Tetanoz Belirtileri ve Tetanoz Aşısı Yan Etkileri

Tetanoz Aşısının Yan Etkileri. Tetanoz Belirtileri. Tetanoz Nedir? Tetanoz (Kazıklı Humma), Clostridium Tetani denilen sporlu bakterinin salgıladığı toksine bağlı olarak gelişen bir enfeksiyon hastalığıdır. Toprakta, nemli ortamda, gübre içerisinde oksijensiz ortamda yaşayabilen ısıya dayanıklı bir mikrop olan tetanoz mikrobu, salgıladığı toksin ile omuriliğe ve sinir sistemine zarar verir.

Tetanoz mikrobu spor adı verilen forma gelmesiyle kendini dış ortamda canlı tutabilecek özelliğe sahip olur ve yıllarca toprakta canlı kalabilir. Bakterinin oluşturduğu sporlar ısıya ve kimyasal ajanlara karşı oldukça dayanıklıdır ve öldürmesi çok zordur.

Tetanoz Bulaşıcımıdır?

Tetanoz hastalığı insandan insana bulaşmaz.

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Tetanoz mikrobun toprak, toz, hayvan dışkılarıyla bulaşmış yaralanmalar sonrası bulaşır ve oluşturduğu zehiriyle sinir sistemine geçer, kas felçlerine yol açarak  ölümcül sonuçlara neden olur. Hastalık bulaştıktan sonra tedavisi zordur ve ölüm oranı yüksektir.

Ameliyat yaraları, damardan ilaç kullanımı, yaralanmalar, sıyrıklar, açık yaranın etraftan bulaşması, deri yaraları, hayvan ısırıkları, diş enfeksiyonları, piercing ve dövme gibi durumlar bakterinin vücuda girmesine neden olur.

Her çeşit kirli yaralanma durumunda önce temiz sabunlu suyla ardından da oksijenli suyla yıkanmalı. Sonra alkol ve tentürdiyot gibi bir dezenfektanla temizlik yapılmalıdır.

Tetanoz Ne Zaman Belli Olur?

Vücuda giren mikrobu belirti göstermesi için geçen kuluçka süresi 2-14 gündür.

Tetanoz Nasıl Anlaşılır – Tetanoz Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Kuluçka döneminden sonra toksininin merkezi sinir sistemi üzerindeki etkisiyle belirtiler ortaya çıkar. Çenede, boyunda, omuzlarda ve sırtta kasılmalar oluşur. Daha sonra karın, kol ve bacaklara yayılır. Tetanozun en çok görülen şeklinde ilk belirti çene kitlenmesidir. Çene ve ağızdaki spazmlara bağlı yutma güçlüğü oluşur. Ayrıca ateş, terleme, kan basıncı artışı ve kalp hızında artış görülür.

Tetanoz Öldürür mü?

Salgıladığı zehirle tüm vücutta  felç ve kasılmalara yol açar. Hastanın bilinci kaybolmaz ama solunum sistemi felci gelişirse solunumu bozulur ve solunum yetmezliğinden hayatını kaybeder.

Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Tetanoz aşısı toksoid denilen inaktive toksindir. Difteri – tetanoz – boğmaca (DBT) aşısı, difteri ve tetanozun zararsız hale getirilmiş toksinlerini ve ölü boğmaca mikrobunu içerir. Tam etki sağlaması açısından DBT aşısının çocukluk döneminde 5 defa uyuglanması gerekir. İlk 3 doz 2, 3 ve 4. aylarda, 4. doz 16-24 ay arasında, 5. doz ise ilköğretim 1. sınıfta uygulanmaktadır.

Gebelikte Tetanoz Aşısı

Anne adayına hamileliğinin 20. haftasından itibaren 2 doz tetanoz aşısı yapılır. 15-49 yaş arasındaki kadınların 5 doz tamamlayacak şekilde tetanoz aşısı olması gerekir. Yeni doğan bebeklerde tetanoz sebebiyle ölüm oranı oldukça fazladır. Yeni doğan bebekte emme güçlüğü en çok görülen belirtidir. Yenidoğan tetanozuna yakalanan bebekler doğumdan sonraki 3-28 gün arasında emmeyi bırakır ve  kaslarındaki kasılmalar nedeniyle vücutları kaskatı kesilir.

Yenidoğan tetanozu, aşı olmamış annelerden ve temiz olmayan şartlarda doğan bebeklerin göbek kordonunun steril olmayan aletlerle kesilmesinden dolayı oluşur. Gebelik sırasında aşılanma bebeğin koruyucu miktarda tetanoz antitoksiniyle doğmasını sağlar.

Hamilelikte yapılmaması gereken aşılar canlı virüs aşılarıdır. Canlı virüs aşıları yapılması durumunda 4 hafta gebe kalınmaması gereklidir.

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Hastalığın geçirilmesi bağışıklık sağlamaz. Tetanoza karşı bağışık hale gelmek için en az 3 doz aşının uygulanması gerekir. Aşıdan sonra 10 yıl geçmişse risk vardır. Tetanoz aşısı canlı aşı olmadığı için sağladığı bağışıklık zaman içerisinde azalır. Çocukken ya da erişkin yaşta aşı serisi tam olarak uygulanmışsa ve her 10 yılda bir uygulanıyorsa etkinliği %100′dür.

Tetanoz Aşısının Yan Etkileri

Tetanoz aşısı sonrası bölgesel ağrı, şişlik, kızarıklık, lenf bezi büyümesi ve ateş oluşabilir. Ağrı, kızarıklık ve şişlik gibi etkiler 4. ve 5. dozlardan sonra daha fazla görülür. Bazı çocuklarda, aşının uygulandığı kol veya bacak tamamen şişebilir ve birkaç gün sonra kendiliğinden düzelir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. elifnazsalik says

  ya 1.sınıfta olmadım tetanoz olmaktan korkuyorum

 2. Rabia says

  Ben yarın olucam tetanoz aşısı.İnşallah çok acımaz. :(

 3. duygu says

  ya ben dün vurundum vurunurken pek acımıyor ama sonrasında çok sızlıyor ve o gecede ateş yapıyor

 4. ceren says

  Ben de bu çarşamba günü olacağım çok tırsıyorum ben aşı olmak tan çok korkuyorum yhaaaa :’(

 5. canan says

  Ben oldum da başta pek acımıyor ama sonradan çok kötü şişiyor

 6. oguzhan says

  ben dün tetanoz aşısı oldum ve hiç acımadı sonra uyudum sabah yani bugün çok fena ağrı girdi ve çok halsizleştiriyor.

 7. hilal says

  yavv arkadaşlar ne acıtması yaa hiç acıtmıyor ama sonradan çok hafif kolun şişiyro ama ağrısını bile hissetmessin o kdar yanii vah acimiş vayy şişimiş vayyy ateş gibi yanimiş bu yaa hiç birşey olmuyo merak etmeyin ;)

 8. oguzhan says

  Aşı hiç acıtmıyor , ancak sonradan şişkinlik ateş halsizlik yakanızı bırakmıyor.

 9. gizem says

  ya bn 8.sınıfa gidiyorum kolum 3,4 gündür şiş kızarık ve aşırı şekilde ağrıyor lütfen bana ne yapabileceğimi söylermisiniz bir de aşı vuruldu vurulalı halsizlik ve bitkinlik var üzerimde :(((((( lütfen bana yardım edin sürekli kolumu açıp açıp bakıyorum acaba geçmezmi die ağlıyorum :(

 10. gulbin says

  Ya ben oldum çoooooook agriyor ölmek uzereyim bide 1gun geçince oluyosuun beni geren herkeste o koluna vuruyor ya offffff

 11. Ramazan Özmen says

  bizde bugün olduk bakalım ne olacak birkaç saattir birşey olmadı biraz sızlıyor

 12. özgür says

  arkadaşlar aşı yapılırken sol omuza yapılıyor. iğnesini bile hissetmiyorsunuz. suni yaygara yapıp arkadaşlarımızı üzmeyelim:) ama aşıdan sonra 1 hafta 10 gün sızlama ağrı ve hatta ceviz büyüklüğünde şişme normal. panik yapmayın. AĞRIYAN BÖLGEYE BUZ UYGULAYARAK RAHATLATABİLİRSİNİZ…

 13. Directiioonnerr says

  gerçekten çok korkuyorum aşıyı gördüğüm zaman aglıyorum zaten ben aşıdan çok korkuyorum of oof :( :(

 14. Ufuk says

  Cocuklar tetanoz olup kudurarak olmek cok daha aci vericidir diye tahmin ediyorum.o yuzden korkmadan yaptirin o asilari.hem olurken acimiyo,farzedinki ertesi gun kolunuzu sivri sinek soktu ve sisti,okadar kendinizi dinlemeyin arkadaslar,asiyi oluyoken igneye bakmayin o ara guzel seyler dusunun hissetmeyeceksiniz:)

 15. pınar henden says

  5 aylik hamileyim ve dun tetanoz asisi oldum igne yaparken o anda biraz yakiyo snra bisey hissetmiyosun zaman sonra agri ve aci xapiyo birazda ates yapiyo ama sonucta saglimiz icin okadar olck

 16. :( says

  valla bence acımıyor diyen arkadaşlar karbonfiberden falan yapılmış olmalı 18 haftalık hamileyim. Dün tetanoz aşısı yaptırdım kolumun ağrısı bi yana yaklaşık 14 saattir şiddetli baş ağrım var ve ağrı kesici falan işe yaramıyor. Doktora gittim doktorrum kişiden kişiye değişiklik gösteren bir durum dedi. O yüzden bence gerçeklerle yüzleşip herşeye hazırlıklı olmak daha mantıklı..

 17. prodoctor says

  tetenoza yakalandıktan sonra vücudun ne hale geleceğini biraz araştırın ”yemişim aşısını nolucak lan” dersiniz birden bi cesaret felan iner üzerenize :-]

 18. tuba says

  ben bugün oldum arkadaşlar.ilk vurduklarında acımıyoyor ama bi saat sonra ağrıdan duramıyosun.uyuşma baş dönmesi aşı vurulan yerde kızarıklık ve şişme gibi belirtileri olacak bnede olduğu gibi.ayrıca kusma ve miğde ağrıları da.ve şu an kolumu hisstemiyorum

 19. ceren says

  Cok sizliomu sonra ne kadar ateş oluyo cok mu bitkin duşuyosunuz ben korkmuyodum korkmaya basladim

 20. ::: says

  ya bizde yarın olcaz çok korkuyorum kolumuz çok şişiyor mu ve yan etkileri neler ??? :(

 21. Begüm Çağlar says

  Arkadaslarben bugun asi oldum olurken kendinizi skmayin bide rahT olun suan agrim cok fazla .

 22. mert says

  arkadaşlar konuz siscek cok kötü ben ası olalı 2 saat oldu ama kolum dovul gibi ve baş ğrısı ve ateş

 23. nergis says

  arkadaşlar ben 8. sınıf öğrencisiyim ve aşıyı bugün oldum şuan okadar çok halsizimki içim yanıyor sürekli susuyorum ateşim çıkıyor daha bu ilk gün sonraki günler ne olucağını bende bilmiyorum ama sizi ilk korkuturlar arkadaşlarınız iğne çok büyük gibi aynı şaka bana da yapıldı 3 öğretmen tuttu beni kaçmıyım diye :D yani hiç acımıyor bir gram acı yok bana inanamassanız inanamayın ama gerçekten hiç acımıyo

 24. fatmanur says

  ben 22 yaşındayım tetanoz aşısı oldum bünyem çok alerjik olduğu için kolumda iğne yapılan yerde şişlik ve kızarma oldu acaba alerjilerimden dolayı bişey olur mu ?

 25. eslem says

  Bende tetanoz aşısı oldum dört gündür kolum şiş ve kizarik hatta kizariklik kolumun buyuk kismina yayildi.kolum felaket agriyor gece uykumdan uyandiriyor

 26. cimbomlu says

  ya iğne yapılırken hiç hissedilmiyo ama sonra ilk kolun uyuşuyo sonra sızlama ve ağrıma başlıyo suan cok ağrıyo bugun aşı olduk

 27. seyfi kocaayan says

  Gebelikte anneye atılan tatanoz asısının çocukta hidrosefali (beyinde su toplanması) oluşumuna etkisi olduğunu araştırmıştım doğruluğu nedir acaba

 28. İbrahim says

  mrb ben dün aşı oldum ve çok kötü şişme yanma var kolumda uykum zehir oldu internetten de yaptığım araştırmalar da tetanöz aşısı bu yönde yan etkiler göstermekte İmiş hastaneye de gittim agri kesici verdiler ve kolanyag pamuk ile ovun ve kolunuzu hareket ettirmeyin mümkün oldugunca dedi doktor. 3 gün sürermis herkeze geçmis olsun. Yine de doktorunuza başvurun bence çok nadirde olsa tehlikeli sonuçlar doğabiliyormus özellikle çocuk ve hamileler de can ne kadar kıymetli ya off :-(

 29. AhmetHan says

  Ya ben 8. Sınıfa gidiyorum Tetanoz aşısı olduk bugün ilk vurduğunda Hiç acımamıştı aradan 2 saat geçtikten sonra çok kötü sızlamaya başladı kolumu haraket ettiremez oldum (sadece Vurduğu kol yani sol ) aradan 12 saat falan geçti hala sızlıyor kaç güne geçer bilen var mı?

 30. 0kan says

  ya dün oldum tetonoz aşısı sabaha kadar yatamadım saat 10 da ateş basladı saten kolum az sızlıyor uyutmadı 3 te kalktım ufaktan ateşim var umarım yarına bırseyım kalmaz

 31. mansur says

  ben yaptırmadan önce çok korkuyodum yaptırırken hiç acımadı arakadaşlar :)

 32. paramedik faruk says

  Merhaba bir saglikci olarak bilgilendirmek istedim tetanoz aşısı normalde 5 yilda bir yapilmalidir hic bir zarari yoktur faydaları saymakla bitmez. Aşı sonrası , sonrası diyorum cunku vurulurken hic bir ağrı acı yapmaz vurulduktan max. 2 saat sonra ki bu kisiden kisiye değişir her bunyede farklilik gösterir ağrı, yanma,ateş,sizlama,şişme gösterir. Ben cuma gunu vuuldum yenileme aşım 1.5 gun oldu kolumda ağır bir uyuşukluk ve yanma var ve sanirsam 3-4 gun surecek . Aşı koldan enjekte edilir. Hamilik dönemi yada hamilelik suphesi olanlar mutlaka doktorları kontrolünde vurulmalidirlar. Bu kan ve grip aşıları içinde geçerlidir. Umarım yardımcı olmusumdur. Bu arada cok ağrı duyanlar kesinlikle ağrı kesici ve antibiyotik almasinlar faydası yok sadece ağrı olan yere buz tedavisi uygulayın. Herkese geçmiş olsun..

 33. selin says

  Vallaha ben cok korkuyorum ignenin buyuklugu ne kadar vurulurken aciyormu kusma oluormu cevap verirmisinix arkadaslar

 34. paramedik faruk says

  Selin merhaba korkacak hic birsey yok ignenin. Buyuklugu 3cm ilk vuruşta acı yok ama ortalama 2 saat sonra yakar her insanin bünyesine gore değişir ortalama 3gun ağrı yapar ama her 100 kisinin 3 yada 4dunde oda bana denk geldi benim bunyemde 1 hafta sürdü ağrı biraz sancılıydı tabi :) yani kisaca korkulcak birsey yok gönül rahatlığı ile vurulabilirsin. Geçmiş olsun…

 35. orhan says

  Korkmayın arkadaşlar hiç ama hiç acımıyor tabi vuran kişinin eli hafif olmalı

 36. edibe says

  bu gün elimi teneke kesti. annem yarın hastaneye gidip tetanoz olmamı söyledi. 8. sınıfım sınavlar yaklaşıyor. 3-4 güne geçer mi? en fazla 1 hafta mı?

 37. sude says

  Ben 8. Sınıfa gidiyorum ve 3 gün once okulda tetanoz aşısı olduk.ben normalde iğneden ve serum dan korkarım. Canınızı sıkmak istemem ama aşı vurulurken acımıyor. Ama sonrasinda yavaş yavaş kol uyuşmaya başlıyor.ertesi gün ağrılar başlıyor ve artıyor. Ben acının geçmesi için günde en az 3-4 hap içiyorum.gece ise bazen illahlah dedirtme noktasına getiriyor ağrı. Ama ağrı 3-4 gün en fazla 1 hafta sürüyor ama günden güne azalıyor ağrı .interntt te başka sayflarda okudunuz mu bilmiyorum ama aşı yapılan yere akşam yatmadan vede gündüz 1-2 kere BUZ TUTUN. Acır normal dir,
  GEÇMİŞ OLSUN …

 38. runeysa says

  Ben 8. Sinif ogrencisiyim tetanoz asidi olduk ilk önce hic acimiyor vurulurken bile ana 6 saat geçince feci bi sekilde uyuşma meydana geliyor orasi kasiniyor aciyor çok kotu bi durum evde ruh gibi dolaniyosunuz istahsizlik halsizlik falan :(

 39. reyhan says

  Biz yarin olucaz galibada çok korkuyorum yapılırken açıyor mu ?

 40. Abc says

  Arkadaslar ben de yaklaşık iki saat önce aşı oldum Abi’m doktor bunun için evde Abi’m yaptı yarın okulda aşı olunacak ve ben arkadaşlarımın hiç bir şeyi yokken nemim ağrımın olmasından çok korkuyorum. Kolumda hafif hafif ağrılar başladı uyuşma var biraz ama inşallah o da en kısa zamanda geçer .GEÇMİŞ OLSUN

 41. Abc says

  Aslında hastalanmamak ıçın bu aşıyı yaptırdığımız için bu ağrıları fazla takmamamız gerekiyor. Moralimizi düşürmeyelim.

 42. Enes says

  Evet bugün olduk vurulduğu zaman acımıyor ancak vurulduktan sonra ateş çıkıyor terleme oluyor bende oldu bugün

 43. ilayda says

  ya bende çok korkuyodum bu aşıdan bu sabah okulda olduk hiç hhissetmedim bile sanki hafif cimcikliyo gibi sonra biraz uyuşuyo parmakların bende oyle oldu :)

 44. duygu beyza says

  ben 8.sınıf öğrencisiyim, 2 gün önce Tetanoz aşısı oldum..
  Fakat ilk önce acımamıştı sonrada cok ağrı oldu,şişti,kızardı korkuyorum :( :D

 45. faruk says

  korklacak birşey yok ilk iğneyi hissetmiosunuz sonra biraz şişiyor bende olmadı geçmiş olsun

 46. gamze ciritt says

  Arkadaşlar tetenoz acitmiyor ignes yapildigini nile hissetmiyorsunuz o yandan bir ferahlayin her igne den sonra aci hissedersiniz ama 2 gun veya10 gun surer baska yoktur cnlarim biraz agrir biraz sizlar biraz şişer birazda ateşiniz cikar bu kadar igne oldugunuz gun banya duş yapmayin sol kolunuza yapiliyor zaten yatarken kolunuzun üstüne yatmayin sadece bu kadar aşı olacaklara bir not
  KORKMAYIN CANLARIM

 47. elif says

  Bende 2 gün önce tetanoz aşısı oldum aşıyı olduğum günün akşamı kolum ağrımaya başladı 2.gün ise kolumu hareket ettiremez hale geldim kolum şişti ve hareket ettirince çok ağrıyor. Ayrıca ateşimde 39 derceyi buldu . Halsizlik ve uykusuzluk var ve arasıra sinirden ağlıyorum . Sınıfımda sadece ben böyle oldum. Ne yapmam gerekiyor?

 48. dilara says

  Arkadaşlar ben dilara be iğneden korkma ama sağolun çok İyisini sizin yüzünüze yarın okula gitmeyi düşünmüyorum çok teşekkürler.

 49. selma says

  yha hız acımıo dun oldum ama ates ve yorulma cok fazla kolumu kıpırdatamıom ates ve halsızlık tıtreme cok fazla oldu bende

 50. Muhammed Yıldırım says

  Bize de aşı yaptılar bugün.Çocuğun birinin kolunda damar bulamamış boynundan vurmuşlar o.0

 51. Ekin says

  iğneyi köküne kadar sokuyorlar ben sol kolumu hissetmiyorum :)

 52. Lâra says

  Arkadaşlar biz de 2 gün önce olduk tetenoz. Ben aşıdan fazla korkan biriyim, okuldan kaçmayı düşündüm hatta. Ama korkulcacak gerçekten hiçbir şeyi yok. Aşı yapılırken hissetmiyorsun bile. Sadece aşı sonrasında kolda ağrı başlıyor.

 53. 8A says

  Yarin olacaz cok korkuyorum – OKYANUS KOLEJI 8. SINIF ÖĞRENCİSİ

 54. anonim asdasd says

  valla ben oldum ve şu anda 8. sınıftayım bi bok olmadı valla hiç acımıyoda minnacıcık ineden mi korkuyonuz

 55. dilara says

  arkadaşlar yapmadan önce aşıyı haber veriyorlarmı yarın olcanız gibisinden yoksa habersiz mi geliyorlar doktorlar teşşekkürler

 56. berkay says

  arkadaşlar, bizde yarın olcaz, forum verdiler eve ama evet yazdık,,, acayip tırsıyoooooooom:d

 57. şulenur says

  Ya bizde 2 gun once olduk ilk vurduklarinda kolumu gercekten igne yakti sonra 1gun icinde gecti yanmasi ama cok siddetli agriyor birde halsizlik ama 2-3 icinde gecti agriyan kolunuza buz koyarsaniz agrinizi hafifletir
  Gecmis Olsun Arkadaslar…

 58. dilara says

  arkadaşlar okuldakiler haber veriyorlar mı aşı olmada önce mesela yarın olcanız die

 59. SADAN says

  arkadaşlar bende bügün aşı oldum vurdugunda hic acımıyor 1 2 saat sonra kolda uyuşma başlıyor ve eve geldiginizde uykusuzluk,şişme,halsizlik,ağrı gibi durumlar oluyor . Olmayanlara söyliyim hiç korkmayın olanlar içinde GEÇMİŞ OLSUN …

 60. erdem says

  ya arkadaşlar bence tetenoz olmayın ilerde çocugunuz olmaz ağrısını dindirmek için ne yapmalıyım diyosanız eğer iltihap varsa şişkinlik soganı haşlayın sarın kolun şişen yerine sabahleyin kaktıgınızda ağrı diye bişey kalmıycak eğerateşiniz varsa bolbol mandalina yeyin eğer ağrı varsa 1tane ağrı kesici için yarım saat sonra 1 tane daha ha bunu unutmayın sakın ama sakın buz koymayın ha ağrı kesiciyi içtikten sonra televizyonda en sevdiğiniz kanalı izleyin hemen geçer ha ama kolunuzu çook kasmayın felç olursunuz allah muhafaza o sööylediklerimi deneyin olacağınna eminim eger vaktiniz gece yetmese valakin sogan olmsa fazla masrafa gerek yok lokum illaki bayramdan kalmıştır . lokumu koyun sarın eger lokum olmasa hiç korkmayın incir bırakın eğer incir yoksa masrafa gerek yook yogurt surun yourt ha arı sokunca şişiyor ya yogurt vurun ve o yeri bastırmadan kasmadan sarın bana teşekur edecekdsiniz vallaha hepinize gecmiş olsun inşallah geçer hadi görüşmek üzere bay

 61. erdem says

  ya valLAHA YEMMİN EDİYORUM SAKIN SAKIN AŞI VURMAYI EĞER SİZE DERLERSE HİÇ ALDIRMAYIN EMİNİM SİZE DİYECEKLER BİRİCİ SINIFLARA 3 TANE VURUYO UTANIN SAKIN AÖMA SAKIN ARKADAŞLAR GAZA GELMEYİN VALLA YEMİN OLSUN SABAHLARA KADAR YATAMAYACAKSINIZ LÜTFEN VURMAYIIIIIINNNNNNNNNNNN

 62. asdfghjkö says

  ya merak etmeyin hiiç acımıyo aşı sırasında 1-2-3 diyon bitiyo hiç bişi hissetmeden knklar amaaaa bunuda unutmayın 5 saat sonrasında ağrıyoo ama dayanamayacağınız kadar değil hafif bi ağrı herkes abartmış 3 gnde ağrı 0 oluyo hadi iyi günler hıı bu da önemliii sakın aşı sırasında kolunuzu sıkmayın yan sınıftan arkadaşın kolunda kırıldı iğne .. :D

 63. Yildiz says

  Aşıdan sonra sol tarafa doğru yatmayın, ağrı yapıyor baya bir. Sağ tarafıma yatamadığımdan ve denilenleri ciddiye almayıp sol tarafıma doğru yatığımdan baya kolum acıyor şuan :/

 64. berat says

  ARKADAŞLAR HİÇ KORKMAYIN ÇÜNKÜ OLURKEN GERÇEKTEN HİC ACIMIYO 1 SANİYE BİLE SÜRMÜYO.FAKAT AŞIDAN BİR KAÇ SAAT SONRA HAFİF AĞRI OLUYO.BUZ KOYARAK GEÇİŞTİREBİLİRSİNİZ….. :D TEDİRGİN OLMAYN :D

 65. Aşı-Olmuş-Masum-Kız says

  Ben aşı olurken hiç acımadı ama 3,4 saat sonra acımaya basladı ve 6 gün geçtiği halde halan daha acıyo ve orası moorardı. Acımasının sebebi herhalde yanlışlıkla geceleri o kolumun üstüne yatıyorum ne kadar dikkat etsemde ama sobanın yanında oturunca acısı gidiyor.

 66. tuğçe says

  Arkadaşlar ben bugün oldum aşıyı yaparken acımıyor ama yaptıktan sonra biraz ağrıyor korkucak bişey yok

 67. gökhan belur says

  Ben dün oldum şimdi ayagimin biri cukurda öluyorum gec yaptirdigim icin zaten doktor lar ilgilenmedi hic

 68. gökhan belur says

  Bi doktor da ac yarana bakim demedi bir aşı salla gitsin basindan ben belki gec geldim Atatürk hastanesi acil doktorundan dikayetciyim ölürsem

 69. Alper says

  Annem inanmıyoo bnde oldum hic agrimadi diyo ama agridan gebercemm

 70. buse says

  arkadaşlar sağlınız için vurunun amaa bnde baya bir yan etkisi oldu sol kolumu kullanamıyırum.

 71. seda says

  ilk gün hiç acımıyor ama sonraki iki gün çok ağrıyor yaa :(

 72. YASEMİN says

  Arkadaşlar kesinlikle korkmayın. Ben geçen hafta aşı oldum. Aşı olmadan birgün önce banyo yaparsanız. Vurulacağı bölge temiz olduğundan mikrop kapma ihtimali çok düşüktür. Aşı vurulurken hiçbir şey hissetmiyorsunuz. Biri sizi çimdiklediğindeki acı kadar acı oluyor. Ancak aşıdan sonraki 2 günde çok hafif ağrı, hafif ateş, baş dönmesi, bölgede şişiklik ve halsizlik olabiliyor. Bunun için yemek düzeninize dikkat etmeli, aşı vurulduğunuz gün en az 2 saat öğle uykusu uyumalı, ağrı kesici ve ateş düşürücü içmeli ve ağrıyan bölgeye buz tedavisi uygulamalısınız. Boşuna korkmayın…

 73. derya says

  arkadaşlar hiç acımıyor biz bu gün vurulduk ben hiç fark etmedim bile korkmanız gerekmiyo

 74. burhan says

  Merhaba arkadaşlar 8. Sinir ogrencisiyim bugün asi oldum.normalde ben korkuyorum ama sonradan olacagim zaman hic acitmadi:-)sonrada biraz AĞRIDI ve hafif kizarikliklwr oldu vucumda buda bisey değ. SAKIN KORKMAYIN COK EGLENCELİ

 75. dilara says

  ya arkadaşlar hiç korkmayın ama olurken de kendinizi sıkmayın iğne kolunuzda kalbilir hiç acıtmıyor girdiğini bile farketmiyorsunuz ama akşama doğru kolunuzu oynatırken hafif ağrı yapabilir

 76. meltem says

  ilk vuruldugumda bisi yoktu sonradann agrii var ates halan hele halsizlik ve uy

 77. eda says

  tetenoz çok acımıyo ama beni olduktan sonra çok ağrıttı

 78. Miray Seren says

  Arkadaslar korkmanizi gerektirecek bir durum yok asi olmadan once mutlaka tetanoz hastaliginin nasil bir sey oldugunu ogrenin gercekten fobisi olanlarada sunu soylicem biz dun okulda olduk 2 kiz 1 de erkek arkadasim aglaya aglaya ogretmenlerin yardimiyla oldular ve olduktan sonra dedikleri sey suydu: sivrisinek soksa daha cok acirdi ..Ve gercektende oyle ben hic korkmadim ve vururlarken baktim igne yaklasik 4 cm ve tamamini vurdugu halde hissetmemeniz imkansiz gibi geliyo olabilir ama asi omuz hizasindaki KASlara vuruluyo normal igne ve serumlar kas altindan verilir bu yuzden onlar daha cok acitir. Ama kas bolgesine verilen bu herkesin abarttigi tetanoz asisi korktugunuzun %1 ibkadar ya acitir ya acitmaz.

  HE BİRde unutmadan herkesin vucudunun bu asilara tepkisi farkli olur kiminin sonrada en ufak kizariklik bile olmaz kimininse gunlerce kolu sis halsiz dolastigini goruruz bu durumlarda atesiniz 40 derecenin ustune cikmadigi surece panik yapmaniza gerek yok mide bulantisi kol agrisi halsizlik ates bunlar normaldir ve 1-2 gun boyunca gecmemesi muhtemeldir agrilarda asigorevlilerinin tavsiye ettigi agri kesicilerden baska birsey kullanmamaniz onerilir kol siserse buz konulmasinda sakinca yoktur ve genellikle 2 gun boyunca dus alinmamasi oneriliyor kolunuz enfeksiyon kapabilir… asinin yan etkileri 4 gunden fazla surerse doktora gitmenizi oneriyolar ve eger kalitsal bir hastaliginiz varsa asi yaptirmaniz cogunluklu olarak uygun degildir bazi durumlarda farkli dozlarda yapilabilir LUTFEN ARKADASLARİNİZİ KORKUTMAYİN VE GOZUNUZDE BUYUTMEYİN EN AZİNDAN HER NE OLURSA OLSUN ASİ OLURKEN HİC ACİMADİGİNİN GARANTİSİNİ VERİYORUM SİZLERE :))))

 79. Yasemin says

  Bugün okulda tetanoz aşısı oldum hiç acımamıştı. Kolumda hafif sızı var fakat onun normal olduğunu söylediler. Şu an ani mide bulantısı ve karın ağrısı başladı. Tetanozla alakası olabilir mi?

 80. Yasemin Lara says

  Bugun okulda tetanoz aşısı oldum hiç acımadı. Hafif bir sızı var fakat onun normal olduğunu söylediler. Yaklaşık 1 saat önce aniden karın ağrısı ile beraber mide bulantısı başladı. Tetanozla alakası olabilir mi?

 81. nesibe says

  Ben 8. Sınıfım cuma günü aşı olduk cuma günü bir şey hissetmedim ama cumartesi günü kolum hafif ağrımaya be ateşim çıkmaya başladı ve şuan hala ateşim var ve kolum hafif ağrıyo bi de sanırım dğişen mevsim şartlarından olsa gerek üşütmüşüm bir şey olur mu lütfen yardımcı olun

 82. Ali Eren Boran says

  Annem tetanoz oldu kadın 47 yaşında ölcek diyo korkuyom :( :( :( inşallah Ölmez Allah korusun :( :( :(

 83. Chanyeol says

  Çok aşırı korkuyorum. 8. Sınıfım yarın gelecekler yapmaya. Çok ağrıtıyormuş falan korkuyorum ooof!

 84. Senem says

  Arkadaslar birbiriniz korkutmayin burada sonucta sagligimiz icin yapiliyor bu asi bende 3 gun once yaptrdim hala sislik kizariklik ve agri var ama olsun tetanoz olmaktan iyidir en fazla 1 haftaya gecer soguk kompres yapin iyi geliyor herkese saglikli gunleer :)

 85. melis says

  ben valla doktora iğne yaptırtmıyom kaldıkı bunlara aşı yaptırcam hemde 3 gün acısı kolunda kalıyormuş

 86. emre akin says

  Merhaba arkadaşlar. Bende 2 gün önce oldum. Yapılırken ağrimiyor diyen arkadaşlara kesinlikle katılıyorum. Hic acimıyor emin olabilirsiniz. Ama sonrasında sızlama oldu bende. Şu an hala devam ediyor inşaallah geçer.
  DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
  1-ASİ SONRASİ MECBUR KALMADİKÇA SU DEĞDİRMEMELİ
  2-ANTİBİYOTİK ALİNMAMALİ FAYDASİ OLMAZ, SADECE MİNOSET VERMİDON BENZERİ HAFİF AĞRİ KESİCİLER ALMALİ.
  3-BUZ VE BENZERİ BİR SEYLE SOĞUK UYGULAMA YAPİLABİLİR.

 87. Falanca says says

  Acımıyo dienin tuzu kuru belli ki ben uykusuzum şuan kendini seven aşı olmasın (yok yere olmasın)

 88. Rümeysa says

  benim karnımı demir deldi ve tetanoz aşısının vurulmadığı 6. günüm önceden vurulduğu için ben şuan yaşıyorum ine acıtmaz umarım ve yan etkiler bende oluyor demirin girdiği yer kızardı ve şişti sonra ateşlendim yarın vurulurum inşallah bide 11 yaşıma girdim 10 yıl geçmedi inenin vurulması

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir