Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir?

Karbonhidratların Görevleri ve Karbonhidrat İçeren Besinler. Karbonhidratlar birincil enerji kaynağımız olduğundan gereklidir. Basit, kompleks ve diyetsel lifler olmak üzere üç tip karbonhidrat vardır. Basit karbonhidratlı gıdalar arasında, süt, meyve ve şekeri sayarken, kompleks karbonhidratlar da – ya da nişastalı – mısır gevreği, tahıl, pirinç, arpa, yulaf, patates gibi kök sebzelerde bulunur. Kompleks karbonhidratları fazla tüketmenin sağlığa pek çok yararı mevcuttur. Sağlıklı bir diyette, bol miktarda nişastalı besinlerin bulunması önerilir. Kahverengi pirinç ya da tam tahıl ekmeği gibi rafine edilmemiş karbonhidratlı ürünler gerekli liflere ve B vitaminine sahip olduklarından sağlığa oldukça yararlıdır.

Karbonhidratlı Yiyecekler – Yüksek Karbonhidratlı Besinler Listesi

• Esas olarak, mısır gevreği, tahıl ve ekmek çeşitleri, pirinç, arpa,yulaf, makarna, sayılabilir. Meyvelerden, kayısı, hurma, yaban mersini, muz, incir, üzüm, elma, portakal, armut, ananas, çilek, karpuz, ve kuru üzüm de yüksek karbonhidrat içerir.

• Listeye devam edersek, bazı baklagil türleri; nohut, kuru fasulye, börülce, bakla yüksek kompleks karbonhidrat taşırlar. Bazı kök sebzelerden, patates, tatlı patates, havuç, mısır da bu gruba dahildir.

• Basit karbonhidratlı gıdalara ise, toz şeker, şekerleme, kek, mısır şurubu, meyve suyu, ekmek, beyaz undan yapılmış makarna ve mısır gevreği dahildir.

• Yüksek miktarda kompleks karbonhidrat taşıyan besinler ise, kepek, yulaf, mısır, arpa, karabuğday, mısır unu, makarna, patates, kepekli pirinç, kıyılmış buğday, tam tahıllı gevrek, bezelye, musli, fasulye, mercimekdir. Yüksek karbonhidratlı besinler bize, sağlıklı ve formda olmak için vitamin, mineral ve lif açısından yeterli bir kaynak oluştururlar

• Süt ürünleri, yüksek yağ ve protein içerikleriyle tanınırlar. Ama, yağsız süt, diyet yoğurt, çikolatalı süt yüksek karbonhidratlı besinler grubuna da girer. Bütün cikolata ve şeker türleri, ve kurabiyeler yüksek miktarlarda karbonhidrat içerir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. maraz ali says

  ya proje ödevim var ve bu ne dalgamı geçionuz

 2. merve says

  bu sitedeki bilgiler hiç işme yaramadı arkadaşlar bal hangi gruba giriyo çabuk çabuk ödevimi yapamıyacam:(

 3. @zr@il says

  bu site hç işime yaramadı öğretmen beni döwecek

 4. GÖKAY says

  karbonhidratlar vücudun yakıtıdırlar .!!!
  o işe yarar ( :
  sayfayı PDF << de acın ordan copy yapabiliriz sağlıklı günler

 5. hande says

  herşey iyide
  qüzel açıklamışsınızda
  biz ne yiyeceqizz

 6. aybala says

  ilk defa bu site işime yaradı diğer sitelere örnek olsun

 7. gülbahar says

  çoooooooooook teşekkür ederim işime yaradı ve 100 aldım

 8. kilo almak says

  Ben kilo almak icin karbonhitratlara baktim isime yararmi ?

 9. LostWord says

  Günümüzde arılar yapay şekerle beslenildiğinden yediğimiz ballar karbonhidrat grubuna girer tatlım… ~_~*

 10. selly says

  çok faydalı bilgiler çok teşekkür ederim :) herkes adına…………..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir