 10 tane sivilce oldu sizce su çiçeği mi oluyom

 13. ayşe dedi ki:

  oğlum de 3 gündür başladı .. meğer 2 3 hafta önceden bulaşıyormuş..
  çocuğun suratı görünmüyor neredeyse..

 14. necla dedi ki:

  ya hiç sormayın benım kızımda 3 yasında 2 gün önce çok atesi vardı.
  simdi heryerinde kırmızı sivilce seklinde cıkmıs komsumuz dus aldırma iyi degil diyo sizce dogrumu havada cok sıcak ne yapmam lazım arkadaslar :(

 15. aysegul dedi ki:

  necla hanım çok geçmiş olsun benimde yiğenim yaklaşık 6 gündür su çiçeği çıkarıyo doktorlar kesinlikle suyla temas ettirmeyin dedi. 10 günden sonra duş alabilirmiş :(

 16. Mehmet dedi ki:

  ben 19 yaşındayım 3 yaşında yiğenim su çiçeği hastalık bana bulaştı dün gece çok üşümüştüm acayip ateşim vardı ve bugün öğleden sonra su çiçeği hastalık oldum göbeğimde kaşınmayı başladı baktım çok yara çıktı kolumda çıktı bu tehlikeli hastalıkmıdır lütfen yardımcı olun ne yapmam gerekiyor :((

 17. meral dnz dedi ki:

  Of bu ne biçim bir hastalık yaa..Geçmek bilmedi ve şu an bunları yazarken bile kaşınıyorum yani..Her tarafımda çıktı yüzümde leke kalmasında korkuyorum..Şu hastalık artık geçsin yaa..

 18. Mehmet dedi ki:

  of aynen ya bu ne biçim hastalık :@ 3 gündür kaşınıyorum her yeri leke çıktı yüzümdede çıktı :( Allah kahretsin yiğenim yüzünde bana bulaştı ooooooooof

 19. alkan dedi ki:

  selam ben su çieçeği

 20. mağdur dedi ki:

  4. günüm çok kötüyüm yaa 13 yaşındayım şan hala heryerim kaşınıyo.gerçekten su zararlı mı ben banyo yapçaktım bilgisayara daldım :D iyiki dalmışım belkide kötüleşecekti….su zararlı mı acaba??

 21. sedat batmaz dedi ki:

  oğlum suçiçeği çıkarıyor.annem 1.5 yıl önce akciğer ameliyatı oldu.oğlumun yanına gitmesinde bir sakınca varmı.

 22. Vatandas dedi ki:

  Hayir yok fakat su an icin gitmemesi
  Her iki kisi ïçinde daha iyi olur.annenizin
  Kapali bir ortamda oldugunu unutmayin
  Enfeksiona karsi dikatli olmaniz gerekiyor

 23. ela dedi ki:

  arkadaşlar kardeşimde su çiçeği geçiyor ve baya kötü beslenmesi nasıl olması lazım ne daha iyi gelir bilginiz varsa paylaşırmısınz

 24. edanur dedi ki:

  çok çıkarmış videodaki çcuklar bende geçiriyom

 25. sena dedi ki:

  su çiçeği çıkaranlarda iştahsızlık olur mu ne yapmalı

 26. tuğçe dedi ki:

  off bende de su çiçeği izi kaldı nasıl gider çözüm var mı

 27. tuğçe dedi ki:

  ben aslında çk araştırdım su çiçeği izi geçmez diolar tam alnımın ortasında çk kötü yaaaa

 28. selin dedi ki:

  bnede oldum ama su çiçeğii olan bölgelere dokunmassanızz bir şey olmaz ama hasar veririseniz izi kalırmış

 29. fatih dedi ki:

  Allah yardimcisi olsun herkezin insallah care si olmayan hastalik lar icin genis kapsamli du a kitaplari var birde kitabi deneyin kitapcilardan tehmin edilebilir cami yanin daki kitapci olursa daha.guvenilir oplabilir acil sifalar

 30. sevgi dedi ki:

  bende oldum ama herkese bulaştı

 31. SAİT dedi ki:

  SELAM BENİM DE 6YAŞINDA KIZIM SUÇİÇEĞİ OLDU 2 YAŞINDAKİ KIZIMA GEÇER DİYE ENDİŞE EDİYORUM RABBİM ŞAFİ İSMİNİN HURMETİNE ŞİFA VERSİN DUA İLE

 32. çiğdem dedi ki:

  mrb 2.5 yaşında oğlum su çiçeği çıkarıyor 24 günlükde bebeğim var ona bulaşmaması için ne yapmalıyım bulaşırsa bebeğime birşey olur mu

 33. sena dedi ki:

  ben su çiçeği hatalığı oldum ne yemem lazım

 34. azız alperen dedi ki:

  yavvv ne bıçim bı hastlıkmış yavvvv

 35. Aptal benekler dedi ki:

  Bende dün başladı su çiçeği olan yerlerde önceden sivilce vardı sivilceler su çiçeği oldu kaşımayın yoksa fena iz kalır birde ekşi acı yağlı şeyler yemeyin sütlü tatlılar yiyin pamuklu şeylerden başka hiçbirşey giymeyin banyoyu vücudunuza köpük deymeyecek şekilde sadece şaçınızı yıkayın yanınızdakilere yakın temas yani elinizi sürmeyin ve evden 1 hafta çıkmayın bunu bana uzman bir doktor tarafından söylendi beni yanlış anlamayın siz yinede doktora gidin

 36. Gūlser dedi ki:

  Bn saglik okuyorum yarin stajim var ve kardesim su çicegi oldu sanirim bnada gecti ne yapmam lazim kuck kizariklik oldu kolmda 2 3 tane sizce bu su cicegmi?

 37. AYŞE KOÇAK dedi ki:

  Merhaba oğlum 14 yaşında şu an su çiçeği çıkarıyor. Kardeşi 3 yaşında ama su çiçeğinin özel aşısı yapılmadı ikisine de oğlum ağır geçiriyor.Şu dönemde kızıma aşı yapılabilir mi? Konuyla ilgili lütfen dönüş yaparmı sınız?

 38. fatma dedi ki:

  merhaba benim oğlum 11 aylık su ciceği çıkarıyor asısına10 gün vardı olmadan cıkardı ne zaman gecer ve bebeğime birşey olurmu ne yapmam gerekiyor:?

 39. ilsu ARSLAN dedi ki:

  ben 10 yaşındayım ver suçiçegi geçiriyorumm doktora gittik su çiçegi dedi 5 haziranda veda var geçermi? ve burnumda çıktı nefes zor alıyorum bügürmü?ve banyo yapabilirmiyim?

 40. ayşe dedi ki:

  arkadaşlar ben 13 yasındayım tam bugün su çiçeği olmamın 7. günü kabuklandı yaralarım artık birine geçer mi yarın bir yere gitmem gerekiyo herkes benden kaçar diye korkuyorum

 41. Simge dedi ki:

  bende su çiçeği oldum çok ağlıyorum bgün veda gecem var ne yapmalıyım ://////

 42. nurlan dedi ki:

  selam ben azerbaycandan benim 16 yasim var su ciceyi geciriyorum ve boazim ariyor ne yapabilirim? bide ki, su ciceyi icin bi ilac falan atmamiwim ( lutfen cevaplarmisiniz?

 43. ELİF dedi ki:

  merhabalar,4 yaşındaki kızım 21 mayısta su çiçeği oldu,ufak tefek döküntüler sadece karın böllgesinde başgösterdi.zamanla kabuklandı ve geçti.ama karın ve popo bölgesinde hala bu gün 27 haziran olmasına karşın kahverengi lekeler var.hastalıktan 10 gün sonra inatçı ateş ve öksürük için tedavi oldu,antibiyotik tedavisi,serum ve şurup,sonra geçti.Neşesi,sağlığı yerinde ama o kalan kahverengi izler kafamı karıştırıyor.Nedir, ne olabilir?

 44. havvanur dedi ki:

  6 yaşındaki oğlum çiçek hastalığına yakalandı 38 40 derece ateşlendi ve 4 gün içinde iyi oldu 9 ve 11 yaşında ablalarına 14 gün sonra bulaştı kızlarım çok ateşli ve ağrılı geçiriyorlar bu gün beşinci günü iştahsızlık uyku hali var çok fazla çıktı allah herkesin yardımcısı olsun allaha emanet olun hayırlı günler

 45. Nur Yemişçi dedi ki:

  Arkadaşım galiba su çiçeği oldu. Okulu’da su çiçeği hastalığı varmış . Su çiçeğinin bulaşma olasılığı yüksek mi? Ne yapmalıyız? Su çiçeğinin belirtileri ne? Hepimiz arkadaşımın iyileşmesini bekliyoruz. Lütfen yardım edin,Allah bu hastalığı kimseye vermesin.

 46. hopan dedi ki:

  ALLAH sizden razı olsun çok teşekkürler çok sağ olun
  ben şu an su çiçeğiyim ve bu bilgiler çok işime yaradı

 47. hatıce dedi ki:

  oglum bu sene ana sınıfına basladı sınıfta bır arkadası su cıcegı olmus neredeyse butun sınıfa sırayla su cıcegı bulastı su cıcegı oldugunu kucuk sıvılceler ve kasınmasından anladık hemen doktora goturduk surup ve krem kullandık erken farkettıgım ıcın hafıf atlattı 7 gun surdu kesınlıkle gecınceye kadar banyo yasak yoksa ıyılesmıyormus oglum ıyılestı 2 bucuk yasındakı kızıma gectı bulasıcı oldugu ıcın onuda hemen anladık aynı kremı surubu kullandık banyo yapmadan 7 8 gunde ıyılestı.ve ve ondanda bana gectı 27 yasındayım kucukken olmamısım doktorda cok sasırdı ama ben cocuklardan daha kotu atlattım bogazımda sıstı cok agrı ve acı cektım doktorun bana verdıgı krem fayda etmedı cocuklarıma kullandıgım krem cok ıyı geldı ınanmayacaksınız yemın ederım dogru ben gecırırken koyden kız kardesım kızıyla mısafırlıge gelıp bır hafta kalmıstı bızde bır hafta oldu ben ıyıleselı su anda bugunde 4 yasındakı kızıda su cıcegı olmusyanı cok cabuk bulasıyor bunu anladık dıkkat edın.

 48. suzan dedi ki:

  Hatice hanım kremin adı ne acaba?

 49. neclaçelik dedi ki:

  3.5 yaşında oğlum suçiçeği çıkardı.bir hafta sürdü.tam geçti derken sabah uyandığında yürümesinde sorun olduğunu fark etdik.çocuğumda denge proplemi çıktı.bir hafta hastanede yatdı.ömrümüzden ömür gitdi,perişan olduk.taburcu olalı 2 gün geçti hala yürümesi sıkıntılı.dr uzun bir vadede geçeceğini,sabırlı olmamızı söylediler.yani arkadaşlar su çiçeği deyip geçmeyecekmişiz.çok önemli bir hastalık.Allahtan bize sabır ve sağlık diliyorum.

 50. mutlu dedi ki:

  ya bu hastalıkta kaşıntı çok kötü be yaa

 51. nazlı dedi ki:

  iki çocuğum iki hafta arayla su çiçeği geçirdiler. önce kardeş sonra abi oldu. küçük olan aşı olmamıştı keşke yaptırsaydık hafif atlatırdı diye hayıflandık. abisi aşı olduğu için biraz rahattık amaa abisinin hastalığı bir başladı pir başladı. aşı olmasına rağmen kardeşinden çok daha ağır geçti, çok daha yaygındı ve yaraları iltihaplandı. ama şimdi iyileşiyor çok şükür. yani aşı da tam sonuç vermeyebiliyor..

 52. serhat dedi ki:

  çok saolun bilmediklerimi öğrendim

 53. ilkay dedi ki:

  selam ben ankaradan ilkay 12 yaşındayım su çiçegi çıkarım 27 sübata su çiçegi çıkarım ve şindiyse 01 mayıs açaba nezaman geçer ban bir bili g atar mısın ız ve ne yamalıyım nolur yarım çı olun bekliyorum ….

 54. Doğan dedi ki:

  Merhaba Elif hanım kızınız eğer kaşıyarak yaraları kopardıysa, o yaralar çukur gibi durmaktadır.
  Ben de su çiçeği geçirmekteyim ve çok kaşınmaktadır.

 55. ozlem dedi ki:

  Oglum 1 yasinda su cicegi cikardi.simdi 2 yasinda tekrar cikardi bu normalmidir.

 56. Berkant dedi ki:

  su çiçeği hastalığı varken suyla fazla temas etmek iyileşme sürecini uzatır diyorlar bu doğru mudur ?

 57. ismail şlpn dedi ki:

  merhabalar herkese geçmiş olsun benim büyük kız aşı olmadığı halde çabuk ve sorunsuz atlattık doktor bir krem verdi devletin karşılamadığı ücretli alıyorsunuz. küçük oğlum aşı olmasına rağmen şuan daha şiddetli suçiçeğini geçiriyor damağında gözlerinde çıkmaya başladı ve soran arkadaşlara bilgi olması için bulaşıcı hastalıktır bende küçükken yanağımda patlatmışım ve iz kaldı çukur şekilde tekrar herkese geçmiş olsun doktorun verdiği çocuklar için SU ÇİÇEĞİ DÖKÜNTÜLERİNDE TEDAVİYE YARDIMCI POX CLİN KÖPÜK

 58. semra dedi ki:

  Merhabalar beş yaşında oğlum var görümcemin kızı şu çiçeği oldu bir hafta oldu o olalı ve şuanda oğluma yüzünden vücutta bazı bölgelerde benekler var bu kadar çabuk kişiden kişiye geçer mı çok merak ettim bi iki buçuk yaşında kanser hastası oğlum var ona geçerse nasıl olur o daha mı kötü geçirir iki çocuğum içinde şuanda çok endiseliyim aksilik ki bende su çiçeği gecirmemisim

 59. Yesim Tuğla dedi ki:

  Eşim 30 yasinda 1 haftadır ugrasiyorz cicekleriylee. Yetiskinlere cok daha zor naz da 2 kati :(

 60. arzu dedi ki:

  10 yasindaki kizim su cicegi gecirdi biraz agirdi ve baya bir kasiniyordu kasinti ilacinin adi +(avil merhem)tavsiye ederim karsesinede gecti kulagi aridi sonra basladi kabakulak diye dusundum ama kirmizi yalaralyaralar cikinca sucicegi oldunu anladim hala geciroyr onerdiginiz bir krem yada merhwm varsa allah rizasi icin yazin kizim ayrica astim rahasizi nefesi daraluyor ilaclarini icemiyor doktor vakti az dedi simdide bir aksilik daha cikti basima kizim losemwli burun kanamasi istahzilkik burun kqnamasiq allaha dua edin nolur

 61. Salih dedi ki:

  Azerbaycandaki bayan, acilen aşağıdaki durumlar dan ikisi sizde oldugundan doktora gıdınız.

  NE ZAMAN DOKTORU TEKRAR ARAMALI?

  v Döküntülerin etrafında kızarıklık, şişlik, hassasiyet, iltihaplanma olursa,

  v Dehidratasyon (su kaybı) bulguları görülürse,

  v Dalgınlık, uykuya eğilim, kolayca uyandırılamama, halüsinasyonlar görülürse,

  v Ciddi baş ağrısı, ense sertliği/ağrısı ve sırt ağrısı başlarsa,

  v Tekrarlayan kusmalar olursa,

  v Çocuğa yeterli sıvı verilemezse,

  v Nefes alma güçlüğü, sık nefes alıp verme, göğüs ağrısı, hırıltılı nefes alma, şiddetli öksürük varlığında,

  v Dengesiz yürüyüş ve güçsüzlük/halsizlik gelişirse,

  v Ateş 4. gün hala düşmemişse,

  v Gözlerde kızarıklık, ağrı, görme bozukluğu olursa,

  v Çocuk hastalık başlangıcına göre daha “hasta” görünüyorsa.

Paylaş

*

css.php