İyot Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

İyot Nedir ve İyot Ne İşe Yarar? İyot, vücudun tiroid hormonu üretebilmek için kullandığı bir mineraldir, karşılığında; metabolizma normal yolla korunur. Bu; üreme sisteminin gelişimi, normal işleyişi ve çocukların beyinlerinin sağlıklı anlamda olgunlaşabilmeleri için esastır. Vücudun kalsiyum ve fosfor kullanımına yardımcı olarak, cilt, saç, tırnak ve kemiklerin sağlıklı olmasını ve aynı zamanda vücudun  gıda ve enerji kullanımını düzenlenmesine yardımcı olması iyotun yararları arasındadır.

Muhtemelen bu konuda bir şey bilmeden iyot kullanıyoruz. Uzun zaman önce, tıp otoriteleri insan vücudunun sağlıklı ve aktif olabilmesi için iyot ihtiyacı olduğu gerçeğini kabul etti. İnsan vücudu için iyodun önemi nedeniyle, ABD’de satılan bir çok tuzda iyot takviyesi vardır.

İyotun Faydaları ve Görevleri

İyot ve Tiroid Fonksiyonları; İyot, bedenin düzgün büyüme ve gelişmesinde ve aynı zamanda üreme sisteminin olgunlaşmasında etkin rol oynayan tiroksin ve triodotironin adlı iki hormonun üretiminde önemli bir role sahiptir.

İyot ile tiroid fonksiyonları arasındaki bağlantının açıklaması; iyodun, vücudumuzdaki metabolik süreçlerde çok önemli bir role sahip olduğudur.

Vücudumuzun kalori yakarak enerji seviyesini koruma şeklinin düzenlenmesinden sorumludur. Aynı zamanda vücudun güçlü tırnaklar,  kemikler ve sağlıklı bir saç sahibi olmasına yardımcı olur. Aslında iyodun beden üzerindeki yararları, tüm sistem üzerinde çalışmaktadır.

İyot Eksikliği Belirtileri

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, iyot eksikliği, tüm dünyada zihinsel geriliğin başlıca nedenidir. İyot eksikliğinin diğer belirtileri, kötü işleyen metabolizma, kuru – pullu cilt, sıra dışı kilo alımı, sürekli yorgunluk, kabızlık, gerileyen doğurganlık, kaygı ve değişken derecelerde depresyon, guatr ve büyüme bozuklukları sayılabilir.

Yeterince İyot Alıyor musunuz?

Bir çok doktor ve diyetisyen, insanların yeteri derecede iyot minerali aldıkları konusunda hemfikirdir.

İyot Hangi Besinlerde Bulunur ?

İyot içeren besinler olarak, deniz ürünleri, deniz yosunu ve iyotlu tuz sayılabilir. Eğer düzenli olarak deniz ürünleri tüketmiyorsanız ya da tuz tüketiminiz sınırlıysa, yaşınız ve cinsiyetiniz için uygun miktarda tavsiye edilmiş iyot takviyesinden yararlanmanız gerekebilir. Bir çok kişi için bu miktar; günlük 150 mcg’dir. Eğer guatr, tiroid rahatsızlığı ya da saptanmış iyot eksikliği varsa; iyot takviyesi almadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Eğer hamile iseniz, diyet programınız içinde özellikle yeterli miktarda çinko, demir ve B12 vitamininin yanı sıra iyodun da varlığından emin olunmalıdır. Gebelikte, iyot eksikliğinin etkileri; bilişsel bozukluklar ile ilişkilidir ve bu hasarlar genellikle kalıcı ve geri dönüşsüz olur. Eğer bir vejetaryen veya vegan iseniz; diyet programınıza fazla miktarlarda deniz yosunu dahil değilse, ekstra iyot takviyesine gereksiniminiz olabilir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. tolga says

  hipertiroidiniz varsa ıyottan uzak durun.çarpıntı sınırlılık terleme varsa kesınlıkle almayın.ıyotsuz tuz kullanın.bakanlık ıyotsuz tuzu yasaklarken hiç hıpertiroidi hastalarını duşunmemiş olsada.marketlerde ıyotsuz tuz az da olsa bulunmakta.

 2. tolga says

  en cok iyot içeren besinler
  balık denız urunlerı 30 mcg
  tavuk 9.5 mcg
  beyaz peynır 8.5 mcg
  yumuta 3.5 mcg
  sut 2.5 mcg
  hemen hemen yaklaşık degerlerdır.lıstenın başını balık ve denız urunlerı çekmekte.hipertiroidi hastaları için buldum.saglıklı gunler

 3. esra says

  teşekkürler TOLGA bende de hipertiroid var ve maalesef hükümetimiz bizim gibi hastaları düşünmemiş az sayıda da olsa marketlerde iyot içermeyen tuz bulmak mümkün ben buradan hipertiroidi olan hastalar için http://www.baskent-ank.edu.tr/tani_tedavi/iyot_kisitli_diyet.pdf linkini veriyorum burada uzak duralacak yiyecek ve içecekler belirtilmiş , hipertiroidi olanlara acil şifalar diliyorum.

 4. Hulya says

  merhaba,
  benimde troit bezlerim az çalışıyor, ülkemizin çoğunluğunda iyot eksikliği olduğu için iyotlu tuz satışı başlamıştı geçmiş tarihte.

 5. gul says

  slm bende troıt hastasıyım ve amelıyat gecırdım atom tedavısı alıcam ama hangı besınlerde var ıyot meyvelerde var lutfen yardım edın

 6. ayşe says

  evet arkadaşlar şu iyotlu tuz yüzünden hayatım ve benim gibi iyotlu tuz kullanamıyanlar için sahiden çok zor olmaya başladı bende haşimato tiroidi var ve iyot katılmamış yiyecek bulmak zor ayrıca şunu ögrendim hipotiroidi olan hastalara iyot öneriliyo fakat tuzlarda bulunan iyot miktarıda fazla oldugu için çogu hastanın sonu haşimato veya hipertiroidle son buluyor bu ne acayipliktir abi ya! sesimizi nasıl duyuracagız saglık bakanlıgı nasıl bu konuda duyarsız kalıyo anlamadım bu konuda eli uzun olan varsa lütfen ya şu tuz konusuna el atılsın

 7. bilgici.com says

  Tuzdada iyot war arkadaşlar iyotlu tuzlar alalım … !!

 8. ayten says

  Bende tiyorit bezlerimi aldim ondan sonra cok kilo aldim simdi ne yapacagimi bilmiyorum kabizlik sorunù cozemiyorum bu konuda bana bir yardim edin ne olur

 9. mete says

  Arkadaşlar bende de hipotiroid vardı ve en çok iyotun olduğu iyotlu tuz kullanıyordum.Tuzu kullandıktan sonra (dengeli beslendiğim halde) sinirlilik,kaygı,endişe… gibi haller ortaya çıkıyordu.Sonra bir kitapta (reikiyle alakalı) okudum ki bugün sofralarımızdaki doğal olmayan tuz, vücudumuzun sıcaklığını 26 kat arttırıyormuş.Sebebi içeriğinde %94 oranında sodyum (geri kalan %6 iyot)olmasıymış.Yani sodyum fazlalığı
  vücudun dengesini bozmaktadır.Bu yüzden size tavsiyem ya himalaya tuzu kullanın yada haftada 3 gün balık tüketin.

 10. hayri says

  ben araştırdım ve ögrendim beğenmedim vikipedi güzel anlatıyor

 11. goncag says

  Ben de şöyle bir katkıda bulunayım. Uzun zamandır takip ettiğim bir Amerikalı diyetisyen/beslenme profesörü, metabolizmayı hızlandırmak için yüksek miktarda iyot içeren kelp (deniz yosunu) öneriyor. Ben 0 kan grubu olduğum için rahatlıkla alabiliyorum. Ancak diğer kan grupları için hipertroid oluşma ihtimalı yüksek olduğundan doktor kontrolü altında alınması gerektiğini de belirtiyor. Neden demeyin açıklaması çok uzun…. Maalesef bir çok kitabı olmasına rağmen çevrilmedi bu amcanın ama başından sonuna harfiyen takip edince ki özellikle sindirim sorunları kalmıyor. Unutmadan kabızlık sorunu arkadaşa şöyle bir tavsiye, kahve ve kolayı kesersen yoluna girecektir.

 12. ayşe says

  Himalaya tuzu kullanın arkadaşlar. Ben çok faydasını gördüm. Hücreleri yeniliyor. Cildim güzelleşti. Kabızlık sorunum bitti. Bir de lambası var. Kesinlikle mucize yaratıyor. Gece horlamayı kesiyor, nefesinizi açıyor. Rafine tuz kanser hücrelerini besliyor. Sakın ola tüketmeyin. Benden demesi

 13. Rüchan says

  Arkadaslar bu Himalaya tuzunu nereden bulabiliriz,Allah’ini seven söylesin…..lütfen yardim edin–

 14. ali özkan says

  Arkadaşlar konsantire iyot ve iyotlu su satışımız vardır.Bize ulaşmanız durumunda üçretsiz testır ürünlerimizden göndere biliriz.Ali özkan klas dış ticaret tel: 05077894365

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir