wordpress counter

Mineral Nedir?

Doğada yaygın olarak bulunan inorganik maddeler olan mineraller, vücudun %4 gibi çok küçük bir bölümünü oluşturmasına rağmen vücut sıvılarının, kan ve kemiklerin oluşumunda, sağlıklı sinir fonksiyonlarının devamı, kas gücünün düzenlenmesinde rol oynayan çok önemli yapı taşlarıdır.

Mineral Nedir?

Enzimleri etkinleştirmekten, kimyasal reaksiyonları harekete geçirmeye ve iyi bir kemik yapısı oluşturmaktan, sağlıklı beyin fonksiyonları sağlamaya kadar fonksiyonları bulunmaktadır. Vitaminlerin aksine mineraller inorganik maddelerdir.

Mineral tuzları, taş ve kaya parçalarının erozyona uğraması sonucu milyonlarca  yıl içinde toz, kum haline gelerek toprağa karışır ve bitkilere geçer. Bu bitkilerle beslenen hayvanlar ile bitkileri tüketmek yoluyla mineralleri alırız.

Mineraller  Sağlığımız İçin Neden Önemlidir?

• Vücudun kendi kimyasal dengesini sürdürmesi vücuttaki çeşitli minerallerin oranlarına bağlıdır. Vücuddaki her bir mineralin diğeri üzerinde etkisi olduğu için birinin dengesi bozulduğunda, diğer minerallerin de seviyesi etkilenir. Bu dengesizliğin giderilmemesi, hastalığa neden olacak zincirleme reaksiyonları başlatabilir.

• Vitaminler vücudumuzda minerallerin yardımı olmadan fonksiyon gösteremediklerinden, mineral eksikliği vucudumuz için vitamin eksikliğinden çok daha fazla zarar vericidir.

• Mineraller vücut tarafından üretilemediği için besinler yoluyla alınması gerekir. Besinlerin yanısıra mineraller takviye şeklinde de alınabilir. Gıda takviyesi olarak kullanılan desteklerin çoğunda vitamin ve mineral çeşitleri bir arada formüle edilmiştir.

• Vücudumuz, minerallerin emilime hazır hale gelebilmesini sağlamak için, mineralleri sindirim sistemimizde şelat edilmiş hale getirir. Ancak birçok kişide bu süreç olması gerektiği gibi çalışmadığından, mineraller  emilememektedir. Bu nedenle, emilimi on kat daha fazla artırabilen şelat edilmiş mineralleri kullanmak daha uygun olabilir.

Minerallerin Faydaları ve  Çeşitleri

İnsan vücudunun günlük ortalama 100 mikrogramdan fazla gereksinim duyduğu mineraller makro-mineraller, bu oranın altındakiler mikro-mineraller olarak ifade edilir.

Kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum ve fosfor makromineraller, demir, selenyum, çinko, sülfür, bakır, germanyum, bor, brom, iyot, manganez, molibden, vanadyum gibi minerallerse mikromineraller olarak adlandırılır. Bütün mineraller ince bağırsaktan emilir, farklı yollarla taşınır ve depolanır. Bazıları gerekli hücrede kullanılır, fazlası idrarla atılır.

 

Demir Ne İşe Yarar? Kanda oksijenin dokulara taşınmasını sağlar. Vücutta oluşan karbondioksitin akciğerlere taşınıp solunumla atılmasında rol oynar. Büyüme, enerji üretimi ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gereklidir.

Demir Nelerde Bulunur? Kırmızı et, tavuk eti, balık eti, yumurta, kuru meyveler, kuru baklagiller, ıspanak, semiz otu, bezelye, pekmez.

Demir Eksikliğinde Ne Olur? Kansızlık, halsizlik, kalp çarpıntısı, zihinsel işlevlerde zayıflama, saç  dökülmesi, tırnakların kaşık şeklini alması gibi belirtilere yol açar.

Günlük İhtiyaç; Erkekler 8 mg/, kadınlar 18 mg.

 

Potasyum Ne İşe Yarar? Hücrelerin ve dokuların düzgün çalışmasında görev alır. Sodyumla beraber vücudun sıvı dengesini kontrol eder. Vücuttaki sıvılar ile hücreler arasında normal su dengesi için gereklidir. Glukozu glikojene dönüştürür. Asit/alkali dengesinin korunmasında rol oynar. Sağlıklı bir sinir sistemi ve düzenli bir kalp ritmi için önemlidir.

Potasyum Eksikliğinde Ne Olur? Kaslarda yorgunluk, halsizlik, tansiyon düşüklüğü,düşük kalp ritmi, vücutta sıvı birikimi, aşırı cilt kuruluğu, akne.

Potasyum Nelerde Bulunur? Süt ve süt ürünleri, et, balık, muz, kayısı, şeftali, avokado, hurma, incir, kiraz, kuru üzüm, patates.

Günlük İhtiyaç; Yetişkinler için 2-4 gram


Kalsiyum Ne İşe Yarar? Kalsiyum kemiklerde ve dişlerde, fosforla birlikte kalsiyumfosfat şeklinde bulunur. Sağlıklı kemik, diş ve dişetleri oluşumu için gereklidir. Normal kan basıncının sağlanması, kanın pıhtılaşması, kasların hareketi ve sinirsel mesajların iletiminde görev alır.

Kalsiyum Eksikliğinde Ne Olur? Kemiklerde zayıflık, eklem ağrıları, tırnaklarda kırılma, diş çürümesi, yüksek tansiyon, kalp çarpıntısına sebep olabilir. Kandaki kalsiyum 1 desilitrede 9- 11 mg seviyesinin  altına düşerse kas kasılmaları, kramplar ve titremeler ortaya çıkar.

Kalsiyum Nelerde Bulunur? Süt,  yoğurt, peynir, yumurta sarısı, susam, kuru incir, kuru kayısı, pekmez, şalgam, kuru baklagil ve yağlı tohumlar kalsiyum içerir. Bir bardak sütte 300 mg kalsiyum bulunur. Yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllardaki kalsiyumun ise emilimi düşüktür.

Günlük İhtiyaç; Yetişkinler için 1000 mg, hamile ve emziren kanlarda ise 1300 mg’dır.

 

Fosfor Ne İşe Yarar? Kemik ve diş oluşumu, hücre büyümesi ve onarımı, enerji üretimi, sinir ve kas hareketleri, kalp kasının kasılması,  böbrek fonksiyonları için gereklidir. Vücut sıvılarının asit ortama dönüşümünü engeller.

Fosfor Eksikliğinde Ne Olur? Bedensel, ruhsal güçsüzlük, kaslarda yorgunluk ve kramplar, böbrek yetersizliği ve bağırsak sorunları ve çocuklarda dişlerin geç çıkması gibi sorunlara neden olur.

Fosfor Nelerde Bulunur? Süt, et, tavuk, balık, yumurta, tahıllar, kuru baklagiller ve yağlı tohumlar.

Günlük İhtiyaç 800-1.200 mg’dır.


Çinko Ne İşe Yarar? Çinko minerali, kanda, alyuvarlarda, prostatta, pankreasta, karaciğerde bazı kaslarda ve kemiklerde yer alır. Hücresel bağışıklığın oluşumunda, prostat bezinin fonksiyonu ve üreme organlarının sağlıklı gelişiminde, yaraların iyileşmesinde, tat ve kokuları algılama da rol oynar.

Çinko Eksikliğinde Ne Olur? Büyümede gerilik, tırnaklarda incelme ve beyaz lekeler,  tat ve koku algılamada bozukluklar,yaraların iyileşmesinde gecikme ve hastalıklara karşı dirençsizlik gibi önemli sağlık sorunlarına neden olur.

Çinko Nelerde Bulunur? Et, karaciğer, yumurta sarısı, istiridye, ayçiçeği, yağlı tohumlar ve baklagillerde bulunur.

Günlük İhtiyaç; Erkekler günlük 15 mg, kadınlarda 12 mg.

 

Krom Ne İşe Yarar? Kolesterol, yağ ve protein sentezi için önemlidir. Kan şekeri seviyesinin sabit kalmasını sağlar.

Krom Eksikliğinde Ne Olur? Şekere karşı tolerans bozukluğu, yorgunluk, huzursuzluk, sık susama, sık idrara çıkma, kilo kaybı.

Krom Nelerde Bulunur? Brokoli, çavdar ekmeği, muz, elma, yumurta, mantar, patates, meyan kökü, tavuk, yumurta ve koyun etinde bulunur.

Günlük İhtiyaç; 50-200mcg arasıdır.

 

Magnezyum Ne İşe Yarar? Vücudun metabolik işlevlerinden 300 den fazlası için gereklidir. Magnezyum olmadan vücutta enerji dönüşümü gerçekleşmez. Protein yapımı, hücre çoğalması, sinir iletisi ve kaslar için önemli bir mineraldir. Kalsiyum ve potasyumun bağırsaklardan emilimine yardımcı olur. İnsülin hormonu salgılanmasını artırır.

Magnezyum Eksikliğinde Ne Olur? Sinirlilik, zihinsel bulanıklık, depresyon, iştahsızlık, sürekli kulak uğuldaması, kas krampları ve kasılmaları, kalp ritminde bozulmalar ve uykusuzluk gibi sorunlara yol açar.

Magnezyum Nelerde Bulunur? Badem, ceviz, fındık, fıstık, kuru baklagiller, tahıllar, hurma, kuru incir, muz, avokado, roka, ıspanak, marul, maydanoz.

Günlük İhtiyaç; Yetişkin erkek ve kadınlarda ortalama 280-350 miligram arasındadır.

 

İyot Ne İşe Yarar? Tiroit hormonlarının yapımında görev alır. Vücudun düzgün büyüme ve gelişmesinde ve üreme sisteminin olgunlaşmasında görev alan tiroksin ve triodotironin denilen iki hormonun üretiminde önemli bir role sahiptir. Vücudun kalsiyum ve fosfor kullanımına yardımcı olarak, cilt, saç, tırnak ve kemiklerin sağlıklı olmasına yardım eder.

İyot Eksikliğinde Ne Olur? Zihinsel gerilik, guatr, kalp atışlarının zayıflaması, gerileyen doğurganlık, kuru – pullu cilt, kabızlık.

İyot Nelerde Bulunur? Deniz ürünleri, deniz yosunu, iyotlu tuz, kuşkonmaz, sarmısak, şalgam.

Günlük İhtiyaç; 150 mcg.

 

Selenyum Ne İşe Yarar? Göz, kalp, karaciğer, saç ve tırnak sağlığımız için önemli bir mineraldir. E vitaminiyle beraber kalp ve karaciğer fonksiyonlarının sağlıklı olarak sürdürülmesi ve antikor yapımı için çalışır. DNA’ya zarar veren serbest radikallere karşı antioksidan etki gösterir. Dokuları, kansere sebep olan serbest radikallere karşı koruyan bir enzimin önemli bir bileşim maddesidir.

Selenyum Eksikliğinde Ne Olur? Kaslarda zayıflık, tırnak yataklarında beyazlaşma, saç ya da ciltte renk solması, kalp ve damarlardaki esneme özelliğinde azalmaya neden olur.

Selenyum Nelerde Bulunur? Tam tahıllar, et ve deniz ürünleri, sarımsak, soğan, ayçiçeği, ceviz, kuru üzüm, somon, ton ve uskumru, dana karaciğeri, balığı, istiridye, karides.

Günlük İhtiyaç; 50-70 mikrogram.

 

Manganez Ne İşe Yarar? Vücutta çeşitli metabolik süreçleri kolaylaştıran bir koenzim olarak çalışır. Kemik oluşumu, bağ dokuları, kalsiyum emilimi, tiroid fonksiyonu, cinsiyet hormonu fonksiyonu, kan şekeri regülasyonu, bağışıklık fonksiyonu, yağ ve karbonhidrat metabolizmasının oluşumunda görev alır.

Manganez Eksikliğinde Ne Olur? Kemik malformasyonu, göz ve işitme sorunları, hipertansiyon,yüksek kolesterol, kısırlık,  kalp proplemleri, hafıza kaybı, kas kasılması, titreme gibi sorunlara neden olur.

Manganez Nelerde Bulunur? Tahıllar, pirinç, soya fasulyesi, kuru üzüm, ıspanak, brokoli, yumurta sarısı, fındık, zeytinyağı,  istiridye, avokado, ananas.

Günlük İhtiyaç; Ortalama 2–5 mg.

 

Vanadyum Ne İşe Yarar? Diş ve kemik gelişimi için gereklidir. Karbonhidrat metabolizmasında önemli rol oynar.

Vanadyum Eksikliğinde Ne Olur? Kalp-damar ve böbrek hastalıklarıiçin risk teşkil eder.

Vanadyum Nelerde Bulunur? Mantar, deniz ürünleri, soya fasulyesi, bitkisel yağlar ve hububatlar

Günlük İhtiyaç; 10-30 mikrogram.


Yorumlar

 1. ayşe dedi ki:

  mineral dedik bir sürü çeşit vermişsiniz ben genelini sormuştum yani

 2. mehmet dedi ki:

  site çok güzel olmuş başarılar ama ben aradığımı ginede bulamadım nedense

 3. ceren dedi ki:

  site çok güzeL istediğimi buldum thanks…. xD

 4. yasemen dedi ki:

  bencede site çok güzel tam olarak olmasada aradığımı buldum kşm yaptıysa teşekkür böyle faydalı ve gerekli bilgiler verdikleri için

 5. kübra dedi ki:

  ayşeye katılıyorum

 6. DoGuKaN dedi ki:

  Mineral Yok Ki BuRdAAaa

  ;) ;) ;) ;) ;)

 7. mehmet dedi ki:

  site çok işime yaradı.
  bu siteyi iyiki koymuşlar.

 8. sude dedi ki:

  ya mineral dedik 10.000 çeşidini koymuşsunuz

 9. "püSqüL" dedi ki:

  aradımı bulamadım gennleme istemıştım yha phff..!

 10. nurseda dedi ki:

  istediğim şeyleri buldum thanks tecnnyouuuuu

 11. gülsüm dedi ki:

  çokgüzel

 12. rabia dedi ki:

  bence cok guzel olmıus tesekkur ederım:) ;)

 13. ayşebetül dedi ki:

  bende ayşeye katılıyorum ardığımı buldum ama yani yinede çok saçma neymiş işte magnezyum fealn genelini bulamadım çok beğendiğimi sanmadım daha güzel olabilidi:(

 14. ela dedi ki:

  süper olmuş aradığım herşey burada

 15. çisem dedi ki:

  Yani mineral içerikli besinler dedik siz kaç tane kaegori yapmışsınız kardeşim.Ben genelden sormuştum.Yani ödevime hiç
  yardımcı olmadı bu sonuç.

 16. çisem dedi ki:

  Ayşeye bende katılıyorum işte ne biçim sonuç dahada geliştirin bu siteyi böle sıradna duruyo 5.sınıflar için.

 17. *****G_Ö_K_Ç_E****** dedi ki:

  katııoyorum çisemee

 18. hello kitty dedi ki:

  süper bütün derslerimi yapabiliyorum bu siteyi yapana teşekkür ederim

 19. Elifnur dedi ki:

  Gayet güzel bir site bende 5. sınıfa gidiyorum arkadaşlar yazı yazmaktan kaçındığı için siteyi beğenmemiş olabilirler içerik gayet güzel sitenin temasını değiştirirseniz daha güzel olabilir :)

 20. onur(= dedi ki:

  ne biçim site sürüsüyle şey verilmiş hemde vitaminlerle ilgili

 21. arda dedi ki:

  helal olsun

 22. talha zorlu dedi ki:

  çook güzel bi site.Aradığımı buldum.Teşekkür ederim!!!!!!!!!!

 23. ali dedi ki:

  ben 5. sınıf öğrencisifim öğretmen ödev verdi ve ben istediğimi burada buldum bu site güselmiss:D

 24. elenur\**** dedi ki:

  emeklerinize sağlık çok güzel yazmışsınız fakat bence böyle yazsaydınız daha ii olurdu(bu konuyla ilgisi yok)örneğin:
  vitamin içeren besinler nelerdir?
  .elma
  .badem
  .ahududu
  .brokoli
  .barbunya
  .somon
  .ıspanak
  .patetes
  .bitki çayları ve sebze suları
  .buğday taneleri
  vitamin içeren besinlerden bazılarıdır.

 25. irem dedi ki:

  bende yani iyiki bir mineralleri istedim ne çıktı karşıma yani

 26. irem dedi ki:

  hem bide ben mineralşin içinde bulunduğu besinleri istedim

 27. irem dedi ki:

  site olmasına güzel ama aradığımı bulamadım yani

 28. irem dedi ki:

  site olmasına güzel ama aradığımı bulamadım yani. ben beğendim ama genel sordum

 29. MISTIK dedi ki:

  ABİ BU NASIL SİTE VALLA EĞİTİMDE 1. OLUR GÖREN SİTELER İBRET ALSIN YAWWWWWW :):):)

 30. " MosHé " dedi ki:

  saoolun valla ben isdedimi buldum tHanKs.. =)

 31. relaxx dedi ki:

  müthiş bir site walla yapandan allah razı olsunn

 32. EMre dedi ki:

  Aramadığımı bulamadım ama site qzl olmuş

 33. mahmure dedi ki:

  tşkkr ederim

 34. ßüşr@ dedi ki:

  çoo.k teşekkürler xD xD

 35. aysenur dedi ki:

  minarel eksikliğinde hangi hastalık ortaya cıkar

 36. isimsiz dedi ki:

  gerizekalılar buldunuz da bunuonuz böyle siteler qüzeL deqiL bi de qüzeL diosunuz mallar sizi

 37. kevser dedi ki:

  mineral yokkkkkkkk!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 38. tuğçe dedi ki:

  elinize sağlık çok gzl

 39. sıkıcı dedi ki:

  SİTE GÜZEL OLMUŞ ELİNNİZE SAGLIK

 40. ilayda dedi ki:

  çok teşekkürler bn zaten minerallerin anlamını buldum şimdi bnları yazıcm teşkürler.

 41. £ /\/\ R é dedi ki:

  siteyi hazırlıyanlan herkese teşekkür ederiz ßy ^^emre^^

 42. ecem dedi ki:

  bence site çok güzeldi ama aradığımı bulamadım çünkü ben mineral içeren besinlerin genelini sordum

 43. emrah dedi ki:

  bence çok güzel istediklerimi buldum ama eksikler var

 44. özlem dedi ki:

  cok begendim tesekkür ederim by özlem

 45. anıl dedi ki:

  cok guzel bir site istediğimi araştırdığım konuyu buldum. BAŞARILARINIZIN DEVAMINI BEKLERİM SEVGİLERİMLE

 46. Özge dedi ki:

  cloUr bulamadım ama :(

 47. adem dedi ki:

  minareleri toblo halinde verseler daha ii olurdu:D

 48. kemal dedi ki:

  bu site çok işime yaradı öğretmen ödev verdi 5. sınıf öğrencisiyim. sadece mineral konusunda istediğimi alamadım pöf

 49. dogukan dedi ki:

  cok quzel aradımı bulddum :D helal olsun

 50. tuqce dedi ki:

  bn liseye qdiorm aradqımıda bldum eqr sz bulamdysanz ne daha geveliosunz ki aqznzda buldysanz bldnz blamdysnz eyvallah nese ynede teşekklr bu site işime yaradı…

 51. tugba dedi ki:

  site güzel aradıgımı buldum.XD teşekkürler…

 52. murat dedi ki:

  tam istedigim olmasada birazını buldum yapanlara tşk ederim

 53. ramazan dedi ki:

  allah bu interneti yaratandan razı olsun çok işime yarıyor iyi ki varsın internet iyi ki varsın!!!(fazlamı abarttım sizce)

 54. raziye dedi ki:

  çok guzel olmus ama aradığımı bulamadım

 55. kara şeytan dedi ki:

  çokkkkkkkkk beğendim

 56. kalpsiz%^^^^ dedi ki:

  şahane

 57. deniz%+^'!' dedi ki:

  cok güzel site

 58. elif dedi ki:

  fena bir site değil aradığımı buldum ama daha gzl olabilirdi bence ama genede teşekkürler (=

 59. can dedi ki:

  bence güzel bir site ama isttediğimi bulamadım .ben minerali sormuştum mineral içeriklerini değil.:d

 60. xsdd dedi ki:

  site ok güzel 12 tane steye baktım burdakileri bulamadım sizden bir ricam var başka bir site daha açın nolur süper

 61. hakan dedi ki:

  ben minaral dedimm

 62. zeynep dedi ki:

  ya mineral hangi besinde bulunur dioz kalsiyum… koyuyonuz yaaaaaa

 63. beyza dedi ki:

  ehhh işte yani gzl olmuş ama biraz daha ayrıntıya girseydniz keşke

 64. yasin dedi ki:

  çok gzl olumş

 65. derya dedi ki:

  çok güzel bir site. :) :) :D

 66. hakancan yılmaz dedi ki:

  bu sitede hangi besinlerde mine vardır diye bir şey bulamadım

 67. hatice dedi ki:

  çok güzl ama aradığımı bulamadım yinede bazı şeyleri öğrendim

 68. fatih dedi ki:

  bu siteyi çok egeniyorum müken me bir site…

 69. fatih dedi ki:

  arkadaş lar bu sıteyi tercih ettiniz için size çok minnettarım…??

 70. misafir dedi ki:

  ben hiç bişey anlamadım

 71. mini dedi ki:

  ben hiçbişey bulmadım yha çok kötü bi siteymi :(

 72. yaren avcı dedi ki:

  güzelmiş ama çok az vermişler olmaz ki abicim ya

 73. yasemen akay dedi ki:

  ben mineral demiştim

 74. ecem dedi ki:

  site gfüzelmiş aradığım bilgiyi bir tek bu sitede buldum kim hazırladıysa teşekkür ederim

 75. ahet dedi ki:

  minerali en yüksek olan şeyi merak ediyorsanız lütfen msj gönderin

 76. ahmet dedi ki:

  36 mineral su ülkemizde çıkıyor merak ediyorsanız lütfen msj atın swet_gril_burhan@hotmail.com

 77. ahmet dedi ki:

  allahü teala tüm nimetleri islam ülkelerine vermiş ama sömürülüyoruz aynen minerali en yüksek su ülkemizde çıkıyor ve 2 defa dünya birinciliği almış bir su merak ediyorsanız arkadaşlar lütfen msj atın yardımcı olalım a.e.o. sağlıklı mutlu huzurlu günler swet_gril_burhan@hotmail.com

 78. eda nur dedi ki:

  Allah hepimize yetecek kadar şeyler yaratmışki .biz bunların hiçbir değerini bilmiyoruz ancak elimizdekiyle yetinmeyi bilmiyoruz elimizdekini kaybettikten sonra anlıyoruz allah bu siteyi hazırlayandan bin kere razı olsun. başarılarının değerini diliyoruz

 79. eda nur dedi ki:

  çok güzel birsite olmuş

 80. ♠€rtuğrul♣ dedi ki:

  site gerçekten güzel diğer sitelere göre çok süper diğer siteler okdan boktan şeyler yazıo asıl site böle olmalı önceden araştırcamı bulamıodum ☺

 81. melis dedi ki:

  bu program ödevlerim de çok yardım oldu

 82. :( :( :( :(*mervenur*(: (: (: (: dedi ki:

  aradığımı bulamadım ama güzel şeyler yazıyo yazı yazan çok beyendimmmmmmmmmmmmmmmmm

 83. Ajdhkavugjdsydte dedi ki:

  bende oyle ama kalsiyum bilmem nelere inmişler anlamadım yaaa bu ne

 84. esra dedi ki:

  cevabı bütün besinler

 85. gizli dedi ki:

  ayşe sana katılıyorum doğru söyüyorsun minral dedik bir sürü çeşit koymuşlar ya ben aradığımı bulamadım bu sitede ama olsun biraz bişeler öğrendim teşekkürler ellerinize sağlık emeklerinize sağlık.

 86. şeyma dedi ki:

  evet süperrr iyki koymuşsunuz thanks.

 87. deliloke dedi ki:

  yanlış yazmışsın canım

 88. maria dedi ki:

  gerçektende çok güzel bir site :D

 89. hannah MONTANA dedi ki:

  MİNAREL DIŞINDA HERŞEY WAR YA:):):) xD

 90. zeynep dedi ki:

  gerçekten çok işme yardı teşekkürler

 91. berkant dedi ki:

  ya burda mineral yokki mineral hariç hepsi çıktı

 92. mihriban dedi ki:

  çok teşekkürler çok güzel

 93. mihriban dedi ki:

  bikere bir sürü çeşit olması bizim için daha iyi bunda yorum yapıcak bir şey yok

 94. atakan dedi ki:

  cevaolayan olursa sevinirim

 95. melisa dedi ki:

  burada mineral die bişey yokki yaa ouf :(

 96. sümeyye dedi ki:

  bnde istediğim şeyi yani mineralin gelenini sormuştum

 97. fs dedi ki:

  mehmet: bende bulamadım kardeş yav bir türlü

 98. irem dedi ki:

  mineral ve su yazıyorum hani su
  :(
  :o

 99. emre dedi ki:

  yhs güzel site ama minereallllllll yokkkk!!!! ufff yha

 100. Berkay dedi ki:

  Güzel Olmuş saollun

 101. arzu dedi ki:

  kimya bence berbat bi ders zaten o yüzden sınıfta kaldım yaaaaaa :-)

 102. Doqukan dedi ki:

  Cok Tskler Paylasım İcin Tekrar Tsk Edıorum..Senin Sayende – Yemekden Kurtuldum :D Hadi Herkese ii Aksamlar.. 07.10.2010 Perşembe 22:17 :D:D

 103. arda dedi ki:

  çok sağolun

 104. BUSEEEEEEEEEEEEEE dedi ki:

  BU GUZEL SİTEYE BENZİYOOOOOOOOOO

 105. buse dedi ki:

  o zaman genel yerine bak bu sayfada ne işin war

 106. chadlack dedi ki:

  ayşeye bende katılıorm birazdaha qzl olablrdi

 107. ASENA dedi ki:

  BEN MİNARELİ ARIYORUM BANA KALSUYUM GİBİ ŞEY ÇIKIYO YAPMAYIN YA

 108. detlı asık dedi ki:

  çok güzel ama bu kadar az bılgı hepımıze YETMEZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ

 109. seda dedi ki:

  bencedeama bukadarına şükür yaniii…

 110. Ayşe alkan dedi ki:

  bana daha çok mineral verirseniz ödev yapmam lazım

 111. burak dedi ki:

  güzelmiş devamını dilerim :D

 112. tahir mert usluer dedi ki:

  site guzel olmuş :D istegimi buldum tşk ler

 113. TuĞbA dedi ki:

  bence de bu site de mineral arıyoruz kalsyum çıkıyo nerden öğrenicez minerali:):):):)

 114. tugay dedi ki:

  sitenizi beğendim ama aradığım 2 sorunun yanıtını bulamadım … way arkadas ne zormus su lıse1 yea

 115. böcük dedi ki:

  beğedim güzel ama soruma tam cevap alamadım…

 116. Cihat dedi ki:

  Lise 1 çok kolay ama çalışcan ben 1 sene kaldım ve aklm başıma geldi :D yapmasam olur deme araştır :)

 117. melody dedi ki:

  teşekkür ederim işime yaradı…

 118. ece dedi ki:

  saoln çok işime yaradı site

 119. berkay dedi ki:

  mıneral:canlıların yapısına katılan ve duzenleyıcı olarak gorev alan bılesıklerdır.mınerallerın eksıklıgınde canlıda cesıtlı rahatsızlıklar ortaya cıkabılır.canlı vucudunda bulunan en onemlı mııneraller;demır,magnezyumpotasyum klor kalsıyum,fosfor,iyot flor ve cınkodur. :)

 120. edanur aydın dedi ki:

  mineral kaynağımız sudur

 121. Suskun Prens dedi ki:

  Ben istediğimi buldum Ezolar

 122. Cetin Helvacı dedi ki:

  saolasın abi aradıgımı buldum.tesekkurler!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 123. sevdalı dedi ki:

  ama burda minerel yokki ben ödevimi yapamadım

 124. erdem dedi ki:

  var ya olum minarel :PPPPPP

 125. mustafa dedi ki:

  site güzel

 126. vanssaa dedi ki:

  ewt yni gzl bi ste olmş thnks

 127. Çağrı dedi ki:

  yoo baya güzel..!

 128. betül dedi ki:

  katılıyorum harika site.yapanlara thanks

 129. dilara dedi ki:

  aynenn yha :D

 130. dilara dedi ki:

  yani bulamayanlara hak veriyorum aynı bensiniz arkadaşlar bende mineral yazdım bana binbir çeşit maddeler çıktı güzel bir site ama aradığımız çıkmıyor…

 131. irempercin dedi ki:

  site güzel di ama istediğimi bulamadım:)

 132. ançtayn dedi ki:

  bu ne minarel diyoz ne geli yoooo ben dün yanın en zekisiyim ama
  benim gibi olmayanlar da var düzeltin olmaz kiiiiiii;)

 133. -PiSiCiK dedi ki:

  Cokk İşime Yaradı Thnx =))

 134. BEYZA dedi ki:

  siteniz çok güzel ama ben mineral dedim siz neler yazmışsınız valla aynen böyle yazanlara hak veriyorum.

 135. ibrahim dedi ki:

  mineral kaynağı site süpper

 136. Ece dedi ki:

  harika,muhteşem ck bşrlı bi site

 137. emrecan dedi ki:

  bunu yapanlara teşekkür

 138. sema dedi ki:

  çok işime yaradı thank:)

 139. seviyorum varmı ... dedi ki:

  ya güzel site ama malesef aradıgım yoq ya ardığımı bilen bana söylesin :D

 140. süper site ln .d.d dedi ki:

  süper bi site :D

 141. tipeez dedi ki:

  bu siteden bşka siteyi swmiom :) :P

 142. AYTEN PAŞALI dedi ki:

  bence bu site süper

 143. cansel dedi ki:

  aynen katılıommmm.

 144. cansel dedi ki:

  seviommmm.bu siteciği uyyyy.

 145. defne dedi ki:

  çoook teşekkür ederim bu zamanda düzgün anlatım bulmak zor çok işime yaradı

 146. esasa dedi ki:

  abi bu siteye bayılyıom ismimi söylemiyom bu site muhteşem :()

 147. ByKing dedi ki:

  ln bişey dicem siz bu site muhteşem ama burda szin yorumlar kötü:/

 148. creyz dedi ki:

  bu site çok güzel bu siteye bayılıyorummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

 149. bedirhan dedi ki:

  bende seviom

 150. Kibele sibell dedi ki:

  Güzel bir site çok begendim tsk ederim:)

 151. büşra dedi ki:

  çok teşekkürler sizin sayenizde ödevimi doğru yaptım

 152. Alexsandra dedi ki:

  ben bu siteyi çok sevdi çok beğendi :)

 153. zelihe elif dedi ki:

  bence 5. sınıf karton ödevine gör çok ağır :(

 154. cem dedi ki:

  çok saolun odevımı yaptım

 155. demir dedi ki:

  süper bir site ooooooooo şeeeeeeeeet

 156. Betül dedi ki:

  Kopyala yapıştır olsaydı çook güzel olacaktı.

 157. yaren dedi ki:

  aşk bu sitee :)

 158. fatih dedi ki:

  Allah razı olsun bu sitenin admininden aradığım ödevlerde saçma sapan siteler geliyor mineral diyorum bana başka sitelere yönlediriyor ama burda istediğm biligileri buldum ve ödevimi yaptım Allah razı olsun tekrardan… :)

 159. rana dedi ki:

  süper bence

 160. pelin dedi ki:

  ödevimle ilgili şeyleri buldum :D

 161. ipek dedi ki:

  bence bayağı ağır…5. sınıfım çünkü…:(:(

 162. hasan dedi ki:

  çok iyi

 163. yağmur dedi ki:

  bncede cok agır 5.sınıflar icin :D

 164. selena aneles dedi ki:

  ARAGIĞIM SEYI MALESEF BULAMADIM

 165. elif dedi ki:

  ben 5. sınıfa gittiğim için iyi

 166. aatice dedi ki:

  ben aradığım şeyi buldum teşekkürler..:)

 167. Metehan dedi ki:

  hangi besin mineral içerdiğini sorduk yaww

 168. Emirhan dedi ki:

  Bende İstediğimi Buldum Ama Biraz Eksik Mazı Mineralleri Yayınlamamışlar :D :S

 169. Ayşe Nur dedi ki:

  aradığım şeyi buldum ama çok fazla ağır ve çok

 170. isimsiz dedi ki:

  ben aradıgım cevapı bulamadım arkadaşlar…….hangi besin maddelerinde minarel bulunur

 171. bezca dedi ki:

  teşekkür ederm bn aradğm şeyi buldum…

 172. rumeysa dedi ki:

  saolun ben aradığım şeyi buldum hemde çok daha fazlasını yazıcak yer kalmadı ben 5. sınıfa gidiyorum ama bu kadarınıda öğrenmedik biraz zor aradiğim şeyi bulmakkkk!

 173. ahmey dedi ki:

  kötü bu site geliştirilmeli

 174. batuhan dedi ki:

  bnde 5. sınıfım daha uygun şeyler yazabilirdiniz ama yinede güzel :)

 175. umut dedi ki:

  5 için zor arkadaşlar

 176. adil dedi ki:

  5. sınıfa geçtim ama bunlar çok ağır yaa şansa bak

 177. Seda dedi ki:

  arkadaslar inanın insan doga Koleji’nde okuyunca alisiyor

 178. zeynep dedi ki:

  evet 5. sınıf için aqır olduqu doqru ama saolun liseye qidiyorm işime yaradııı… :D

 179. göktuğ dedi ki:

  bnde 5deyim ama değişik ve zor(=

 180. hazal dedi ki:

  bende 5 e geçtim ,

 181. Figen dedi ki:

  teşekkürler işe yaradı yani ödevimi yapabildim.. böyle güzel sıtelerın olması sevıdnrıyor benı

 182. emin saglamer i.o.ö okuyan dedi ki:

  evet cok agr

 183. esin dedi ki:

  çok saolun ödevime çoq yardımcı oldunuz

 184. sena dedi ki:

  çoq teşekkürLer çoq yardımcı oldunuz <3

 185. esin dedi ki:

  çoqq çoqq işime yaradııı koppya çektimm :)

 186. kamuran dedi ki:

  süper valla çoq işime yaradı yarın sözlümüz varda.. :P

 187. sinem kobal dedi ki:

  çok güzel valahi işime yaradı :)

 188. Teşekkürler ! dedi ki:

  Teşekkürler. Gerçekten çok işime yarayacak, ama ben kopya çekmek için falan demiyorum. :) Vücudumda meydana gelebilecek bir hastalığın hemen ilk belirtisinde başvurabileceğim bir kaynak. Kendi kendimizin doktoru olmalıyız değil mi ?

 189. iremmmmmm dedi ki:

  Çooook teşekkürler..<3

 190. muhammed dedi ki:

  çok kötü bu ne nedigi anlamsız yarın bide sınawım war offff

 191. beren saat dedi ki:

  çocuklar burdan ne anladınız işim var zaten çekimlere geç kalıcağim bay şunu söyleyeyim çalıın kazanın size tüm kalbimle inanıyorum…

 192. beren saat dedi ki:

  benim kadar güzel yok bu dünyada ama sitede güzel…

 193. alp dedi ki:

  mütişşşşşşşşşşşşşşşşşşş

 194. deniz dedi ki:

  MİNERAL:Taşları oluşturan küçük parçacıklara mineral denir.
  MADEN:Ekonomik değeri olan taş ve minerallere maden denir.
  KAYAÇ:Ateş küredeki magmanın değişik şekillerde soğuyup katılaşmasına kayaç denir

 195. deniz dedi ki:

  BU ARADA BN 4 E GİDİYORUM

 196. nazlı dedi ki:

  bir şey diycem biz hangi besinlerde var diye sorduk cumartesiye kodar onun cevabını ekleyebilir misiniz şimdiden teşekkürler…

 197. nazlı dedi ki:

  şey ama ben de beşim çok ağır gerçekten ama gerçekten çok güzez elinize sağlık

 198. beril dedi ki:

  teşekkürler çok işime yaradı

 199. zeynep dedi ki:

  teşekkürler çok işime yaradı yarın sözlü var

 200. kerem dedi ki:

  bune ya mineral nelerde bulunur yazdım burdada o yok

 201. Eylül Can dedi ki:

  Teşekkür ederim arkadaşlar. Böyle sitelerim olması çok hoş. Ve de böyle siteleri insanlar böyle kullanmalı.Yarın fen ve teknolojiden ödevim var. (Fen öğretmenimiz çok sinirli) böyle yardımcı olunur başka ne diyeyim?

 202. sezgi dedi ki:

  bnce hiiç güzel bir site değil arkadaşlar tavsiye etmem…

Paylaş

*

css.php