wordpress counter

Çinko Eksikliği

Çinko eksikliği nelere yol açar?

• Enfeksiyonlara karşı dayanıksızlık görülmesi.

• Yaraların iyileşmesinde gecikme meydana gelmesi.

• Tat ve koku alma duyusu azalır.

• İştahsızlık görülmesi

• Çocuklarda çinko eksikliği büyüme geriliğine neden olur.

• Çinko eksikliği saç  dökülmesi soruna yol açabilir.

• Tırnaklarda beyaz lekeler oluşması.

• Akne sorunları da çinko eksikliğinde meydana gelebilecek bir proplemdir.

• Çinko vücutta iyileşmeyi destekleyebilir ve grip ve soğuk algınlığı belirtilerine karşı mücadelede kullanılabilir. Grip veya soğuk algınlığında çinko takviyesi almanız daha hızlı iyileşmenize yol açabilir. Bu aynı şekilde  boğaz ağrısında ve cilt yaralanmalarında da meydana geldiği bilinen durumdur.

• Çinko vücudumuzun enfeksiyon ve hastalıklara karşı anahtar savunması olarak bildiğimiz bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardım eder.  Bilim adamları çinko takviyelerinin yararları hakkında devamlı araştırma yapmaktadır.

• Görebileceğiniz gibi çinko faydaları ‘nın önemi gözardı edilemez veçinko takviyelerinin yararları bu mineralin eksikliğini yaşayabilecekler için bir o kadar önemlidir.

Günlük  Çinko Kullanımı Ne Olmalıdır?

Çinko takviyeleri, tabletler, sıvı, kapsüller ve pastiller gibi birçok farklı tip ve şekilde bulunur. Çinko şelatı en etkin ve emilebilir çinko takviyelerinden biridir. Araştırma çinko emiliminin pastil olarak alındığı ve ağızda eritildiğinde büyük ölçüde arttığını göstermiştir. Çinko takviyeleri kullanıldığı zaman, besinlerden uzak olarak alınması gerektiğinden yatmadan önce ve demirden en az 8 saat sonra alınmalıdır.

Günlük çinko ihtiyacı yaklaşık 15 mg dır. 50mg dan fazla alınması tavsiye edilmez. Eğer uzun süreli çinko kullanılacaksa günlük olarak 20 mglık doz önerilir.

Çinko Zararları Var mıdır?

Çinko takviyesi uzun süre kullanımda demir ve bakır gibi başka besinlerin emilim ve kullanımları ile etkileşimde bulunabilir. Çinko fazlalığı mide bulantısı, kusma ve diyareye de sebep olabilir.

Çinko takviyesinin yanlış kullanımı HDL veya iyi kolesterol seviyesinin düşmesine de neden olabilir. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir.

Yan Etkilerinin Çok Ötesindeki Yararları

Görebileceğiniz gibi çinko takviyelerinin yararları, varsa yaşanmış yan etkilerinin çok ötesindedir. Çinko doğru alınırsa vücudumuza çok yararlı olabilir.

"Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır."
copyright www.beslenmedestegi.comYorumlar

 1. fatma dedi ki:

  bugün bende doktora gittim tahlillerim yapıldı çinko ve b12vitamini eksikliği çıktı.buda saç dökülmesi yapıyormuş.kullanmayabaşlayacağım bugün ilaçlarımı inşallah iyi gelir.

 2. Yahya dedi ki:

  Ya kardeşim,KardElinize sağlık.İyi,güzel anlatmışsınız da Ben cilt doktoruna gittim ve bana çinko ilacını (zinco) verdi.3 Gündür kullanıyorum ve aknelerrim çoğalmaya başladı.Sizce hap ın yan etkisi varmıdır ?
  Doktoruma başvurmak istiyorum ama randevuları 1.5 aydan sonra alınmaya başlıyo.Burdan sorayım dedim.Şimdiden Teşekkürler

 3. fatma dedi ki:

  benim tırnak soyulma ve sac dökülmesi sorunum var bn ne zamn doktora gitsem cinko hapı veriyorlar ama bn içemiyorum dokunuyor. siz burda tırnak üzerindeki beyaz lekeler olusur diyorsunuz.soyulmayı engellliyor mu benim için bu önemli.

 4. hulya dedi ki:

  hassasiyeti onluyor tirnaklarin dokulmesini onluyor vucudumda cesitli yaralar cikmasini ve vucudumun su toplamasini onluyor yani zinco yu kullanmasam o yaralardan yasayamazdim heralde cunku yaralarlada kalmiyor yutamiyorum bogazim sisiyor parmaklarim sisiyor ve vucudum yanmaya basliyor ..

 5. evren dedi ki:

  içemeyen arkadaşlara tavsiyem yarım limonu suya sıkıp o suyla beraber içmeleridir ben öyle kullanıyorum yoksa kusma ve mide ağrısı bayağı moralinizi bozacaktır

 6. alper dedi ki:

  sitenizdeki bilgiler çok faydali tesekkurler

 7. can dedi ki:

  ben 1aya yakın kullanıyorum hiç yan etkisini görmedm mide bulantısı agrı filan yapmadı yani

 8. mustafa dedi ki:

  ben içsemde içmesemde boyum uzamıyor liseye gidiyorum ama boyum 1.40 ne önerirsiniz?

 9. nogay dedi ki:

  mustafa, boyun uzamasını sağlayan somatotropin-BÜYÜME HORMONUDUR. vücutta arjinin den üretilir. arjinin içeren gıdaları tüket. vitamin mineral takviyesi yap. ve en en önemlisi erken yat. ve evde hep yatar pozisyonda dinlen. çünkü omurgaya yük binmez. spor yap bol bol. çünkü dokuları yenileyen sitokinleri bol bol salgılarsın. antioksidan içeren meyveleri bol tüket ve bunları en az 6 ay 1 sene bıkmadan hergün yapmaya çalış..

 10. nogay dedi ki:

  bu arada boyum 1.80 :) ))

 11. esra dedi ki:

  ben kullandım sivilcelere acayip derecede iyi geliyor 3 ay kullandım yitti gitti bitti.gündüz aldım çok mide bulantısı ve kusma yaptı onun için gece yatarken içtim hiç sorun yok.herkese geçmiş olsun

 12. Ayse dedi ki:

  23 yaşndan sonrada boy uzaması oluyormu bu çinko sayesinde?

Paylaş

*

css.php