Selenyum Nedir?

Selenyum Nedir? Selenyumun yararlarını anlamak için, önce selenyum hakkındaki gerçekleri anlamak önemlidir. Selenyum toprakta bulunan bir iz elementtir ve iyi bir sağlığın korunması için küçük miktarlarda gereklidir. Birçok vücut işlevi için gereklidir ve hemen tüm hücrelerde fakat özellikle böbreklerde, karaciğerde, dalakta, testislerde ve pankreasta mevcuttur.

Selenyumun İnsan Vücudundaki İşlevleri

• Bağışıklık sistemini aktive eder. Virüslerle ve kanserle savaşan hücreleri güçlendirir.

• Vücudun toksinlerden arındırılması için gerekli bir enzim olan glutathione üretimine yardımcı olur. Glutathion peroxidaz, dokuları, serbest radikallerin hasarına karşı korur ve antikanser etkileri de büyük oranda, vücutta selenyum olup olmamasına bağlıdır.

• Vücudun antioksidan enzim sisteminin  entegral bir parçası olarak, selenyumun, DNA metabolizması, hücre zarı bütünlüğü ve karaciğerin ve de pankreasın optimal fonksiyon yapmaları üzerinde çok temel etkileri bulunmaktadır.

• Selenyum DNA mıza zarar veren serbest radikallere karşı antioksidan olarak görev yapar. Kanser, kalp rahatsızlıkları ve hatta yaşlanma ile mücadelede yardımcı olmak üzere C ve E vitaminleriyle sıklıkla dâhil edilir.  Viral enfeksiyonlarla mücadelede de kullanılır ve hatta AIDS/HIV in ilerlemesini yavaşlatabilir. Selenyum aynı zamanda normal karaciğer işlevini destekleyerek iyi sağlığa katkıda bulunur.

• Miami Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre  günlük 200 miligramlık selenyum kapsüllerinin alınması HIV virüslerinin oluşumunu bloke etmektedir. Araştırmada 91 HIV hastası 9 ay boyunca selenyum kullanmış ve sürenin bitiminde yapılan tahlillerde hastaların kanlarında HIV virüsünün daha az yapılandığı tespit edilmiştir.

• Son zamanlarda yapılan birçok  bilimsel araştırma bu mineralin mide ve bağırsak kanserlerine karşı yüksek seviyede koruyucu etkisinin olduğunu göstermiştir.

• Selenyumun çok az dozlarda  bile deney hayvanlarında, doğal öldürücü (natural killer-NK) hücrelerin kansere karşı mücadelesini büyük oranda güçlendirdiği tespit edilmiştir.

• Selenyumun diğer yararları, kalp hastalıklarına karşı koruma, toksik minerallere karşı koruma ve alkol, sigara ve yağların etkilerini nötralize etmektir. Erkeklik gücünün arttırılmasına yardımcı olabilir ve aynı zamanda saçların, cildin ve gözlerin bakımında müdahil olur.

• Romatoid artrit hastalarının kanlarında selenyum seviyelerinin düşük olduğu saptanmıştır. Bu rahatsızlıkta selenyum mineralinin yangı belirtilerinin giderilmesinde yarar sağlayabileceği belirtiliyor.

Selenyum ve E vitamini Arasındaki İlişki

Selenyum E vitamini ile  birlikte alındığında daha etkilidir. Selenyum ve E vitamini birlikte hücre ve dokuları kansere karşı korur. Hücre genetiğinde bozukluk yapıp kansere yol açan toksik oksijen kalıntılarını etkisiz hale getirir. Yine kanser hücrelerini öldürme özelliği olan doğal öldürücü olarak bilinen akyuvar türü hücreleri güçlendirir.

Selenyum Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Selenyum eksikliği bağışıklık sisteminin zayıflamasına, damar sertliğine ve kanserlerin meydana gelmesine yol açıyor.

Selenyum Kaynakları – Selenyum İçeren Besinler

Selenyum minerali brezilya kestanesi, kümes hayvanları, deniz ürünleri ve et gibi gıdalarda yer alır. Soğan, sarımsak, kırmızı biber de selenyum bulunan yiyecekler  arasındadır. Yulaf ve esmer pirinç de önemli miktarda sağlayabilir fakat bu bazen yetiştikleri toprağın selenyum içeriğine bağlı olabilir.

Selenyum, vücudda üretilmeyen ve dışarıdan almak zorunda olduğumuz bir oligo elementtir. Selenyum toprakta bulunur, fakat her toprağın selenyum oranı aynı değildir. Ayrıca endüstriyel işlem gören besinlerde selenyum miktarı oldukça azalır.

Günlük Selenyum Miktarı Ne Kadardır?

Selenyum içeren gıdalar dışında selenyum takviyeleri de alabilirsiniz. Önerilen günlük doz erkekler için 70mcg ve kadınlar için 55mcg dir. Başlıca yararları sağlamak için 400mcg a kadar bir miktar alınabilir. Daha iyi emildiği için selenometionin formundaki selenyum takviyeleri tercih edilmelidir.

Selenyum eksikliği insanların çoğu günlük beslenmelerinden yeteri kadar aldıklarından nadirdir. Ancak, bu eksiklik sizde var ise belirtileri kas zayıflığı ve yorgunluğu içerir. Öte yandan çok fazla selenyum da mümkündür.Eğer selenyum takviyesi alıyorsanız, günde 400mcg yi aşmamayı unutmamalısınız. Selenyumda aşırı doz veya selenyum zehirlenmesi, ağız kokusu ile beraber depresyona, mide bulantısı ve kusmaya, sinirliliğe ve saç ve tırnak kaybına neden olabilir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. admin says

  sarımsak,soğan, sebze ve meyveler, süt ürünleri,et, balık, tahıllar selenyum içeren besinler arasındadır.

 2. adg says

  bu bilgiyi paylaştığınız için teşekkür ederim…………………………………………………………………………………………………..!!!

 3. misah99 says

  arkadaşlar sogan lahana ve zeytinyagından nasıl selenyum elde ederriz

 4. serseri says

  sipermlerin canlanmasında da faydası olduğu söyleniyor nekadar doğru acaba öğrenebilirmiyim şimdiden teşkrler

 5. bilgen says

  bilgi paylasiminiz icin allah razi olsun.selenyumu ilk defa duydum.hemen ögrendim

 6. kel aynak says

  Selenyum vitamini hiç bir yerde bulunmaz.Çünkü mineraldir:)

 7. onur says

  ben14 yaşındayım beyaz kan kürem düşük çıkıyor ailem çok endişeli ne yapmam gerekiyor

 8. nur says

  tesekkur ederim bizim bio cu odev vermisti coook tsk ederim allah sizden raz olsunnnnnn

 9. emıne says

  benım troıdım hıc calısmayan cınsten her gun sabah ac karnına ıctıgım ılacım var ve ne yemelı yada ne yememelıyız bılmıyordum verdıgınız bılgıler ıcın tesekkurler.

 10. alareman says

  Selenyumun önemli bir özelliğide beyin foksiyonlarını geliştirmesidir.Hani hep deriz ya Türkler çok zekidir işte selenyumu fazlaca yediğimiz ekmekten aldığımız içindir.Topraklarımızın genelinde selenyum eksikliği olmadığı için elde ettiğimiz buydaylarda selenyumca zengin olmaktadır.Bizde ekmeği çok tüketen bir milet olduğumuz için tabiki zekilik bundan kaynaklanmakta. Fakat bu son 30 yıldır bu şekilde değişmistir, çünki tükettiğimiz ekmek 1. veya 2. kalite undan yapılmakta buda selenyumun uzaklaşmasına neden olmakta( yani ekmek için kullanılan buğdayın dış kabuğu daha fazla selenyum içermek te kabukta alınarak sadece edospermi kullanımakta bu yüzden de ekmeklerimiz daha beyaz olmakta).Bu ekmeklerin albenisi yüksek fakat besin elementi(selenyum) içeriği düşük olmakta.Kısacası bizlerde eski kadar zeki değiliz.

 11. mustafa says

  kar ve havuz keyfini bir arada yaşadınız mı?
  içerdiği minaraller ile sağlık, gençlik ve güzellik iksiriniz olacak termal sularına sarot termal vadi de ulaşmak çok kolay. 70 0c’lik ısıya sahip olarak kaynaktan çıkan termal su, sarot termal vadi de hem ısınmada hem içme kürü olarak hemde hemde termal havuzlarda kullanılmaktadır.
  kış şartlarında hava derecesi düşükken açık havuza girme imkanı sağlamaktadır.
  yaz ve kış şartları düşünülerek bloklar ve havuzlar arasında oluşturulan kapalı geçişler ile bir ilke imza atan sarot termal vadi de sulardan yararlanabileceğiniz 26 havuz, 2 türk hamamı, 2 sauna, 2 buhar odası ve bay-bayan ayrı sağlık merkezleri, alışveriş merkezleri, testaurantlar, fastfoodlar, kültür merkezi, konferas salonları, özel aile havuzları, aqua parkı, çocuklar için kreş, çay bahçeleri, otopark, ihtiyaç duyan konukların uzman hekim, diyetisyen, fizyoterapistler eşliğinde yararlanabileceği kapsamlı fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri bulunmaktadır.
  tedavi merkezi olarak öne çıkan sarot termal vadi aynı zamanda kültürel aktivitelerinizi sürdürebileceğiniz merkezleri içinde bulundurmaktadır.
  özellikle kreş bölümü ebeveynlerin rahat tatil yapabilmesi için ücretsiz kreş hizmeti vermektedir. bu bölümlerde çocuk psikolojisinden anlayan uzmanlar eşliğinde yaş gruplarına ayrılarak eğitimler verilecektir.

  bolu-mudurnu-taşkesti beldesindeki
  tesisimizin tanıtımı ve reklamı için
  hafta sonu ailelere özel olarak ücretsiz tanıtım organizasyonu düzenliyoruz.
  öncelikle yatırım, sağlık ve tatili bir arada bulabileceğiniz tesisimizi yakından görmek ve tanımak için bizi arayabilirsiniz.
  Mustafa ÇULCU
  0507 911 45 55
  0554 587 61 53

  GEZİ İÇERİĞİ:
  sabah sizi oturduğunuz semte en yakın E5 üzerindeki duraktan alıyoruz. Yolculuğumuza sabanca gölünün kenarında 15 dk lık bir ihtiyaç molası veriyoruz. Tesise vardığımızda ailelerimizle birlikte, manzaraya karşı hafif bir kahvaltı yapıyoruz. Daha sonra örnek dairelerimiz, kür merkezleri, havuzlar, aktivite alanlarının gezim ve tanıtımları yapılıyor. Ardından suyun çıkış kaynağına gidiyoruz ve kaplıca suyumuzu tanıyoruz, termal sudan içerek kullanabiliyoruz, istanbul üniversitesi tıp fakültesi onaylı, mineral zenginliği bakımından türkiyede 4. Sırada. bol miktarda selenyum minerali içeriyor. kansere karşı hem önleyici hemde iyileştirici etki gösteriyor. Tanıtım bittikten sonra, mudurnuya kadar gitmişken ailelerimize mudurnu tavuğu ikram ediyoruz ve tekrar dönüyoruz. Saat 17:00 17:30 arası tesisten çıkışımız, saat 20:00 20:30 gibi tekrar istanbulda oluyoruz.

 12. sera says

  burda minerallerden bahsediliyor adam tutmus termalden bahsedip reklam yapiyor bu ne ya)))) laz kafasimi ne

 13. Ahmet says

  bendede ara ara karın ağrısı oluyor ama çok şiddetli kıvrandırıyor resmen, soda içip geçirmeye çalıştım bu zamana kadar kendimce, mineral eksikliğiden olacağını hiç düşünmemiştim kullanmayı düşünüom bilgilendirme için sağolun…

 14. rifat bozkurt says

  Yer Kabuğunda eser halde bulunan selenyum’u bitkıler vasıtası ile yeterli düzeyde tüketmenin olasılığı yoktur.
  Selenyum içeriği yüksek diye pahalı meyva ve sebze tüketmenin bir anlamı yoktur.
  TUKDES ARŞ.Kom.Baş.

 15. emel says

  selenyumu kapsül şelinde vitamin olarak bulmak mümkünmü acaba?

 16. A.Çetin says

  Sevgili Arkadaşlar;

  * bu değerli yazıda sorularınıza yeterli cevaplar bulabilirsiniz. Yazıyı tekrar ve dikkatlice bir kez daha okuyun…
  *Her türlü mineral,vitamin,aminoasit,protein,bitkisel ürün kapsüllerini sitelerde bulabilirsiniz. Demekki araştırma yapmıyorsunuz…
  *Selenyum hapı dozunun fazlası da zehirleme yapabilir. Bundan dolayı HAYVANSAL VE BİTKİSEL ÜRÜNLERi tavsiye ediyorum.
  *Maden Suyu tansiyonu yükseltiğinden, bazı kaynakları da kemik zayıflamasına yol açabileceğinden tavsiye edilmez.
  *Selenyum (krom, demir, çinko vd) içeren besinler yukarda sayılmış,ancak en kolay nasıl tüketileceği açıklanmamıştır. Aklıma geldiği kadar örnekler vereyim:

  -ONURa Cevap: Akyuvarları çoğaltmak için 1er ölçek Yeşil Fasulye, Centiyan, Çiçektozu/Polen kurularını ufatıp eleyin kavanozda saklayın. Su veya süte 1er tatlı kaşığı koyup içmeye devam edin. 3 ay sonra beyaz kan kürelerini ölçtürün. Azsa devam edin…
  (Alyuvarları artırmak için de Polen,Üzüm Çekirdeği,Keçiboynuzu,Zerdeçal,Safran,Isırgan,Hayıt,Devedikeni Tohumu karışımı tüketin…)

  -Her bedene lazım SELENYUM vd elzem mineralleri alabilmek için:
  *PH 8 olan kaynak sularını için…
  *Kaya, Göl, Deniz, Himalaya Tuzu karışımı kullanın…Böylece 84 mineral kazanabilrsiniz…
  *Polen,Tere,Dereotu,Atkuyruğu,Yulaf Kepeği,Atkuyruğu,Maydonoz,Gülhatmi,Ebegömeci,Ginseng,Keçiboynuzu,Hayıt,Isırgan,Devedikeni Tohumları unu karışımını çay veya kahve gibi tüketin…
  *Darhane/Tarana Çorbasını %85 Ekin ve &15 Baklagil unu karışımı, Tere,Dereotu,Maydonoz,Ebegömeci,Isırgan,Fesleğen,Nane,Yağsız Süzme Yoğurt ile yapmalısınız…
  *Ekmeklerinizi aynı unu Peynir Suyu ve Doğal Tuz,Limon Suyu-Limon Tuzu,Maya,Kabartıcı,Mahlep,Nohut Unu ile yoğurup yapmalısınız…
  *1er ölçek kuyrukyağı,tereyağı,2 ölçek zeytinyağı karışımını yemeklerde, tereyağını tatlılarda, zeytinyağını salatalarda kullanmalısınız…
  *Sodyum Glutamat ve Rafine Tuz ağısı hazır etsuları yerine SAKATAT, TAVUK, BALIK ETLERİni kıyma yapıp adı geçen bitkilerle birlikte kavurup tuzunu ayarlayıp küçük kaplara basıp yemek,çorba ve salatalarda kullanmalıyız….

  Böyle yaparsak elzem mineralleri almış oluruz… Hastalara şifalar olsun…

  DOĞAL BESLEN, SAĞLIKLI YAŞA dogal-beslen.blogspot.com

 17. salih says

  Arkadaslar selenyum en iyi ve en sağlıklı gıda takviyesi olarak herbalife ın vitamin ve mineral tablet lerinde mevcut. goherbalife.com/salıhaydac

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir