Mineral Nedir?

Doğada yaygın olarak bulunan inorganik maddeler olan mineraller, vücudun %4 gibi çok küçük bir bölümünü oluşturmasına rağmen vücut sıvılarının, kan ve kemiklerin oluşumunda, sağlıklı sinir fonksiyonlarının devamı, kas gücünün düzenlenmesinde rol oynayan çok önemli yapı taşlarıdır.

Mineral Nedir?

Enzimleri etkinleştirmekten, kimyasal reaksiyonları harekete geçirmeye ve iyi bir kemik yapısı oluşturmaktan, sağlıklı beyin fonksiyonları sağlamaya kadar fonksiyonları bulunmaktadır. Vitaminlerin aksine mineraller inorganik maddelerdir.

Mineral tuzları, taş ve kaya parçalarının erozyona uğraması sonucu milyonlarca  yıl içinde toz, kum haline gelerek toprağa karışır ve bitkilere geçer. Bu bitkilerle beslenen hayvanlar ile bitkileri tüketmek yoluyla mineralleri alırız.

Mineraller  Sağlığımız İçin Neden Önemlidir?

• Vücudun kendi kimyasal dengesini sürdürmesi vücuttaki çeşitli minerallerin oranlarına bağlıdır. Vücuddaki her bir mineralin diğeri üzerinde etkisi olduğu için birinin dengesi bozulduğunda, diğer minerallerin de seviyesi etkilenir. Bu dengesizliğin giderilmemesi, hastalığa neden olacak zincirleme reaksiyonları başlatabilir.

• Vitaminler vücudumuzda minerallerin yardımı olmadan fonksiyon gösteremediklerinden, mineral eksikliği vucudumuz için vitamin eksikliğinden çok daha fazla zarar vericidir.

• Mineraller vücut tarafından üretilemediği için besinler yoluyla alınması gerekir. Besinlerin yanısıra mineraller takviye şeklinde de alınabilir. Gıda takviyesi olarak kullanılan desteklerin çoğunda vitamin ve mineral çeşitleri bir arada formüle edilmiştir.

• Vücudumuz, minerallerin emilime hazır hale gelebilmesini sağlamak için, mineralleri sindirim sistemimizde şelat edilmiş hale getirir. Ancak birçok kişide bu süreç olması gerektiği gibi çalışmadığından, mineraller  emilememektedir. Bu nedenle, emilimi on kat daha fazla artırabilen şelat edilmiş mineralleri kullanmak daha uygun olabilir.

Minerallerin Faydaları ve  Çeşitleri

İnsan vücudunun günlük ortalama 100 mikrogramdan fazla gereksinim duyduğu mineraller makro-mineraller, bu oranın altındakiler mikro-mineraller olarak ifade edilir.

Kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum ve fosfor makromineraller, demir, selenyum, çinko, sülfür, bakır, germanyum, bor, brom, iyot, manganez, molibden, vanadyum gibi minerallerse mikromineraller olarak adlandırılır. Bütün mineraller ince bağırsaktan emilir, farklı yollarla taşınır ve depolanır. Bazıları gerekli hücrede kullanılır, fazlası idrarla atılır.

 

Demir Ne İşe Yarar? Kanda oksijenin dokulara taşınmasını sağlar. Vücutta oluşan karbondioksitin akciğerlere taşınıp solunumla atılmasında rol oynar. Büyüme, enerji üretimi ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gereklidir.

Demir Nelerde Bulunur? Kırmızı et, tavuk eti, balık eti, yumurta, kuru meyveler, kuru baklagiller, ıspanak, semiz otu, bezelye, pekmez.

Demir Eksikliğinde Ne Olur? Kansızlık, halsizlik, kalp çarpıntısı, zihinsel işlevlerde zayıflama, saç  dökülmesi, tırnakların kaşık şeklini alması gibi belirtilere yol açar.

Günlük İhtiyaç; Erkekler 8 mg/, kadınlar 18 mg.

 

Potasyum Ne İşe Yarar? Hücrelerin ve dokuların düzgün çalışmasında görev alır. Sodyumla beraber vücudun sıvı dengesini kontrol eder. Vücuttaki sıvılar ile hücreler arasında normal su dengesi için gereklidir. Glukozu glikojene dönüştürür. Asit/alkali dengesinin korunmasında rol oynar. Sağlıklı bir sinir sistemi ve düzenli bir kalp ritmi için önemlidir.

Potasyum Eksikliğinde Ne Olur? Kaslarda yorgunluk, halsizlik, tansiyon düşüklüğü,düşük kalp ritmi, vücutta sıvı birikimi, aşırı cilt kuruluğu, akne.

Potasyum Nelerde Bulunur? Süt ve süt ürünleri, et, balık, muz, kayısı, şeftali, avokado, hurma, incir, kiraz, kuru üzüm, patates.

Günlük İhtiyaç; Yetişkinler için 2-4 gram


Kalsiyum Ne İşe Yarar? Kalsiyum kemiklerde ve dişlerde, fosforla birlikte kalsiyumfosfat şeklinde bulunur. Sağlıklı kemik, diş ve dişetleri oluşumu için gereklidir. Normal kan basıncının sağlanması, kanın pıhtılaşması, kasların hareketi ve sinirsel mesajların iletiminde görev alır.

Kalsiyum Eksikliğinde Ne Olur? Kemiklerde zayıflık, eklem ağrıları, tırnaklarda kırılma, diş çürümesi, yüksek tansiyon, kalp çarpıntısına sebep olabilir. Kandaki kalsiyum 1 desilitrede 9- 11 mg seviyesinin  altına düşerse kas kasılmaları, kramplar ve titremeler ortaya çıkar.

Kalsiyum Nelerde Bulunur? Süt,  yoğurt, peynir, yumurta sarısı, susam, kuru incir, kuru kayısı, pekmez, şalgam, kuru baklagil ve yağlı tohumlar kalsiyum içerir. Bir bardak sütte 300 mg kalsiyum bulunur. Yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllardaki kalsiyumun ise emilimi düşüktür.

Günlük İhtiyaç; Yetişkinler için 1000 mg, hamile ve emziren kanlarda ise 1300 mg’dır.

 

Fosfor Ne İşe Yarar? Kemik ve diş oluşumu, hücre büyümesi ve onarımı, enerji üretimi, sinir ve kas hareketleri, kalp kasının kasılması,  böbrek fonksiyonları için gereklidir. Vücut sıvılarının asit ortama dönüşümünü engeller.

Fosfor Eksikliğinde Ne Olur? Bedensel, ruhsal güçsüzlük, kaslarda yorgunluk ve kramplar, böbrek yetersizliği ve bağırsak sorunları ve çocuklarda dişlerin geç çıkması gibi sorunlara neden olur.

Fosfor Nelerde Bulunur? Süt, et, tavuk, balık, yumurta, tahıllar, kuru baklagiller ve yağlı tohumlar.

Günlük İhtiyaç 800-1.200 mg’dır.


Çinko Ne İşe Yarar? Çinko minerali, kanda, alyuvarlarda, prostatta, pankreasta, karaciğerde bazı kaslarda ve kemiklerde yer alır. Hücresel bağışıklığın oluşumunda, prostat bezinin fonksiyonu ve üreme organlarının sağlıklı gelişiminde, yaraların iyileşmesinde, tat ve kokuları algılama da rol oynar.

Çinko Eksikliğinde Ne Olur? Büyümede gerilik, tırnaklarda incelme ve beyaz lekeler,  tat ve koku algılamada bozukluklar,yaraların iyileşmesinde gecikme ve hastalıklara karşı dirençsizlik gibi önemli sağlık sorunlarına neden olur.

Çinko Nelerde Bulunur? Et, karaciğer, yumurta sarısı, istiridye, ayçiçeği, yağlı tohumlar ve baklagillerde bulunur.

Günlük İhtiyaç; Erkekler günlük 15 mg, kadınlarda 12 mg.

 

Krom Ne İşe Yarar? Kolesterol, yağ ve protein sentezi için önemlidir. Kan şekeri seviyesinin sabit kalmasını sağlar.

Krom Eksikliğinde Ne Olur? Şekere karşı tolerans bozukluğu, yorgunluk, huzursuzluk, sık susama, sık idrara çıkma, kilo kaybı.

Krom Nelerde Bulunur? Brokoli, çavdar ekmeği, muz, elma, yumurta, mantar, patates, meyan kökü, tavuk, yumurta ve koyun etinde bulunur.

Günlük İhtiyaç; 50-200mcg arasıdır.

 

Magnezyum Ne İşe Yarar? Vücudun metabolik işlevlerinden 300 den fazlası için gereklidir. Magnezyum olmadan vücutta enerji dönüşümü gerçekleşmez. Protein yapımı, hücre çoğalması, sinir iletisi ve kaslar için önemli bir mineraldir. Kalsiyum ve potasyumun bağırsaklardan emilimine yardımcı olur. İnsülin hormonu salgılanmasını artırır.

Magnezyum Eksikliğinde Ne Olur? Sinirlilik, zihinsel bulanıklık, depresyon, iştahsızlık, sürekli kulak uğuldaması, kas krampları ve kasılmaları, kalp ritminde bozulmalar ve uykusuzluk gibi sorunlara yol açar.

Magnezyum Nelerde Bulunur? Badem, ceviz, fındık, fıstık, kuru baklagiller, tahıllar, hurma, kuru incir, muz, avokado, roka, ıspanak, marul, maydanoz.

Günlük İhtiyaç; Yetişkin erkek ve kadınlarda ortalama 280-350 miligram arasındadır.

 

İyot Ne İşe Yarar? Tiroit hormonlarının yapımında görev alır. Vücudun düzgün büyüme ve gelişmesinde ve üreme sisteminin olgunlaşmasında görev alan tiroksin ve triodotironin denilen iki hormonun üretiminde önemli bir role sahiptir. Vücudun kalsiyum ve fosfor kullanımına yardımcı olarak, cilt, saç, tırnak ve kemiklerin sağlıklı olmasına yardım eder.

İyot Eksikliğinde Ne Olur? Zihinsel gerilik, guatr, kalp atışlarının zayıflaması, gerileyen doğurganlık, kuru – pullu cilt, kabızlık.

İyot Nelerde Bulunur? Deniz ürünleri, deniz yosunu, iyotlu tuz, kuşkonmaz, sarmısak, şalgam.

Günlük İhtiyaç; 150 mcg.

 

Selenyum Ne İşe Yarar? Göz, kalp, karaciğer, saç ve tırnak sağlığımız için önemli bir mineraldir. E vitaminiyle beraber kalp ve karaciğer fonksiyonlarının sağlıklı olarak sürdürülmesi ve antikor yapımı için çalışır. DNA’ya zarar veren serbest radikallere karşı antioksidan etki gösterir. Dokuları, kansere sebep olan serbest radikallere karşı koruyan bir enzimin önemli bir bileşim maddesidir.

Selenyum Eksikliğinde Ne Olur? Kaslarda zayıflık, tırnak yataklarında beyazlaşma, saç ya da ciltte renk solması, kalp ve damarlardaki esneme özelliğinde azalmaya neden olur.

Selenyum Nelerde Bulunur? Tam tahıllar, et ve deniz ürünleri, sarımsak, soğan, ayçiçeği, ceviz, kuru üzüm, somon, ton ve uskumru, dana karaciğeri, balığı, istiridye, karides.

Günlük İhtiyaç; 50-70 mikrogram.

 

Manganez Ne İşe Yarar? Vücutta çeşitli metabolik süreçleri kolaylaştıran bir koenzim olarak çalışır. Kemik oluşumu, bağ dokuları, kalsiyum emilimi, tiroid fonksiyonu, cinsiyet hormonu fonksiyonu, kan şekeri regülasyonu, bağışıklık fonksiyonu, yağ ve karbonhidrat metabolizmasının oluşumunda görev alır.

Manganez Eksikliğinde Ne Olur? Kemik malformasyonu, göz ve işitme sorunları, hipertansiyon,yüksek kolesterol, kısırlık,  kalp proplemleri, hafıza kaybı, kas kasılması, titreme gibi sorunlara neden olur.

Manganez Nelerde Bulunur? Tahıllar, pirinç, soya fasulyesi, kuru üzüm, ıspanak, brokoli, yumurta sarısı, fındık, zeytinyağı,  istiridye, avokado, ananas.

Günlük İhtiyaç; Ortalama 2–5 mg.

 

Vanadyum Ne İşe Yarar? Diş ve kemik gelişimi için gereklidir. Karbonhidrat metabolizmasında önemli rol oynar.

Vanadyum Eksikliğinde Ne Olur? Kalp-damar ve böbrek hastalıklarıiçin risk teşkil eder.

Vanadyum Nelerde Bulunur? Mantar, deniz ürünleri, soya fasulyesi, bitkisel yağlar ve hububatlar

Günlük İhtiyaç; 10-30 mikrogram.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. ayşe says

  mineral dedik bir sürü çeşit vermişsiniz ben genelini sormuştum yani

 2. mehmet says

  site çok güzel olmuş başarılar ama ben aradığımı ginede bulamadım nedense

 3. yasemen says

  bencede site çok güzel tam olarak olmasada aradığımı buldum kşm yaptıysa teşekkür böyle faydalı ve gerekli bilgiler verdikleri için

 4. "püSqüL" says

  aradımı bulamadım gennleme istemıştım yha phff..!

 5. ayşebetül says

  bende ayşeye katılıyorum ardığımı buldum ama yani yinede çok saçma neymiş işte magnezyum fealn genelini bulamadım çok beğendiğimi sanmadım daha güzel olabilidi:(

 6. çisem says

  Yani mineral içerikli besinler dedik siz kaç tane kaegori yapmışsınız kardeşim.Ben genelden sormuştum.Yani ödevime hiç
  yardımcı olmadı bu sonuç.

 7. çisem says

  Ayşeye bende katılıyorum işte ne biçim sonuç dahada geliştirin bu siteyi böle sıradna duruyo 5.sınıflar için.

 8. hello kitty says

  süper bütün derslerimi yapabiliyorum bu siteyi yapana teşekkür ederim

 9. Elifnur says

  Gayet güzel bir site bende 5. sınıfa gidiyorum arkadaşlar yazı yazmaktan kaçındığı için siteyi beğenmemiş olabilirler içerik gayet güzel sitenin temasını değiştirirseniz daha güzel olabilir :)

 10. onur(= says

  ne biçim site sürüsüyle şey verilmiş hemde vitaminlerle ilgili

 11. talha zorlu says

  çook güzel bi site.Aradığımı buldum.Teşekkür ederim!!!!!!!!!!

 12. ali says

  ben 5. sınıf öğrencisifim öğretmen ödev verdi ve ben istediğimi burada buldum bu site güselmiss:D

 13. elenur\**** says

  emeklerinize sağlık çok güzel yazmışsınız fakat bence böyle yazsaydınız daha ii olurdu(bu konuyla ilgisi yok)örneğin:
  vitamin içeren besinler nelerdir?
  .elma
  .badem
  .ahududu
  .brokoli
  .barbunya
  .somon
  .ıspanak
  .patetes
  .bitki çayları ve sebze suları
  .buğday taneleri
  vitamin içeren besinlerden bazılarıdır.

 14. irem says

  bende yani iyiki bir mineralleri istedim ne çıktı karşıma yani

 15. irem says

  hem bide ben mineralşin içinde bulunduğu besinleri istedim

 16. irem says

  site olmasına güzel ama aradığımı bulamadım yani

 17. irem says

  site olmasına güzel ama aradığımı bulamadım yani. ben beğendim ama genel sordum

 18. MISTIK says

  ABİ BU NASIL SİTE VALLA EĞİTİMDE 1. OLUR GÖREN SİTELER İBRET ALSIN YAWWWWWW :):):)

 19. relaxx says

  müthiş bir site walla yapandan allah razı olsunn

 20. aysenur says

  minarel eksikliğinde hangi hastalık ortaya cıkar

 21. isimsiz says

  gerizekalılar buldunuz da bunuonuz böyle siteler qüzeL deqiL bi de qüzeL diosunuz mallar sizi

 22. ilayda says

  çok teşekkürler bn zaten minerallerin anlamını buldum şimdi bnları yazıcm teşkürler.

 23. £ /\/\ R é says

  siteyi hazırlıyanlan herkese teşekkür ederiz ßy ^^emre^^

 24. ecem says

  bence site çok güzeldi ama aradığımı bulamadım çünkü ben mineral içeren besinlerin genelini sordum

 25. emrah says

  bence çok güzel istediklerimi buldum ama eksikler var

 26. anıl says

  cok guzel bir site istediğimi araştırdığım konuyu buldum. BAŞARILARINIZIN DEVAMINI BEKLERİM SEVGİLERİMLE

 27. kemal says

  bu site çok işime yaradı öğretmen ödev verdi 5. sınıf öğrencisiyim. sadece mineral konusunda istediğimi alamadım pöf

 28. tuqce says

  bn liseye qdiorm aradqımıda bldum eqr sz bulamdysanz ne daha geveliosunz ki aqznzda buldysanz bldnz blamdysnz eyvallah nese ynede teşekklr bu site işime yaradı…

 29. murat says

  tam istedigim olmasada birazını buldum yapanlara tşk ederim

 30. ramazan says

  allah bu interneti yaratandan razı olsun çok işime yarıyor iyi ki varsın internet iyi ki varsın!!!(fazlamı abarttım sizce)

 31. elif says

  fena bir site değil aradığımı buldum ama daha gzl olabilirdi bence ama genede teşekkürler (=

 32. can says

  bence güzel bir site ama isttediğimi bulamadım .ben minerali sormuştum mineral içeriklerini değil.:d

 33. xsdd says

  site ok güzel 12 tane steye baktım burdakileri bulamadım sizden bir ricam var başka bir site daha açın nolur süper

 34. zeynep says

  ya mineral hangi besinde bulunur dioz kalsiyum… koyuyonuz yaaaaaa

 35. beyza says

  ehhh işte yani gzl olmuş ama biraz daha ayrıntıya girseydniz keşke

 36. hakancan yılmaz says

  bu sitede hangi besinlerde mine vardır diye bir şey bulamadım

 37. hatice says

  çok güzl ama aradığımı bulamadım yinede bazı şeyleri öğrendim

 38. fatih says

  arkadaş lar bu sıteyi tercih ettiniz için size çok minnettarım…??

 39. yaren avcı says

  güzelmiş ama çok az vermişler olmaz ki abicim ya

 40. ecem says

  site gfüzelmiş aradığım bilgiyi bir tek bu sitede buldum kim hazırladıysa teşekkür ederim

 41. ahet says

  minerali en yüksek olan şeyi merak ediyorsanız lütfen msj gönderin

 42. ahmet says

  allahü teala tüm nimetleri islam ülkelerine vermiş ama sömürülüyoruz aynen minerali en yüksek su ülkemizde çıkıyor ve 2 defa dünya birinciliği almış bir su merak ediyorsanız arkadaşlar lütfen msj atın yardımcı olalım a.e.o. sağlıklı mutlu huzurlu günler swet_gril_burhan@hotmail.com

 43. eda nur says

  Allah hepimize yetecek kadar şeyler yaratmışki .biz bunların hiçbir değerini bilmiyoruz ancak elimizdekiyle yetinmeyi bilmiyoruz elimizdekini kaybettikten sonra anlıyoruz allah bu siteyi hazırlayandan bin kere razı olsun. başarılarının değerini diliyoruz

 44. ♠€rtuğrul♣ says

  site gerçekten güzel diğer sitelere göre çok süper diğer siteler okdan boktan şeyler yazıo asıl site böle olmalı önceden araştırcamı bulamıodum ☺

 45. :( :( :( :(*mervenur*(: (: (: (: says

  aradığımı bulamadım ama güzel şeyler yazıyo yazı yazan çok beyendimmmmmmmmmmmmmmmmm

 46. Ajdhkavugjdsydte says

  bende oyle ama kalsiyum bilmem nelere inmişler anlamadım yaaa bu ne

 47. gizli says

  ayşe sana katılıyorum doğru söyüyorsun minral dedik bir sürü çeşit koymuşlar ya ben aradığımı bulamadım bu sitede ama olsun biraz bişeler öğrendim teşekkürler ellerinize sağlık emeklerinize sağlık.

 48. mihriban says

  bikere bir sürü çeşit olması bizim için daha iyi bunda yorum yapıcak bir şey yok

 49. sümeyye says

  bnde istediğim şeyi yani mineralin gelenini sormuştum

 50. emre says

  yhs güzel site ama minereallllllll yokkkk!!!! ufff yha

 51. arzu says

  kimya bence berbat bi ders zaten o yüzden sınıfta kaldım yaaaaaa :-)

 52. Doqukan says

  Cok Tskler Paylasım İcin Tekrar Tsk Edıorum..Senin Sayende – Yemekden Kurtuldum :D Hadi Herkese ii Aksamlar.. 07.10.2010 Perşembe 22:17 :D:D

 53. chadlack says

  ayşeye bende katılıorm birazdaha qzl olablrdi

 54. ASENA says

  BEN MİNARELİ ARIYORUM BANA KALSUYUM GİBİ ŞEY ÇIKIYO YAPMAYIN YA

 55. detlı asık says

  çok güzel ama bu kadar az bılgı hepımıze YETMEZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ

 56. Ayşe alkan says

  bana daha çok mineral verirseniz ödev yapmam lazım

 57. tahir mert usluer says

  site guzel olmuş :D istegimi buldum tşk ler

 58. TuĞbA says

  bence de bu site de mineral arıyoruz kalsyum çıkıyo nerden öğrenicez minerali:):):):)

 59. tugay says

  sitenizi beğendim ama aradığım 2 sorunun yanıtını bulamadım … way arkadas ne zormus su lıse1 yea

 60. böcük says

  beğedim güzel ama soruma tam cevap alamadım…

 61. Cihat says

  Lise 1 çok kolay ama çalışcan ben 1 sene kaldım ve aklm başıma geldi :D yapmasam olur deme araştır :)

 62. berkay says

  mıneral:canlıların yapısına katılan ve duzenleyıcı olarak gorev alan bılesıklerdır.mınerallerın eksıklıgınde canlıda cesıtlı rahatsızlıklar ortaya cıkabılır.canlı vucudunda bulunan en onemlı mııneraller;demır,magnezyumpotasyum klor kalsıyum,fosfor,iyot flor ve cınkodur. :)

 63. Cetin Helvacı says

  saolasın abi aradıgımı buldum.tesekkurler!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 64. dilara says

  yani bulamayanlara hak veriyorum aynı bensiniz arkadaşlar bende mineral yazdım bana binbir çeşit maddeler çıktı güzel bir site ama aradığımız çıkmıyor…

 65. ançtayn says

  bu ne minarel diyoz ne geli yoooo ben dün yanın en zekisiyim ama
  benim gibi olmayanlar da var düzeltin olmaz kiiiiiii;)

 66. BEYZA says

  siteniz çok güzel ama ben mineral dedim siz neler yazmışsınız valla aynen böyle yazanlara hak veriyorum.

 67. seviyorum varmı ... says

  ya güzel site ama malesef aradıgım yoq ya ardığımı bilen bana söylesin :D

 68. defne says

  çoook teşekkür ederim bu zamanda düzgün anlatım bulmak zor çok işime yaradı

 69. esasa says

  abi bu siteye bayılyıom ismimi söylemiyom bu site muhteşem :()

 70. ByKing says

  ln bişey dicem siz bu site muhteşem ama burda szin yorumlar kötü:/

 71. creyz says

  bu site çok güzel bu siteye bayılıyorummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

 72. büşra says

  çok teşekkürler sizin sayenizde ödevimi doğru yaptım

 73. zelihe elif says

  bence 5. sınıf karton ödevine gör çok ağır :(

 74. Betül says

  Kopyala yapıştır olsaydı çook güzel olacaktı.

 75. fatih says

  Allah razı olsun bu sitenin admininden aradığım ödevlerde saçma sapan siteler geliyor mineral diyorum bana başka sitelere yönlediriyor ama burda istediğm biligileri buldum ve ödevimi yaptım Allah razı olsun tekrardan… :)

 76. ipek says

  bence bayağı ağır…5. sınıfım çünkü…:(:(

 77. Emirhan says

  Bende İstediğimi Buldum Ama Biraz Eksik Mazı Mineralleri Yayınlamamışlar :D :S

 78. Ayşe Nur says

  aradığım şeyi buldum ama çok fazla ağır ve çok

 79. isimsiz says

  ben aradıgım cevapı bulamadım arkadaşlar…….hangi besin maddelerinde minarel bulunur

 80. rumeysa says

  saolun ben aradığım şeyi buldum hemde çok daha fazlasını yazıcak yer kalmadı ben 5. sınıfa gidiyorum ama bu kadarınıda öğrenmedik biraz zor aradiğim şeyi bulmakkkk!

 81. batuhan says

  bnde 5. sınıfım daha uygun şeyler yazabilirdiniz ama yinede güzel :)

 82. adil says

  5. sınıfa geçtim ama bunlar çok ağır yaa şansa bak

 83. Seda says

  arkadaslar inanın insan doga Koleji’nde okuyunca alisiyor

 84. zeynep says

  evet 5. sınıf için aqır olduqu doqru ama saolun liseye qidiyorm işime yaradııı… :D

 85. Figen says

  teşekkürler işe yaradı yani ödevimi yapabildim.. böyle güzel sıtelerın olması sevıdnrıyor benı

 86. kamuran says

  süper valla çoq işime yaradı yarın sözlümüz varda.. :P

 87. Teşekkürler ! says

  Teşekkürler. Gerçekten çok işime yarayacak, ama ben kopya çekmek için falan demiyorum. :) Vücudumda meydana gelebilecek bir hastalığın hemen ilk belirtisinde başvurabileceğim bir kaynak. Kendi kendimizin doktoru olmalıyız değil mi ?

 88. muhammed says

  çok kötü bu ne nedigi anlamsız yarın bide sınawım war offff

 89. beren saat says

  çocuklar burdan ne anladınız işim var zaten çekimlere geç kalıcağim bay şunu söyleyeyim çalıın kazanın size tüm kalbimle inanıyorum…

 90. beren saat says

  benim kadar güzel yok bu dünyada ama sitede güzel…

 91. deniz says

  MİNERAL:Taşları oluşturan küçük parçacıklara mineral denir.
  MADEN:Ekonomik değeri olan taş ve minerallere maden denir.
  KAYAÇ:Ateş küredeki magmanın değişik şekillerde soğuyup katılaşmasına kayaç denir

 92. nazlı says

  bir şey diycem biz hangi besinlerde var diye sorduk cumartesiye kodar onun cevabını ekleyebilir misiniz şimdiden teşekkürler…

 93. nazlı says

  şey ama ben de beşim çok ağır gerçekten ama gerçekten çok güzez elinize sağlık

 94. Eylül Can says

  Teşekkür ederim arkadaşlar. Böyle sitelerim olması çok hoş. Ve de böyle siteleri insanlar böyle kullanmalı.Yarın fen ve teknolojiden ödevim var. (Fen öğretmenimiz çok sinirli) böyle yardımcı olunur başka ne diyeyim?

 95. sezgi says

  bnce hiiç güzel bir site değil arkadaşlar tavsiye etmem…

 96. Mete says

  bnde 5. sınıfım 5. snıf bebek işiymiş 4 ten de kolay

 97. eda says

  Aradığımı bulamadım bir şey sorduk saçma sapan şeyler verdiler hiç güzel bir site değil…!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir