Sivilce İlaçları

Sivilce Tedavisinde Kullanılan Sivilce İlaçları Nelerdir? Sivilce çözümü için kullanılan ilaçlar topikal sivilce ilacı ve oral sivilce ilacı olarak ikiye ayrılır.

Sivilce sorunu hafif, orta ve şiddetli diye 3 derecede değerlendirilir ve tedavi seçenekleri de buna göre belirlenir. Hafif şiddetteki sivilcelerde antibiyotikli kremler tercih edilir, orta şiddetteki sivilceler ise oral şekilde alınan antibiyotikler ve hormon dengesini düzenleyici etkisi olan doğum kontrol ilaçları doktorun onayı olması halinde kullanılabilir. Sivilce tedavisinde kullanılan antibiyotiklerle Propionibacterium Acnes adlı bakterinin sayısını azaltarak cilt üzerindeki enfeksiyonun engellenmesi amaçlanır.

Şiddetli sivilcelerde ise doktorunuz yüksek doz A vitamini tedavisini önerebilir. Bu tedavi, hamile kalma riski olan kadın hastalarda kullanılmaz.  Tedavi uzman bir dermatolog gözetiminde yapılabilir. Kan testleriyle ilacın dozu belirlenir.

Sivilce ve Tedavisi

A)Topikal Sivilce İlacı ;

Daha çok hafif ve orta şiddetli sivilcelerde kullanılır. Harici olarak kullanılan topikal ilaçlar cilt yüzeyine uygulanan sivilce ilaçlarıdır. Ergenlikte ortaya çıkan sivilcelerin tedavisi için büyük oranda fayda sağlarlar. Ama bırakıldığı takdirde sivilcenin tekrarlama olasılığı vardır. Bu tür sivilce geçirici ilaçlar krem, jel ve losyon şeklindedir. Topikal tedavi yalnızca sivilce çıkan noktalara değil sivilce çıkabilecek bölgelere de uygulanır.

1.Hidroksi asitler:  Tıkanan gözeneklerin açılmasına yönelik etkileri vardır.

2.Benzoil peroksit:  Günde 1-2 kez uygulanan benzoil peroksitin krem jel ve losyon gibi çeşitleri bulunmaktadır.

3.Tretinoin:  Siyah noktaları azaltıcı etkisi vardır. Ağız göz  burun kenarlarına sürülmemesi gerekir. Krem şeklinde günde bir defa ya da iki günde bir kez sürülür.

4. Antibiyotikli sivilce kremi: Bakterinin çoğalmasını engelleyici etkisi vardır. Ancak oral antibiyotiklere nazaran etkinliği daha azdır.

B)Oral Sivilce İlaçları ;

Sivilcelerin yok olması için ağızdan alınarak kullanılan ilaçlar daha şiddetli durumlarda sözkonusu olur. Genellikle topikal ilaçlarla beraber kullanılır. Sivilcelerin gitmesi için kullanılan ilaçlar şunlardır;

1.Sivilce için antibiyotik: Sivilce tedavisi için kullanılan antibiyotikler bakterinin çoğalmasını engelleyerek meydana gelen iltihablanmayı giderici etkilerde bulunurlar.

2.Hormon tedavisi: Sadece bayanlara yönelik bir tedavidir. Doğum kontrol ilaçları kullanılır. Sivilcelerin  meydana gelmesinde etkisi olan hormonların kontrolüne yönelik bir tedavi biçimidir.

3.Retinoitler-(Roacuttane) : Özellikle ciddi durumlarda ve tekrarlayan sivilcelerin görülmesi halinde dr gözetiminde kullanılır. En etkili sivilce ilaçlarıdır. Öbür tedavilerle bir sonuç elde edilememişse bu tedaviye başvurulur. Ancak ilacın kullanımı dr kontrolünde olur. Tedavi sırasında burun kanaması gibi yan etkiler görülebilir. Hamileler ya da hamile kalma ihtimali olanlar kesinlikle kullanmamalıdır.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. y/n says

  Sivilce tedavisinin en etkili çözümü sabırlı olmak ve tedaviyi düzenli bir şekilde devam ettirmektir. Bilgiler için teşekkürler.

 2. ali says

  banimyüzümdeiyice sivilcevar ama ilacları kullanıyorum geciriyor amatekrar cıkıyor

 3. emine says

  benim sivilçelerim var ama isler gitmiyor ne yapamalıyım

 4. Ahmet says

  Suratımı sürekli yıkıyorum.Kremimide düzenli olmasada hep kullanıyorum.Fakat suratımın heryeri sivilce ve siyah noktalarla dolmaya başlıyor.yanağımda sivilceler çıktı kaşımda çıktı gözümün yanında çıktı.Psikolojik olarakta moralimi bozuyor.Eskiden 1-2 tane çıkıp kaybolurdu şimdi sayıları epey bir arttı.Doğal bir tedavisi warsa söyleyin ne derseniz yapıcam.Bi ilaç ismi filan werin lütfen..

 5. cem says

  benim sivilcelerim az var ama cildimde morumsu görünen şekiller var ama içten onu geçirmem için neler yapmalıyım

 6. dilek says

  yüzümde sivilceler çıkıyo ve izleri kalıyo ne yapmalıyım

 7. şefika says

  bnmde sivilclerim var krem aldım suruyorum amatekrar çıkyor çok sinir oluyorum başka ilaçı yoq mu ??? =(

 8. Emre says

  Arkadaşlar Aknefug diye ilaç var ben iyi bir ilaç… ben kullandım cildi soyuyur ve yakıyor bu işaç sayesinde yüzde 75 i gitii hemde çok ucuz 3.5 milyon olması lazım… ama 6 7 gün kullan dıgınız da cildiniz yanma başlıyor. bitek bu problemi var.. kullanmak istyenelere tavsiyem..

 9. lara says

  çoğumuzun ergenlik sivilce problemleri olduğunu için fazla takmamız gerekli bence ben şuana kdr doğal maskeler kullandım örneğin siyah noktalar için iki haftada bir yüzüme buhar banyosu yapıyorum, her hafta peeling yapıyorum ve yanında yoğurt ve limon maskemi yapıyorum yoğurt yüzü besliyo limonda olan sivilceleri kurutuyor. her gece yatmadan öncede yüz temizleme sabunlarından kulanıyorum. yaşım gereği yinede çıkıyor ama intihaplı değiller 2-3 gündede geçiyorlar

 10. nazlı says

  Merhabalar arkadaşlar hiç kimse sivilcesi olsun istemez erkekler belki çok sorun etmiyordum ama bi bayan oalrak ben çok üzülüyorum sivilcesiz pürüzsüz bir yüzüm olsun istiyorum. Bu ara dahada çoğalmıştı sivilceler geçen hafta doktora gittim. Acnevit serum ile aknevit jel kullanmamı istedi. Bir haftadır kullanıyorum oldukça memnunum %50 oranında azaldı sivilcelerim her geçen günde azaldığını hissediyorum hiç yeni sivilce çıkmadı. Fiyatıda çok uygun hatta eczaderm diye bi sitede de satılıyor bu ürün.

 11. esin says

  mrb arkadaslarr bendede wardı sivilcelerr cok rahatsız ediciydii bi cok ilac kullandım foss hayal kırıklıklarıı taa ki kuzenmle gittimm gune kadr. iki ilac werdii bir haftada tık gectii hapda cok etkilii ama goze alamdm . ilaclrmın adıı eryacne ve ısotrexinnn kullanın faydasını gorursunuzz umarımm pahalıda diil

 12. wildan says

  ya benimde sivilcelerim var çok şükür çok diller ama iz kalcak die korkuyorum. bu haplar gerçekten etkilimi. bi çok bitkisel yol denedm ama fayda etmedi hç biri.. gerçekten çok sinir bozuolar moral sıfırlanıo ya..

 13. semih says

  yaa benim yüzümde çok olmasada sivilce var..bunları geçirecek bi ilaç biliyorsanız lütfen yazar mısınız?

 14. hüseyin says

  Mrb ben hüseyin bende’de cok sıvılce vardı sımdı azaldı tek uk cıkıor napmam lazım Lutfen soLermısınız….

 15. murat says

  merhabalar benim yüzümde ve vucudumda sivilce ve cıbanvar aman bir türlü gitmek bilmiyor neyapmam lazım ne olur buna cevapverin hocam biyere gittigim zaman utanıyorum ve eger hapsa adını yazın ben alırım hocam sagulun

 16. ahmet says

  mrblar bnm yüzümdede cok sivilceler var .. sinirlerimi cok bozuyor.. akneli sivilceler.. Ne kullandıysam geçmedi. okadr maskeler yaptım kurtulamadım.. Lütfen birisi bana yardımcı olabilirmi ???* LütFen aCiL yardımmm!

 17. Jack Daniel says

  19 yaşındayım. Doktora git ve bu ilacı al bilmiyorum. sivilcelerin ne derece . ben 2 gün önce gittim sırtımda ve yüzümde büyük büyük sivilceler var ‘Roaccutane’ bu ilacı kan tahlili yaptıktan sonra verdi cok memnunum bu 2. gün sivilceler yarı yarıya indi ilac biraz agır ve yan etkileri cok ama sabırlı olmak lazım :) dostum bnm yaptıgımı yapma ihmal etme bi an önce git doktora

 18. nisa says

  arkadaslar bnm yuzum ve vucudumdada cok sıvılce ve akne var doktora gıttım ama ıyı bır sonuc alamadım bıtkısel yontemlerıde denedım olmadı. Istnbulda oturup ıyı bı doktor tavsıye edeck arkadaslar varmı?

 19. Sinem says

  sayın nisa ,Osmanoğlu kliniğinde Meriç Aksoy var,ben cildimdeki sivilceler icin gitmistim ve tedaviden sonuc alıp gayet memnun kalmıstım,tavsiye edebilirim

 20. furkan says

  sayın sinem.hangi ilacı kullandıgını paylasırmısın bizimle ??

 21. tuğra says

  bendede vardı doktora gittim bir ilaç verdi bide krem aslında tane olarak azalmadı ama buyukleri bayabi azaldı denilebilir 3 haftadayım suanda 1 hafta sonra kan tahliline gidecem bazı hormon oaylarıda sivilce cilt bozuklulukları yaptgı için doktora gidin ilacın kullan kağıdını okuyuyn ne kadar diyorsa o kdr uygulayın gecmesse hiçbir etki görmesseniz baska yollar deneyin çunku bazı ilaçlar birbiri ile negatif olarak etkileşiyor bu sivilce artısı deilde metabolizmayı bozuyor en kötüsü de hasta edebiliyor

 22. dilşah says

  benim sivilcelerim hiç gitmiyor ben her kez gibi güzel olmak istiyorum nasıl gider

 23. ~~KAAN~~ says

  @Ahmet: Bir ilaç ismi verelim vermesine de ROACCUTANE, ZORETANİN bu ilaçları satıyorduk biz de. Ben 8 yıllık eczacıyım; insanların kesin çözüme ulaştıklarını duydum. Ama cildde aşırı hatta çok çok aşırı kuruluk yarattığı kesindir bu ilaçların. Çok dikkat etmelisiniz. Tüm denemeleri yaptıktan sonra eğer hiçbiryol kalmamışsa bu ilacları kullanmalısınız.Yan etkileri o kadar fazla ki. Bence sabırlı olun, sıktırıp oynadıkça çoğalan ucubelerdir onlar . Su kaynatın buharlı suyla gözeneklerinizi açın, yakıcı jeller, sirke vs. öle şeyler kullanmayın eğer yiyecekler vücudu dışardan tedavi edebilseydi, kimyasal diye birşey olmazdı, herşeyi sirkeyle balla yumurtayla çözerdik :D İYİ GÜNLER.

 24. EBRU says

  arkadaslar bn 17 yasndym ve ergenlik cagnda oldgm için dogal olark sivilcelerm var.cok sinir bozucu insan yüzünün pürüzsüz olmasını istyr ama bu cokta kolay olmuyor tabii.öle cokk etkili bi ilaç kullanmdm hc.imex die bi krem var sivilceyi kurutuyor fondoten gbi aynı.öle aman amanlık bi krem dgl ama etkili kurutyr cünkü.bide kükürt sabunu die bişi duymustm eczanelerde satılıyr 5 tl miş.tavsiye edrm herkese…:)

 25. okan says

  arkadaşlar bn 3 seans doktara gttm ilk önce baya bi gecti sonralara doğru daha fena arttı allah belasını versn sivilcenin:)doğal olarak gecmesni bklyrm

 26. lubabe says

  DIKKAT!! ÇOK ONEMLIII!!!!!!!!!!!!!!!
  arkadaslar burda arkadaslar kendılerıne uygun gelen tedavılerı yazmıslar ıclerınde hap olanları da var .BU COK YANLIS BIR PAYLASIM sıvılce tedavılerınde kullanılan haplar cok agırdır kuzenınızın bılmem kımın vermesıyle kesınlıkle almayın çbu haplar kullanılırken her ay kan tahlılı alır doktor vucuttakı kan oranlarında değışme var mı zehırlıyomu ıyı mı gıdıo dıye DOKTR SIZE ILACI VERIRKEN OLABILECEK komplıkasyonları KABUL EDIYORUM dıye ımzanızı alıyo, o kadar onemlı yan etkısı fazla yanı.ayrıca alı nın yuzune ıyı gelen velı ye ıyı gelecek dıye bısey yok benım cıldım yaglı senın kı kuru onun kı karma ,bnm sıvılcem yuzeysel senınkı ıltahaplı olabılır bu yuzden yanlıs uygulamalar hem kalıcı hasar verebılır hemde daha da kotulestırebılır.buraya yazı yazarken ozellıkle ergenlık cagındakı genç arkadaslarımızın okuduğunu yaslarının 13 15 yas arası olabıldıgını ve bılıncsız bı sekılde sızın yazdıgınız hapları kullanmaya kalkabıleceklerını unutmayın!!!!!!!!!!!! abuk subuk ılac ısımlerı yazıp vebal altına gırmeyın yazsanız bıle en azından uyarıcı notlar ekleyın!!!1

 27. Ali says

  Arkadaş doğru söylüyor bende var anlımda kesn bi sonuc için cildiyeye gtcm

 28. bulut says

  ben 26 yaşındayım lisedeyken yüzümde çok sivilce çıkardı,doktor kontrolünde kullandığım kremler fayda etmedi,sonra kendi haline bıraktım hiç bişey yapmadım bir iki sene sürdü geçti,şimdi yüzümde hiç leke yok ama biraz yağlı sayılır,benim sorunum sırtımla, belki 10 yıldır sırtımda sivilce çıkıyor ve son 3-4 aydır göğüs ve bacaklarımdada çıkmaya başladı,artık bir çaresine bakmam lazım kendiliğinden geçicek gibi gözükmüyor,

 29. ceren says

  ya bnm anlımda birsürü sivilce çıktı of of nasu geçşcek bunlar

 30. misafir says

  merhaba arkadaşlar yorumları okudum ve ben herkesn aksine hiç ilaç kullanmadm doğl yollarla halletmeye çalştm . ayrıca ilaç kullanmanızı tavsiye etmiyorm hormon bozkluğuna yol açıyo. sivilcelerinz düzelse bile başka bir yerinzde sorun çıkabilir .s.s neyse yaklaşk 1 yıldr bitkisel yöntemler deniyorum sonç almıştm ama sonradan yine artmaya başladı eskiden sadece alnımda vardı her gün kil kullanıyodm alnm bir müddt sonra geçti ancak sonradan kil kullanmayı bırktm ve yüzümdeki sivilcelerde aşırı derecede bir artş oldu. kil kullanmaya yeniden başladım ve herkese tavsiye ediyorumm GÜNDE 1 TATLI KAŞIĞI SİRKE İÇİN . gerçekten çok önemli. çünkü sirke denedğinz tüm yöntemlerden farklı bir yöntem olck. MUTLAKA DENEYİN . ALLAH TÜM İNSANLARIN SİVİLCELERİNİ GEÇİRSİN HERKESİN PÜRÜZSÜZ BİR CİLDİ OLSUN İNŞALAHHH !! :D:D AMİN :D:D

 31. Şeyma says

  coooook dertliyim Cook bu sivilcelerim geçmiyor iz kalmasndan korkuyorum bitkisel kimyasal her şey kullandm ama kimyasallar zararlı die annem istemiyor kullanmamı yasım 17kurtulmak istiyorum sivilcelerimden puruzsuz cilt istiyorummmm

 32. seziie says

  Arkadaslar elme sirkesi ve asitli suyu birbirine karisdirip yuzunze surun 1 haftada inanin hgic birseyiniz kalmiyacak inanin bana,bunu bir profoser doktor tavsi etde ve ise yaradi :)

 33. Aynur says

  Arkadashlar sivilcelerin karshısın almak için cok güzel bir losyon: biraz papatya çiçeği biraz adacayı kovanoza koyun üstüne kaynar suya döküb kapagını sıkıca kapatıb yarim saatliyine bir kenara bırakın.sonra süzerek bir şişeye dökün üstüne biraz etil ekleyin (karışımın kullanma müddetinde bozulmaması ve kurutucu etkiye sahib olduğu icin). bu karışımla sürekli yüzünüzü silin.makiyajı bile bununla ala bilirsiniz.tavsiyem banyo yapma dışında yüz cildinizi su yerinede bu losyonla silin.etkisini bir kaç gün içinde göreceksiniz.

 34. VolkanKIR says

  Herkez kafasına göre biseyler yazmıs. Bu işin tedavisi yok.Hormonal bozukluktan kaynaklanıyor.Ya evlenince gecer yada aknetrent benzamcin ile ama hicbir ilac kalıcı çozüm saglamaz. Tek çözümü Karaköy.Bayanlar için ise Roac.cutane.iyi forumlar.

 35. alper says

  benmkinlerde geçmio herseyi denedim simdi aknılox die bi ilaç kullanıyrum fayda etmiyor bana bi çözm söylermisiniz nası geçirebilirm kendi halne braksam daha ktü olyorlar napabilrm

 36. Sophia says

  Benim anlımda çok sivilcem var . Ozon yağı kullandım fakat bana bi fayda etmedi . şimdi ne yapmalıyım lütfen yardım edin . Anlımda çıkan ucubelerden kurtulmak istiyorum . Ooofs :(

 37. nazife says

  arkadaşlarrr dinleyin beni :D eger çok sivilceniz varsa doktora gidin ve krem flan deil zaten doktor gerekli görürse sivilce hapı vercektir ki çoksa verir. zararları var diye kullanmıyorsunuz ama zararı yok kısırlık falan yapar diye bi duyum var yok öyle bişey olsa zaten doktor vermez .hapı vermeden öncede bi dergi veriyor incelemenz için hapla ilgili kabul ediyosanz ilaç tedavisine başlıyosun . agır bi ilaç imza fln atıcaksınız yan etkileride var tabi dudaklarınız çatlıcak birazda sinirlilik yapıyor . 6 ay boyunca kan tahlilleriyle tedavi görceksinz ve sonunda tertemiz cilt siyah nokta sivilce hç bişey kalmıyor bidahada çıkmıcak sivilcenz falan .ben kullandm ve tadavim btmek üzere milletin dedigi kremler otlar bi işe yaramıyor. siz biran önce doktora gidin ve hap versin .

 38. şirin says

  Nazife hnm siz nsl bir hap kullandiniz bendadesivilce problemi var tşk ederim

 39. ebru says

  roacuttane bu ilacı doktor kontrolünde kullanın ne krem ne diğer ilaçlar boşa zaman para kaybı kesin çözüm budur benim gitmediğim doktor kullanmadığım krem ilaç kalmadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir