wordpress counter

Çinko Nedir?

Çinko Hangi Yiyeceklerde Bulunur? Çinko Nedir? Çinko bir temel gıdadır ve metabolizmanın faaliyetlerine geniş ölçüde dâhil olan çok önemli bir mineraldir.

Çinko minerali vücutta en çok kaslar, karaciğer, böbrekler ve gözlerde yer alır. Erkeklerde prostat bezi ve spermde fazla oranda çinko bulunur.

Çinko faydalarını bütünüyle anlamak için, çinkonun vücuttaki rolünü tam olarak anlamak önemlidir.

Çinko Faydaları Nelerdir?

• Çinko minerali yaraların iyileşmesinde gereklidir, büyüme ve gelişme, saç uzaması, ensülin üretimi, koklama, tat alma ve doğurganlık için lazımdır. Çinko aynı zamanda hamilelik süresince fetüsün uygun büyüme ve gelişimini sağlamada son derece önemlidir. Hamilelik döneminde çinko gereksinimi artar.

• Çinko minerali bağışıklık sistemi için gereklidir. Çinko eksikliği enfeksiyonlara karşı dayanıksız olma sonucunu ortaya çıkarır. Bağışıklıkla ilgili hormon ve salgıların oranında da azalma meydana gelir. Çinko eksikliği olanlarda soğuk algınlığı, grip ve üst solunum yolları hastalıklarına daha çok rastlanır.

• ABD’deki Wayne Tıp Fakültesi tarafından yapılan çalışmada, soğuk algınlığına yakalanan ve en fazla 24 saattir hastalığı çeken 50 kişinin bir bölümüne ayaktayken her 2-3 saatte bir 13,3 miligramlık çinko asetat pastilleri, diğerlerine ise placebo verilmiş; çinko alanlarda öksürük, burun akıntısı ve kas ağrısı gibi belirtilerin yaklaşık 4 gün sürdüğü, placebo grubunda ise bu sürenin bir hafta olduğu görülmüştür.

• Mayo Kliniğince yapılan bir araştırmaya göre çinkonun bağışıklık sistemini desteklemesi yalnızca enfeksiyonu durdurmakla kalmıyor; dokuyu yenileyip ve tümör hücrelerini elimine ediyor.

• Araştırmalar, çinkonun, verem ya da kolibasili bakterisi gibi mikropları yenmek için bağışıklık sistemi hücrelerine yardımcı olduğunu göstermektedir. ‘Cell Host & Microbe’ adlı dergide yayınlanan araştırmaya göre, bağışıklık hücreleri, özellikle çinko gibi ağır metal rezervlerini mikropları zehirlemek için bir anti-bakteri silahı gibi kullanmaktadır.

• Çinko minerali erkekte sperm üretiminde gereklidir.

• Louisiana Devlet Üniversitesi Tıp Merkezince yapılan bir araştırmada çinkonun maküler dejenerasyona bağlı görüş kaybını kontrol etmede yardımcı rol oynayabileceği tespit edilmiştir.

• Çinko, kanserle mücadelede büyük önem taşıyan T-hücrelerinin olgunlaşması için gerekli olan bir mineraldir. Vücuttaki çinko seviyesi azaldıkça bağışıklık sisteminin kansere karşı mücadelesi de zayıflar. Amerika’da yapılan bir araştırmada, kanser hastalarının %55’inde çinko eksikliğinin olduğu tespit edilmiştir. Çinko eksikliğinin prostat, yemek borusu ve akciğer kanserlerine yol açtığı da saptanmıştır.

• Wayne State Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ananda Prasad, bağışıklık sistemi hücrelerinden T hücrelerinin çinko minerali sayesinde hayatta kaldığını ve ciddi çinko eksikliğinde T hücrelerinin yok olduğunu belirtiyor. Prof. Dr. Prasad bu durumun baş boyun ve yemek borusu kanseri yönünden önemli risk oluşturduğunu ifade ederek, çinko eksikliğinin özellikle yemek borusunda tabakalaşma ve ardından kansere yol açtığını belirtiyor. Prof. Dr. Prasad ayrıca, tek başına çinko kullanımının sarı noktaya bağlı körlükte %25 oranında gerileme sağladığını ve ölümcül olabilen Wilson hastalığında, vücuttaki bakırı azaltmak için çinko terapisinin uygulandığını açıklamıştır.

• Diyabet hastalarında gerekli miktarda alınan çinko ilerideki yıllarda oluşacak komplikasyonları önleyip yaşam kalitesini artırır.

• Tırnak kırılganlığını ve tırnak üzerindeki beyaz lekeleri giderici etkisi vardır.

• Nörodermitis ve sedef hastalığında çinko minerali tedavide olumlu etkiler sağlayabilir.

Çinko Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Eksiklik şeker ve prostat sorunlarına neden olur. Saç ve tırnakların zayıflaması, koku ve tat alma duyusunda azalma, çocuklarda gelişim yetersizliği, zihinsel kapasitenin azalması, iştahsızlık, deride yaşlanma belirtileri, yaraların iyileşmesinde gecikme, akne sorunları yine çinko eksikliğinde ortaya çıkabilecek proplemlerdir.

Çinko eksikliğinde tiroid hormon metabolizması bozulur ve kandaki T3 ve T4 hormonu % 30 oranında azalır.

Çinko Eksikliği Neden Olur?

• Kronik bağırsak rahatsızlıkları olanlar,

• Tek yönlü beslenenler,

• Fazla alkol tüketenler,

• Karaciğer sorunları olan kişiler,

• Aşırı sportif faaliyetlerde bulunanlar,

• Kortizon ve barbitürad gibi ilaç kullanan kişilerde çinko eksikliği görülür.

Çinko İçeren Gıdalar – Çinko Eksikliği İçin Ne Yemeli?

Çinko birçok günümüz gıdalarında bulunabilir. Karides, istiridye, balık, et, karaciğer, buğday tohumu, kabak çekirdeği, ayçiçeği çekirdeği, tüm tahıllar, ceviz, badem, yumurta, peynir ve süt çinko içeren yiyecekler arasındadır.

Yüksek oranlarda lifli gıda tüketimi çinko seviyesini azaltabilir. Lifli bitkisel gıdalardaki fitat çinkoya bağlanır ve onu vücudun faydalanamayacağı hale getirir.

Proteinli besinlerle alınan çinko vücut tarafından daha iyi emilir.

Vejetaryen diyetlerde çinko eksikliği çok yaygındır ve temel olarak yüksek tahıl içerikli vejetaryen diyetlerde bulunan ve organik asitlerden oluşan fitatlardan kaynaklanır. Bu fitatlar çinkoyu tutar ve emilemez hale getirir. Dolayısıyla vejetaryenlerin çinko takviyeleri kullanması önerilir.

Günlük Çinko Kullanımı

Günlük çinko ihtiyacı yaklaşık 15 mg dır. 50mg dan fazla alınması tavsiye edilmez. Eğer uzun süreli çinko kullanılacaksa günlük olarak 20 mglık doz önerilir. Çinko pikolinat ve çinko gluconate en iyi tolere edilen takviye türleridir.

Fazla miktardaki kalsiyum çinkonun emilimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Multivitaminlerin birçoğu günlük izin verilen çinko miktarını içerir.

Çinko Fazla Alındığında Ne Olur?

Bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve bakır emiliminin bozulmasına neden olabilir.

Related Posts :


Yorumlar

 1. okuyanus dedi ki:

  bilgilendirme için teşekkürler

 2. ayşenur dedi ki:

  çok güzel

 3. meLody_péLLa dedi ki:

  çoq teşeqqürLer yhaF ;)

 4. derya dedi ki:

  gerçekten çok güzel bana fen ödewim için çok yardımcı oldunuz sağolun

 5. selcan dedi ki:

  ya ben kurşun nedir diye arıom yardım edermisin

 6. selcan dedi ki:

  nolur yardım et
  sosyal ödevim

 7. selcan dedi ki:

  ben selcan

 8. selcan dedi ki:

  derya

 9. sayme & ismigül dedi ki:

  bize sinüzit için şifalı bitkiler lazım

 10. ENES dedi ki:

  ben DEVA eczanesınde çalışıyorum ve daha yeni başladım annemin saçları döküldüğü için eczacılık okudum inşallah sizin gibi bilgili çocuklar YETİŞİR!!

 11. DUYGU dedi ki:

  KIZIMDA ÇİNKO KAN TAHLİLİNDE NORMAL SEVİYENİN ÇOK ALTINDA ÇIKTI.KANSIZLIK FERRİTİN EKSİKLİĞİ DEMİR BAĞLAMA KAPASİTESİ VE ÇİNKO ,B12, BUNLARIN HEPSİ BİRBİRİYLE ALAKALI.DOKTORLAR HALA ARAŞTIRIYOR AMA BENDE BU ARADA KABAK ÇEKİRDEĞİNİ DUYMUŞTUM KABAK ÇEKİRDEĞİ YEDİRİYORUM.ÇİNKONUN DOĞAL BİR NUMARALI İLACI.

 12. mücahit dedi ki:

  gerçekten sağolun biyolojı odevime yardımcı oldunuz

 13. DogiMogi dedi ki:

  çok saolun güzel paylaşım :))) bu arada çinkonun semboolünü yazmamışsın çinkonun sembolü (Zn)

 14. sindi dedi ki:

  harika

 15. gncgl dedi ki:

  sağolun çok iyi oldu vala ödevimi halledebildim teşekkürlerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr!!!!!!!!!!!!!!

 16. nurgül dedi ki:

  bnada fen ödevinde yardımcıolduu tşk ederımm :D

 17. halil dedi ki:

  ya valla çok teşekkürler.

 18. cenk dedi ki:

  teşekkürler ben bilimadamı olmak istiyorum ve bu yüzdendir ki cok aratırıyorum sizlerde araştırın ve ülkemizi çagdan çaga taşıyalım

 19. safure dedi ki:

  bendede cinko eksikliği var yhaff

 20. safure dedi ki:

  bendede cinko eksikliği var yhaff:d

 21. halil dedi ki:

  benim boyumun uzaması için ne yapmam gerekiyor bilgilendirirseniz sewinirim
  teşekkürler….

 22. sibel dedi ki:

  çok yardımcı oldunuz teşekür ederim

 23. bhaşkend wHeledi dedi ki:

  …..HEPİNİZE TEŞŞKÜÜR…..:)

 24. şeyda dedi ki:

  çok saolun

  bendede çinko eksikliği var artık kendime daha dikkat etmeye çalışırım

 25. mustafa dedi ki:

  slm ben mustafa

 26. sewqi dedi ki:

  saqolun bende çinko eksikliqi varmıs simdi hepsini yiyicemm!! xD çinkosuzluk yusunden saçlarım dokuluoodu sağolun

 27. sümeyra dedi ki:

  çok teşekür ederim çok yardım ettiniz

 28. sümeyra dedi ki:

  bunu lüfen okuyun gerçekten başarılı bir öğrenci lmak istiyorsanız kendinizi metin 2 den uzak tutunuz harbiden çalışın ben eskiden çok tembeldim sonra bir kız bana dediki bak bu kız çok tebel sonra onun inadına dersime çok çalıştım şimdi kız yüzüme bakamıyor harbiden çalışın msn den ve face book kendizi katırmayın açın bakın kapatın hem sbsde 374 aldım babam şimdi beni dershanelere kurslara gönderiyor szin rakibiniz her zaman sınıf birinci olmalıdır tamamı arkadaşar

 29. MİNAZ dedi ki:

  ÇOk teşekkür ederim koyduğunuz için

 30. ALi dedi ki:

  teşekkürler…

 31. irem dedi ki:

  bende içiyorum şu anda:d

 32. kenan dedi ki:

  arkadaşım ara sıra basketbol oyna eminim faydası olcaktır

 33. çinkocu dedi ki:

  çok teşekkür ederim .bol bol çekirdek bol bol badem bol bol süttt bol bol et… çinko eksikliği saç dökülmesine de sebep oluyormuş yemenize içmenize dikkat edinn. iyi besleniin .

 34. Talip dedi ki:

  BU BİLGİLERİ YAYINLADIĞINIZ İÇİN TEŞKÜRLERR…:))

 35. onur dedi ki:

  çookk sağolun

 36. buse dedi ki:

  bendede çinko eksikliği var …..
  size bunları yemeyi öneririm acı çekmek istemiyorsanız bunları yiyin.TEŞEKKÜRLEER..

 37. meriç dedi ki:

  arkadaşlar benim boyum kısa ve ben uzamasını istiyorum sizce ne yapabilirim ve çinko vitaminini neylerden alabilirim LÜTFEN yardım edin

 38. gül dedi ki:

  ben saçlarımın hızlı uzamasını istiyorum çinko uzatıyomuş hangi besinlerde oldugunu merak ediyodum şimdi ögrendim teşekkürler.kahramanmaraş.

 39. aydın dedi ki:

  beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.ayrıca televizyonda duydum erkeklerin cisellikten sonra çinko eksikliği oluyormuş.bunu nasıl karşılarım diye merak ettim.tekrar tekrar teşekkür ederim.iyiki sizin gibi bilgili insanlar var…

 40. ufuk dedi ki:

  Çinko 1 numaralı Erkek Afrodizyağıdır bunu da not edin isterseniz.

 41. HİLAL dedi ki:

  çinko eksikğinin ne olduğunu ve nasıl tedavi edildiğini çok güzel anlatmışsınız ben doktora kilo almak istiyorum diye gittim bana çinko tedavisinde kullanlan bir ilaç verdi sanırım kilo aldırmıyo çünkü haala yerimde sayıyorum bende merak ettim araştırayım dedim ve buraya ulaştım aslında gerçekten çinko bizim için önemli bir ihtiyaçmış ilaçı kullanmaya devam edecem teşşekkürler bilgileriniz için :))

 42. selen dedi ki:

  gerçekten çok güzel .. bililendirme için saolun :D

 43. sewDe dedi ki:

  biyoloji öDevime çok yardımCı oLdu bilqiLer tşeKKür eDerim çoK güZeLL…. ;)

 44. nurdan dedi ki:

  artık sadece çinkolu yiyecekler yiyeceğim

 45. yasemın dedi ki:

  slm ya ben hıc kg almıyorum bana yardımcı olun ltfn 16 yasındayım

 46. enver taştan dedi ki:

  bilimsel olarak element olan çinko esansiyel olarak insan yaşamı buyume ge gelişmeyi oldukça etkiler. ve daha birçok şey.

 47. enver taştan dedi ki:

  gmail adresime ulaş sana literatür göndereyim ordan takip edersin.

 48. Ayşe kara dedi ki:

  baya eski bi yorum olmuş ama dönerseniz çok sevinirim enes bey :)
  risusperymelis@hotmail.com

 49. hakan dedi ki:

  ya arkadaşlar çinko çok önemlidir çinko olmassa gelişim geriliği saç dökülmesi tırnak wtlwrinin kalkması zihin eksikliği olur

 50. polat dedi ki:

  gercekten cok yardımcı oldunuc

 51. tuğçe dedi ki:

  biligilendirdiğiniz için tşekkür ederiz

 52. SDK dedi ki:

  MRB ARKADAŞLAR SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI HANGİ BESİNLER İYİ GELYOR. NE GİBİ YÖNTEMLER UYGULANABİLİR BİLEN VAR MI ACABA:?

 53. emre dedi ki:

  çok bilgilendirici birşey miş

 54. önder dedi ki:

  arkadaşlar almayadan gelen fitline isminde bir ürünle tanıştım sağlık konusunda devrim yapmışlar a d e k +omega 3 + Q 10 suda çözebilen eritebilen tek firma biliyorsunuz bunlar yağda çözülebilen vitaminler eksikliğinde bol rahatsızlı fazlalığında karaciğer sitek karaciğer yalanması pangreas kalp damar hastalıkları orya çıkar bu firma 2-12 dk arasında yağda eriyen vitamin minarelleri kana karıştıyor ihtiyaç olanı vücut alıyor fazlalığını karaciğerde depo yapmadan ter ve idrar olark hemen atıyor

 55. önder dedi ki:

  bakın restorate isminde bir minarel içecekleri var içinde çinko+Icindekiler:Potasyum, kalsiyum, demir,cinko, bakir, krom, selenyum,vitaminD var harika bir şey vücut ihtiyaç olan bütün minareller bir kutunun içinde yüzde güvenilir 12 yıldır içiyorum içirtiyorum etkili tesirli garentili güvenceli irtibata geçmek isterseniz 05376125250

 56. önder dedi ki:

  Fitline RESTORATE Minerallerin gücü!…
  Icindekiler:Potasyum, kalsiyum, demir,cinko, bakir, krom, selenyum,vitaminD.
  Faydalari:
  Potasyum(Kalyum):Kalp, böbrek, sinir ve kas fonksiyonlari icin önemlidir.Vücuttaki su seviyesini düzenler ve glikojen seviyesinin korunmasinda yapici bir rol oynar.
  Kalsiyum:Saglikli disler, optimal kas fonksiyonu ve kan icin önemlidir. Düzgün kalt atisi ile saglikli sinir ve kas baglantilari icin gereklidir. Genc yaslarda kalsiyum eksikligi ileride kemik erimesine (osteoporoz) yolacar.
  Demir:Kandaki hemoglobinin kirmizi rengini verir.Gerekli miktarda demir alimi özellikle atletler ve kadinlar icin önemlidir.Hamilelikte ve emzirme sonrasinda demir gereksinimi artar.Eksikliginde Anemi görülür.
  Cinko:Hücreleri korur.Protein, seker gibi cesitli elementlerin parcalanmasina yardim eder.Cilt icin önemlidir.Atletlerin performans seviyelerini korumalari icin günlük cinko alinmasi gereklidir.
  Bakir:Bazi enzimlerin parcalanmasi icin gereklidir.Hücrelerin direncini arttirir.Alyuvarlarin demir ile bilesimini saglar.Sterbest (engellenemeyen) zararlilarin vücuttan atilmasina yardimci olur.
  Krom:Kanbonhidratlar, yaglar ve proteinlerin metabolize edilmesini saglar. Yaglarin parcalanmasini destekler.
  Selenyum:Hücrelerdeki toksinlere karsi koyruyucu bir etki saglar. Bagisiklik sistemini güclendiren etkili bir antioksidandir. Agir metallerin vücuttan atilmasini sagbar. Detoksu destekler.
  VitaminD:Saglikli kemikler ve disler icin gereklidir.Kalsiyumun özümlenmesini saglar

 57. önder dedi ki:

  onder.fitline@hotmail.com daha teveratlu bilgi için irtabata geçin 05376125250

 58. kayhan dedi ki:

  valla çok tşkr çok yardım oldunuzz :):):):):):)

 59. enis dedi ki:

  bu fitline ürünü nerden alabilirizzz

 60. ahmet dedi ki:

  ya çocuklar ben çinkoyu hala öğrenemedim :D

 61. ahmet dedi ki:

  şaka :D

 62. ahmet dedi ki:

  çokkkkk salunnnnnnnnn :c :3

 63. seda dedi ki:

  bana fen ödevim için yardımcı oldunuz için teşekkür ederim inşallah 100 gelir

 64. seda dedi ki:

  @önder: sordukmu

 65. erdem dedi ki:

  o da bir çeşit çinko, bakır ve ya demirdir.

 66. erdem dedi ki:

  selcan!!

 67. Ali B. dedi ki:

  @önder: arkadaşım reklam yapma yeter!

 68. hüseyin u. dedi ki:

  Arkadaşlar;
  çinko yu bol miktarda içeren süt,fiyatı yüksek olmadığı içinde almanın kolay olduğu ayçekirdeği tüketmek,ilerleyen yaşlarda sağlıklı ve kendine güvenen bireyler olma konusunda sizlere çok yardımcı olacaktır..

 69. MEHTAP ERDOĞAN dedi ki:

  Oğlum 3 yaşında idrarında bol eritrosit rastlandı böbrek taşı düşürmüş olma ihtimali yüksekmiş. yüksek oranda mineral içeren gıdalar da taş oluşmasını sağlıyormuş fıstık pekmez ve eti çok yiyor azaltmam mı lazım yoksa kesmem mi lazım

 70. ramazan dedi ki:

  @sewqi: dökülüyor benimde

 71. ergün uğurcan dedi ki:

  önerilen gıdalardan yerseniz hayat sizin için çok iyi olur denemekte fayda var

 72. ceren dedi ki:

  çook teşekkrler

 73. selin dedi ki:

  tüm minerallerin; fazlalığında oluşan hastalıklar,yetersizliğinde oluşan hastalıklar,en çok bulunduğu iki besin kaynağı

 74. deryaaa dedi ki:

  benim tırnaklarımda beyaz lekeler var sebebi nedir bilen var mi??

 75. osman dedi ki:

  çinko tombala yapmak için gerekli olna her bir evreye denir..1. çinko 2.çinko tombalaaaaa :)))

 76. neden dedi ki:

  :) <(") dankişönnnnnnnnnnnn

 77. mahmut dedi ki:

  @deryaaa bunun nedeni vitamin eksikliğidir bol meyve ye :)

 78. teknoloji dedi ki:

  Faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler.

 79. Tesk ederim verdiğiniz bu bilgiler için dedi ki:

  harika süper..

 80. eylül etiz dedi ki:

  gerçekten emin oldum teşekkürler

Paylaş

*

css.php