Tansiyon Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir?

Tansiyon Düşmesi ve Tansiyon Düşüklüğü Nedenleri. >Tansiyon Nedir? Tansiyon, kalbin pompaladığı kanın damarlara uyguladığı basınçtır. Kalp kanı damarlara şiddetle basarsa yüksek tansiyon, zayıf biçimde basarsa düşük tansiyon meydana gelir.

Kan basıncı gün içerisinde farklılık gösterir. Teşhis konması için civalı tansiyon aletiyle değişik zamanlarda yapılan en az 3 ölçüm değerine ihtiyaç vardır.

Tansiyon Değerleri Ne Olmalı?

Normal - Büyük tansiyon 12, küçük tansiyon 8.

Yüksek – Büyük tansiyon 13.5,  küçük tansiyon 8.5′in üstünde.

Düşük – Büyük tansiyon 10, küçük tansiyon 6′dan az olanlar.

Tansiyonu düşük olanlarda küçük tansiyonun düşük olması önemli değil, fakat büyük tansiyonun düşüklüğü önem taşır. 9-10  Üst sınır olarak kabul edilebilir. Baş dönmesi gibi bir proplem yoksa sorun kişi rahatlıkla yaşamını devam ettirir.

Tansiyon Düşüklüğü Belirtileri – Tansiyon Düşüklüğü Nasıl Anlaşılır?

• Eğilmek, kalkmak gibi hareketlerin sonucunda baş dönmesi ve bayılma gibi durumlar oluyosa, bunlar düşük tansiyon semptomları olabilir.

• Otururken ya da yatarken hızla ayağa kalkınca görülen ani düşüşler tehlikeli olabilir. Bu ani düşüşler, beyne yeterince kan gitmemesine dolaysıyla göz kararması, baş dönmesi hatta bayılmaya yol açabiliyor.

• Bulantı, gözlerde karıncalanma, konsantrasyon bozukluğu,

• Kalbe gelen kanın yetersizliği nedeniyle düşük tansiyon, bazen nefes darlığı ve göğüste hafif bir ağrıyla sonuçlanabilir.

• Tansiyon çok düşükse, etkilenecek ilk organ beyindir ve beyinde hasar meydana gelebilir.

• Bu arada vücut mekanizması kan basıncını yükseltmeye çalışıyor olduğundan, başka hasarlar da meydana gelebilir. Mesela atar damarlar eller ve ayaklara kan akışını kısıtladığında, bu bölgeler soğumaya ve morarmaya başlar.

Düşük Tansiyonun Tehlikeleri

Kan basıncını yükseltmek amacıyla hızla çarpmaya başlayan kalp, yine düşük tansiyonun bir belirtisi olarak kalp çarpıntısına yol açar. Eğer tansiyon çok düşerse tüm organlar giderek tıkanmaya başlar ve şok meydana gelir.

Tansiyonun düşmesi kalbin yeterli beslenememesine neden olur. Kalp, organlar için gerekli oksijen ve besinleri taşıyamadığı için kanı da yeterli oranda pompalayamaz. Özellikle kronik hastalığı olan kişilerde organların iyi beslenmesi büyük önem taşır.

Düşük tansiyon  bazı kişilerde hiç belirti vermemektedir.

Düşük Tansiyon Sebepleri – Tansiyonun Düşme Nedenleri

* Kalp adalelerinin zayıf olması ya da bazı ilaçların kullanımı düşük tansiyona sebebiyet verebilir.

* Kalp ritim bozulmaları, kalp kapakçık sisteminin bozulması, kalp yetmezliği nedeniyle de kan basıncı düşebilir.

* Böbrek üstü bezinin az çalışması tuz kaybına yol açar ve düşük tansiyona neden olur.

* Elektrolit yetersizliği olan kimseler, ciddi kansızlık sorunu yaşayanlar, yüksek tansiyon ve psikiyatrik ilaç kullanan kişilerde tansiyon düşmesi olabilir.

* Yüksek tansiyonu düşürmek amacıyla kullanılan ilaçlar düşük tansiyona yol açabilir. Bazı durumlarda bu ilaçlar tansiyonun çok fazla düşmesine neden olurlar.

* Kusma veya ishalden nedeniyle dehidrasyon, aşırı kan kaybı, kalp çevresinde sıvı birikimi düşük tansiyona sebebiyet verebilir.

* Ayaktayken kan basıncını ayarlayan otonom sistemin yetersizliği nedeniyle tansiyonu düşen uzun boylu, ince yapılı genç kişiler; uzun müddet yatakta yatmış olan kişiler, gebeler, mide ameliyatı geçirenler ve aşırı olarak bedensel yorgunluğa maruz kalmış kişilerde de tansiyon düşüklüğü olabilir.

* Baş bölgesindeki yaralanmalar ve sinir sistemindeki tahribatlar da düşük tansiyonun nedenleri arasındadır.

* Merkezi ve periferik sinir sistemi hastalığı tansiyon düşüklüğüne yol açabilir. Bunlar Parkinson hastası olanlar, beyin tümörü olan kişiler, beyin sapı rahatsızlıkları olan kişilerdir.

* İdrar söktürücüler, göğüs ağrıları için kullanılan nitratlar ve nitrogliserin içeren ilaçlar, hipertansiyon ilaçları, trisiklik antideprasanlar ani tansiyon düşmelerine sebep olabilir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. aysun says

  Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.Gerçekten çok aydınlatıcı bilgiler..iyi çalışmalar..

 2. yasemin says

  benimde tansiyonum çok düşüyor hep 8 e 5 ne yapmalıyım bilmiyorum

 3. aysun sokur says

  4 gündür tansyonum çok düşük acile gittim serum verdiler ama çıkmadı hala başım dönüyor tansyonum 10 a 6 ne yapcağımı bilmiyorum.özellikle yataktan kalkarken ve yatarken yada eğilirken heryer dönüyor birden düşüyorum.

 4. sedat says

  Son 1 haftadır tansiyonum sürekli düşüyor. Aşırı ayakta kalınca yada havasız olan yerlerde kalmama bağlıyorum bu durumu. Oturunca geçiyor. 1 haftadır 10/5 tansiyon oranım. Mide bulantısı ve baş dönmesiyle başlıyor, ardından kendimi yerde buluyorum.
  Beslenmeden kaynaklanıyor olabilir mi acaba ?

 5. ömer says

  Yaklaşık 15 gündür her sabah 08:30 ila 10:00 saatleri arasında tansiyon düşmesi yaşıyorum. Hergün bu saatlerde tansiyonum 5-3 e kadar düşüyor hastanede buluyorum kendimi. Bunu yaşamadan önceki belirtilerim kulaklarımda yanma başlıyor sonra burnum tıkanıyor kalbim çarpıyor akabinde mide bulantısı ve ACİL. birçok doktora gitmeme rağmen bir sonuç alamadım tüm tetkikler yapıldı fakat hiçbir sonuca varılamadı tek yapılan müdahale safra kesesinde bir kitle oluşuyor denildi ve ameliyat oldum. Fakat aynı nöbet halen devam ediyor. Bu konuda en ufak bir fikri olan biride olsa lütfen bana ulaşsın artık psikolojim bozulmaya başladı.

 6. Gulis says

  Merhaba,

  Benim de 2 gundur bas donmesi ve de az da olsa mide bulantisi sorunu yasiyorum. Bu sorunu yilda 2-3 kez yasadigim oluyor. Ayrica bu sorunlari yasadigim gunlerde ani kalkislarda goz kararmasi ve de soguk bir ter bosalmasi da oluyor. Birkac saat dinlendikten sonra sorun azaliyor. Ama 2. gun de hala normale dondugum soylenemez. Kafamda ayrıca agirlik oldugunu hissediyorum. Bu sebeple doktora hic gitmedim. Yorumlardan tansiyonumun dusuk oldugunu dusunuyorum. Bu konuda fikri olan var mi?

 7. serap says

  senelerdir yüksek tansiyon hastasıyım hap kullanıyorum.fakat artık arada tansiyonum düşüyor kendimi yerde buluyorum baygın ve hatta altıma kaçırmış bir şekilde. hastanede serum verip gönderiyolar.baş dönmelerimle tansiyonum 8.5 4.5

 8. SELDA says

  tansiyonum 8-4 olarak çıkkıyor. kalp ritim bozukluğu diyor doktor. ve çokçok nabız alamıyorlar. ne yapmam lazım.vereceğiniz cevap ve öneri aiçin şimdiden teşekkür ederim

 9. mustafa güngör says

  içinizi boşaltınca tansiyonunuz normale döner.tabi ki bol su için ve su orucu tutun

 10. arife gyk says

  bnm tansyonum 10-4 bn napıcm bu durumda serum tktılar ama etki etmedi tnsıyonum olduğundan daha kötü durumdaa :(

 11. zeliha says

  bogazından guatır icin bogazdan sıvı alındı ondan sonra iki haftadır 10-5 oluyor nolcak.

 12. ali baba says

  bir senedir 10-6 tansiyonum aynı yerde sayıyor anlamadım gitti

 13. Hüseyin says

  benimde tansiyonum sürekli düşük ne yaptıysam yükselimiyor her yolu denedim kilo almamamdan kaynaklındığını düşünüyorum neden kilo alamıyor olabilirim

 14. oznur says

  Cok ciddi anlamda tansiyonum dusuyor 8 e4 6 hic yukselmio bir haftadir ani kalkislarimda kalp atisim hizlanio ve kendimi hemn yataga atiyorum lutfen yardim edin hangi bolume gtmm gerek hastanede.

 15. ali says

  benimde 2 senedir aynı sorunlarla karşı karşıyayım gitmediğim doktor kalmadı ne yapmam lazım sürekli taniyonum düşüyor baygınlık geçiriyorum aşırı düşüş oluyo tansiyonumda ve sürekli düşük ne yapmam gerkiyo

 16. kader says

  20 yaşındayım.1 haftadadır tansiyonum düşerek sinirlerim boşalıyor ve ağlamaya başlıyorum sebebi ne olabilir? ne yapmam gerek? şimdiden bilgileriniz ve ilgilendiğiniz için teşekkür ederim..

 17. ılgaz says

  son 1 senedir tansiyonum düşük şu anda iyiyim fakat arada sırada başım dönüyor ya otururken ayağa kalktığım zaman ya da sinirlendiğim zamn oluyor doktora gittik bir şey çıkmadı bunun sebebi nedir? yaşım daha 15

 18. altan gürayoğlu says

  herkese selam, aydınlatıcı olması açısından bilgi vermek istiyorum, tansiyon düşüklüğü normal yaşamınızı etkiliyorsa acilen hastanelerdeki endokrin uzmanı ile görüşmenizde fayda var, diğer bölümler işi hafife alıp başından savmak için serum ve günü kurtarıcı çözümler verebiliyorlar, ben gittim faydasını gördüm sorunum kalmadı,

 19. Hakan says

  Düsük tansiyon icin öneriler bulabilirseniz kestane hapi günlük iki tane sabah aksam yoksa asma yapragi 20 tanesini kaynatiktan sonra blenderdan gecirip posasiyla beraber yemek yada asma yapragiyla yapilan yemeklerden bolca tüketmet bol sivi ve en önemlisi meyve az yemek ve c vitamini yüksek olan sebzeleri azaltmak bunlardan sivri biber cok tansiyon düsürür az yemek lazim ,sabahlari domatese bol kaya tuzu dökerek yerseniz cok faydasini görürsünüz. Ilac olarak ANTISAX hapi asma yapragi özüdür, .birde kestane özü hapi var cok etkili ve oldukca ucuzdur ismi ((((ROSSKASTANIEN mit RUTIN)))) herkese gecmis olsun aksamlari saat altidan sonra yemek yemegi kesmeniz lazim bu da cok önemli aksam yenilen yemekler sistemi cok zorlar.

 20. baris says

  Hakan bey hmbahsettiginiz ilacı malesef bulamadım nerden htemin edebiliriz

 21. zekiye says

  Verilen bilgiler dogru bile olsa bence doktora danismadan ilac kullanmayın cok tehlikeli

 22. Merve says

  Benim tansiyonum genellikle 6 ya 5 olarak çıkıyor. Bazenleri üstüme büyük bir yorgunluk çöküyor ve hemen hemen her gün gözlerim ağrıyor. Yaşım 19 nedendir veya ne yapmaliyim ?

 23. Buğra says

  bence tansiyon aletinizi bir kontrol edin aynı yerde sayıyor diyen arakadaşlar

 24. Aydın Aslan Kargın says

  benim normalde tansiyonum daha önceleri yüksek çıkardı. Kardolojiye gittim bana Candexil Plus 16 mg/12.5 mg tablet tansiyon ilacı verdiler. Bir buçuk seneden fazladır kullanıyorum. Ama zaman zaman tansiyonumda düşük oranlar çıkardı bu düşük oranlar gittikçe artarak devam ediyor. Bu ara dahada fazla düşük tansiyon sorunu yaşıyorum ha bu arada tansiyon ilacını kullanmaya devam ediyorum. Bununla ilgili ne yapmalıyım, beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum

 25. merve says

  Benim tansiyonun 10, 6 bas dönmesi mide bulantisi var ne yapmaliyim?

 26. Dinçer says

  Arkadaslar baş dönmesi ve bayılmadan şikayeti olanlar birde kil kurduna baktırsinlar eminim çoğunuzun hastalığınin adı konacaktir geçmiş olsun

 27. hamit says

  Tansiyon düşüklüğü kalp yetmezliğiyle alakalı olabilir ama bunu her kardiolog anlayamaz . isin ehli bir prf olmalı .. Tansiyonu en iyi çıkaran bir bardak ayran ve bir caykasigi tuzu karıştırıp içmek…

 28. ömeryıldırım says

  Benim tansiyonum 9,5e düşünce vücudumun şekerini etkiliyo oda düşüyo ama sıkıntı bende değil hanımımın tansiyonu bi düşüyo sabah 9,6 idi şimdi 10a 3,5napacaz bilemiyoz doktora gidiyoz incelemiyolar bile

 29. hasan yılmaz says

  paylaşılan bilgi en faydalı bilgidir. çok teşekkür ederim. keşke herkes bildiklerini bu kadar net ve güzel anlatsa :)

 30. aynur says

  Tansiyonum devamli dusuyor 8_4neyapmaliyim lutfen yardimci olun kalp cirpintim cok oluyor

 31. Mbtekno says

  Çok teşekkürler faydali bilgileriniz için annemin tansiyonuda 8 e 5 çıktı maalesef gerekli tedbirleri aldık

 32. fatmanur says

  3 gundur tansiyonum 10 6 cok bas agrim var ve yasim 18 doktora gittim oruc tutma dio orucumuda birakmak istemiyorum bi yandan da tansiyonum daha cok duser die korkuyorum napicami bilmiyorum yaa:(((((

 33. serap tamer says

  Bnm tansiyonum hergun 8/5. Yada 9/ 6 ne yalmaliyimm lutven aydinlartorsaniz sevinirim. Bilinc kaybi yasiyorumm..ne yapmaliyimm

 34. Beste says

  Başım dönüyor ve midem çok bulanıyorum ayağa kalktığım zaman başım çok dönüyor düşücek gibi oluyorum sonra hemen oturuyorum 1. 2 saat dinlendiğim zaman biraz geçiyor ve sonra yine başlıyor tansiyinum hep 9 a 6 çıkıyor yaşım daha 13 ne yapmalıyım ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir