Ürtiker Nedir Neden Olur?

Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi. Ürtiker Nedir? Ürtiker (kurdeşen)deride hafif kabarık, pembe-kırmızı renkte ve genellikle kaşıntılı lezyonlarla kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Vücudun herhangi bir yerinde tek ya da birleşmiş olarak meydana gelebilir.

Ürtiker Çeşitleri

Şikayetlerin 6 haftadan kısa sürmesi durumunda akut ürtiker, 6 haftadan uzun olması halinde ise kronik ürtiker sözkonusudur. Her ikisinde de hastalığın bulguları benzerlik gösterse de hastalığın oluşum sebepleri bakımından önemli farklar bulunur.

Kurdeşenin anjiyo-ödem  adlı kronik bir çeşidi daha vardır. Anjiyo-ödemde ciltteki kızarıklıklar dışında dudak ve gözlerde balon gibi şişlikler meydana gelir. Anjiyo-ödemde derinin alt tabakaları da etkilendiği için şişlik ön plandadır. Anjiyo-ödem yalnızca deride değil, ağız içi, boğaz ve genital bölgede de oluşabilir.

Ürtiker Nedenleri – Ürtiker Neden Olur?

• Hastalık önemli hastaların bir kısmında strese bağlı olarak meydana gelir. Genetik faktörler, aspirin ve penisilin gibi bazı ilaçlar, gıdalarda bulunan katkı maddeleri, kabuklu deniz ürünleri, balık, süt, yumurta, kuru yemişler, kakao mantar, çilek,ve  domates  gibi besinler, diş enfeksiyonu, tonsillit, farenjit gibi enfeksiyonlar, vücudun herhangi bir yerindeki iltihaplanmalar, polen, küf, ev tozları, hayvan tüyleri gibi solunum yoluyla alınan maddeler, bağırsak parazitleri, böcek ısırmaları  kurdeşene yol açabilir.

• Birçok sebebe bağlı oluşabilen kurdeşen, yaz mevsiminde çoğunlukla güneş alerjisi şeklinde kendini gösterir. Bu durum güneş ışınlarına maruz kalındığında gelişir. Kaşıntı ve ardınan kızarıklık ve deride kabarma gibi belirtiler gösterir. Aşırı kaşıntı sebebiyle kaşınan ciltte yaralar oluşabilir.

• Bahar mevsiminde polenler hem akut hem kronik ürtikerin nedeni olabiliyor.

• Kronik ürtike yol açan sebep genellikle anlaşılamaz. Hastaların ancak bir bölümünde sebep bulunabilir. Stres, fiziksel faktörler, ailevi hastalıklar, bazı cilt hastalıkları ya da cilt dışı sistemik hastalıklar bunlardan başlıcalarıdır.

Ürtiker Belirtileri

Ciltte aniden başlayan ve birkaç saat devam eden dayanılmaz kaşıntılarla kendini belli eder. Ciltte küçük, kızarık kabartılar meydana gelir.

Döküntüler kaşıntılı, kabarık, 2 milimetreden 30 santimetreye ulaşabilen farklı boyutlarda ve biçimlerde görülen plaklar halindedir. Bu döküntüler genellikle 15-20 dakika ile birkaç saat arasında devam eder ve iz bırakmadan kaybolur. Sonra başka bir bölgede yeniden çıkar. Citteki kızarık yerler birleşerek büyük, yuvarlak ya da düzensiz biçim alabilirler. Kabarıklıklar çoğunlukla yüzde, kollarda, bacaklarda ve parmaklarda meydana gelir.

Ürtiker Ne Kadar Sürer?

Akut ve kronik ürtikerin tedavileri birbirinden farklıdır. Akut ürtiker atağı birkaç saatle birkaç hafta arasında değişir. Kronik ürtiker ise yıllarca sürebilir.

Ürtiker Hastalığı Bulaşıcımıdır?

Bulaşıcı bir hastalık değildir.

Ürtiker Tedavisi Nasıl Yapılır?

• Tedavide önce  ürtikere yol açan faktörün giderilmesi hedeflenir. Ürtikere sebep olan başka bir sistemik hastalığın mevcudiyetinde önce onun tedavisi yapılır. Ürtikerin neden olduğu şikayetlerin tedavisi için antihistaminik ilaçlar kullanılır. Tek bir ilaç ya da diğer ilaçlarla kombine edilebilir. Antihistaminik ilaçlar ürtikeri önlemede ve ani olarak başladığında baskılamada etkilidirler. Nadiren kortizon kullanılabilir.

• Alerjik kaynaklı ürtikerde alerjenden uzak durulması gerekir. Bu yüzden özellikle mevsimsel olarak ürtikeri ortaya çıkan kişilerde, alerji testleri ile alerjen saptanabilir ve hastaya bu alerjenlerden uzak durması önerilebilir. Ayrıca  alerjene karşı bağışıklama da yapılabilir.

• Nedensiz ve tedavilere yanıt vermeyen hastalık varsa, psikolojik stresle tetiklenen bir ürtiker  sözkonusu olabilir.

• Anjiyo nörotik ödemde bilinçaltı psikomotor faktörlerin araştırılması için pskiyatriste başvurulabilir.

• Akut ürtikerin nedeni genellikle bulunup tedavi edilebiliyor. Kronik ürtikerde ise %70-80 oranında neden tespit edilemiyor.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. mine says

  benim genlde kollarımda KAŞINTI OLUYO KABARIYO Bİ SÜRE SONRA KAYBOLUYO .SNRA YİNE ÇIKIYO DOKTORA GTTM KAN VE İDRAR TAHLİLİ YAPTI BİŞEY ÇIKMADI. ? BU KAŞINTITNIN SEBEBİ NEDR ACABA

 2. furkan says

  bana da aynısı yapıldı temiz çıktı sonra ilerledi ve dudğımda şişmeye kadar gitti alerji testi yapmanı öneririm alerji testi yapmadan 7 gün önce alerji ilacın varsa bırakman gerekir (bu süreç biraz rahatsız edici) testte de birşey çıkmazsa ilaç alerjisi testi vardır belki kullandığın bir ilaç tetikliyo olabilir bazen de yoğun stres ürtikere yol açar öyle birşey varsa hayatını gözden geçir derim.

 3. Mustafa says

  Öncelikle mrb bendede bir kaşıntı çıkdı sene 2010 ogustos ayında yurt dışına amcamın yanına gitmiş orda 4 ay kaldım. Hiç bir sıkıntım yokdu çok şükür yanlız türkiye ye gelecegime yakın bir bayanla tanışdım daha 2 gün sonra bayanla ilişkiye girdim sabaha kadar bayanla kaldıım yanlız bir gece daha sonra bir daha hiç görüşmedim ne olduysa ondan sonra 3 5 gün içerisinde bana kaşıntı tuttu her yerimi kaşıma başlıyordum özellik le akşam saat 6 7 gibi bir başlıyor sabaha kadar beni hiç uyutmuyor du hayatımda ilk defa böle bişey başıma gelmişdi Ankarada gitmedigim hastane kalmamışdı bütün kan tahlillerim alınmışdı idrarım falan alındı yanlız hiç sıkıntı olmadıgını doktorlar söledi egis dahil bir sıkıntım çıkmadı hap olarak doktorların bana verdigi bütün hapları losyonları şampuanları kullandım henüz geçmedi artık bu kaşıntı illetinden kurtulmak istiyorum bana yardımcı olursanız dünyalar benim olur,, saygılarımlaa

 4. seyithan says

  mustafa , yazmadan geçemedim ! git bir haccama genel hacamat ol , eğer kaşıntı kasık kısmında ise , ve bacak aralarında kızarma vs oluşmuşsa ,bacaklardanda hacamat yapsın… Kurtulursun

 5. Nurdan says

  15 yasindayim benimde kollarimda 5-6 tane cikti bayaa buyukler kolumun yarisini kapladi resmen dun geceden beri oluyor daha sebebi nedir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir