Su Çiçeği Belirtileri ve Tedavisi

Su Çiçeği Nasıl Geçer? Su Çiçeği Belirtileri. Su Çiçeği Nedir? Su çiçeği varisella-zoster adlı virüsünün yol açtığı, vücutta kaşıntılı, kırmızı döküntüler, yorgunluk ve ateşle ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Su çiçeği hastalığına yakalanan çocukların yarısında yüksek ateş, şiddetli kaşıntı ve rahatsızlığa sebep olan döküntüler, sıvı kaybı veya baş ağrısı gibi semptomlar görülür. Ülkemizdeki su çiçeği vakalarının %95’i 15 yaşın altındaki kişilerde görülmektedir.

Su Çiçeği Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın kuluçka dönemi 2 ila 3 hafta sürer ve üçüncü haftadan itibaren belirtiler kendini gösterir. Grip şeklinde başlar, yüksek ateş ve deride sivilceler ortaya çıkar. Sivilceler daha sonra kaşıntı yaratan döküntülere yol açar. Döküntüler kaşıntılı ve farklı boylardadır ve içinde sıvı vardır. 5-6 günlük bir süre içinde kabuklanarak kurur ve bulaştırıcılığını kaybeder. Gözlerde ve ağız içinde de döküntüler oluşabilir.

Su çiçeği vakalarının büyük bir çoğunluğu 15 yaşından küçük kişilerde görülür. Sivilce görünümündeki yaralar su toplama döneminden sonra kabuklanarak iyileşir ve süreç, genellikle bir hafta sürer. Kaşıntı sebebiyle yaraların dağılıp enfekte olması deride kalıcı izlere neden olur.

Su Çiçeği Nasıl Bulaşır?

Son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Varisella zoster virüsü havada 1-2 saat canlı kalan ve çok hızlı çoğalan bir virüstür. Doğrudan temas ya da enfekte kişinin hapşırması veya öksürmesi sırasında havaya yayılan virüsün diğer kişiler tarafından solunmasıyla bulaşır. Teması izleyen ilk dört gün içerisinde virüs üst solunum yolu lenf bezlerine yerleşerek çoğalmaya başlar. Yedinci günde karaciğer ve dalak başta olmak üzere diğer organlara dağılarak çoğalmaya devam eder. Ondördüncü günde hastada ateş, başağrısı, karın ağrısı, halsizlik gibi genel belirtiler görülür.

Su Çiçeği Bulaşıcılık Süresi

Hasta, ilk döküntülerin görülmesinden 1-2 gün evvelinden başlayarak, vücuttaki tüm içi sıvı dolu döküntüler kabuk bağlayana kadar geçen zaman aralığında hastalığı bulaştırmaya devam eder. (6-8 gün)

Su Çiçeği Kaç Günde Geçer?

Su çiçeği, çocuklarda genellikle 5-10 gün boyunca süren bir hastalıktır.

Su Çiçeği İzi Kalırmı?

Su çiçeği hastalığı iz bırakmadan iyileşir. Yaraların kaşınması sırasında mikrop kapılırsa izler kalabilir.

Su Çiçeği Zararları

Suçiçeği nadiren komplikasyona yol açabilir. Deri, deri altı dokuları, akciğerler, eklem yerleri gibi vücudun değişik bölgelerinde ya da kanda görülen bakteriyel enfeksiyonlar, su çiçeği hastalığına bağlı olarak oluşabilecek komplikasyonlardır.

Hastalık bazı çocuklarda beyine ve iç organlara yayılabilir. Enfeksiyon sırasında ateş ve ağrıyı kesmek için Asprin alınması beyin ve akciğerde tahribata sebep olur ve Reye Sendromu oluşur. Reye Sendromu daha çok grip sebebiyle Aspirin ve diğer salisilat içeren ağrı kesici-ateş düşürücü ilaç kullananlarda görülen bir sorundur. Böyle durumlarda karaciğerde yağ birikir, beyin içi basınçta aşırı yükselme oluşur ve bu da ölüme neden olabilir.

Su Çiçeği Tedavisi Nasıl Olur?

Su çiçeği geçiren çocukların büyük bir bölümüne anti-viral tedavi uygulanması gerekmez. Tedavi, ateşi kontrol altında tutmak ve derideki döküntülerde ikincil bir bakteriyel enfeksiyon ortaya çıkmasını önlemek için uygulanır. Şiddetli kaşıntı durumunda, kalaminli bir losyon veya antihistaminli bir ilaç kullanılabilir. Bazı çocuklarda beyin iltihabına yol açabileceği için kesinlikle aspirin kullanımamalıdır.

Su Çiçeği Tekrarlarmı?

Bu hastalığı geçirmekle yaşam boyu bağışıklık kazanılsa da, virüs uyku halinde bekleyip yetişkinlik döneminde herpes zoster (zona) olarak ortaya çıkabilir.

Su çiçeği geçiren herkesin zona geçirme riski de vardır. Su çiçeği geçirirken alınan virüs, hastalık iyileştikten sonra sinir uçlarına yerleşerek sessiz kalır. İleri yaşlarda, özellikle 50 yaşın üzerinde yeniden aktive olarak ağrılı, tek taraflı döküntü biçiminde ortaya çıkan zonaya yol açabilir.

Önceden suçiçeği geçirmemiş olan bir kişi zona hastalığı olan bir kişiyle yakın temasta bulunursa suçiçeği hastalığına yakalanabilir. Ancak zona hastalığı taşıyan bir kimseden doğrudan zona hastalığı bulaşması mümkün değildir.

Su Çiçeği Aşısı

Su çiçeği aşısı ilk defa, 1974′de Japonya Osaka Üniversitesi – BIKEN Enstitüsü’nde Prof.Dr.Michiaki Takahashi tarafından, bir çocuktaki döküntülerden izole edilerek geliştirilmiş ve uygulanmıştır. 1995′de Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi ‘den onay alarak genel kullanıma girmiştir.

Su Çiçeği Aşısı Ne Zaman Yapılır?

13 aylıktan büyük bebeklere aşı yapılır. Ancak tek doz aşı yeterli olmadığı için, 5-6′lı yaşlarda tekrarlanması gerekir. Yetişkinler bu hastalıkla, çocukluk döneminde karşılaşıp bağışıklık elde ettikleri için yetişkinler arasında salgın görülmez. Bağışıklık sistemi yetersiz olan kişiler, kanser tedavisi görenler ve hamile kadınlar risk altında oldukları için aşı olmaları veya ilaç tedavisi görmeleri gerekebilir.

Su çiçeği aşısının bebeğin gelişimi üzerindeki etkisi bilinmediği için hamile kadınların aşı olmaması gerekir. Hamilelik döneminde su çiçeği geçirme riskini önlemek amacıyla hamile kalmadan önce aşının olunması ve aşıdan sonra en az dört hafta süreyle hamile kalınmaması gerekir.

Su Çiçeği Aşısı Yan Etkileri

Aşılanan çocukların %20’sinde aşı yerinde kızarıklık, sertlik ve ağrı gibi lokal yan etkiler görülmektedir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. İspo says

  bu ne biçim hastalık ben oldum berbat olmadığınıza sukur ed

 2. DEadi says

  do iğrenç beşey sakın olmayın we oksuren birinin yanına gitmeyin belli olmaz ben bu hataya düstüm siz düşmeyin.

 3. Aydan says

  Su cicegi tekraren tutma sansimiz varmi lutfen soyleyin tsk.

 4. Aydan says

  Su ciceyini daha buyukler atiyorum 40 yukari 50 ve ya 60 gecire bilirmi ?

 5. Banu says

  Evet aydan bu hastalığı herkes geçirebilir ama yetişkinlerde risk oranı daha yüksek..

 6. Zeliş says

  Bi de benimkinde 2. kez geçirdiğim için ölüm riski wardı :(

 7. hakan says

  evet aydan 41 yaşındyım 4 gündür su çiçeği geçiriyorum….

 8. talha says

  valla 11 yaşındayım bu yaşıma kadar geçirmedim diye sevinirken oldum tipim kaydı resmen

 9. almeda says

  ben 28 yasındayım su cıcegı oldum cok kotu bır hatalık bu gun ucuncu gunundeyım ama cok agır gecırıyorum.iylesmem ıcın dha beş gunum var.dıkkatlı olun arkadaslar bulasmasın sıze de.bana arkadasım bulasdırdı

 10. esra says

  merhaba benim kızımda 5yaşında dün başladı su çiçeği yuvadaki arkadaşından bulaştı.su çiçeği olan birnin beslenme konusunda nelere dikkat edilmesi gerekir acaba.

 11. Alperen says

  galiba su çiçeği oluyom 1 tane sivilce çıktı çok önemsemedim şimdi heryerimde 10 tane sivilce oldu sizce su çiçeği mi oluyom

 12. ayşe says

  oğlum de 3 gündür başladı .. meğer 2 3 hafta önceden bulaşıyormuş..
  çocuğun suratı görünmüyor neredeyse..

 13. necla says

  ya hiç sormayın benım kızımda 3 yasında 2 gün önce çok atesi vardı.
  simdi heryerinde kırmızı sivilce seklinde cıkmıs komsumuz dus aldırma iyi degil diyo sizce dogrumu havada cok sıcak ne yapmam lazım arkadaslar :(

 14. aysegul says

  necla hanım çok geçmiş olsun benimde yiğenim yaklaşık 6 gündür su çiçeği çıkarıyo doktorlar kesinlikle suyla temas ettirmeyin dedi. 10 günden sonra duş alabilirmiş :(

 15. Mehmet says

  ben 19 yaşındayım 3 yaşında yiğenim su çiçeği hastalık bana bulaştı dün gece çok üşümüştüm acayip ateşim vardı ve bugün öğleden sonra su çiçeği hastalık oldum göbeğimde kaşınmayı başladı baktım çok yara çıktı kolumda çıktı bu tehlikeli hastalıkmıdır lütfen yardımcı olun ne yapmam gerekiyor :((

 16. meral dnz says

  Of bu ne biçim bir hastalık yaa..Geçmek bilmedi ve şu an bunları yazarken bile kaşınıyorum yani..Her tarafımda çıktı yüzümde leke kalmasında korkuyorum..Şu hastalık artık geçsin yaa..

 17. Mehmet says

  of aynen ya bu ne biçim hastalık :@ 3 gündür kaşınıyorum her yeri leke çıktı yüzümdede çıktı :( Allah kahretsin yiğenim yüzünde bana bulaştı ooooooooof

 18. mağdur says

  4. günüm çok kötüyüm yaa 13 yaşındayım şan hala heryerim kaşınıyo.gerçekten su zararlı mı ben banyo yapçaktım bilgisayara daldım :D iyiki dalmışım belkide kötüleşecekti….su zararlı mı acaba??

 19. sedat batmaz says

  oğlum suçiçeği çıkarıyor.annem 1.5 yıl önce akciğer ameliyatı oldu.oğlumun yanına gitmesinde bir sakınca varmı.

 20. Vatandas says

  Hayir yok fakat su an icin gitmemesi
  Her iki kisi ïçinde daha iyi olur.annenizin
  Kapali bir ortamda oldugunu unutmayin
  Enfeksiona karsi dikatli olmaniz gerekiyor

 21. ela says

  arkadaşlar kardeşimde su çiçeği geçiyor ve baya kötü beslenmesi nasıl olması lazım ne daha iyi gelir bilginiz varsa paylaşırmısınz

 22. edanur says

  çok çıkarmış videodaki çcuklar bende geçiriyom

 23. sena says

  su çiçeği çıkaranlarda iştahsızlık olur mu ne yapmalı

 24. tuğçe says

  off bende de su çiçeği izi kaldı nasıl gider çözüm var mı

 25. tuğçe says

  ben aslında çk araştırdım su çiçeği izi geçmez diolar tam alnımın ortasında çk kötü yaaaa

 26. selin says

  bnede oldum ama su çiçeğii olan bölgelere dokunmassanızz bir şey olmaz ama hasar veririseniz izi kalırmış

 27. fatih says

  Allah yardimcisi olsun herkezin insallah care si olmayan hastalik lar icin genis kapsamli du a kitaplari var birde kitabi deneyin kitapcilardan tehmin edilebilir cami yanin daki kitapci olursa daha.guvenilir oplabilir acil sifalar

 28. SAİT says

  SELAM BENİM DE 6YAŞINDA KIZIM SUÇİÇEĞİ OLDU 2 YAŞINDAKİ KIZIMA GEÇER DİYE ENDİŞE EDİYORUM RABBİM ŞAFİ İSMİNİN HURMETİNE ŞİFA VERSİN DUA İLE

 29. çiğdem says

  mrb 2.5 yaşında oğlum su çiçeği çıkarıyor 24 günlükde bebeğim var ona bulaşmaması için ne yapmalıyım bulaşırsa bebeğime birşey olur mu

 30. Aptal benekler says

  Bende dün başladı su çiçeği olan yerlerde önceden sivilce vardı sivilceler su çiçeği oldu kaşımayın yoksa fena iz kalır birde ekşi acı yağlı şeyler yemeyin sütlü tatlılar yiyin pamuklu şeylerden başka hiçbirşey giymeyin banyoyu vücudunuza köpük deymeyecek şekilde sadece şaçınızı yıkayın yanınızdakilere yakın temas yani elinizi sürmeyin ve evden 1 hafta çıkmayın bunu bana uzman bir doktor tarafından söylendi beni yanlış anlamayın siz yinede doktora gidin

 31. Gūlser says

  Bn saglik okuyorum yarin stajim var ve kardesim su çicegi oldu sanirim bnada gecti ne yapmam lazim kuck kizariklik oldu kolmda 2 3 tane sizce bu su cicegmi?

 32. AYŞE KOÇAK says

  Merhaba oğlum 14 yaşında şu an su çiçeği çıkarıyor. Kardeşi 3 yaşında ama su çiçeğinin özel aşısı yapılmadı ikisine de oğlum ağır geçiriyor.Şu dönemde kızıma aşı yapılabilir mi? Konuyla ilgili lütfen dönüş yaparmı sınız?

 33. fatma says

  merhaba benim oğlum 11 aylık su ciceği çıkarıyor asısına10 gün vardı olmadan cıkardı ne zaman gecer ve bebeğime birşey olurmu ne yapmam gerekiyor:?

 34. ilsu ARSLAN says

  ben 10 yaşındayım ver suçiçegi geçiriyorumm doktora gittik su çiçegi dedi 5 haziranda veda var geçermi? ve burnumda çıktı nefes zor alıyorum bügürmü?ve banyo yapabilirmiyim?

 35. ayşe says

  arkadaşlar ben 13 yasındayım tam bugün su çiçeği olmamın 7. günü kabuklandı yaralarım artık birine geçer mi yarın bir yere gitmem gerekiyo herkes benden kaçar diye korkuyorum

 36. Simge says

  bende su çiçeği oldum çok ağlıyorum bgün veda gecem var ne yapmalıyım ://////

 37. nurlan says

  selam ben azerbaycandan benim 16 yasim var su ciceyi geciriyorum ve boazim ariyor ne yapabilirim? bide ki, su ciceyi icin bi ilac falan atmamiwim ( lutfen cevaplarmisiniz?

 38. ELİF says

  merhabalar,4 yaşındaki kızım 21 mayısta su çiçeği oldu,ufak tefek döküntüler sadece karın böllgesinde başgösterdi.zamanla kabuklandı ve geçti.ama karın ve popo bölgesinde hala bu gün 27 haziran olmasına karşın kahverengi lekeler var.hastalıktan 10 gün sonra inatçı ateş ve öksürük için tedavi oldu,antibiyotik tedavisi,serum ve şurup,sonra geçti.Neşesi,sağlığı yerinde ama o kalan kahverengi izler kafamı karıştırıyor.Nedir, ne olabilir?

 39. havvanur says

  6 yaşındaki oğlum çiçek hastalığına yakalandı 38 40 derece ateşlendi ve 4 gün içinde iyi oldu 9 ve 11 yaşında ablalarına 14 gün sonra bulaştı kızlarım çok ateşli ve ağrılı geçiriyorlar bu gün beşinci günü iştahsızlık uyku hali var çok fazla çıktı allah herkesin yardımcısı olsun allaha emanet olun hayırlı günler

 40. Nur Yemişçi says

  Arkadaşım galiba su çiçeği oldu. Okulu’da su çiçeği hastalığı varmış . Su çiçeğinin bulaşma olasılığı yüksek mi? Ne yapmalıyız? Su çiçeğinin belirtileri ne? Hepimiz arkadaşımın iyileşmesini bekliyoruz. Lütfen yardım edin,Allah bu hastalığı kimseye vermesin.

 41. hopan says

  ALLAH sizden razı olsun çok teşekkürler çok sağ olun
  ben şu an su çiçeğiyim ve bu bilgiler çok işime yaradı

 42. hatıce says

  oglum bu sene ana sınıfına basladı sınıfta bır arkadası su cıcegı olmus neredeyse butun sınıfa sırayla su cıcegı bulastı su cıcegı oldugunu kucuk sıvılceler ve kasınmasından anladık hemen doktora goturduk surup ve krem kullandık erken farkettıgım ıcın hafıf atlattı 7 gun surdu kesınlıkle gecınceye kadar banyo yasak yoksa ıyılesmıyormus oglum ıyılestı 2 bucuk yasındakı kızıma gectı bulasıcı oldugu ıcın onuda hemen anladık aynı kremı surubu kullandık banyo yapmadan 7 8 gunde ıyılestı.ve ve ondanda bana gectı 27 yasındayım kucukken olmamısım doktorda cok sasırdı ama ben cocuklardan daha kotu atlattım bogazımda sıstı cok agrı ve acı cektım doktorun bana verdıgı krem fayda etmedı cocuklarıma kullandıgım krem cok ıyı geldı ınanmayacaksınız yemın ederım dogru ben gecırırken koyden kız kardesım kızıyla mısafırlıge gelıp bır hafta kalmıstı bızde bır hafta oldu ben ıyıleselı su anda bugunde 4 yasındakı kızıda su cıcegı olmusyanı cok cabuk bulasıyor bunu anladık dıkkat edın.

 43. neclaçelik says

  3.5 yaşında oğlum suçiçeği çıkardı.bir hafta sürdü.tam geçti derken sabah uyandığında yürümesinde sorun olduğunu fark etdik.çocuğumda denge proplemi çıktı.bir hafta hastanede yatdı.ömrümüzden ömür gitdi,perişan olduk.taburcu olalı 2 gün geçti hala yürümesi sıkıntılı.dr uzun bir vadede geçeceğini,sabırlı olmamızı söylediler.yani arkadaşlar su çiçeği deyip geçmeyecekmişiz.çok önemli bir hastalık.Allahtan bize sabır ve sağlık diliyorum.

 44. nazlı says

  iki çocuğum iki hafta arayla su çiçeği geçirdiler. önce kardeş sonra abi oldu. küçük olan aşı olmamıştı keşke yaptırsaydık hafif atlatırdı diye hayıflandık. abisi aşı olduğu için biraz rahattık amaa abisinin hastalığı bir başladı pir başladı. aşı olmasına rağmen kardeşinden çok daha ağır geçti, çok daha yaygındı ve yaraları iltihaplandı. ama şimdi iyileşiyor çok şükür. yani aşı da tam sonuç vermeyebiliyor..

 45. ilkay says

  selam ben ankaradan ilkay 12 yaşındayım su çiçegi çıkarım 27 sübata su çiçegi çıkarım ve şindiyse 01 mayıs açaba nezaman geçer ban bir bili g atar mısın ız ve ne yamalıyım nolur yarım çı olun bekliyorum ….

 46. Doğan says

  Merhaba Elif hanım kızınız eğer kaşıyarak yaraları kopardıysa, o yaralar çukur gibi durmaktadır.
  Ben de su çiçeği geçirmekteyim ve çok kaşınmaktadır.

 47. ozlem says

  Oglum 1 yasinda su cicegi cikardi.simdi 2 yasinda tekrar cikardi bu normalmidir.

 48. Berkant says

  su çiçeği hastalığı varken suyla fazla temas etmek iyileşme sürecini uzatır diyorlar bu doğru mudur ?

 49. ismail şlpn says

  merhabalar herkese geçmiş olsun benim büyük kız aşı olmadığı halde çabuk ve sorunsuz atlattık doktor bir krem verdi devletin karşılamadığı ücretli alıyorsunuz. küçük oğlum aşı olmasına rağmen şuan daha şiddetli suçiçeğini geçiriyor damağında gözlerinde çıkmaya başladı ve soran arkadaşlara bilgi olması için bulaşıcı hastalıktır bende küçükken yanağımda patlatmışım ve iz kaldı çukur şekilde tekrar herkese geçmiş olsun doktorun verdiği çocuklar için SU ÇİÇEĞİ DÖKÜNTÜLERİNDE TEDAVİYE YARDIMCI POX CLİN KÖPÜK

 50. semra says

  Merhabalar beş yaşında oğlum var görümcemin kızı şu çiçeği oldu bir hafta oldu o olalı ve şuanda oğluma yüzünden vücutta bazı bölgelerde benekler var bu kadar çabuk kişiden kişiye geçer mı çok merak ettim bi iki buçuk yaşında kanser hastası oğlum var ona geçerse nasıl olur o daha mı kötü geçirir iki çocuğum içinde şuanda çok endiseliyim aksilik ki bende su çiçeği gecirmemisim

 51. Yesim Tuğla says

  Eşim 30 yasinda 1 haftadır ugrasiyorz cicekleriylee. Yetiskinlere cok daha zor naz da 2 kati :(

 52. arzu says

  10 yasindaki kizim su cicegi gecirdi biraz agirdi ve baya bir kasiniyordu kasinti ilacinin adi +(avil merhem)tavsiye ederim karsesinede gecti kulagi aridi sonra basladi kabakulak diye dusundum ama kirmizi yalaralyaralar cikinca sucicegi oldunu anladim hala geciroyr onerdiginiz bir krem yada merhwm varsa allah rizasi icin yazin kizim ayrica astim rahasizi nefesi daraluyor ilaclarini icemiyor doktor vakti az dedi simdide bir aksilik daha cikti basima kizim losemwli burun kanamasi istahzilkik burun kqnamasiq allaha dua edin nolur

 53. Salih says

  Azerbaycandaki bayan, acilen aşağıdaki durumlar dan ikisi sizde oldugundan doktora gıdınız.

  NE ZAMAN DOKTORU TEKRAR ARAMALI?

  v Döküntülerin etrafında kızarıklık, şişlik, hassasiyet, iltihaplanma olursa,

  v Dehidratasyon (su kaybı) bulguları görülürse,

  v Dalgınlık, uykuya eğilim, kolayca uyandırılamama, halüsinasyonlar görülürse,

  v Ciddi baş ağrısı, ense sertliği/ağrısı ve sırt ağrısı başlarsa,

  v Tekrarlayan kusmalar olursa,

  v Çocuğa yeterli sıvı verilemezse,

  v Nefes alma güçlüğü, sık nefes alıp verme, göğüs ağrısı, hırıltılı nefes alma, şiddetli öksürük varlığında,

  v Dengesiz yürüyüş ve güçsüzlük/halsizlik gelişirse,

  v Ateş 4. gün hala düşmemişse,

  v Gözlerde kızarıklık, ağrı, görme bozukluğu olursa,

  v Çocuk hastalık başlangıcına göre daha “hasta” görünüyorsa.

 54. zengin olmak says

  Aşı olan çocuklar hafif geciriyor. İki oğlum var. Birinden diğerine bulaştı hemen.

 55. zeynep says

  Merhaba ben de su çiceği oldum ve burnumun üstünde iz kaldı su çiçeği oldunuzda asla dişari çıkmayın ama 18 yaşinda ameliyat olucam burundan ondam geçicek ama şuan yüzümde

 56. Gereksiz says

  Ben su an su cicegi geciriyorum ve hertarafım ağrıyor

 57. osman duran says

  10 yaşında oğlum su çiçeği geçiriyor aşırı derecede kaşıntısı vardı
  Eczacı ithal bir ilaç tavsiye etti kaşıntı için kullandığım anda etkisini gösterdi şittedle tavsiye ederim
  İsmi. pox clin 35 tl fiyatı köpük sprey şeklinde sıkıp pamukla hasta bolgelere yayıcaksınuz

 58. toga says

  kafada şişlik var her gun 1 2 3 tane cıkıyor kulak arkasında buyuk bir tane var ne yapmamız lasımmmm

 59. Selçuk says

  Nasıl bir hastalık anladım gitti:( şeklim şemalim değişti.Yaşım 31 ve hastalığı çok ağır geçitiyorum.Vucudumun her yerini sardı.Tek temennim yüzümde iz bırakmamadı.

 60. sibel says

  benim çocugum 1. gününde dün yüzünde ve karın bölgesinde sivilceler vrdı bugün ise ayaklarına 2 tane çıkmış ama sırtında,bacagında,ellerinde çıkmadı. acaba alerji mi su cicegi mi

 61. Ömer says

  Slm benim oğlum 9 aylık dört gündrm beri su çiçeği geçiriyo ve çok şiddetli ateşi 41 derceye kadar çıkıyo bu ateş ne kadar sürer böğle yardımcı olurmusunuz

 62. Buse says

  Bende su çiçeği oldum berbat bir hastalık yüzümde bir sürü çıktı çok kötü bir hastalık

 63. Ali says

  bende 14 yaşındayım su çiçeği geçiriyorum her yerimi kaşıdım ve koptu ilerde iz kalicakmı korkuyorum ne yapmalıyım

 64. Murat Rahim Bak says

  Allah ım bana yardım et bana bulaştı ölmeyim

 65. Murat Rahim Bak says

  çok kötü bir hastalık bana yaklaşmayınnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 66. özlem says

  kızım geçen ay yani 11 aylıkken su çiçeği oldu,burnunda iki tane çukur iz kaldı.yapılabilecek bişeyler var mı acaba?

 67. Yiğit says

  Benim tosunumada bulaştı, allahım bu nasıl bir hastalık saymaya kalksam sayamam vücudunda yüzünde kafasında kulağında hatta ağzının içinde 100 den fazla çıktı. Bugün 4. Gününde nasıl geçecek bilmiyorum. Oğlum daha 10 aylık, kaşıntısı olsa bile derdini anlatamaz. 2 hafta önce su çiçeği geçiren 8 yaşındaki yiğenim 3 gün kaldı bizde ve eminizki ondan bulaştı. Allah bu hastalığı geçiren çocuklara ve onların anne babalarına sabır versin, heleki çocuk derdini anlatamayacak bir yaştaysa o çok daha kötü. Kimileri ılık suyla duş alması sivilceleri daha çabuk kurutur diyor, kimide kesinlikle suyla temas yok diyor. Bu konu hakkında uzman olan biri varsa lütfen bunu cevaplasın…

 68. yasemin says

  Ben gorumcemin ogluda cikarda ongun oldu hale cikariyo suan hastanede yatiyo acaba bi sakincasi olurmu

 69. f51633 says

  merhaba arkadaşlar ben çok kötü su çiçeği geçiriyorum.boynumda koccaman var.napcam ya çözüm veya sprey hiç olmazsa merhem öneren ani etki eden bir ilaç ama nolur cevap yazın uzman birinden cevap bekliyorum ben 10 yaşındayım ne zaman geçer zaten guatr var yeter artık çok acıyo hımm birde bebek pudrasının iyi geldiğini söylüyorlar doğru mu verdiğiniz bilgiler içinde teşekkürler

 70. kıvırcık says

  merhaba ben 14 yaşındayım çok komik bir durumdayım heryerim kırmızı kırmızı su topladı en çokta yüzümde var ne yapmalıyım cok sızlıyo ve kaşınıyo dokunmamaya çalışsamda yarısı patladı izi kalırmı çok korkuyorum izi kalmasın ne gibi şeyler önerirsiniz? doktora gittim bi cildiye uzmanı antibiyotik krem yazdı ama hiçbir faydasını göremedim pazartesi okullar açılıyor ama arkadaşlarımın beni bu şekilde görmesini istemiyorum ayrıca bulaşıcı oldugu için birkaç gün rapor almayı düşünüyorum.

 71. ilke says

  Asi olmadigimiz icin cok agir geciriyoruz umarim daha kotu olmaz .piyango gibi bi tek 2008lilere asi yapilmamasi biz kobay gibi.cok kotuyuz

 72. ezgi says

  Ya bwn şuan su çiçeği geçiriyorum ve her yerim kasiniyo asi olamm sart mi lütfen soyleyin 12 yasindayim normal mi

 73. BORA KILIÇ says

  benim 6 aylık kızımda çıktı tam gözünün içine yakın bir yerdeki su çiçeği patladı gözüne zarar verir mi . ??

 74. yasin arslan says

  36 yasindayim ilk 3 gun grip sikayetiyle acile gittim grip ilaclari verdiler suda eritilen ilac beni geceleri komaya soktu koma halinde yinede iyigelirdiye gece yine ilac ictim sabahlarakadar olumle pencelestim 3gun sivilceler xikinca sucicegi tehsisi koyduk ve ilaclari birakip rahatladim sakinha aspirin ve grip ilaclari vermeyin cocugunuzu oldurursunuz gribe benziyor tabiki ama dikkat edin. Benim bogazlarim sismemis oksurmiyordum supelendim ama kimin aklina gelirki su cicegi…

 75. Sibel says

  Ben 32 yaşındayım 2 haftadır su çiçeğinden ötürü istirahatteyim… Çocuklarda rahat seyredipte büyüklerde daha ağır geçirilen bi rahatsızlık bende çok acı çektim hiç kaşıntım olmadı ama çok sancım oldu her yara ayrı ayrı Sancı yaptı… kesinlikle duş almayın şebeke suyu mikrop kapılabiliyor, bebeklerede ılık suyla yıkayabilirsiniz ama kaynamış soğumuş suyla yani şebeke suyunu kaynatıp soğutarak tekrar ılık hale getirip… Sık sık seyahat ettiğim için başka bi hastalıktan şüphelendiğim için 3-4 uzman doktor gördüm ve test ler geç Çıktığı için su çiçeğiymiş yetişkinlerde farklı belirtiler şikayetlerde görülebiliyor… Böbrek ve Karaciğer enzimlernizde herhangi bi sorun yoksa aklovir kabarcıkların durdurulması için elektra Ağrı kesici ve asiklovirlede dudaklarınızı koruyabilirsiniz bu söylediklerim sadece yetişkinlerde …. 40 Yaşında da olsanız aşınız yoksa aşı yaptırın bebekken geçirmediyseniz Büyüyünce hiç geçirmeyin daha iyi böyle acı çekmedim bu hastalığa kadar Allah şifa versin…

 76. Sude says

  Çok kötü bir hastalık Allah kimsenin başına getirmesin ben oldum 10-15 gün berbat geçti.

 77. feray says

  Bende su çiçeği çıkaranlar kervanına katıldım. 40 yaşında bir çocuktan daha ağır çıkardığımı söyledi doktor. ben böyle pis bi hastalık görmedim….

 78. bahar guren says

  Ya benimde dun başladı çok kotu birsey . her yerim kasiniyor. Kasiyamiyorumda. Doktora gittik. Losyon ve haplar verdi. Ama ben 10 yasindayim hap kullanabilir miyim ki? Losyonun ustun de de su çiçeği ve kizamıklar kullanmamalidir yaziyodu. Napcamizi sasirdik. Lütfen geri donermisiniz.

 79. Yağmur says

  Benim doktorum şampuansız sabunsuz kesesiz ılık bir duş almamı istedi.birde kanımda iltahap çıktığı için iğne oluyorum

 80. Yağmur says

  Ben 11 yaşındayım doktora gittim ama ne kaşıntı var ne de sancı biraz ateşim var sadece

 81. onur says

  6 aylık yiyenim var su çıçeği geçiriyor ağzında dlinde kabarıklar var ne tür ilaç gerekiyor kökten hallletmek içinn lütfen bekliyorummmm..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir