wordpress counter

Tetanoz Belirtileri ve Tetanoz Aşısı Yan Etkileri

Tetanoz Aşısının Yan Etkileri. Tetanoz Belirtileri. Tetanoz Nedir? Tetanoz (Kazıklı Humma), Clostridium Tetani denilen sporlu bakterinin salgıladığı toksine bağlı olarak gelişen bir enfeksiyon hastalığıdır. Toprakta, nemli ortamda, gübre içerisinde oksijensiz ortamda yaşayabilen ısıya dayanıklı bir mikrop olan tetanoz mikrobu, salgıladığı toksin ile omuriliğe ve sinir sistemine zarar verir.

Tetanoz mikrobu spor adı verilen forma gelmesiyle kendini dış ortamda canlı tutabilecek özelliğe sahip olur ve yıllarca toprakta canlı kalabilir. Bakterinin oluşturduğu sporlar ısıya ve kimyasal ajanlara karşı oldukça dayanıklıdır ve öldürmesi çok zordur.

Tetanoz Bulaşıcımıdır?

Tetanoz hastalığı insandan insana bulaşmaz.

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Tetanoz mikrobun toprak, toz, hayvan dışkılarıyla bulaşmış yaralanmalar sonrası bulaşır ve oluşturduğu zehiriyle sinir sistemine geçer, kas felçlerine yol açarak  ölümcül sonuçlara neden olur. Hastalık bulaştıktan sonra tedavisi zordur ve ölüm oranı yüksektir.

Ameliyat yaraları, damardan ilaç kullanımı, yaralanmalar, sıyrıklar, açık yaranın etraftan bulaşması, deri yaraları, hayvan ısırıkları, diş enfeksiyonları, piercing ve dövme gibi durumlar bakterinin vücuda girmesine neden olur.

Her çeşit kirli yaralanma durumunda önce temiz sabunlu suyla ardından da oksijenli suyla yıkanmalı. Sonra alkol ve tentürdiyot gibi bir dezenfektanla temizlik yapılmalıdır.

Tetanoz Ne Zaman Belli Olur?

Vücuda giren mikrobu belirti göstermesi için geçen kuluçka süresi 2-14 gündür.

Tetanoz Nasıl Anlaşılır – Tetanoz Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Kuluçka döneminden sonra toksininin merkezi sinir sistemi üzerindeki etkisiyle belirtiler ortaya çıkar. Çenede, boyunda, omuzlarda ve sırtta kasılmalar oluşur. Daha sonra karın, kol ve bacaklara yayılır. Tetanozun en çok görülen şeklinde ilk belirti çene kitlenmesidir. Çene ve ağızdaki spazmlara bağlı yutma güçlüğü oluşur. Ayrıca ateş, terleme, kan basıncı artışı ve kalp hızında artış görülür.

Tetanoz Öldürür mü?

Salgıladığı zehirle tüm vücutta  felç ve kasılmalara yol açar. Hastanın bilinci kaybolmaz ama solunum sistemi felci gelişirse solunumu bozulur ve solunum yetmezliğinden hayatını kaybeder.

Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Tetanoz aşısı toksoid denilen inaktive toksindir. Difteri – tetanoz – boğmaca (DBT) aşısı, difteri ve tetanozun zararsız hale getirilmiş toksinlerini ve ölü boğmaca mikrobunu içerir. Tam etki sağlaması açısından DBT aşısının çocukluk döneminde 5 defa uyuglanması gerekir. İlk 3 doz 2, 3 ve 4. aylarda, 4. doz 16-24 ay arasında, 5. doz ise ilköğretim 1. sınıfta uygulanmaktadır.

Gebelikte Tetanoz Aşısı

Anne adayına hamileliğinin 20. haftasından itibaren 2 doz tetanoz aşısı yapılır. 15-49 yaş arasındaki kadınların 5 doz tamamlayacak şekilde tetanoz aşısı olması gerekir. Yeni doğan bebeklerde tetanoz sebebiyle ölüm oranı oldukça fazladır. Yeni doğan bebekte emme güçlüğü en çok görülen belirtidir. Yenidoğan tetanozuna yakalanan bebekler doğumdan sonraki 3-28 gün arasında emmeyi bırakır ve  kaslarındaki kasılmalar nedeniyle vücutları kaskatı kesilir.

Yenidoğan tetanozu, aşı olmamış annelerden ve temiz olmayan şartlarda doğan bebeklerin göbek kordonunun steril olmayan aletlerle kesilmesinden dolayı oluşur. Gebelik sırasında aşılanma bebeğin koruyucu miktarda tetanoz antitoksiniyle doğmasını sağlar.

Hamilelikte yapılmaması gereken aşılar canlı virüs aşılarıdır. Canlı virüs aşıları yapılması durumunda 4 hafta gebe kalınmaması gereklidir.

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Hastalığın geçirilmesi bağışıklık sağlamaz. Tetanoza karşı bağışık hale gelmek için en az 3 doz aşının uygulanması gerekir. Aşıdan sonra 10 yıl geçmişse risk vardır. Tetanoz aşısı canlı aşı olmadığı için sağladığı bağışıklık zaman içerisinde azalır. Çocukken ya da erişkin yaşta aşı serisi tam olarak uygulanmışsa ve her 10 yılda bir uygulanıyorsa etkinliği %100′dür.

Tetanoz Aşısının Yan Etkileri

Tetanoz aşısı sonrası bölgesel ağrı, şişlik, kızarıklık, lenf bezi büyümesi ve ateş oluşabilir. Ağrı, kızarıklık ve şişlik gibi etkiler 4. ve 5. dozlardan sonra daha fazla görülür. Bazı çocuklarda, aşının uygulandığı kol veya bacak tamamen şişebilir ve birkaç gün sonra kendiliğinden düzelir.


Yorumlar

 1. elifnazsalik dedi ki:

  ya 1.sınıfta olmadım tetanoz olmaktan korkuyorum

 2. Rabia dedi ki:

  Ben yarın olucam tetanoz aşısı.İnşallah çok acımaz. :(

 3. duygu dedi ki:

  ya ben dün vurundum vurunurken pek acımıyor ama sonrasında çok sızlıyor ve o gecede ateş yapıyor

 4. ceren dedi ki:

  Ben de bu çarşamba günü olacağım çok tırsıyorum ben aşı olmak tan çok korkuyorum yhaaaa :’(

 5. rabia dedi ki:

  ya tetanoz aşısı çok acıtıyomuş

 6. canan dedi ki:

  Ben oldum da başta pek acımıyor ama sonradan çok kötü şişiyor

 7. oguzhan dedi ki:

  ben dün tetanoz aşısı oldum ve hiç acımadı sonra uyudum sabah yani bugün çok fena ağrı girdi ve çok halsizleştiriyor.

 8. hilal dedi ki:

  yavv arkadaşlar ne acıtması yaa hiç acıtmıyor ama sonradan çok hafif kolun şişiyro ama ağrısını bile hissetmessin o kdar yanii vah acimiş vayy şişimiş vayyy ateş gibi yanimiş bu yaa hiç birşey olmuyo merak etmeyin ;)

 9. oguzhan dedi ki:

  Aşı hiç acıtmıyor , ancak sonradan şişkinlik ateş halsizlik yakanızı bırakmıyor.

 10. gizem dedi ki:

  ya bn 8.sınıfa gidiyorum kolum 3,4 gündür şiş kızarık ve aşırı şekilde ağrıyor lütfen bana ne yapabileceğimi söylermisiniz bir de aşı vuruldu vurulalı halsizlik ve bitkinlik var üzerimde :(((((( lütfen bana yardım edin sürekli kolumu açıp açıp bakıyorum acaba geçmezmi die ağlıyorum :(

 11. gulbin dedi ki:

  Ya ben oldum çoooooook agriyor ölmek uzereyim bide 1gun geçince oluyosuun beni geren herkeste o koluna vuruyor ya offffff

 12. Ramazan Özmen dedi ki:

  bizde bugün olduk bakalım ne olacak birkaç saattir birşey olmadı biraz sızlıyor

 13. özgür dedi ki:

  arkadaşlar aşı yapılırken sol omuza yapılıyor. iğnesini bile hissetmiyorsunuz. suni yaygara yapıp arkadaşlarımızı üzmeyelim:) ama aşıdan sonra 1 hafta 10 gün sızlama ağrı ve hatta ceviz büyüklüğünde şişme normal. panik yapmayın. AĞRIYAN BÖLGEYE BUZ UYGULAYARAK RAHATLATABİLİRSİNİZ…

 14. Directiioonnerr dedi ki:

  gerçekten çok korkuyorum aşıyı gördüğüm zaman aglıyorum zaten ben aşıdan çok korkuyorum of oof :( :(

 15. Ufuk dedi ki:

  Cocuklar tetanoz olup kudurarak olmek cok daha aci vericidir diye tahmin ediyorum.o yuzden korkmadan yaptirin o asilari.hem olurken acimiyo,farzedinki ertesi gun kolunuzu sivri sinek soktu ve sisti,okadar kendinizi dinlemeyin arkadaslar,asiyi oluyoken igneye bakmayin o ara guzel seyler dusunun hissetmeyeceksiniz:)

 16. pınar henden dedi ki:

  5 aylik hamileyim ve dun tetanoz asisi oldum igne yaparken o anda biraz yakiyo snra bisey hissetmiyosun zaman sonra agri ve aci xapiyo birazda ates yapiyo ama sonucta saglimiz icin okadar olck

 17. :( dedi ki:

  valla bence acımıyor diyen arkadaşlar karbonfiberden falan yapılmış olmalı 18 haftalık hamileyim. Dün tetanoz aşısı yaptırdım kolumun ağrısı bi yana yaklaşık 14 saattir şiddetli baş ağrım var ve ağrı kesici falan işe yaramıyor. Doktora gittim doktorrum kişiden kişiye değişiklik gösteren bir durum dedi. O yüzden bence gerçeklerle yüzleşip herşeye hazırlıklı olmak daha mantıklı..

 18. Ümit dedi ki:

  ßen oLDum 1 Saat Sonra Kolumu Kaldiramadim.

 19. prodoctor dedi ki:

  tetenoza yakalandıktan sonra vücudun ne hale geleceğini biraz araştırın ”yemişim aşısını nolucak lan” dersiniz birden bi cesaret felan iner üzerenize :-]

 20. tuba dedi ki:

  ben bugün oldum arkadaşlar.ilk vurduklarında acımıyoyor ama bi saat sonra ağrıdan duramıyosun.uyuşma baş dönmesi aşı vurulan yerde kızarıklık ve şişme gibi belirtileri olacak bnede olduğu gibi.ayrıca kusma ve miğde ağrıları da.ve şu an kolumu hisstemiyorum

 21. ceren dedi ki:

  Cok sizliomu sonra ne kadar ateş oluyo cok mu bitkin duşuyosunuz ben korkmuyodum korkmaya basladim

 22. mehmet dedi ki:

  bende birazdan olcam inşallah acımaz :(

 23. ::: dedi ki:

  ya bizde yarın olcaz çok korkuyorum kolumuz çok şişiyor mu ve yan etkileri neler ??? :(

 24. zeka küpü dedi ki:

  biz okulca olduk kolunuz ağrıyor 2-3 gün arası

 25. Begüm Çağlar dedi ki:

  Arkadaslarben bugun asi oldum olurken kendinizi skmayin bide rahT olun suan agrim cok fazla .

 26. mert dedi ki:

  arkadaşlar konuz siscek cok kötü ben ası olalı 2 saat oldu ama kolum dovul gibi ve baş ğrısı ve ateş

 27. nergis dedi ki:

  arkadaşlar ben 8. sınıf öğrencisiyim ve aşıyı bugün oldum şuan okadar çok halsizimki içim yanıyor sürekli susuyorum ateşim çıkıyor daha bu ilk gün sonraki günler ne olucağını bende bilmiyorum ama sizi ilk korkuturlar arkadaşlarınız iğne çok büyük gibi aynı şaka bana da yapıldı 3 öğretmen tuttu beni kaçmıyım diye :D yani hiç acımıyor bir gram acı yok bana inanamassanız inanamayın ama gerçekten hiç acımıyo

 28. fatmanur dedi ki:

  ben 22 yaşındayım tetanoz aşısı oldum bünyem çok alerjik olduğu için kolumda iğne yapılan yerde şişlik ve kızarma oldu acaba alerjilerimden dolayı bişey olur mu ?

 29. eslem dedi ki:

  Bende tetanoz aşısı oldum dört gündür kolum şiş ve kizarik hatta kizariklik kolumun buyuk kismina yayildi.kolum felaket agriyor gece uykumdan uyandiriyor

 30. cimbomlu dedi ki:

  ya iğne yapılırken hiç hissedilmiyo ama sonra ilk kolun uyuşuyo sonra sızlama ve ağrıma başlıyo suan cok ağrıyo bugun aşı olduk

 31. seyfi kocaayan dedi ki:

  Gebelikte anneye atılan tatanoz asısının çocukta hidrosefali (beyinde su toplanması) oluşumuna etkisi olduğunu araştırmıştım doğruluğu nedir acaba

 32. İbrahim dedi ki:

  mrb ben dün aşı oldum ve çok kötü şişme yanma var kolumda uykum zehir oldu internetten de yaptığım araştırmalar da tetanöz aşısı bu yönde yan etkiler göstermekte İmiş hastaneye de gittim agri kesici verdiler ve kolanyag pamuk ile ovun ve kolunuzu hareket ettirmeyin mümkün oldugunca dedi doktor. 3 gün sürermis herkeze geçmis olsun. Yine de doktorunuza başvurun bence çok nadirde olsa tehlikeli sonuçlar doğabiliyormus özellikle çocuk ve hamileler de can ne kadar kıymetli ya off :-(

 33. AhmetHan dedi ki:

  Ya ben 8. Sınıfa gidiyorum Tetanoz aşısı olduk bugün ilk vurduğunda Hiç acımamıştı aradan 2 saat geçtikten sonra çok kötü sızlamaya başladı kolumu haraket ettiremez oldum (sadece Vurduğu kol yani sol ) aradan 12 saat falan geçti hala sızlıyor kaç güne geçer bilen var mı?

 34. 0kan dedi ki:

  ya dün oldum tetonoz aşısı sabaha kadar yatamadım saat 10 da ateş basladı saten kolum az sızlıyor uyutmadı 3 te kalktım ufaktan ateşim var umarım yarına bırseyım kalmaz

Paylaş

*

css.php