Çinko Nedir?

Çinko Hangi Yiyeceklerde Bulunur? Çinko Nedir? Çinko bir temel gıdadır ve metabolizmanın faaliyetlerine geniş ölçüde dâhil olan çok önemli bir mineraldir.

Çinko minerali vücutta en çok kaslar, karaciğer, böbrekler ve gözlerde yer alır. Erkeklerde prostat bezi ve spermde fazla oranda çinko bulunur.

Çinko faydalarını bütünüyle anlamak için, çinkonun vücuttaki rolünü tam olarak anlamak önemlidir.

Çinko Faydaları Nelerdir?

• Çinko minerali yaraların iyileşmesinde gereklidir, büyüme ve gelişme, saç uzaması, ensülin üretimi, koklama, tat alma ve doğurganlık için lazımdır. Çinko aynı zamanda hamilelik süresince fetüsün uygun büyüme ve gelişimini sağlamada son derece önemlidir. Hamilelik döneminde çinko gereksinimi artar.

• Çinko minerali bağışıklık sistemi için gereklidir. Çinko eksikliği enfeksiyonlara karşı dayanıksız olma sonucunu ortaya çıkarır. Bağışıklıkla ilgili hormon ve salgıların oranında da azalma meydana gelir. Çinko eksikliği olanlarda soğuk algınlığı, grip ve üst solunum yolları hastalıklarına daha çok rastlanır.

• ABD’deki Wayne Tıp Fakültesi tarafından yapılan çalışmada, soğuk algınlığına yakalanan ve en fazla 24 saattir hastalığı çeken 50 kişinin bir bölümüne ayaktayken her 2-3 saatte bir 13,3 miligramlık çinko asetat pastilleri, diğerlerine ise placebo verilmiş; çinko alanlarda öksürük, burun akıntısı ve kas ağrısı gibi belirtilerin yaklaşık 4 gün sürdüğü, placebo grubunda ise bu sürenin bir hafta olduğu görülmüştür.

• Mayo Kliniğince yapılan bir araştırmaya göre çinkonun bağışıklık sistemini desteklemesi yalnızca enfeksiyonu durdurmakla kalmıyor; dokuyu yenileyip ve tümör hücrelerini elimine ediyor.

• Araştırmalar, çinkonun, verem ya da kolibasili bakterisi gibi mikropları yenmek için bağışıklık sistemi hücrelerine yardımcı olduğunu göstermektedir. ‘Cell Host & Microbe’ adlı dergide yayınlanan araştırmaya göre, bağışıklık hücreleri, özellikle çinko gibi ağır metal rezervlerini mikropları zehirlemek için bir anti-bakteri silahı gibi kullanmaktadır.

• Çinko minerali erkekte sperm üretiminde gereklidir.

• Louisiana Devlet Üniversitesi Tıp Merkezince yapılan bir araştırmada çinkonun maküler dejenerasyona bağlı görüş kaybını kontrol etmede yardımcı rol oynayabileceği tespit edilmiştir.

• Çinko, kanserle mücadelede büyük önem taşıyan T-hücrelerinin olgunlaşması için gerekli olan bir mineraldir. Vücuttaki çinko seviyesi azaldıkça bağışıklık sisteminin kansere karşı mücadelesi de zayıflar. Amerika’da yapılan bir araştırmada, kanser hastalarının %55’inde çinko eksikliğinin olduğu tespit edilmiştir. Çinko eksikliğinin prostat, yemek borusu ve akciğer kanserlerine yol açtığı da saptanmıştır.

• Wayne State Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ananda Prasad, bağışıklık sistemi hücrelerinden T hücrelerinin çinko minerali sayesinde hayatta kaldığını ve ciddi çinko eksikliğinde T hücrelerinin yok olduğunu belirtiyor. Prof. Dr. Prasad bu durumun baş boyun ve yemek borusu kanseri yönünden önemli risk oluşturduğunu ifade ederek, çinko eksikliğinin özellikle yemek borusunda tabakalaşma ve ardından kansere yol açtığını belirtiyor. Prof. Dr. Prasad ayrıca, tek başına çinko kullanımının sarı noktaya bağlı körlükte %25 oranında gerileme sağladığını ve ölümcül olabilen Wilson hastalığında, vücuttaki bakırı azaltmak için çinko terapisinin uygulandığını açıklamıştır.

• Diyabet hastalarında gerekli miktarda alınan çinko ilerideki yıllarda oluşacak komplikasyonları önleyip yaşam kalitesini artırır.

• Tırnak kırılganlığını ve tırnak üzerindeki beyaz lekeleri giderici etkisi vardır.

• Nörodermitis ve sedef hastalığında çinko minerali tedavide olumlu etkiler sağlayabilir.

Çinko Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Eksiklik şeker ve prostat sorunlarına neden olur. Saç ve tırnakların zayıflaması, koku ve tat alma duyusunda azalma, çocuklarda gelişim yetersizliği, zihinsel kapasitenin azalması, iştahsızlık, deride yaşlanma belirtileri, yaraların iyileşmesinde gecikme, akne sorunları yine çinko eksikliğinde ortaya çıkabilecek proplemlerdir.

Çinko eksikliğinde tiroid hormon metabolizması bozulur ve kandaki T3 ve T4 hormonu % 30 oranında azalır.

Çinko Eksikliği Neden Olur?

• Kronik bağırsak rahatsızlıkları olanlar,

• Tek yönlü beslenenler,

• Fazla alkol tüketenler,

• Karaciğer sorunları olan kişiler,

• Aşırı sportif faaliyetlerde bulunanlar,

• Kortizon ve barbitürad gibi ilaç kullanan kişilerde çinko eksikliği görülür.

Çinko İçeren Gıdalar – Çinko Eksikliği İçin Ne Yemeli?

Çinko birçok günümüz gıdalarında bulunabilir. Karides, istiridye, balık, et, karaciğer, buğday tohumu, kabak çekirdeği, ayçiçeği çekirdeği, tüm tahıllar, ceviz, badem, yumurta, peynir ve süt çinko içeren yiyecekler arasındadır.

Yüksek oranlarda lifli gıda tüketimi çinko seviyesini azaltabilir. Lifli bitkisel gıdalardaki fitat çinkoya bağlanır ve onu vücudun faydalanamayacağı hale getirir.

Proteinli besinlerle alınan çinko vücut tarafından daha iyi emilir.

Vejetaryen diyetlerde çinko eksikliği çok yaygındır ve temel olarak yüksek tahıl içerikli vejetaryen diyetlerde bulunan ve organik asitlerden oluşan fitatlardan kaynaklanır. Bu fitatlar çinkoyu tutar ve emilemez hale getirir. Dolayısıyla vejetaryenlerin çinko takviyeleri kullanması önerilir.

Günlük Çinko Kullanımı

Günlük çinko ihtiyacı yaklaşık 15 mg dır. 50mg dan fazla alınması tavsiye edilmez. Eğer uzun süreli çinko kullanılacaksa günlük olarak 20 mglık doz önerilir. Çinko pikolinat ve çinko gluconate en iyi tolere edilen takviye türleridir.

Fazla miktardaki kalsiyum çinkonun emilimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Multivitaminlerin birçoğu günlük izin verilen çinko miktarını içerir.

Çinko Fazla Alındığında Ne Olur?

Bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve bakır emiliminin bozulmasına neden olabilir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. derya says

  gerçekten çok güzel bana fen ödewim için çok yardımcı oldunuz sağolun

 2. selcan says

  ya ben kurşun nedir diye arıom yardım edermisin

 3. ENES says

  ben DEVA eczanesınde çalışıyorum ve daha yeni başladım annemin saçları döküldüğü için eczacılık okudum inşallah sizin gibi bilgili çocuklar YETİŞİR!!

 4. DUYGU says

  KIZIMDA ÇİNKO KAN TAHLİLİNDE NORMAL SEVİYENİN ÇOK ALTINDA ÇIKTI.KANSIZLIK FERRİTİN EKSİKLİĞİ DEMİR BAĞLAMA KAPASİTESİ VE ÇİNKO ,B12, BUNLARIN HEPSİ BİRBİRİYLE ALAKALI.DOKTORLAR HALA ARAŞTIRIYOR AMA BENDE BU ARADA KABAK ÇEKİRDEĞİNİ DUYMUŞTUM KABAK ÇEKİRDEĞİ YEDİRİYORUM.ÇİNKONUN DOĞAL BİR NUMARALI İLACI.

 5. mücahit says

  gerçekten sağolun biyolojı odevime yardımcı oldunuz

 6. DogiMogi says

  çok saolun güzel paylaşım :))) bu arada çinkonun semboolünü yazmamışsın çinkonun sembolü (Zn)

 7. gncgl says

  sağolun çok iyi oldu vala ödevimi halledebildim teşekkürlerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr!!!!!!!!!!!!!!

 8. nurgül says

  bnada fen ödevinde yardımcıolduu tşk ederımm :D

 9. cenk says

  teşekkürler ben bilimadamı olmak istiyorum ve bu yüzdendir ki cok aratırıyorum sizlerde araştırın ve ülkemizi çagdan çaga taşıyalım

 10. halil says

  benim boyumun uzaması için ne yapmam gerekiyor bilgilendirirseniz sewinirim
  teşekkürler….

 11. şeyda says

  çok saolun

  bendede çinko eksikliği var artık kendime daha dikkat etmeye çalışırım

 12. sewqi says

  saqolun bende çinko eksikliqi varmıs simdi hepsini yiyicemm!! xD çinkosuzluk yusunden saçlarım dokuluoodu sağolun

 13. sümeyra says

  bunu lüfen okuyun gerçekten başarılı bir öğrenci lmak istiyorsanız kendinizi metin 2 den uzak tutunuz harbiden çalışın ben eskiden çok tembeldim sonra bir kız bana dediki bak bu kız çok tebel sonra onun inadına dersime çok çalıştım şimdi kız yüzüme bakamıyor harbiden çalışın msn den ve face book kendizi katırmayın açın bakın kapatın hem sbsde 374 aldım babam şimdi beni dershanelere kurslara gönderiyor szin rakibiniz her zaman sınıf birinci olmalıdır tamamı arkadaşar

 14. kenan says

  arkadaşım ara sıra basketbol oyna eminim faydası olcaktır

 15. çinkocu says

  çok teşekkür ederim .bol bol çekirdek bol bol badem bol bol süttt bol bol et… çinko eksikliği saç dökülmesine de sebep oluyormuş yemenize içmenize dikkat edinn. iyi besleniin .

 16. buse says

  bendede çinko eksikliği var …..
  size bunları yemeyi öneririm acı çekmek istemiyorsanız bunları yiyin.TEŞEKKÜRLEER..

 17. meriç says

  arkadaşlar benim boyum kısa ve ben uzamasını istiyorum sizce ne yapabilirim ve çinko vitaminini neylerden alabilirim LÜTFEN yardım edin

 18. gül says

  ben saçlarımın hızlı uzamasını istiyorum çinko uzatıyomuş hangi besinlerde oldugunu merak ediyodum şimdi ögrendim teşekkürler.kahramanmaraş.

 19. aydın says

  beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.ayrıca televizyonda duydum erkeklerin cisellikten sonra çinko eksikliği oluyormuş.bunu nasıl karşılarım diye merak ettim.tekrar tekrar teşekkür ederim.iyiki sizin gibi bilgili insanlar var…

 20. ufuk says

  Çinko 1 numaralı Erkek Afrodizyağıdır bunu da not edin isterseniz.

 21. HİLAL says

  çinko eksikğinin ne olduğunu ve nasıl tedavi edildiğini çok güzel anlatmışsınız ben doktora kilo almak istiyorum diye gittim bana çinko tedavisinde kullanlan bir ilaç verdi sanırım kilo aldırmıyo çünkü haala yerimde sayıyorum bende merak ettim araştırayım dedim ve buraya ulaştım aslında gerçekten çinko bizim için önemli bir ihtiyaçmış ilaçı kullanmaya devam edecem teşşekkürler bilgileriniz için :))

 22. sewDe says

  biyoloji öDevime çok yardımCı oLdu bilqiLer tşeKKür eDerim çoK güZeLL…. ;)

 23. yasemın says

  slm ya ben hıc kg almıyorum bana yardımcı olun ltfn 16 yasındayım

 24. enver taştan says

  bilimsel olarak element olan çinko esansiyel olarak insan yaşamı buyume ge gelişmeyi oldukça etkiler. ve daha birçok şey.

 25. enver taştan says

  gmail adresime ulaş sana literatür göndereyim ordan takip edersin.

 26. hakan says

  ya arkadaşlar çinko çok önemlidir çinko olmassa gelişim geriliği saç dökülmesi tırnak wtlwrinin kalkması zihin eksikliği olur

 27. SDK says

  MRB ARKADAŞLAR SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI HANGİ BESİNLER İYİ GELYOR. NE GİBİ YÖNTEMLER UYGULANABİLİR BİLEN VAR MI ACABA:?

 28. önder says

  arkadaşlar almayadan gelen fitline isminde bir ürünle tanıştım sağlık konusunda devrim yapmışlar a d e k +omega 3 + Q 10 suda çözebilen eritebilen tek firma biliyorsunuz bunlar yağda çözülebilen vitaminler eksikliğinde bol rahatsızlı fazlalığında karaciğer sitek karaciğer yalanması pangreas kalp damar hastalıkları orya çıkar bu firma 2-12 dk arasında yağda eriyen vitamin minarelleri kana karıştıyor ihtiyaç olanı vücut alıyor fazlalığını karaciğerde depo yapmadan ter ve idrar olark hemen atıyor

 29. önder says

  bakın restorate isminde bir minarel içecekleri var içinde çinko+Icindekiler:Potasyum, kalsiyum, demir,cinko, bakir, krom, selenyum,vitaminD var harika bir şey vücut ihtiyaç olan bütün minareller bir kutunun içinde yüzde güvenilir 12 yıldır içiyorum içirtiyorum etkili tesirli garentili güvenceli irtibata geçmek isterseniz 05376125250

 30. önder says

  Fitline RESTORATE Minerallerin gücü!…
  Icindekiler:Potasyum, kalsiyum, demir,cinko, bakir, krom, selenyum,vitaminD.
  Faydalari:
  Potasyum(Kalyum):Kalp, böbrek, sinir ve kas fonksiyonlari icin önemlidir.Vücuttaki su seviyesini düzenler ve glikojen seviyesinin korunmasinda yapici bir rol oynar.
  Kalsiyum:Saglikli disler, optimal kas fonksiyonu ve kan icin önemlidir. Düzgün kalt atisi ile saglikli sinir ve kas baglantilari icin gereklidir. Genc yaslarda kalsiyum eksikligi ileride kemik erimesine (osteoporoz) yolacar.
  Demir:Kandaki hemoglobinin kirmizi rengini verir.Gerekli miktarda demir alimi özellikle atletler ve kadinlar icin önemlidir.Hamilelikte ve emzirme sonrasinda demir gereksinimi artar.Eksikliginde Anemi görülür.
  Cinko:Hücreleri korur.Protein, seker gibi cesitli elementlerin parcalanmasina yardim eder.Cilt icin önemlidir.Atletlerin performans seviyelerini korumalari icin günlük cinko alinmasi gereklidir.
  Bakir:Bazi enzimlerin parcalanmasi icin gereklidir.Hücrelerin direncini arttirir.Alyuvarlarin demir ile bilesimini saglar.Sterbest (engellenemeyen) zararlilarin vücuttan atilmasina yardimci olur.
  Krom:Kanbonhidratlar, yaglar ve proteinlerin metabolize edilmesini saglar. Yaglarin parcalanmasini destekler.
  Selenyum:Hücrelerdeki toksinlere karsi koyruyucu bir etki saglar. Bagisiklik sistemini güclendiren etkili bir antioksidandir. Agir metallerin vücuttan atilmasini sagbar. Detoksu destekler.
  VitaminD:Saglikli kemikler ve disler icin gereklidir.Kalsiyumun özümlenmesini saglar

 31. kayhan says

  valla çok tşkr çok yardım oldunuzz :):):):):):)

 32. seda says

  bana fen ödevim için yardımcı oldunuz için teşekkür ederim inşallah 100 gelir

 33. hüseyin u. says

  Arkadaşlar;
  çinko yu bol miktarda içeren süt,fiyatı yüksek olmadığı içinde almanın kolay olduğu ayçekirdeği tüketmek,ilerleyen yaşlarda sağlıklı ve kendine güvenen bireyler olma konusunda sizlere çok yardımcı olacaktır..

 34. MEHTAP ERDOĞAN says

  Oğlum 3 yaşında idrarında bol eritrosit rastlandı böbrek taşı düşürmüş olma ihtimali yüksekmiş. yüksek oranda mineral içeren gıdalar da taş oluşmasını sağlıyormuş fıstık pekmez ve eti çok yiyor azaltmam mı lazım yoksa kesmem mi lazım

 35. ergün uğurcan says

  önerilen gıdalardan yerseniz hayat sizin için çok iyi olur denemekte fayda var

 36. selin says

  tüm minerallerin; fazlalığında oluşan hastalıklar,yetersizliğinde oluşan hastalıklar,en çok bulunduğu iki besin kaynağı

 37. deryaaa says

  benim tırnaklarımda beyaz lekeler var sebebi nedir bilen var mi??

 38. osman says

  çinko tombala yapmak için gerekli olna her bir evreye denir..1. çinko 2.çinko tombalaaaaa :)))

 39. hemşire says

  çok işime yaradı beslenme dersim için teşekkürler :)))

 40. YURDAER PANGALŞ says

  VERDİĞİNİZ BİLĞİLER İNANIN ÇAK FAYDALI BU BİLĞİLERDEN ANCAK OKUYANLAR YARARLANABİLİYOR.
  OKUMA ALIŞKANLIĞI OLMAYANLAR NE YAPAR BİLEMEM.ÇOK TEŞEKKÜRLER

 41. Mine KANDEMİR says

  Ben vejeteryanım aşırı saçlarım dökülüyo açılmalar var. Ne yemem gerektiğini söyleyin.

 42. Çigdem says

  Kızımın tırnakları ortadan ikiye ayrılıyor bakalım Dr şurup verem verdi burdakibilgileri deuygulayacagi teşekkür ederi .

 43. Kübra says

  Benimde demirim ve çinko eksikliğim var.Doktor bana kapsül verdi ve bolbol meyve,sebze bide pekmez tüketmem gerektiğini söyledi.Kapsülü 20 gün içeceğimi ve günde 1 defa tok karna yutucağımı söyledi.Ben 10 yaşındayım ve ilk defa kapsül veya hap içiyorum.Ama yutamıyorum.Olmuyor.Deniyorum,deniyorum,deniyorum olmuyor.Şuan bu benim 5. günüm.İlacı içemediğim için annem şurubunu alıcak.Bende biraz bilgi edinmek istedim ve edindimde.Bilgileriniz için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir