wordpress counter

Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Nedenleri

Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Nedenleri. Kreatinin kas kasılması için gerekli olan kreatinden türeyen bir bileşiktir. Kas metabolizmasının önemli bir son ürünü olan bu madde böbreklerden idrarla tamamen ve değişmeden atılır. Böbrek işlevleri bozulmuşsa bu atılım yavaşlar ve kanda kreatinin yükselir. Kreatinin testi genellikle böbrek fonksiyonlarını ve hastalıklarını değerlendirmek içinyapılır. Kas hastalıkları, romatoid artrit, hormonal bozukluklar, enfeksiyon ve kemik kırılmalarında da kreatinin seviyeleri artabilmektedir.

Az proteinli beslenme, protein sentezinin arttığı durumlar ve hamilelikte kreatinin serum düzeyi azalır.

Kreatinin Testleri

Serum kreatinin düzeyi ölçümü, genellikle böbrek fonksiyonlarını değerlendirmek için uygulanır. İdrar kreatinin düzeyleri, böbrek fonksiyonlarını değerlendirmek için bir tarama testi, ya da kreatinin klirensi testinin bir parçası olarak kullanılır.

Kreatinin Kan Testi

Kreatinin; kreatin’in parçalanmış bir ürünüdür ve kasların da önemli bir parçasıdır. Bu test, böbreğin ne kadar iyi çalıştığını görmek için yapılmaktadır. Kreatinin, sadece böbrekler tarafından vücuttan atılır. Eğer böbrek fonksiyonları anormal ise, kandaki kreatinin düzeyleri yüksek çıkacaktır. (çünkü idrar yoluyla daha az kreatinin atılmaktadır) Kreatinin düzeyleri, kişinin boyu ve kas kitlesi ile bağlantılı olarak da değişiklik gösterir.

Normal test sonucu, erkeklerde 0.7-1.3 mg./dL; kadınlarda ise, 0.6-1.1 mg/dL olmalıdır. Sonuçlar çok az da olsa laboratuarlara göre değişiklik gösterebilir.

İdrar Testi

Kreatinin, idrar testi ile de ölçülebilir. Bu test de, böbrek fonksiyonlarını değerlendirmek üzere bir tarama testi olarak kullanılabilir. Genellikle, idrarda bulunan albumin veya protein gibi diğer kimyasallarla ilgili bilgi edinmek üzere uygulanmaktadır.

Normal Sonuçlar

Erkekler için günlük, beden kitlesinin her kilogramı için, 14-26 mg. Kadınlar için ise, kilogram başına, 11-20 mg.

Kreatinin Klirens Test

Kreatinin Klirens Testi, idrardaki kreatinin düzeyleri ile kandaki kreatinin düzeylerinin karşılaştırabilmek için uygulanmaktadır. Bu test için hem idrar hem de kan örneği gerekmektedir. 24 saat boyunca idrar toplanmalı sonra da kan örneği alınmalıdır. Örnekler laboratuara yollanır. Laboratuar görevlileri idrar ve kandaki kreatinin düzeyleri ölçer ve 24 saat içerisinde ne kadar idrar toplanmış olduğuna bakar. Sonrasında da klirens oranı hesaplanır. Hesaplama, beden ölçüsüne göre ayarlanır.

Normal Sonuçlar

Erkek: 97-137 ml/min
Kadın 88-128 ml/min


Yorumlar

 1. gold price dedi ki:

  Eğer bir çocukta stik testi ile idrarda anlamlı ve devamlı bir süreçte protein saptanıyorsa protein-kreatinin oranına bakılabilir.Çocuklarda (ve yetişkinlerde) bazen böbrek disfonksiyonu olmadan geçici proteinüri olabilir veya geceleri gündüzden daha fazla idrara protein salınımı olur. Eğer proteinürinin miktarı zamanla değişiyorsa doktor aralıklarla idrar taraması yapabilir.

 2. Sevtac Ez Sari dedi ki:

  Kanda kreatinin degerim 0.54 cikti bir problem olabilirmi

 3. Oğulcan Güngör dedi ki:

  Evet benimde 0.54 çıktı

 4. anola dedi ki:

  Benimde 61 cikti bu normal mi acaba lutfn yardimci olun..

 5. gülizaar çelik dedi ki:

  babam böbrek hastası dört gün önce yaptırdığı teste kreatini dahada yükselerek 3.66 olmuş .bir aydır suyu yeterince içmemiş ..kreatinin yükselmesine neden olabilirmi

 6. METİN ÜSTÜNÜNAL dedi ki:

  20 yıl önce aort kapak değişimi ameliyatı oldum. comuadin kullanıyorum. ayrıca şeker oranının ölçümü için gerekli olan HbA1C testi yaptırdım. sonuç 6 değerinde. Clofer kullanıyorum. BUN değeri 21.8 mg/dl, Kreatinin değeri 1,24 mg/dl. dir bu değerler normal mi yüksek se düşürmek için hangi önlemi almam gerekir ilginize teşekkür ederim.

 7. müjgan kartal dedi ki:

  4 yaşında otizimli oglum var ck kreatin kinaz total sonuç271 referans degerler 171 neden çok yüksek çıkıyor bir açıklama yaparsanız sevinirim

Paylaş

*

css.php