Selenyum Faydaları

Beslenmenizde uygun miktarda selenyum minerali alarak selenyum faydaları ‘dan istifade edebilirsiniz. Uygun miktarlarla bazı kanserlerin olasılığını bile düşürebilirsiniz.

Selenyumun Faydaları

Selenyum Kanser İlişkisi ;

• Selenyum, vücudun toksinlerden arınması için gerekli bir enzim olan glutathione üretmesine yardımcı  olur. Vücudun, glutathion peroxidaz olarak bilinen antioksidan enzim sisteminin entegral bir parçası  olarak, selenyumun, DNA metabolizması, hücre zarı bütünlüğü ve hem karaciğerin hem de pankreasın optimal fonksiyon yapmaları üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Glutathion peroxidaz, dokuları, serbest radikallerin hasarına karşı korur ve antikanser aktivitesi de büyük oranda, vücudda selenyum olup olmamasına bağlıdır.

• Selenyum kanserle savaştaki rolü nedeniyle son zamanlarda çok dikkat çekmektedir. Beş yıllık bir çalışma gerçekleştirildi ve bu çalışma  günde 200mcg alan insanların %63 daha az  prostat tümörü, %58 daha az kolon kanseri, %46 daha az habis akciğer hastalığı olduğunu ve genelde kanserden ölümlerde %39 azalma olduğunu gösterdi. Bu çalışma Cornell Üniversitesi ve Arizona Üniversitesinde gerçekleştirildi.

• Başka çalışmalarda selenyum minerali aynı zamanda serviks, rektum, yumurtalık, mesane, yutak, pankreas ve karaciğer gibi kanserleri önlemede yardımcı olmayı vaat ettiğini göstermiştir. Lösemiye karşı da sonuç vereceği ümidiyle test edilmektedir.

• Bilim adamları, bunu akıllarında tutarak selenyumun yararları ve kanseri iyileştirmedeki çözümler arasında gerçekten yer alabileceği hakkındaki araştırmaya günlük olarak devam etmekteler.

• Chicago Illinois Üniversitesi’ndeki Patoloji Bölümü’nden Dr. Nur Özten tarafından yürütülen ve Cancer Prevention Research’ ile ‘Nutrition and Cancer’ adlı dergilerde yer alan çalışmalara göre selenyum, prostat kanser hücre serilerinde  öldürücü etki yaparken, normal hücrelere ise zarar vermemektedir. Prostat kanserinin önlenmesi veya oluşmuş kanserin invaziv ya da metastatik  duruma geçişini engellemeye yönelik çalışmalar yapan Dr. Özten, en önemli hususun kullanılacak dozun ve selenyumun çeşidi olduğunu  belirtmiştir.

• Finlandiya’da yürütülen bir çalışmada, serum selenyum düzeyleri 45 mcg/litreden az olan kişilerde, kanser olma riskinin, serum selenyum düzeyleri 45 mcg/ litreden yüksek olan kişilere göre 3 kat fazla olduğunu göstermiştir.

• Amerikan Tıp Birliği tarafından yapılan araştırmada, deri kanseri olan 1000 kişi, iki ayrı gruba ayrılarak; hastaların bir bölümüne düzenli olarak 7 yıl boyunca günde 200 mikrogram selenyum verilmiş ve süre sonunda selenyum verilen kişilerde kanserin yayılmasının %41 oranında azaldığı, ölüm oranının ise diğer gruba göre %52 daha az olduğu saptanmıştır.

• Dr. Gerhard Schrauzer, selenyumun çok düşük dozlarda bile, deney hayvanlarında, doğal öldürücü (natural killer) hücrelerin kansere karşı mücadelesini büyük ölçüde güçlendirdiğini açıklamıştır. Gerhard Schrauzer, çok sayıda ülkeden gelen kan bankası verilerini inceledikten sonra, raporunda, beslenmelerinde düşük oranda selenyum olan bölgelerde, lösemi, kolon, rektum, prostat, yumurtalık, meme ve akciğer kanseri düzeylerinin daha yüksek olduğunu belirtmiştir.

• Britanya Besin Araştırmaları Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, selenyum ve sulforafen bir arada alındığında, kansere karşı savaşma güçleri tek başına sahip oldukları gücün 13 katına çıkmaktadır. (Sulforafen brokoli, su teresi ve brüksellahanası gibi besinlerde bulunan bir maddedir.) Hücre kültürleri üzerinde çalışarak iki bileşimin genler üzerindeki ortak etkisini tespit eden araştırmacılar, her iki maddenin de kanserden korunmak için yüksek dozlarda alınması gerektiğini ancak beraber alındığında daha düşük dozlarda da kanseri önleyebileceğini belirtmişlerdir.

Selenyum Kalp Sağlığı İlişkisi

İlaveten selenyum minerali, öncelikle kanın yapışkanlığını düşürerek ve pıhtılaşma riskini azaltarak, sonra kalp krizi ve inme riskini indirerek kalbi koruyabilir. Dahası, selenyum sağlıklı kalp için kritik olan HDL (“iyi”) kolesterolün LDL (“kötü”) kolesterole oranını yükseltir.

Sigara içenler veya zaten kalp krizi veya inme geçirmiş olanlar selenyum takviyelerinin mükemmel kardiyovasküler yararlarından istifade edebilirler, gerçi herkes günlük vitamin ve mineral takviyesinde selenyum almakla selenyumun faydaları ‘ndan yarar sağlayabilir.

Selenyumun Yararları ile Sağlıklı Kalın

Selenyum yaşlı kişilerde görme bozukluğu ve körlüğün önde gelen sebepleri olan katarakt ve makula dejenerasyonunu önlemede faydalı olabilir.

Tiroid Selenyum İlişkisi ;

Selenyum tiroid hormonu için önemlidir. Selenyum eksikliğinde  kanda T4 ve TSH hormonu artar, T3 hormonu ise azalır. İyot ve selenyum eksikliği birlikte oluştuğunda hastalığın şiddeti daha da fazlalaşır.

Aynı zamanda her hücrenin doğru çalışmasında gerekli olan tiroit hormonunun vücutta en az aktif olan şeklinden (T4 olarak adlandırılır) aktif olan şekline kadar (T3 olarak bilinir) dönüştürülmesi için de yaşamsaldır.

Münih Üniveristesi ve daha sonra Ege Üniveristesince yapılan çalışmalar selenyum mineralinin tiroid hastalığının bir türü olan otoimmün tiroiditi olan hastalar için yararlı olduğunu göstermiştir. Ege Üniversitesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı uzmanlarınca 2 yıl süren ve Avrupa Tiroit Kongresi’nde sunulan araştırmaya göre selenyum takviyesi tedavide %50 oranında başarı sağlamıştır.

Selenyum ve Diyabet

Ülkemizde Dr. Çağrı Delilbaşı tarafından yapılan araştırmaya göre, selenyum diyabete bağlı gelişen bozuklukları büyük oranda düzeltmektedir. Deneysel çalışmalarda diyabet oluşturulan hayvanlara selenyum verilmesinin, kemik ve kas yapısında diyabete bağlı ortaya çıkan bozuklukları büyük ölçüde düzelttiği tespit edilmiştir. Dr. Çağrı Delilbaşı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, selenyumun antioksidan ve insülin benzeri özelliğiyle etki gösterdiğini ve diyabetle ilgilenen doktorların selenyumun etkilerine yönelik yapacağı çalışmaların, bu hastaların insülin dışındaki maddeleri de kullanabilmelerine olanak sağlayacağını belirtmiştir.

Selenyum ve Kısırlık

ABD’de yayınlanan Science adlı bilim dergisinde yer alan araştırmaya göre selenyum erkelerde kısırlığı önlüyor. Araştırma bulgularına göre selenyum, bir proteini harekete geçirerek sperm hücrelerinin oksitlenmesini önlüyor ve bu sayede daha canlı ve aktif kalan spermlerin dölleme yeteneği artıyor. Araştırmacılar, selenyumun  sperm hücresinin nefes alması sırasında da önemli bir rolü olduğunu belirtmişlerdir.

Selenyum ve Bağışıklık Sitemi

İlaveten selenyum, vücuda kendisini zararlı bakterilerden ve aynı zamanda kanser hücrelerinden korumada yardımcı olan sağlıklı bir bağışıklık sistemi için esastır.

Bağışıklık arttırıcı etkileri, uçukların nedeni olan herpes virüsü ve zona ile mücadelede rol oynayabilir ve aynı zamanda AİDS e nedeni virüs olan HIV e karşı olası etkileri için de incelenmektedir.

Selenyum E Vitamini

Selenyum ve E vitamini, bazı enzimlerin yapısına girip toksik oksijen kalıntılarını yakalarak etkisizleştirir ve akyuvar türü hücreleri güçlendirir.

Selenyum, E vitaminiyle beraber kalp ve karaciğer fonksiyonlarının sağlıklı olarak devamı ve vücutta antikor yapımı için çalışırlar.

E Vitamini ile birleştirildiği zaman, selenyumun bazı antienflamatuvar yararları olduğu da görülmektedir.  Bu iki besin romatoit artrit, sedef hastalığı, lupus ve egzama gibi kronik hastalıkların tedavisinde önemli rol oynar.

Son Bulgular

Son çalışmalar selenyumun deney tüpünde hücrelere normal hızlarda büyüme ve ölmede yardımcı olarak onları kanserli hale gelmekten koruyarak göreceli hızda etkili olduğunu göstermiştir. Uzmanlar selenyumun kanserle mücadele ile ilgili yararlarının vücutta da hızla etkili olabileceğini de sanmaktadırlar.

Miami Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, 92 AIDS hastasına dokuz ay boyunca selenyum hapı verilmiş ve süre sonunda HIV virüsünün azaldığı tespit edilmiştir. Araştırmacılar, antioksidan etkisi olan selenyum haplarının, oksijenle virüsün bağışıklık sistemi hücrelerine verdiği zararı onardığını belirtmişlerdir.

Agriculture Research gazetesine göre, farelerdeki araştırmalar, her ikisi de antioksidan olan selenyum minerali veya E vitamini eksikliğinin gayri faal uyur virüsleri, hastalık nedeni faal durumlarına dönüştürebileceğini göstermiştir. Bu selenyumun, her ikisi de uyuyan herpes virüsünün yeniden etkinleşmesinden kaynaklanan uçuklara ve zonaya karşı neden etkin olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir.

Nelerde Selenyum Var?

Et ve deniz ürünleri, tam tahıllar, soğan, sarımsak, ceviz, ayçiçeği, tereyağı, karaciğer, böbrek, somon, uskumru balığı, istiridye, karides ve ringa balığı selenyum olan gıdalar arasındadır.

Selenyum Ne Kadar Alınmalıdır ?

Selenyum içeren gıdalar dışında selenyum takviyeleri de (selenyum tabletleri) alınabilir. Önerilen günlük selenyum dozu erkekler için 70mcg ve kadınlar için 55mcg dir. Bazı durumlarda 400mcg a kadar alınabileceği belirtilmektedir. Eğer selenyum tabeti alıyorsanız, günde 400mcg ‘den fazla alınmamalıdır.

Selenyumun Fazlalığı

Fazla selenyum kullanımı ağız kokusu ile beraber depresyona, mide bulantısı ve kusmaya, sinirliliğe ve saç – tırnak kaybına sebep olabilir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. AyŞe says

  tesekkR ederim ödew için cok yardımcı oLdunuzz..!

 2. Cemil fisek says

  Selenyum bitkilerden en çok zeytinde bulunur. Babam Gemlikte doğduğu için soframızdan eksik olmazdı. Klinik deneyleri bilmem ama babamizi kolon (barsak) kanserinden kalbettik.

 3. nail kılıç says

  bu selenyum cinsel güce destek geliyor mu?neden hiç bir yerde yazmamışar?cinsel gücü artıran bitkiler hangileri onlarıda paylaşın seviniriz.

 4. hacer says

  selenyum cinsel güce iyi gelmediği için yazmamışlardır arkadaşım eğer böyle bir ihtiyaç var ise yardımcı olunur 5 senedir çoçuğu olmayan arkasım suan hamile…HER ŞEYİN GERÇEK ANLAMDA SAĞLIKLISINI KULLANMAK LAZIM ALLAH DOĞAYA HEPSİNİ SUNUYOR…

 5. alican says

  istanbul üniversitesi tıp fakültesi
  prof. dr. zeki karagülle
  selenyum elementi dediklerinin üstüne daha da koymak lazım kadın hastalıklarında
  buhar kürüyle kullanıldıgı zaman : asma bronşiyal kronik bronşit ve nefes darlıgına
  banyo kürü ile kullanıldıgında :mide hastalıkları bagırsak hastalıkları şeker hastalıgı (diyabet) şişmanlık (obazit) gut karaciger yetmezligi tedavisi
  kadın dogum hastalıkları : genital organın kronik hastalıkları, kısırlık, ameliyet sonrası hastalıklar, ağrılı ve zor adet görme, genital akıntı
  nörolojik hastalıklar : omurga hastalıgı,travmatik lezyonlar, inme rehabilatasyonu gibi vb. bu hastalıkların hepsini akropol termal ve tatil köyü bio minaral su gurunda bulabilirsiniz beypazarı nda mevcuttur 05307932416 no dan daha detaylı bilgi alabilirsiniz

 6. mark says

  ÏCÏNSEL GÜCÜ ARTIRAN CEVIZ H.FISTIYI .REZANE TOHUMU. TARCIN . ANASON .HÏNDISTAN CEVIZI.. REZANE TOHUMU ILE ANASON TOHUMUNU.BIRER KASIK. 250ML SUDA 5 DAKKA KAYNATIN VE ÏCIN

 7. pitane says

  Alican beye kesinlikle katılıyorum. Yakınen kullanıp çok farklı yararlarını gören arkadaşlarımız oldu. Özellikle selenyum ve e vitamininin birlikte alınması etki alanlarını daha çok arttırıyor. Amwayın selenyum e sini kullanıyorum ben de. Ürolojik yollardaki bir çok soruna gerçekten iyi geldi. Bcaklarındaki şişliklerden dolayı kullanan arkadaşımız hücre yenileyici özelliğinin etkisiyle çocuk sahibi oldu!

 8. derin says

  Bende bağdat caddesinde KOZA dönüşüm ve özgürleşme merkezine beslenme danışmanıma gittim bütün almam gereken besinleri gerekli miktarda verdi selenyumda dahil brokoliyle birleşmesi mesela süper etki yapıyor tüm yararını gördüm hiç olmadığım kadar iyi hissediyorum teşekkürler eda hanm

 9. mustafa izgi says

  Beyin tümöründe selenyum ihtiva eden sarımsakın (fazla yenildiğinde) beyindeki tümörü patlatıp imha ettiğini ,olaya şahit olanlardan duyduk.Bu konuda da araştırma yapılmasını arz ederim.saygılarımla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir