Sebze ve Meyvelerin Faydaları Nelerdir?

Sebze ve Meyvelerin Faydaları. Mango: Göz ve cilt sağlığı için faydalıdır. Antioksidan etkisiyle kansere yönelik koruyucu özelliktedir. Yüksek A ve C vitamini içerir.

Portakal:  Bağışıklık sistemini güçlendiricidir. C vitamini ve flovanoid gibi antioksidanlar içerir. Kolesterolü azaltıcıdır. Kalp sağlığını koruyucudur. Kansızlıkta yararlıdır.

Elma: Bağırsak sisteminin korunmasında yararlı ve posa bakımından zengindir.Kolesteroü azaltıcı özelliği bulunur. Kan şekerinin kontrol altında tutulmasında yardımcıdır. İçeriğinde C vitamini, E vitamini, folik asit, pektin ve flovonoid bulunur.

Karpuz:  Toksin atıcı etkisi vardır.Böbreklerdeki kum ve taşların atılmasında yardımcıdır. A ve C vitaminleriyle potasyum,fosfor gibi minerallere sahiptir.

Dut:  İdrar söktürücü ve bağırsak çalıştırıcı özelliktedir. B vitamini, C vitamini, kalsiyum minerali ve yüksek lif içerir.

Armut: Posa açısından zengin olduğu için bağırsakları çalıştırıcı etki gösterir. Potasyum, kalsiyum fosfor gibi mineraller içerir. Kalp kaslarının düzenli çalışmasında yararlıdır. Tansiyon ayarlamasında yardımcı olur.

Avokado: Yüksek lif oranına sahiptir. Kabızlık ve basur için yararlıdır. Yüksek tansiyonun düşürülmesinde yardımcıdır. A ve E vitaminleriyle magnezyum ve potasyum minerallerini içerir.

Brokoli:  Prostat ve kolon kanserine karşı koruyucudur. Kansızlığa iyi gelir. Yüksek oranda posa içerir. A, C, E, B1 ve B2, folik asit ve demir bakımından zengindir. Kalp sağlığı için önemlidir.

Karnıbahar: Kalp sağlığında ve tansiyonun düşürülmesinde yararlıdır. C vitamini ve potasyum içerir.

Soğan:  Doğal antibiyotik etkisiyle bilinir. Bronş açıcıdır.  Vücudu güçlendirir. Kemik ve diş sağlığı için yararlıdır. A, B ve C vitaminleriyle kükürt ve fosfor içerir.

Kereviz: Sindirimi kolaylaştırıcı ve İdrar söktürücü etkisi vardır. A vitamini, folik asit ve E vitamini ve potasyum bulunur.

Pazı: Bağırsak sorunlarında yararlıdır. Yüksek posa içerir. Kansızlıkta faydalıdır. Folik asit, A ve C vitamininleriyle demir mineralini içerir.

Salatalık: Yüksek oranda posa içerdiği için barsak çalıştırıcı özelliktedir. Toksin atılmasında yararlıdır. Cildi nemlendirici etkisi vardır. A, B ve C vitaminleriyle selenyum ve fosfor minerallerini içerir.

Brüksel lahanası: Yüksek tansiyonun düşürülmesinde yardımcıdır. Kalp sağlığı ve kansızlık için faydalıdır. B, C vitaminleri ve demir, kalsiyum minerallerini içerir.

Hindiba: İdrar söktürücü ve toksin atıcı etkisi vardır. İştah açar. Lif bakımından yüksek olduğu için bağırsakları çalıştırır. A, C, E, folik asit vitaminleriyle potasyum minerali bulunur.

Lahana: Toksin atıcı özelliktedir. Mide sorunlarında ve hazımsızlıkta yararlıdır. A, B ve E vitaminleri içerir.

Kabak: Kanın pıhtılaşmasını düzenleyici özelliktedir. Böbrek sağlığı için yararlıdır. Kemik gelişimi için önemlidir. C ve K vitamini bulunur.

Pırasa: Sindirimi kolaylaştırıcı ve idrar söktürücüdür. Bronş açıcı etkisi bulunur. Potasyum, kalsiyum ve demir minerallerini içerir.

Enginar: Karaciğer ve safra kesesi sağlığı için önemlidir. Sindirimi kolaylaştırıcı etkisi bulunur.   A ve C vitaminleriyle magnezyum, kalsiyum, potasyum minerallerine sahiptir.


Comments

  1. türkan says

    meyveleri ve sebzeleri sağlıklı olduğu için bu programı seçiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir