wordpress counter

Selenyum Nedir?

Selenyum Nedir? Selenyumun yararlarını anlamak için, önce selenyum hakkındaki gerçekleri anlamak önemlidir. Selenyum toprakta bulunan bir iz elementtir ve iyi bir sağlığın korunması için küçük miktarlarda gereklidir. Birçok vücut işlevi için gereklidir ve hemen tüm hücrelerde fakat özellikle böbreklerde, karaciğerde, dalakta, testislerde ve pankreasta mevcuttur.

Selenyumun İnsan Vücudundaki İşlevleri

• Bağışıklık sistemini aktive eder. Virüslerle ve kanserle savaşan hücreleri güçlendirir.

• Vücudun toksinlerden arındırılması için gerekli bir enzim olan glutathione üretimine yardımcı olur. Glutathion peroxidaz, dokuları, serbest radikallerin hasarına karşı korur ve antikanser etkileri de büyük oranda, vücutta selenyum olup olmamasına bağlıdır.

• Vücudun antioksidan enzim sisteminin  entegral bir parçası olarak, selenyumun, DNA metabolizması, hücre zarı bütünlüğü ve karaciğerin ve de pankreasın optimal fonksiyon yapmaları üzerinde çok temel etkileri bulunmaktadır.

• Selenyum DNA mıza zarar veren serbest radikallere karşı antioksidan olarak görev yapar. Kanser, kalp rahatsızlıkları ve hatta yaşlanma ile mücadelede yardımcı olmak üzere C ve E vitaminleriyle sıklıkla dâhil edilir.  Viral enfeksiyonlarla mücadelede de kullanılır ve hatta AIDS/HIV in ilerlemesini yavaşlatabilir. Selenyum aynı zamanda normal karaciğer işlevini destekleyerek iyi sağlığa katkıda bulunur.

• Miami Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre  günlük 200 miligramlık selenyum kapsüllerinin alınması HIV virüslerinin oluşumunu bloke etmektedir. Araştırmada 91 HIV hastası 9 ay boyunca selenyum kullanmış ve sürenin bitiminde yapılan tahlillerde hastaların kanlarında HIV virüsünün daha az yapılandığı tespit edilmiştir.

• Son zamanlarda yapılan birçok  bilimsel araştırma bu mineralin mide ve bağırsak kanserlerine karşı yüksek seviyede koruyucu etkisinin olduğunu göstermiştir.

• Selenyumun çok az dozlarda  bile deney hayvanlarında, doğal öldürücü (natural killer-NK) hücrelerin kansere karşı mücadelesini büyük oranda güçlendirdiği tespit edilmiştir.

• Selenyumun diğer yararları, kalp hastalıklarına karşı koruma, toksik minerallere karşı koruma ve alkol, sigara ve yağların etkilerini nötralize etmektir. Erkeklik gücünün arttırılmasına yardımcı olabilir ve aynı zamanda saçların, cildin ve gözlerin bakımında müdahil olur.

• Romatoid artrit hastalarının kanlarında selenyum seviyelerinin düşük olduğu saptanmıştır. Bu rahatsızlıkta selenyum mineralinin yangı belirtilerinin giderilmesinde yarar sağlayabileceği belirtiliyor.

Selenyum ve E vitamini Arasındaki İlişki

Selenyum E vitamini ile  birlikte alındığında daha etkilidir. Selenyum ve E vitamini birlikte hücre ve dokuları kansere karşı korur. Hücre genetiğinde bozukluk yapıp kansere yol açan toksik oksijen kalıntılarını etkisiz hale getirir. Yine kanser hücrelerini öldürme özelliği olan doğal öldürücü olarak bilinen akyuvar türü hücreleri güçlendirir.

Selenyum Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Selenyum eksikliği bağışıklık sisteminin zayıflamasına, damar sertliğine ve kanserlerin meydana gelmesine yol açıyor.

Selenyum Kaynakları – Selenyum İçeren Besinler

Selenyum minerali brezilya kestanesi, kümes hayvanları, deniz ürünleri ve et gibi gıdalarda yer alır. Soğan, sarımsak, kırmızı biber de selenyum bulunan yiyecekler  arasındadır. Yulaf ve esmer pirinç de önemli miktarda sağlayabilir fakat bu bazen yetiştikleri toprağın selenyum içeriğine bağlı olabilir.

Selenyum, vücudda üretilmeyen ve dışarıdan almak zorunda olduğumuz bir oligo elementtir. Selenyum toprakta bulunur, fakat her toprağın selenyum oranı aynı değildir. Ayrıca endüstriyel işlem gören besinlerde selenyum miktarı oldukça azalır.

Günlük Selenyum Miktarı Ne Kadardır?

Selenyum içeren gıdalar dışında selenyum takviyeleri de alabilirsiniz. Önerilen günlük doz erkekler için 70mcg ve kadınlar için 55mcg dir. Başlıca yararları sağlamak için 400mcg a kadar bir miktar alınabilir. Daha iyi emildiği için selenometionin formundaki selenyum takviyeleri tercih edilmelidir.

Selenyum eksikliği insanların çoğu günlük beslenmelerinden yeteri kadar aldıklarından nadirdir. Ancak, bu eksiklik sizde var ise belirtileri kas zayıflığı ve yorgunluğu içerir. Öte yandan çok fazla selenyum da mümkündür.Eğer selenyum takviyesi alıyorsanız, günde 400mcg yi aşmamayı unutmamalısınız. Selenyumda aşırı doz veya selenyum zehirlenmesi, ağız kokusu ile beraber depresyona, mide bulantısı ve kusmaya, sinirliliğe ve saç ve tırnak kaybına neden olabilir.

"Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır."
copyright www.beslenmedestegi.comYorumlar

 1. A.Çetin dedi ki:

  Sevgili Arkadaşlar;

  * bu değerli yazıda sorularınıza yeterli cevaplar bulabilirsiniz. Yazıyı tekrar ve dikkatlice bir kez daha okuyun…
  *Her türlü mineral,vitamin,aminoasit,protein,bitkisel ürün kapsüllerini sitelerde bulabilirsiniz. Demekki araştırma yapmıyorsunuz…
  *Selenyum hapı dozunun fazlası da zehirleme yapabilir. Bundan dolayı HAYVANSAL VE BİTKİSEL ÜRÜNLERi tavsiye ediyorum.
  *Maden Suyu tansiyonu yükseltiğinden, bazı kaynakları da kemik zayıflamasına yol açabileceğinden tavsiye edilmez.
  *Selenyum (krom, demir, çinko vd) içeren besinler yukarda sayılmış,ancak en kolay nasıl tüketileceği açıklanmamıştır. Aklıma geldiği kadar örnekler vereyim:

  -ONURa Cevap: Akyuvarları çoğaltmak için 1er ölçek Yeşil Fasulye, Centiyan, Çiçektozu/Polen kurularını ufatıp eleyin kavanozda saklayın. Su veya süte 1er tatlı kaşığı koyup içmeye devam edin. 3 ay sonra beyaz kan kürelerini ölçtürün. Azsa devam edin…
  (Alyuvarları artırmak için de Polen,Üzüm Çekirdeği,Keçiboynuzu,Zerdeçal,Safran,Isırgan,Hayıt,Devedikeni Tohumu karışımı tüketin…)

  -Her bedene lazım SELENYUM vd elzem mineralleri alabilmek için:
  *PH 8 olan kaynak sularını için…
  *Kaya, Göl, Deniz, Himalaya Tuzu karışımı kullanın…Böylece 84 mineral kazanabilrsiniz…
  *Polen,Tere,Dereotu,Atkuyruğu,Yulaf Kepeği,Atkuyruğu,Maydonoz,Gülhatmi,Ebegömeci,Ginseng,Keçiboynuzu,Hayıt,Isırgan,Devedikeni Tohumları unu karışımını çay veya kahve gibi tüketin…
  *Darhane/Tarana Çorbasını %85 Ekin ve &15 Baklagil unu karışımı, Tere,Dereotu,Maydonoz,Ebegömeci,Isırgan,Fesleğen,Nane,Yağsız Süzme Yoğurt ile yapmalısınız…
  *Ekmeklerinizi aynı unu Peynir Suyu ve Doğal Tuz,Limon Suyu-Limon Tuzu,Maya,Kabartıcı,Mahlep,Nohut Unu ile yoğurup yapmalısınız…
  *1er ölçek kuyrukyağı,tereyağı,2 ölçek zeytinyağı karışımını yemeklerde, tereyağını tatlılarda, zeytinyağını salatalarda kullanmalısınız…
  *Sodyum Glutamat ve Rafine Tuz ağısı hazır etsuları yerine SAKATAT, TAVUK, BALIK ETLERİni kıyma yapıp adı geçen bitkilerle birlikte kavurup tuzunu ayarlayıp küçük kaplara basıp yemek,çorba ve salatalarda kullanmalıyız….

  Böyle yaparsak elzem mineralleri almış oluruz… Hastalara şifalar olsun…

  DOĞAL BESLEN, SAĞLIKLI YAŞA dogal-beslen.blogspot.com

 2. Yakup dedi ki:

  Arkadaşlar selenyumlu gıdalarda beslenin

Paylaş

*

css.php